i n Zwemvierdaagse trok 415 deelnemers Tropical Sea Festival nog steeds groeiende 'Y Fraudezaak Zwemmen achter diek Volleybal Oosterend Vrouwenbond FNV fietst nieuw seizoen in Cursussen Engels en Frans voor ouderen Geslaagd Open les volksdansvereniging Toon Hermans in De Kampanje Kleppertjes zevende op kampioenschappen Keurig... PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 SEPTEMBER J Latijns Amerikaanse schonen, geraffineerd dansend In de Dorpsstraat van De Koog De organisatie van het Tropical Sea Festival in De Koog kan terugblikken op een geslaagd evenement. „Het is moeilijk om het aantal festivalgan gers te schatten, maar het leek dit jaar nog weer drukker dan voorgaan de jaren," aldus Hanneke van Laar. .Vrijdagavond is normaal minder druk dan de zaterdag. Dit jaar scheelde het echter niet veel. Er wa ren erg veel Texelaars die vorig jaar vanwege de drukte op zaterdag avond hun neus stootten en nu ver telden een avond eerder te komen om eens op hun gemak te kunnen rond kijken." Het weer - in het welslagen van het Tropical Sea Festival altijd een be langrijke factor - werkte op alle fron ten mee. „Het was heerlijk om op straat te lopen, de sfeer liet dit jaar weinig te wensen over. Waarschijnlijk heeft de aankleding van de Dorpsstraat, met feestelijke terrassen, 40 palmbomen en sfeerverlichting, daar ook een rol in gespeeld." Grote publiekstrekkers bleken ook dit jaar weer de bands „Reality" en „Ca- ribe". Het tropische spektakel, dat dit jaar voor de zevende maal plaats vond, werd zondagavond besloten met een daverend optreden van de groep „Caribe" in „De Pollepel". VERVOLG VAN PAGINA 1 De drie mannen, die werden verhoord met behulp van een Spaanse tolk, verklaarden allen door een man te zijn gevraagd de cheques in te wisse len. Ze moesten het geïnde geld af dragen en kregen daar zelf maar 5 10 procent van. Over de identiteit van de man, zweeg het drietal in alle toonaarden. De politie vermoedt dat er een misdaadorganisatie achter zit. De oplichters waren duidelijk bang voor represaille-maatregelen in geval ze teveel zouden loslaten. Blokhuij- sen: „Er zijn waarschijnlijk meerdere Peruanen naar Nederland gehaald om als verzilveraars op te treden. Elders in het land zijn namelijk ook Perua nen met gestolen cheques aangehou den. Tja, zelfs de gevangenis hier is beter dan het leven daar, dus wat hebben die mensen te verliezen!" Tijdens het onderzoek, dat geen spoor opleverde naar de organisatie die achter de misdaden zit, kwam aan het licht dat elders in het land door deze drie Peruanen in 57 geval len is geprobeerd geld op te nemen met gestolen cheques. Dit is drie keer mislukt. In verband met perso neelsgebrek bij de politie heeft het onderzoek zich beperkt tot de op Texel gepleegde misdrijven en die aan de overkant waarvan duidelijk was dat het dit drietal betrof. „Ze zijn waarschijnlijk al veel langer aan de gang, maar we hebben geen tijd om daar helemaal in te duiken", verklaart Blokhuijsen. Voor de straf maakt het niet uit hoeveel zaken er worden op gelost. Vierde verdachte Na veel speurwerk kon een vierde verdachte worden opgespoord. Het was de 24-jarige S.D. M.N. Hij bleek al in Amsterdam gevangen te zitten wegens een soortgelijke affaire. De gegevens van dit onderzoek wor den doorgespeeld aan een Politie Coördinatiepunt en aan de Centrale Recherche Informatiedienst. Het onderzoek heeft in totaal zes weken in beslag genomen. De ver dachten zitten in Alkmaar in voorar rest en worden 18 september voorgeleid. Ze hebben 32 gevallen bekend, waarvan het eerste is ge pleegd op 16 juni vorig jaar. Het „Texeltravelteam" vermoedt dat de 31-jarige J.G. N.D. iets met de crimi nele organisatie heeft te maken. Hij staat sinds 1985 geregistreerd bij de Nederlandse politie en heeft al een veroordeling tot ongewenste vreem deling achter de rug. Hij heeft echter kans gezien toch weer naar Neder land terug te keren. De 27-jarige E.F.R C. is in 1989 al eens aange houden in Amsterdam. Terwijl men bewijsmateriaal tegen hem verzamel- Zondag (9 september) organiseert ZPC TX '71 weer het „Zwemmen achter diek". Op de baan van de tri athlon kunnen leden verschillende af standen zwemmen. De start is om 12.30 uur. De windsurfclub Texel ver leent weer haar medewerking o.a. door voor beveiliging zorg te dragen. De opgave is in het zwembad op de lijst bij het mededelingenbord. de, werd hij wegens cellentekort vrij gelaten.... Zij zullen na hun veroordeling voor deze oplichtingszaken in Nederland hun straf uit moeten zitten. „Daarna zullen ze wel het land worden uitge zet", aldus Blokhuijsen, die de kans op herhaling erg groot acht. „Ze ko men vast wel weer terug. En anders komen er wel weer anderen uit die contreien". Volleybalvereniging Smash '68 begint weer met jeugdvolleybal (voor kinde ren vanaf 10 jaar) op vrijdag 7 sep tember in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend. Op 7 en 14 september worden de gezamenlijke trainingen verzorgd van 19.00 tot 20.00 uur door Jitze Beintema. Vanaf 21 sep tember wordt getraind onder leiding van Trijntsje Postma. Voor de seniorenteams is op woens dag 5 september nog één keer geza menlijk trainen van 19.30 tot 21.00 uur. Daarna treedt het gewone rooster in werking. De afdeling Den Burg van de Vrou wenbond FNV begint het seizoen vol gende week dinsdag met een fietstocht. De leden die aan deze toch willen deelnemen, dienen uiter lijk om 10.00 uur aanwezig te zijn bij de Aankoopcentral aan de Waal- derstraat. De tocht voert in de rich ting van Den Helder. Alle deelnemers wordt verzocht een buskaart, een bootkaart, en eventueel een lunch pakket mee te nemen. Het ligt in de bedoeling rond 17.00 uur weer op Texel terug te zijn. De Stichting Welzijn Ouderen Texel („SWOT") begint op maandag 1 ok tober weer met de Engelse lessen voor ouderen. Als er voldoende ani mo voor is begint die zelfde dag te vens een cursus Engels voor beginners. Ingaand dinsdag 9 okto ber worden ook de lessen Frans waarmee vorig jaar werd begonnen, voortgezet en er komt ook een Fran se beginnerscurus, die dezelfde dag van start gaat. Ouderen vanaf 55 jaar kunnen aan de cursussen, die worden gehouden in De Buureton, deelnemen. De twin tig bijeenkomsten van de beginner scursus Engels worden telkens op maandagochtend gehouden van 9.15 tot 10.15 uur. Totale kosten f40,-. Frans De cursus Frans voor beginners om vat ook twintig lessen voor f40,-. De bijeenkomsten worden telkens op dinsdag gehouden van 10.45 tot 11.45 uur. Voor aanmelding en nadere informa tie over beide cursussen kan men te recht bij projectleider Henk Snijders in De Buureton, Molenstraat 2, 1791 DL Den Burg, telefoon 12696. Aan de Amsterdamse Grafische School slaagde Olivier Schilling voor het diploma BBO-reproductiefoto- grafie. Het dansseizoen van de Volksdans vereniging Texel begint woensdag 5 september met een open les en een nieuw dansprogramma. ledereen die wel eens wat over volksdansen wil weten, wil dansen of eerst eens wil weten of het echt wel zo leuk is, is welkom. De open les wordt door Wim de Bruin gegeven in dorpshuis De Wiele waal in De Waal, van 19.45 tot 20.45 uur; op het programma staan dansen uit Israël, Bulgarije, Joegosla vië, Engeland, Roemenië, Nederland, etc. De lessen van de volksdansvere niging worden gegevewn daar Gatske Ykema en Wim de Bruin Er wordt gedanst in dorpshuis de Weiewaal in De Waal, beginners van 19.45 tot 20.45 uur en gevorderden van 21.00 tot 22.00 uur. Ook zullen in de loop van dit dansseizoen enkele dansspe- cialisten van de vaste wal met Israëli sche en Scandinavische dansen (en live-muziek) naar Texel komen, voor verdere inlichtingen: Gatske Ykema, tel. 14702 en Wm de Bruin, tel 14019. Toon Hermans brengt woensdag 12 september zijn inmiddels geheel ver nieuwde One Man Show. Er zijn nog enkele aanmeldingen nodig om een extra Tesoboot telaten varen voor de terugtocht. Aanmelden is mogelijk bij de Stichting Ondersteuning Welzijns werk, tel. 15582 of 14300. Bij de opening van de Kampanje in november 1988 werd de show van Hermans ook opgevoerd, maar echt te vergelijken met de huidige uitvoe ring is hij niet meer. Er zijn vele nieu we dimensies aan toegevoegd. Het voorprogramma is helemaal ver nieuwd. Gemma van Eek, Dick Rienstra en Maurice Hermans bren gen het programma „Theater Pitto- resque", een collage van herinneringen, liedjes, teksten, beel den en kolderieke fratsen uit de loop baan van Toon Hermans. Dinsdag 4 september Voor de leden van de Oudere Doopsgezinde Zusterkring spreekt Jan Zwan in het zaaltje bij de kerk over zijn reis naar Roemenië; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Look who's talking". Woensdag 5 september Van 9.30 tot 11.15 wordt in het Groene kruis-gebouw een koffie inloopochtend gehouden. Onder werp: „Van zwangerschap tot moederschap". Kosten f2,-; kin deropvang aanwezig. Om 14.00 uur begint bij De Schuilhut aan de Dorpsstraat in De Koog een kerkentocht via de noordelijke route, onder leiding van P. Bakker. Wie niet over een auto beschikt kan bij een ander instappen. In Cinema Texel draait om 2O.0Q uur „Look who's talking". Donderdag 6 september Om 14.00 uur begint bij de Schuilhut aan de Dorpsstraat in De Koog een kerkentocht via de zuidelijke route, onder leiding va; de heer Groenhof. Wie niet over een auto beschikt zal meestal wel kunnen meerijden met een ander. Hoogwater Oudeschild J? Za. 1 5.1 5 en 17.<j( voo Zo. 2 7.00 en 19,25 Ma. 3 7.54 en 20.2 Di. 4 8.55 en 21.1 Wo. 5 9.40 en 222 Do. 6 10.26 en 230 Vr. 7 11.06 en 23.4 Za. 8 11.25 en 22.5 Aan het strand is het een uur eerder hog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15tt na hoogwater De zon komt 2 septeiri op om 6.52 uur en gaat onder om 20; uur. 5 september volle maan; 6 septerr>: springtij Tijdens de landelijke kampioenschap pen op het Federatiecentrum in Er- melo is het achttal van ponyclub de Kleppertjes zaterdag in de midden moot geëindigd: een 7e plaats. Er deden 13 verenigingen mee in deze rubriek. Voor Texel waren afgevaardigd: Chloë Weel, Ilse Geus, Annet Kossen, Kirsten Zoetelief, Liliane Dijker, Mar leen Roeper, Marjet Loning, John van der Zwaag, Lotte Beers en Jacobien de Wit. Volgens instructrice Peggy Kamper man werd er erg terughoudend gere den. ,,De spanning sprak duidelijk een woordje mee We zijn al op vrij dag naar Ermelo vertrokken en toen was er nog niets aan de hand. Maar bij het inrijden zaterdag begonnen de zenuwen op te spelen. Bij mijzelf trouwens ook hoor". De onderdelen van de proef werden weliswaar netjes, maar enigszins mat uitgevoerd. Het zwakke punt -de galop- ging tegen verwachting erg goed en ook de middendraf kwam er prima uit. De jeugdige ruiter en ama zones hadden echter problemen met de onderlinge afstanden. De twee ju ry's waardeerden de proeven met 112 en 114 punten. Zaterdag is het de beurt aan ds den. Het Texelse viertal wist op tuigende wijze het provinciale kampioenschap te winnen, dus verwachtingen zijn wat hoger gespannen dan met de pony's tMy, geval was. Peggy Kamperman: de paarden heb je ook met vol» nen te doen, die zelf wat nucht ie tegenover zo'n evenement staan hebben het hele seizoen vrij cor gepresteerd. En het rijden in tal is eenvoudiger dan een achtifch hebt gewoon wat minder dieren rekening mee te houden". In de nacht van vrijdag op zate was de politie met tien man, vi w auto's en twee paarden op de vooral om snel te kunnen optre tegen verstoringen van de open orde en rijden onder invloed da zoekers van het Tropical Sea h w rge Kennelijk heeft dat preventief gi m werkt want er waren geen wan lult ken. Op de route De Koog-Den werden in de loop van de nach! 'te automobilisten aangehouden vo len een blaasproef; geen der bestm gen bleek over de schreef te zijn ge hv De volgende nacht werd slecht ild drankrijder betrapt (zie bericht ffyfc in deze krant). Honger hoefden de bezoekers van de zwemvierdaagse niet te lijden. cot Vé et De jaarlijkse zwemvierdaagse in zwempark Molenkoog heeft 415 deelnemers getrokken. Dat betekent een flinke groei in vergelijking met vorig jaar, toen er tachtig minder waren. Het evenement heeft daar mee zijn aantrekkelijkheid voor een breed publiek opnieuw bewezen. Zoals gebruikelijk was de organisatie in handen van het zwembadpersoneel en de zwem- en poloclub TX 71, die er ook dit jaar weer een bont spekta kel van hebben gemaakt. Zoals be kend kon men zich naast zwemmen vermaken met allerlei attracties en spelletjes. Er werden poffertjes ge bakken en er was een barbeque, zeephelling en een luchtkussen. Ver der diverse kermisattracties, levende muziek, paalhangen.vlottenrace, zee- kanodemonstratie, etc. De model bouwclub gaf een demonstratie en liet onder andere een in aanbouw zijnd model van de Teso veerboor te water. Kortom, veel gezelligheid voor iedereen. De opening was maandag spectaculair. Het gebeurde door Ria Keijser die samen met parachutist Iwan Spilker uit de lucht kwam val len. Het genoemde aantal deelnemers is overigens geen record. In het verle den is het op de vierdaagse wel eens nog drukker geweest, maar dat is heel lang geleden. „Wat opvalt is dat op deze vierdaagse ook men sen komen zwemmen, die je anders nooit ziet", vertelt Maarten Dijker die als badmeester van Molenkoog en als bestuurslid van de zwemclub nauw bij de organisatie van het evenement betrokken was. Ook de „senioren- groep" (de vijftig plussers die je da- Oudste deelnemer van de zwemvierdaagse 1990 was mevrouw G. Hoogewonmg uil die woensdag 82 werd. Chef-badmeester Klaas van der Weide stak haar zaterdagoch bloemetjes, daarmee tevens hulde brengend aan de vele andere oudere Texelaars die komen zwemmen in ..Molenkoog". Mevrouw Hoogewoning hoort tot de groep van ct plussersdie gedurende het hele seizoen tussen 12.00 en 13.30 uur komen zwemmen overtuigd zijn dat ze daaraan veel van hun vitaliteit hebben te danken. De gezamenlijk partij is ook van groot sociaal belang; het is telkens weer gezellig en leuk. De ouderee gen zich in het bad natuurlijk minder woest dan jeugdige badbezoekers. Laatgenoemtè houden echter rekening met de rustig baantjes trekkende senioren, zodat er geen pr zijn. dag van de zwemvierdaagse gelijks tussen de middag in het zwembad kunt vinden) hoorde tot de trouwe deelnemers. Overigens be stond driekwart van de zwemmers uit kinderen. Die moesten elke avond in het bad 250 tot 500 meter afleg gen terwijl van de volwassenenen een prestatie van 500 meter tot één kilometer werd verwacht. Naast de medaille waarmee de sportieve inspa ning werd beloond kregen de deelne mers een stempelkaart waarop de prestatie was aangetekend. Overzicht van het Molenkoog-bad op de laatste

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2