„Boogie School" en formatie wedstrijden bij Paracentrum !aterdag voor de achtste keer fexelse kwart triathlon Voor de tweede keer op Texel: fpaupering slaat toe in iKoog en recreatiegebied imera weg mi, Auto's opengebroken Auto in sloot Bakplaat in brand Concert Eerhart dubbelkwartet Repetities Durper koor iliOERDAG 6 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ha' laniwoccMijkh^d van <t» ir laatste twee weken van augustus «[den mijn vrouw en ik op Texel, jliseen schitterend eiland waar 3imeer dan 30 jaar geregeld ko- Zodoende kennen wij het eiland haver tot gort. Het eiland is mee bid met alle faciliteiten die wer- geboden en dat is haar goed it Wat wij hebben geconstateerd leKoog en het recreatiegebied is rikbarend. Het uitgaansleven in De jggaat alle perken te buiten. De jca aldaar geeft een bepaalde van jongelui gelegenheid tot sn. Dit gedrag wordt getolereerd door de politie op een wijze, die en grote stad voor onmogelijk rdt gehouden. Tropical Sea Festi- een evenement, mooi hoor, maar voor een badplaats als De Koog. enstaande lokt excessen uit bij de •lui die kamperen op de camping itrand. Iedere nacht werden wij geschreeuwd door jongelui lallend en liederlijke taal uitslaand Epelaan liepen op weg naar tamping. In de nacht van vrijdag iterdag hebben wij geen oog lgedaan. De politie zou controle- j op slapende jongelui in auto's. hu, in de Epelaan stonden vijf j'smet slapende jongelui, 's Mor- r som 8.00 uur is er iemand gaan naar de politie. Aan de andere ivan de lijn werd vermeld dat izich in verbinding moest stellen de meldkamer in Alkmaar. Wij om ongeveer 10.15 uur vertrok- al die tijd werd gebeld naar de be, loco-burgemeester etc., etc. ultaat, Geen politie. Ondertussen en de „heren" in de auto's wel ier geworden om buiten de is te gaan kotsen en urineren, is allemaal teveel om op te noe- i Het duingebied waar de cam- jKogerstrand van RST is estigd gaat zwaar gebukt onder ervuiling en vertrapping, veroor- itdoor de jongelui. Langs alle routes in het recreatiegebied bos en duin is het een vieze van weggegooid verpak- smateriaal. Is er nu niet één netje van de gemeente Texel die troep kan bijhouden? In ge- mtelijke commissies heeft men de id vol over leefbaarheid op het id Texel, helaas merken de bewo- in De Koog en Den Burg daar ig van. Op Texel hebben wij de Ut gekregen, dat daar ook het van de sterke gaat boven de kke. Ondanks alles hebben wij op toch een fijne vakantie gehad aten onze vakantiegenoegens niet allen door bovenstaande. Met voor plaatsing. P. Mulder Purmerend «W - ik t Door de grote laadklep kunnen veel para's tegelijk uit het toestel springen Bij het Paracentrum is een springfestijn aan de gang dat uit twee onderdelen bestaat. Tot vanmorgen werd een zogenaamde „Boogie School" gehouden en tot en met zondag zijn er formatie-springwedstrijden, voor teams met zestien parachu tisten uit binnen- en buitenland. 40-jarige man uit Bremen raakte fcet strand van De Koog een ca ter waarde van f400,- kwijt. De «ra werd op een onbewaakt mo- weggehaald uit een tas die hij achtergelaten. Een „Boogie School" wil zeggen dat mensen uit diverse landen bijeen ko men om te springen uit grote vlieg tuigen. Onder begeleiding proberen zij hun technische „springniveau" te verbeteren. Para-instructeur Herman Landsman: „Ze kunnen meedoen aan het maken van formaties en hebben de mogelijkheid om met meer sprin gers tegelijk dan normaal te springen. Het verbreed de visie, ze kunnen er varen wat op paragebied nog méér mogelijk is dan alleen naar beneden gaan". Aan het meedoen aan de „Boogie School" zit geen selectie-eis. „Een bepaald aantal sprongen is niet zo heel erg belangrijk. Dat zegt mis schien wel wat over de ervaring, maar het is net als met elke andere sport: je hebt mensen die met tien jaar nog iets niet kunnen wat ande ren in een paar maanden redden. Nee, we selecteren zelf. We vragen eerst wat iemand kan en in een sprong moet hij of zij dat bewijzen. Als dat niet lukt wordt een lager ni veau aangeraden en als het wél lukt mag die persoon doorgaan. En van alles worden video-opnamen ge maakt, om aan te geven wat iemand goed of fout doet. Dan kan men het ook zelf zien". Het tweede onderdeel van het festijn is een zogenaamde „zestienmans wedstrijd". Het is de tweede keer dat die op Texel wordt gehouden. Negen maal eerder is op vliegveld Teuge gesprongen. Tot nu toe hebben zich voor deze for matiewedstrijden tien teams aange meld, onder andere uit Engeland, België, Duitsland, Denemarken en Ne derland. De nationale teams zijn van de verschillende paracentra in het land. Er doen ook enkele para's mee, die in de voorafgaande „Boogie School" nog extra ervaring hebben opgedaan. Vrije val Bij de zestienmans-wedstrijden wordt gepoogd vrije val formaties te maken, die van tevoren worden ingestudeerd. Dit gaat zeer precies: er is vastgelegd welke hand welk been vast hoort te pakken enzovoorts. Er worden acht rondes gesprongen. Een deskundige jury, bestaande uit vier Nederlandse springscheidsrechters, beoordeelt de formaties aan de hand van video opnamen die ervan worden gemaakt. Per sprong gaan twee para's mee voor het maken van die videobeel den. De jury geeft punten voor de verrichtingen en het team met de meeste punten wint. De figuren hoeven niet een bepaalde tijd te worden gehandhaafd. Lands man: „Het moet alleen duidelijk zijn voor de jury dat een bepaalde figuur is gelukt. Dat alle „grips", grepen dus, goed zijn uitgevoerd en op het zelfde tijdstip, zonder dat iemand op het kritieke moment loslaat. En dat wordt dan eventjes vastgehouden, waarna men overgaat tot de andere figuur. Er is geen contact tussen de springers, op de grond loopt iedereen de oefening daarom zo grondig door". De paragroepen hebben wel allemaal een teamcaptain, over het algemeen één van de meest ervaren mensen. Speciaal getraind Er zijn teams de die wereld afreiz en, langs diverse wedstrijden. Landsman: „Vorige week was er een zestienmans-wedstrijd in Frankrijk en er zijn in het begin van het jaar nog enkele gehouden in Europa. Er doet op Texel een Duitse groep mee, die speciaal hiervoor traint en overal heen gaat". Er zijn drie wedstrijdteams gevormd door mensen die altijd op Texel sprin gen. Daar zitten enkele zeer ervaren springers tussen. „Wij hebben ons eigen para-topteam van vier perso nen. Wij hebben onze gelederen aan gevuld en doen ook mee. De meest gangbare wedstrijden werken met formaties van vier of acht springers", vertelt Landsman. Het weer kan een spelbreker zijn voor de para's. „We hebben vliegtui gen, we hebben tenten, we hebben eigenlijk alles klaarstaan. Maar dins dag gooide de wind bijvoorbeeld roet in het eten. Terwijl het erg mooi weer leek. Bewolking en wind zijn voor ons funest". De para's zijn niet verenigd in een speciale bond. Landsman: „Aan het eind van het jaar wordt meestal een kalender opgemaakt met allerlei springevenementen. We hebben een datum gekozen waarop geen andere evenementen zijn gepland, zodat we mensen naar Texel konden halen". Vliegtuigen Voor het springfestijn zijn twee spe ciale vliegtuigen naar het eiland ge komen. Het zijn zogenaamde „Short Sky van", die oorspronkelijk uit Dene marken komen Twee ervaren para's toeren al de hele zomer door Frank rijk met één van de toestellen. Zij houden op verschillende plaatsen een „Boogie School". Landsman: „Eén van hen is al tweemaal wereldkampi oen op viermansgebied vrije val springen. De ander is een bekende evenementenorganisator in Europa". De toestellen zien er tamelijk plomp uit. Maar ze hebben twee grote voor delen: er kunnen veel mensen tegelijk in (tussen de 20 en de 24) en ze kunnen er ook vrijwel tegelijk uit. Het toestel heeft namelijk aan de achter zijde een grote laadklep. „Als er maar weinig mensen tegelijk uit een klein duertje kunnen duurt het opbouwen van een formatie veel langer. Het maakt voor de hoogte niets uit, al leen voor de zogenaamde „werktijd". Vanaf het moment dat de eerste springer het vliegtuig verlaat moet binnen vijftig seconden de eerste for matie klaar zijn. Daarna kun je geen punten meer scoren. En met zo'n grote deur heb je sneller de eerste fi guur bij elkaar", verklaart Landsman. Figuren Er wordt gesprongen op 12.500 voet. Per sprong kunnen verschillende for maties worden gemaakt. Dat aantal varieert. „Minder ervaren teams halen misschien net het eerste figuur, ter wijl anderen misschien drie, vier of zelfs vijf combinaties maken. Meestal ligt de eerste figuur wel na tien a twintig seconden. Voor alle figuren kun je bepaalde punten halen". Tus sen de 2000 en 2500 voet worden de parachutes geopend. De verdere afdaling is individueel. Aan het formatiespringen zitten geen speciale risico's verbonden. Herman Landsman: „Het is niet gevaarlijker dan gewoon springen". en nabij 250 deelnemers en deemsters gaan zaterdag 8 sep- ber van start in de Texelse kwart Won. Op het surfstrand van Dijk huizen vindt om 11.30 uur de 1 plaats van het eerste onder eet wemmen. Vervolgens 4t overgestapt op de fiets. Vij- rtig kilometer later volgt het onderdeel, het hardlopen. ten dit jaar 23 Texelse sportmen- Franck v/d Broeck (start ver 35), Remco Nagtegaal (66), 1 Stevens (84),Loek van Vliet Sico Dob (94), Nico Kikkert (115), Han Wilmink (118), Willem Kuy- per (119), Arjan Barhorst (135), Rinus Kooger (148), Jan Kuyper (149), Nico Peet (180), Mare Riteco (189), Maar ten Dijker (192), Paul Verhagen (209), Theo Takes (210), Douwe Dijker (211), Willem Daman (212), Simon Appel (220), Norbert Eelman (254), Erna Kuip (2681, Ingrid van Lubek (2861, Nel Bruining (295). Bij de heren verdedigt Loek van Vliet de titel, bij de dames Erna Kuip. Of zij dit weten te prolongeren, zal za terdag om omgeveer 13.30 bekend zijn! Het spektakel is voor het publiek zeer goed te volgen. De start op het surfstrand belooft een spectaculaire happening te worden. Langs het hele parcours is het mogelijk om de spor ters aan te moedigen. Wisseling De Groeneplaats is dit jaar de plek waar behalve de finish ook de wisse ling van fietsen naar lopen zal plaats vinden. Vanaf het midden van de Groeneplaats heeft iedereen een goed overzicht. Dit gedeelte is te be reiken via de Parkstraat en de Kan toorstraat. De organisatie van de Texelse kwart- triathlon is bijzonder blij met de inzet van zo' n 150 vrijwilligers, die ervoor zorg dragen dat dit grootse evene ment op Texel zonder problemen kan plaatsvinden. Anja Pansier, coördinatrice van de administratie/registratie meldde dat deze week Pim van de Bos zich ook als deelnemer heeft aangemeld. Hij werd tweede tijdens de Nederlandse kampioenschappen kwart-triathlon. Het parcours ziet er als volgt uit: het onderdeel zwemmen vindt dus plaats op het surfstrand bij Oudeschild. Route Het wielrennen: Surfstrand, IJsdijk, Oorsprongweg, Hoofdweg, Steng- weg, Hoofdweg, Slufterweg, Schor- renweg, Oorsprongweg, IJsdijk, Laagwaalderweg, Sikweg, Bolwerk, Redoute, Schansweg, Leemkuil, Haf- felderweg, Emmalaan, Elemert, Groe neplaats. Het onderdeel hardlopen: Groene plaats, Elemert, Emmalaan, Pontweg, Akenbuurt, Kogerweg, Nieuwlander- weg, Burgerdijk, Meijert Boonbos, Waal en Burgerdijk, Tienhoven, Mars- weg, Bernhardlaan, Emmalaan, Ele mert, Groeneplaats. Na de sprong uit het toestel (zie boven) moet uiterlijk binnen 5o seconden de eerste figuur zijn gerealiseerd. Vrijdag werden in Dd Koog twee auto's opengebroken. Uit een Merce des van een toerist werd een radio- casseterecorder gestolen en uit de andere auto verdwenen vijf jassen en een camera. In de sloot langs de Rommelpot trof fen passanten maandagochtend een verlaten auto aan. Naspeuringen van de politie wezen uit dat de auto eigendom was van een 29-jarige Hoornder. Volgens de politie is de Texelaar van de weg geraakt, nadat hij in gespannen toestand zijn huis had verlaten. De auto raakte aan de voorkant beschadigd. Geen voorrang Een 53-jarige Opel-bestuurder uit Gaasteren gaf vrijdagochtend op het kruispunt Kamerstraat-Bosrand weg- Epelaan geen voorrang aan een 35-jarige Fordbestuurder uit Delfzijl. Dat leidde tot een aanrijding waarbij beide wagens werden beschadigd. Dinsdagochtend om elf uur werd de brandweer geroepen door cafetaria 't IJsbeertje aan de Stenenplaats in Den Burg. Door een kapotte zeke ring, thermostaat of ander defect was een bakplaat naast de patato ven in brand geraakt, waarbij veel hitte en rook ontstond. De brand weer, gealarmeerd via 06-11, bluste de vlammen met de poederblusser van het bedrijf zelf. Door de rook en het bluspoeder is vrij uitgebreide schade ontstaan. Veel etenswaren moeten als bedorven worden beschouwd en er moest het nodige worden gerepareerd en schoongemaakt, zodat het bedrijf even de deuren moest sluiten. Spuitles De brandweercommandant vindt het opmerkelijk dat de mensen in het be drijf niet zelf de poederblusser ter hand hebben genomen, hoewel het ding in orde was en voor de greep hing. Kennelijk is er niet aan gedacht, mede door de schrik. Voor iedereen die in huis of bedrijf blusmiddelen heeft, mag dat aanleiding zijn om zich daar goed rekenschap van te ge ven en te zorgen dat men weet hoe met deze spullen moet worden om gegaan als de nood aan de man komt. De meeste mensen hebben nog nooit met een blusser gewerkt. Als het plotseling nodig is, lukt het daarom niet zo best. Het blusappa- raat is meestal al leeg voordat er goed is gericht. Op verzoek organi seert de brandweer daarom graag in structie voor medewerkers van bedrijven en anderen die in hun woon- of werkomgeving brandblus sers hebben en daarmee willen leren omgaan. Strobrandje In de nacht van dinsdag op woens dag om 1.00 uur kwam de brand weer opnieuw in actie, nu om een brandende hoop ruigte te blussen aan de Oude Weg in de buurt van Den Hoorn. Het stelde weinig voor; de vlammen waren dan ook snel gedoofd. Zaterdag 8 september a.s. geeft het Eerhart dubbelkwartet weer een con cert op Texel. Dit vocaal ensemble treedt deze keer op in de Ned. Her vormde kerk te Oosterend, aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis. Het dubbelkwartet staat onder leiding van Bert Schreuder Medewerking (voor de intermezzo) wordt verleend door de Texelse dames Loes Bakker en Monique Jansen (dwarsfluit). In de huidige samenstelling bestaat het kwartet 10 jaar en is reeds zeven keer op Texel opgetreden Elk jaar studeert het ensemble een geheel nieuw programma in. De ene keer is dat madrigaal werk of een geheel Schubertprogramma. Voor dit jaar staat Engelse partsongs op het pro gramma. Partsongs zijn meerstemmi ge liederen, meeral vierstemmig. De uit te voeren werken lopen vanaf de tijd van Hendrik VIII (Blauwbaard) uit de 16e eeuw tot aan Vaugham Willi ams en Edgard (20e eeuw). De fluit muziek is van Telemann, Mozart en Reicha. Het is dus een afwisselend programma dat de muziekliefhebbers wordt geboden. Aan de uitgang van de kerk vindt na afloop een collecte gehouden ter bestrijding van de ge maakte kosten en ten bate van het orgelfonds. Woensdag 12 september gaan de re petities van het Gemengd Durper Koor weer van start. Vanaf 20.00 uur wordt weer gezongen onder leiding van W. van der Berg, Ook nieuwe le den zijn natuurlijk van harte welkom. Voor nader inlichtingen kan contact worden opgenomen met Corrie Boom, telefoon 16358 Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal. De Koog: Iedere tweede vrijdagavond van de maand wordt oud papier opgehaald in De Koog en directe omgeving, leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7