Cjrom "Zwarts Jexels in het harL, ag van de thuiszorg op Texel l\/e hebben meer geld M Ir „Batavia" bezoekt in 1991 wellicht haven Oudeschild Zomerzegels: f8000,- ringleiding musea Zandsuppletie ligt weer stil m -televisie laartenhuis U Bureau De Koog dicht Duplicaat Oostindiëvaarder maakt tocht langs V.O.C. steden: Bromfietsen uit verkeer Fiets vernield RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.513 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 fvertenties, abonnementen, etc. eid De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. telefoon .12741 tverktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 is het de landelijke Dag van de Thuiszorg. Dit evene- is gericht op het aantrekken van meer personeel, waar groot gebrek aan is. Op Texel is dat echter niet het geval, ■huijl van de Gezins- en bejaardenhulp Texel: „We hebben 3en genoeg, maar we hebben geen geld om er meer aan te n. En dat terwijl de vraag naar onze diensten steeds meer imf...." ii a gevallen i werk. f B dat er ee I komt H van de Thuiszorg wil ok het imago van de gezins-en lenhulp opvijzelen. Er bestaat een verkeerd beeld werk. Nel Schuijl: „Men it er een soort werkster even komt doen. Maar het is veel >mt het dat op Texel geen ge- an arbeidskrachten is? Volgens huijl heeft de geisoleerde lig- mee te maken. „Mensen die jl jp het eiland willen blijven 7. iets waar werk in is. En zo ze wel bij ons". De Texelse I lening heeft 78 mensen in waaronder één man. Het aan- kplekken varieert sterk. „We i parttimers die bijvoorbeeld 15 As week werken. Die gaan iede- M lend een „klant" af en soms f drie keer per week naar de- En er zijn noodgevallen waarin iele dag hulp nodig is. Als STI bi] oorbeeld een heupoperatie ndergaan. Het hangt ervan af il iemand herstelt. Als men shouden zelf niet meer aan 9 eten wij hulp bieden". 1 Combinatie enhuisopnamen volgt vaak mbinatie van hulpverlening. De 5 pleging zal de medische na- izich nemen, de warme maal- zienmg wordt ingeschakeld 0E#t eten en de gezinshulp voor sng van het huishouden, erzorging is een aanvulling op i door de overige leden van in of door familie en kennis- Bi worden geboden. Nel Schuijl: ken eerst wat wij nog moeten m een situatie leefbaar te hou- |week maandag heeft een te- ploeg van de NOS op het inhuis opnamen gemaakt voor tevisieprogramma NOS-Laat s dag om 22.00 uur wordt londen. ima van het programma valt de noemer „ethisch beleggen" de Triodosbank te Zeist cen- laat. Aangezien het Maarten- t de nieuwbouwplannen het bovengenoemde thema Kern het in aanmerking voor dit mma Verschillende onderdelen aan de orde: biologisch- •sche landbouw, windenergie edagogie. Het tijdstip van uit- is nog niet precies bekend. 0 jk in de tweede helft van deze r of volgende week. De inhoud Ww' programma staat veelal in de «ftlen vermeld. den. We richten ons op gezinnen met kinderen. Meestal is daar wel zes uur per dag hulp nodig, of meer". De gezinshulpverlening bestaat uit ihet verrichten van huishoudelijk werk, zodat het gezin min of meer normaal kan doordraaien. „Zodat de zieke huisvrouw daar geen zorg om hoeft te hebben. Want stel je voor dat je zelf even niets kan, bijvoor beeld door een ongeval, en de boel om je heen verslechterd, dan kun je niet rustig genezen". Opvoeding en begeleiding van de kinderen is een tweede, belangrijke taak van de ge zinshulp. Zonder huisarts Iemand komt voor deze vorm van hulp in aanmerking als duidelijk is dat men het zelf niet meer aankan. Zon der tussenkomst van de huisarts kan de gezinshulp worden gebeld. Het ziekenfonds vergoedt een deel van de kosten, de rest wordt naar draag kracht doorberekend. Dit systeem gaat veranderen. In de toekomst, misschien al in 1992, wordt deze vorm van hulpverlening een basis voorziening in het ziekenfondspakket. Hierdoor kan het aantal aanvragen nog wel eens spektakulair gaan stij gen. „En het vereist een veel nauwe re samenwerking met bijvoorbeeld de wijkverpleging dan we nu al hebben. Het zal dan ook wel allemaal één naam krijgen: thuiszorg", aldus Nel Schuijl. Kortdurend Bejaardenzorg hoort ook bij de gebo den hulpverlening. „Gezinsverzorging is vrijwel altijd kortdurend. Dat bouw je af. De hulp aan ouderen is meestal blijvend. Ja soms, als ze net uit het ziekenhuis komen, dan kun je na eni ge tijd de hulp terugdraaien naar één keer in de week. Maar wat ze écht niet meer kunnen doen wij dan. Hier door kan men langer in de eigen woonsituatie blijven. Daar is het alle maal om begonnen". De bejaardenzorg vergt vaak wel een aparte benadering. „Soms moeten we een stukje eenzaamheid oplos sen. Het is niet zo dat je er iemand naartoe stuurt voor gezelschap. Maar het geeft een beetje zelfstandigheid, als men toch op zichzelf kan blijven, met hulp van iemand voor bepaalde karweitjes die men écht niet meer kan doen". Toegeven Henk Snijders van de Stichting Wel zijn voor Ouderen Texel is projectlei der. Hij geeft aan dat het voor ouderen soms een hele stap is om toe te moeten geven dat men iets niet meer kan. „Er zit vaak geen om mekeer meer in en dat weten de mensen. Daarom hebben ze er vaak moeite mee. En daarom wacht men ook vaak te lang met hulp vragen. Ik zou zelf precies zo zijn". Nel Schuijl beaamt dit. „Niet zo dat de boel is vervuild of zo. Maar voor hun gevoel gaan ze heel lang door, tot ze écht niet meer kunnen. Jammer, want als de rek er helemaal uit is heb je die er niet zomaar weer in. Dan duurt het lang voor de mensen zich weer pret tig voelen in hun eigen woonsi tuatie". Wat ouderen zelf kunnen doen, moet men wel blijven doen, ondanks de steun van de bejaardenzorg. „Als je dat ook niet meer doet voel je je he lemaal waardeloos en dan kan je het op gegeven moment ook niet meer. Het is zo verleidelijk als hulp om iets over te nemen omdat je het sneller en handiger kunt. Maar het moet niet. De ouderen worden juist gesti muleerd om dingen zelf aan te pak ken en eens de deur uit te gaan, bijvoorbeeld naar de Buureton. Daar kunnen ze eens met anderen praten. Ouder zijn wil niet zeggen dat je bent uitgerangeerd. Je hoort er echt nog bij". Niet dezelfde De hulpen krijgen vaak dezelfde adressen, zodat er een zekere mate van gewenning aan elkaar ontstaat. Maar het is niet meer zo dat iemand tien jaar lang dezelfde gezinshulp op bezoek krijgt. „Dan raakt men té ver trouwd en worden te veel zaken ge makkelijk overgenomen die men zelf eigenlijk wel kan. De ouderen vinden het vaak erg akelig. Want ze zijn dan net helemaal aan iemand gewend en dan komt er een ander, die het net even anders doet...." De vergrijzing in Nederland voltrekt in een hoog tempo. De overheid heeft benadrukt thuiszorg te willen stimule ren. De hulpverlening op Texel is zich al aan het aanpassen aan de ver meerderde vraag. Nel Schuijl: „We zijn sinds enige tijd 24 uur per dag Lees verder pagina 2 5 «Of /i sw Kunstuitwisseling met Georgië? Japan-weekend door Vormings- en Ontwikkelingswerk Vf Ronderecord voor perfecte triathlon Texelse viertalcombinatie derde op N.K. sh Stapersma volgt overtreders tot bij de boot Schoorl concurrent van Texel? Het seizoen is voorbij, het poli tiebureau van De Koog is weer gesloten tot volgend jaar. Nel Schuijl: ..We hebben meer geld nodig'' De gemeente Texel is in onderhande ling met de stichting „Nederland bouwt V.O.C. retourschip" om de „Batavia", een duplicaat van een Nederlandse Oostindiëvaarder uit 1628, naar Texel te halen. Na de bouw van het 18e eeuwse koopvaar dijschip „Amsterdam" - het parade paardje van de onlangs gehouden Sail - wordt er nu in Lelystad ge werkt aan de bouw van de „Bata via". Naar verwachting is de bouw van het schip in 1991 afgerond. De stichting die de bouw van het schip in beheer heeft, is van plan na de oplevering een tocht te maken langs alle V.O.C steden in Nederland. Omdat de schepen met bestemming Oostindië vroeger bijna allemaal de Rede van Texel aandeden, heeft de gemeente de stichting verzocht Texel bij de tocht van de Oostindiëvaarder langs de Nederlandse V.O.C. steden te betrekken. De gemeente is voorne mens het evenement te financieren, maar heeft de Stichting TexelsMu- seum verzocht de organisatie van het In de videozaal van het Maritiem en Juttersmuseum en in de dia-ruimte van EcoMare wordt komende winter een ringleiding aangelegd, zodat mensen met een gehoorapparaat de teksten bij de beelden goed kunnen van Eijk-Bierens feliciteert Texels Museum-directeur Kuiper met de toekenning '8000.- voor de aanleg ven de ringleidingen. verstaan. Deze voorziening kost f7995,- en dat bedrag komt uit de landelijke opbrengst van de zomer- postzegels. Donderdagmiddag werd het geld in EcoMare overhandigd aan directeur Jan Kuiper van de Stichting Texels Museum door mevrouw A. van der Eijk-Bierens, voorzitter van het plaat selijke zomerzegelscomité. Kuiper was er heel blij mee De ringleiding past in het streven om de musea op Texel ook voor mensen met een han dicap zoveel mogelijk toegankelijk en aantrekkelijk te maken. De Stichting Texels Museum profiteerde al eens eerder van een bijdrage van de zo merzegels toen een bijdrage werd ontvangen voor invalidentoiletten in het Maritiem en Juttersmuseum. Een ringleiding, weggewerkt in vloer of wand van de betreffende ruimte, is aangesloten op de geluidsinstallatie en veroorzaakt in die ruimte een in- ductieveld, waarop gehoorapparaten reageren en het geluid van de ver sterker zeer duidelijk weergeven, dus zonder dat er een draadverbinding is tussen gehoorapparaat en ringleiding. Het systeem wordt onder andere in kerken toegepast. Vrijwilligers Zomerpostzegels (niet te verwarren met kinderpostzegels) worden ieder voorjaar uitgegeven. De toeslagen zijn bestemd voor sociaal maatschappelijke doeleinden. Het se dert negen jaar bestaande Texelse zo merzegelscomité heeft telkens in april gedurende 17 dagen in het postkan toor van Den Burg een stalletje waar de zegels en andere artikelen worden verkocht door vrijwilligers. Het comi té, bestaande uit de dames A. van der Eijk-Bierens en T. Vlas-van der Vlies, kan rekenen op zo'n twintig vrouwen die bij toerbeurt het stalletje be,.mannen". Mevrouw van der Eijk maakte donderdag van de gelegen heid gebruik om haar bewondering te uiten voor de trouw en inzet van de groep. „Zonder mopperen laten zij zich altijd weer pro deo inschakelen. Ze verdienen een pluim! Zet dat maar eens in de krant". Tussen de activiteiten van het plaat selijke comité en de toekenning van de bijdrage voor de ringleiding bestaat overigens geen direct ver band. De uitkering komt uit de lande lijke opbrengst. Plaatsen waar bijzondere inspanningen worden ont plooid bij de verkoop van de zegels, hebben geen voorkeursrecht wat de besteding van de opbrengst betreft. Toen de Texels Museum-directeur geld nodig had voor de ringleidingen, had hij zich in eerste instantie ge wend tot het Provinciaal Overlegor gaan Gehandicapten. Daar werd hij doorverwezen naar het nationale Fonds Zomerpostzegels, dat bereid was het gehele benodigde bedrag op tafel te leggen, nadat de Commissa ris van de Koningin daarmee accoord was gegaan. geheel ter hand te nemen. De stichting „Nederland bouwt V.O.C. retourschip" is momenteel doende met het opstellen van een zoge naamd „business-plan" en heeft schriftelijk laten weten te bekijken in hoeverre Texel inpasbaar is. IJzergehalte Willem-Peter van der Vis van het Maritiem- en Juttersmuseum is voor zichtig begonnen met het bedenken van allerlei activiteiten rond de even tuele komst van de „Batavia". „Alles verkeert uiteraard in een heel pril sta dium en is daarom nog onder voorbe houd. Maar als de Batavia hier echt komt te liggen zou het leuk zijn om voor de gelegenheid nog eens water uit de Wezenputten (aan de voet van de Hogeberg bij Oudeschild) te halen. Het Texelse water dat daar vroeger uit vandaan werd gehaald, was in verband met het ijzergehalte zeer in trek. Het bleef langer goed, een re den voor de Oostmdiëvaarders direct voor het vertrek nog even een voor raad in te slaan." „We zouden het water net als in vroeger tijden met een platbodem door de Schilsloot naar de haven kunnen vervoeren. Dat zal nog een toer worden, want als er in de Schilsloot een goede 30 centimeter water staat, ben je er wel. Eenmaal in de haven kan het water met een roeibootje naar de Batavia worden gebracht. Het zou ook aardig zijn als het Visserskoor het „watertransport" met chanti's (liederen waarmee een bepaalde cadans wordt aangege ven.red.) begeleidLBij zo'n evenement is het misschien zelfs de moeite waard om de gehele Oudeschilder dorpsgemeenschap in te schakelen. In het Maritiem- en Juttersmuseum kunnen overzichtstentoonstellingen worden opgezet rond de Rede van Tijdens een controle in het centrum van Den Burg is een 18-jarige inwo ner van De Waal aangehouden, die zijn bromfiets aanmerkelijk had opge voerd. Daarnaast produceerde de brommer teveel lawaai. Dat was ook het geval met de bromfiets van een leeftijdgenoot uit Oosterend. Een 17-jarige Oosterender had zijn Suzuki zover opgevoerd dat deze meer dan 50 CC was en dus als mo tor kon worden aangemerkt. Om daar op te mogen rijden had hij echter niet het vereiste rijbewijs en de ver eiste leeftijd. Een 16-jarige inwoner van Den Hoorn kom zaterdagmiddag pas na een ach tervolging worden aangehouden. De jongen reageerde niet op het stopte ken. De bromfiets, waar geen verze keringsplaatje op zat, is voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Texel en de bouw van de Batavia. Ideeën genoeg, maar we moeten eerst zeker weten of het schip Texel aandoet." Volgende week heeft Van der Vis de eerste gesprekken met de gemeente rond dit onderwerp Onherstelbaar vernield werd in de nacht van vrijdag op zaterdag de fiets, die een toerist had neergezet nabij de Nikadel De eigenaar consta teerde onder meer dat de banden waren lekgestoken en dat het frame en andere onderdelen ernstig waren verbogen. De gedupeerde, die de fiets van zijn oma had geleend, deed aangifte bij de politie De onbekende vandalen hadden ook twee andere rijwielen te grazen genomen, maar deze werden minder ernstig beschadigd. Het opspuiten van het strand tussen De Slufter en de vuurtoren heeft op nieuw vertraging opgelopen. Het werk moest zaterdag worden stilge legd wegens een defekt aan de kop- pelboei. Door het slechte weer is het tot dus ver onmogelijk geweest het manke ment te verhelpen. De hoge deinig verhindert dat de monteurs op de boei klimmen om de reparatie uit te voeren. De weersverbetering die al enkele dagen door het KNMI wordt verwacht, laat op zich wachten. Ge hoopt wordt dat de reparateurs in de loop van vandaag aan de slag kun nen. De zandsuppletie is tot dusver door ongewoon veel pech achter volgd. Sinds een maand geleden het eerste zand op het strand werd gestort, heeft het werk de meeste tijd stilgelegen. Volgens projektleider Jos van Kuyk is het echter nog steeds mogelijk dat het karwei op het geplande tijdstip wordt opgele verd. „Als we een paar weken rustig weer hebben, lopen we de achter stand snel in, maar we vinden dit na tuurlijk wel vervelend". Gezien de tijd van het jaar waarin wordt gewerkt, is in het bedrag waarvoor de zandsuppletie wordt uit gevoerd een flinke som opgenomen voor onwerkbare dagen, gebaseerd op de gemiddelde weersituatie vol gens de KNMI-statistieken. Als de minister eerder geld had uitgetrokken voor de zandsuppletie, zou het werk in de zomer zijn uitgevoerd en daar door aanmerkelijk goedkoper zijn uit gevallen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1