Lokale omroep mag beslist jeen pop station worden" „Leven aan boord is bijzonder eentonig" I adio Texel zoekt „nieuw Andreas Monen vanuit Golfgebied: Doe wat goeds met uw goeie goed KSV te sterk voor Oosterend Bibliotheek houdt wedstrijd: „Maak je eigen boek" Schouwburgkaarten afhalen bij SOW Themanummer van blad Historische Vereniging tólderschool houdt 'ncy fair voor kamp Veel keramiek in „Galerie Tessel" 19; nJiSDAG 2 OKTOBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Een grillige boomvorm van Liesbeth Lukaart. Afgelopen donderdag namen de programmamakers van Springtij" leen voor enkelen voorlopigI afscheid Als enige Texelaar vertrok Andreas Monen uit De Cocksdorp op 20 augustus aan boord van marineschip „Witte de With" naar de Perzische Golf. Uit de brieven die zijn ouders tot nu toe van hem hebben ontvan gen, blijkt dat hun zoon het goed maakt, maar dat de eentonigheid van het dagelijks bestaan het leven aan boord beheerst. „Andreas is daarom verschrikkelijk blij met post van het thuisfront. Dat verzet de zin nen weer eventjes," aldus moeder Bieuwk Monen. Op het ogenblik bevindt de Witte de With zich op de Seychellen, waar klein onderhoud aan het schip wordt gepleegd. Als dat achter de rug is, vaart het marineschip weer naar de Straat van Ormoez, waar het tot taak heeft de inhoud van schepen met be stemming Iran te controleren. De Witte de With heeft in het kader van de oorlogswacht een gebied van 400 vierkante kilometer toegewezen ge kregen. De Pieter Floris, een ander marineschip uit Den Helder, bewaakt een stuk zee pal naast de Witte de With. Volgens mevrouw Monen blijkt uit de brieven van Andreas dathet leven aan boord tamelijk saai is. „Zé varen maar rondjes in hetzelfde gebied en houden af en toe een schip aan. Als dat gebeurt krijgen ze steevast te maken met een woedende kapitein, die meldt al voor de 20ste keer te worden aangehouden. Volgens An dreas is de controle zeer afdoende. Er komt geen sloep doorheen." „Je kunt uit wat hij schrijft duidelijk merken dat de verveling toeslaat. Zijn brieven zijn over het algemeen wel opgewekt, maar je kunt merken dat de invulling van de vrije tijd een pro bleem is. We hebben hem daarom wat boeken, spelletjes en Origami toegestuurd. Hij krijgt gelukkig enor me hoeveelheden post toegestuurd, zelfs van Texelaars die hij helemaal met kent. Laatst schreef hij bijzonder ontroerd te zijn geweest door een brief van hem onbekende mensen uit Oosterend. Hij kreeg behalve de brief een klein bijbeltje toegestuurd. 'Mij kan mets meer gebeuren' schreef hij. En natuurlijk sturen we de Texelse INGEZONDEN MEDEDELING: Iedereen heeft kleding in huis die met meer wordt gedragen. Uit de mode, niet meer pas send of niet leuk meer. Weg gooien is zonde. Weggeven is prima. Wacht niet tot het laat ste moment. Zoek NU uit wat u missen kunt. Opgeruimd staat netjes en u doet er de Texelse reumapatiënten en het Tesselhuus een groot plezier mee. Zorg dat de zakken kleding DINSDAG 9 OKTOBER vanaf 15.00 uur aan de weg staan. Let deze keer extra op kwali teit. Geen vodden en geen schoenen. Alles wat draagbaar, schoon en droog is, komen we graag ophalen. Geef ons de zakl De ophaalploeg. Courant naar hem op. Blijft hij ook van de situatie hier op de hoogte." Volgens mevrouw Monen wordt er alles aan gedaan om het verblijf aan boord dragelijk te maken. „Onlangs zijn familie-groeten via de Wereldom roep uitgezonden en afgelopen week zijn we op video gezet. Daar wordt een reportage van gemaakt, die bin nenkort aan boord wordt uitgezon den." De oorlogsdreiging en de warmte aan boord maken het er volgens me vrouw Monen echter allemaal niet beter op. „Er heerst in de machineka mer een temperatuur van ongeveer 50 graden Celsius. De jongens heb ben erg veel last van de hitte en snakken bij wijze van spreken naar een graadje vorst." Op 22 december wordt de beman ning terug verwacht. „Net voor de kerst/ maar jammergenoeg te laat voor Ouwe Sunderklaas. Het zit hem echt dwars dat hij dat feest moet missen." SV Oosterend heeft afgelopen zon dag weinig uit kunnen richten tegen koploper KSV uit Heerhugowaard. Ofschoon de Oosterenders na de verrassende winst op DESS vorige week met enig zelfvertrouwen in de bus stapten, bleek tijdens de wed strijd kampioenskandidaat KSV ge woon een maatje te groot te zijn voor SV Oosterend. Al direct na het beginsignaal van de uitstekend fluitende scheidsrechter Daman, werden de Oosterenders in de verdediging gedrukt. De goed combinerende tegenstander kon in de beginfase slechts met veel kunst- en vliegwerk van een treffer worden weerhouden. Juist toen het openings offensief van KSV enigszins geluwd leek, kreeg ^V Oosterend in de vijf tiende minuut toch het eerste tegen doelpunt te incasseren. Te laconiek uitverdedigen bracht de KSV-spits vrij voor het doel van keeper Hans Eel- man, die geen schijn van kans had op het harde schot. Na dit doelpunt was SV Oosterend even in goede doen en kreeg zelfs enige kansjes op een gelijkmaker. Met name Dennis Vonk was met zijn harde vrije trap pen een aantal keren dicht bij een doelpunt. Het ontbrak hem in deze wedstrijd echter aan het nodige ge luk. KSV toonde zich daarentegen veel slagvaardiger; vlak voor èn vlak na rust vergrootten zij hun voor sprong en daarmee werd de wed strijd eigenlijk al in een vroeg stadium beslist. Nadat KSV halverwege de tweede helft op 4-0 was gekomen, kon SVO pas wat terug doen. Debutant Mervin Purperhart die, als hij wat wedstrijd ritme heeft opgedaan, zeker een ver sterking zal zijn voor SVO, draaide een hoekschop in één keer in het KSV-doel. Hierna kreeg SV Oosterend nog een aantal mogelijkheden om de stand een dragelijker aanzien te ge ven. Zo had het het harde afstand schot van spelverdeler Piet Scholtanus een beter lot verdiend, maar ook deze keer stond de goed spelende KSV-keeper een treffer weer in de weg. Vlak voor tijd bepaalde KSV de eindstand op 5-1. Koffie. De verkoop van kopjes kof fie in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg heeft afgelopen zomer f3850,- opgeleverd. Dit bedrag is bestemd voor organisatie De Wilde Ganzen, ten bate voor een waterpro ject in Peru. De interkerkelijke vrou wencontactgroep bedankt allen die op de een of andere wijze aan dit re sultaat hebben bijgedragen. Geslaagd. Margreta Kok (25) uit De Cocksdorp slaagde aan de facul teit der psychologie en pedagogische wetenschappen van de Vrije Universi teit te Amsterdam voor het doctoraal examen pedagogiek. Kinderen die het leuk vinden om een eigen boek - met een verhaal, plaat jes, tekeningen, enzovoorts - te ma ken. kunnen aan de slag. De openbare bibliotheek Texel houdt in verband met de Kinderboeken week (van 10 tot 20 oktober) een wedstrijd. Voor de mooiste boeken is een prijs beschikbaar. Het wordt aan de fantasie van de kinderen overgelaten hoe de boeken er uit zien. Alles mag, of het nu om boeken van karton, plastic of gewoon papier gaat. De gemaakte boeken worden vanaf 10 oktober tentoongesteld. De bezoe kers van de tentoonstelling kiezen uit de inzendingen het mooiste boek en verder is er een jury die prijzen be schikbaar stelt. Kinderen tot en met 12 jaar mogen aan de wedstrijd meedoen. De prij suitreiking is op woensdag 24 okto ber om 15.00 uur. Kinderen die meer informatie willen, kunnen die krijgen tijdens de ope ningsuren in de bibliotheek. Bestelde kaartjes voor schouwburg De Kampanje in Den Helder kunnen met ingang van heden worden afge haald bij de administratie van de Stichting Ondersteuning Welzijns werk, gevestigd in d'Ouwe Ulo (werkdagen tussen 9.00 - 17.00 uur). Het betreft kaartjes voor de volgende voorstellingen: - Musical Sweet Charity (donderdag 18 oktober); - Orpheus in der Unter- welt, Hoofdstadoperette (donderdag 4 april) en - BZN (vrijdag 26 april). Na afloop van deze voorstellingen zal een extra boot varen. Voor de overige voorstellingen waarop Texelaars kon den inschrijven was helaas te weinig belangstelling. Verdere telefonische inlichtingen. 15582. Onlangs verscheen het nieuwe num mer van het blad van de Historische Vereniging, een themanummer over De Cocksdorp en Eierland. In het tijd schrift komen onder meer ter sprake de geschiedenis van Dorpszicht, ka nonneerboten in de Rogsloot, de ver koping van Breda en een gesprek met Francois de Grave. Het tijdschrift is verkrijgbaar in alle Texelse boek handels en musea. Dit themanummer is bovendien te koop in De Cocks dorp, bij J. van 't Noordende, Kik- kertstraat 14. Jacob Daalderschool in Oosterend ■alt vrijdag een fancy fair. Het "telgëbouw staat dan van 17.30 20.30 uur bol van de activiteiten. aaard ontbreekt het van vorige ja- tekende schoolrestaurant niet, macaroni, soep en broodjes ver- Jtaar zijn. De bezoekers wacht een loterij met spectaculaire !tn, zoals een rondvlucht boven !l- dagje op de tandem, een sjoel- «nzovoort. De kinderen geven fodeshow en bieden eigen bak- !,e koop aan. Verder kan worden Waan aan diverse spelletjes. De tecgst is bestemd voor de aan- 'I van een tent voor het jaarlijkse u. Een ieder die vrijdagavond wil T^Swomen, is van harte welkom. Bekaaid Politiek is er in het afgelopen an- telf jaar wel bijzonder bekaaid af lis wij er binnen afzienbare tijd il in slagen Radio Texel een eigen ocht te geven, heeft de omroep orons geen bestaansrecht meer." dagelijks bestuur van Radio is van mening dat nieuws/actu- ,,it sport, politiek en kerkdiensten vier belangrijkste poten onder Ra- HjTexel zijn. „Programma's waarin ^Ken platen worden gedraaid - met een duidelijk lokaal karak- •J, zijn leuk. maar vormen geen siaansgrond voor lokale omroep," Ivs voorzitter Martin de Weijer. jij willen beslist geen pop-station vden." pio Texel kampt op het ogenblik i tekort aan medewerkers die Jt willen bezig houden met lokale üenswaardigheden. Nadat het swsprogramma „Tussen zes en ze- si eerder was afgehaakt, hing ïlopen donderdag de „Springtij"- hun programma aan de wilgen, iwel Springtij over zes program makers beschikte, is na anderhalf draaien duidelijk geworden dat «spanning om iedere week een te uur durend programma samen nellen, een te zware belasting is. «oral omdat het iedere week terug- pt. Als je eens in de veertien da- een programma zou moeten eigen, lag de zaak anders. Maar in huidige vorm moesten we de on- werpen zelf verzinnen, zelf de af- aken regelen en het daarna ook presenteren. Als je een beetje uliteit wilt leveren - en dat wilden zeker - gaat daar wel erg veel tijd zitten. Daar komt nog bij dat het vrijwillig is, maar niet vrijblijvend, kunt in de vakantietijd, als je toch onderbezet bent, niet zeggen dat bj gebrek aan medewerkers maar keertje geen uitzending is. Dan ie gewoon maar twee uur met drieën," aldus de leden van ingtij. fe hebben in de anderhalf jaar dat nu draaien nooit voorzien dat er ■n enkel programma in onze stijl bij komen. We hadden er eigen- volop vertrouwen in dat er meer (rammamakers zouden komen die limet enthousiasme op „het else werk" zouden storten. Dan Men we de koppen bij elkaar kun steken en er echt iets van kun- maken. Maar er is niets jekomen. Alleen maar afgegaan. wner, want hoewel radio maken deze manier aardig wat tijd kost, let verschrikkelijk leuk om te verklaart de Springtij-ploeg die met de beslissing om te stoppen gemakkelijk heeft gehad. Zorgwekkend feit dat nog maar een gering al programma's de naam lokale «waardig is, baart het bestuur Radio Texel zorgen. „Er komt nu of meer een kruispunt in het waarbij je je moet afvragen of op deze weg moeten voortgaan, lat we zeggen: het is leuk gepro- maar het kan niet," zegt De jer. „We moeten over voldoende «kracht beschikken om Radio sl een kwalitatief gezicht te ge- Als duidelijk blijkt dat hiervoor Ie deTexelse bevolking niet vol stee animo is, ligt de conclusie ar de hand. Dan moet Radio Texel 'den opgedoekt. Wij willen - met arespect voor de platendraaiers - «pop-zender worden. Dat is geen Svoor de lokale omroep. Het pro em zit hem natuurlijk ook in het dat onze achterban slechts uit goede 12.000 man bestaat. Hoe d|e in deze betrekkelijk kleine fp mensen die zin hebben om «programma's te maken?" gekomen „Bij het van start gaan van de omroep hadden we het plan om een politieke redactie samen te stel len uit vertegenwoordigers van alle politieke partijen. Op die uitnodiging hebben alleen twee linkse partijen gereageerd. De overige partijen heb ben alleen gemeld het een interes sant plan te vinden," merkt De Weijer op. „We hebben - los van de partijen - ook mensen persoonlijk benaderd, maar die stellen allemaal een „kleur" te hebben. Dat heeft ze tot nu toe weerhouden hun medewerking toe te zeggen." Op politiek gebied is in ieder geval één stap gezet. Naar alle waarschijn lijkheid worden de maandelijkse raadsvergaderingen voortaan rechtstreeks uitgezonden. Een proef, gehouden tijdens de raad van sep tember - kan technisch gezien als geslaagd worden beschouwd. De raadsleden hebben onlangs een brief ontvangen, waarin de proble men waar Radio Texel mee kampt, uiteen zijn gezet. Reclame Financieel gezien denkt het bestuur het te kunnen redden. Volgens De Weijer is uit een bespreking met de verantwoordelijke wethouders welwil lendheid gebleken om dé subsidie te continueren. „Met dien verstande dat eventuele inkomsten uit reclame in mindering worden gebracht. We wil len trouwens ook niet anders. In prin cipe willen we van subsidie af omdat we vinden dat lokale omroep - als er eenmaal reclame is - zichzelf moet kunnen bedruipen." Het bestuur heeft de gemeente dui- Galerie Tessel aan de Kogerstraat heeft de laatste expositie van dit seizoen ingericht. Van een aantal kunstenaars is al eerder werk te zien geweest. De tentoonstelling, waarin vooral veel keramiek te bezichtigen is, duurt tot 27 oktober. In tegen stelling tot voorgaande jaren blijft de galerie van de winter open. Jan de Kok exposeert met een serie schilderijen, olieverf en aquarel, waar in sluiertechniek is toegepast. Zijn werk ademt een oer-Hollandse sfeer uit, die afgezet tegen de mystiek en abstractie die hij in zijn schilderijen weet te leggen, een bij zonder effect geeft. De Kok maakt gebruik van natuurlijke verfstoffen (volgens oud recept ge- maaktl vermengd met eigeel, een combinatie die zijn werk enigszins zacht van tint maakt. Van Siegfried Gorinskat worden met de hand gevormde vaasplastieken ge toond, die in de houtoven zijn gestookt. Ook Noor Camstra is aan wezig met vaas objecten. Zij heeft zich na de Academie voor Beeldende Vormgeving toegelegd op vormen die delijk gemaakt dat het uitzenden van reclame wel de nodige vragen oproept. „Moeten we dat bijvoor beeld in eigen regie gaan doen of uit besteden? Op dit ogenblik hebben we de overtuiging dat we het waar schijnlijk uitbesteden aan professione le krachten. Dan ontstaat echter direct de vraag met wie je in zee moet. Daar kun je nog niet veel zin nigs over zeggen, omdat we nog niet weten welke eisen de mediawet daaraan gaat stellen. Waarschijnlijk zal op één of andere manier samen werking met de plaatselijke pers wor den opgelegd, zoals dat ook bij de STER-reclame is gebeurd. Overigens een terechte situatie" Donateurs De donateursactie in Den Burg heeft zaterdag ongeveer 220 donateurs op geleverd. Omdat de medewerkers op één dag maar een gedeelte van Den Burg konden bedoen, wordt na de herfstvakantie het resterende deel be zocht. „We zitten nu in totaal op meer dan 900 donateurs, wat bete kent dat we het streefgetal van 1000 in ieder geval zullen halen," vertelt De Weijer. Onlangs hebben zich zes nieuwe me dewerkers gemeld. Pas als zich in to taal tien nieuwe medewerkers hebben gemeld, gaat er een nieuw actualiteiten- of nieuwsprogramma van start. Het bestuur is in verband met de werving van nieuwe medewerkers be zig alle vrouwenbonden af te bellen. Binnenkort wordt ook een poging on dernomen het onderwijzend perso neel meer bij Radio Texel te betrekken. zij met de hand opbouwt uit platen steenklei en daarna gedeeltelijk in kleurt met pigmenten. Sommige va zen voorziet zij deels van glanzende lusters. Liesbeth Lukaart, die bij een eerdere expositie al liet zien door boomvor- men geïnspireerd te zijn, is hier nu volop mee aan de gang. De grillige vormen voorziet zij van prik- decoraties: gaatjes die zij met een sateh-stokje één voor één aanbrengt. Zij gebruikt aard-achtige glazuren, die warm aandoen. Van Carin van Ommeren toont de ga lerie kubistisch aandoende bronzen beeldjes en sterk contrasterende mar meren sculpturen. Het is duidelijk dat het gebruik van brons een heel ande re invloed op Van Ommeren heeft dan het werken met Portugees mar mer. De stijlen zijn wezenlijk ver schillend. Jannie van der Veen tenslotte expo seert vogelvormen. Deze expositie is de laatste in een reeks van vijf. Galeriehoudster Tinie Visser blijft deze winter wel werk ex poseren. De tentoonstellingen betref fen echter hooguit werk van twee kunstenaars. De huidige expositie is van maandag tot en met zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur te bezichti gen. Dinsdags is de galerie gesloten.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7