Vlet muziek van Elton John ris je de eindstreep niet" Wandelaars trotseerden regen in Rondje Texel nel in de rondte met een walkman op: 'dingboot twee al uitgerukt Politie ergert zich aan Texelaars Tentoonstelling over zandsuppletie Rein of Rien? Combinatie Smit wint in De Cocksdorp Eilandcompetitie volleybal Vrouwenloopgroep weer van start Massale uittocht vakantiegangers jjAG 21 AUGUSTUS 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 500 M wik n ka met lerto in (ft iondj« is geen wandeltocht. een prestatietocht, die je uit- idvoor jezelf loopt. Om te be- dat je er lichamelijk nog toe bent. Ik ben nu 48 jaar. Za- heb ik de tocht voor de 16e gelopen. Het streven is om in geval tot en met de 20e ronde le gaan." Ko Oostra uit Den de dag na de ronde aanmer kt op de bank. „Het scheelt als je na afloop nog even een {etst. Dan voorkom je dat je (i verstijven." de omstandigheden waaronder gndelronde dit jaar plaatsvond is ostra tevreden. „Weinig wind, af wat verfrissende motregen en Aker zonnetje. Last van de te hadden we alleen op de laat- kmeters." Oostra - die met zestien ge- rondes recordhouder van Texel vooral het eerste gedeelte tocht zwaar. „Bij De Hors we bij iedere stap net even het zand. Voorbij paal 12 liet pas beter. Dat slappe zand ons een aardige achterstand op Jiema opgeleverd. Normaal ko- «e rond half vijf over de finish, kwartier later." Slufter wachtte Oostra, die de samen met „loopmaat" Jaques slorp liep, een verrassing. De tal aangelegde brug over de bleek door de stroming weg- ,We werden met een ijlings uterde rubberboot in groepjes ji overgezet. Prima geregeld, zn op elkaar hoefden we nau- Nee, de zaak was ook dit «er perfect georganiseerd." sging van de zandsuppletie uwe niet gehad. Voorzover wij nzien werd er nergens zand •en. Als er geen bulldozer had treden hadden we zonder erg «uste plek gepasseerd." Schone sokken stop in De Cocksdorp was vol- Oostra goed te merken dat het deelnemers de laatste jaren is toegenomen. „We konden -.eer zitten toen we binnenkwa- Het Torenpaviljoen is uiteraard een dergelijke toestroming pers - en toeristen - berekend, auto van mijn vriendin heb ik (dronken en schone sokken trokken. Dat laatste is van le- elang. Je hebt op dat moment ïandgedeelte achter de rug en gveel kilometers over „land" te boeg. Als je daaraan begint and in je sokken en tussen je ben je aan je verkeerde werk irzorging onderweg door vrien- acht Oostra onontbeerlijk. „Het is een fijn idee dat je weet dat ze op bepaalde punten verschijnt. De auto is wat dat betreft ook gemakke lijk, want je kunt er dingen uithalen of spullen, die je toch niet meer no dig hebt, in kwijt. Daar hoef je dan niet mee te blijven sjouwen. En om dat zij koffie voorme haalt en bijvoor beeld m'n bril even schoonmaakt, kost de zitpauze niet veel tijd. Het duurt dan ook nooit langer dan een kwartier. Als je lang zit, kost het lo pen je daarna meer moeite." Spierpijn Gewoonlijk bereid Oostra zich terde ge op het rondje voor. Dit jaar is er door omstandigheden minder tijd voor geweest. „Dat is iets dat je toch wel merkt. Ik heb samen met Marjo een kilometer of vijftig ge traind. Toch te kort, want ik heb iets meer spierpijn dan normaal. En ik vind dat je na het rondje onmiddellijk weer gewoon verder moet kunnen gaan. Het moet niet zo zijn dat je je een dag ziek meldt omdat je 60 kilo meter in je benen hebt zitten." Op het gebied van voeding is de voorbereiding wel optimaal geweest. „We hebben de hele week licht gege ten. Veel macaroni en weinig vlees. Jaren terug heb ik Evert van Ben- them horen vertellen dat dit de pres tatie ten goede komt. Ik geloof dat het inderdaad waaris." Walkman Hoewel Ko samen met een maat loopt, wordt er onderweg weinig ge praat. „De eerste jaren hadden we meer stof, maar dat wordt steeds minder. Als je om je heen kijkt, wordt er heel wat afgeleuterd. Hele huwelijken worden bij wijze van spre ken ontbonden en weer gelijmd. Maar uiteindelijk kost dat gepraat heel wat energie. Niet dat wij stom metje spelen, maar wij lopen ook enorme stukken met de walkman op. Luisterend naar Radio Texel en naar muziek die we van huis hebben mee genomen. Bandjes van Phil Collins en Elton John, muziek waarmee je de eindstreep wel moét halen." De laatste jaren loopt Ko op echte loopschoenen. Een aanschaf die vol gens hem wel degelijk de moeite waard is. Blaren „Vroeger liep ik op gewone goedkope sportschoenen. Daar loop je de tocht natuurlijk net zo goed mee uit, maar met echte loopschoenen gaat het toch wat comfortabeler. De veer kracht van de zool zorgt ervoor dat je minder blaren oploopt. Ik had er nu ook maar ééntje. Daarnaast is het een kwestie van je nagels op de juiste lengte knippen, je voeten goed inpoederen en sokken zonder naden dragen." Zoals ieder jaar was ook nu weer het laatste gedeelte van de tocht het zwaarst. „Het is een kwestie van krachten verdelen. Wij lopen per uur gemiddeld zes kilometer. Als je te hard van start gaat, moet je dat op het laatste stuk bezuren. Vanaf De Cocksdorp naar de Prins Hendrikpol der gaat het nog wel, maar aan het laatste gedeelte lijkt voor je gevoel geen einde te komen. Als je dan te enthousiast gestart bent, loop je het daar op." Douche „In Oudeschild gaan we na het af stempelen nooit zitten. Het gaat ge lijk rechtdoor naar de finish, die dit jaar trouwens erg gezellig was. Er waren wat toeristen om de aanko mende lopers te verwelkomen en een Ko Oostra: ..De ronde om Texel loop je voor jezelf Om jezelf te bewijzen dat je het nog kunt.' jazz-bandje zorgde voor wat muziek. Dat doet je toch wel wat als je bin nenkomt. Daarna thuis even lekker onder de douche en dan uit eten. Heerlijk, wat zit je dan lekker. Weet je, op zo'nmoment heb ik enorme be wondering voor de lopers van bijvoor beeld de Nijmeegse Vierdaagse. Het idee dat je de volgende dag nog zo'n stuk moet, en daarna nog twee keer, lijkt me verschrikkelijk. Nee, dan lie ver een prestatie in één keer, dan ben je er tenminste gelijk mee klaar. En nu weer op naar volgend jaar. Aan het wandelrondje om Texel de den dit jaar 287 mensen mee. Dat zijn er negen meer dan vorig jaar. Het parcours kende enige lastige stukken, waaronder de Hors en de Slufter. De brug, die Rijkswaterstaat jaarlijks legt. bleek 's ochtends weg geslagen, zodat in allerijl voor een bootje werd gezorgd om de wande laars over te zetten. De twintigste wandelronde om het eiland kende veel uitvallers: 24 men sen gaven op wegens blaren of stijve spieren. Ben Roest van Wandelsport vereniging Het Gouden Boltje had het idee dat velen van hen te snel van start waren gegaan. „De Hors was erg zwaar, je zakte tot je enkels erin weg. Toch hadden we in het stuk tot de vuurtoren maar zes uitvallers". De wandelaars werden na de start overvallen door regenbuien. Tot half elf bleef het droog, maar toen wer den boven een half uur lang alle slui zen opengezet. De rest van de tocht kenmerkte zich door stralend, zelfs vrij warm weer. In de nacht van vrijdag op zaterdag waren de palen voor de brug bij de Sluftergeul weggeslagen. Roest: „Er werd snel een rubberboot geregeld Mngboot Siegfried Egmundis zaterdag als zondag uitge- lin moeilijkheden verkerende *n te hulp te schieten. Za- Week het loos alarm te zijn, *1 echter werd een vrachtschip jften voor de zandsuppletie in Wandse gat vlotgetrokken. was op weg naar Ame- *aar ook een zandsuppletie 'vindt. "^kwam een melding binnen 'schip 19 mijl zuidwestwaarts van de kustwacht in moeilijkheden verkeerde. Gezien de afstand van de Texelse kust en het feit dat de Prins Hendrik ook onderweg was, evenals een marine helicopter, keerde de Siegfried na 4 mijl terug naar De Cocksdorp. Nadat de helicopter het gehele gebied had verkend en mets had gevonden keerden ook de Prins Hendrik onverrichterzake terug. Zondagmorgen bleek er wel wat aan de hand te zijn. Het zware-lading- transportschip de „Seeryf" van Zee- len Marine Services uit Harlingen, met vier opvarenden aan boord, kwam in het Eierlandse Gat, één mijl noord-west van de vuurtoren in moei lijkheden. Het schip was met 200 ton pijpen voor de zandsuppletie op weg naar Ameland en liep in het Ei erlandse Gat aan de grond. De red dingboot voer om 11.0 uur uit voor een poging het schip vlot te trekken. Door de zware ebstroom lukte dit niet en om 16.00 werd vertrokken voor een tweede poging. Met de hulp van de zware motoren van het vrachtschip lukte deze po ging om 17.30 uur en werd de „See ryf" aan de tros van de Siegfried Egmundis meegesleept naar De Cocksdorp. Van hieruit vertrok het schip via de Waddenzee richting Ameland. en twee strandwachten van paal 17 boden spontaan aan om de wande laars heen en weer te varen. Reuze sportief dat die badmeesters ons zo uit de brand hielpen". Naar zijn me ning heeft Rijkswaterstaat, die snel voor een boot zorgde, ook een grote pluim verdiend. „Zo werd voor het eerst in twintig jaar de tocht gedaan zonder brug". Bij de zandsuppletie ondervonden de wandelaars geen problemen. De werkzaamheden lagen stil in verband met de wind. Wel moesten de lopers uitwijken naar de duinvoet, waardoor het stuk extra zwaar liep. Bij de vuurtoren had de negen man/vrouw sterke ploeg van het Ro de Kruis handen vol werk aan de bla ren en voeten. Roest: „Aan de tijden te zien is de ronde niet zwaarder dan anders ge weest. Ze hadden in ieder geval over al de wind mee, want die draaide halverwege' De snelste deelnemer was een vrouw. Mevrouw Bestenbreur uit Tuit- jehorn vertrok om 7.00 uur en was om 14.20 uur binnen. Zij liep onder weg enige stukken hard, maar hield zich strikt aan de voorgeschreven maximale 7,5 kilometer per uur. Als tweede kwam Texelaar Jaap Slikker binnen om 14.45 uur. Laatste die bin nen kwam was de Engelse oud- Texelse M. Beamford. Herinnering Onder de deelnemers bevonden zich zo'n honderd Texelaars. Twee oud- Texelaars, Dieterich en Van der Berg, liepen de tocht beiden voor de twin tigste keer mee. Zij werden beloond met een speciale herinneringsmedaille en een Texelboek. Eén wandelaar trakteerde de organisatie en de Rode Kruis medewerkers op bonbons, als dank voor de medewerking tijdens de tocht. Het twintigste rondje werd opge luisterd door een Texelse muziek groep Dit werd door de wandelaars zeer gewaardeerd. Ook de onderweg verstrekte etens- en drinkwaren vie len in zeer goede aarde. De politie heeft vrijdag geruime tijd het verkeer voor de boot moeten re gelen, want er waren lange wachttij den. Gebruikelijk is dat alle automobilisten even stoppen bij de regelende politieman en dat degene die niet met de boot mee moeten door hem worden doorgelaten. Vol gens een kaderlid van de Texelse poli tie hebben vooral Texelaars er een handje van meteen maar door te rij den, zonder even te stoppen. Het ge vaar hiervan is dat erachter rijdende automobilisten dit voorbeeld volgen of dat men met hoge snelheid langs de wachtende file rijdt, waaruit nog wel eens mensen of kinderen de weg op lopen. „Ook taxi's en buschauf feurs maken zich hieraan schuldig", aldus de politieman, die tot voorzich tigheid wil manen. Zo'n jaarlijkse tocht werkt beslist ver slavend. Ik heb één keer wegens een mankement aan mijn knie niet mee kunnen doen. Waardeloos is dat. Je probeert er vanaf „de kant" zoveel mogelijk van mee te pakken. Dat zie je aan mensen die jarenlang mee hebben gelopen en opeens door wat voor oorzaken dan ook, niet meer mee kunnen doen. Die gaan iets zoe ken bij de organisatie om er toch een beetje bij in de buurt te kunnen blij ven. Als ik ooit met het lopen van het rondje stop, heeft het een me chanische oorzaak. Dat staat wel vast." In het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild is vanaf maandag over de maanden augustus, september en ok tober een tentoonstelling te zien over de zandsuppletie. De expositie geeft een uitleg over wat zandsuppletie is, waarom deze op Texel noodzakelijk is en geeft een beeld van de zandsupple tie in 1990. De werkzaamheden rond Paal 28 worden op de voet gevolgd: telkens wanneer er een deel van het werk gereed is, is dat onmiddellijk te zien in de expositie. Het Maritiem- en Juttersmuseum is geopend van maan dag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Hoe zit het met het Frans van de Texelse Courant redactie? Niet zo goed, zullen de lezers van TC3 heb ben gedacht. Er stond een storende fout in het artikel over de honden club. Het clubgebouw heet uiteraard „RIEN sans peine". Dirk en Nelie Smit hebben in De Cocksdorp donderdag het ringsteken gewonnen. Morgen is de finale om 19.00 uur in Den Burg. In de stand om het kampioenschap staat Rein Eelman op kop. In De Cocksdorp was de tweede plaats voor het echtpaar Du Porto en de derde plaats voor Jan Keizer met steekster Mattie Saai. De prijs voor het schoonste geheel ging ook naar Gerard du Porto. Morgen is het zo ver: het ringsteek kampioenschap van Texel en de Jan Agterbokaal, beschikbaar gesteld door de families Agter en Veldkamp. Vier van de zes wedstrijden tellen mee voor het eindresultaat. Rein Eel man staat tot nu toe met 35 punten op kop, maar hij wordt op de voet gevolgd door Dirk Smit met 34 pun ten, Gerard du Porto en Willem Reu vers met 33 punten. De onderlinge verschillen in de top van het klasse ment zijn bijzonder klem. Voor de wedstrijd in Den Burg wor den de rijders verzocht ruim op tijd op het opstelterrein bij garage Kaczor te zijn. Het parkoers is: Keesomlaan- Molenstraat- Zwaanstraat- Groeneplaats- Elemert- Keesomlaan. Ook de eilandcompetitie volleybal gaat weer van start. Evenals voor gaande jaren worden de wedstrijden gespeeld op de dinsdagavond tussen 18.30 en 23.00 uur. Opgeven voor deze competitie kan in vijf klassen, te weten: Mannen eerste klasse. Mannen tweede klasse. Vrouwen eer ste klasse. Vrouwen tweede klasse, en de Gemengde klasse, waarbij teams moeten bestaan uit drie man nen en drie vrouwen. De wedstrijden zullen bestaan gespeeld in drie sets van elk veertien minuten. Dinsdag 11 september wordt een inspeel-avond gehouden in Sporthal Ons Genoegen, waarbij iedereen van harte welkom is. Deze avond begint om 19.00 uur. De eigenlijke competitie begint op dins dag 18 september. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ250, per team. In ver band met het samenstellen van het programma, wordt men verzocht zich zo spoedig mogelijk in te schrijven. Dit kan telefonisch (na 18.00 uur) bij Onnoline van Helden, telefoon 14329. Bij voldoende belangstelling gaat op maandag 3 september weer een loopgroep voor beginners van start. Elke maandagmiddag wordt om 14.00 uur begonnen bij Het Turfveld. Er wordt ongeveer een uur lang ge traind, waarbij onder meer aandacht wordt besteed aan de warming-up, de loopscholing en het lopen in spel vorm. De trainingen worden zoveel mogelijk aangepast aan het niveua van de deelnemers. Mensen die zich geroepen voelen hun conditie of hun uithoudingsvermogen te verbeteren, een paar pondjes af te vallen en ge zellig in een groep te trainen, kunnen contact opnemen met Coby Bakelaar, telefoon 13843 Cs middags). Vrijdag 17 augustus zijn veel vakan tiegangers massaal naar huis ver trokken. Aan de Texelse kant ontstonden wachttijden van onge veer drie uur. Pas na vijf uur 's mid dags kon Teso de achterstand langzamerhand wegwerken. „De massale uittocht was echt uitzonder lijk. Meestal vertrekt men toch wel iets gespreider. Waarschijnlijk is het weerbericht van invloed geweest," aldus Teso-woordvoerder Jan Bloem. Vrijdag ontstonden de wachttijden aan de Texelse kant om een uur of half tien 's morgens. Teso maakte met de Marsdiep na „sluitingstijd" een extra reis om alle terugkerende vakantiegangers naar de vaste wal te kunnen vervoeren. Ook aan de Hel- derse kant was het vrijdag druk. Tus sen 12.00 en 17.00 uur moest een uur op de overtocht worden gewacht. Zaterdag verliepen de zaken wat rustiger. Tussen 9.30 uur en 15.00 uur liep de wachttijd op tot een uur. In Den Helder moest een half uur worden gewacht. Zondag ontstond helemaal geen wachttijd. Afgelopen zondag (19 augustus) wa ren er minder vreemde auto's op het eiland dan op 20 augustus 1989. Verleden jaar waren dat er 6786, nu 6405. Een verschil van 381 auto's. Volgens Teso zijn er afgelopen zater dag minder mensen naar het eiland gekomen dan vorig jaar. Veel toeristen wilden vrijdag, waarschijnlijk in verband met het weer, allemaal tegelijk naar huls. IFotoDirk Kuiter

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9