'loegwedstrijd indelijk allure heeft Willem had niet als dertiende moeten starten... DRANK M m Bijna vlekkeloze menwedstrijdmaar: 12 NSDAG els Kossen winnaar ltste surfwedstrijd !tak maakt goede om petitiestart Texelaars zeilden op het Haringvliet maakt meer kapot dan je liet is. 2 OKTOBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 jaarlijkse ploegwedstrijd van de Vereniging van oud-leerlingen de Lagere Landbouwschool heeft zich eindelijk ontwikkeld een evenement met allure. Jarenlang was het slechts een idjevol deelnemers dat om de prijzen streed, maar zaterdag «en het er niet minder dan twintig. Dat was vooral te danken de betrokkenheid van de Oude trekker- en motorenclub, die tien ..nostalgische" trekker-en ploegcombinaties in het jdperk verscheen en volwaardig meedeed. strijdperk was een stuk land van hectare tegenover hoeve De Vol- jng aan de Hoofdweg in Eierland, millend beschikbaar gesteld door gebroeders Van Heerwaarden. Rer iinemer was er dus een halve bun dat was precies toereikend >d uit de voeten te kunnen. De .jstnjdomstandigheden waren wel- st ideaal. Het weer was prachtig Set stoppelland had de juiste jitigheid en structuur. bet eind van de wedstrijd kon- Simon Stark (nieuwe trekkers) Piet Jongejan (oude trekkers) tot limeen kampioen worden uitgeroe- Beiden hoorden al wegens hun («ijk ploegverleden tot de favorie- en leverden al direct keurig werk, let het voor de jury duidelijk was de kunst nog niet verleerd Üen. pry bestond uit Henk Flens, Juul der Geest, Ard Saai en Niek Kuip. Voor eerstgenoemde was het een bijzondere ervaring om de Volvo trekker in actie te zien, waarmee hij zelf kampioen was geworden in de ploegwedstrijd van 1959. Dat was een der eerste ploegwedstrijden, die toen gehouden werd op het land van Dirk Hin in Dijkmanshuizen. De nog in prima staat verkerende trekker werd nu bestuurd door eigenaar Wim Zegers. Aan de ploegwedstrijd was ook een behendigheidswedstrijdje verbonden. Deelnemers moesten met een door Cebeco Mechanisatie beschikbaar gestelde trekker met achterlader, een dwars op twee paaltjes liggende lat optillen en vervolgens op twee ande re paaltjes leggen. Willem Boersen was daarin het meest bedreven en hij ging dan ook met de prijs strijken. Uitslagen Moderne tractoren/ploegen. Rond gaand. 1. Jan Lap (143 punten); 2. m Zegers. ploegend met het oude Volvo-trekkertje waarmee jurylid Henk Flens ooit Texels W«n werd. e laatste Texelse surfwedstrijd dit seizoen gingen zondag ze den surfers van start voor een imwedstrijd bij Dijkmanshuizen, maar werd Niels Kossen. Egenstelling tot vorig weekend den de surfers zondag prima rsomstandigheden: 4 tot 5 Beau- bij een zuidwestenwind. Dankzij windrichting kon van het mdje gestart en gefinisht worden, oen voor deelnemers en organi- ideaal was. In de eerste man- ging Niels Kossen direct aan kop af die positie niet meer uit han- Ook bij de volgende zeven man- wist hij dit te presteren, zodat Ken met overmacht winnaar d. Achter hem werd fel gestreden een ereplaats, waardoor de span- groot was. In de tweede man brak favoriet Menno Loning zijn 'tvoet. Hans v.d.Berg bracht hem de volgboot aan wal, waardoor <"9 de volgende manche weer meedoen. Dankzij de ideale ^omstandigheden konden voor töuze vijf en na de pauze drie 'ches worden gevaren. De twee slechtste manches konden hierdoor vervallen. De jeugdige Johan Cnos- sen deed voor het eerst mee aan een surfwedstrijd en wist meteen een er eprijs in de wacht te slepen in zijn categorie. In de pauze en na afloop zorgden Kees en Sara Koopman voor (erw tensoep. Alles moest op, want het is weer oktober en dan gaat het club gebouw weer van de dijk. De surfers zien terug op een door weersomstan digheden slecht wedstrijdseizoen, maar deze dag maakte veel goed. De prijsuitreiking van het club- en Texels kampioenschap is op 16 november tijdens de jaarvergadering in het club gebouw. Uitslag A-poule: 1.Niels Kossen; 2.André van de Berg; 3.Jacob Roeper; 4,Mark van Rijsselberghe; 5.Eddy Bakker. B-poule: I.Daniel van der Vis; 2.Jan van der Vis; 3.Johan Cnossen; 4.René Jager; ö.Reindert Kuiper De Texelse catamaranzeilers die afge lopen weekend deelnamen aan de Ronde van Tiengemeten op het Ha ringvliet presteerden goed. De wind was niet erg sterk (3 Beaufort), maar toch werd het 60 kilometer lange tra ject door de snelste boot van de 299 deelnemers afgelegd in 2.21.22 uur. Het Texelse duo Herman Boks en Klaas Jan van der Vis finishte met de Tornade als derde, maar door een te vroege start werden zij gediskwalifi ceerd. Dirk en Eddy Pool met de Na- cra 5.5 Sloop waren de snelste Texelaars overall en veroverden een negende plaats. De overallwinnaar werd uiteindelijk Pieter Saarberg (al tweemaal winnaar van de Ronde Om Texel) met zijn A-Cat. Uitslagen overall. 9. Dirk en Eddy Pool met Nacra 5,5. Sloop (2e plaats in Nacra 5.5 klasse); 50. Willem Houwin g en Corry Kuip met Prindle 18-2 (3e plaats in Prindle 18-2 klasse); 112 Bart Boon en Fred Eenhoorn met Supercat 20 (12e plaats openklasse); 113. Hans en Mabel Zui- dema met Prindle 16 (2e plaats Prindle 16 klasse); 173. Martin en Yolanda Maat met Prindle 18-2 (15e plaats in Prindle 18-2 klas se); 234. Jan Boon en Gerard Monen met Dart 18 (37e plaats in de Dart 18 klasse). het werk van Simon Stark die even is te sleutelen Johan Reuvers (140 punten). Wentel. 1. Simon Stark (159 p.); 2. Marcel Witte (155 p.); 3. Anton Bakker (154 p.); 4. Nico Slot (147 p); 5. Mare v. Heerwaarden (141 p.); 6. André Witte (133 p.); Jan Willem Vlaming (126 p); Rob Keijser (115 p.). Oude tractoren/ploegen. Rondgaand. 1. Piet Jongejan (158,5 punten); 2. Jan Uitgeest (153,5 p); 3. Arie Koop man (152,5); 4. Gerard Huisman (146); 5 en 6 Niels Huisman en Wim Grisnigt (elk 135,5 punten); 7. Jaap Verhoeven (131,5); 8. Nico Schipper (110). Wentel. 1. Marcel Bakker (154 punten); 2. Willem Zegers (149,5). Provinciale Jan Lap en Johan Reuvers (rond gaande ploegen), Marcel Witte en Anton Bakker (2-schaar wentelploe- gen) en Simon Stark en Nico Slot (3-schaar wentelploegen) zullen wor den afgevaardigd naar de provinciale ploegwedstrijden die op een nog te bepalen datum in oktober in de Wie- ringermeer zullen worden gehouden. De prijzen van de zaterdag gehouden wedstrijd zullen worden uitgereikt tij dens de jaarvergadering van de oud- leerlingenvereniging. De Texelaars zaten allemaal in B. Het zal geen verbazing wekken dat de „rekenkamer", onder aanvoering van de heer Piet Luyckx handenvol werk had met het bijhouden en verwerken van de resultaten die in al deze cate gorieën werden geboekt, 's Avonds in hotel De Lindeboom waar de deel nemers bijeen waren om gezellig na te praten, was hij dan ook lang aan het woord voordat iedereen wist hoe hij of zij het eraf had gebracht. voor het eindresultaat, zij het in Ook in de paardensport is dertien geen populair getal. Het zou ongeluk brengen. De nuchtere en bekwame koetsier Willem Goenga uit Den Hoorn geloofde daar niets van en vond het dan ook geen enkel probleem toen hij bij de zaterdag gehouden sa mengestelde menwedstrijd als dertiende van start ging. Maar 's avonds krabte hij zich wel achter zijn oren, want Willem was een van de weinige deelnemers die de finish niet haalde. Toen hij tijdens de 17,6 km lange marathon over camping Loodsmans duin reed, schrokken zijn paarden van rondwaaiende rommel. De aan spanning raakte van de weg en kwam zodanig in de knel te zitten dat de stalen boom van de wagen als een luciferhoutje afknapte. Er was nog een deelnemer die we gens materiaalpech de eindstreep niet haalde, maar daarmee is dan ook alles wat tijdens de samengestelde menwedstrijd mis ging, opgenoemd. Ook dit jaar was het een zeer geslaagd evenement. Knap staaltje Naast het concours hippique is de samengestelde menwedstrijd het hoogtepunt van het jaarprogramma van de Texelse menvereniging „Tus sen wad en duin", een knap staaltje van organisatie waarbij enkele hon derden paardenliefhebbers zijn be trokken. Het aantal deelnemers was hoger dan ooit: 43 aanspanningen (waaron der 17 van Texel) gingen van start te gen 39 vorig jaar. De overkantse deelnemers kwamen weer uit alle hoeken van het land, zelfs uit Zee land en Limburg. Er zaten veel oude klanten bij, zoals een groep van der tien aanspanningen uit Epe die de deelname combineerde met een va kantie van een week op Texel. De Epenaren komen de volgende keer met 17 aanspanningen en blijven dan veertien dagen. Ook de verenigingen Duin- en Bollenstreek en Het Gareel komen altijd met een min of meer vaste groep deelnemers naar Texel. De groep Epe leverde deze keer de overallwinnaar: mevrouw H. Baars- Postma, die slechts 119,5 straf punten opliep. Grens Het thans verwerkte aantal deelne mers nadert de grens van wat orga nisatorisch nog mogelijk en overzichtelijk is. „Veel meer moeten we er niet bij hebben, anders zouden we het evenement over twee dagen moeten spreiden en daar voelen we niet zoveel voor", aldus eerderge noemde Willem Goenga die als voor zitter van de Commissie Samengestelde Menwedstrijd verant woordelijk was voor de organisatie en net als de vorige keer uitstekend samenwerkte met zijn vier medecom missieleden. Om te voorkomen dat het evenement helemaal door overkantse deelnemers wordt beheerst, worden de Texelse deelnemers als eerste in de gelegen heid gesteld om in te schrijven: tus sen 1 en 30 mei. In de maand daarop kunnen overkanters die eerder hebben deelgenomen zich aanmelden en de resterende startnummers zijn beschikbaar voor nieuwelingen van het vasteland. Bondsinry Het was de vijfde keer dat de men- v wedstrijd officieel was geregistreerd, dus volgens de zeer minutieuze re gels van de Nederlandse Bond van Stiggelbout elfde. Dubbelspan paar den: Arie Brans negende (tweede in B), Frans Bakker tiende (derde in B) en Piet Daalder dertiende (zevende in B). Dat is de officiële uitslag die aan de bond is doorgegeven, maar de Texelaars die met wagens op lucht banden deelnamen, mogen achteraf allemaal nog de tien strafpunten af trekken die ze ten onrechte voor die banden hadden gekregen. Pech prijs De pechprijs ging naar Hans Wibier uit Alkmaar, die uitgeschakeld werd toen hij met en wiel achter een boom haakje, waardoor de boel kapot ging. Eigenlijk valt maar één wan klank te melden. Tegen een van de deelnemers werd een klacht inge diend wegens te brute omgang met zijn paard bij het nemen van de hin dernissen tijdens de marathon. De samengestelde menwedstrijd dient een voorbeeld te zijn van vriendelijke samenwerking en onderling begrip tussen mens en paard, waarbij elke vorm van geweld vermeden dient te worden. het Aangespannen Paard. Dat bete kende onder meer dat een bondsjury van zeven personen naar het eiland werd afgevaardigd met daarin Texe laar Jan Kiljan. De deelnemers moesten uitkomen op drie onderdelen: vaardigheidsproef, dressuur en marathon. Ze gebeurde in vier hoofdcategorieën: enkelspan pony's, dubbelspanpony's, enkelspan paarden en dubbelspan paarden. Elke hoofdcategorie was weer onderver deeld, in M-, L- en B-rijders. M geldt als de hoogste klasse voor de meest ervaren deelnemeras (er is ook nog een topklasse „Z" maar deze was bij de Texelse wedstrijd met M gecombi neerd), de L-klasse is voor gevorderde rijders en in de B-klasse horen de minder gevorderde hobbyrijders thuis. Uitslag De marathon werd gewonnen door H. van de Water (124,5 strafpunten) en Frans Kersten kwam er het beste uit bij de dressuur (45 strafpunten). Beperken wij ons verder tot de resul taten die door de Texelaars waren ge boekt, dan is te melden dat bij de enkelspan pony's Hans Jimmink vijf de werd in zijn categorie en tweede van de B-rijders in deze categorie. Willem Reuvers werd zesde en twee de bij de B-rijders. Bij de dubbelspan pony's werd Jan Keijser vijfde (eerste in B), Wil Siebeling zesde (tweede in B) en André Bakker zevende (derde in B). Enkelspan paarden: Piet Beers tweede (eerste in B), Joop Noom vijf de (tweede in B), Kees Timmer ze vende, Sjef beers tiende en Aad Een aanspanning bij het nemen van een hindernis op de spelweide tegenover Jan Wolkers aan de Rozendijk. Soepel en snel worden paard en wagen tussen de dicht bij elkaar staande palen door gestuurd. Het raken van een paal kon makkelijk worden vastgesteld, want een balkje dat met klit tenband aan de binnenkant zat. viel er dan af. Bij elke hindernis stonden vier controleurs, dus afgezien van de meerijdende bokrechters waarvan er totaal vijftig bij het evenement waren inge schakeld Naast de onderdelen dressuur, marathon en vaardigheid was ook het onderdeel ..presentatie" medebepalend voor het eindresultaat, zij het in ge ringe mate Hier zien we jurylid Loek van Bronkhorst (links) bij het beoordelen van de technische- en veiligheidsvoorzieningen van een Texelse aanspanning. Eén van de eisen was dat men een stevig mes bij zich moest hebben om in geval van ongeluk het paard te kunnen lossnijden

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9