Tweede bloedafname-avond scoorde ruim 300 donors ingrijpende De Bruinvis Rijk weigert verbouwing Toch bijdrage minister voor Waddenstudenten Cocksdorpers richten reeks vernielingen aan Rijden onder invloed Nieuwe gegadigde voor enkeldekkers Gemeente wil het er niet bij laten zitten „Triade" heeft nog lege cursusplaatsen Lampionoptocht Oosterend Texel-race surfen live op Radio Texel Belgen komen massaal uit de lucht vallen Cursus hardlopen CKZ sluit seizoen Gewonde na botsing Compensatie voor kosten veerboot: Jaap Drijver ontvangt erespeld in zilver PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER j J p Wim de Bruin was één van de 315 Texelaars, die vrijdagavond in de RSG bloed kwam geven Ondanks een lichte daling ten op zichte van de bloedafname in maart kijkt het Texelse Rode Kruis terug op een geslaagde bloedafname-avond. Er melden zich 315 donors, waarvan er acht werden afgekeurd wegens een te laag H.B.-gehalte (bloedar moede) of een te hoge bloeddruk. Volgens de medewerkers van de „prikploeg" van het Centraal Labora torium van de Bloedstransfusiedienst is het gebruikelijk dat bij de tweede avond de opkomst enigzins terug loopt, vooral wanneer deze voor de eerste keer georganiseerd wordt. Veel donors, die tot dusver gewend zijn eenmaal per jaar bloed af te staan, twijfelen of zij wéér zullen gaan. Wel licht is het een kwestie van tijd en wennen, want er bestaat geen enkel risico voor de gezondheid. Momen teel gaat men er vanuit dat mannen De rijkspolitie heeft zaterdag twee jeugdige inwoners van De Cocksdorp aangehouden in verband met een se rie vernielingen. De jongens, 15 en 17 jaar oud, werden aangehouden nadat bij de politie zaterdagochtend een hele reeks vernielingen werd gemeld. Liefst vier inwoners van De Cocks dorp deden 's morgens aangifte van vernielingen. Het tweetal heeft alles bekend. In de nacht vgn vrijdag op zaterdag hebben zij van een persone nauto drie banden lekgestoken, een thermopane-ruit vernield (met behulp van een in de tuin liggende kei), schade aangericht in een tuin, een brievenbus weggenomen en een reclame-bord vernield. De politie heeft tegen het tweetal proces verbaal opgemaakt en bemiddelt bij het regelen van de schade. Een 51-jarige inwoner van De Cocks dorp is zaterdagnacht rond 01.30 uur geverbaliseerd wegens rijden onder invloed. De man zat achter het stuur met ruim 710 ugl/l. De Texelaar kreeg een rijverbod van acht uur opgelegd. vier keer en vrouwen drie keer per jaar een halve liter bloed kunnen mis sen. De organisatie is van mening dat er ook sprake is van seizoensin vloed. Veel trouwe donors meldden zich af wegens vakantie of werk. Op vallend was dat er wel veel nieuwe donors bijgekomen zijn. Geen wachttijden Op grond van de enorme wachttijden in maart heeft de organisatie in over leg met het C.L.B. maatregelen ge troffen om deze te beperken. De afnamecapaciteit was ditmaal veel groter en de meeste donors konden zo doorlopen! Gemiddeld was het binnen een half uurtje gepiept: donor- registratie, keuring, evt. overleg met de arts, de daadwerkelijke afname (maximaal 12 minuten) en daarna nog tien minuten bijkomen en koffie drinken. In maart was de werkdruk veel te hoog, met het oog op de ver trektijd van de laatste boot. Dit keer was het zowel voor de „prikploeg" als voor de vrijwillig(st)ers veel meer ontspannen; het liep allemaal op rol letjes. De mensen van het CLB over nachtten in een jeugdherberg en een aantal van hen heeft het nuttige met het aangename gecombineerd en knoopten er een weekendje Texel aan Vrijdag heeft Teso contact gehad met een scheepsmakelaar, die geïnteres seerd is in de enkeldekkers „Mars diep" en „Texelstroom" De makelaar heeft een cliënt die de schepen wil exploiteren in India. Teso-directeur Hoogerheide vindt de makelaar een serieuze gegadigde. „Maar we heb ben zeker nog drie andere geïnteres seerden, die even serieus lijken. Ik juich pas als er handtekeningen on der een contract staan." Belangstel ling voor de oude Teso-boten is er tot dusver uitsluitend in het buitenland, vooral ontwikkelingslanden. Bij Teso wordt de hoop gekoesterd dat de verkoop vóór medio december zijn beslag krijgt. Na die tijd is de haven ruimte hard nodig voor het nieuwe schip en zou voor de enkeldekkers dus ligplaats elders moeten worden gevonden. Volgens het ministerie van onderwijs en wetenschappen komt de openba re basisschool ,,De Bruinvis" in Ou- deschild de komende jaren niet in aanmerking voor algehele aanpas sing en ingrijpend onderhoud. De ge meente liet in augustus schriftelijk weten het hiermee niet eens te zijn. Aangezien dit weinig heeft uitge haald is de gemeente van plan de staatssecretaris te bezoeken om de situatie rond de school mondeling toe te lichten. Omdat De Bruinvis in 1931 (nog) niet stond geregistreerd, dreigt de school nu de 60 jaren-cyclus voor onder houd mis te lopen Het is met de eer ste maal dat de Bruinvis op dit punt achter het net vist. De staat van het gebouw is volgens schoolhoofd Ria Visser inmiddels zó verslechterd, dat één en ander ten koste gaat van het onderwijs en het personeel. Het ge meentebestuur is door de situatie verontrust en wil gesprekken op het hoogste niveau gaan voeren. Volgens wethouder Krijnen is de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) intussen van de zaak op de hoogte gesteld. De gemeente is ook ontstemd over het feit dat zij pas naverstrijking van de beroepstermijn van de nieuwe maatregel op de hoogte is gesteld. Het schoolhoofd, donderdagavond aanwezig bij de commissie welzijn, vertelde haar hoop op de gemeente te hebben gevestigd. „Is de gemeen te bereid, als het rijk bij haar weige ring blijft, in haar oudste school te investeren?" Een vraag die nog even onbeant woord blijft. Voorlopig wordt eerst getracht de staatssecretaris tot ande re gedachten te brengen. om 19.30 uur een openbare vei. gadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over hej I monumentenbeleid en het fonds stads- en dorpsvernieuwing. Donderdag 20 september De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het rioolegalisa tiefonds, de jaarrekening 1989 en voorzieningen voor ouderen en gehandicapten. De Sportvissersclub Texel heeft hajaarsvergadering in dorpshuis t Skiltje, aanvang 19,30 uur. Hoogwater Oudeschild Za. 22 11.05 en 23.10 Zo. 23 11.25 en 23.25 Ma. 24 11.25 Di. 25 0.00 en 12.10 Wo. 26 0.07 en 12.30 Do. 27 0.37 en 13.04 Vr. 28 1.37 en 14,u Za. 29 3.00 en 16.25 Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15^ na hoogwater De zon komt 23 septemt» op om 7.27 uur en gaat onder om 1937 uur. 27 september eerste kwartier, september doodtij. (Foto: Olivier Schilling) vast. Voor degenen die de volgende ochtend mee terug gingen was het vroeg op. Met de boot van 7 uur ver trokken zij naar het CBL, waar de productieploeg inmiddels paraat stond om het bloed volgens de gestelde eisen te bewerken en ge schikt te maken voor gebruik. Jaarlijks twee keer? Aan de hand van dit experiment zal binnenkort worden bezien of het haalbaar is om in de toekomst twee keer per jaar bloedafname-avond te organiseren. Op basis van het aantal donors staat het CLB er positief te genover. Een belangrijke factor bij het besluit om zo door te gaan is de be reidheid van ruim 60 vrijwillig(st)ers (artsen, verpleegkundigen, colonne hulpverleners, Welfare vrijwilligsters, E.H.B.O'ers en R.S.G.-personeel) die zich belangeloos inzetten om dit te realiseren. Triade, een centrum voor kunstzinni ge vorming in Den Helder, heeft nog plaats vrij voor de cursus dansex- pressie op zaterdagochtend van 10.00 tot 12.30 uur. De cursus bestaat uit 12 lessen per jaar. De eerste les begint op zaterdag 22 september. Texelaars die hieraan mee willen doen, dienen zich voor aanstaande donderdag op te geven. Dansexpressie houdt onder meer in dat er niets voorgeprogrammeerd is. Iedere danser moet zijn eigen bewe gingen zien te vinden, waaraan meer inspiratiebronnen dan alleen muziek ten grondslag kunnen liggen. De kosten voor de cursus zijn afhan kelijk van het inkomen. Triade heeft ook nog plaatsen vrij bij de cursus aquarel, op woensdagmorgen van 12.00 tot 14.00 uur en bij de cursus tekenen en schilderen, op dinsdag morgen van 9.00 tot 11.00 uur. Triade is gevestigd aan de Jacob van Heemskercklaan 1, in oud Den Helder (tel. 02230-22387). Zaterdag 22 september wordt in Oosterend de jaarlijkse lampionop tocht gehouden. Het thema van de optocht is „Sport en spel" en voor de leukste lampions zijn prijsjes te verdienen. Deelnemers kunnen om 19.30 uur verzamelen bij dorpshuis De Bijenkorf. Medewerkers van Radio Texel verzor gen zaterdag 22 september een rechtstreeks verslag van de Texel-race surfen. Van 8.30 tot 16.00 uur ver valt hierdoor de bestaande program mering. De presentatie in de studio is in handen van Trea van Leeuwen, an dere medewerkers van Sportlokaal bevinden zich langs de kust om de luisteraars op de hoogte te houden van de laatste ontwikkelingen. Dinsdag 18 september De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor belangstellende niet-leden. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Gremlins II - de nieuwe bende' Woensdag 19 september Van 9.30 tot 11.15 uur wordt in het Groene Kruis-gebouw een koffie-inloopochtend gehouden. Deze keer over „Eetproblemen bij kinderen". Om 12.15 uur begint in De Buu- reton de viering van het 10-jarig bestaan van de warme maaltijd voorziening. Van 9.00 tot 17.00 uur is op het vliegveld Texel jeugdfeest (zie programma elders in deze krant). De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft Niet minder dan 110 Belgische para chutisten zullen maandagochtend a.s. een luchtlanding uitvoeren op Texel. Als het weer of de techniek geen spelbreker is, zullen even na 9.00 uur twee Hercules vliegtuigen boven Texel verschijnen, die de para's zal droppen op het vliegveld. Een zo grootschalige landing van pa rachutisten is nooit eerder uitgevoerd boven Texel. Het zijn commando's, die een training krijgen op de Joost toi Dourleinkazerne. Dat gebeurt veeh ker met buitenlandse eenheden, m tee gebruikelijk is dat die de reis naai stev Texel gewoon met de bus maken ten Belgische para's wilden het deze) tg meer in stijl doen en kregen daarb de nodige medewerking van hun itoe luchtmacht. «m Aansluitend aan de landelijke actn Blessures, maak er geen sport van", organiseert de AtletiekverenAt de ging Texel een korte cursus hardlo pen, waarbij de nadruk ligt op het voorkomen van blessures. Dit m gedaan door onder meer aandacht besteden aan de trainigsopbouw, warming-up en de cooling-down, looptechniek en het gebruikte schoeisel. Iedereen die meer wil weten over evenwichtige manier van hardlopefteri kan ter kennismaking bij de Atlete vereniging terecht. Sportleraar Rol Visser en hardloopster Coby zullen, benevens enkele bestuursklfne: den, het onderwerp zowel in thea als in de praktijk behandelen De cursus wordt op de vrijdagavon gegeven in de kantine van Texelse Boys, te beginnen op 21 septembi Gedurende zes weken wordt vansr 19.00 uur les gegeven. Begonnen wordt met ongeveer een half uur theorie, waarna tot 20.00 uur prak tijkgerichte oefeningen worden ge daan. Het wordt de deelnemers derhalve aangeraden sportkledmg -schoeisel mee te nemen. Aanmelden voor deze cursus kan Coby Bakelaar, telefoon 13843, bij Martin Baars, telefoon 17716, bij Theo Legierse, telefoon 13145, en Ann Anker, telefoon 13448. De Cocksdorper kustzeilvereniginj CKZ sluit zaterdag 22 septemtal seizoen af met het afbreken van accommodatie bij Paal 33. Leden- bootbezitters dienen voor zater hun catamaran van het strand ti wijderen, de kasten te legen en grondankers uit te spitten. Verder worden alle leden zaterdag om uur verwacht om mee te helpen het afbreken. Het bestuur heeft Paviljoen Vliezicht, voor koffie en soep gezorgd. stap in de goede richting". „Je hoopt natuurlijk altijd op honderd procent compensatie. Maar in het gesprek met de mensen van het ministerie proefden we al dat dit er ongeveer uit zou rollen. De verwachtingen ko men dus redelijk uit. Over de finan ciering is echter nog weinig bekend." Van der Pruik houdt dus nog een slag om de arm, omdat nog niet dui delijk is in welke mate het rijk de reiskosten zal vergoeden. Minister Ritzen wil over de hoogte van de bij drage eerst nog met de gemeenten onderhandelen. Rompslomp Ook moet nog overleg worden ge pleegd over de wijze waarop de kosten voor de veerboot gedeeltelijk kunnen worden terug ontvangen. De minister heeft al bepaald dat de rege ling niet mag leiden tot administratie ve rompslomp bij het ministerie. De Waddengemeenten zullen daarom zelf voor een goede uitvoering van de re geling moeten zorgen. Waarschijnlijk wordt de administratie bij de ge meente Ameland ondergebracht. In de praktijk betekent het dat een Wadden-student normaal het boot kaartje betaalt, maar de kosten via de gemeente gedeeltelijk vergoed kan krijgen. De onderhandelingen zullen niet eer der dan medio oktober worden ge voerd. Doel is de aanvullende regeling tegelijk met de OV-jaarkaart, dus per 1 januari a.s., van kracht te laten worden. Een ongeval op de Laagwaalderweg leverde donderdag één gewonde en twee totaal vernielde auto's op. Het ongeval vond rond 15.30 uur plaats. Een 45-jarige inwoonster van Huizen,reed in een Suzuki een uitrit af, waarbij zij verzuimde voorrang te verlenen aan een 40-jarige inwoner van Oudeschild, die over de Laag waalderweg richting Oudeschild reed. Een inzittende van de Suzuki is met verwondingen aan het gezicht naar het Gemini-ziekenhuis vervoerd. KNVvL-voorzitter Paul van der Vliet overhandigt de erespeld aan jubilaris Jaap Drijver. Minister J. Ritzen van onderwijs wil van de Waddeneilanden afkomstige studenten toch een tegemoetkoming geven voor de reiskosten die zij heb ben naast hun Openbaar Vervoer- jaarkaart. Dat betekent dat de „Wadden-studenten" tenminste een deel van de kosten voor de veerboot wettelijk geen openbaar vervoer) vergoed kunnen krijgen. Dit schrijft de minister in een brief aan de ge meentebesturen van de vijf Wadde neilanden. De aanvullende regeling die de minis ter nu heeft toegezegd, is tot stand gekomen als gevolg van protest van de gezamenlijke Waddengemeenten, waaronder ook de gemeente Texel. In totaal dreigden ongeveer achthonderd studenten tussen wal en schip te val len na de invoering van OV-jaarkaart per 1 januari 1991. Die kaart is geldig voor alle vormen van openbaar ver voer, maar niet voor de veerdiensten naar de Waddeneilanden, die in han den zijn van particuliere ondernemin gen. Ook Teso zag geen aanleiding om de OV-jaarkaart van Texelse stu denten te accepteren. Hoewel de OV- jaarkaart dus niet voor alle reiskosten van toepassing bleek, moesten de Wadden-studenten toch de volledige korting op de basisbeurs betalen, zo bepaalde de minister. Aanleiding voor de Waddengemeenten om samen op de bres te springen. Onlangs werd het onderwerp aan de orde gesteld in een onderhoud met ambtenaren van het ministerie van onderwijs. Het ant woord van minister Ritzen is het ver volg daarop. Stap De gezamenlijke actie van de Wadde neilanden werd gecoördineerd door de gemeente Ameland. Evenals de gemeente Texel heeft Ameland nog geen officieel bericht ontvangen van de minister, maar coördinator J. van der Pruik (chef afdeling welzijn) be schikt wel over een fax van de brief en het persbericht. Van der Pruik noemt de aanvullende regeling „een „De tijd vliegt, en wij ook." Met deze gevleugelde woorden opende secreta ris Jan Frederici de receptie van de Zweefvliegclub Texel (ZCT). Paul van der Vliet, voorzitter van de afdeling zweefvliegen van de KNVvL (Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart) blikte terug op de ge schiedenis van de ZCT en stuitte daarbij op de niet weg te denken per soon van Jaap Drijver, die al 25 jaar een bestuurlijke functie bekleed. Drijver ontving als blijk van waarde ring de erespeld in zilver van de KNVvl. Na het officiële gedeelte ver klaarde Van der Vliet de festiviteiten voor geopend. Belangstellenden wer den in de gelegenheid gesteld een vlucht in een motorzwever te maken, hierin bijgestaan door een instructeur.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2