Merkwaardige afwijzing in „Ton van Ploeg" zaak Voor het weekend van 11 en 12 augustus Veronica Kerkdiensten 12 augustus Orgelconcert door Peter Zwart Transportcontainers voor warme maaltijd Afgescheept Discussie nodig PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 9 AUGUSTUS, VERVOLG VAN PAGINA 1 joen. Ook ditmaal was weer sprake van twee opties, met een voorkeur voor uitzending vanaf het strand. Toen B en W de aanvraag afwezen, deed het folklorebestuur Veronica nog de suggestie om ook de radio programma's te concentreren in Ou- deschild. zodat gedeeltelijk aan de bezwaren van de gemeente tegemoet kon worden gekomen. Veronica had echter geen bedenktijd meer en besloot helemaal van de lokatie-Texel af te zien. Voorzitter Bob Loos van de Folklorestichting zegt zich niet ge pikt te voelen door de afwijzende houding van de gemeente. „Dat zeg ik als voorzitter, of de anderen in het bestuur er net zo over denken, weet ik niet. Rarsoonlijk kan ik me de hou ding van B en W wel voorstellen. Het zou anders zijn geweest als we in een pril stadium met een goed voor bereid draaiboek bij de gemeente hadden aangeklopt." Ondernemers Het B en W-besluit viel bij verschei dene ondernemers in verkeerde aar de. Het gerucht verspreidde zich in de loop van dinsdag over de braderie in De Koog en zorgde voor veel ne gatieve reacties. Onder meer uit deze hoek werd het bestuur van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) in gelicht. Gisteren vertelde TVO- voorzitter Ko Vinke af te zullen zien van snelle actie, omdat Veronica al definitief heeft besloten af te zien van de lokatie-Texel. Wel is TVO van plan een kritische brief naar de ge meente te sturen. Vinke: „Wij zijn hogelijk verbaasd. Het is onduidelijk op grond van welk beleid het college dit heeft besloten, het is een ad hoe beslissing. Met be trekking tot de ordehandhaving kun nen we de visie van B en W nog wel volgen, maar het college gaat nu voorbij aan de belangen van het be drijfsleven. Met ons is geen overleg geweest. Per sbt van rekening vullen de ondernemers de promotiepot. Ik kan me voorstellen dat er nu onder nemers zijn die zeggen: wij betalen met meer mee. Dit was een unieke kans op pure Texel-promotie. Kijk maar eens hoeveel je moet adverte ren, om dezelfde reclame te krijgen." VVV Directeur Jaap Dekker van de stich ting VVV Texel Promotie betreurt het B en W-besluit, maar is niet van plan er actie tegen te ondernemen. „Jam mer, het was een mooie kans op gra tis promotie. Radio heb je de hele dag, de kracht daarvan mag je niet onderschatten. In zo'n dag heb je voldoende mogelijkheden Texel te noemen. De t.v.-uitzending is toch meer een registratie van muziekoptre- dens, die zaterdagavond, dus niet rechtstreeks, een bepaalde categorie publiek trekt. De VVV stopt in die uitzending een smak geld, waarmee we de beelden over het eiland beta len. De radio zouden we er gratis bij hebben gekregen." Van Veronica was gisteren geen der Radio 2-betrokkenen bereikbaar voor commentaar. A.P.C. Koopman. In de commissie voor Ruimtelijk- en Huisvestingsbeleid zal deze maand de mogelijkheid wor den onderzocht voor een vestiging van het transportbedrijf A.P.C. Koop man aan de Koningsweg nabij Oosterend. De vraag is ook: in hoe verre is de provincie bereid tot het verlenen van medewerking. Spandoeken. In het kader van de Veilig Verkeer Nederland actie „Wij gaan weer naar school", waarbij ge motoriseerd verkeer wordt geatten deerd op het verkeersgedrag van jeugdige scholieren na de vakantie, heeft het college toestemming gege ven voor het ophangen van spandoe ken gedurende twee weken. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur dhr. R. Kuiper De Waal 11.00 uur ds. Weggemans De Koog 9.30 en 11.00 uur ds. Kok 12.30 uur Pf. Hermann 19.30 uur ds. Kok Den Hoorn 9.30 uur ds. Weg gemans Oosterend 9.30 uur ds. C. de Jong, doopdienst Oudeschild 11.00 uur ds. C. de Jong De Cocksdorp 11.00 uur dhr. Kuiper 19.30 uur zangdienst o.l.v. dhr. F. Koorn, m.m.v. Mw. C. Kooiker dwarsfluit, mw. H. Bremer fluit, or ganist dhr. J. Ran GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 00 en 19.00 uur ds. Hoekstra Oosterend 10.00 uur ds. Salakay 19.30 uur zangdienst dhr. R. Kuiper, orgel Elias Hordijk GEREFORMEERDE GEMEENTE in N.H. kerk, Oosterend 11.15 en 16.30 uur dienst Woensdag 15 augustus 19.00 uur ds. P. van Ruitenburg DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer, uitzending Lichtboei GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 11.30 en 16.30 uur dienst BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger ev. R. Meeuwsen uit Den Helder Kinderoppas 19.00 uur voorganger ev. R. Bak ker uit IJmuiden ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur da meskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur herenkoor Kindercrèche Oosterend, zondag 9.30 uur De Cocksdorp, zaterdag 19.30 uur Oudeschild zondag 10.45 uur Sint Jan zondag 9.30 uur Duitse missen Den Burg, Samstag 18.00 Uhr; De Koog, Sonntag 11.00 Uhr, Mitt- woch, Freitag 19.30 Uhr; De Cocksdorp Sonntag 19.30 Uhr. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare Lezing 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur: Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Dokter A. Waverijn Th. van Hat- tem, Kogerstraat 87, Den Burg, tele foon 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 18832. Nuttige adressen: 'Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. 'Groene Kruis Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Dat Texel de „Ton van Ploeg" misloopt is onlangs officieel be kend geworden. De Raad van State heeft deze week de motiva tie waaróm aan de gemeente gestuurd. Nu blijkt dat men in Den Haag niet inhoudelijk op het Texelse beroep is ingegaan. De ge meente vraagt zich verbaasd af waarom er dan niet in een eer der stadium een „niet ontvankelijk+ verklaring is afgegeven. wil Hoe zat het ook alweer: Voormalig staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij zou enige jaren geleden tijdens een bijeenkomst in Den Hel der toezeggingen hebben gedaan aan de visserij-organisaties DETV en CIV voor een bijdrage van f100.000.-aan het verlengen van de havenkade in Oudeschild ten behoe ve van de visserij. Voorwaarde voor het verkrijgen hiervan was dat de gemeente, de provincie en het be drijfsleven een behoorlijk aandeel in de totaalkosten zouden leveren. Aan de voorwaarden die door de staatssecretaris waren gesteld werd voldaan. Bewijs hiervan werd naar Den Haag verzonden. De gewekte verwachtingen waren dermate hoog, dat de gemeente erop vertrouwde dat het geld wel zou ko men. Maar deze „erfenis" werd niet uitgevoerd door de huidige minister van landbouw en visserij. De gemeente nam contact op met het ministerie en kreeg een brief terug. Gemeentesecretaris Piet Zoon: „Het was een onduidelijk verhaal. Wij heb ben de inhoud voor een mededeling aangezien. De burgemeester heeft er nog navraag naar gedaan". Volgens de huidige uitspraak van de Raad van State was dft het moment geweest waarop de gemeente in be roep had moeten gaan. Dat heeft men echter niet gedaan. Volgens de Raad van State lag het besluit toen vast: Texel kreeg geen ton. Indruk Per brief van 23 april 1987 verzoekt de gemeente het ministerie echter Dinsdagavond a.s. geeft organist Pe ter Zwart een orgelconcert in de Hervormde kerk van Den Hoorn, aanvang 20.15 uur. De uitvoering maakt deel uit van de concerten reeks die voor deze zomer is georga niseerd door de Raad voor het zomerwerk van de gezamenlijke ker ken van Texel. Ook dit concert is gratis toegankelijk. Ter bestrijding van de kosten wordt bij de uitgang echter gecollecteerd. Programma 1. PS. 146, J. Zwart 2. Adagio en Allegro (Koekoek en Nachte gaal), G. Fr. Handel. 3. Unto us a child, G. Fr Handel. 4. Adagio uit Klarinetconcert, W A. Mozart. 5. Cathedral Suite, G. Young: a. Praeludium; b. Allemande; c. Aria; d. Rigaudon; e. Toccata. 6. a. Flute Piece, T. Bijlsma; b. Voluntary. 7. Toccata en Fugo in d-moll, J. S. Bach. 8. Rondo alle Turk, W. A. Mozart. De Stichting Welzijn voor Ouderen Texel krijgt f 6500,- voor de aanschaf van 30 transportcontainers, waarin de warme maaltijden voor ouderen worden rondgebracht. De huidige koffertjes zijn nog door de provincie betaald, maar door decentralisatie ko men zulke kosten nu voor rekening van de gemeente. De containers zijn in verhouding goedkoop, alleen zit er een tempex omhulsel om, dat jaarlijks moet wor den vervangen. De dertig stuks wor den bij wijze van proef een jaar geprobeerd. Het college wil nog geen toezeggin gen doen voor volgend jaar. Men wil eerst afwachten hoe deze containers in de praktijk voldoen. weer om de ton over te maken. Een beroepsprocedure volgde. Zoon: Maar op dit punt had de Raad van State het niet ontvankelijk moeten verklaren. Ze deden dit niet en hier door werd bij ons de indruk gewekt dat men wel degelijk inhoudelijk op ons uitgebreide verhaal wilde ingaan". En nu is dan de uiteindelijke verwer ping van het beroep gevolgd. De Raad van State schrijft in de motiva tie dat het beroep van Texel wordt opgevat als een verzoek tot herover weging van een eerder genomen besluit. Maar dit besluit stond im mers vast, dus wordt het gewei gerd.... Verderop in de toelichting staat dat degene die een beroepsmo gelijkheid onbenut heeft gelaten niet langs de weg van het opnieuw indie nen van een verzoek alsnog een uit spraak zou mogen krijgen. Scheve schaats Juridisch medewerker van de ge meente is Rom van Schaik. Hij heeft zich steeds met deze zaak bezig ge houden. Hij is niet tevreden met de gang van zaken. „Maar we hebben geen mogelijkheden om er verder nog iets aan te doen. Ik heb het gevoel dat men op het ministerie niet al het mogelijke heeft gedaan om uit te zoeken hoe het nou allemaal precies zat. Nee, men heeft een scheve schaats gereden, en daar moeten wij ons nu bij neerleggen". De „Ton van Ploeg" is zo langzamer hand een klucht van de eerste orde geworden. Een staatssecretaris doet een toezegging en de gemeente mag de uitvoering daarvan voor elkaar proberen te boksen. De Raad van State heeft uitspraak gedaan in het nadeel van Texel, zon der een echte motivatie. Het meest vreemde van het geval is dat nie mand van de onderzoekscommissie in Den Haag de inmiddels ex- staatssecretaris heeft gevraagd of hij nou wèl of niet die toezegging heeft gedaan. Een jarenlang kostbaar touw trekken om iets, dat met één woordje van Ploeg had kunnen worden opge lost. Zijn we werkelijk zó verzand in de bureaucratie? Hoe dan ook, de uitspraak en de manier waarop deze tot stand is gekomen bevredigt het rechtsgevoel allerminst. Het gevoel dat de gemeente tot twee maal toe is afgescheept blijft hangen. Waarom heeft Texel zelf niet meer aangedrongen op een verklaring van de „Gouden Bergen BetoverEr is wel mondeling contact met Ploeg ge weest, vertelt een gemeentelijke woordvoerder. Maar toen de gemeen te om een schriftelijke bevestiging vroeg kwam er geen reactie.... Nee, natuurlijk legt zo'n hoge heer met graag zijn hoofd vrijwillig op het schandblok van dit slepende geschil. Maar het moet toch mogelijk zijn om zo iemand voor een onderzoekscom missie te dagen? Want het gaat wel om een tón, waarmee je prachtige dingen zou kunnen doen. Natuurlijk, de gemeente heeft alle officiële be roepsmogelijkheden naar beste weten benut. En in de loop van al die jaren gaat het er allang niet meer om óf Ploeg het ja of nee heeft gezegd, maar om de vraag hoeveel een mon delinge toezegging van een gezags drager waard is. Een harde leer voor de volgende keer dus. Als er een belofte wordt ge daan, frommel de overheidsvertegen woordiger dan staande de vergadering of lezing een papier ter ondertekening onder de neus. En kom niet jubelend met de verwach ting thuis dat zo'n „bobo" zijn woord wel zal houden. Met een venijnige kras haalde burge meester Schipper deze week een streep door de plannen van Veronica voor een rechtstreekse radio uitzending vanaf Texel. Volgens de één een moedig besluit, volgens de ander een domme streek. Moedig, omdat Texelpromotie een zo'n beetje heilig verklaard instituut is, waarvoor al het andere moet wijken. Dom, om dat dit een kans was op gratis pro motie en Veronica zich in het vervolg wel twee keer zal bedenken alvorens Texel weer als lokatie te verkiezen. „Betalen we hiervoor onze bijdrage aan de promotiestichting?", zo viel in ondernemerskring te horen. Een reac tie die neigt naar overdrijving. Allereerst even het geval op zich. Het rel Bogerd en cantor-organist Heinrich Reichardt uit Duisbi Donderdag 9 augustus Om 16.30 uur begint bij het dijk- monument op de zeewering bij De Cocksdorp een wadexcursie. Deelnemers dienen zich tevoren aan te melden bij EcoMare. In De Koog wordt een ringsteek- wedstrijd gehouden, meetellend voor het Texels kampioenschap Aanvang 19.00 uur. In het kader van de profweek van sv Texel is om 16.30 uur de wedstrijd Texel al-Helder al en om 18.30 Texel 1-Heerenveen. Om 20.30 uur wordt in de Her vormde kerk van De Koog een in terkerkelijk avondgebed gehouden voor zowel Nederland se als Duitse gasten. Vrijdag 10 augustus Om 19.30 uur begint bij het ZDH-terrein aan de Witteweg bij Den Hoorn een crossloop. Een wadexcursie gaat om 17.30 uur van start bij het monument op de dijk bij De Cocksdorp. Deelnemers moeten zich tevoren aanmelden bij EcoMare. Zaterdag 11 augustus Van 10.00 tot 16.00 uur wordt op het bedrijf van de gebroeders Hoedjes, Postweg 184, een open dag gehouden die in het teken staat van voorlichting over het Piemontese vleesras. Bij het dijkmonument van De Cocksdorp start om 18.00 uur een wadexcursie. Deelnemers dienen zich tevoren op te geven bij EcoMare. In de Hervormde kerk van De Koog begint om 19.30 uur een zangavond onder leiding van cantor-organist Heinrich Rei- chardt. Zondag 12 augustus Om 10.00 uur gaat bij paal 33 de Vlielandrace van de Windsurf- club en de Kustzeilvereniging Westerslag van start. In de Hervormde kerk van De Koog begint om 19.30 uur een oecumenische zomeravonddienst, geleid door A.M. Guiljam. Meege werkt wordt door de bariton Ka- Bij Oosterend wordt de tweede! MAB-autocross van deze zomer gehouden; aanvang 13.00 uur Maandag 13 augustus Om 20.00 uur begint in hotel Dj Lindeboom een zomeravondbrjj. gedrive, waaraan ook toeristen I kunnen meedoen. Kosten f5,. Inlichtingen via telefoon 136461 op maandag tussen 17.00 en 18.00 uur Dinsdag 14 augustus Van 19.00 tot 21.00 uur wordt aan het binnenwater bij de 0or sprongweg een sportviswedst.. gehouden, speciaal voor toe- risten. Inschrijfgeld f5,- (jeugd tj 16 jaar f4,-). m De gemeenteraad heeft in het raadhuis een openbare vergade-l ring, aanvang 19.30 uur. De agenda staat elders in deze krant. In de Hervormde kerk van Den Hoorn geeft Peter Zwart een or gelconcert, aanvang 20.15 uur. Het programma staat elders in deze krant. Elke avond draait in Cinema Texel aan de Gravenstraat in Den Burg „Back to the future VOOR DE OVERIGE EVENEMEN l TEN WORDT VERWEZEN NAAR HET OVERZICHT IN DE RE- KREATIEKRANT/TC3. Hoogwater Oudeschild Za. 11 12.20 en 23.3 Zo. 12 12.34 Ma. 13 0.05 en 13.1 Di. 14 0.37 en 141 Wo. 15 1.20 en 15.0 Do. 16 3.10 en 16.5 Vr. 17 5.00 en 18.1 Za. 18 6.50 en 194 Aan het strand is het een uur eerder heel water. Laagwater valt gemiddeld 6.15u!T na hoogwater. De zon komt 12 augufil op om 6.17 uur en gaat onder om 211 uur. 13 augustus laatste kwanier, II augustus doodtij. valt Veronica aan te rekenen dat pas op het allerlaatste moment Iafgelo pen vrijdag, terwijl de deadline deze week was) een radio-uitzending op Texel werd gepland. In verband met de t.v.-opnamen voor „Nederland Mu ziekland" is er aanstaande woensdag een keur aan bekende Nederlandse artiesten op het eiland, dus wat is er dan mooier om op dezelfde dag in dezelfde omgeving deze artiesten te laten optreden voor de radio? Vreemd dat zoiets in Hilversum, waar pro grammering een kwestie van lange termijn denken is, pas op het laatste moment komt opzetten. Je zou haast denken aan een truc: eerst de t.v. re gelen Itegen betaling), daarna zal de radio geen probleem vormen Iwant bovendien gratis). Veronica verzuimde verder de aanvraag zelf bij de ge meente in te dienen, maar schakelde Texelse contactpersonen in. Toen het bij de eerste niet lukte, werd nummer twee voor het karretje gespannen. Een dergelijke handelswijze komt niet bepaald professioneel over. Veronica zal dan ook de hand in eigen boezem moeten steken. Reden om voor Vero nica „nooit" meer op Texel terug te keren, mag de weigering van B en W derhalve niet zijn. En al komt deze omroep niet meer op Texel, is dat dan een ramp? Door bewust het risico te nemen, beant woorden B en W deze vraag met „nee". Kennelijk leeft bij het college de gedachte dat de wijze waarop de Veronica-mensen Texel presenteren, niet aansluit bij hetgeen Texel heeft te bieden. De radio-uitzending is in deze optiek geen unieke kans, maar een overbodige en ongewenste recla mespot. Zeker omdat tezelfdertijd ook al zo'n „muziekgebeuren" bij Veronica op televisie is te zien. Als de burgemeester en zijn wethouders dit werkelijk zo hebben beredeneerd, kun je spreken over een gedurfde maar weloverwogen stap. Het is ech ter de vraag of het college zich goed heeft laten informeren over de aard van het radioprogramma. Weliswaar zou dat extra drukte met zich mee hebben gebracht door de erin optre dende artiesten, die waarschijnlijk veel publiek hadden getrokken terwijl 's avonds in Oudeschild ook al een volle tent werd verwacht. Maar als je kijkt naar het enorme luisterpubliek voor het Radio 2-programma van Ver onica, mag dat best een zeer zwaar wegend argument zijn. Omdat 's woensdags op de populairste Hm sumse zender, Radio 3, de EO ei I VPRO hun uitzenddag hebben, sJ kelen veel vaste luisteraars oveirf Veronica op Radio 2. Veronicas)^ daarop in door een licht en gen rieerd programma te brengen, (feil wel de vaste Radio 2-klanten a/sdr overgeswitchte Radio 3-ers aan- I spreekt. Nu Veronica in de zomer met dit programma door het /and trekt, is ruimte ingebouwd voor» tenswaardigheden over de p/aafs met een bezoek wordt vereerd k om: „nee" zeggen tegen uitgeiét deze programma's lijkt niet zo'n? lukkige keuze. Buiten kijf staat dat het college het recht heeft om medewerkinjf weigeren. Vroeger -en dan spretël we over nog maar een paar jen r terug- grepen we op Texel alle <*J men van publiciteit aan om hei eiland nationaal en international'] der de aandacht te brengen. Zelf zamerhand verkeert Texel in de luxe-situatie dat diverse media v*| uiteenlopende signatuur het t prima weten te vinden. Daarmee J moet je uit promotie-oogpunt u aard blij zijn, maar moet je mei zo blij zijn Ide gewone vrije nietif garing even buiten beschouwingij laten). Wordt het niet teveel va" 4 goede en is het niet verstandigeI lectief te zijn, zodat je gerichte het imago van Texel kunt bouirê1! en W hebben het lont nu in vat gestoken. Alleen is het engb alleen B en W uitmaken wat J wat niet in Texels promotiestuk, past. Persoonlijk voorkeuren vsn^ collegeleden zouden dan lonbi kunnen meespelen en wellicht doorslaggevend zijn. Die kant het dus niet op. De burgemeestaJ heeft al aangegeven dat hijzeel<T nieuwd is in de discussie die W®1 voortvloeit. Inzet van de moet zijn: wat willen we met B® als recreatiegebied in hetaai en later? Pas als we dat met zï"1 ten hebben vastgesteld, kunnenjw criteria worden opgesteld aan I hand waarvan wel of geen mar* king aan bepaalde vormen van? motie wordt verleend. De gelegenheid tot discussie komt'l gauw: bij de herziening van hel creatiebasisplan, komend najatiJ alles omvattend plan dat in t der verband dient te worden w ken dan tot dusver is gebeurd.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2