Cjrocn kwartsJexels in het harL, VO hield bliksemenquête Texel heeft juist een eer goed seizoen gehad „We willen van het slechte imago af" A Heel kompakt. Heel goed. Jongerencentrum Tasiel opgeheven Bang&Olufsen i i an bekent poging inbraak Botsing bij veerhaven: twee gewonden :riCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.512 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990 jdvertenties, abonnementen, etc .^ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 ^Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0-12741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. [deGraaff, Pater Witteplem 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro 8ank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs Ml.40 per half jaar. Los f 1,10 het Texelse Verbond van Ondernemers, heeft aan het eind het seizoen een bliksemenquête gehouden onder haar leden, naar aanleiding van publicaties over het promotiebeleid en de (baarheid op het eiland. Voorzitter Co Vinke: „Wij wilden we- of de bedrijfsresultaten in overeenstemming waren met de hwat zwaarmoedige berichten die de laatste tijd de wereld ingegaan. Dat bleek echter helemaal niet het geval. Het is heel goed gegaan dit jaar!" Krden door het TVO-bestuur 250 éteformulieren verzonden. Bin- rwee dagen kwamen daar 111 ingevuld retour. Vinke: „We zijn pugd dat een groot percentage de ondernemers er onmiddellijk !or aan heeft gegeven. We heb- de vragenlijst een beetje simpel iuden, zodat de beantwoording leveel tijd zou vergen". VO-voorzitter vindt dat de resul- een bevestiging zijn van het dat het goed gaat met Texel, merkt het al aan de Teso-cijfers, de berichtgeving van de VVV, de rveringen van hotels...." Om te tomen dat iedereen zijn mening over of het wel of niet een seizoen is geweest, heeft TVO e enquête gepoogd cijfermateri- vergaren, waardoor een duide- eeld kan worden gegeven. Jeugdcamping zijn hier eigenlijk mee begonnen het verhaal van Horeca Texel, in werd aangegeven dat het «rgoed gaat met een deel van oreca. De overnachtingscij fers lanzien van het verblijf op de kamping Kogerstrand logenstraf- et relaas van Horeca Texel. De camping is ook voor het over- deel door jongeren bewoond eest. Cijfers daarvan geven aan het aantal jongeren dat naar het ld komt ontzettend is gestegen", Vinke. Hij maakt duidelijk dat He horeca-ondernemers via TVO Stichting VVV Texelpromotie bij en, maar slechts de helft van het e aantal. Leefbaarheid deelt de zorgen van burge ster Schipper over het bereiken de grenzen wat betreft de leef- tad op Texel. „We hebben hem schriftelijk meegedeeld dat we ondernemers ook mede ver- toordelijk voelen voor de openba re. Het moet natuurlijk niet zo dat het toerisme ten koste van een stukje groei brengt. Het ook aanvaardbaar zijn voor laars die moeten leven en wo- heeft nadrukkelijk aangeboden samenwerking met alle betrok- van gedachten te wisselen mogelijke oplossingen van de 'ast-problematiek. Vinke: „We daar van harte aan meewer- Maar we hebben wèl een kant ig geplaatst bij de weigering fe burgemeester om Veronica 'toe te laten. Wij denken dat «slissing is gebaseerd op een aan klachten op een be rt moment. Misschien heeft hij wel wat te snel gehandeld. We -*1 niet de indruk dat dc weige- ft jarige Amsterdammer heeft ■''-ag bekend dat hij in de jvan 17 op 18 juni heeft gepro- te breken in het postkan en Den Burg. ring van Veronica een bijdrage heeft geleverd aan het verhogen van de leefbaarheid". TVO zou in soortgelijke gevallen graag bij vooroverleg worden betrok ken. Los hiervan vindt men dat Vero nica inderdaad wel erg laat met de aanvraag voor de radio-uitzending op de proppen is gekomen. „Maar het blijft een gemiste kans", constateert Vinke. TVO distantieert zich van de uit spraak van Ed Stiekema en Frits Lan- geveld dat bepaalde bedrijfstakken binnen de horeca (het uitgaansleven) niet voldoende worden gepromoot door VVV Texelpromotie. Vinke: „Wij juichen de wijze waarop de Texelpro motie wordt aangepakt juist toe. De oorspronkelijke opzet ervan is sei zoensverbreding. Je kunt aan alle kanten constateren dat dat wordt ge realiseerd. Met andere woorden: Texelpromotie is geslaagd. Het hoog seizoen, de pieken, vlakken wat af. De tienduizend vreemde auto's op één dag op het eiland hebben we maar nét an gehaald. Maar het sei zoen gaat langer door". Volgens Vinke heeft dit als gevolg dat bij sommige mensen „de rek er uit is". „Als men drie weken overlast heeft en de vierde week is het over, dan hoor je waarschijnlijk niemand. Lees verder pagina 2 gen de stalen mast van het ver keerslicht werd geslingerd. De wagen werd daarbij onherstelbaar bescha digd. De bestuurster liep een hersen schudding op, evenals een naast haar zittende vrouw die bovendien voet beentjes en een enkel brak. Het leek eerst of zij bekneld zat. zodat de hulpverleningswagen van de brand weer werd opgeroepen, maar ze kon zonder breekwerk uit de wagen wor den gehaald. De bestuurder van de (beschadigde) Jaguar kwam met de schrik vrij. Een van de betrokken auto's moet door rood licht zijn gere den. De foto toont de zwaar bescha digde Citroën. Twee gewonden en een totaal ver nielde auto. Dat waren de gevolgen van een aanrijding die zich dinsdag om vier uur voordeed op het kruispunt Pontweg-Landsdiep- Molwerk vlak bij de veerhaven. Een 21-jarige vrouw uit Amsterdam kwam met haar Citroën van de boot en wilde linksaf slaan om het Mol- werk op te rijden. Zij verleende daar bij geen vrije doorgang aan een tegemoet komende Jaguar, bestuurd door iemand uit Pijnacker. Er volgde een botsing, waarbij de Citroën 360 graden draaide en met de zijkant te- „Boogie School" bij Paracentrum „Tafeltje Dekje" bestaat 10 jaar sf Kleine marathon: sportieve krachtmeting Scouting Texel 45 jaar Bf Achtste kwart triathlon „Problemen zijn niet de reden waarom jongerencentrum Tasiei sluit. We willen van het slechte imago af dat we hebben. We willen grotere groepen jongeren bereiken met gerichte projec ten", aldus Andries Huberts, de beroepskracht van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk. De jongerenruimte in d'Ouwe Ulo on dergaat momenteel een opknapbeurt. Maandag wordt van 14.00 tot 18.00 uur open huis gehouden, waarbij men kennis kan ma ken met het centrum nieuwe stijl. Volgens Huberts is de sluiting van Ta siel het gevolg van een aantal facto ren. Tijdens het tienjarig jubileum van het centrum voor de zomer werd er al in een reünie met oud bestuursleden gesproken. „Het heeft te maken met de ontwikkeling bij de jongeren zelf. Er zijn er steeds minder die ons centrum bezoeken. Hun men taliteit verandert, ze hebben ons niet meer nodig. De commercie speelt steeds meer in op de behoeften van jongeren. Ze gaan tegenwoordig wel naar een café of een discotheek als ze uit willen. Daar gaan hun vrienden ook naar toe. Er is altijd al een „loo- pie" van hier naar de cafés geweest, maar afgelopen jaar hebben ze ons meer overgeslagen". Daarnaast kampte het jongerencen trum met het probleem van de vrij willigers. „Zie elk jaar maar nieuwe te krijgen. Dat lukt steeds minder. Ik heb nu nog maar één over van de acht van vorig jaar, de rest is alle maal naar de overkant vertrokken", vertelt de jeugdwerker. Softdrugs Jongerencentra aan de overkant zijn praktisch elke avond geopend. Het gebruik van softdrugs wordt daar veelal getolereerd. Er treden regelma tig popgroepen op van zeer divers pluimage. Huberts: „Dat lukt op Texel niet. Ik ben de enige beroepskracht en de vrijwilligers zijn allemaal tussen de 16 en 18 jaar. Daar kan je niet de verantwoordelijkheid voor de openstelling op afschuiven. Dat ge mis aan een actieve popcultuur heeft met geld te maken. Als ik een band van de overkant haal die 7600,- kost, dan komt er nog een keer zoveel geld bij voor de boot, het eten en de over nachting. Ik krijg maar 73500,- om aan activiteiten te besteden, dus dat lukt niet". Over het softdrugsgebruik op Texel is enige tijd geleden in Tasiel een informatie-avond gehouden. Volgens Huberts kwam daar niet veel uit. „Het mag hier niet en in al die jaren heb ik dus als een soort politie agent in het rond gelopen om jongeren met een joint de deur te wijzen. Dat vind ik zelf niet leuk en voor de jongeren is het ook niks. Het is voor hen niet duidelijk óf we nu echt een jongeren centrum zijn of niet. Het is het eigen lijk nooit echt geweest". Dicht De jeugdwerker vindt dat het toela ten van softdrugsgebruik bij een goed jongerencentrum hoort. „Het is hun ruimte, waar ze in principe mo gen doen en laten wat ze willen. In een hoop jongerencentra is dat echt zo. Hier niet". Tasiel gaat dus dicht. Maar dat bete kent niet dat het nu is gedaan met het jongerenwerk. Men wil op een andere manier verder. Er is een pro grammaraad gevormd, die per maand een planning maakt met activiteiten. „We moeten ons als centrum beter presenteren. Duidelijke gerichte, afge bakende activiteiten organiseren, waarbij meer mensen worden betrok ken. Een koffiebar voor jongeren van verschillende kerkelijke gezindten bij voorbeeld. Of technische avonden, waarbij deskundigen jongeren leren technische dingetjes te maken. Of electrotechnische dingen. Projecten doen. Kijk, Tasiel heeft al die jaren een naam. Daar moeten we vanaf. Die stempel hebben we gekregen van mensen die hier eigenlijk nooit kwa men. Ze noemden het een punk- en drugshol, waar veel aggressiviteit heerste en drankmisbruik. Dat is he lemaal niet waar. Natuurlijk heeft Texel ook meegedaan aan de punk golf, hoewel we altijd een beetje ach ter de trents aanhobbelen. Maar die periode is over En er werd wel eens een ruzietje uitgevochten, maar dat was misschien één of twee keer per jaar". Scholierenopvang De scholierenopvang van maandag tot en met vrijdag tussen 12.00 en 14.00 uur gaat gewoon door, evenals het organiseren van de popconcerten. „Dat waren eigenlijk de twee pijlers waar Tasiel op draaide, met de avon dopening op de zaterdag. Dat kunnen we niet verkopen, er moet meer zijn. In het sociaal cultureel meerjarenplan van de gemeente staat ook duidelijk dat het jeugdwerk zich op een brede re doelgroep moet richten", aldus Huberts. Het tienerwerk, voor jongeren van 11 tot 15 jaar, is vorig jaar ook niet erg van de grond gekomen. Dat kan vol gens Huberts verschillende oorzaken hebben: „Misschien hadden we wel de verkeerde dag gekozen (vrijdagavond-red.), of mocht men niet van de ouders omdat het in Ta siel was.... Maar ik ga er wel mee door, nu op de woensdagmiddag en avond. Wisselende activiteiten, veel variatie' Wethouder Tine Krijnen is op de hoogte gesteld van deze ontwikkelin gen in het jongerenwerk. Huberts heeft ook verteld dat hij een beroep op de gemeente wil doen als de fi- nancieën niet toereikend blijken. „Van ƒ3500,- op jaarbasis kan je niet veel. We hebben weliswaar een raamsubsi- die en de politiek zegt nu wel dat we alles uit de eigen begroting moeten halen, maar van dét bedrag voor acti viteiten valt niet veel te reserveren. Misschien dat ik bij de provincie nog wat los krijgen. Maar in de loop der jaren heeft de overheid de geldkraan steeds meer dichtgedraaid". Voor september is het aanbod van het jeugdwerk nog enigszins beperkt. Dat komt omdat het opknapwerk aan de ruimte nog moet worden afge rond. Woensdag is vanaf 15.00 een tienerinloop voor jeugd van 11 tot en met 15 jaar. Onder voorbehoud is el ke dinsdag- en donderdagavond een koffiebar voor jongeren die zich met geloof bezig houden. Het basketball team van het jeugdwerk komt vrijdag in actie in de sporthal. Woensdag 19 september is een tien- reknutselmiddag, gevolgd door een spellenavond. Woensdag 26 september wordt een speurtocht voor tieners gehouden. De avond staat nog open. Zaterdag 15 september is er een fil mavond voor jongeren van 15 jaar en ouder en zaterdag 29 september treedt de popgroep DeLorean op. Buiten deze tijden kunnen jongeren altijd langskomen met vragen, proble men enzovoorts. Zijn uw luidsprekers een sta-in-de-weg? En toch met zo goed als u zou willen' Dan moet u maar eens bij ons komen luisteren. Want Bang&Olufsen levert u z'n betaamde natuurlijke klank met een systeem bestaande uit twee zeer kompakte luidsprekers plus een subwoofer voor extra kwaliteit in het laag. En daarvoor hoeft u met eens een Bang&Olulsen installatie te bezitten Ooit kiest u voor mooist. 3 jaar garantie Cona Subwooler f 675,- per stuk Beovox CX50 1 425,- per stuk Jeugdwerker Andries Huberts wil het imago van het jeugdwerk verbeteren Jan Brouwer Spinbaan 15, Tel. 02220-15130

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1