„Teso is vrij om tarieven te bepalen Gemeentelijke type-cursus in vier maanden afgerond Texelse vervoerders: 50.000e in „Molenkoog' Bliksemenquête TVO Uitslag „bliksem"-enquête van TVO: Letters van grafzerk Texels Christelijk Mannenkoor bij laatste zomeravonddienst Brommer botst op auto Voor tweede keer bloedafname Fietsers in botsing Directiekeet Granaat gevonden Man onwel in auto Fiets verduisterd Valpartij op rotond PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER jjj Wethouder Tine Krijnen heeft gister middag aan zes geslaagde kandida ten een diploma machineschrijven uitgereikt. De deelnemers hebben in slechts vier maanden tijd een zoge naamde artikel 36 WWV cursus af gelegd. Dit zijn (nieuwe) opleidingen die door het gemeentebestuur zijn georganiseerd ter bevordering van de herintreding van WWV-gerechtigden op de arbeidsmarkt. Onder leiding van de docentes A. Studulski en L. Drevel behaalden Pa mela Lindeboom, Yvonne Bakker (met lof), Anneke Hegeman-Koning, Euge nie van der Wel, Nico Witte (met lof),Piet Hopman en Ludy Moens hun diploma. De wethouder noemde het diploma machineschrijven een startdiploma, waarmee verdere wegen konden wor den ingeslagen. Cursist Piet Hopman (53 jaar oud) kreeg als eerste zijn di ploma uitgereikt. Volgens wethouder Krijnen moeten alle middelen worden aangegrepen om ouderen in de gele genheid te stellen bij te blijven. „Vooral als je ziet dat de collegegel den aan de Open Universiteit haast niet meer op te brengen zijn." Voorheen was de bemoeienis van de gemeente Texel met dit soort cursus sen gering. Het beperkte zich tot het vergoeden van kosten die de ge meente Den Helder voor Texelse deel nemers aan hun cursussen maakte. Deze type-cursus is voor het eerst door de gemeente Texel, in samen werking met de volwasseneneduca tie, zelf georganiseerd Begin dit jaar werd pas besloten een type-cursus te organiseren. Omdat de opleiding voor het zomerseizoen beëindigd moest zijn, heeft de cursus een zware wissel op de deelnemers getrokken. Zij boden de docentes voor hun extra inspanningen een fraaie ruiker aan. VERVOLG VAN PAGINA 1 Maar nu duurt het zo lang dat het begint te vervelen". Vinke is desondanks van mening dat het gedragspatroon van de huidige toerist is gewijzigd. „Natuurlijk is er een groep die in de nachtelijke uren vakantie houdt en overdag de roes uitslaapt. Maar het aandeel van die mensen is misschien veranderd. En die doelgroep heeft in de loop der ja ren ook wel wat andere vakantie bestemmingen dan alleen Texel gevonden. Toch waren er deze zomer veel, mede door het mooie weer na tuurlijk". Eenzijdig Vinke betwijfeld of direct voor deze doelgroep promotie moet worden be dreven. Dat gebeurt juist voor het eiland in z'n totaliteit. „Er wordt veel aandacht besteed aan de sportieve en avontuurlijke mogelijkheden. Dat spreekt jongeren aan. Uitsluitend pro motie bedrijven voor het uitgaansle ven is te eenzijdig. Het één zit aan het ander vast". Dat een deel van de horeca enigszins in de verdrukking komt, lijkt de TVO- voorzitter een ongenuanceerde uit spraak. „De doelstelling van de VVV is het product Texel verkopen in de breedste zin. Er worden geen specifieke doelgroepen gepromoot. Natuurlijk heb je er een paar die rechtstreeks worden benaderd. Je kunt hier niet garanderen dat het mooi weer is, maar we hebben wel een natuurlijke omgeving die veel mensen aanspreekt. Zonder dat je daar speciaal de nadruk op legt. Maar die mensen komen ook omdat het hier zo veelzijdig is, omdat je hier van alles kunt doen". Vinke vindt dat de klachten van de twee Horeca Texel mensen gericht zijn op maar een klein deel van het totale horecabestand op Texel. „We hebben een veelheid aan restaurants op het eiland en de meeste eigenaars ondersteuning die klachten niet. Als het erg lang mooi weer is, zullen de restaurants daar nadelige invloed van hebben. Maar de strandpaviljoens hebben daarentegen een fantastisch seizoen gedraaid. De reacties van ho- recamensen op onze enquête waren overwegend positief". Sail De individuele promotie-acties, zoals die van F. Langeveld tijdens Sail Am sterdam, worden door TVO afge keurd. „Als men meent voor bepaalde groepen promotie te moe ten bedrijven, dan moet je dat in goed overleg met alle belanghebben den doen", aldus Vinke. Op de enquête van TVO is gereageerd door twee banken (A), 24 bedrij ven uit de horeca en foodsector (B), 29 uit de non-food sector en toe- ris tische dienstverlening (C) en 56 overigen (D). Omzet tot medio augustus 1990 in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar: Veel gestegen: 14 (A:1, B:4, C:6, D:3) Gestegen: 61 (A:1, B:14, 0:14, D:32) Gelijk gebleven: 29 (B:5, C:8, D:16) Verminderd: 7 (B:1, C:1, D:5) Indruk van de drukte op Texel: Drukker: 82 (A:2, B:20, C:19, D:41) Gelijk gebleven: 24 (B:4, C 7, D:13) Minder druk: 3 (0:1, D:2) Bedrijfsgrootte op jaarbasis in werkende personen: O tot 2: 35 (8:8, C:11, D:16) 3 tot 5: 32 (B:8, C:8, D:16l 6 tot 8: 15 (A:1, B:3, C:5, D:6) 9 tot 11: 5 (D:5) 12 tot 14: 3 (C:2, D:1l 15 en meer: 21 (A:1, B:5, C:3, D12) De werkgelegenheid is binnen het bedrijf als gevolg van de toeristi sche ontwikkeling: Veel gestegen: 5 (C:3, D:2) Gestegen: 31 (A:1, B:10, C:5, D:15) Gelijk gebleven: 63 A: 1, B:11, C:18, D:33) Verminderd: 1 (B:1) Niet van toepassing: 9 (6:1, C:3, D:5) Hoe beoordeeld u de toeristische ontwikkelingen van de afgelopen ja ren voor uw bedrijf: Zeer positief: 14 (B:6, C:3, D:5) Positief: 69 (A:2, B:15, C:22, D:30) Gelijk gebleven: 19 (B:1, C:2, D:16) Verminderd: 3 (B:2, C:1) Vrijdag 7 september De film „Look who's talking" gaat in Cinema Texel zijn derde en laatste week in; 20.00 uur. Zaterdag 8 september Tussen 11.00 en 16.00 uur houdt het crematorium „Schagen", Ha- ringhuizerweg 3, open huis. Be heerder F. Westerhuis en zijn - medewerkers leiden de bezoekers rond in hun met-alledaagse „be drijf". Tevens vertoning van de videofilm „De eerst stap" waarin wordt getoond dat de crematie plechtigheid de eerste stap is van een rouwproces. De open dag is een initiatief van de twee landelijke crematieverenigingen met het doel de mensen duidelijk te maken hoe het precies toe gaat bij een crematie. Gedurende de genoemde openingsuren pen delt een gratis bus tussen het NS-station Schagen en het cre matorium. Om 11.30 gaat bij Dijksmanshui zen de Kwart Triathlon van start Het Eerhart Dubbelkwartet treedt op onder leiding van Bert Schreu- der in de Hervormde kerk van Oosterend Toegang gratis, aan vang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Look who's talking". Zondag 9 september Van 8.00 tot 10.00 uur heeft de Texelse sportvissersclub een wedstr ijd bij 't Horntje. Gespreid over de hele ochtend houdt vereniging „Tussen wad en duin" een kleine marathon. Start bij manege Akenburg. De Windsurfclub houdt een wed strijd Texel-Vlieland. Start om 10.00 uur bij paal 33. Om 12.30 uur: „zwemmen ach ter diek" bij Dijkmanshuizen op de baan van de triathlon. In de R.K. kerk van De Koog treedt het Texels Christelijk Man nenkoor op bij de laatste inter kerkelijke zomeravonddienst, aanvang 19.30 uur. Voorganger A.M. Guiljam. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Look who's talking". Maandag 10 september Schaakclub En Passant houdt een ledenvergadering in hotel De Lindeboom; 20.00 uur. De heer M. Mantje geeft in de Hervormde kerk van De Koog een dia-avond over Texel; 2O0j uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Look who's talking". Dinsdag 11 september Om 19.00 uur begint in sporthj Ons Genoegen een inspeelavonj voor de eilandcompetitie vol leybal. De afdeling Stamboomondercosj van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. In Cinema Texel draait voor de laatste keer „Look who's tal king"; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Za. 8 Zo. 9 Ma. 10 Di. 1 1 Wo. 12 Do. 13 Vr. 14 Za. 15 11.25 en 22.5 11.55 en 23.! 1 2.24 en 234 12.57 en 0.25 en 13.5 1.50 en 15.0 3.1 5 en 16S 5.10 en 18! no kt ze pn m Aan het strand is het een uur eerder hoq water. Laagwater valt gemiddeld 6 15u na hoogwater. De zon komt 9 septerrfc i v op om 7.04 uur en gaat onder om 20.0 uur 11 september laatste kwartier;! september doodtij. De ten Gisteren bleek dat van een grafzerk op de begraafplaats bij de Hervormde kerk van Den Hoorn enkele bronzen letters waren verwijderd. Het betreft de letters K, E, R en N. De vernieling werd ontdekt door be grafenisondernemer Maat bij het uit voeren van periodiek onderhoud. Zondag 9 september zingt het Texels Christelijk Mannenkoor tijdens de laatste interkerkelijke zomeravond dienst van dit seizoen. In deze dienst, die wordt georganiseerd door de ge zamenlijke Texelse kerken, gaat voor A.M. Guiljam De dienst begint om 19.30 uur in de R.K. Kerk te De Koog. Toen een 22-jarige automobilist uit Keulen zaterdagmiddag vanaf een af slag achteruitrijdend de Pontweg opreed en daarbij het fietspad moest kruisen, lette hij niet op een naderen de bromfietser. Deze, een 33-jarige man uit Schoorl, botste tegen de zij kant van de wagen. De gevolgen vie len mee: schade aan beide voertuigen. Evenals in de rest van Nederland ge bruikelijk is. wordt op Texel dit jaar een tweede bloedafname-avond ge organiseerd. Dit is mede te danken aan de enorme opkomst van vrijwilli gers op de eerste donoravond, die in maart werd gehouden. Tot voor kort was het voor de prik- ploeg van het Rode Kruis niet de moeite om voor een tweede keer naar het eiland te komen, maar op de laatste bloedafname-avond bleken veel jonge en sportieve Texelaars be reid een halve liter bloed af te staan. Gemiddeld zijn drie op de honderd Nederlanders bloeddonor, dus zou het op Texel mogelijk moeten zijn zo'n vierhonderd mensen te motiveren. Gezonde mensen, tussen de 18 en de 65 jaar, kunnen zonder enig ge vaar voor zichzelf twee maal per jaar een halve liter bloed afstaan. Op de avond zelf wordt voor de zekerheid elke donor gecontroleerd op bloedar moede, terwijl ook de bloeddruk wordt opgemeten. Bovendien zijn naast de ongeveer zestig vrijwilligers ook een arts aanwezig, die door en kele verpleegkundigen wordt bij gestaan. De tweede bloedafname-avond zal worden ge houden op vrijdag 14 september, van 17.30 tot 21.00 uur in de aula van de RSG. Mensen die overwegen do nor te worden, en daarover inlichten wensen te krijgen, kunnen contact opnemen met Frans Eigenraam, tele foon 19338. Teso hoeft zich bij het bepalen van zijn tarieven voor vrachtautovervoer niets aan te trekken van de Minister van Economische Zaken en kan het huidige tariefsvoordeel voor Texelse vervoerders dus in stand laten. Dat schrijft de werkgroep „Texelse Vervoersbelangen" aan de Teso- directie, waarbij als argument wordt aangevoerd dat Teso in feite een beurtvaartdienst onderhoudt en de daarvoor benodigde vergunningen niet heeft gekregen van Economische Zaken maar van de Minister van Ver keer en Waterstaat. Van het Neder lands Binnenvaartbureau in Rotterdam (de organisatie van de beurtvaart) hebben de Texelse ver voerders vernomen dat voor beurt- vaartondernemers geen enkele verplichting geldt wat betreft de vrachttarieven die zij berekenen. Er zou dus geen minimum of maximum gelden. Zij concluderen daaruit dat Teso ge rechtigd is de tarieven te berekenen die zij met de verladers overeen is gekomen. „Dit zijn ons inziens de momenteel geldende tarieven voor Texelse en niet-Texelse vervoerders. Op het verzoek van Economische Za- Twee fietsers zijn op de Ploeglander- weg, ter hoogte van de Reuversland weg, met elkaar in botsing gekomen. Een 12-jarige jongen uit West- Beemster stak zonder te kijken de Ploeglanderweg over, waarbij hij te gen een 42-jarige fietser uit Den Helder aanreed. De Heldernaar raakte gewond aan schouder en hoofd en werd door een huisarts naar het Gemini verwezen. De jongen kwam met de schrik vrij. Beide fietsen raakten flink be schadigd. ken tot gelijkstelling van laatstge noemde tarieven zou u volgens ons afwijzend dienen te antwoorden", al dus schrijft de werkgroep aan direc teur Hoogerheide. De werkgroep vindt ook dat Hoogerheide de minis ter moet wijzen op de studie die de Erasmus Universiteit in opdracht van Teso instelt inzake de tariefstructuur. De Texelse vervoerders hebben ko pieën van de brief gestuurd naar de de ministers van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat, alsme de de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat en het ge meentebestuur van Texel. Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag schade toege bracht aan een directiekeet van Staatsbosbeheer in het Krimbos. Er werden twee deuren, een raam, een luik, en twee banken vermeld. De schade is nog niet bekend. Strandbezoekers vonden gisteren na bij paal 8 een nog gave granaat met een lengte van 60 centimeter en een geel opschrift. De Joost Dourleinka- zerne werd gewaarschuwd. Mariniers groeven het projectiel uit en legden het op een veilige plaats, in afwach ting van de duik- en demonteerploeg die voor afvoer of vernietiging zal zorgen. Een 70-jarige inwoner van Huizen (NH) is dinsdag in zijn auto onwel ge worden. De auto stond geparkeerd op het parkeerterrein bij Paal 9. De man werd per ambulance naar het Gemini-ziekenhuis vervoerd, waar hartklachten werden geconstateerd. Een tot dusver onbekende man en bergfiets („mountainbike") dit op 26 augustus huurde bij rijwiel huur 't Horntje, nooit teruggebrai Het bleek dat de man die had vs klaard uit Haarlem te komen, eer- W) se naam heeft opgegeven toen fiets meekreeg. De verhuurder he woensdag aangifte gedaan van duistering. De mountainbike het een waarde van f750,-. Een 13-jarige jongen uit Gameren reed woensdagavond op zijn fiets de badweg in de richting van he: strand. Komende vanaf de helling het badhotel, liep de ketting eraf waardoor hij niet meer kon remrr en de controle over de fiets verlo Hij reed dwars over de rotonde l rv hoogte van het RST-parkeerterrei wat leidde tot een valpartij die schaafwonden en kapotte tanden veroorzaakte. n K< Zwempark Molenkoog ontvinj zaterdagochtend de 50.000e bezoeker van dit seizoen. Hel was de 7-jarige Marco Lex mond uit Den Burg die same met zijn ouders naar het bad kwam om examen te doen voor het A-diploma. Uit hank van chef-badmeester Klaas n n(j der Weide kreeg Marco een taart en een set G.l. Joe- speelgoed. Vorig jaar werd de 50.000efc zoeker een week eerder geie gistreerd. De iets minder gros toeloop is te wijten aan de maand juni, waarin het wel mooi zonnig weer was, man net te koud om lekker te zwemmen. In 1989 was dal beter. Overigens geldt voorin de jaren dat de weersomstm digheden bijna onafgebroken zeer gunstig waren, met als gevolg een uitstekend gemid deld bezoek. Wethouder Krijnen reikt Piet Hopman het diploma machineschrijven uit.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2