arkeerwachter Stapersma volgt vertreders tot bij de boot RSG-leerlingen doen onderzoek op strand „Misschien worden we wel een concurrent van Texel" Ik doe iets aan rechtsongelijkheid" Internationaal project ook op Texel Klaverjasclub De Waal jf pi lere Je era srdensoos De Cocksdorp winterseizoen ;hi ngkoor ouderen röüfert weer oopochtend oene Kruis Plattelandsvrouwen weer bijeen PvdA-afdeling Schoorl op werkbezoek: Licht gewond Auto's opengebroken FNV jubilarissen ;Hj (DAG 11 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Parkeerwachter Stapersma in actie tijdens de zomerdrukte. persma houden ze daarmee niet voor de gek. „Ik ben alleen, dus ik wéét wie wel en niet een prent hebben ge had. Dus dan komt onder de andere ruitewisser ook eentje! Dan moet ik in mezelf wel lachen hoor. Dat is na tuurlijk één keer, maar nooit weer". Het incasseren van boetes, gegeven aan Duitsers is nog steeds een pro bleem. Alleen als ze een verklaring hebben ondertekend kunnen ze zelfs na terugkeer in hun vaderland wor den verplicht te betalen. Stapersma probeert ze dus bij de auto op te vangen. En als dat niet lukte gaat hij naar de boot. „We maken een lijst met kentekens. Op drukke wisselda- gen staan we bij de boot en stappen we af op de mensen die nog niet hebben betaald, om ze te horen. Meestal willen ze dan wel betalen". Het valt op dat Duitsers nogal eens op een trottoir parkeren. Dat mag hier niet, maar in Duitsland wél. Sta persma zou willen dat daar meer ruchtbaarheid aan wordt gegeven. „Natuurlijk hoor je de regels te ken nen van een land waar je te gast bent. Maar ik denk dat velen het niet weten". De Klaverjasclub van De Waal opent het nieuwe seizoen op donderdag 13 september met een jaarvergadering. Zowel oude als nieuwe leden zijn vanaf 20.00 uur welkom in dorpshuis De Wielewaal. te maken. De bevindingen werden vervolgens op vrijdag op school verzameld en geëvolueerd. Door middel van sta tistieken, die op een prikbord werden opgehangen, werd duidelijk hoe de toestand van het Texelse strand op het ogenblik is. Dit jaar werden de bevindingen voor het eerst zelf ge heel uitgewerkt en aanschouwelijk gemaakt. Vorig jaar stuurde men al les nog zonder meer op naar Brussel en toen men daar veel later met de resultaten kwam leefde het verhaal al niet meer op de Texelse Scholenge meenschap. De computeruitdraaien waren niet zo interessant als wat nu gedaan werd. Naast de bovengenoemde aktiviteiten moest ook een aardrijkskunde op dracht uitgevoerd worden. Deze op dracht viel niet geheel in goede aarde bij de leerlingen. De laatste opdracht was het maken van een persbericht naar aanleiding van het gehele pro- jekt en een van die berichten drukken wij hierbij integraal af. Persbericht Op 6 september fietsten alle tweede klasleerlingen van de RSG door weer en wind naar het strand voor het in ternationale project „Coast-watch". Dit project is nodig om inzicht en overzicht te krijgen van de kwaliteit van het kustmilieu en de bronnen van vervuiling en bedreiging. Dit pro ject wordt gedaan door alle Europese landen met een kust, waardoor er gegevens binnenkomen van heel Europa. Ook op Texel werd het strand onderzocht door middel van turftabellen. Er werden verschillende gegevens verwerkt zoals: Het onder zoeken van afval, wat voor soort af val het is, welke dieren er op het strand leven, hoeveel dieren er zijn per 7/2 kilometer en of er veranderin gen zijn in de loop van het jaar. Wij hebben de volgende concluisies kun nen trekken: Hout en plastic werd het meest gevonden: de levende meeuw was van de dieren het meest gesignaleerd. Van de dode dieren wa ren er niet veel op het strand, maar dode kwallen werden het meest ge zien. We hebben de volgende sug gestie: Het meeste afval dat gevonden was, is afkomstig van toe risten. Er zouden dus meer prullebak- ken neergezet kunnen worden. looi verwachter Han Stapersma wacht Duitse parkeerovertreders eu'Jje boot op. om te voorkomen dat zij hun boete ontduiken, dfe matiek? Nee, dat ben ik niet. Ik probeer iets te doen aan een J [je rechtsongelijkheid". Een gesprek met een man die houdt zijn werk. Dn 0 l"a' doel 5Ser «as een druk jaar, aldus Sta- Drukker dan anders. Maar ien op parkeergebied hebben «iet voorgedaan. „Ja even op de jel. Na de kermis heeft het veld een tijd volgestaan met auto's, gelukkig snel opgelost", ersma is de enige parkeerwach- Texel. Ondanks de drukte krijgt ie zomer geen „parkeerhul- De rijkspolitiemensen op het d helpen hem als het de spuiga- ""i ntloopt. „Ik ben blij dat ik het al- doe. Dan hebben de mensen eens de kans de dans te lingen. Ik ga het hele eiland In het begin dacht ik: ik ga lek- ipde fiets. Hogerhand stak daar :okje voor. Dan zouden mensen tegenkomen zeggen: zó, die anderhalf uur weg, we kunnen mg gaan. Met de auto ben ik mg". De auto van Stapersma is ebbers van sjoelen, biljarten en- Efjassen kunnen vanaf woensdag iptember weer in de bejaarden- van De Cocksdorp terecht. Aan- 14.15 uur. Nieuwe leden zijn arte welkom. Mik yVate ouderenkoor „De Buureton" start De repetities beginnen op don- feg 13 september om 9.30 uur. koor staat onder leiding van me- w Van den Berg. Ouderen, die willen zingen en het leuk vin dat in een wat groter verband te ikvM i kunnen zich melden bij Henk edri ers, De Buureton, Molenstraat 2, Burg, telefoon: 12696. gerust eens luisteren tijdens de jties. ledereen is welkom. bij de Texelaars goed bekend. Even was er enige verwarring toen hij zijn opvallende oranje Volvo verruilde voor een iets minder in het oog springen de wagen.... Ontbijten Er hoefden geen extreem lange werk dagen te worden gemaakt dit sei zoen. „De mensen komen niet zo vroeg op gang. Ze moeten eerst ont bijten voor ze naar Den Burg of De Koog gaan. Rond tien uur begint het en dan kom ik in actie. Tot zes uur 's avonds, dan houdt het voor mij op. Dan neemt de politie het over". Stapersma zegt geen vaste volgorde te hebben in zijn werk. „Maandag controleer ik meestal eerst parkeer- meters in De Koog en daarna volgt de markt in Den Burg. Verder ga ik wel een beetje de evenementen af, maar het wisselt wel eens. De Koger braderie brengt nooit zoveel proble men met zich mee. ledereen gaat op de Nikadel staan, dat wijst zichzelf". Den Burg is volgens de parkeerwach ter nog steeds het grootste pro bleemgebied. Meeste mensen willen in het centrum parkeren en weigeren te lopen van de ruime parkeergele- genheden iets buiten het dorp. „Nee, het is niet ontmoedigend om steeds weer op dezelfde plaats bonnen te moeten uitdelen. Een week of acht is het druk, nu zakt het alweer af. Het is juist leuk. Je werkt ergens naartoe en het vloeit weer af". Toeristen De Texelaars weten waar ze aan toe zijn op parkeergebied. Het zijn vooral Woensdag 12 september beginnen de Plattelandsvrouwen, afd. Texel, in Den Burg het nieuwe seizoen met een bijeenkomst in de kantine van het L.B.O. De dames A. Hemmer en N. Vis treden op met Westfriese voordrachten. Aanvang: 20.00 uur. Ook mensen die geen lid zijn, zijn welkom. de toeristen die er af en toe een pot je van maken. „Ze komen wel eens bij me en dan zeggen ze: ja, wij brengen toch het geld naar Texel. Dan zeg ik altijd dat de eigen bevol king hier óók moet leven. We maken geen onderscheid, hoe ze ook bidden en smeken om een soepel optreden. Er zijn teveel auto's, daar kan je ge woon niet aan beginnen. Ik maak trouwens geen onderscheid tussen Texelaars en toeristen hoor. Fout is fout". Stapersma heeft dit jaar wel enige succesjes geboekt. De Zes in Den Burg bijvoorbeeld. Normaal stond dat van het Esperantomonument tot de Gollards helemaal vol. „Je kon daar elke week schrijven. Maar dit seizoen was het misschien twee keer nodig. Prachtig, zoiets. Als je maar volhoudt zit er toch verbetering in". Rib uit je lijf De boete voor fout parkeren is 135.. Dit bedrag wordt volgend jaar ver moedelijk verhoogd tot /50,-. Een rib uit je lijf, vindt Stapersma. „Het hoeft van mij niet. Voor een relatief eenvoudige overtreding vind ik f35,- al pittig. En nu komt daar nog /T5,- bij... dan zal men nóg beter op moe ten letten. Dat effect zal er wel van uit gaan, ja". Stapersma houdt van zijn werk, voor al als hij resultaten ziet. „Je komt vaak te laat. Soms zie je iemand er gens parkeren en dan kun je 'm waarschuwen. En als je twee keer wordt gewaarschuwd en het gebeurt een derde keer, dan zou ik me scha men. De meeste mensen luisteren hoor. Heel soms heb je een steenezel die ergens toch gaat staan. Dan gaat er een prent op. We zijn geen liefda digheidsinstelling". Stapersma moet veel in discussie met mensen die een bon hebben ge kregen. Hij vindt dat prima. Ook ko men mensen die hem zien schrijven soms met de fraaiste smoezen naar hem. „Dan staan ze te wachten op een invalidenplaats. Ze zouden weg rijden als er een invalide aankwam Ze hebben daar gewoon helemaal niet op te staan! En wie een bon heeft gehad moet die betalen. Je schrijft niet om later te zeggen: het is wel goed". Oude bon Het komt regelmatig voor dat men sen fout parkeren en een oude bon onder de ruitewisser doen. Sta- |S[ voensdag 19 september wordt in Sroene Kruisgebouw aan de Wit- ruislaan weer een koffie ochtend gehouden. Het onder- ivoor deze keer is „Eetproble- bij kinderen". Mevrouw D. ïveld, diëtiste bij de kruisvereni- zal een inleiding over dit onder houden, waarna ruimschoots ij Jjenheid is voor het stellen van en; ken ike ft 2. A; tor ug< Niet en. enW rchtend wordt gehouden van «"ers ltot uur, de toegang be- H 9t f2, inclusief een kopje kof- foor kinderen tot vier jaar is ing aanwezig. Voor de tweede maal namen Texelse RSG-leerlingen deel aan het „coast- watch"-project, een kustonderzoek in Europese landen die aan zee lig gen en waarbij de nadruk ligt op de steun algehele toestand van de zeekust en de voorwerpen die men zoal op het strand vindt. Alle bevindingen worden naar een internationaal coördinatiepunt in Brussel opgestuurd, van waaruit de conclusies aan de verschillende re geringen kenbaar worden gemaakt. Alle tweede klassen van de RSG konden op deze manier twee dingen combineren: Een nuttig en interes sant onderzoek en de jaarlijkse ken nismaking aan het begin van het schooljaar. De bijeenkomst moest een week eerder afgelast worden in verband met het zeer slechte weer. Op woensdag 6 september was het zover. Weliswaar met een uur vertra ging vanwege het wederom slechte weer, maar om 12 uur ging het op de fiets strandwaarts onder leiding van enkele leraren. In verschillende groepen werden vervolgens de strandslagen bij Paal 12. 17, 20 en 28 onderzocht. De omstandigheden waar onder gewerkt moest worden waren moeilijk: Een zeer harde wind en af en toe striemende regenbuien speelden de leerlingen parten bij het verzamelen van voorwerpen die op het strand gevonden werden. Toch werden de werkzaamheden met veel enthousiasme volbracht. Meest op merkelijke vondst was een complete televisie en een aantal nog in de ver pakking zijnde preservatieven. Wat de leerlingen het meeste trof was de leuke reacties die ze kregen van de toeristen die het slechte weer trot seerden en met een strandwandeling bezig waren. Deze toeristen meenden dat het hier een spontane opruimac- tie betrof. Sommige toeristen waren zo enthousiast dat ze spontaan de vuilniszakken met gevonden afval bij de auto van rector Heetveld weghaal den om ze in de vuilniscontainer te deponeren. Dit was echter niet de bedoeling want al het afval ging mee naar school waar het na bestudering gebruikt werd om vier zeehonden van De PvdA-afdeling van Schoorl bracht zaterdag een werkbezoek aan Texel. De ontwikkeling van het toerisme staat in Schoorl nog in de kinder schoenen. Men kwam hier kijken wat de gevolgen kunnen zijn van in tensieve promotie. In de ochtenduren bracht de delega tie een bezoek aan De Koog. In Schoorl is een gelijksoortige verkeers situatie als aan de Nikadel. De huidi ge plannen voor aanpassing van dit gedeelte werden bekeken. 's Middags werd in d'Ouwe Ulo ge praat over recreatie en toerisme. Uiteraard kwam daarbij het recreatie basisplan ter sprake. Jan Keuris, voorzitter van de afdeling Schoorl: „Er is bij ons toestemming gegeven voor de bouw van een groot appartementenhotel, naar onze be grippen dan althans. Dat is een om wenteling, want tot nu toe stond het toerisme nog in het teken van de verbouwde garages en kippehokken". De politicus geeft aan dat in Schoorl altijd een terughoudend beleid is ge voerd. „Nu gaat men ineens de ande re kant op. Wij zijn het daar wel mee eens hoor, zeker wat betreft de hoe veelheid werkgelegenheid die dit met zich meebrengt. Maar we moeten ons wél beraden over de consequen ties die dit met zich meebrengt, wat roepen we op". Eisen Schoorls raadslid Jan Slikker geeft aan dat de eisen van de huidige re creant zijn veranderd. „Men wil niet meer in een kippenhok, men wil een luxe bungalow". Het budget voor promotie in Schoorl (ƒ17.000,-) steekt magertjes af tegen de duizenden guldens die er op Texel ingaan. „Doordat we ja hebben ge zegd tegen dat hotel, kunnen we nooit nee zeggen tegen de effecten die dat met zich meebrengt. Meer auto's, meer mensen die inkopen doen....", aldus Slikker. Het achterland van Schoorl heeft al de nodige luxe vakantieverblijven. De toeristen gaan meestal voor een dag je naar Schoorl, waar men veel over last heeft van deze dagrecreanten. „En als we de toeristen hier houden met betere voorzieningen moeten we wel een aantal zaken proberen te voorkomen of er althans rekening mee houden dat ze gebeuren", vult Keuris aan. Slecht voorbeeld? Ze haasten zich te ontkennen dat Texel als slecht voorbeeld wordt ge bruikt. Slikker: „Nee, we hebben juist grote bewondering voor De Koog. Het dorp heeft recreatie als doelstel ling en de 700 bewoners zijn in aan tal ondergeschikt aan de toeristen. Het zijn mensen die diensten verle nen ten behoeve van de recreanten of er geld aan verdienen". Wethouder Dirk Terpstra vond dat over de overlast met te pessimistisch moest worden gedacht. „Er zijn heus wel maatregelen mogelijk om het sei zoen dragelijk te houden". Hij werd bijgevallen door Texelse PvdA- voorzitter Maarten Roeper. „We zijn geneigd om alsmaar de negatieve punten op tafel te leggen. Die moe ten inderdaad eerst worden gesigna leerd, maar daarna moet er positief over worden gepraat". Slikker en Keuris vonden dat De Koog en Schoorl met helemaal met elkaar kunnen worden vergeleken. „Schoorl is echt een woongemeen schap, dat is De Koog niet. We willen heus een actief recreatiebeleid voren, maar we vragen ons af of we bij voorbeeld wel of geen disco's in het centrum willen. Ik bedoel, je trekt daar mensen mee, maar je jaagt an deren weg. Ach, misschien worden we nog wel eens een concurrent van Texel...." Een 18-jarig Duits meisje werd zater dagochtend licht gewond toen zij met een gehuurde brommer kwam te vallen op de sterk hellende Badweg, tussen Badhotel en Ruyslaan. Ze zou de helling oprijden, maar werd gehin derd door een uit tegengestelde rich ting naderende fietser. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden op de parkeerplaats bij hotel Dijkstra in De Koog drie auto's open gebroken. Uit de wagens wordt niets vermist. Toen de onbekende inbreker met de derde wagen bezig was, werd hij door de hotelier gezien, waarna hij er vandoor ging. Tijdens een gezellige feestavond in 't Skiltje zijn vrijdagavond drie leden van de voedingsbond FNV gehuldigd. Zij kregen de gouden speld van ver dienste voor veertig jaar lof meer) lidmaatschap. De landelijke voor zitster van de voedingsbond, me vrouw Greetje Lubbie speldde de ver sierselen op bij J. de Haan, A.P. van Heerwaarden en H. Reitsma, allen uit Den Burg.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7