1990 V REKREATIEKRANT I V' P A Bokaal voor Loek van Vliet Reacties jeugdtoerisme Diefstal ursusgaas Wachtlijst voor ouderencursus ta Dronkenschap Tas en zwemvesten w Nota leefbaarheid Botsing Bromfiets aangeredei PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 OKTOBER VERVOLG VAN PAGINA 1 wel voortborduren op bijvoorbeeld het Kappelhof-onderzoek dat de VW heeft laten verrichten, of een onder zoek als studie-opdracht voor een in stituut. Zo wereldschokkend hoeft het heus niet te zijn." Wamaar meent dat het toeristenbe- lastingregister van de gemeente on toereikend is. „Het aangifteformulier wordt maar door een klein deel van de logiesverstrekkers zó ingevuld. De grote logiesverstrekkers beschikken over eigen formulieren. Er is dus een onvolledige registratie van gegevens." De EMK-directeur benadrukt dat het onderzoek niet eenmalig moet zijn. Alleen een continu onderzoek is zin vol, omdat dan verschuivingen zicht baar worden. Geen Sarasani-project f Warnaar waarschuwt ervoor promotie te bedrijven die specifiek is gericht op jongeren. „Ik ben het eens met Dekker dat we goed bezig zijn met de Texel-promotie, ook richting jeugd. We moeten oppassen dat we een Sarasani-achtig project gaan creëren. Ja, dat idee van een disco in de pol der met een camping erbij. Dat heeft namelijk een grote uitstraling. Heel jong Nederland weet dan waar ze een feestje kunnen bouwen, waar „het" gebeurt. Het creëren van een eigen ruimte zou wel eens een heel averechts kunnen werken. Dat is te vens de reden dat ik de noodljeugdlcamping liever geen offi ciële status zie krijgen." „We kunnen beter mikken op jeugd die net even verstandiger is. En die jeugd bereik je met normale promotie en met normale voorzieningen. Jon geren moet je gewoon als iedere an dere gast behandelen. Probleemgroepen zul je helaas altijd houden, die maken nu eenmaal deel uit van de samenleving. Daar kun je je alleen maar zo hard mogelijk tegen opstellen. Relatief gezien is het op Texel trouwens best rustig." Dynamisch Warnaar wil er voor waken dat er een anti-jeugd stemming ontstaat, met als gevolg dat bijvoorbeeld jeugd van campings of zelfs van heel Texel wordt geweerd. Hij \X/ïjst op de posi tieve kanten van jeugdtoerisme. „Jeugd is dynamisch, zorgt voor ac tie en sfeer. Soms is dat storend, maar vaak niet. Het is essentieel dat deze groep blijft komen. Zonder jeugd heb je geen sfeer op het ter rein, dan gaat je bedrijf dood. Laatst was ik op een Duits eilandje, waar uitsluitend 55-plussers vakantie hiel den. Ik voelde me daar begraven. Zo iets mag op Texel niet gebeuren, al is het maar omdat het eiland dan ook minder leefbaar wordt voor de Texel se jeugd." Verschuiving In met name (natte) horecakringen was er kritiek op het gevoerde pro motiebeleid, dat te weinig op (jeug dig) uitgaanspubliek zou zijn gericht en wellicht zelfs anti-jeugd werd ge noemd. De onderzoeksresultaten staan haaks op dit standpunt. Voor zitter Ed Stiekema van de afdeling Texel van Horeca Nederland: „De uit slag is wel verrassend. Ik denk niet dat onze stelling nog staande is te houden. We hebben ons verkeken op een verschuiving in het jeugdaanbod. Geen specifieke jongerenplaatsen meer op Loodsmansduin en huisjes in plaats van kampeerders op Denne noord, maar op De Krim is de toena me van jeugd explosief geweest. Voor een traditioneel uitgaanscen trum als Den Burg heeft de ontwik keling op de Krim echter weinig effect. De café's en discotheken in Den Burg zijn 's zomers duidelijk min der vol dan in het verleden." De Horeca-voorzitter vindt echter niet dat de WV zich nu op de borst mag kloppen, zoals directeur Dekker in de vorige Texelse Courant deed. „Ik blijf Het laatste nummer van de REKREATIEKRANT verschijnt op 6 oktober. Activiteiten voor de maand oktober kunnen tot en met dinsdag 2 oktober worden opgegeven. Advertenties tot en met 4 oktober voor 10.00 uur aan de balie bij drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy. Parkstraat 10, Den Burg telefoon 02220 12741 van mening dat de aandacht voor uitgaan in de VVV-brochures te klein is." Toch minder jeugd Stiekema blijft ervan overtuigd dat er nu minder jeugd naar Texel op vakan tie gaat dan vroeger. „Ik vind het jammer dat de resultaten niet zijn ge relateerd aan cijfers uit de jaren ze ventig en beginjaren tachtig. Den Burg en De Koog puilden toen uit van de jeugd in de zomer, zelfs Den Hoorn had met „De Spyker" een goed draaiende dancing. Verder wil ik de kanttekening plaatsen dat de re sultaten extra gunstig zijn uitgevallen doordat we twee mooie kampeerzo- mers achter de rug hebben. Maar hoopvol zijn deze cijfers zeer zeker. Het is prima dat de Texelse Courant dit heeft gedaan, heel goed zo'n on derzoek uit onverdachte hoek." Martin Wamaar: Gaan Sarasani-achtig pro ject realiseren Mooi weer Met Stiekema's veronderstelling dat de recente mooie zomers het onder zoeksresultaat beïnvloeden, is noodcamping-beheerder Kees Maas het eens. „De drukke weekenden op de noodcamping waren het directe gevolg van het mooie weer. Bij mooi zomerweer is de kust het meest in trek, dat merk je meteen." Maas schat dat de opgaande tendens van het jeugdtoerisme voor 70 procent is te danken aan het mooie weer. Ver der toont Maas zich enigszins ver baasd over het grote aantal jeugdplaatsen op camping De Krim. „De cijfers komen niet overeen met de geluiden dat De Krim wel jeugd heeft, maar bij lange na niet zoveel als Kogerstrand. Maar met 700 jeugdplaatsen in het hoogseizoen komt men aardig in de buurt." alie Geen noodklok Voorzitter Ko Vinke van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) vindt het argument van de mooie zo mers niet deugdelijk. „Als we op Texel een mooie zomer hebben, heeft de rest van het land dat ook. Dat Texel verhoudingsgewijs meer jeugd trekt dan het landelijk gemiddelde, kun je daarom niet op het weer ba seren." Vinke toont zich niet verrast met de resultaten. „Het onderzoek bevestigt wat we al wisten uit de TVO-enquete, de RST-cijfers van dit jaar en eigen ervaringen. Ik juich het toe dat de Texelse Courant dit onder zoek heeft gehouden. Het maakt een betrouwbare, representatieve indruk, gezien de veelheid van bronnen. Met de resultaten zelf ben ik niet ontevre den. Als je de jeugd hebt, heb je de toekomst. Je moet de noodklok pas luiden als zou blijken dat het aandeel van jongeren op Texel harder afneemt dan in de rest van Nederland." Volgens Vinke is een regelmatig te rugkerend vakantie-onderzoek een goede zaak. „Het geeft management informatie waar elke ondernemer, en zeker de BV Texel, profijt van kan hebben. Vooral de beleidsmakers hebben meer informatie nodig over de doelgroepen." Op de vraag of het bedrijfsleven aan het onderzoek moet meebetalen, laat Vinke zich voorzichtig uit. „Ik sluit dat niet uit." Definitie-kwestie Directeur Menno Hofmann van de Recreatie Stichting Texel (RST) meent dat een vakantie-onderzoek vooral voor gemeente en/of VVV van belang kan zijn. „Maar als RST zullen we waarschijnlijk niet veel aan specifiek Texelse cijfers hebben. Voor cam pings zoals die van de RST geldt de wet van de grote aantallen; de lande lijke trend geeft voldoende aanwijzin gen voor ons beleid." De uitkomsten van het Texelse Courant-onderzoek vindt Hofmann niet verrassend, gezien de cijfers van de RST zelf. De discussie over het aantal jongeren dat op Texel de va kantie doorbrengt, kan volgens de RST-directeur grotendeels worden te ruggebracht tot een definitie-kwestie. „Wat zijn jongeren? Baseer je je op de kalenderleeftijd, of is het de aan duiding van een bepaalde groep, bij voorbeeld de jeugd die op de noodcamping terecht komt. In veel discussies heerst begripsverwarring." Hofmann vindt dat het onderzoek niet los kan worden gezien van de openbare orde-problematiek. Het fe nomeen „noodcamping" moet daarbij zeer zeker worden betrokken en zal in samenhang met het groeiende jeugdtoerisme aan de orde moeten worden gesteld de komende winter Evenwicht Ook hotelier Harry Wuis, bestuurslid van Horecaf en De Koog Promotion, toont zich niet verbaasd over de uit komst dat Texel verhoudingsgewijs veel jongeren aantrekt. „Begin vorig jaar schreef ik al in een notitie rich ting gemeente dat door een sterke concentratie van de jongerenopvang een zuigkracht zou ontstaan, die door mond-tot-mond-reclame verder zou worden versterkt. Deze jongerencon- centratie dreigt een te zware druk te Loek van Vliet uit Den Burg kreeg zor\dagmiddag als eerste Texelse sportman de „Sportlokaal-bokaal", een wis- selprijs die is toegekend door de redactie van de rubriek ,,Sportlokaal" van Radio Texel. Van Vliet werd op deze wijze gehuldigd wegens opmerkelijke sportieve inspanningen en prestaties op uiteenlopend ter rein. Hij was de snelste Texe laar in de recentelijk gehouden kwart triathlon en fietste mee in de marathontours Vaals-Texel en Parijs-Texel. De redactie van „Sportlokaal (Trea van Leeu wen, Marco van Leersum en Gerrit-Verhoeven) had Van Vliet onder valse voorwendselen naar de foyer van Cinema Texel gelokt, waar de plechtigheid onderdeel was van een rechtstreekse „op lokatie" uit zending van „Sportlokaal". De wisselbeker Is beschikbaar gesteld door Cinema Texel en Duinkampeerterrein Ko gerstrand. Het is de bedoeling de beker elke maand uit te reiken. De begunstigde hoeft niet persé een sportman of -vrouw te zijn, ook mensen die zich op een andere manier voor de sport verdienstelijk maken komen in aanmerking, Eéns per maand is een hoge frequentie, maar de redactie heeft het recht om de uitreiking over te slaan als er geen geschikte kandidaten zijn. Ook is het mogelijk dat de be ker meer dan eens aan dezelf de persoon wordt toegekend. De foto toont Van Vliet met zijn bokaal, terwijl hij wordt geïnterviewd door Gerrit Ver hoeven. leggen op de totaal-indruk van met name De Koog." Een continu vakantie-onderzoek wordt door Wuis van harte onder schreven. „Je kunt dan tijdig inspelen op de ontwikkelingen. Bijvoorbeeld ten aanzien van de jeugd was al eer der een aanpassing van het beleid nodig. De effecten zouden dan min der storend zijn geweest. Met zo'n onderzoek bevorder je een even- wichtssituatie." Volgens Wuis is in deze een taak voor de gemeente weggelegd. „In het verleden heb ik al vaker naar voren gebracht dat het gemeentelijk apparaat meer cijferma tig te werk moet gaan. Het toerisme is een te belangrijke tak van de Texel se economie. Wat nu met de gege vens gebeurt, is onvoldoende. Ze worden alleen achteraf gebruikt ter ondersteuning van het Recreatieba sisplan. Die cijfers zijn dan echter al weer te oud. Toerisme is een sector die voortdurend in beweging is." Een 38-jarige Texelaar deed maandag aangifte van diefstal van een rol ur susgaas. Nabij camping De Driehoek had hij het gegalvaniseerde gaas ge bruikt vooreen omheining en de rest aan de rol ernaast laten hangen. Tij dens het weekeinde ontdekte de Texelaar dat iemand anders het reste rende stuk gaas al voor hem had los geknipt. De schade bedraagt ongeveer ƒ100,- De activiteit Textiele Werkvormen van de Stichting Welzijn Ouderen Texel heeft dit jaar zo veel belangstelling getrokken, dat een wachtlijst is ont staan. De cursus begint op vrijdag 12 oktober, aanvang 14.00 uur in De Buureton en de Stichting zal probe ren een oplossing te vinden voor de genen die op de wachtlijst staan. Dinsdag 2 oktober Om 19.00 uur begint in „De Poort" bij de Gereformeerde ke aan de Elemert de CNV-cursus „Arbeidsrecht" onder leiding Martin de Weijer. -cursus 'dingt; Voor de oudere Doopsgezinde zusterkring spreekt Nel Harting Duvekot over „Esther" en het Poerimfeest; 20.00 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde in Den Burg. In Cinema Texel draait om 200 uur „She's out of control". Woensdag 3 oktober In het Groene Kruis-gebouw een koffiemloopochtend over „Spel en Speelgoed". Aanvang 9.30 uur; kosten f2,-. Om 14.30 uur begint in dorps huis „De Waldhoorn in Den Hoorn een soos voor bewoners van Den Hoorn en omstreken leder is welkom. In de Vrije School aan de Gat huisstraat in Den Burg geeft Ir Vonk uit Haarlem een lezing ovj „Het spel van het kleine kind" Entree f5,-. Hoogwater Oudeschild Za. 29 3.00 en 15 Zo. 30 3.50 en 16, Ma. 1 5.25 en 181 Di. 2 6.14 en 181 Wo. 3 7.26 en 19 Do. 4 8.05 en 20 Vf. 5 8.44 en 21, Za. 6 9.40 en 22. Aan het strand is het een uur eerder ha water. Laagwater valt gemiddeld 6 15' na hoogwater. De zon fcomt 30 septi op om 6.39 uur en gaat onder om 16. uur. 4 oktober volle maan; 6 oktd springtij. De politie maakte in de nacht terdag op zondag proces-verbaal tegen een 16-jarige Texelaar weg openbare dronkenschap. De jongi werd liggend op de Binnenburga gn getroffen. Familieleden hebben da je Texelaar op verzoek van de polite weggehaald. yev Vanuit de haven van het NI0Z zij weekeinde een lederen tas meti reedschap en twee zwemvesten vreemd. De spullen bevonden ad een pleziervaartuig en zijn eigend van een 31-jarige Texelaar. VERVOLG VAN PAGINA 1 komen in grote lijnen overeen met wat door de PvdA wordt geopperd. Campings Beide partijen doen een voorstel om de noodcamping op te heffen, omdat die nu als jongerencamping functio neert. „De route tussen noodcamping en het centrum van Den Burg veroor zaakt teveel overlast. Er is bovendien zo dichtbij Den Burg geen stimulans elders een plek te zoeken", aldus Groen Links. „Als opheffen niet di rect mogelijk is, dan een verplaatsing naar een afgelegen lokatie." De PvdA schrijft dat de noodcamping z'n langste tijd heeft gehad. „Het zal po- tientiële gasten duidelijk moeten wor den gemaakt dat een kampeerplaats op Texel in drukke periodes gereser veerd moet worden. Bovendien is de camping uitgegroeid tot een perma nente jongerencamping en dat is na drukkelijk niet onze bedoeling." Gré Zegers ging algelopen zomer zelf enkele malen 's nachts op pad. Zowel Groen Links als de PvdA vindt dat de jongeren moeten worden gespreid over alle campings. „Dit noodzaakt hen tot aangepast gedrag, zoals dat normaal is in onze maat schappij. Jongeren bij elkaar hebben hun eigen normen en dat werkt weer door in het gedrag in de dorpskernen. Als op de camping alles mag, waar om dan in het dorp niet?", aldus schrijft de PvdA. Zij concludeert ver volgens: „Als deze redenering wordt gevolgd, zal de jeugdcamping op het Kogerstrand moeten worden opgehe ven. Groen Links doet een aantal sug gesties om voornoemd voorstel te bewerkstelligen. De partij wil een herinvoering van de kampeerkaart, die bij onbehoorlijk gedrag kan wor den ingenomen. Verder wil zij de campinghouders verplichten jongeren op te nemen, alcoholgebruik buiten de tent verbieden, sluitingstijd (01.00 uur) invoeren op campings, informatie geven bij de boot in Den Helder over de bezetting van de campings en be vorderen dat campinggasten hun kostbaarheden in kluizen kunnen op bergen. Lik-op-stuk Misdragingen en vernielingen moeten middels het „lik-op-stuk"-beleid wor den aangepakt, schrijft Groen Links. Zij verstaat daaronder: verbaliseren, schaderegeling en eventuele intrek king van de kampeerkaart. De PvdA neemt de term „lik-op- stuk" niet in de mond, maar stelt: „Flinke boetes bij overtredingen zoals urineren op straat, vernielingen en gebruik van alcohol op straat lijken op hun plaats." De PvdA wil dat de gemeente zorgt voor verlichting van donkere hoeken en zo snel mogelijk zorgt voor een openbaar toilet in De Koog. Ook GL vindt dat er meer verlichting moet komen. „Als we constateren dat zon der morren op het nieuwe linksafvak Pontweg/Californiëweg liefst vijf licht masten worden geplaatst, moet ook hier iets mogelijk zijn." Groen Links stelt uitbreiding van de taken van de susploeg in De Koog voor. De susploeg dient niet alleen te surveilleren in de Dorpsstraat, maar ook langs Brink, Plevierstraat en Ruyslaan. De ploeg moet in directe verbinding staan met de politie. Over een eventuele susploeg in Den Burg rept GL niet. De PvdA schrijft niet over een susploeg. Ondernemers heb ben een taak bij de beïnvloeding van het gedrag op straat, maar bij echte, ordeverstoringen is het de taak van de politie om op te treden. De burge meester zal door de raad moeten worden ondersteund in zijn pogingen de sterkte van het Texelse politie corps uit te breiden. Taxi's De af- en aanvoer van uitgaanspu bliek is een knelpunt dat door beide partijen wordt aangeroerd. Zowel PvdA als Groen Links stelt voor in Den Burg alle vervoer vanaf de Groe- neplaats te laten plaatsvinden. De overlast voor bewoners van Elemert en omstreken kan hierdoor mogelijk worden teruggedrongen. Ook de bor relbus zou in het centrum moeten la den en lossen. Groen Links oppert dat Texelse taxi ondernemers in de zomer materiaal en chauffeurs leasen van collega's aan de vaste wal die dan kampen met een overschot. „Willen de taxi ondernemers daar met aan, dan kan worden overwogen ondernemers uit de regio uit te nodigen de taxi capaciteit op Texel te vergroten." Met hulp van het gewest wil GL bekijken of de veelbesproken taxicentrale toch haalbaar is. Sluitingstijden Eén van de meest drastische voor stellen is de opheffing van de nacht- café's en terugbrengen van het sluitingsuur van overige café's en dis cotheken. „De PvdA-fractie kan zich niet aan de indruk onttrekken dat het laat open zijn van café's en disco's de mensen doet besluiten ook laat uit te gaan. Een uur eerder sluiten zou het omgekeerde tot gevolg kun nen hebben. Nachtcafé's leiden er slechts toe dat het langer onrustig blijft op straat." Groen Links constateert dat van de opzet van het fenomeen nachtcafé niet veel is overgebleven. „Na de slui ting van de reguliere café's zoekt men in groten getale het nachtcafé op. Het nachtcafé is verworden tot een oneerlijke concurrentie van de overige horeca. Het aanbod is groter dan de opnamecapaciteit waardoor men op straat blijft wachten, of de teleurstelling daarover afreageert op de omgeving." De partij voorziet leegstand en verpaupering van de buurt als dit zo doorgaat. Groen Links stelt vast dat een deel van de jeugd vroeger uitgaat en niet meer wacht tot sluitingstijd, met het oog op activiteiten op zondag. Van vrije sluitingstijden, zoals door een de dorpscentra, mede als gevolg evenementen, moet ook door hel drijfsleven worden aangepakt. T« fout parkeren moet hard worden getreden. Disco buitei ■i; deel van de horeca wordt voor gesteld, vraagt GL zich af of die oplossing soulaas biedt. Veron dersteld wordt dat dit slechts leidt tot een verschuiving van het slui tingstijdstip. „Weliswaar spreidt het huiswaarts keren van de bezoekers zich over een langere periode, maar het duurt wel de halve nacht." GL ziet de 01.00 uur sluitingstijd duidelijk in samenhang met de verdwijning van nachtcafé's. Autovrij Groen Links wil het centrum van Den Burg, vanaf de afslag parkeerterrein Vogelenzang, Gasthuisstraat, Gra venstraat, Molenstraat en het gedeel te Warmoesstraat tot de Elemert afsluiten voor autoverkeer. Verzor gend verkeer en bewoners krijgen hiervan ontheffing. Heeft Groen Links zich beperkt tot maatregelen die met het uitgaansle ven te maken hebben, de PvdA neemt ook andere zaken in de Texel se samenleving onder de loep. In het algemeen stelt de PvdA dat Texel voorlopig niet „voller" moet worden, d.w.z. geen haast maken met de in vulling van de 47.000 slaapplaatsen. De PvdA bemerkt irritatie bij de eigen bevolking over de voortdurende mas sale drukte in de dorpen. In dit ver band kan worden bestudeerd of het mogelijk is een nieuwe supermarkt te vestigen in het artikel 11-gebied aan de Nikadel in De Koog. Vervuiling in Gi Wonen en logeren niet uit de d»i laten verdwijnen, maar als andere maatregelen niet helpen, overwej of een grote discotheek in het bi tengebied kan worden gevestigd Geluidoverlast moet worden aang- pakt. De VVV zal worden gevreei de promotie aan te passen, zodat overbelasting van het eiland word teruggedrongen. Ook de Texelse jeugd moet niet worden ontzien de handhaving van de openbare De nota van Groen Links is verlui baar door 71,50 over te maken ro 1936296, t.n.v. Groen Links Te Heemskerkstraat 72, Oudeschild, o.v.v. „openbare orde". De nota a vens gratis af te halen op War moesstraat 6 en/of BinsbergensW 14 in Den Burg. Maandagochtend vond op de kim Waalderstraat/Bernhardlaan een rijding met lichte schade plaats, 61-jarige inwoner van Den Helder reed over de Waalderstraat richtr Den Burg centrum, op het molt® dat een 29-jarige Oosterendse n* haar bestelbus vanaf de Bernhad linksaf de Waalderstraat wilde (F den. De Texelse nam de binnenbc en de Heldernaar stopte met op zodat beide wagens met elkaar" botsing kwamen. Donderdagmorgen vond op dek" sing Bernhardlaan/Drijverstraat aanrijding met aanzienlijke scha* plaats. Een 27-jarige inwoonster' Oosterend reed over de Bernhard1 De Texelse verzuimde bij het l«® inslaan van de Drijverstraat, vooj,: te verlenen aan een 16-jarig r"ei uit De Cocksdorp, die op haar b" mer rechtdoor reed. De brorrtW® werd aan de voorzijde aanzienhj schadigd, de auto liep deuken"' zijkant op. De bestuurster van® bromfiets liep geen letsel op. Ui Peter Bakker. uitgedaagd.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2