Den Hoorn mag nooit en slaapdorp Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten Verstandelijk gehandicapten: Geef ze een kans met uw bijdrage. Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten i>. Verstandelijk gehandicapten: Geef ze een kans met uw bijdrage. oop Groeskamp, opnieuw voorzitter ZDH: Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten GIR011 22 22 2 BANK 70.70.70.333 UTRECHT GIR011 22222 BANK 70.70.70.333 UTRECHT Eerste overwinning S.V. Oosterend Eijgenraam besluit met grote blunder Jeugdschaak Tevoko en Smash '68 starten sterk NDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 13 H heeft weer een voltallig iiuur. Joop Groeskamp (42) is grote meerderheid van stemmen azen als nieuwe vooirzitter. De js hiermee uit een bestuurlijke iasse gekropen, die ontstond piet van Vliet eind vorig sei- plotseling zijn biezen pakte. Groeskamp hanteert echter voor het eerst de hamer bij I. De vergadering is open, het 5fd aan de voorzitter! bent toch al eerder voorzitter van 1 geweest van september 1981 tot in 1984 ik ook een volledige periode van jaar voorzitter van ZDH ge- 0 maakte je nogal een blik- wrière? *oonde hier toen net een paar en ging wel eens naar het voet- in kijken, maar verder niets, ens stapte de toenmalige voorzit- Ferry Zwanenburg op en vroegen ik in het bestuur plaats wilde pen. Met m'n dolle kop heb ik ja gezegd, en dat heb ik gewe- lk had wel wat bestuurlijke erva- want in Doetinchem, waar ik jaan kwam, was ik voorzitter van atletiekvereniging, maar de om- digheden waren hier totaal an- Allereerst was ik vrij onbekend het voetbalwereldje hier, had ook weinig contacten in. Daar- st wist ik niet goed hoe de mder gemeenschap in elkaar De medewerking van mensen soms tegen en in andere gevallen ze weer bijzonder behulpzaam, to/endien stond het 50-jarig jubi- van de vereniging voor de deur. —lil dat laatste heb ik danig on- chat". het in die dagen turbulent bij ;peelde een aantal Helderse spe- mee in de selectie. Daar heerste ede over en het jubileum gaf veel te. Een grote verloting, promi- invoetbal, o.a. met een nog jon- lans van Breukelen op doel - net national - en een grote feesta- 1 bij Arie Lap in de bollenschuur. Harry Touw, Dick Remelink, en noem maar op, een enorm karwei. Jan Commandeur, een van de grote ani mators heeft toen zelfs zijn bouwbe drijf een week dichtgegooid vanwege de drukte. Uiteindelijk is er niet veel geld overgeschoten, maar we waren uit de kosten en het was een reuze- feest, dat iedereen zich nog lang zal heugen." En na die drie jaar? „Toen heb ik ZDH van me afgezet en me een paar jaar afzijdig gehouden van de vereniging. Van 1986 tot 1989 ben ik penningmeester van de club geweest. Na die tijd heb ik mij ingezet als redactielid van het blad „De Hoornder" en in die hoedanig heid maakte ik ook deel uit van het bestuur van ZDH, dat uit acht men sen bestaat. „De Hoornder" hebben we van clubblad omgevormd tot dorpsblad. Dat loopt goed. We heb ben een zeer enthousiaste redactie en de oplage is al ruimschoots meer dan 400. Zelfs mensen aan de over kant zijn abonnee. Nieuwe abonnees zijn van harte welkom. En nu opeens voorzitter, waarom „Nou ja, Piet van Vliet, de zittende voorzitter, deed het heel goed in mijn ogen. Hij zette zich buitengewoon in voor de club, regelde sponsors en was de stuwende kracht achter de zgn. „Club van vijftig". Dat is een soort fonds waarin veel mensen vij- fitg gulden storten. Dat geld komt ten goede aan de jeugdafdeling van ZDH. Maar ja, als een donderslag bij heldere hemel stapte hij op. We heb ben toen besloten dat ik waarne mend voorzitter zou worden tot er een nieuwe was. Die kwam niet en zodoende heb ik mij maar weer be schikbaar gesteld. Nu kijk ik er meer nuchter tegenaan dan 9 jaar geleden, ik heb veel meer ervaring dan in die tijd. Bovendien is mijn kennis over voetbal en de mensen daaromheen veel groter". Zijn er nog meer verschillen, toen en nu? „Ja, in positief opzicht. Het bestuur van ZDH bestaat nu uit acht mensen, veel meer dan toen, zodat we per man aanzienlijk minder tijd in hoeven te steken. Jammer is dat het aantal leden nu aanzienlijk is gedaald. We hadden indertijd drie senioren elftal len en twee junioren elftallen. Nu is dat gehalveerd. Dit verschijnsel zie je overigens niet alleen bij ons. Veel kleine verenigingen hebben met dat probleem te kampen. Eigenlijk is de jeugd te intelligent voor ZDH". Hoezo, verliezen kan altijd gebeuren. Daarom zijn de spelers toch niet dom? „O wee, als je dat er inzet. Nee, neem nou vrijdagmiddag, als ik op de boot zit, moet je eens kijken hoeveel studerende jongens en meisjes er te rugkeren naar Texel. Vaak stuk voor stuk goeie spelers, maar ze voetbal len niet meer. Toch blijf ik van me ning dat ZDH en alle andere verenigingen in Den Hoorn moeten blijven bestaan. Ik vind toch al dat er in Den Hoorn een aantal dingen is achteruitgegaan. Sinds ik hier woon zijn er al drie winkels gesloten. Vroe ger was er elk jaar Hoornderfeest, nu dreigt de Hoornder Donderdag te ver dwijnen. We moeten zuinig zijn op het verenigingsleven. Heel sprekend bijvoorbeeld was het feest van 575 jaar stadsrechten. Een optocht van een paar honderd mensen, dwars door Den Hoorn heen. Daar liep een groepje mensen van de fanfare bij, en dat speelde wat, gewoon rustig, leuk en gezellig. Dat soort dingen, geeft iets extra's. Al die verenigingen, fanfare, biljartclub, noem maar op. als dat verdwijnt, wordt het een slaap dorp. Dat mag nooit gebeuren". Naast ZDH zit je ook nog bij een to neelvereniging „De Vriendenkring". „Ja, dit najaar ben ik, omdat het mijn „beurt" is, zelfs regisseur. In fei te heb ik helemaal geen ervaring als regisseur, Bert Bruyn is eigenlijk de enige die dat kan, maar we zullen wel zien. Eigenlijk is zelf spelen het mooiste, dat zal ik volgend voorjaar wel weer gaan doen. Ik ben ook se cretaris van de toneelvereniging. Het is altijd heel gezellig en een keer per jaar komt er zelfs een groep bejaar den uit Oudeschild hier naar ons kij- G.A. 3 kol. x 120 mm Ons land telt duizenden verstandelijk gehandicapten. Mensen die sterk afhankelijk zijn van onze zorg. Maar ook van onze financiële steun. Voor een zo zelfstandig mogelijk bestaan. Veel is al geregeld. Toch is er meer nodig om hen écht een kans te geven. Helpt u hen daarbij een stap verder. Door uw bijdrage krijgen ze die kans. Joop Groeskamp: „ZDH en alle andere verenigingen in Den Hoorn moeten blijven bestaan." ken. Na afloop eten we dan soep en broodjes. Heel leuk altijd. Naast het toneel heb ik ook in die jaren m'n huis afgebouwd, van casco af alles zelf gedaan. Nou, alleen dat schilde ren nog. Daar heb ik nou weer geen zin in, hé". En je maakte ook je debuut als parachute-springer. „Dat was een belevenis. Ik heb, net als de andere dorpsgenoten op De Hoornder Donderdag een tan demsprong gemaakt. We sprongen boven Den Hoorn en landden in het dorp zelf. Echt, ik zou het zo weer doen". Je offert veel tijd op aan het vereni gingsleven, nooit overwogen om je baan er aan te geven en full-time verenigingsman te worden? Lachend. „Ik kan mijn klanten toch niet in de steek laten". Je klanten, wie zijn dat? „Ik werk bij de be lastingdienst als controleur. Ik contro leer boekhoudingen van de mensen die bij ons als ondernemer bekend staan. Dat doe ik op Texel. Bewust, omdat ten eerste een hoop mensen mij toch niet kennen en ja, een poli tieman die hier woont zal toch ook zijn werk moeten doen, Eén dag in de week zit ik op kantoor en de rest ben ik op pad." Hoe zie je de toekomst van ZDH? „Ach ja, het blijft knokken, maar we zullen wel zien. Leen Bouthoorn is in het bestuur gekozen en ik ben ver heugd dat Henk de Ruyter secretaris blijft. Volgend jaar bestaat de club zestig jaar en dat zal zeker worden gevierd, niet zo uitbundig als tien jaar terug weliswaar maar 60 is wat an ders dan 50, of 75 jaar bestaan. Een speciale commissie, die ook tien jaar geleden meehielp, is nu bezig met de voorbereidingen. De ervaring is dus aanwezig en de motivatie is goed." Hoe denk je over de onderlinge sa menwerking van de Texelse clubs, ook ten opzichte van de KNVB in het algemeen? „We hebben een voor- en een na jaarsvergadering, meen ik, zoveel komt daar nooit uit. We moeten dan de goedkeuring geven aan begrotin gen uit Zeist. Wanneer het echt Texelse problemen zijn dan tellen wij niet echt mee, geloof ik. Ik vind het persoonlijk geen goede zaak. De KNVB is een groot lichaam waarin bureaucratie geen onbekend begrip is. Bovendien vind ik het lidmaat schap bijzonder duur, voor een klein clubje als het onze betaal je toch al gauw duizenden guldens aan de KNVB, dat is veel". Lid van verdienste „O ja, voor ik het vergeet: We heb ben iemand binnen onze vereniging een eretitel verleend. Normaal zijn wij daar erg zuinig mee. We hebben twee ereleden voorzover ik weet. Nu hebben wij, het bestuur, gemeend om Ide Kok de eretitel „Lid van ver dienste" te verlenen. Hij zet zich al sinds mensenheugenis in voor de club. Hij brengt al meer dan 25 jaar de thee rond, is daar jaren geleden ook al eens voor gehuldigd. Daar naast bezorgt hij ook al heel lang „De Hoornder" bij de abonnees thuis en brengt hij de toto en lottoformu liertjes rond. Aan dat laatste is nu een eind gekomen en wij vonden het nu een mooi moment om hem eens in de schijnwerpers te zetten", aldus een kersverse voorzitter van ZDH die de ene keer formeel, de andere keer met het hart op de tong spreekt. Iemand die vastbesloten is er drie jaar de schouders onder te zetten, omdat „het kluppie" bestaansrecht verdient. Na overhandiging van het boekje „Op naar de volgende eeuw", een uitgave van de KNVB met nutti ge tips voor de clubs, antwoordt Joop Groeskamp,. met acteerstem: „Het orakel uit Zeist zeker". G. T. In een aantrekkelijke wedstrijd is het S.V. Oosterend zondagmiddag gelukt de beide punten thuis te houden. Te genstander DESS uit Sijbekarspel nam al na vijf minuten een voor sprong, maar de Oosterenders her stelden zich wonderwel van deze vroege tegenslag. Door bij vlagen technisch goed verzorgd spel was het S.V. Oosterend dat, mede dankzij twee doelpunten van uitblinker Mau rice Kaspers, uiteindelijk aan het langste eind trok. 's Morgens vroeg bij de keuring was het zelfs nog maar de vraag of de wedstrijd wel doorgang kon vinden. Zoals bekend hebben de voetbalvel den op Texel nogal te lijden gehad van de extreme droogte tijdens de af gelopen zomer. De gedwongen lange re rust, opgelegd door de gemeente Texel, blijkt de Oosterender voetbal velden in ieder geval goed gedaan te hebben. Na de wedstrijd constateer de consul Sieme Keijser tot zijn te vredenheid dat, ondanks de hevige regenval van de afgelopen dagen de SVO-velden zich weer in een prima staat bevinden. S.V. Oosterend startte wat nerveus tegen het vooraf sterker geachte DESS. Na de twee kansloze nederla gen waarmee SVO deze competitie is begonnen, was het opnieuw de te genstander die in de openingsminu ten grote druk op het doel wist uit te oefenen. Nadat invaller-doelman Hans Eelman in eerste instantie een hard afstandschot nog met een .krachtige reactie wist te pareren, kon ook hij even later een tegentreffer met voor komen. Een rap uitgevoerde aanval bracht de DESS-spits vrij voor het doel en hij kon van dichtbij inkoppen, terwijl iedereen alweer voor een rui me nederlaag vreesde, leek deze vroege tegenvaller juist bevrijdend te werken. Nu vrijuit spelend wist S.V. Oosterend een veldoverwicht te creë ren en schiep waarin zich een aantal kansen. De, zeker in de tweede helft, uitstekend spelende debutant Frans Stark kwam na een lange solo-actie, waarin hij vier tegenstanders uit speelde, alleen voor'de keeper. Het beslissende tikje bleef echter nog even uit. Ook rechtsback Koen Schoonheden was even later dichtbij een doelpunt; uit een afgeslagen cor ner nam hij de bal in één keer op de pantoffel. Het harde schot ging maar net naast. Vlak voor rust was het wel raak. Maurice Kaspers, keurig vrijgespeeld door Frans Stark, was verantwoordelijk voor de gelijkmaker. Met een hard schot gaf hij de DESS- keeper het nakijken. Ook in de tweede helft toonde SVP zich de betere ploeg. Nadat eerst Dennis Vonk en Frans Stark een aan tal waarschuwingsschotten hadden gelost, was het in de 15e minuut Maurice Kaspers die zijn tweede en naar later zou blijken, winnende tref fer liet aantekenen. Met een aantal schijnbewegingen speelde hij twee verdedigers uit en tikte de bal onder de uit zijn doel gekomen keeper door. DESS probeerde na dit doelpunt nog terug te komen, met een opvallend sterk spelende Leon Kees de Vries in de gelederen, hield moeiteloos stand. De eerste overwinning voor de man nen van trainer Bep Vonk kwam daardoor niet meer in gevaar. „Dan verlies ik nog liever in veertien zetten", merkte Henk Tuinema op na afloop van de partij Frans Eijgenraam-Gerard Zoetelief in de tweede ronde van de interne compe titie van schaakclub En Passant, in derdaad was Tuinema in dat luttel aantal zetten eerder op de avond door Rinus Vittali op brute wijze van het bord geveegd, maar dat was slechts kinderleed in vergelijking met wat Eijgenraam zichzelf maandaga vond in De Witte Burcht aandeed. Na een enigszins mislukte opening moest Eijgenraam gedurende de hele avond een zware verdediging voeren tegen de fel op winst spelende Ge rard Zoetelief. Eijgenraam deed dat met een bewonderenswaardige vol harding en zo slaagde hij erin rond middernacht tenslotte een totale re misestelling op het bord te krijgen. En juist op het moment dat Zoetelief zich bij de onvermijdelijke puntende- ling zou neerleggen, beging Eijgen raam tot verbijstering van de rond de tafel verzamelende clubgenoten een onvoorstelbare, elementaire blunder die al het goede werk in één klap te niet deed. In opperste verbazing haal de Gerard Zoetelief alsnog de volle punt binnen. Willem van de Rijke ver zuimde Wietse Pranger een nederlaag te bezorgen; hij bood remise aan in een stelling waarin hij een stuk voor stond, maar omdat de stelling geheel was dichtgeschoven, zag Van de Rij ke geen kans zijn materiële voor sprong te exploiteren. In een korte analyse bleek efchter dat er wel dege lijk mogelijkheden waren geweest om de stelling open te breken, zodat Pranger met het halve puntje de han den dicht mocht knijpen. Piet Bake- laar zette titelverdediger Jaap Dros stevig onder druk toen Dros direct vanuit de opening met de centrumpi on doormancheerde, een actie die vermoedelijk enigzins prematuur was. Bakelaar kreeg in ieder geval een kansrijke stelling, maar verspeelde zijn kansen toen hij op materiaalwinst ging spelen. Dros wikkelde af naar een eindspel met pluspion dat ge wonnen voor hem bleek. Aanstaande zaterdag speelt En Passant zijn eerste bondswedstrijd in De Witte Burcht tegen CaTssa uit Hoorn. De match begint om 13.(X) uur. Voor En Pas sant treden aan: J. Dros, M. Vittali, P. Cornelise, K. Kistenmaker, P. Bake laar, A.C. Bakker, R. Eelman en F. van Tatenhove. Op maandagavond 1 oktober start jeugdtrainer Wm Hoekman in De Witte Burcht met de schaakbijeen komsten voor de jeugd. Aanvang: 19.00 uur. Uitslagen: Th. Witte-H. Broekema 0-1; J. de Wijk-P. Eel man 1-0; J. Dros-P Bakelaar 1-0, K. Bruining- M Birkenhager 0-1; R Riegman-M Witte 0-1; K. Bakker-K. van Roon 1-0; F. Eijgenraam-G Zoetelief 0-1, R Vittah-H. Tuinema 1-0; W. vd. Rijke-W. Pranger Yt-Yi] E. de Visser-N. van Heermgen Zi-Vi en D Leegwater-Th. Witte 0-1. Afgelopen zaterdag is de volleybal competitie weer van start gegaan. Voor de meeste Texelse teams bete kende dit een thuiswedstrijd in Ons Genoegen. De Texelse teams zijn de zomer schijnbaar goed doorgeko men. Van de zes wedstrijden werden er maar liefst vijf gewonnen. Alleen het tweede herenteam van Tevoko moest de zege aan Turnlust 1 laten. De heren van Tevoko 1 begonnen met drie invallers aan de wedstrijd te gen VCW. In de eerste set moesten de spelers nog even aan elkaar wen nen, wat resulteerde in een 3-9 ach terstand. Na een time-out werd afgesproken dat er iets eenvoudiger gespeeld zou worden. Berry Koning, die verdienstelijk debuteerde, serveer de met zes opslagen op rij de set uit 15-10. De tweede set werd een re gelmatige 15-5 overwinning, daar VCW de pass slecht bij het net kreeg en er van aanvallen weinig tereht kwam. In de derde set viel Hessel Rienks in voor Peter Dral. Hessel, die twee sets had toegekeken, had het spelletje snel door en mocht tevens de laatste klap van de wedstrijd ge ven, weer T5-5. De dames van Tevo ko 1 leken eenvoudig te gaan winnen, maar WSOV kwam sterk te rug en wist een vijfde set af te dwin gen, die nipt met 15-13 werd gewonnen door Tevoko. Tevoko da mes 3 won in een goedgespeelde wedstrijd met 3-0 van HCSC 5. Het meisjes B-team van Tevoko won van het bijna geheel uit jongens bestaan de WSOV met 3-0. Smash 1 en 2 dames wonnen hun wedstrijden te gen respectievelijk Seahawks en HCSC beide met 3-1, in spannende goed gespeelde wedstrijden. Uitslagen: Heren: Tevoko 1-VCW 1 3-0; Tevoko 2-Turnlust 1 0-3 Dames: Tevoko 1-WSOV 1 3-2; Tevoko 3-HCSC 5 3-0; Smash'68 1-Seahawks 2 3-1; Smash '68 2-HCSC 6 3-1. Meisjes B: Tevoko- WSOV 3-0

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 13