Zou je ook zoveel drinken als je je niet zo ellendig voelde? „Dienstbaarheid ervaar ik als een grote vrijheid" 3» Kan u 't Wad schelen? Zuster Arsène vijftig jaar in professie: Schakers van start in De Witte Burcht Clubkampioenen Herie Hodie Koos Tjepkema weer Nederlands kampioen Caravans naar Hollewal Granaten opgeruimd Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten [unstwerk ook jj strand taboe rrassende winst )H-zaalvoetbal inden halen diploma or - 199 DNDéRDAG 27 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 11 ELK JAAR: 1.400 VUILNISWAGENS AFVAL. ELK JAAR: 30 MILJOEN LITER OLIE ELK JAAR: 85 DAGEN ZWAAR GESCHUT ELK JAAR. TONNEN EN TONNEN ZWARE METALEN. De schakers van En Passant hebben met de opening van de interne com petitie om het schaakkampioenschap van Texel hun nieuwe speelzaal De Witte Burcht ingewijd. Zoals gebruikelijk bij een eerste ronde zaten de meeste schakers nog wat onwennig aan het bord en was een ieder op zoek naar concentratie die nu eenmaal onmisbaar is voor het spelen van een schaakpartij van enig niveau. Niet alle schakers slaagden erin die concentratie op tijd te vinden, zodat sommige partijen door een ernistige fout al in een vroeg stadium beslist werden. Rinus Vitalli bijvoorbeeld, leed een snelle nederlaag tegen Ge rard Zoetelief, die adequaat profiteer de van een totaal verkeerd plan van Vitali. Met een krachtige opstoot van een centrumpion blies Zoetelief de stelling van zijn tegenstander in één keer op. Harm Broekema zette Jaap de Wijk na sterk openingsspel met de rug tegen de muur, maar wikkelde toen ten onrechte af naar een eindspel dat slechts optisch iets be ter voor hem stond. Na nog een paar kleine onnauwkeurigheden van Broe kema brak De Wijk los om vervol gens in een toreneindspel snel de winst te pakken. Een voorzichtige seizoensopening was te zien in de partij tussen Piet Bakelaar en Dirk Leegwater. Leegwater kreeg met de zwarte stukken een prettige uit gangspositie voor een winstpoging maar een wat al te omslachtige aan pak van Leegwater gaf Bakelaar de kans af te wikkelen naar een eindspel dat de spelers spoedig remise gaven. Uitslagen: P Bakelaar D Leegwater Vi-'/z; P Eelman-J. Dros 0-1, H Broekema-J. de Wijk 0-1; W. Pranger-Th. Witte Vi-ViF van Tatenhove-E. de visser 1-0; K Bakker-M Witte 0-1; K van Roon-W. vxJ. Rijke 0-1; M Birkenhager-R. Riegman 0-1; G. Zoetetief-M Vittali 1-0. Vandaag viert zuster Arsène haar gouden professiefeest. Precies 50 jaar geleden trad zij toe tot de congregatie van de „Zusters van de Allerheiligste Verlosser", ,,'t Is een roeping", zegt zuster Arsène. „Je moet worden geroepen, anders hou je het niet vol." Zuster Arsène: een klein vrouwtje met vriendelijke, heldere ogen. Bij Sint Jan bewoont ze een flatje, dat ze met haar zuster deelt. Ze zegt: „Vijftig jaar, 't is snel voorbij gegaan, zó snel". Zuster Arsène op 4 oktober 1917 in België geboren als Marie Antoinette van Landeghem. Via haar werk in een sanatorium in Frankrijk waar zij in contact, kwam met de zuster congregatie en op 20-jarige leeftijd betrad zij het klooster. Aan de „Eeu wige gelofte" ging een proeftijd van zes jaar vooraf, waarin ze de keuze kon maken zich wel of niet aan het kloosterleven te verbinden. Ze koos, en op 8 september 1940 legde ze of ficieel haar eerste gelofte af. Het kloosterleven bestond naast het gebedsleven vooral uit het verzorgen Bij de onlangs gehouden wedstrijden om het clubkampioenschap van te- nisverenging Herie Hodie werd door de vele deelnemers fel gestreden om de prijzen. De totaaluitslag was als volgt: Dames enkel: 1 Ria Zoetelief; 2 Els Ooye- vaar. Verliezersronde: 1 Ditte Westdorp, 2. Anneke Saai, Dames dubbel: 1. Ditte West dorp en Mieke v.d. Bent; 2 Martha Bos en Els Ooyevaar; Mix dubbel: 1. Mieke en Robert v.d Bent; 2. Els Ooyevaar en Lieuwe v.d. Veen. Heren enkel: 1, Erik Balkhoven, 2. Henk Dek ker; Verliezersronde: 1 Bas Tromp; 2. Henk Maas; Heren dubbel: Peter Stolk en Sil War- naar; 2. Arjen Saai en Leo Saai; Beginnersron de: 1. Patricia Knol; 2 Adri Schraag; Verliezersronde 1. Linda de Bloois; 2. Karin Keijser; Jeugd basisschool: 1. Ingrid Saai; 2. Nelleke Stevens; Jeugd middelbareschool: 1 Dirk Westdorp; 2. Marije Westdorp. Koos Tjepkema uit De Waal werd zaterdag in Utrecht voor het tweede achtereenvolgende jaar Nederlands kampioen schapenkeuren. Tot de 29 deelnemers die Tjepkema ach ter zich hield, behoorde ook Carlo Veeger uit de Westen die een prima indruk achter liet en de finale wist te halen. Net als verleden jaar moesten de deel nemers zich eerst 's ochtends bewijzen in een voorronde. Vijf 1 Vi -jarige (Texelse) schapen moesten individueel worden beoordeeld en gerangschikt. Koos Tjepkema plaatste zich als tweede voor de finale. In het keuren met mondelinge toelichting van vijf oudere schapen toonde hij zich vervol gens ruimschoots de beste. Met 219 van de 268 punten overtrof hij zijn vorig jaar be haalde score zelfs. Tjepkema is, na zijn succes van vorig jaar, inmiddels een regelmatig gevraagde keurmeester in Ne derland van bejaarden en het verplegen van zieken. Alle jaren in de verpleging, ook die voordat ze in het klooster zat, heeft ze als „heel fijn" ervaren. Hulpzaamheid voor een ander staat bij haar hoog in het vaandel. Ze is bedeeld met een zeer groot sociaal gevoel waaruit het zich opofferen voor zieken en bejaarden voortkomt. Hard werken schuwt ze evenmin: in de tijd dat ze in de wijk werkte deed ze zowel dagdiénsten als de nacht wachten. Naar Texel In de winter van '45/'46 werd ze door het klooster naar huize „Maris Stella" in De Cocksdorp gezonden. Daar waren al enkele medezusters gestationeerd en kon ook zij haar steentje bijdragen aan de zorg in de wijk. De beginperiode op Texel was niet bepaald makkelijk, omdat ze de taal niet machtig was. In 1957 werd de post in De Cocskdorp opgeheven ten behoeve van het nieuw gebouwde rusthuis „St. Jan" in Den Burg, toen nog aan de Molenstraat. Daar werkte ze als kosteres en als afdelingshoofd gewerkt. Ook is ze nog een jaar in het nieuwe verzorgings-tehuis St. Jan aan de Beatrixlaan werkzaam ge weest, tot ze in 1980 mocht ze van een welverdiende rust gaan genieten. Veel komt daar niet van terecht; de hele dag is ze nog energiek in de weer. Kleding Samen met de andere zusters is ze bezig met het verzamelen van kleding voor onder andere Afrika en Hongari je. Haar zorg gaat uit naar het sorte ren (zomergoed naar Afrika, dikke kleren naar Hongarije), verstellen, wassen en strijken van de kleding. Tevens wijdt ze zich aan de verzor- ledere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Juli- anastraat. Zwaanstraat, War moesstraat. De Mars. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). ging van de bloemen en planten in het tehuis. Ook zwaardere taken als het bezoeken van zieke mensen en stervensbegeleiding nemen de zusters op zich. zuster Arsène laat zich bij al haar werkzaamheden niet belemmeren door de dubbele heupo peratie die ze heeft ondergaan. „Ik heb mijn werk steeds met veel ple zier gedaan en heb het altijd als een grote vrijheid ervaren. „Wij zusters zij vrij, we hebben geen man of kinde ren die op ons zitten te wachten." Een roeping: altijd klaarstaan voor een ander, altijd zorgen voor een an der.... zou een zuster zelf niet eens verzorgd willen worden? Ze lacht. „Ik kom niks tekort, misschien als ik oud ben en niet goed meer voor mezelf kan zorgen." Alle festiviteiten vinden vandaag plaats in verzorgingstehuis St. Jan, te beginnen met een kerkdienst om 10.30 uur en tot beluit een feesta vond om 19.30 uur. De vier caravans die nu nog staan op het terrein bij de voormalige noodslachtplaats in Den Burg, zullen worden verplaatst naar de Hollewal (het gemeentelijke terrein achter de r.k. begraafplaats). Dat is strijdig met het bestemmingsplan en daar om wordt een zg. artikel 17 proce dure gevoerd. In het kader daarvan kan tegen de plaatsing bezwaar wor den gemaakt. De caravans dienen als noodonderko- men voor urgent woningzoekenden en moeten van de huidige plaats ver dwijnen in verband met de voorberei ding van woningbouw. Op de nieuwe plek zullen ze met lang blijven staan. Volgens de artikel 17-regeling mag het uiterlijk vijf jaar, maar de ge meente heeft toegezegd de betrok ken bewoners al begin 1992 op een andere wijze te zullen huisvesten, zo dat de caravans dan worden opge ruimd. De duik- en demonteergroep van de koninklijke marine heeft gisterochtend op het Texelse strand een aantal ge vonden explosieven tot ontploffing gebracht. In totaal maakten de ex perts twee grote, vier kleine en twee fosforgranaten onschadelijk. De ex plosieven waren in de afgelopen we ken op of nabij het strand aangetroffen en tot de komst van de marinemensen op een veilige plaats bewaard. GIR011 22 222 BANK 70.70.70.333 UTRECHT jonge kunstenaar Ronald Klein 4 uit Amsterdam heeft opnieuw geefs gepoogd toestemming te gon voor een tijdelijk kunstwerk ,je kuststrook bij Den Hoorn. Het Beentebestuur blijft een dergelijk get storend in het landschap den. lin Tank wilde een pyramidevor- g bouwsel maken van rijshout en to als een voorbeeld van „Sporen ibeschavmg" oftewel het effekt l menselijk Ingrijpen in het land- 0p. Het kunstwerk was bedoeld afstudeerproject, waarmee Klein een (extra) jaar in touw zou zijn. yankelijk wou hij het bouwsel jen in de duinen bij de Hors ter van paal 8, dat in het itêmmingsplan als „natuurgebied" angemerkt. De werkgroep Land- apszorg maakte daartegen be- gar en het college weigerde de junning. De kunstenaar ging te- deze beslissing in beroep, maar beroep werd ongegrond verklaard, iwel de geraadpleegde bezwaar- gftencommissie de jonge kunste wei ter wille had willen zijn. e hoop dat hij buiten natuurge- wel zijn gang zou mogen gaan, nde Klein Tank een nieuwe aan- ig in: nu voor een plek dichter bij met de bestemming „strand", ir ook daardoor lieten b en w zich I vermurwen en wezen de ge- agde vergunning opnieuw van de ,We kunnen hier niet aan be ien", zo liet men namens het col weten. Het afwijzende beslissing echter wel met hartzeer geno- l De kunstenaar had bij zijn aan- jg namelijk correct volgens de js gehandeld en voor uitstekend imatiemateriaal gezorgd. est verrassende uitslag in de else zaalvoetbalhoofdklasse, was letwijfeld de overwinning van Hop Casino. Dankzij De Wit, uwer en twee keer De Ruijter ZDH met 4-3 aan het langste I. Ook lijkt het 3-3 gelijkspel van tegen Gamma een verrassing, lii daar staat tegenover dat Gam- B niet op z'n sterkst kon aan- ^ntje en De Krim hielden elkaar M dig in evenwicht en eindigden op Vorige week werd in dit verslag sievelijk gemeld dat de wedstrijd nma 3-Gamma 2 was geïndigd in overwinning voor Gamma 2, dit et echter een 1-0 winst zijn voor derde team van Gamma. Tegen- ers in de reserve hoofdklasse lij- de sterkste reserveteams uit de ifdklasse van vorig jaar te worden, rima 2 verloor opnieuw, nu met van Klif 3. Casino 2, dat na één lerlaag met een spelerstekort npt verloor wéér: 6-0 tegen Casi- ig 2 lijkt het in de reserve ifdklasse aardig te redden en won 5-2 van Oosterend 2, terwijl één de favorieten voor het kampioen- 'ap. Klif 2, zich bevestigde door 5-4 te winnen van Texel 2. In de ste klasse lijkt RAB hard op weg zich weer in de hoofdklasse te ten. Dankzij een 6-3 overwinning De Koog 3 gaat Rab alleen aan In dezelfde klasse speelden Klif n De Krim 2 een doelpuntrijke Strijd met 6-6 tegen elkaar gelijk, [ijl Oosterend 3 met groot ver- 1) van Gamma 4 won. In de sde klasse won De Muy met 3-2 Texel 3 en speelde Klif 5 gelijk ênGempo, zodat De Muy en Klif fcden met drie punten aan de lei- 3 gaan van de tweede klasse. In ferde klasse liet koploper Texel 4 steek vallen door met 3-3 gelijk spelen tegen Oosterend. fe dames lijkt het dit jaar een strijd te worden tussen De Krim kantje. Mantje won met 6-1 van toog, terwijl De Krim, Casino met 9-0 te sterk voor Casino. het zaterdag door de Texelse knelub gehouden examen wisten deelnemende honden het diploma 'Verkeerszekere Hond) te halen, [tarnen bestond uit twee delen, het en het verkeersgedeelte en werd "omen door keurmeester mevrouw wek uit Wormerveer. aopèlgedeelte werd afgewerkt op [Den terrein aan de Rozendijk. Van [ven deelnemers wisten er vijf vol de punten te behalen, terwijl één "emer voortijdig het veld moest ver- 1 "egens familie-omstandigheden, doorgingen slechts vier deelnemers ,rr|et het verkeersgedeelte, dat werd *erkt in het centrum van Den Burg. 9een van de deelnemers leverde dit Joeel problemen op, zodat voorzit- |/rius Banda aan allen het felbegeer- ^°ma kon uitreiken, klaagden zijn Marion Zijm met As- Solden retriever), Sieme Dijt met -3IDuitse herder), Cees Keijser met •[IMechelse herder), en Dirk Hoo tch met Bas (bastaard). OPGAVE: Horizontaal: 1. namelijk; 3. overijling; 8. geografische aanduiding; 10. kle dingstuk; 12. soort suikergoed; 14. geneesmiddel; 15. ten doel gesteld; 16. walkant; 17. ijzerhoudende aarde; 19. jong varken; 21. elasticiteit; 23. beet; 25. groente, 26. stapel; 28. toi letgerei; 29. vis; 31. meisjesnaam; 32. vuurwapen; 34. vreemde munt; 35. handeling; 37. deel van een kip penhok; 38. nihil; 39. werelddeel; 40. bestudeerd; 42. hetzelfde; 43. streep; 44. naar aanleiding van; 45. spreek taal voor „nu"; 46. herkauwer; 47. soort onderwijs; 48. sociaal economi sche raad; 50. kledingstuk; 52 zwendel, oplichting; 55. niets uitge zonderd; 57. dochter van Nereus; 60. knaagdier; 61 geldswaardig papier; 63. kostbare stof; 65. kosten koper; 66. krachtig; 67. bestaat Verticaal: 1. nummer; 2. kwab; 3. op welke wijze; 4. plaats in Drente, 5. reptiel; 6. N.V. (Frans); 7. tot nader order; 8. nakomelingschap; 9 laatst leden; 11. land in Oost-Afrika; 12. zeil; 13. seconde; 14. verlegenheid; 18 cijferen; 19. plaats in Overijssel; 20. soort bij; 22 voertuig; 24. in springende ruimte voor een straat deur, 25. metaal; 26 gesloten; 27. ijveren voor een doel; 30. gebaar; 32. meisjesnaam; 33. dun; 34. deel van een vinger; 36. vorm van tintelen, 38. Nederlandse radio unie; 40. ijle stof; 41. godin; 46. soort wieier- wedstrijd; 49 holde; 51. meisjes naam, 53. vrucht; 54. huid; 55. soort schip; 56. sluis; 58. elasticiteit; 59. bijbelse naam; 60. godsdienst; 62 deel van de bijbel, 64. naschrift. We molen mei i n allen jaarlijks een behoorlijk zoot|e von het prochtige Waddengebied en de meeste diersoorten zijn door knop ollergisch voor Ze sterven uit of vluchten noor schonere oorden. Zo longzomerhond wordt de Waddenzee een dode zee met olie gevolgen von dien. Oe Woddenveremging vecht ol 25 joor voor hel behoud von dit onmisbare stuk natuur Niet omdol het zo dicht bij huis is. moor omdot de Woddenzee een beslissende rol speelt m het voorlbestoon von veel diersoorten over de hele wereld. De Woddenvereniging heeft nu meer don ochI uw steun nodig om oklie te voeren. Alstublieft Word lidl 'f Kon me zeker wot schelen. Ik meld me oan ols lid en ontvong ieder Icwortool het kleurri|ke Woddenbullelm. Code/ploots Hond tekening I Gewoon lid f 27,50. Jeugdlid t/m 16 joor studentlid 65+lid f 17,50. I Telefonisch oanmelden 05178-15541 U kunt deze bon in een open envelop (zonder postzegel) sturen oon de I Landelijke Vereniging tot Behoud van de Woddenzee, Antwoordnummer 90, Landelijke Vereniging lol Behoud van de Wadden/ee L_ 65+lid f 17,50. LK JAAR: 90 MILJOEN KILO FOSFOR. ELK JAAR 775 MILJOEN KILO STIKSTOF.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 11