Sektie Kunst bereidt uitwisseling voor Japan-weekend door het Vormings- en Ontwikkelings Werk Georgische schilderes bezoekt Texelse kunstenaars Raadsvergadering Carport, wel of geen gebouw.... Thuiszorg Muziektheater bij Muziekschool Tekstverwerken in Den Burg Knipkunst voor ouderen PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBE|| DA Maka Medzmariashvili en Harry TielemansHet begin van een uitwisseling De Sektie Kunst, Cultuur en Hobby van de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk is momenteel bezig met de inventarisatie van de behoefte naar een culturele uitwisseling tussen Ge orgische en Texelse kunstenaars. Met het oog hierop wordt de uitwis seling die momenteel gaande is, aangewend om dit te onderzoeken. Van de drieëntwintig genodigde per sonen staan er echter eenentwintig nog op de luchthaven van Moskou. Om onbekende redenen werd hen toegang geweigerd tot de vlucht die zondagmiddag op Schiphol aankwam. In mei zijn een aantal Texelaars op bezoek geweest in Georgië en be zochten daar een aantal musea en andere culturele bezienswaardighe den. Men was bijzonder getroffen door de goede kwaliteit van het ten toongestelde. Men besprak de moge lijkheid van een inventarisatie van zowel de Georgische als de Texelse Dinsdagavond (heden) vergadert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda: 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst raadsver gadering d.d. 14 augustus 1990 4. a. Ingekomen stukken; b. Medede lingen; c. Beantwoording raads vragen. 5. Investeringssubsidies 1990 6. Plan voor nieuwe scholen 1 augustus 1991 - 1 augustus 1999. 7. Partiële aanpassing 3 basisscholen op grond van artikel 70 W.B.O. 8. Aanschaf programmatuur. 9. Raambesluit sociale woningbouw normkostensysteem 1988, zoals deze luidt per 1 januari 1990 (2 woningen Achterom/Wilhelminalaan). Stukken worden voor de vergadering uit gereikt. 10. Verzoek tot aanwending ga rantstelling 1987 Stichting Ronde om Texel. 11. Intrekking verordeningen baatbe lasting I en II. 12. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van het bouwplan van: a. Van der Veen Beheer, voor de ver bouw van het appartementencomplex „Bosch en Zee" te De Koog; b. de heer P. Vlaming voor de ver bouw van het woonhuis Oranjestraat 29 te Oosterend; c. de heer E. Zoer, voor de bouw van een woonhuis aan de Watermunt te De Koog; d. de heer D. Krijnen, voor de ver bouw van het woonhuis De Ruy- terstraat 138 te Oudeschild; e. Staatsbosbeheer, voor het slopen en nieuw bouwen van de woning Ruigendijk 21 te De Koog; f. Gemeente Texel voor de re constructie van de Postweg te De Cocksdorp; g. de heer J. J. Terweij, voor het uit breiden van een strandpaviljoen bij Paal 17 te De Koog; h. de heer D. Boekei, voor de bouw van een garage bij de woning De Wittstraat 18 te Oudeschild; i. de heer G. Praamstra, voor het bouwen van een garage bij zijn wo ning Molenstraat 81 te Den Burg. 13. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 14. Garantie rente en aflossing geld lening Stichting Samen-Eén-Gollards ter grootte van f7.390.000,—. 15. Aankoop boerderij „Elzenhof" te De Koog. bereidheid dit uit te laten monden in een uitwisseling in het kader van de speciale Texels-Georgische vriend schapsbanden. Vorige week dinsdag vond in d'Ouwe Ulo een vergadering plaats tussen de Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk en de Texelse kunstena ars, waarbij werd afgespro ken dat een delegatie van de Geor giërs die momenteel op Texel zijn de Texelse artiesten zullen bezoeken. Dan kunnen de bevindingen op een rij worden gezet. De Texelse kunte- naars kunnen middels een foto of collage van hun werk als het ware hun „visitekaartje" afgeven aan de Georgiërs. Omgekeerd moet dit ook gebeuren. Naar aanleiding hiervan wordt door de overkoepelende orga nisaties bekeken of het daadwerkelijk tot een culturele uitwisseling komt, aldus Nora Verheij en Cees Hooger- heide van de Sektie Kunst, Cultuur en Hobby van de SOW. De Georgische Maka Medzmariashvili bezoekt momenteel met een afvaardi ging van de SOW de Texelse kunste naars. Deze beroepsschilderes heeft al buiten eigen land geexposeerd. Met een aantal jonge Russische kunstenaars had zij onlangs een gro te expositie in Finland. De eerste Texelse artiest die bezocht werd was Harry Tielemans uit De Koog. In 1983 is van Harry Tielemans al een schilderij overgedragen aan de Geor giërs door de toenmalige burge meester Engelvaart. Tegengehouden De Texelaars die in mei in Georgië waren hebben nu de gastgezinnen waar zij logeerden uitgenodigd voor een tegenbezoek. Met een speciaal gehuurde bus togen de eilanders zon dag naar Schiphol. Tot hun grote ver bazing kwamen niet de verwachte 23 gasten uit de slurf maar slechts Over een jaar gaat een nieuwe wo ningwet in werking, waarin is gere geld dat bouwwerken -dus geen gebouwen!- zonder gemeentelijke bemoeienis kunnen worden ge plaatst. Een carport die maximaal aan twee zijden is omsloten wordt volgens de regels gerekend tot een bouwwerk en niet tot een gebouw. Tot op heden is het verkrijgen van toestemming voor een carport niet eenvoudig. Er zijn beperkende bepa lingen: er mag niet worden gebouwd in strijd met de voorschriften van een bestemmingsplan. Maar het rijk streeft naar vereenvou diging van regelgeving. Een carport die niet tot een gebouw, maar tot een bouwwerk wordt gerekend, is in de toekomst een zogenaamd „vrij bouwwerk". Dat betekent dat het zonder bouwvergunning kan worden geplaatst en zonder toetsing aan het bestemmingsplan. De gemeente vraagt zich af of nu nog streng moet worden opgetreden, terwijl de rehels over een jaar toch versoepelen. Andere vormen van carports worden aangemerkt als bijgebouw. Hiervoor is een bouwvergunning nodig. Het beoordelen of iets een bouwwerk of een gebouw is, wordt gedaan door de afdeling Bouwzaken van Gemeen tewerken. En de controle op eenmaal geplaatste carports zal streng zijn, want door het eenvoudig bijplaatsen van enige wanden verandert een vrij bouwwerk snel in een bijgebouw.... twee dames, zonder bagage. De ove rige 21 waren zonder opgaaf van re denen tegengehouden toen zij in Moskou over wilden stappen op het vliegtuig naar Nederland. Niet alleen deze groep, ook een aantal andere reizigers kwam niet door de paspoortcontrole. Navraag bij Maria de Graaf van de Stichting Texel- Georgië Kontakt leerde dat men alle moeite doet de groep op de eerstvol gende vlucht richting Amsterdam te krijgen. Waarschijnlijk wordt dat dins dag laat of woensdag. Als alle Geor giërs bij hun gastgezinnen op Texel zijn gearriveerd kan het programma een aanvang nemen. Anders dan bij de sportieve uitwisseling in augustus met S.V.Texel wordt er geen collectief programma afgewerkt. Het is puur in dividueel: Elk gastgezin heeft een programma binnen de eigen interes ses en mogelijkheden. De Georgiërs keren op 21 september naar hun land terug. VERVOLG VAN PAGINA 1 bereikbaar, ook in het weekend. Als er dan iets is kan men ons bellen en gaat er iemand heen voor assistentie. Daarnaast hebben we terminale zorg, voor mensen die naar huis komen om te sterven". Op Texel is geen gespecialiseerde gezinsverzorging. Mocht die nodig zijn voor specifieke problemen zoals incest of drankmis bruik, dan kan een beroep op de voorzieningen in Den Helder worden gedaan. Het komt wel voor dat ouderen er zó slecht aan toe zijn dat ze moeten worden opgenomen in het verpleeg huis. In zo'n geval wordt overleg ge pleegd met de huisarts. Nel Schuijl: „Die constateert dat meestal zelf wel. Maar het is meestal het pro bleem dat de oudere zelf niet wil. Onder geen beding. Terwijl de hele buurt moet worden ingeschakeld om zo iemand nog thuis te kunnen laten leven. Dat gebeurt en wij kunnen dan niet anders dan onze hulp zo goed mogelijk aan te passen aan de si tuatie". De werknemers van de gezins- en bejaardenverzorging hebben een zwa re baan. De band die onbewust vaak toch met de „klanten" ontstaat kan knellen. „Men kan altijd bij ons te recht, als bellen ze me midden in de nacht. We praten met elkaar, anders hou je dit ook niet vol. Het is niet een baantje dat je er even tussen door doet. Het is loodzwaar, maar er zitten mooie kanten aan. Omdat je toch die ander helpt met het leiden van een eigen leven", aldus Nel Schuijl. Ze adviseert mensen die wel wat voelen voor het beroep contact op te nemen. Dan worden ze voorge licht over wat het werk precies inhoudt. Het komt wel eens voor dat het niet klikt tussen een hulp en een klant. Dat kan worden gemeld. „Het is niet goed als men 's avonds in bed ligt en denkt: oei, morgen komt de hulp. Bèl ons dan. Dat is niet erg, men hoeft niet iedereen even aardig te vinden". In de toekomst zal de thuiszorg moe ten groeien. Het aantal aanvragen neemt nu al toe, maar het budget van de Texelse hulpverleningsinstel ling met. „We kunnen nu net aan ge noeg hulp geven en beslist niet meer. We hebben beslist geen ruimte. Kijk, aan de overkant is het net andersom. Daar kunnen ze geen personeel krij gen, dus ze hebben enorme wacht lijsten, maar nog geld over. En naar ons komen veel mensen die graag bij ons willen werken. Hele goeie, die we graag zouden willen hebben. Maar we kunnen ze niet betalen, we hebben geen uren meer". Actie richting subsidieverstrekker, het rijk dus, leverde tot nog toe niets op. „Maar ze zullen op den duur wel moeten, want over tien jaar rijzen de De Texelse muziek- en Dansschool start op 22 september een projekt waarin dans, muziek, zang en thea ter worden samengevoegd tot mu ziektheater. Deelname is mogelijk voor een ieder vanaf 14 jaar, waarbij enthousiasme belangrijker is dan er varing. De resultaten van de inspan ningen zullen in het weekend van drie en vier november zichtbaar zijn tijdens voorstellingen in de Burge meester De Koninghal. Deelname kost f 10,=. Hoe de voorstellingen eruit gaan zien is volledig afhankelijk van het aantal dat zich aanmeldt en hun kwaliteiten. De bedoeling is alle soorten muziek te doorlopen, van pop tot klassiek. Instrumentalisten moeten over enige technische vaardigheid beschikken, maar elk instrument is welkom. Er wordt uitsluitend in het Nederlands gezongen. Ook voor de gedanste on derwerpen is geen ervaring vereist. Bij het dansen worden alle mogelijke dansstijlen in praktijk gebracht. Het theater is geen speciaal onderdeel van het geheel maar wordt in alles geïntegreerd. Onder deskundige leiding wordt twee keer in de week geoefend in de Texelse Muziekschool op het Schilde rend 39. Dat de kosten voor deelna me zo laag zijn gebleven komt doordat een groot gedeelte wordt ge financierd uit de zogenaamde pot re serve „herbezettingsgelden". Daarnaast is de provincie ook om een bijdrage verzocht. Aanmelding Tot uiterlijk 22 september kan men zich aanmelden. Dat kan van 9.00 tot 17.00 uur bij de Texelse Muziek school, Schilderend 39, Den Burg, te lefoon 13493. Bij deze inschrijving geldt het principe „wie het eerst komt, die het eerst maalt". Donderdag geeft Jan Kuhne, leraar van de muziekschool, nadere uitleg in het programma Springtij van Radio Texel tussen 18.00 en 19.00 uur. aanvragen de pan uit". Ook aan de lonen van het personeel zal in de toekomst het nodige moe ten veranderen. Men zit 20 procent lager dan lonen uit het ziekenhuiswe zen en daar wordt al actie gevoerd om loonsverhoging! „Maar als de overheid zo graag wil dat de thuis zorg beter van de grond komt zal men toch iets aan deze ongelijkheid moeten doen, anders wordt het niks. Gezinsverzorging is momenteel meer een roeping dan een lucratieve bezig heid", besluit Nel Schuijl. Dinsdag 11 september Om 19.00 uur begint in sporthal Ons Genoegen een inspeelavond voor de eilandcompetitie vol leybal. In het raadhuis begint om 19.30 uur de vergadering van de ge meenteraad. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bijeenkomst, waarbij ook be langstellende met-leden welkom zijn. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 12 september De afdeling Den Burg van de Plattelandsvrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in de LBO- kantine aan de Emmalaan. De dames A. Hemmer-Blokker en N. De beroepsgerichte Volwassenen Educatie verzorgt scholing op weg naar werk. Mede dankzij de gemeen te is het dit najaar mogelijk een cur sus Tekstverwerking op Texel te volgen. De cursus is bestemd voor degenen die op korte termijn in de admninistratieve sector betaald werk willen vinden. Het is van het grootste belang dat men nu al gericht aan het solliciteren is zodat wanneer men klaar is met de cursus zo snel mogelijk daarna werk vindt, opdat de vaardigheid na de cursus niet vermindert. Om de cursus met succes af te kunnen ron den dient men een goede typevaar digheid te hebben van minimaal 120 aanslagen pert minuut. De cursus De Stichting Welzijn Ouderen Texel start met een nieuwe leuke cursus. Mevrouw Wieten is bereid gevonden een knipcursus voor ouderen te ge ven, die op 3 oktober begint en om de veertien dagen wordt gegeven. De cursus duurt tot de Kerst en me vrouw Wieten verzekert de cursisten dat zijn dan al in staat zijn kerstkaar ten te maken, versiert met knipkunst. De zes lessen kosten f15,—Bij vol doende belangstelling gaat de cursus het winterseizoen door. Men kan zich melden voor deze interessante bezig heid bij Henk Snijders, tel. 12696. Vis-Brugman verzorgen West Friese voordrachten. In De Witte Burcht begint om 20.00 uur een avond over harAjjk nalyse, verzorgd door Ine Kier$ bal van de „Academie voor Antro- mee dynamica". Entree f6,-. Donderdag 13 september De Klaverjasclub De Waal heefi om 20.00 uur ledenvergaderinc in dorpshuis De Wielewaal. Niè, we leden zijn ook welkom. Hoogwater Oudeschild Za. 8 11.25 en 22. Zo. 9 11.55 en 23 Ma. 10 1 2.24 en 23 Di. 11 12.57 en Wo. 12 0.25 en 13, Do. 13 1.50 en 15 Vr. 14 3.15 en 16' Za. 15 5.10 en Aan het strand is het een uur eerder ha water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 na hoogwater De zon komt 9 septem op om 7.04 uur en gaat onder om 20 uur 11 september laatste kwartier; september doodtij rna iel r )os oet Op oor ielii jat ichi nde 4, ioo stei duurt 15 weken van 2 x 1'/, uu 1 week. Diplomering is van het SI De deelname staat open voore een die voor minimaal 13 uur week bij het arbeidsbureau sta geschreven als werkloze wertaj de. Geïnteresseerde kunnen coi opnemen met het BVE, mevrou Kijk in de Vegte, Sluisdijkstraat Den Helder, telefoon (02230) 17300. Turkse Tent. Door aankoop* stuk grond van 260 bij 60 met recreatiepark De Turkse Tent dt breidingsplannen die er al jaren realiseren. Het voorziet in de I» van 22 zomerhuizen met in tot 110 slaapplaatsen. Dit is de las uitbreiding die ter plaatse nog gestaan. Cursusgeld. Gemeenten krijg het rijk geld voor cursussen vo: werklozen, zodat zij zo snel mo weer een plaatsje op de arbeid kunnen vinden. Texel krijgt vort 730.000,-. Den Helder is een z; „centrumgemeente" en kan ee varieerder aanbod aan cursussa den, waaraan ook Texelaars ku meedoen. Vandaar dat men t spraak maakt op het Texelse Het college wil een tussenoplos 718.000,- voor Den Helder, 76I voor een cursus typen en 760! voor een cursus tekstverwerkin de laatste moeten op Texel pla vinden. :kei iï me De Munk uit Haarlem. Het laats iyti derdeél van deze manifestatie uit een Japanse Theeceremoms vrouw Junko Benoist, van orig«|mb panse en woonachtig in Cuyck, demonstreert de tot kunst verte ceremonie van het theeschenkel iH ke handeling moet worden uitge ïij volgens strakke regels en in haast gewijde sfeer. De toegani se voor deze culturele manifestatie Klif is 75,— (kinderen van 6 tol jaar 72,50). Vliegerspet Op zondagmidag 16 september om 13.00 uur op het strand vee 9 een vliegerdemonstratie. Het leden tellende vliegerdemonstrai team „Vlieger-op" toont het put diverse stunts met grote tot zee te Japanse vliegers. Hun groots vlieger kan alleen worden geha" met behulp van een jeep. Naast demonstratieterrein kan iedereen dat wil zelf vliegeren. De toegf dit evement is gratis. Programma: Vrijdag: filmavond Tasiel, aanvs' 20.00 uur, entree 73,—. Zaterdag: Japanse markt Weze' aanvang 13.30 uur, entree grats Zondag: Japanse muziek en ku' Klif 12, aanvang 11.00 uur, enb 75,—. Japanse vliegershow aanvang 13.00 uur, entree gi I.3I In het weekend van 14, 15 en 16 september zullen een groot aantal activiteiten plaatsvinden rond het thema Japan. Het weekend wordt georganiseerd door het Vormings- en Ontwikkelings Werk Texel. Vooraf gaand aan dit weekend is er al een tentoonstelling over maritieme aspecten van Japan te zien in het Maritiem- en Jutters Museum te Ou deschild. De Texelse boekhandel „Het Open Boek" in de Binnenburg richt een etalage in met boeken over Japan. In Tasiel (d'Ouwe Ulo, Den Burg) wordt op vrijdag 14 september een drietal Japanse films vertoond over het leven in Japan. Deze films zijn beschikbaar gesteld door de Japanse ambessade. De avond begint om 20.00 uur, de toegang is 73,—. Japanse markt Op zaterdag 15 september wordt in de Wezentuin (achter het gemeente huis in Den Burg) een Japanse Markt gehouden. In marktkramen staan een groot aantal Japanse „vrijetijdspro- ducten" uitgestald: Origami (Japanse papier-vouwkunst; Bonsai (kweken van mininatuurboompjes), Raku (Ja panse pottenbakkerskunst), Japanse vliegers en informatiestands over Ja panse sporten (judo, karate, boog schieten en schermen). Gedurende de middag zullen demonstraties (met uitleg) worden verzorgd: Japans boogschieten, Japans schermen, judo en karate. Kinderen (maar ook oude ren) kunnen genieten van twee Ja panse poppenkastvoorstellingen of kunnen zich (gratis) laten schminken als Japaner, terwijl ook de mogelijk heid wordt geboden om zelf Japanse vecht-vliegers te maken (materiaal 71,— te verkrijgen op de markt). De Japanse markt begint om 13.30 uur (met een openingsschot van de Ja panse boogschutters) en duurt tot 17.00 uur. De entree is vrij. Muziek en kunsten Zondag 16 september begint om 11.00 uur een uitvoering van Japanse muziek en kunsten in theater Klif 12 (Den Hoorn). De percussiegroep „Per- cussio" bijt spectaculair het spits af. Deze groep bestaat uit vijf personen die diverse Japanse slagwerkinstru menten bespelen. Het resultaat is een spektakel dat uniek voor Texel is te noemen. Het heeft veel moeite ge kost om Percussio naar Texel te ha len, maar door bemiddeling van Cor van Heerwaarden is het uiteindelijk toch gelukt. De slagwerkdemonstratie zal worden afgewisseld door het voordragen van Japanse dichtkunst, de zgn. Haiku's. Voordrager is de Texelaar Piet Schneiders, die vorig jaar een Haiku-dichtbundel uitgaf (nog steeds in beperkte mate te koop bij de Texelse boekhandels). Na de slagwerkdemonstratie volgt een de monstratie met uitleg van de bloem schikkunst. Deze kunst kent vele beoefenaars in Nederland en ook op Texel houdt een groep mensen zich met deze creatie ve vrijetijdsbesteding bezig. De de monstratie Ikebana wordt begeleid door Koto - muziek (een Koto is een Japans snaarinstrument) van de heer

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2