Cjroen 2'warts-Jexels in het ollege probeert bevolking te ntzien bij belastingheffing Promotiefilm cadeau voor het Tesselhuus Milieumaatregelen kosten erg veel Oogsten zoals vroeger kunstenaar boos weg uit raadhuis Steekpartij met kapot bierflesje Gemeente grijpt naast de „Ton van Ploeg" Zweefvliegtuig maakte geslaagde noodlanding Laboratoriumschip Sirenes testen Schulpengat: practisch geen wachttijden meer De Ecocar komt UGlfn .6R|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.502 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 ^«rtenties, abonnementen, etc. Mid De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, >yi 02220-12741. na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 ,-tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (0-12741. inrktiid deze week tot en met dinsdag a.s. Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f41,40 per half jaar. Los f1,10 «staande begroting op te |en. Vruchtbaar tornt nog bij dat de baatbe- I ingaande 1991 en de baat- - expositieruimte van het Mdhuis is momenteel kaal. diilder/tekenaar Gep Frederiks seft zijn expositie „Strand- iwdsten" uit boosheid op het kunstenaar-onvriendelijke be- tlvan de gemeente" na drie 39en verwijderd. Frederiks <eft kritiek op de ruimte zelf, volgens hem slecht toegan- ■|k is met vuile en bescha- 'Sde lijste en veel rommel in gang. Ook vindt hij dat de smeente in gebreke is geble- en bij het maken van publici- Buiten het gemeentehuis «9 geen verwijzing en de 'anten maakten er geen mel- "9 van. Het bezoekersaantal au hierdoor zeer beneden de J'at zijn gebleven. Frederiks: tou iedere kunstenaar wil- 91 aanbevelen de raadhuiskel- 5',e boycotten, zolang deze 'luatie zo is. Laat de gemeen- a Texel eerst maar eens elders waar het wel goed is ge- fn een commentaar agt chef culturele zaken Ger van de gemeente !*el dat Frederiks een eigen "antwoordelijkheid heeft bij 3 inrichting van en publiciteit "a' zijn expositie „We zijn "s ervan bewust dat het geen ale 9alerie is, maar de uastenaar heeft de ruimte zelf J9ekozen en geaccepteerd, gemeente heeft zich nadien ganders opgesteld dan bij re kunstenaars die van de "ate gebruik maken. Frede- '^heeft in het begin ook niet "9d, maar is na een paar opgestapt, zonder dat hem nog konden overha- Een lang gekoesterde wens van de Stichting Texelvakantie Gehandicap ten gaat in vervulling. Er komt een professionele videofilm, die laat zien hoe het vakantiehuis voor zwaar ge handicapten in De Koog functio neert. De film is mogelijk geworden dank zij een gift van enkele tiendui zenden guldens van iemand die on bekend wil blijven. Voor dat bedrag kan een volwaardige documentaire van een klein half uur worden gemaakt omdat de makers er niets aan willen verdienen. De pro ductie is in handen van Advice Rekla- mebureau B.V. uit Hilversum en het Fotovideo- en adviesbureau P.R. Il lustrated B.V. uit Huizen, die vaker samenwerken bij het maken van be drijfsfilms e.d. Het idee ontstond op In de nacht van dinsdag op woens dag werd een 24-jarige inwoner van 's Heerenberg op het strand bij paal 19 (De Koog) met een kapot bierfles je in zijn gezicht gestoken. Hij moest de snijwonden door een arts laten hechten. De jongeman was 's nachts met een meisje in zee gaan zwem men en was vervolgens door een groep jongeren belaagd. Aanvankelijk verklaarde de zwemmer tegenover de politie dat hij zonder enige aanleiding was gestoken. Iemand uit de groep had twee bierflesjes tegen elkaar ka pot geslagen en één flesje als stee kwapen gebruikt. Toen de politie de volgende dag de vermoedelijke dader aan de tand voelde, bleek dat ook de zwemmer niet geheel vrijuit was ge gaan. Beide partijen verkeerden onder invloed van alcohol. De zwemmer was dusdanig dronken, dat hij zich weinig kon herinneren. De jongeman trok daarop de aanklacht weer in. de op 19 mei j.l. in Hilversum gehou den landdag van de Vereniging Spier ziekten Nederland (VSN). De door 700 spierzieken bezochte bijeen komst, georganiseerd door de Rotary- clubs Bussum, Hilversum, Hilversum-west en Weesp, wilde men in de aandacht van de media bren gen door een bijzondere stunt uit te halen. Directeur Frans van den Brink van Advice Reklamebureau kwam op het idee om een compleet orkest al spelend een luchtlanding te laten uit voeren. Daarvoor werd een beroep gedaan op het paracentrum Texel van Bob Rienks, die ervoor zorgde dat de orkestleden op de gewenste wijze door middel van tandemsprongen aan de grond werden gezet. Televisie en andere media waren er inderdaad op afgekomen en zorgden aldus voor de gewenste promotie van het werk van de VSN. Eén fotograaf had zelfs het geluk een foto te kunnen maken van een muzikant die tijdens de sprong bovenop een andere muzikant terecht komt. Deze plaat werd door tal van kranten in binnen- en buitenland ge publiceerd. Het was Bob Rienks die bij de onderhandelingen over deze stunt herinnerde aan het bestaan van Tesselhuus, waar elk jaar vele aan ongeneeslijke spierziekten lijdende kinderen een vakantie doorbrengen. Zo kwam van het een het ander. De film moet een indruk geven van de manier waarop de in het Tessel huus verblijvende rolstoelkinderen op Texel hun vakantie beleven en tevens duidelijk maken welke plaats het Tes selhuus inneemt in de Texelse sa menleving. De opnamen voor de film zijn thans in volle gang. De ploeg was actief in het Tesselhuus zelf, op de markt, tijdens een rondvaart met een kotter op de Waddenzee, op het vliegveld, in EcoMare, etc. De hele productie vergt totaal veertien dagen waarvan drie opnamedagen. De kans is vrij groot dat de film door de tele visie zal worden uitgezonden. reinigingsrechten gaan fors omhoog, maar de onroerend I belasting blijft op gelijk niveau. Het college van B en W bij het samenstellen van de ontwerpbegroting zijn uiterste de kostenstijging voor de bevolking mee te laten vallen. iuder Dirk Terpstra: „Het probleem is dat de milieubescher- le maatregelen die steeds meer op ons af komen nou een- veel kosten met zich meebrengen". «ge rechten en leges worden méér dan de gebruikelijke twee ent verhoogd. Het streven is om indekkende tarieven te krijgen, i het komt ook omdat de prijzen het schoonhouden van het ld zo stijgen. Dat werkt namelijk in allerlei zaken. aad heeft al meerdere malen ge- dat het tarief van de reinigings- len kostendekkend moet zijn. Per zou dat betekenen dat éénper- shuishoudens 7225,- moeten be- (dat was 779,80) en persoonshuishoudens 7363,60 was 7129,-). Het college wil de nse verhoging liever niet in één doorvoeren. jn verschillende zaken die enige ng mogelijk maken. Zo zal het dagstation voor het Texelse vuil ilop 1 januari 1991 klaar zijn, pas op 1 april. Dat betekent éts langer dan de bedoeling was ral worden gebracht naar de plaats aan 't Horntje. Voordeel an is dat de kosten veel lager het overslaan en transporteren tuil is véél duurder dan het stor- het eiland zelf. Een bedrag ruwweg een kwart van twee mil- gulden blijft over. Dit komt on er neer op 790,- minder per ig in 1991. i begroting van volgend jaar men dan de tijd om te kijken of «gelijkheden zijn om in de toe- it een deel van de kosten binnen belasting II ingaande 1992 vervallen. Dit heeft te maken met uitgebreide en voor Texel vruchtbare onderhande lingen die de burgemeester heeft ge voerd met de Gasunie. Van de baatbelasting, die voor twintig jaar wordt geheven, wordt nu de laatste vijf jaar kwijtgescholden. Baatbe lasting II is een jaar later ingegaan dan I, vandaar dat verschil in tijd bij het afschaffen. Baatbelasting lil (voor onrendabele gebieden) blijft voorlopig gewoon bestaan. Het college zal vol gende week besluiten wat moet wor den gedaan met de ineens afgekochte baatbelasting. Het is lo gisch dat de betalers daarvan het geld voor de laatste vijf jaar teru geisen. Het college heeft goede hoop dat de tarieven voor gas gefaseerd zullen worden gelijkgeschakeld met die van de overige gemeenten in Noordhol land. Dit zal voor de bewoners van Texel ook voordeel opleveren. De begraafrechten en de kosten voor een hinderwetvergunning stijgen met 20 procent. De brandweerrechten, het rioolgeld en de hondenbelasting gaat met 2 procent omhoog, evenals de leges voor de burgelijke stand, se cretarie en rijbewijzen. Trouwen De kosten voor een bouwvergunning gaan van 1,5 procent van de bouw en aanlegkosten naar 1,75. De ge meente gaat onderzoeken of ook de Op het land van S. van der Geest aan de Waalderweg bij Tienhoven werd tarwe geoogst met de techniek van voor de oorlog. Eerst kwam de 72-jarige Jan Blom (foto boven in actie, die geroutineerd met de zeis de kanten maaide, zoals hij dat als boerenknecht elke De door oud-staatsecretaris Ploeg beloofde bijdrage van f100.000,- voor de aanleg van de visserijkade in Oudeschild gaat aan de neus van de gemeente voorbij. De Raad van Sta te heeft het beroep dat de gemeente had ingesteld tegen de weigering van het ministerie om het bedrag uit te betalen, van de hand gewezen. Waarom dit hoogste rechtscollege deze beslissing heeft genomen, is nog niet bekend want het officiële besluit met overwegingen en argu mentatie moet de gemeente nog ontvangen. Een 37-jarige piloot uit Bussum maakte dinsdagmiddag een succes volle noodlanding op een weiland aan de Hoofdweg in Eierland. De man, nota bene havenmeester van het vliegveld Hilversum, was met zijn motorzweefvliegtuig op weg naar het vliegveld Texel, maar had net niet voldoende brandstof getankt. Nadat hij zijn vliegtuig zonder schade aan de grond had weten te zetten, kon hij bijtanken en zijn weg vervolgen. Even later landde hij op de echte graslandingsbaan van Texel Airport. Uit het weekblad „Schuttevaer" van zaterdag 28 juli. JHcussen de z^üH^Tonderd ^ffijoen gulden wil houdeW vertaald in P^>roduktie komt dat ruwweg neer op an derhalf schip per jaar. Verolme is ge start met de bouw van een onderzoeks- schip voor het NIOZ en een vierde che- mikahêntanker voor Gebroeders Broe- re. Zaterdag wordt de veerboot Schul- pengat gedoopt, gebouwd in opdracht van de TESO! Deze onderhoudt een M-i-n-ln-nsl lussen Texel cn Tcrxehcl- ling. Het schip voor het NIOZ is speciaal ontwikkeld voor onderzoek op de Noordzee. Het moet worden opgele verd in het voorjaar van 1991. Het schip wordt uitgerust met laboratoria en een hek- en een zij-frame voor het slepen, overboord zetten en binncnhajj ■Éflfcan apparaten voon^-enb^lfl ^koek. Het ^kengte cwcdÊÊ Maandag om 12.00 uur precies zul len in alle dorpen de sirenes klinken, gedurende zes seconden. Niemand hoeft bang te zijn voor een ramp, want het betreft slechts een test. Als de nieuwe, extra grote dubbel dekker Schulpengat tegen het eind van dit jaar in de vaart is, zullen de wachttijden op beruchte piekdagen IHemelvaartPinksteren, Ronde om Texel) practisch niets meer voor stellen. Dat blijkt uit een capaciteitsbereke ning die Teso heeft gemaakt, waarbij de huidige situatie (Molengat plus een enkeldekker die samen 255 auto's kunnen vervoeren) wordt ver geleken met de aanstaande situatie (Molengat plus Schulpengat die een gezamenlijke capaciteit hebben van 430 auto's). In de oude situatie kwam het 34 keer voor dat er wachttijden van een uur waren, 19 keer kwamen wachttij den van twee uur voor en zes keer waren er wachttijden van drie uur. In de nieuwe situatie zou er onder ove rigens dezelfde omstandigheden slechts vier keer een wachttijd van een uur zijn geweest. De Ecocar komt weer op maandag 6 augustus. Dit keer zal de gemeente erop toezien dat geen fouten met de route worden gemaakt. De stand plaatsen staan vermeld op de milieu kalender. vergunningen voor het kamperen bij de boer omhoog moeten. Trouwen wordt ook duurder: 720,- per keer. Het college heeft een plannetje be dacht voor het marktgeld, dat men niet zomaar met 2 procent wil verho gen. Dirk Terpstra: „Zomers komen er veel kooplui op de drukte af en valt hier veel te verdienen. Maar we wil den de marktmensen die 's winters ook komen ontzien. Vandaar dat we bedachten om de gelden zomers met tien procent te verhogen en 's win ters geen stijging door te voeren. Maar als de raad hiermee niet ac- coord gaat, handhaven we het ge bruikelijke voorstel met de 2 procent stijging". De meerderheid van het college vindt dat bij het invoeren van het precario- Lees verder pagina 2 w „Lik op stuk"-beleid: ook op Texel w Wadexcursies: méér dan prut baggeren Sn Kustzeilvereniging over zwemmen bij „33" Gerrie Mühren en Piet Schrijvers trainen Georgiërs Sn OV-Kaart ook voor boot? zomer deed in de dertiger en veertiger jaren. En gisteren kwam de Mc Cormick zelf bin der (foto beneden) van Jan Uit geest, getrokken en aangedreven door een Farmall super FC-trekker. Het maaien en binden van de schoven le verde geen enkel probleem op. Het nostalgische tafereeltje trok de aandacht van veel voorbijgangers. Vooral oudere mensen uit de agrarische sec tor werden erdoor herinnerd aan lange hete zomers waarin door veel mensen van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat gewerkt moest worden om de oogst eraf te krijgen. Net als toen werden de schoven ook op hokken gezet. Het gebeurde allemaal op initiatief van de Oude trekker- en Motorenclub, die de gebonden schoven nodig heeft om de oude dorsmachine bij allerlei gelegenheden te kun nen demonstreren. De schoven worden in voorraad gehouden in de schuur van „Labora".

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1