Jan geslaagd Cultureel weekeinde meer Honderden scholieren maken rondvlucht Snellere vrijstelling voor kamperen bij boer Id lapanse kunstwerken in Texelse sferen: i:;: „Wij schatten waarde van vuurtorenwachters hoog in" Bij viering 10-jarig bestaan KNBRD: Tussenkomst GS niet langer nodig 5|sje voor ouderen Morgen kinderfeest op vliegveld Amateurtje met blijspel Rode Kruis start met EHBO-lessen 13 |S0AG 18 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Mfe I.30 EN el stond het afgelopen weekeinde sen groot deel in het teken van n De Wezentuin was omgeto- j lot een Japanse tuin. Klif 12 sd bol van de Oosterse klanken, liet strand bij Paal 9 bezochten unden mensen een demonstratie Japanse weekeinde begon als een opwarmertje een oi"films over het leven in Japan. »ird een beeld geschetst van o.a. gezin in Tokio, het familieleven, getijdsbesteding en de industria ls van het land. Voor deze films ongeveer 25 belangstellenden. Japanse markt zaterdag mocht (i een ruime belangstelling ver gen. De sfeer was goed. De Ja- se achtergrondmuziek en de Japende geschminkte kleine „Ja- iiertjes" droegen daar toe bij. rde kinderen was er poppenkast itn snelcursus vliegers maken, het vliegeren steeds populairder dt en de materialen vernuftiger, te zien bij de druk bezochte xlvan Tika Naast een paar tradi- s!e (handwerk) vliegers, o.a. een- an zijde en een vliegende draak, len de Japanse modellen gemaakt degelijk Europees materiaal. Het boogschieten kyudo (weg van g) trok zeer veel publiek. De de- ■stratie werd gegeven door twee taditioneel gewaad geklede men en had een ceremonieel karakter, boogschieten ziet er bedriegelijk de pijl werd van een afstand van meter in een baal hooi gescho- wat menigeen een smalende op ting ontlokte. Nadere inspectie tdat men pas kunst baart bij veel oefening. Op zoals een gschuter opmerkte: ,,Je moet b je westerse streberigheid kwijt- ïi om tot de ontdekking te ko- dat je mets kunt". Volgens een ■principe moet het boogschieten uitdrukking zijn van zuiverheid, ïheid en schoonheid waarbij de n lichaamshouding en het om- met de boog in een harmoni- handeling plaatsvinden. Aan het tek weer uitgelegd dat de Japan- (osofie en de westerse techniek samen gaan. Een Texelse groep iteka's onder leiding van een sem- gaf een indrukwekkende de- stratie. Na tde raditionele afgroet tóen onder andere een serie kata's klata is een schijngevecht tegen idere tegenstanders), getoond en els- en verdedigingstechnieken, etaculair was het onderdeel waar- r«t de voeten en handen stenen den gebroken. Naast deze tech- is de filosofie van het karate ist te trainen en lichaam en in harmonie te brengen. ,,De 1 is sterk. Mijn lichaam wil al snel voor de TV zitten en bier ken. Dit is oefenen, eindeloos aen en niet olhouden", aldus ■pai. Percussie dagochtend was Klif 12 afgeladen bet slagwerkconcert van de „Prescossa" uit Den Haag. De anse nummers vormden een bij ier onderdeel. Er werd gespeeld sclusieve Japanse Shishibudai- tonvormige houten trommels 'met knuppels van hetzelfde ma- Bi op werd geslagen. De vier ferkers waren goed op elkaar in- peeld waardoor een intrigerend en •1 bijna hypnotisch getrommel itond. Doordat deze nummers 'veel energie en concentratie lei werden ze afwisselend met "ïer Afrikaanse en Zuid Ameri- stukken. Toch bleven de '"se ritmes het meest imposant, 'door de theatrale manier waar- Is instrumenten bespeeld worden bet laatste nummer werd het lek betrokken; een aantal kinde ken, bij wijze van Sambabal- met rijst gevulde blikjes. Eén van '"akanten liep, al musicerend, boor de kinderen als de „rat her van Hameien" door het lek Dit tot groot vermaak van de •ezigen. Piet Schneiders bracht !ljn gevoelige haiku's stilte in de Haiku's zijn korte gedichtjes die altijd uit drie regels bestaan, niet hoeven te rijmen en ook niet per se mooi hoeven te zijn. Dat laatste is iets waarbij wij westerse mensen vaak moeite mee hebben, aldus Piet Schneiders. Ze gaan altijd over de natuur, omdat de Japanner veel meer met de natuur leeft dan wij. De es sentie is om één moment: te be schrijven. Achter de zeedijk is geen hemel meer, geen zee. Een boot valt langzaam om. Voor de vliegeraars zat de wind niet mee maar het nazomerse weer en de prachtige vliegers lokten veel mensen Het vliegerspektakel bij Peel 9 trok veel belangstelling naar het strand. Het „Holland Kite Team", dat internationale bekendheid geniet, had speciaal voor deze gele- geheid een collectie Japanse vliegers meegenomen om deze op het strand te showen. Opvallend was de O'hasi boogtrein die bestaat uit een lijn waar 120 vliegers aan zitten. Deze schitterende vlieger wordt vooral ge bruikt bij feestelijke aangelegenheden waar bij de juiste wind de boogtrein als een boog om het festijn heen ge zet kan worden. De grote Edo vlie gers hebben in tegenstelling tot de boogtrein een ceremoniële waarde. Door middel van schilderingen op de vlieger wordt duidelijk hoe de mens tegenover de in de lucht heersende geesten staat. Het origineel van deze vlieger dateert van ongeveer 1000 jaar geleden, uit de tijd van de samu rai's. De naam Edo komt van het te genwoordige Tokio. Met een aantal mensen is het gelukt om deze grote vlieger de lucht in te krijgen, bij de nog grotere mislukte dat helaas bij gebrek aan wind. Er waren mensen ook met eigen vliegers in de weer, met name de kinderen die de dag er voor zelf de „Japanse vechtvlieger- tjes" hadden gemaakt deden hun best. Het weglaten van overbodige vulling, de schoonheid van eenvoud en het streven naar harmonie komen in de hele Japanse cultuur terug. Bij de bloemschikkunst Ikebana is het weglaten van essentieël belang. „De westerse bloemschikkunst maakt een massa en vut daarmee de ruimte. De oosterse bloemschikkunst maakt lij nen en creëert daarmee een ruimte", vertelde Anneke Studulski, die dit in middels vijf jaar beoefend. Om op Ja panse manier bloemen te kunnen schikken heb je creativiteit nodig maar het bestaat voornamelijk uit oefenen. Voor een Japanner bestaat het totale leven uit oefenen, is het le ven een weg, een weg tot het einde. Het Japanse weekeinde werd toepas selijk besloten met een theeceremo nie die ook plaatsvond in het inmiddels rustige Klif 12. Een Japan se dame in kimono was 20 minuten lang in volmaakte rust bezig met het maken, schenken en aanbieden van de thee zoals dat in Japan gebeurt. Een waardige afsluiting van dit cultu rele weekeinde dat volgens de orga nisatoren Henk Snijders, lllian de Klijn, Willem van der Vis en Mirjam Arkenbout méér dan geslaagd was. De slagwerkgroep ..Percossa'' in actie. (Foto's: Olivier Schilling De ongeveer 450 leerlingen van de groepen zeven en acht van de Texel se basisscholen zullen morgen een rondvlucht boven Texel maken. Dat is het meest opwindende onderdeel van het kinderfeest dat op het vlieg veld wordt gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Pa racentrum Texel en het 25-jarig be staan van de Zweefvliegclub Texel. Vier van de vijf toestellen van Tessel Air zullen voor deze operatie gratis worden ingezet. De rondvluchten zul len ongeveer tien minuten duren, waarbij in elk geval koers wordt ge zet naar het dorp waar de betreffen de kinderen wonen, zodat zij hun school en huis in vogelvlucht kunnen zien. Voor de meeste kinderen is het de eerste keer dat zij vliegen. Veel te zien De rondvlucht is bedoeld als hoogte punt van een ongeveer twee uur du rend bezoek dat de groepen kinderen aen het vliegveld brengen tussen 9.00 en 17.00 uur. Daarbij worden zij rondgeleid langs hangars en andere objecten op de Texelse luchthaven en kunnen kijken naar videopresentaties in het restaurant en in het paracen trum. Verder zal de Texelse brand weer voor een demonstratie zorgen, waarbij de leerlingen zelf ook mogen spuiten. De landelijk bekende coureur Huub Rothengatter showt op het veld een formule I racewagen. De ambulance, een vertrouwde ver schijning op het vliegveld Texel, is ook tijdens het kinderfeest aanwezig. De wagen kan van binnen en van buiten worden bekeken. Ook zijn er „spelattracties", zoals springkussens. Strandjutter Cor Ellen vertelt verhalen op de podiumwagen, het Korps Mariniers showt met rub berboten en ook de VVV promotie- truck staat te kijk. De Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen (KNBRD), afdeling Texel, vierde afgelopen wee keinde haar 10-jarig bestaan. De feestelijkheden werden door 180 be trokkenen bijgewoond. Zaterdagmor gen werden 120 eigen" leden van de KNBRD door ,,De Zeester" van Adri Hutjes afgehaald in Den Helder. In Oudeschild aangekomen stapte het hele gezelschap in twee bussen om op 't Horntje de verdere geno digden van de reguliere boot te halen. Het programma voor het weekeinde was door de jubileumcommissie zorg vuldig geheim gehouden. De tocht per bus leidde vervolgens naar een zaal van zwemparadijs „Calluna", waar de KNBRD'ers welkom werden geheten door Cor Sluis, voorzitter en oprichter van de Texelse afdeling. De receptie in Calluna stond vooral in het teken van herkenning. De muziek van de „Oorsoezers" uit Zwolle, die voordat zij de zaal betraden al kerst liedjes bliezen, droeg uiteraard tot de feestvreugde bij. De receptie stond voornamelijk in het teken van herken ning en mondde binnen korte tijd uit in een geanimeerde réume. Een begin De toespraken werden dan ook kort gehouden. Paul Verhoef, landelijk se cretaris van de KNBRD, vertelde tien jaar geleden meegewerkt te hebben aan de totstandkoming van de Texel se reddingsbrigade. „Er is sindsdien veel gebeurd, veel werk verzet. Tien jaar is een begin. Over nog eens tien jaar is deze zaal hopelijk te klein." Cor Sluis sprak woorden van dezelfde strekking. Hij was van mening dat er de afgelopen jaren veel ten goede is veranderd. „Texel is in het bezit van een reddingsbrigade die meetelt." Sluis bedankte voorts de vele spon sors, die het kopen van nieuw mate riaal mogelijk hebben gemaakt. Van vertegenwoordigers van de Duit se zusterorganisatie DLRG (Deutsche- Lebens-Rettungs-Gesellschaft), waar de KNBRD goede contacten mee on derhoudt, kreeg Sluis een oliejas met toebehoren aangeboden. Zaterdagavond gingen de festiviteiten verder. Bij Kaapsnol werd een groot feest gehouden, dat tot in de kleine uurtjes voortduurde. Na een verfris sende duik in Calluna ging een ieder zondagmiddag weer zijns weegs. Vuurtoren Volgens de KNBRD is er negatief geantwoord op de van rijkswege gestelde vraag of de vuurtoren be mand kan worden door vrijwilligers. „Wij schatten de waarde van profes sionele vuurtorenwachters hoog in. Wij kunnen niet zonder deze mannen. Zeker niet nu de recreatie op het wa ter steeds driester wordt. Daarnaast onderschrijven we het belang van permanente vuurtorenbewaking. Rond oud en nieuw hebben wij liefst ne gen uitrukken gehad. Lang met alle ongevallen spelen zich dus 's zomers af," aldus Verhoef, die stelt de con tacten met de kustwacht wel te wil len verstevigen, maar dan op een andere manier. Terreinwagen De Texelse Reddingsbrigade heeft nog één grote wens op het lijstje staan: een terreinwagen. Volgens Sluis is het bezit hiervan in verband met de veiligheid eigenlijk een nood zaak. „Laatst was er bij de vuurtoren een vrouw onwel geworden. Dan kun je wel één van de mannen van de post afhalen, maar stel eens voor dat daar dan net een ongeval plaats vindt." Geld voor een terreinwagen is er echter niet. De KNBRD heeft het afgelopen sei zoen drie kinderen en éen vrouw ge red. Alle ongevallen vonden plaats in augustus, volgens Sluis ronduit de gevaarlijkste tijd. Op het ogenblik wordt aan plannen gewerkt om de Texelse schooljeugd meer bij het reddingswerk te betrek ken. Het is de bedoeling ooit een „Eigen Texelse Reddings Brigade" op te richten. Paardensport. Tijdens een zaterdag in Callantsoog gehouden concours behaalde Tessa de Graaff met haar paard Davy twee eerste prijzen. In de M1-dressuur kwam deze combinatie tot een score van 121 punten (1 winstpunt) en in de M2 112 punten. Spectaculair belooft de demonstratie stuntvliegen te worden, verzorgd door Bert Huizinga met zijn Pitts Special, nog beter bekend als het Pepsi Cola-vliegtuigje. Ook de Marine Luchtvaartdienst werkt mee door de- monstratie's te geven met een Lynx reddingshelikopter. Verder is een Ca nadese Gazelle helikopter zowel in de vlucht als op de grond te bewonde ren. De zweefvliegclub Texel showt mo torzweefvliegtuigen, waarbij Jan Wit te tekst en uitleg zal geven. Verder vermeldt het programma demonstra ties parachutespringen, verzorgd door springers van het paracentrum die behoorden tot het voormalige Pepsi Parateam. De organisatoren hebben de dag op touw gezet om positieve belangstel ling te wekken voor alles wat op de Texelse luchthaven gebeurt. Ton Kap van het paracentrum Texel kwam met het idee. „Eerst wilden we alleen iets doen voor de jeugd van Eierland. Als een aardigheidje omdat we nogal eens geluidsoverlast veroorzaken. Maar bij nader inzien vonden we dat er ook kinderen uit andere delen van Texel bij betrokken moesten worden". Sinds vanmorgen wordt er rekening mee gehouden dat de feestdag op het vliegveld niet kan doorgaan in verband met de Noordwesterstorm die morgen wordt verwacht. In dat geval wordt dat de dag volgens vrij wel hetzelfde programma precies een week later gehouden. Toneelvereniging 't Amateurtje in De Waal heeft het stuk „We kaatst die wint" van Hans van Wjngaarden in studie genomen. Dit drie bedrijven tellende blijspel zal zaterdagavond 17 november om 20.00 uur in dorpshuis De Wielewaal worden opgevoerd on der regie van Tjitske Luiken. Binnenkort wordt weer begonnen met de jaarlijkse EHBO-cursus. De lessen worden gegeven door een ver pleegkundige en een arts. Na het vol gen van deze cursus, die 16 lessen omvat, kan men deelnemen aan het examen voor het basisdiploma EHBO. De kosten bedragen f80,— en de lessen worden gegeven in het Rode Kruisgebouw, Jonkerstraat te Den Burg. De lessen worden gehouden op donderdagavond van 20.00-22.00 uur. De eerste lesavond is op 27 sep tember a.s. In verband met inschrij ving en betaling start de les om 19.30 uur. Voor aanmelding of infor matie: T. Troost-Lap, tel. 14817. Na het ophalen van 120 KNBRD-leden In Den Helder loopt De Zeester de haven van Oudeschild binnen. (Foto: Bert Koning) De gemeente mag voortaan zelf ver gunningen afgeven voor het kampe ren bij de boer. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten is hiervoor niet meer nodig. De procedure voor het aanvragen van vrijstelling voor er- fkamperen zal nu beduidend minder tijd in beslag hoeven nemen; van ge meentewege wordt de tijdwinst ge schat op tenminste vier tot zes weken. Het risico dat de vrijstelling voor het kamperen bij de boer pas vlak vóór of zelfs in het kampeerseizoen wordt verkregen, is door deze wijziging een stuk kleiner geworden. Een en ander werd besloten tijdens een zitting van de Raad van State, vorige week in Den Haag. Inzet van de bijeenkomst was een schorsingsbesluit van GS over de wijziging van het bestem mingsplan buitengebied Texel, als ge volg van de nieuwe regeling voor het kamperen bij de boer. Probleem was tot dusver dat het gewijzigde bestemmingsplan geen rechtsgeldig heid bezat, omdat GS wegens een viertal ingediende bezwaren tot schorsing had besloten. De Raad van State besloot nu deze schorsing on gedaan te maken. Mede ten grond slag aan dit besluit lag het feit dat twee bezwaarmakers (de werkgroep Landschapszorg Texel en Bakker Astrid) zich hadden teruggetrokken. De overige twee, de heer D. Stoll uit Eierland en de heer C. van Liere uit Oost, dragen het kamperen bij de boer juist een warm hart toe. Stoll pleit ervoor de regeling uit te breiden van vijf naar tien tenten per boere nerf en Van Liere vindt dat zijn erf onterecht niet in aanmerking komt voor kampeerders. De Kroon zal nog uitspraak doen over beide gevallen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5