feiten geven geen aanleiding i verplaatsing jeugdterrein" 'ermeuwingen in ark 't Hoogelandt ST-directeur Menno Hofmann: f4000,- voor de zeehondjes Portemonnee uit tas gestolen Camping Kogerstrand. deze zomer dagelijks goed voor 4100 overnachtingen. In de jaren zeventig waren dat er nog 6000. maar het aantal kam IfCfNTSUM tg* do kim 9 AUGUSTUS 1990 TEXELSE COURANT De RST-directeur vindt niet dat de uitbreiding van het jongerenterrein vorig jaar aan de krappe kant was. Aanvankelijk was uitbreiding met 200 plaatsen de bedoeling (maximaal ruim 500 jongeren extra), uiteindelijk werd gekozen voor honderd extra jongerenplaatsen (200 tot 300 jonge ren extra). „Gezien het aanbod op de noodcamping was dat een terechte beslissing", vindt Hofmann. De jeugdcamping op Kogerstrand omvat momenteel 300 plaatsen, die in de afgelopen maand allemaal bezet wa ren, oftewel gemiddeld 800 jongeren per dag. Chaos Hoewel Hofmann dus aangeeft dat op Kogerstrand sprake is van een strakke controle, zijn in kampeerders- kringen andere geluiden te horen. Een campinggast uit Emmen, de heer Simon de Weerd, die enige weken geleden op Kogerstrand verbleef, ver trouwde ons toe dat hij „een chaos" had aangetroffen. In vergelijking met twee jaar geleden, toen hij voor het laatst op Kogerstrand kampeerde, is de situatie drastisch verslechterd, al dus deze gast. Bedreigingen en ver nielingen door jongeren, slecht schoonmaken van de toiletten, loslo pende honden en auto's op het ter rein waartegen niet wordt opgetreden. „Dit gaat tot grote pro blemen leiden. Al menig toerist is eerder naar huis vertrokken en komt niet meer terug", aldus De Weerd. Vermeende oorzaak: gebrek aan toe zicht, kennelijk wegens een slechte motivatie van campingleiding en - personeel. Hofmann hoort op van deze kritiek. Hij heeft juist de indruk dat het de afgelopen seizoen beter gaat op Ko- PAGINA 7 Daar overhandigden ze het pa pier aan de EcoMare- medewerkers Rens van der Zwaan en Nienke Bloksma, die er natuurlijk heel blij mee wa ren. Voor dit bedrag kan een zeehond 2,5 jaar worden ver zorgd. Als tegenprestatie kreeg De Krim een mooie ingelijste afbeelding van zeehond Boska. Op onze foto staan van links naar rechts de recreatieleiders van De Krim, de EcoMare- medewerkers en de para's. verdiend, bijv. door het heffen van entree of inschrijfgeld ter wijl ook verkopingen en spon- sorzwemmen het nodige opbrachten. De hoop dat deze activiteiten f2000,- zouden op brengen, werd dus ruimschoots overtroffen. Vorig jaar bracht de EcoMareweek van de Krim f1800,-op en het jaar daarvoor ft 100,-. De recreatieleiders Re- né Felen en Herman Bron Ibei de van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Gro ningen) bezorgden de cheque van bijna f4000,- door als tan demparachutisten met resp. Martin van Brakel en Iwan Spil- ker van het paracentrum Texel) op de aarde neer te dalen. gerstrand. „Maar", zegt Hofmann, „het is en blijft een open terrein, langgerekt, veel toegangen, zodat toezicht houden een probleem is. Op merkingen van ons personeel leveren echter veel gezeur op, ook van bij voorbeeld inwoners van De Koog die hun hond los laten lopen op de cam ping. Verder komt het veelvuldig voor dat badgasten die niet op onze cam ping verblijven eventjes van het strand overwippen om gebruik te ma ken van de douches en toiletten van Kogerstrand, hetgeen voor overbe lasting zorgt. En ook is het zo dat de camping groot is en daardoor onper soonlijker helaas." Belangenvereniging Vorig jaar zijn de klachten van een aantal vaste kampeerders samenge vat in een „zwartboek". De kampeer ders richtten een belangenvereniging op, die inmiddels 200 sympathisan ten telt. Eén van de eerste activitei ten was een barbecue, die onlangs werd gehouden in het strandpaviljoen van M. Nouwen bij paal 19. Daarbij waren ook directie en bestuur van de RST uitgenodigd. Volgens één van de initiatiefnemers, de heer Vink uit Uit hoorn, is de verhouding met de RST in vergelijking met een jaar geleden verbeterd, hoewel men maar zelden contact heeft. Vink zegt dat de RST thans bereid is tot luisteren, maar dat er vooralsnog weinig met de opmer kingen van de kampeerders wordt gedaan. Nog steeds bestaat er een lijstje met punten die in de ogen van de kampeerders voor verbetering in aanmerking komen. De belangenvere niging heeft hierover de directie nog niet benaderd, maar is dat wel van plan, in elk geval na het seizoen F.H. moet al gauw rekenen dat op het jongerenterrein drie van zulke voorzie ningen nodig zijn. Daarnaast moet de jeugdreceptie worden verplaatst. Ook zullen we meer geld kwijt zijn aan beveiliging, omdat het noordelijke campingdeel onoverzichtelijker is." Onrust „Aan de situering van de jongeren- camping is een lange discussie in het RST-bestuur vooraf gegaan. Enkele ja ren geleden is de beslissing genomen en daarnaar is vervolgens geïn vesteerd." Om nu de klok terug te draaien, vindt Hofmann dan ook niet realistisch. Bovendien brengt dat (op nieuw) onrust op de camping, omdat in het noordelijk deel een grote kern vaste gasten verblijft. Weliswaar be vindt zich daar ook het voormalige meisjesterrein dat omstreeks 1982 werd opgeheven, maar dat terrein is volgens Hofmann te klein om geheel als jongerencampmg te fungeren. Over een geheel nieuwe jeugdcam ping aan de Nikadel toont Hofmann zich evenmin enthousiast. „Alles is bespreekbaar, dus ook de verplaat sing van de jeugd. Maar wéér? Ik zie geen reëel alternatief, zeker ook ge zien de omvang van de camping. Bo vendien doe je niets anders dan het verplaatsen van een probleem, er zul len onvermijdelijk anderen opstaan om te gaan klagen." Open terrein Welke oplossingen zijn dan wel te bedenken, uitgaande van de bestaan de situatie? Het maken van één en tree (aan de Badweg) lijkt een eenvoudig maar effectief middel. De RST-directeur geeft toe dat het open karakter van het terrein met zijn vele toegangen een goed toezicht bemoei lijken, maar ziet geen heil in het creë ren van slechts één ingang. Immers, bij de huidige hoofdingang is het nu al dringen geblazen. Beveiliging van en het stellen van ge dragsregels op het jongerenterrein is volgens Hofmann de enige resterende oplossing. En die wordt al in praktijk gebracht, naar tevredenheid van de RST. „Het begint al bij de inschrij ving. Alle jongeren moeten zich per persoon legitimeren. Naar onze me ning werkt dat preventief. De nacht beveiliging functioneert goed. Vorig jaar hadden we nogal wat klachten over de jeugd van andere gasten. Nu hebben we te horen gekregen dat we het goed kort houden. We stellen ons strikt op, we gaan niet in discussie Wie de regels overtreedt krijgt eerst de gele kaart en bij een tweede over treding volgt onherroepelijk de rode. Bij één waarschuwing sta je dus al terecht kan. Het wordt door Van der Werf geëxploiteerd. De scepter wordt er gezwaaid door Mariët van der Werf en Frouwke en Ida Daalder. In het pand is tevens de nieuwe wasse rette ondergebracht. Het streven naar servicevergroting is zelfs merkbaar bij de sedert tien jaar bestaande rijwiel verhuur van 't Hoogelandt: hier kan men ook terecht voor een fiets met drie wielen, bedoeld voor sommige gehandicapten en ouderen. Een 20-jarig meisje uit Ermelo raakte in een disco in De Koog haar porte monnee kwijt, waarin een bedrag van ongeveer f100,- zat, alsmede een bankpas en autosleuteltjes. De porte monnee moet gestolen zijn uit de tas die ze bij zich had. In de nacht van maandag op dinsdag is de portemonnee van een 30-jarige toerist uit Ede gestolen in een hore cagelegenheid te De Koog. Daarin za ten 80 Engelse ponden, f 20,- en een rijbewijs. Er bestaat het vermoeden dat een zakkenroller aan het werk is geweest. Campingstoel? Acht jongeren van 19 en 20 jaar uit Haastrecht besloten maandagnacht na een avondje stap pen in De Koog het zitcomfort bij hun tent op een camping in De Cocksdorp te verhogen. Ze „leen den" een rotan terrasstoel van een hotel uit De Koog. De politie vond deze terug op de camping en kon twee daders aanhouden. Verloting. De uitslag van de verlo ting op de Hoornder Donderdag van afgelopen week is: wit 822, rose 905 en 902, blauw 938, 875, 927, 844 en 929. Prijzen zijn af te halen bij Ferry Zwanenburg, Naalrand 9, Den Hoorn, tel. 19272, of donderdag tijdens de rommeltjesmarkt in „Ons Huis" aan de Herenstraat. peerders per tentplaats Is tegenwoordig kleiner met één been buiten de deur, de jon geren beseffen dat. Misschien is dat wel de reden dat een deel van de jongeren liever op de noodcamping staat..." Geen confrontatie Kritiek dat de nachtwacht zich 's nachts niet laat zien (of zelfs terug trekt) als een luidruchtige groep jon geren passeert, wordt door Hofmann weerlegd. „Onze taktiek is niet de confrontatie aangaan met jongeren die niet op de camping thuishoren. Door de vele openbare toegangswe gen komen hier nogal wat vreemden. Als bewaker zijnde kun je dan slechts de politie inschakelen, wat ook ge beurt. Buiten het terrein is de situatie misschien iets minder onder controle te houden. Dat trekken we ons aan. In samenwerking met de politie zoe ken we naar mogelijkheden om alles zo soepel mogelijk te laten verlopen. Ook met De Koog Promotion en de dorpscommissie wordt gepraat." Aparte jeugdcamping? Het woord „noodcamping" is al even genoemd. Zoals bekend draait de noodcamping in praktijk als jeugd camping. Dezer weken klinkt niet al leen de roep om verplaatsing van het jeugdterrein van Kogerstrand, maar ook om een volwaardige aparte jeugdcamping. Heeft de RST hierover een standpunt ingenomen? Hofmann: „Midden in het seizoen is niet het moment om dit soort dingen funda menteel ter discussie te stellen. We leven nu in de waan van de dag, dat zou slechts leiden tot paniekreacties. Maar na afloop van het seizoen is een evaluatie over de opvang van jeugdkampeerders en het functione ren van de noodcamping zeker no dig." Z: |et lijkt allemaal zo logisch. Bewoners van Ruyslaan en om- «ing klagen over vandalisme en lawaai door jongeren die nachts tijdens hun route door het slapende De Koog van j disco terugkeren naar hun tent op camping Kogerstrand. je route is lang, voert door woonwijken en is moeilijk con- oleerbaar. Dus wat is de oplossing: verplaats het jeugdter- i(j naar een lokatie die gemakkelijker vanuit het orpscentrum bereikbaar is. Bijvoorbeeld nabij de campingin- ing aan de Badweg (noordelijk deel) of creëer een nieuwe d jmping op het nog immer braak liggende Stappeland- ibied aan de Nikadel. Zowel door buurtbewoners als mee- snkende horecamensen is dit idee al eens naar voren ge- j [hoven. De Recreatie Stichting Texel (RST), eigenaar van smping Kogerstrand, ziet verplaatsing echter niet zitten, ter deze kwestie en andere punten van kritiek op Texels «est besproken camping hadden wij een gesprek met ST-directeur Menno J. Hofmann. Vrijdagavond kwam in vakantie centrum De Krim een cheque van f3396,- letterlijk uit de lucht vallen. Dat bedrag was de verrassend hoge opbrengst van de speciale spelweek die op De Krim werd gehouden ten bate van de zeehondenopvang van EcoMare. Spelactiviteiten onder leiding van een eigen team recreatie leiders zijn daar gedurende alle schoolvakanties, maar de afge lopen week werd er geld mee ann erkent dit en zegt dat hij de ie niet wil bagatelliseren. „Ik me aan de feiten. Als gesteld dat overlast door camping- jarenlang een probleem is, dat niet door feiten gedragen, leiten bedoel ik: het politierap- e bevindingen van de surveil- en wat er werkelijk wordt (ld. Als je alles op een rijtje zet, je tot de conclusie dat het wei- oorstelt. Wat afgebroken anten een paar defecte lantaarpalen.... aantal gevallen vermindert nog ar volgens de politie. Steeds er van minder dus. In vergelij- met een kustplaats als Zand- is het in De Koog heilig." ondi „S lil Hofmann: ....geen reëel alternatief.... De door de politie geconstateerde fei ten vormen voor de RST dan ook geen aanleiding om het jeugdterrein (nu gelegen op het meest zuidelijke deel van de camping) naar elders te verplaatsen. De kosten van zo'n ope ratie zouden bovendien in geen ver houding staan tot de reden van verplaatsing, becijfert Hofmann. Ruw weg schat hij dat de meest simpele verplaatsing op het campingterrein rond ƒ1 miljoen zal kosten. Eén mil joen gulden? Dat valt nauwelijks te geloven. Hofmann: „Neem alleen maar de bouw van vandaalbestendi- ge douche/toilet-gebouwen. Per ge bouw is een investering van zo'n twee ton nodig, inclusief BTW. Je het veilig stellen van de recrea- kbestaansbron op Texel zijn iteitsverbetering en uitbreiding service belangrijke voorwaarden, de afgelopen jaren heel wat ge il op dat gebied en de vruchten die investeringen worden al ge- Logiesverstrekkende bedrijven rolgens het kwaliteitsbeginsel 'Pgezet, doen het goed. Het be ls inmiddels geleverd dat veel 'mensen dan wel eens is ge- 'i bereid zijn om voor kwaliteit balen. bungalowparken en andere lo strekkende bedrijven die al s'len jaren bestaan, zouden ver engen moeten ondergaan, maar "gelijkheden daarvoor zijn vaak *1 Er is sprake van een gege- sr'uatie. Niet elke exploitant kan «'oorloven alles te slopen en te 'ogen, vooral als het bungalow- sa betreft die in de loop der ja- Stheel of gedeeltelijk zijn lepond", dus per stuk verkocht Particulieren. Toch kan ook in de btor aan kwaliteitsverbetering ■en gedaan. Weliswaar ontstaat Seen nieuw en uniform geheel, Seis daar het juiste prijskaartje 3n9t, hoeft dat geen probleem 'a Zelfs kan de „nood" een "in want die oudere terreinen bun veelsoortige huisjes hebben f;9en karakter en zijn vaak heel bS gelegen ten opzichte van de j> sentra en belangrijkste toeristi- •rekpleisters. Ze zijn derhalve gelijk, in het bijzonder j;s d'e een prijs van ver over de gulden per week in het "zoen bezwaarlijk vinden. ^'dt onder meer voor het 135 huisjes tellende bungalowpark 't Hoo gelandt van de familie W. van der Werf aan de Californiëweg, waar on langs een begin werd gemaakt met het vervangen van verouderde huisjes en het opvijzelen van centrale voor zieningen. De afgelopen winter verrezen hier zes luxe bungalows, die de plaats inne men van drie dertig jaar oude huisjes. De nieuwe huizen werden ontworpen door architectenbureau Alkema, heb ben de maximale oppervlakte van 70 m2 en werden als casco gebouwd door Daalder uit De Cocksdorp met Liekele van Veen als uitvoerder. Van der Werf zorgde zelf voor de afwer king. Ze zijn gelijkvloers en met plat dak uitgevoerd en voorzien van drie slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte wc en aardigheidjes als een open haard en satelliettelevisie. De huisjes „doen" in het hoogsei zoen f975,- per week en aan huur ders was geen gebrek. Zeer kort nadat ze werden aangeboden, waren ze allemaal volgeboekt. Dat was een stimulans om op de vernieuwingsweg verder te gaan. De komende winter zullen nog elf vakantiehuizen worden gebouwd en vijf oude zullen worden gesloopt. Deze huizen worden extra luxe en zien er met hun zadeldak an ders uit. Net als de nu in gebruik ge nomen bungalows zullen ze worden verhuurd en zijn niet te koop. Cafetaria Het vroegere café-restaurant De In stuif op 't Hoogelandt (gelegen naast de volop draaiende supermarkt van de familie J.J. Bakker) heeft na vijf jaar gesloten te zijn geweest een nieuwe functie. Het is nu het cafeta ria Het Trefpunt, waar men voor pa tat, snacks en kleine maaltijden serst moet de RST-directeur iets )«t hart: „Maar al te gemakke- PHprdt met de beschuldigende ^ir richting de Kogerstrand-jeugd Heien Maar de problemen 's K zijn niet per se te wijten aan gasten. Het lijkt misschien wel sh, maar veel jongeren die gaan pen in De Koog hebben ergens lis onderdak. Niet alleen in tent- naar ook in bungalows." ann neemt het op voor „zijn" eerders. Hij rekent voor dat de anaal 900 jongeren in de Koger in maar een klein percentage en van de totale hoeveelheid uit- spubliek. Daar tegenover staat adat Kogerstrand jeugd op- it die op andere campings (be lde noodcamping) wordt serd. Met name groepen jongens en nergens anders terecht. Juist categorie jongeren wordt schul- pacht aan het merendeel der

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7