Cultuurbarbaren zitten er altijd tussen.... C Concert voor schapen geslaagd, maar: derzoek naar od van geit atste mogelijkheid touwburgbezoek eurtocht naar astingbetalers? el gewonden schade "V;- Gebroken enkel Doorgereden Raadsvergadering Texelse koeien en schapen vooraan op Landbouwdag Opmeer Vandalen Schakelkast weg Bariton Karei Bogerd en organist Cor Ploeg samen in Oosterend dEBDAG 9 AUGUSTUS 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ügornder Ondernemersvereniging „n onderzoek in naar de dood (1n geit tijdens de onlangs ge- ,n Hoornder Landbouwdag. lit het lijk van het dier is verwij- tonder dat er sectie op is ver- ui het niet meevallen de juiste ijoorzaak vast te stellen. landbouwdag overleed een geit i ander werd ziek. Deze kwam sr bovenop. Voor alle zekerheid pige grassen en blaadjes van de waar de dieren stonden op- iitd naar Wageningen. Er gaan jiten dat deze bespoten zouden net gif. litter van de ondernemersvereni- Mlem Goënga: „Het is absoluut s zeggen. Er stonden in totaal pug geiten en met de rest was aan de hand. Het dier kan wel It lijn in een dropje of door de te acute uierontsteking hebben egen". Renske van der Tempel, voor- van de Texelse Geietnvereni- onzeker over de joorzaak. „Er gaan wel geruch- mar die zijn niet hard te n". oornder Ondernemersvereniging zich echter wel verantwoordelijk (It daarom het onderzoek in. n met 17 augstus a.s. is het nog lijk in te schrijven voor één of slare voorstellingen in De Kam- waarvoor de Teso, uiteraard bij ande deelname, een extra af- verzorgt. Het gaat om de vol- e voorstellingen: 12/9 Toon tans, 18/10 Sweet Charity" tall, 25/10 „Mosterd na de lijd" (toneel), 22/11 „Magnifi- 7" (muziek), 29/11 „Het koek- snest" (toneel), 22/12 Seth tema (cabaret), 8/2 Adele Bleo- al, 8/3 „Cinderella" (ballet), Orpheus in der Unterwelt (ope en 26/4 optreden van BZN. /formulieren zijn te verkrijgen bij (ministratie van de sectie Kunst, «en Hobby, gehuisvest in te Ulo te Den Burg. Het is ook ijk voor verdere inlichtingen te- sch contact op te nemen met imnistratie; tel. 0-15582/143 00. jf laatste jaren waarin nog «lasting I en II zou moeten in betaald door Texelaars die 6jd een gasaansluiting hebben gen, worden door de Gasunie Rtscholden. De gemeente gaat inkort een oproep doen in deze voor mensen die het bedrag (jd ineens hebben afgekocht. 'fjgen een deel van hun geld eisen die het aangaat worden ebt de oproep af te wachten. Er ken geld worden teruggegeven Wisen die de afkoopsommen ebben betaald, ook al hebben huis waarvoor dit is gebeurd bels al verkocht. e eerste reacties op de oproep zijn, zal men nagaan welke ran niet hebben gereageerd, hen volgt een speurtocht, zodat "edrag alsnog kan worden over at. „Het gaat maar om een taderd gulden, maar voor de Rijkheid ben je wel verplicht hzveel moeite te doen", aldus ge- tsecretaris Piet Zoon. 'aanrijding op de Pontweg dinsdagavond zeven personen W. Een 58-jarige Texelaar stak bn bestelbus, komende vanuit Ssomlaan de Pontweg over, ter ter net een 25-jarige toeriste "wijk aankwam. Zij had vijf Utel in haar Opel Corsa. velaar moest zich onder dok- handeling stellen met verwon- 313an de borst en het gezicht, 'toeristen werden alle ter Ob 's naar het ziekenhuis in Den 39estuurd, maar de verwondin gen mee te vallen. Alleen de ligt daar nog met een Schudding. Beide wagens wa- beschadigd dat ze moesten weggetakeld. tn 'lange Texelse in een Volvo haandagavond uit de Ko- aa' en verzuimde voorrang te aan een even oude plaatsgeno- Audi, die uit De Zes kwam. üiste verloor door de botsing de te over het stuur, waarna nog parkeerde auto werd geramd, ^'door naar voren schoot. Nog '''Parkeerde wagens liepen blik te op. 'moest door worden weg- j'en kan als total loss worden rauwd. Het Ricclottl ensemble trad voor het eerst op voor een publiek dat dwangmatig te luisteren werd gezet. Nog maar nauwelijks zette het Ricciotti-ensemble gisteravond het experimentele „The Seventh Dawn" van Chiel Meyering in of enige schapen hielden het voor bekeken. Ze sprongen over de hekken. „Ach ja, cultuurbarbaren kom je overal tegen", merkte één van de musici na afloop op. Het leek een tragische opening van het Woolstock- schapenconcert. Maar de overige nummers vielen duidelijk beter in de smaak en er waren zelfs enige schapen die uiterst geboeid stonden te luisteren. De exacte plaats en tijd van Woolstock werd tot het laatste mo ment geheim gehouden. Toch ston den er dinsdagavond in de duinen van Staatsbosbeheer aan de Krim- weg behoorlijk wat belangstellenden. En het wemelde van de persmensen. Passerende toeristen waren diep on der de indruk en informeerden of dit een terugkerend ritueel betrof. Het Ricciotti ensemble uit Amster dam was met veertig mensen afge reisd naar Texel. Het „straat" symfonie-orkest is samengesteld uit studenten van de Nederlandse con servatoria en enkele niet professione le muzikanten. Het is een jong gezelschap, dat niet alleen optredens verzorgt op openbare plaatsen, zodat een zo breed mogelijk publiek kan worden bereikt, maar ook in scholen, ziekenhuizen en gevangenissen. Sfeer Het ensemble speelt klassiek en nieuw gecomponeerd werk. Voor Woolstock waren (inclusief toegift) negen nummers uitgezocht. De plaats voor het concert, midden in het aan de Slufter grenzende na tuurgebied van Staatsbosbeheer, bracht een zeer speciale sfeer met zich mee. De ondergaande zon en de imponerende wolkenpartijen als ach tergrond, maakten de uitvoering tot een bijzondere belevenis. De Swifter schapen (840 van Frans Koorn en 160 van de gebroeders Stark) waren in grote hokken in een halve cirkel om het podium gezet. De hekken waren niet al te hoog, om de -dieren het uitzicht op het toneel met te benemen. Het nadeel hiervan bleek bij het overdonderende begin. Het openingsnummer was misschien ook niet zo tactisch gekozen: met vrii veel tromgeroffel en schelle trompet ten. Dat veroorzaakte de eerder ge noemde uitbraakpogingen. Het optreden van de uitstekende so praan Maja Ottenheym in de aria uit „The Fairy Queen" van Purcell viel bij de schapen in zeer goede aarde. Het was opvallend hoe ze zich allen tot het podium wendden tijdens de num mers waarin zij zong. Maar ook de andere, rustige klassieke werken wer den duidelijk gewaardeerd door de dieren, die na de eerste onwennighe den snel kalmeerden. Pentatonisch Het Ricciotti speelde het Lament voor strijkers van Schostakovich, La Fogaraccia van Nino Rota, Two Folk songs van Britten, de prachtig uitge voerde Symfonie nr. 7 van Hayd, de De burgemeester luisterde naast organisator Clemens van der Ven geboeid toe. Enkele schapen waren meer wég dan wèg van het openingsnummer speciaal voor dit ensemble gecompo neerde Santa Ynes Waltz van Neely Bruce en het door de organisator van het concert (Clemens van der Ven) gecomponeerde nummer Silvia. Tij dens deze zogenaamde „pentatoni sche" compositie ging de zon aan de horizon dieprood onder. Achter het podium werden banen van lakens langzaam gehesen in de vorm van zonnestralen. En door het laatste licht werden deze rose gekleurd. Een waardige afslui ting van een prachtig concert en een geslaagd evenement. Dit decor was ontworpen door Michiel van Loo uit Nijmegen. Als toegift werd nog het opgewekte Cavatina van Rossini gespeeld. Fotoboek Het is de bedoeling dat van Woolstock een fotoboek wordt sa mengesteld. Lucienne van Ek, redac trice van het natuurtijdschrift Grasduinen zal de teksten verzorgen. De opbrengsten van het boek moe ten de gemaakte kosten (zo'n 710.000,-) dekken. Het geld is voorlo pig uit eigen zak van leden van Foun dation a Concert for Animals betaald. Burgemeester Schipper was onder de spaarzame genodigden die het con cert mochten bijwonen en hij genoot er duidelijk van. Hij bekende aanvan kelijk enige scepsis te hebben. „Toen men met de plannen bij me kwam dacht ik: moet dat nou? Er is al zo veel lawaai op Texel, en dan zoiets in een natuurgebied. Maar ik ben blij dat ik het heb toegelaten. Het past wel bij Texel. En ik denk dat het iets is dat niet vaker zal gebeuren". Schipper besloot toestemming te ge ven, nadat hij hoorde wat voor mu ziek zou worden gespeeld. „Je moet ook met overal nee tegen zeggen. En we vertalen heus niet alles in recla me voor het eiland. Het is leuk dat dit kan, naast bijvoorbeeld een uit zending van Veronica's muziekland in Oudeschild". Openhartig De burgemeester vond dat de scha pen wel openhartiger reageren op het concert, dan mensen doorgaans doen. „Wij zijn vaak te beleefd om weg te lopen als we iets niet mooi vinden. Maar ik heb alle vertrouwen in het cultuurgevoel van de Texelse schapen". De musici van het Ricciotti ensemble waren het er unaniem over eens: een zeer bijzondere en positieve ervaring. Zij zijn wel in voor wat geks. Presen tator Marcel Sijm: „Een goed publiek hoor, al werd wel wat dwang toege past om ze hier te houden met hek ken. Dat zouden we eigenlijk voortaan ook met mensen moeten doen". Hij was er van overtuigd dat de wat opwekkende nummers uit het repertoire een goede invloed hadden op met name de geslachtsdrift van de dieren. „Je zag het duidelijk, er waren enkele bij niet nu al op ande ren begonnen te springen". Manager Marga Grooff vond het ech ter jammer dat de schapen zo opeen gepakt in hokken zaten. „Ze konden zo niet dansen". Na afloop van het optreden was er nog even tijd voor een drankje. Met de gecharterde Zeester werden de niet-Texelaars weer naar de overkant gebracht. Geen radio Frans Koorn vertelde dat hij Woolstock aanvankelijk maar een raar plan vond. Maar toen het eenmaal liep, kon hij zich er wel weer in vin den. „We hebben prettig samenge werkt met de organisatie Ik vond het goede muziek". Koorn kon niet zeg gen of zijn schapen er ook zo van hadden genoten. „Ze reageerden er in ieder geval wel op. Maar ja, het is ook nieuw voor ze. Ik heb zelf nooit een radio aanstaan in de stal". Koorn vond het concert wel voor her haling vatbaar Hij had echter vraag tekens bij de achtergronden. „Ik denk niet dat hierdoor het afslachten van die Australische schapen wordt voor komen. Het probleem is dat ze daar geen eten meer hebben voor die schapen. En is het nou zo diervrien delijk om die beesten te laten dood hongeren? Ik denk dat je ze dan toch beter kan afschieten". Een 50-jarige Belgische vrouw stak gisteren met haar fiets vanuit de Waalderstraat de Bernhardlaan over. Ze zag daarbij een 49-jarige bestuur der van een Mercedes over het hoofd. Een aanrijding volgde, waarbij de vervoersmiddelen weinig schade opliepen, maar de vrouw haar enkel brak. Zij werd per ambulance naar het Geminiziekenhuis vervoerd. Een witte Opel van een Texels schoonmaakbedrijf is maandag tus sen 9.30 en 11.30 uur op het par keerterrein bij de RSG aangereden. De wagen liep een forse deuk op in de linkerzijde, er werden geen lakspo ren aangetroffen. De dader heeft zich niet gemeld. De politie verzoekt even tuele getuigen te bellen, telefoon 12222. De Texelse gemeenteraad houdt op dinsdag 14 augustus de maandelijkse vergadering, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde van stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 10 juli 1990. 4. a. Ingekomen stukken.; b. Mede delingen.; c. Beantwoording vragen. 5. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 6. Aanschaf schrob-zuigmachine Sporthal Ons Genoegen. 7. Vervanging meubilair School met de Bijbel te Oosterend. 8. Voorziening ten behoeve van kof- fieverstrekking. 9. Statutenwijziging Stichting V.V.V. Texel Promotie. 10. Stucwerk N.H. kerk te Den Burg. 11. Restauratie scheidingswand Schoutshuis. 12. Aankoop pand Herenstraat 23. 13. Planningslijsten nieuw bouw/verbouw. 14. Vaststelling meerjarenprogramma restauratie rijksmonumenten. 15. Beheersverordening dienst ge meentewerken. 16. Begroting 1989 Recreatie Stich ting Texel. 17. Overeenstemmingsvereiste over- legverordening. 18. Herhalingsbesluit ten behoeve van het bouwplan van J. Smit, Zuid- haffel 32 te den Burg. 19. Bijdrage post ontwikkelingshulp. 20. Diverse subsidieverzoeken. 21. Rondvraag. 22. Sluiting. Een ram van de Texelse schapenhou der Piet Kooiman werd maandag tij dens de befaamde Landbouwdag in Opmeer uitgeroepen tot kampioen van de oudere rammen. Deze rubriek was een compleet Texelse aangele genheid, want Jaap Eelman uit Oosterend leverde de reservekampi oen en de firma H. en K. Tjepkema uit De Waal ging met de derde prijs naar huis. Van laatstgenoemd bedrijf kreeg een 3-tal ramlammeren het predikaat 1A toegekend (beste van de rubriek). Er werden nog meer eer ste prijzen vergeven aan Texelse in zendingen, maar een 1A bevond zich daar niet tussen. Wel bij de koeien- keuringen. In de rubriek melkvaarzen kreeg een koe van de fa. H. en K. Tjepkema een IA en de onderschei ding voor de mooiste uier. De tweede plaats in deze rubriek (1B) ging naar de fa. C. Witte Zn. uit de Nes. De fa. J. Rutten Zn. scoorde bij de keuring van eigenaargroepen een IB met een 4-tal koeien. Het zijn met alleen toeristen die over last en vernielingen veroorzaken. Drie jongens van resp. 16, 18 en 20 jaar, afkomstig uit Den Burg en Oude schild, werden door de politie betrapt toen zij in de nacht van zaterdag op zondag rond 3.00 uur in Den Burg aan verkeersborden stonden de rukken. Uit een opslagloods in Oudeschild is een schakelkastje van een bollenrooi- machine gestolen. Eigenaar is een 54-jarige man uit Den Burg, Wanneer het precies is gebeurd is niet bekend. Het kastje heeft een waarde van 7850,-. Karei Bogerd. Voor de tweede maal deze zomer is op Texel een concert van de bekende concertzanger Karei Bogerd uit Leer dam te bezoeken. Donderdag 16 augustus treedt deze bariton op in de Ned. Hervormde kerk van Oosterend. Hij wordt begeleid door de al even min onbekende jeugdige organist Cor Ploeg uit Genemuiden. De toegang is gratis. Het concert begint om 20.00 uur, de kerk is open vanaf 19.30 uur.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5