Vroeger gingen we op de fiets naar klussen toe" KORT TEXELS Bouwbedrijf J.H. Geus bestaat 125 jaar: Voorlichtingsdag zonder Maij Weggen Maatregelen tegen pitbulls fernieler scherm tip aangehouden ïreatief zijn in aats van rooien" Vredeszondag in kerken Oosterend KAMPHUIS JDE PELIKAAN' Cursus „Werken met klei" begint weer Slalomwedstrijd Windsurfclub Staatsbosbeheer legt beheersplan ter visie „Budget ontwikkelingshulp alleen voor kleine acties" Nog plaatsen vrij bij cursussen jONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 D! gemeente is initiatiefnemer van voorlichtingsdag" waarbij de jjhs in uitvoering zijnde zandsup- jgtie centraal zal staan. ig wordt dinsdag 23 oktober (houden en er zijn allerlei mensen ,or uitgenodigd die beleidsmatig of jchnisch iets met de zandsuppletie de kustverdediging in het alge- jen te maken hebben. Minister Maij (eggen is ook gevraagd, maar giste- werd bekend dat zij niet zal ko- omdat ze verplichtingen heeft in et buitenland. gevankelijk zou de bijeenkomst wor se gehouden ter afsluiting van de ippletiewerkzaamheden, maar ge- tee de wekenlange vertraging die in- ■gddels is opgetreden, mag worden ingenomen dat de werkzaamheden 0 23 oktober nog in volle gang zijn. jen komt om half drie 's middags ljeen in het strandpaviljoen van Piet fm, waar onder andere het woord Is) worden gevoerd door sofdingenieur-directeur P. Kieft van (Vswaterstaat directie Noordholland, dder is het de bedoeling dat de «rkzaamheden onder leiding mensen van de Kombinatie Texel en nabij zullen worden gadegesla- 91, Ongetwijfeld zal op de bijeen- anst de noodzaak van nieuwe aatregelen om de Texelse westkust 1 stand te houden, onder de aan- bcht worden gebracht. In eerste in- antie is een nieuwe zandsuppletie (De Koog aan de orde en vervol- sus maatregelen met blijvend effekt de duinafslag tot staan te lengen. Ook op Texel zullen maatrege len worden genomen om te voorkomen dat pitbull terriërs onheil aanrichten. Burge meester en wethouders moeten de aard van de maatregelen (die zullen worden vastgelegd de algemene politieverorde ning) nog bepalen. Het is denk baar dat er een plicht komt om pitbulls van een muilkorf te voorzien, maar ook een verbod om met deze dieren op straat te komen is denkbaar. De raad scommissie voor algemeen en organisatorisch beleid zal hier over worden geraadpleegd. ênkzij een anonieme tip heeft de ielse politie een 18-jarige inwoner Den Burg aangehouden, die afge- pen weekend een zonnescherm van 'el De Lindeboom van de gevel kte. De jongen zal de schade, onge- M75,-, vergoeden. De tip kwam men naar aanleiding van publica- m de lokale media. gemeente laat de komende tijd in totaal ƒ46.000,- voorzienin- maken voor ouderen en gehandi- $ten. Er is een wensenlijst Pgesteld in samenspraak met verte- nwoordigers van deze groepen. Eén de voornemens is het rooien van [men die in het voetpad staan aan Hollewal bij het Verpleeghuis *4 Raadslid Peter Bakker (Groen r*s) verzette zich er tegen tijdens vergadering van de raadscommis- e voor financieel, economisch en dinisch beleid, afgelopen donder en het raadhuis. Hij pleitte ervoor •f trottoir te verplaatsen in plaats de boom te kappen. Bakker was !die conclusie gekomen na een 'je ter plekke. „Die populier is net 001 volgroeid, zonde om hem te *en. Met wat creativiteit kun je imooi trottoir rond het hele com- aanleggen. De bewoners kunnen ^mooi een blokje om, zonder aller- afstapjes en dergelijke en even- *®lmet wat bankjes. Geen Vergunning, maar een krediet voor -ativiteit.'Directeur gemeentewer- 'Plug legde uit dat de boom niet in de weg staat, maar ook met 'tortels het trottoir vernielt. Plug ^schuwde dat een stoep zoals Bakker geschetst waarschijnlijk rmmste een halve ton gaat kosten. kreeg bijval van Gerard van E,Kooi (PvdA). Erna Eelman-van der 101 (VVD) deed ook een duit in het Zij vindt dat de gemeente zelf - veel obstakels in het trottoir ^t, zoals paaltjes, fietsrekken en ^en „Vervelend voor ouderen en dienden", aldus mevrouw Eel- JJ- Voor wethouder Terpstra aanlei- °P te merken dat bij het Jste"en van plannen met dit aspect r'mst rekening gehouden moet jkn. Terpstra beloofde Bakkers I serieus te zullen overwegen. In het kader van de landelijke Vre- desweek, van 22 tot en met 30 sep tember, wordt aanstaande zondag in de kerken van Oosterend Vredeszon dag gehouden, een initiatief van de gezamenlijke kerken van het eiland. Het thema zal zijn Oecumenische samenleving in Europa - crises en nieuwe kansen". Van 15.00 tot 16.00 uur worden in de verschillende kerken van Ooster end workshops gehouden waar dit thema zal worden behandeld. In de Doopsgezinde Vermaning met muziek en zang, waaraan medewerking wordt verleend door de Camera Luci- da en Oscar Bremer en Saskia Eel- man. In de Gereformeerde kerk wordt het thema behandeld door inleider drs. Laurens Hogenbrink, waarna ge legenheid wordt gegeven tot het stel len van vragen. In de Rooms-Katholieke kerk geeft Marijke Bax uit Soest informatie over de (pril le) contacten tussen het eiland Rü- gen in de Oostzee en Texel. In de Gereformeerde kerk is oppas aanwe zig. In de Nederlands Hervormde kerk tenslotte, zijn vanaf 15.00 uur wer- kestukken te bezichtigen die werden gemaakt door kinderen uit Eierland en en kinderen van de RK-parochie Texel. De Vredeszondag wordt beslo ten met het gezamenlijk drinken van koffie en thee in de Gereformeerder kerk, waarbij ervaringen kunnen wor den uitgewisseld en brieven geschre ven voor Amnesty International, waarna om 17.00 uur in de Hervorm de kerk een avondgebed wordt ge houden. Hierin wordt voorgegaan door pastor Kolkman en de dominees Fibbe en Wilmink. Muzikale medewer king wordt verleend door Fanfare korps KTF onder leiding van Jan Wieten en de opbrengst van de col lecte zal worden bestemd voor „Art sen zonder Grenzen". 1940 JAAR VAN SPANNINGEN, MAAR NU BOVENAL TIJD VOOR ONTSPANNING Wy komen U iets over Texel enwat prettigs vertellen. In tegenspraak met vele angstverhalen, kunnen wy U verklaren, dat Texel in totaal ongeschonden toestand verkeert. Wy vertoefden kort geleden eenige dagen in steden in Noord- en Zuid-Holland en b\j terugkomst op Texel waren wy zoo verheugd weer op het eiland van rust en natuurschoon terug te zyn, dat wy al onze oud-gasten van „De Pelikaan", die dit jaar nog niet besproken heb ben, toeroepen: Schryf ons direct, welke dagen of weken wy voor IJ reserveeren mogen; wy garandeeren U een kostelyke vacantie tegen weinig geld; onze pensionprys is thans f 1.95 p.d. p.p., dus slechts weinig meer dan verleden jaar. Te Uwer informatie diene, dat de Texelsche boot 3 maal daags re- gelmatigxin beide richtingen vaart en wel van Den Helder te 10 uur, 4 uur 10 en 7 uur met aansluiting op de autobus voor vervoer over het eiland. De duinen zyn vry toegankelijk, evenals het strand. Kampeerders, die gewend waren by ons hun tenten op te slaan, be hoeven niet thuis te blyvem wegens petroleum-gebrekVoor hen is een veldkeuken overeind gezet, waarin iedereen op zyn beurt op een hout vuur zyn potje kan gaar koken. J. H. GEUS Kamphuis „De Pelikaan" Texel P.S. Alleen broodkaarten medebrengen s.v.p. Al het andere is aanwezig. De huidige werkplaats aan het Schilderend. Een wervende aanschrijving van het bedrijf uit 1940. De nieuwe cursus „werken met klei" van Nesrin During gaat donderdag 4 oktober van start. Men leert in de cursus verschillende technieken van handvormen, glazuur bereiden, een eenvoudige houtoven bouwen en er mee te stoken. De cursus omvat tien lessen, op donderdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur in het atelier van Jan Pelgrim, Gasthuisstraat, Den Burg. De kosten bedragen (inclusief materiaal) ƒ100,-. Voor inlichtingen en opgave; Nesrin During, tel. 18879. Windsurfclub Texel houdt zondag 30 september een slalomwedstri|d die meetelt voor het clubkampioenschap van de Windsurfclub. Start: 13.00. In schrijving vanaf 12.00 uur bij Dijk manshuizen. Shippersmeeting: 12.45 uur. Van 1 tot en met 14 oktober ligt het door Staatsbosbeheer ontworpen nieuwe beheersplan voor de Texelse duinen ter visie. Belangstellenden hiervoor kunnen terecht in het dis trictskantoor van SBB Texel, ge vestigd aan de Abbewaal (De Marsl in Den Burg. Ook zal het plan op twee nog nader bekend te maken lo- katies ter visie leggen. Het plan be vat een aantal opmerkelijke nieuwe voorstellen voor het beheer van dui nen en bos op Texel tot het jaar 2000 Reacties dienen schriftelijk te worden gericht aan regiohoofd ir J.B.M. de Vrieze. Vervolgens zal op 24 oktober in Den Burg een openba re hoorzitting over het plan worden gehouden. Van de zijde van Staats bosbeheer wordt dan een mondelinge toelichting gegeven, waarin de ant woorden op de schriftelijke reacties zijn samengevat. Iedere Texelaar of organisatie die tijdens de hoorzitting commentaar op het plan wil leveren, krijgt hiertoe de gelegenheid, mits men zich tevoren aanmeldt. Het budget voor de post „ontwikke lingshulp" voor 1990 is inmiddels ge heel verbruikt. Nu de gemeenteraad vorige maand heeft besloten om ƒ4375,- bij te dragen aan de actie van de doopsgezinde gemeente voor Afrikaanse vluchtelingen in Portugal, die eerder dit jaar ƒ12.500,- opbracht, zal dit geld uit een ander „potje" moeten komen. De raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid gaat ermee akkoord dat de bijdrage wordt gedekt uit de post „onvoorzien". In algemene zin constateert de commissie dat deze post populairder wordt, als gevolg van initiatieven vanuit de bevolking. Men sprak zich in de commissiever gadering van donderdag uit vóór een groter budget, maar tegen „open eind"-financiering. Voorgesteld werd bijdragen aan grote, incidentele acties niet uit dit budget te putten, maar het te bestemmen voor ondersteu ning van kleine initiatieven. Wethou der Terpstra voelt wel wat voor dat voorstel. Bij twee van de door het Vormings- en Ontwikkelingswerk georganiseer de wintercursussen zijn nog plaatsen vrij. Het gaat hier om de cursussen videofilmen en astrologie voor begin ners. De cursus videofilmen begint op dinsdag 23 oktober en bestaat uit zes lessen. Gesproken gaat worden over onder meer de algemene video kennis, de videotechniek, het monte ren, de kleurbalans en het geluid. De kosten van deze cursus bedragen ƒ45, het bezit van een videocame ra is gewenst. De cursus astrologie voor beginners begint op donderdag 1 november en bestaat uit vijf lessen. In deze cursus komen onder meer aan de orde het verschil tussen astrologie en astrono mie, het herkennen van sterrenbeel den en het opstellen en interpreteren van horoscopen De kosten van deze cursus bedragen ƒ37,60. Voor inlichtingen en opgave voor bei de cursussen kan contact worden opgenomen met de administratie van de sectie Vormings- en Ontwikke lingswerk, telefoon 15582 of 14300. Goed geknipt. Margret Prins uit Den Burg nam afgelopen dinsdag deel het WK Hairstyling in Rotter dam. Margret wist een 15e plaats bij het onderdeel consumentenkapsels" te bezetten. Bij de „gala-kapsels" werd zij 17e. Aan het internationale kampioenschap namen 40 kappers deel. Het Nederlands jeugdteam werd zowel bij de heren als de da mes eerste. me opknapper was." Naast de onderhoudswerkzaamheden zette de firma Geus vele tientallen ja ren iedere maandagmorgen de markt kramen overeind. Dit werk is enkele jaren geleden overgenomen door werknemers van De Bolder. In de jon ge jaren van Willem Pieter bestond het „zetten van de markt" nog uit het echte handwerk. „We gingen 's morgens voor zessen met een hand kar met ijzeren wielen van de Burg wal richting Groeneplaats. ledereen wakker natuurlijk, want die wielen maakten een herrie van jewelste." Willem-Pieter nam op 52-jarige leef tijd, samen met zijn broer Jacob Wil lem het bedrijf van zijn vader over. Op 21-jarige leeftijd kwam Hans Geus, zoon van Jacob Willem, de ge lederen versterken. Willem-Pieter besloot zich uit het be drijf terug te trekken. Hij vertrok in 1971 naar Tilburg. Draai In 1987 werd Hans Geus firmant. Samen met zijn vader J.W. Geus werd het bedrijf voortgezet. Datzelfde jaar werd de bedrijfsruimte uitgebreid met een schuur op de Wilhelmina- laan, nadat in 1973 van de firma de Jong en De Porto de schuur op het Schilderend al was aangekocht. Hans Geus bleef echter op de Burgwal werken. Daar had hij z'n draai, zoals hij dat noemde. Er was werk voldoende, het perso neelsbestand schommelde zoals altijd tussen de drie en vijf mensen. Er was het vast onderhoud aan ge bouwen en altijd wel ergens een wo ning te bouwen. In de loop der ti|d (vanaf 1900) heeft de firma heel wat bekende huizen gebouwd: de voor malige burgemeesterwoning in de Weverstraat, de huizen van notaris Mulder en kapitein Lap in de Julia- nastraat en het huis van tandarts Ten Hooi op het Schilderend. Deze nog steeds bestaande panden verkeren nog voor een groot deel in dezelfde stijl als vroeger. Doorgaan De werkplaats van Bouwbedrijf J.H. Geus aan de Burgwal. De foto is ongeveer 30 jaar geleden gemaakt Bouwbedrijf J.H. Geus en Zn viert dit jaar een bijzonder jubileum. In 1865, de exacte datum is jammer genoeg niet meer te achterhalen, werd de firma ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. De firma Geus behoort met haar 125-jarig be staan ongetwijfeld tot één van de oudste bedrijven van Texel. Willem- Pieter Geus (71 jaar), tegenwoordig woonachtig in Tilburg, was onlangs even terug voor een korte vakantie. Samen met hem en met Loes Geus, de huidige firmante, zijn we even in de geschiedenis teruggegaan. Bouwbedrijf Geus werd opgericht door Jacob Hendrik Geus. Hij had twee zoons, Jacob Hendrik en Jan Simon Geus, die het bedrijf overna men. Het toen nog kleine bedrijf han delde ook in tweedehands meubelen. De zaak was gehuisvest in de Nieuwstraat (de tegenwoordige Burg wal). Hoewel de gebroeders Geus al lebei de nodige handelsgeest bezaten, overtrof Jacob Hendrik zijn broer op dat punt. „Het gebeurde wel dat mijn moeder bij thuiskomst een kamer zonder stoelen aantrof. Die waren dan verkocht," vertelt Wil lem Pieter (zoon van Jacob Hendrik). „Mijn oom kon daar niet best tegen. Die was van huis uit timmerman en wilde zich daar ook het liefst mee bezig houden. Dat voortdurende ge- handel werkte hem op z'n zenuwen. In 1933 zijn de broers om die reden uit elkaar gegaan." Willem Pieter kwam op 16-jarige leef tijd bij zijn vader in dienst. „Ik weet het nog precies. M'n eerste klus was meewerken aan de bouw van De Pe likaan. Toen nog een kamphuis, dat door onszelf werd geëxploiteerd. Aanvankelijk voor ƒ1,75 per persoon per dag. Dan had je volledig pension, hoor. We moesten met onze fietsen, waar aanhangertjes achter hingen, minstens door vijf velden - en dus ook hekken - heenploegen om bij de at*- Pelikaan te komen." „Aanvankelijk deed ik samen met mijn broer Jacob Willem alles op de fiets. Stompend en wel reden we naar de klussen. We zullen 's winters wat kou hebben geleden. Want het kwam ook voor dat je naar polder 't Noorden moest. We zullen daar wat kippenhokken in elkaar gezet heb ben." „Eén voorval zal ik niet licht verge ten. Het was bij renovatie van wonin gen in Den Burg. We waren ergens blauw van de kou aan het werk - het vroor dat het kraakte - toen de vrouw des huizes kwam vragen of de timmermannen een kopje thee wilden. Nou, dat wilden we natuurlijk wel. Lekker even binnen doorwarmen. Komt ze even later mededelen dat de thee in het tuinhuis geserveerd is. lekker warm, maar niet heus. Zoiets In 1989 kwam Hans Geus onver wachts te overlijden. Zijn vrouw Loes werd voor de keus gesteld: stoppen of het bedrijf (met drie werknemers in dienst) samen met haar schoonva der voortzetten. Zij koos, hierin gesteund door Jan Beijert en notaris Boswijk, voor het laatste. „Omdat je je personeel na zoveel jaren aan het werk wilt houden en omdat ik nog twee zonen heb." Enkele maanden la ter, in april, overleed echter ook haar schoonvader (J.W.Geus), zodat Loes het bedrijf nu alleen runt. Haar oudste zoon Jacco (19 jaar) studeert op het ogenblik bouwkunde in Hoorn. Hij is van plan hierna een studie weg- en waterbouw te volgen, waarna hij zijn aannemerspapierenwil behalen. Voorlopig kan de firma Geus echter doordraaien (Loes is inmiddels geslaagd voor de benodigde detailhandel-papieren) en kan het be drijf bogen op een veelzijdig verleden. Het 125-jarig bestaan wordt binnen kort gevierd met een etentje voor de personeelsleden Willem Huizinga, Martin Huizinga en Martin Maat. vergeet je niet licht." Scheuren „Het ging allemaal beter toen mijn broer en ik ons motor-rijbewijs haal den. Ik had een Harley. We hebben in onze branieleeftijd samen heel wat afgescheurd." „Ons eerste autootje was een twee dehandswagentje van de firma Kloosterman. Het was oorspronkelijk een luxewagengeweest, maar door Kloosterman omgebouwd tot vracht wagen. In 1948 besloten we die over te nemen. Vroeger was het zo dat je mocht autorijden als er iemand naast je zat die z'n rijbewijs had. Daar had den we een soort vergunning voor. Ik vergeet nooit hoe ik bij Kloosterman met onze aankoop ben weggereden Hij stond met de achterkant naar de weg geparkeerd. Keren dorst ik nog niet, dus ik heb een paar honderd meter achteruit gereden voordat ik bij de weg kwam. Later slaagde ik voor m'n rijbewijs. In één keer. Maar ik weet nog wel dat die auto voor het vervoer van het materiaal een enor- I

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9