icouting Texel viert in ktober 45-jarig bestaan «3 •i Sportieve krachtmeting in kleine marathon lie leden gezamenlijk naar Luxemburg: Ie outing Texel weer zamenlijk van start Surfers eindelijk naar Vlieland? Raam ingeslagen uit nood Paardensport-liefhebbers opgelet: s tor was te zwaar i9i j'. I9I mr ij ffl i9fn verrassingen :aalvoetbal i Uitslagen zaalvoetbal r Voetbalprogramma Programma Zaalvoetbal Voetbalvelden Den Burg weer beperkt in gebruik Schaakclub En Passant opent seizoen 90/91 ipERDAG 6 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ong Texel staat aan het begin (tn jubileumjaar. In overleg is gien het 45-jarig bestaan met al- djn samen te vieren. Maandag «ober (in de herfstvakantie) ltn twee bussen vol scouts in roegte het eiland om richting nburg te koersen. Donderdag de groep weer op Texel terug. IJ verwachting zullen ongeveer 80 aan het jubileumkamp deelne- De kosten van de expeditie lig- Bond de f15.000,- gulden. Het jpen jaar is er door de leden gewerkt om via verschillende i extra geld in te zamelen, ard is het bij elkaar geschraapte g niet voldoende om samen op iting Texel staat weer aan de »sn het nieuwe seizoen. Zater- I september wordt dit traditie- ouw geopend met een imenlijk evenement. Leden wor- 's middags om 13.00 uur bij het .gdirrggebouw verwacht. Fiets, '"(oed en handdoek meenemen, kinderen die kennis willen ma- met Scouting zijn zaterdagmid- «elkom. ima reis te gaan. Scouting heeft zich ech ter mogen verheugen in een aantal giften, zodat het totaalbedrag redelijk wordt benaderd. „We zijn bij de bere kening niet van giften uitgegaan, maar binnenkomende financiële on dersteuning is natuurlijk van harte welkom. Daar kunnen we dan iets extra's van doen, want ons program ma is vrij sober van opzet," aldus Nick Slijderink senior. Scouting Texel vertrekt maandagoch tend 15 oktober met de boot van 06.00 uur van Texel. In Rotterdam wordt een bezoek aan de Euromast gebracht, waarna de reis richting Di- nant wordt voortgezet. Na een tocht je in de kabelbaan aldaar, is het de bedoeling rond 15.30 uur in Wiltz (Luxemburg) te arriveren. Kampvuur Iedere afdeling van Scouting beschikt vanaf dat momant tot dindsdagavond over een eigen programma. Het is de bedoeling met de welpen en de ka bouters een dag in een soort sprook jespark door te brengen. De andere afdelingen vermaken zich onder meer met kano-varen, wandelen, avondspe len, enz. Woensdagmorgen staat een bezoek aan „Klein Zwitserland" op het pro gramma, 's middags een bezoek aan een zwembad. De dag wordt beslo ten met een vossenjacht en een minstens twee meter hoog kampvuur. Donderdag staat helemaal in het te ken van de thuisreis. Het is de be doeling na een stop bij Breda, de boot van half vier uit Den Helder te kunnen nemen. Welpen en kabouters dienen voor deelname aan het jubileumkamp f65,- te betalen, alle andere afdelingen een tientje meer, namelijk f75,-. De organisatie verzoekt ouders van deelnemende kinderen tijdig voor een eigen paspoort of toeristenkaart te zorgen. De meeste welpen en kabou ters staan bij één van de ouders in het paspoort bijgeschreven. Hiermee kan de grens echter niet worden ge passeerd. De eigenlijke dag van het jubileum, 21 oktober, laat Scouting in stilte voorbij gaan. „Nee, geen officiële toestanden, niks. We gaan gewoon lekker met z'n allen weg en dat is het dan," aldus Slijderink. Het RABO-bankrekeningnummer waarop deelnamekosten en eventuele giften kunnen worden gestort is 362510784, ten name van Scouting Texel. Vijl jaar geleden vierde Scouting Texel het 40-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan namen alle leden deel aan een openluchtmaaltijd op de Groeneplaats. Windsurfers zullen zondag a.s. op nieuw een poging doen om een tocht De Cocksdorp-Vlieland vice versa te maken. De eerste twee po gingen mislukten wegens gebrek aan wind. Deelname staat open voor ieder, dus niet alleen leden van de Windsurf- club. Zij kunnen zich vanaf 9.00 uur laten inschrijven bij de startplaats, paviljoen Vliezicht op het strand van paal 33. De start is om 10.00 uur. De tocht heeft een totale lengte van ongeveer 40 km. Er wordt gepau zeerd in Oost-Vlieland, vanwaar uiter lijk 13.00 uur de terugtocht naar De Cocksdorp begint. Er worden drie volgboten ingeschakeld. De tocht telt mee voor zowel het algemene Texel se kampioenschap als de clubcom petitie. Een meisje dat aan suikerziekte lijdt, werd tijdens een nachtelijke wande ling zaterdagochtend om kwart voor drie op het strand van Den Hoorn on wel en had snel een dokter nodig. Vrienden van haar gooiden een ruit in van strandpaviljoen Paal 9 en konden zo inbreken om te bellen. De ambu lance was snel ter plaatse en bracht het meisje, dat intussen al aardig was opgeknapt, naar haar vakantiea dres. De politie zorgde dat de schade werd geregeld. Niemand deed daar overigens moeilijk over. 18.00 uur is iedereen weer bij ebouw terug. Kinderen die be- lelling voor Scouting hebben, nog geen lid zijn, hebben een of zes gelegenheid rond te kij- ioordat tot lidmaatschap hoeft jrden overgegaan, van de wekelijkse opkomsten: dagavond van 18.30 tot 20.00 ongens van 7 tot 10 jaar en). erdagavond van 18.30 - 20.00 neisjes van 7 tot 10 jaar (ka- irsl. 19igavond van 19.00 tot 21.00 ig «ngens van 11 tot 14 jaar (ver- en meisjes van 11 tot 14 jidsen). gavond van 19.00 tot 22.00 19 ingens en meisjes van 15 tot 19 (rowans en sherpa's) 19 19 19 msterdamse motorrijder reed in 191 Ebt van vrijdag op zaterdag in 19 dit bij de dijkovergang meg-Hoornderweg rechtdoor, hij met zijn voertuig in de bos- icfir kwam. De man kon de '3re motor niet meer op de 191 zijgen en was er daarom maar gaan slapen. Zo werd hij aan- ig 'ten door de politie, die gewaar- was door een voorbijganger naar de eerste boot) die 1"lfe dat de man er ernstig aan ss. P is er weer af in het Texelse »tbal, al staan de eerste twee in het teken van beker tijden en laat het begin van de ititie voor de meeste klassen inweek op zich wachten. Veel tingen deden zich in de eerste lede ronde van de beker- tijd niet voor. De Texelse Menvereniging „Tussen Wad en Duin" oganiseert zondag 9 september een kleine marathon. De start is vanaf 10.00 uur bij manege „Akenburg". Circa 20 aanspannin gen zullen deelnemen aan een spor tieve krachtmeting, waarbij de combinatie paard en mens centraal staat. De deelnemers, allen afkom stig van Texel, zullen een circa 16 ki lometer lang parcours afleggen. De marathon zal in ongeveer twee uur worden afgelegd. Prijsuitreiking vindt 's avonds plaats in manege Akenburg. Het parcours is in vijf trajecten on derverdeeld. De paarden met aan gespannen wagens zullen de eerste vier trajecten in een voorgeschreven tempo, draf of stap, moeten afleggen. Dit hoort binnen een vastgestelde tijd te gebeuren, anders levert dit de koetsiers onherroepelijk strafpunten op. Er wordt om de tien minuten gestart vanaf manege Akenburg. De route loopt vanaf Akenburg richting Den Hoorn, vervolgens naar hotel Bos en Duin. Daarna wordt richting Dennenoord gekoerst waarna het laatste traject naar Den Burg voert. Daar staan vijf hindernissen op- 123 'oei \H te standaardbeker ontmoeten fjen Jelleboog elkaar en net zo de finale van voirg jaar was met 3-2 de sterkste. De Mantje kende dezelfde uit- intje versloeg De Krim met ijd om de reservebeker zaten egd weinig verrassingen. Al de (jeugdige) Gamma teams al hun kandidatuur voor even- ie klasseringfen te willen af gezien de geleverde prestaties. 3 won met 13-0 van De towijl Gamma 4, Casino 2 met huis stuurde. De Krim 2 sen doelpuntrijke (8-4) wed- NlOZ, terwijl RAB opvallend ^ite had met Gempo, maar telijk toch met 4-3 aan de ie kant van de score bleef. 9s wedstrijd die door straf ei beslist moest worden, was fcen ZDH 2 en Attent (4-4). 'nam uiteindelijk de strafschop- *'er en bekert verder. De junio- ,n tegenstelling tot de ;nwel al met de competitie nen al zal in beide klasssen het verschil soms wel groot zijn. In !*en 1-klasse won Casino 1 van Casino 2 en versloeg 5 3 Texel 1 met 5-2. Ook deze het zaalvoetbal nog in het teken van de bekerwedstrijd, met onder andere het eerste optreden van Gamma dit seizoen (tegen Klif). Te vens gaat de dames-competitie deze week van start. Junioren: Casino-Texel 1 5-2; Casino 1-Casino 2 6-2; De Koog 2- Oosterend 3 1-4, Texel 3-Texel 4 8-0; Casino 4- Casino 5 15-3; Beker: Casino- Jelleboog 2-3, Mantje-De Krim 3-2; Beker: Texel 4-Casmo 5 5-0; Jelleboog 2-Jelleboog 3 5-1; Oosterend 4-De Koog 4 6-5; De Muy-De Koog 2 2-6, ZDH 3- Jelle boog 4 4-2; Oosterend 3-Rab 2 7-0, Casino 6-Texel 3 2-8; Gamma 3-De Koog 3 13-0; Klif 5-Gamma 5 5-6; ZDH 2-Attent 4-4 (Attent wns); Mantje 3-Gamma 2 2-11, Gempo-Rab 3-4, Gamma 4-Casino 2 7-0; Klif 2-Oosterend 6 4-2; Klif 4-Oosterend 5 0 1, NlOZ - De Krim 2 4-8, Casino 4-Oosterend 2 1-7 gesteld. Het overwinnen van deze hindernissen door de aanspanningen vormt zonder twijfel het hoogtepunt voor de toeschouwers. Deze hinder nissen die door de organisatie zelf ontworpen zijn, zien er iedere keer anders uit. Elke hindernis bevat vijf doorgangen die in willekeurige volg orde genomen mogen worden. De koetsier dient zijn paarden zo perfect mogelijk langs de opgestelde obsta kels te manoeuvreren, want fouten leveren strafpunten op. Voor deze obstakels worden uiteenlopende voor werpen gebruikt, als balen stro maar ook oude trekkers en andere ma chines. Groom De hulpkoetsier, of „groom" gaat op de wagen mee om kaart te lezen, de tijd op te nemen en om te coachen tijdens het nemen van de hindernis sen. Deze vijf hindernissen staan langs het laatste traject opgesteld, aan de Nieuwlanderweg bij Sarasani, voor Texla, voor de bunker en de laatste bij manege Akenburg. Bij deze vaardigheidstest vormen pionnen met daarop geplaatste balletjes het wan kele decor voor de zogenaamde ke- geltjesproef. Er wordt streng gejureerd. Carlo Wit te, één van de organisatoren: „Naast de koetsier zit een „gediplomeerde" Zaterdag 8 september: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Texel B2-ZAP B2 13.30 uur. JVC B3-ZDH B1 14.30 uur ZAP C2-Texel C2 13.15 uur Tex. Boys C1-WGW C2 13.30 uur Zeemacht C1-Texel C1 13.00 uur HCSC C2-Oosterend C1 11.15 uur Donderdag 10 september 1990: 17.15 u. Texel 2-Oosterend 1 (J1) 18.00 u. ZDH 3-Texel 4 18.50 u. ZDH 2-RAB 2 19.40 u. Casino 6-Klif 6 20.30 u. Oosterend 6-De Koog 4 21.20 u. Gempo-De Muij 22.10 u. Casino 3-Gamma 4 Zaaldienst: Mantje Vrijdag 11 september 1990: 17.00 u. Oosterend 3-Casino 4 17.45 u. Gamma 3-Mantje 2 18.35 u. Klif-Gamma 19.25 u. Jelleboog-De Koog 20.15 u. Mantje-Oosterend 21.05 u. Gamma 5-Klif 2 21.55 u. ZDH-Texel 22.45 u. Texel 4-Gamma 2 Zaaldienst: De Koog Maandag 10 september 1990: 1715 u. Texel 4-Casino 5 18.05 u. Casino 3-Casino 1 Pupillen: Tex. Boys Dl-Texel D1 Oosterend D1-De Koog D1 Tex. Boys D2-Texel D2 Oosterend D2 Tex. Boys E1-SVC E1 Texel E1-ZDH E1 Tex. Boys E2-Oosterend E1 Texel E2-De Koog E1 Tex. Boys F1-SVC F1 Tex. Boys F2-SVC F2 Texel F1-ZDH F1 Texel F2-De Koog F1 ZZondag 9 september: KNVB Spirit-Texel 12.00 uur 12.00 uur 12.00 uur vrij 11.00 uur 11.00 uur 11.00 uur 11.00 uur 10.00 uur 10.00 uur 10.00 uur 10.00 uur 14.00 uur (J2) KNVB Afdeling Noordholland: Schellinkhout-Oosterend 14.00 uur De Koog-ZTS 14.00 uur ZDH-Apollo 14.00 uur Texel 2-Meervogels 2 14.00 uur Oosterend 2-De Koog 2 12.00 uur Tex. Boys 2-Petten 2 12.00 uur AGSV 2-Texel 4 14.00 uur SRC 4-Tex. Boys 3 14.30 uur Dames: KGB-Tex.Boys-HOSV De Koog-Berdos 14.30 uur 12.00 uur bokrechter, die nauwlettend toeziet of de voorgeschreven tijdslimiet niet wordt overschreden. Tevens contro leert hij op fouten. In totaal worden wij door een klein leger vrijwilligers geholpen om het hele evenement in goede banen te leiden". Er wordt gestreden in vier categoriën: enkel en dubbelspan pony's en enkel- en dubbelspan paarden, voor elke cate gorie wordt afzonderlijk een klasse ment bijgehouden. Een marathon van deze omvang vormt een zware be proeving voor de paarden en deelna me vereist de nodige voorbereiding. Carlo Witte: „De conditie van het paard moet middels trainingen op ni veau worden gebracht. Daarnaast moet het paard voldoende gehoor zaam en behendig zijn. Dat kan al leen als veel tijd aan het paard wordt besteed. Van jongs af aan leert het tuigpaard door voortdurende begelei ding en beloning dat het bepaalde bevelen moet opvolgen. Dit noemen paardekenners het beleren van paar den. Nadat het paard dan aan het bit gewend is geraakt kan het z'n carriè re als tuigpaard gaan beginnen. Uiter mate belangrijk is het vertrouwen dat het paard in de mens moet hebben. Als dat goed zit, dan doet-ie alles voor je. Of het paard goede of slech te prestaties levert hangt voor een groot deel af van het karakter. Veulen Carlo Witte is paardensporter in hart en nieren. „M'n vader had altijd al paarden en na jaren de motorsport te hebben beoefend kocht ik vier jaar geleden mijn eerste veulen. Toen was het hek van de dam. Inmiddels heb ik alweer mijn tweede paard, want je blijft toch steeds op zoek naar een beter. Met dat paard het ik al twee prijzen gewonnen", aldus een terecht trotse Witte. Is het een dure sport? „De kosten van deze hobby vallen voor mij wel mee, maar ik heb er hier aan de Westerweg dan ook alle ruim te voor. Anders is het voor mensen die zelf geen ruimte hebben om een paard te stallen. Als het moet laten verzorgen dan ben je natuurlijk wel wat duurder uit". Bij de aangespan nen paardensport is een rijtuig onont beerlijk. Zondag zullen de meest uiteenlopende rijtuigen te zien zijn, de één nog mooier dan de ander. Carlo Witte: „Zelf heb ik laatst een Duitse jachtwagen op de kop kunnen tikken. D'r moet nog wel het één en ander aan worden opgeknapt, maar dat geknutsel daar hou ik wel van. Als ie klaar is dan wordt het een prachtkar". Populair De paardesport wint op Texel aan po pulariteit. „Texel heeft wat dat betreft heel wat te bieden. Je kunt hier urenlang ongestoord met je paard langs de ruiterpaden in het bos of over het strand dwalen. Sinds het bestaan van manege Akenburg is kwalitatief het niveau van de paar densport enorm gestegen. Er kan nu 's winters ook getraind worden, waarvan vooral de paarden „onder zadel" veel profijt hebben Daarnaast is de manege een ontmoetingsplaats van veel paardenport „kenners" waarbij de een nog beter dan de an der weet te vertellen hoe met een paard moet worden omgegaan, dit zijdelingse aspect van de sport is ook een grote vorm van vermaak". kleine marathon van zondag wordt met opzet na het hoofdseizoen geor ganiseerd. 's Zomers is het veel te druk langs de wegen en in het bos. N hebben we een goede samenwer king met Staatsbosbeheer. Ook op 29 september, als de samengestelde menwedstrijd een wat uitgebreidere versie van de kleine marathon plaats vindt!" Sjieker Hieraan doen ook aanspanningen vanf de vaste wal mee. Dit evene ment is wat „sjieker". Er lopen dan duurderde, zeer elegante paarden mee, waarbij het accent wat meer op de presentatie ligt. „De dressuur is dan altijd een lust voor het oog", al dus Witte, die zelf dit jaar voor het eerst mee doet met de kleine mara thon. Organiserende menvereniging „Tussen wad en duin" is begin dit jaar ontstaan uit een samengaan van de vereniging „Vrienden van het Paard" en „De Blijde Rijders". De vereniging is zeer intensief bij deze tak van sport betrokken en is de stu wende kracht achter een groot scala van acticiteiten, zoals het concours hippique en diverse optochten maar ook worden excursies georganiseerd naar de vaste wal. Daarnaast vinden allerlei cursussen plaats. Bijvoorbeeld een cursus mennen, waarbij de be ginselen van het rijden met aanspan ningen wordt bijgebracht. Ook een opleiding tot gediplomeerd bokrechter is mogelijk. Voor informatie kan men contact opnemen met de secretaris van de vereniging: H Heetveld, Ko- gerweg 155, Den Burg, tel. 12874. Op de hoofdvelden van SV Texel en Texelse Boys mag met mate weer worden gevoetbald. Dinsdagmiddag vond een keuring plaats, waarbij ambtenaren van culturele zaken en gemeentewerken, in samenwerking met consul Henk Spigt. de velden bekeken. Op het hoofdveld van SV Texel mag zowel zaterdag als zondag één wed strijd worden gespeeld. De pupillen mogen dit weekeinde voetballen op het B-veld en op het C-veld kan weer getraind worden. Het bestuur van SV Texel is dinsdag avond in vergadering bijeengeweest. Om de problemen die de afgelopen weken tussen de club en het ge meentebestuur zijn ontstaan uit de wereld te helpen, wil het bestuur een gesprek met de wethouder en cultu rele zaken aan gaan. „Wij willen een poging doen de lucht te klaren om dan met een schone lei te starten," aldus SV Texel-voorzitter Aad Blom. Ook het hoofdveld van Texelse Boys mag in beperkte mate worden bespeeld. Ten aanzien van het aantal wedstrijden dienen afwegingen te worden gemaakt. Consul Henk Spigt hoopt dat de weergoden de voetbal clubs deze week niet in de steek la ten. „Het is op het ogenblik erg groeizaam weer. We zullen het van deze maand moeten hebben, van ok tober hoeven we op dat punt niet veel te verwachten. Het wordt de hoogste tijd dat de clubs weer aan de gang kunnen." Op maandagavond 10 september opent Schaakclub En Passant het nieuwe seizoen met een ledenverga dering in De Lindeboom. De vergade ring begint om 20.00 uur. Het bestuur hoopt dat zoveel mogelijk le den aanwezig zullen zijn, omdat een besluit genomen zal worden over de lokatie waarin de competitie gespeeld zal worden. Sinds vele jaren speelt de schaakclub in hotel De Lindeboom maar door het wegvallen van de theaterzaal in De Lindeboom is dit onderkomen minder aantrekkelijk ge worden. Het bestuur wil de schakers een aantal alternatieven voorleggen en deze ti|dens de vergadering bespreken.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5