Handhaving openbare orde ook hier een probleem" - j 11; Texel 1 met vier invallers te sterk voor Helder 1 (houder Krijnen in gesprek met Amsterdamse ambtenaren: Pluim voor brandweer Wedstrijden bij CKZ Cursus voor kinderen Georganiseerd naar de „Levade" Duivensport Jazz-rooster In de derde bekerronde: ■4 •etities „Soli Deo ria weer van start" naars eilandcompetitie lis in zonnetje gezet tonenkoor bij foeravonddienst daG 28 AUGUSTUS 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 en, De Amsterdamse gemeentenaren: ..Wij zullen de problemen rond de openbare orde niet verergeren en als makke Texelse schapen over het eiland gaan." De Texelse brandweer verdient een pluim. Vele malen deze zomer zijn zij uitgerukt, en iedere keer wisten zij grote rampen te voorkomen, al is het wel eens spannend geweest. Maar wat gebeurt er als ,,De Dennen" in de brand raken? En dat is iets waar je op wachten kunt. Ook dan zal on getwijfeld de inzet van de brandweer optimaal zijn, maar ik ben bang de overmacht te groot. Dan denk ik aan de televisiebeelden uit Frankrijk etc. Assistentie vragen uit Den Helder lijkt me wat lang duren. Ik geloof dat ook de Vlielanders niet zo beroerd zijn, maar dat gaat al helemaal niet. Dus burenhulp is er niet bij. Voor de oorlog stonden in het bos overal bordjes met „verboden te roken", maar die zullen nu natuurlijk wel niet in het landschap passen. Je was toen met een sigaret zo de sigaar, met andere woorden een proces verbaal zonder pardon. Als je nu tij dens een fiets of wandeltocht in De Dennen even pauzeert zit je meteen midden in de asbak. Overal om je heen liggen al of niet platgetrapte peuken, 's Avonds worden er midden in De Dennen vuurtjes gestookt. Di rect neem ik aan dat de gasten dat fantastisch vinden. Maar sorry, het lijkt mij met de huidige droogte vuurtje stoken naast een kruitfabriek. Weet u, het lijkt me zo'n rotgezicht al die mooie wegen en fietspaden te midden van een zwart geblakerde vlakte. Laat het niet zo zijn: „Als het kalf verdronken is dempt men de put". F. Oosterhof Den Burg De Cocksdorper Kustzeilvereniging organiseert dit weekend zowel club wedstrijden als wedstrijden voor het Texels kampioenschap 1990 bij Paal 33. Zaterdag wordt gestreden voor het clubkampioenschap 1990. Het is de bedoeling dat deze dag drie Olympi sche banen worden gezeild. Zondag wordt gezeild om het Texels kam pioenschap 1990. Daar er bij de vori ge wedstrijd op paal 17 maar een manche geldig is verklaard, dienen nu Moesten kinderen van zes tot twaalf jaar die een cursus beeldende vor ming wilden volgen, tot op heden nog naar het vormingscentrum Triade in Den Helder, binnenkort gaat ook op Texel een dergelijke cursus van start. In oktober start de sectie Vormings- en Ontwikkelingswerk met een cursus beeldende vorming voor jonge kinderen. In de cursus, die uit twaalf lessen zal bestaan, komen di verse technieken aan bod, zoals teke nen, schilderen, drukken, en werken met klei en textiel. De lessen worden gegeven door Willy de Boer. De cur sus vindt plaats in dorpshuis d'Ouwe Ulo, elke donderdag van 15.45 tot 17.15 uur. De eerste serie lessen be gint op 4 oktober, de tweede serie op 14 februari 1991. Een serie van twaalf lessen kost ƒ65, inclusief materiaal. Voor inlichtingen en aan meldingen kan men zich tot volgende week dinsdag wenden tot de admi nistratie van de sectie Vormings- en Ontwikkelingswerk, telefoon 15582, of 14300. bij CKZ drie manches te worden ge zeild om aan genoeg wedstrijden voor dit kampioenschap te komen. De briefing begint beide dagen om 10.00 uur en de eerste start volgt om 10.30 uur. Zeilers kunnen zich vanaf 9.00 uur inschrijven in het clubgebouw van de CKZ op Paal 33. De kosten bedragen per wedstrijddag voor een éénmansboot ƒ10,— en ƒ15,— voor een tweemansboot. Rijvereniging De Waddenruiters en Ponyclub De Kleppertjes gaan op 1 september (pony'sl en 8 september (paardenl naar de Levade (Nederland se kampioenschappen). Supporters die mee willen kunnen zich vóór woensdagavond 29 augustus opge ven bij M. Roeper, tel. 18373 of Sjef Beers, tel. 13861. Vervoerskosten: f25,-. Zo mooi als de lucht vrijdag was, zo bedekt was zij zaterdag. Daardoor werd het concours voor de duiven weer een hele toer. Omdat vooral 's ochtends nogal wat mist langs de kust hing, gingen de Texelse duiven pas om 10.30 uur op de wieken. De lossingsplaats was dit keer St. Niklaas (Belgie), waarbij de afstand ongeveer 225 kilometer bedroeg. De winnaar van het concours was Walter Bremer, die de eerste duif om 14.13.34 uur op zijn hok kreeg. De duif behaalde een snelheid van 1022,53 m/min. Uitslag: Walter Bremer- 1, 11, 15; Herman Groeneveld: 2, 5, 10, Sjoerd Feenstra: 3, 8; Meyert de Waard: 4, 9. 12, 14, Aria Ellen: 6, 7, 13, 16. (en het misschien daardoor toch wat lagere tempo) werd de zaak goed op gebouwd en schoven beurtelings Brand (zondag zoals bijna gewoonlijk de beste man van het veld) en Eel- man uitstekend in op het middenveld Ze zorgden op die manier op nog meer druk op de ploeg van Helder. Middenvelder Nicol Schermer speelde in die fase meer als linkerspits. Texel had dus na de rust drie aanvallers. Gerrie Plaatsman schoof regelmatig door naar het middenveld en achterin speelde men bij Texel één tegen één. Waar nodig corrigeerde Simon Brand. Een kwartier voor tijd besloot trainer Vaars toch Erwin Koning in te bren gen. Klaas Dirk Koorn verliet voor hem het veld en droeg de aanvoer dersband over aan Simon Brand. Ko ning bleek een prima aanspeelpunt te zijn en schiep zich binnen de kortste keren, tegen de trage Helderse ach terspelers, twee uitstekende kansen. Hij was slechts ten koste van twee vrije trappen te stuiten. De vrije trap pen leverden echter niets op. Een on derdeel dat Texel 1 maar eens tijdens de training door moet nemen. Vijf minuten voor tijd werd Erwin Ko ning binnen de beruchte lijnen neer gelegd. De scheidsrechter besloot een strafschop aan Texel toe te ken nen. Erwin Koning nam de strafschop zelf. Keeper Hesp werkte echter - de te zacht ingeschoten - bal via de paal uit zijn doel. Strafschoppen leken de beslissing te moeten brengen, maar in de allerlaatste minuut bracht Gerrie Plaatsman de bal hoog voor het doel. Erwin Koning kopte boven iedereen uit de bal in de verlaten doelmond, waar Nicol Schermer met een simpe le hoofdknik de bal het laatste zetje gaf: 0-1 voor Texel. De resterende tijd werd door Texel simpel uitgespeeld. Derde bekerronde Door deze overwinning plaatst Texel zich voor de derde bekerronde, die vermoedelijk op zondag 14 oktober zal worden gespeeld. Wie de volgen de tegenstander van Texel zal zijn, is nog niet bekend. In de Helderse wan delgangen werd zondag gefluisterd dat dit wel eens de winnaar van de dinsdag te spelen Helderse derby HRC - HCSC zou kunnen zijn. Texel lijkt er in ieder geval klaar voor. In het verleden stuikelde Texel 1 vaak in de derde bekerronde. Deze ploeg zal daar misschien wel verandering in kunnen brengen, hoewel het belang van de competitie natuurlijk voorop staat. Thuis Zondag begint voor Texel 1 de com petitie met de thuiswedstrijd tegen K Meervogels. Het was zondag nog niet bekend of Texel 1 die wedstrijd inderdaad thuis zal kunnen spelen. De gemeente Texel heeft bepaald dat voor de Texelse voetbalvelden we gens de slechte gesteldheid een speelverbod tot minimaal 2 septem ber geldt. Het veld van s.v. Texel ligt er overigens dermate goed bij dat volgens de consul zondag wél op het veld kan worden gespeeld. Volgens de gemeente Texel ligt het veld er ook inderdaad redelijk bij, maar wil men één lijn trekken ten opzichte van de andere Texelse clubs. Dit is jam mer voor s.v. Texel, want de eerste bekerwedstrijd werd hierdoor omge zet in een uitwedstrijd, wat behoorlijk wat inkomsten scheelt. Er is inmid dels overleg tussen de consul en ver tegenwoordigers van de gemeente Texel geweest en de zaak zou afgelo pen vrijdag nogmaals worden bezien. Zondag was daarover bij s.v. Texel echter nog niets bekend. Men wacht daar rustig af met overigens wel de hoop dat men zondag thuis kan spelen. Door de goede resultaten in de prof- week en de twee uitstekende over winningen in de bekerstrijd, verwacht men terecht veel publiek op het s.v. Texel-complex om de openings wedstrijd van de competitie bij te wonen. Donderdag wordt in deze krant bekend gemaakt of de wed strijd wel of niet op het Texel veld zal worden gespeeld. Selectie Texel 1 Zondag zal trainer Aad Vaars over een bijna fitte selectie kunnen be schikken. Alleen Paul van Exel zal nog ontbreken. Vaars zal deze week de selectie, die zeker uit vijftien of zestien man bestaat, aan een laatste test voor de competitie onderwerpen. Hij zal vermoedelijk Koos Tjepkema weer als voorstopper opstellen, waar door Leendert Eelman, die in een pri ma vorm verkeert, naar een backplaats of een plaats op het mid denveld verhuist. Juist op dit midden veld heeft trainer Vaars ongekende mogelijkheden. Hij kan kiezen uit het volgende rijtje: John List, Ruud Beer- ling, Nicol Schermer, Kees van Heer waarden, Leendert Eelman en Klaas Dirk Koorn en zelfs linkerverdediger Gerrie Plaatsman. In de voorhoede kan hij de volgende spelers op laten draven: Piet Monster, Ralph Koning, Erwin Koning en de bijna overal inzet bare Wim van Veen, die afgelopen zondag, mede door middel van zijn enorme inzet, liet zien geen genoe gen te nemen met een plaats op de bank. Bovendien zou Rien Brouwer, na het inhalen van de nodige trai ningsachterstand in de toekomst nog wel eens een kandidaat kunnen zijn voor één van de spitsposities. Welke opstelling er ook uit de bus komt, Texel 1 heeft de afgelopen weken la ten zien dat de selectie hecht is en dat het niet uitmaakt hoe de opstel ling (die toch in grote lijnen vaststaat) eruit zal zien. Men heeft bijna alle wedstrijden als een uitste kend collectief gespeeld. Dat was en is de sterke kant van dit Texel 1, dat misschien wel een paar uitblinkers heeft, maar waar vooral ,,de een heid" de sterke kracht in de competi tie moet worden. Duidelijk is in ieder geval dat trainer Vaars over de breedste selectie sinds jaren kan be schikken. Hij deelde voorts mee dat het mini sterie van Justitie van mening is dat de politiesterkte op Texel onvoldoen de is. „Er is onderzoek naar gedaan en vastgesteld dat er iets moet ge beuren." Volgens Stam is het hierbij gebleven en wordt nu gewacht op nader bericht. Leefbaarheid Politiecommandant J. Moeskops meldde de groep Amsterdammers dat de leefbaarheid op Texel iets is waar de komende winter druk over gepraat zal worden. Nadat de vergunning weigering aan Veronica (radio) ter ta fel was gebracht, schetste de com mandant de bezetting van het korps Rijkspolitie op Texel, dat op dit mo ment (inclusief administratieve krach ten) uit 20 personen bestaat. In het hoogseizoen krijgt de vaste groep be schikking over een aantal zomer- wachten. „Als je vakantie van het vaste personeel en ziekte incalcu leert, komt dat in de praktijk neer op 17 inzetbare politiemensen per dag. Niet veel voor een eiland met 3.5 miljoen overnachtingen." Nadat de Amsterdammers nog wat vragen hadden gesteld („Wat is een sus- ploeg en „bestaat er een regeling rond de jutterij") maakten zij zich op om de rondrit over het eiland te ver volgen. Makke schapen N. Gianotten, hoofd van de afdeling algemene, bestuurlijke en juridische zaken zei de dag een historische ge beurtenis te vinden. „We hebben nog nooit samen een tripje gemaakt." Na dat hij de Texelse ambtenaren had meegedeeld dat zij van harte welkom zijn op het Amsterdamse stadhuis, beloofde hij dat zijn groep de open bare orde niet verder aan zou tasten. „Ik beloof u dat we ons als makke Texelse schapen zullen gedragen". Wethouder Krijnen ontving een vuur rode paraplu met het wapen van Am sterdam erop, de Texelse ambtenaren werden verblijd met een broche met twee kleine houten klompjes eraan. Het doorgegeven rooster van de jazz- gymnastiek (GVT-MST) was niet hele maal duidelijk, waardoor enige ver warring is ontstaan. Hieronder volgt het enige juiste rooster: Dinsdag: 16.00-17.00 uur jeugd 7-10 jr. 17.00-18.00 uur jeugd 10-12 jr. 18.00-19.00 uur jeugd 12-14 jr. Woensdag: 19.45-20.45 uur meisjes 14-18 jr. Donderdag: 20.15-21.15 uur dames beginners 21.15-22.15 uur dames gevorderden Alle lessen zijn in De Ferrever. Het was reeds bekend dat Texel 1 een brede selectie heeft. Dat werd zondag weer eens onderstreept. Trai ner Vaars moest het in de beker wedstrijd tegen Helder 1 (derde klasse KNVB) doen zonder Paul van Exel, Koos Tjepkema, Ralph Koning en in eerste instantie ook zonder Er win Koning. Paul van Exel zal ver moedelijk pas eind september begin oktober weer terug zijn, hij loopt momenteel nog in het gips. Koos Tjepkema hervat dinsdag de training en zal vermoedelijk zondag zijn entree maken in Texel 1. Ralph Koning en Erwin Koning, beiden licht geblesseerd, werden door Vaars met het oog op de competitieaanvang zondag terecht aan de kant ge houden. Trainer Vaars moest dus, in verband met het ontbreken van de gebroeders Koning, improviseren met zijn voor hoede. Het middenveld werd verste vigd door met vier man te spelen (Nicol Schermer, John List, Ruud Beerling en de zijn debuut makende Kees van Heerwaarden). De voorhoe de bestond uit twee spitsen, Klaas Dirk Koorn en Piet Monster. De ach terhoede van Texel bestond uit Bart Heerschap (doel) Ingmar Moerbeek, Leendert Eelman, Simon Brand en Gerrie Plaatsman. Vooral Simon Brand en Leendert Eelman vormden weer een uitstekend duo. Helder, sinds het afgelopen seizoen versterkt met een aantal spelers van H.R.C., won afgelopen dinsdag in de eerste bekerronde van tweede klasser Lim- men met 4-1 en dus waren de ver wachtingen voor de Heldenaren hoog gespannen. Helder startte voortvarend en men kreeg ook direct in het begin een kansje, zonder dat deze echter benut werd. Na een kwartier nam Texel het initiatief over en stond dat eigenlijk de gehele wedstrijd niet meer af. Het bleek echter toch moeilijk om de spitsen Piet Monster en Klaas Dirk Koorn in stelling te brengen. Texel kreeg tot aan de rust eigenlijk geen echte kansen. John List en vooral Kees van Heerwaarden, die een ver dienstelijk debuut maakte in de hoofdmacht van s.v. Texel, waren middels afstandsschoten dicht bij een doelpunt. De rust ging men echter in met een 0-0 stand. Van Heerwaarden In de rust wisselde trainer Aad Vaars Piet Monster voor Wim van Veen. Van Veen had kennelijk geen last van de warmte, want met zijn snelheid en niet aflatende inzet bezorgde hij de Helder-achterhoede de nodige proble men. Hij sleepte zijn directe tegen stander overal mee naar toe en zorgde vanaf dat moment ook voor veel meer snelheid in de Texelse voorhoede. Texel kreeg zodoende meer grip op de wedstrijd en kreeg de nodige kansen. Zo leek Kees van Heerwaarden na ongeveer een kwar tier Texel op een 1-0 voorsprong te zetten. Hij werd keurig aangespeeld en haalde van zeker vijfentwintig me ter verwoestend uit. De bal leek in de linkerbovenhoek te belanden maar keeoer Heso (een ionaer broertie van Fortuna-keeper Ruud Hesp) redde op formidabele wijze een hield Texel van een verdiende voorsprong af. Erwin Koning Texel speelde in die fase prima voet bal. Ondanks de hoge temperatuur delegatie Amsterdamse gemeen- btenaren bezocht donderdag tij- een personeelsreisje het eiland De koffiestop vond plaats in edszaal van het gemeentehuis, louder Tine Krijnen was voor de lenheid even uit een vergadering iken om in het kort „iets te ver over de handhaving van de bare orde op Texel." ongeveer 40 ambtenaren be ide groep reageerde aanvankelijk acherig op de Texelse proble- ja, u lacht erom, maar alles ij u in het groot gebeurt, vindt ism het klein plaats," aldus de ider. „Wij zijn zo ongeveer aan id van ons latijn, waar het regelen betreft. Er bereiken ons eel klachten van de bevolking." De wethouder gaf te kennen dat mo gelijke oplossingen misschien in de planologie moeten worden gezocht. „Er valt bijvoorbeeld te denken aan een weiland, waarop een disco en een jeugdcamping naast elkaar ge plaatst worden. Zelf denk ik in ver band met geluidsoverlast wel eens aan de Razende Bol. Daar woont nie mand en kan bijna niets worden ver nield." Volgens wethouder Krijnen kan het lik op stukbeleid de komende tijd nog iets beter worden „uitgekristaliseerd". Gemeentefunctionaris Wout Stam merkte op dat Texel onlangs onlangs voor het eerst met „balletje, balletje" is geconfronteerd en sprak de hoop uit dat de Amsterdammers veel zee dijken mochten zien, maar geen Zeedijk. 9 september zingt het Texels "ijk Mannenkoor tijdens de e interkerkelijke zomeravond en het seizoen. Deze dienst, 9e°rgansieerd door de ge- ™|ke Texelse kerken, wordt ■®9aan door de heer A.M. Guil- Ue dienst begint om 19.30 uur. waars van de verschillendepoules in de eilandcompetitie tennis. Bovenste rij v.l.n.r.: F. de Iwtdstrlfdcommissiel. Martha Bos IHeri Hodi) en mevrouw Den Brock, die de prijs voor ij Deuce spelende man Hans in ontvangst nam. to rij v.l.n.r.. Hans Schraag IHeri Hodie). Ria Zoetelief IHeri Hodi). Henk Dekker IHeri Ho- in Amende IOosterenden R. v.d. Bent Iwedstrijdcommissie), foto ontbreekt poule-winnares Tineke Buningh (Den Hoorn). nnisvereniging „Deuce" is zon- wnd de eilandcompetitie tennis loten. De poule-winnaars kre- »een korte toespraak van R. leut, een set tennisballen uitge- door F. de Haan. „We kunnen blikken op een geslaagde en tge competitie," aldus Van der ar namen 43 mensen aan de ei- ompetitie deel. Het aantal deel- 's is ten opzichte van vorig jaar, de competitie voor het eerst lort ging, ongeveer gelijk geble- De wedstrijdcommissie hoopt "d jaar de derde eilandcompeti- orgamseren. Er wordt getracht 'de speeltijden aan te houden. 'Petities van de Christelijk Ge lde Zangvereniging Soli Deo Jgaan dinsdag 4 september in 'otiekcentrum in Oosterend tan start. Het zangkoor telt op J'nblik 57 leden. Nieuwe leden harte welkom. "de winter verleent het koor werking aan diverse concerten tkdiensten. Ook staan traditie- uw weer uitvoeringen in bejaar "ten gepland.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7