Cjrocn "Zwarts jexeh in het hart- m \dviesbureau B&M koper an Stappeland-project? Nieuwe accommodatie jachthaven te duur Twee auto's in sloot Onderzoeksbureau in voorlopig rapport: >rgevorderde onderhandelingen met gemeente en Jarino Auto in sloot rk aan zandsuppletie kaakt door storm Stoffelijk overschot van Teso-stuurman geborgen Voormalig notaris J.R. van Wijland (77) onverwacht overleden JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.521 ^^«dvertenties, abonnementen, etc. De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 (die Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 10-12741. ki werktijd deze week tot en met dinsdag a.s de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 DINSDAG 9 OKTOBER 1990 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los /1,10 Mannenkoren goed op dreef ïh Jutterscollectie weg uit museum? Onderstel mitrailleur gevonden Texel verspeelt zege in blessuretijd Vragen over de raad op Radio Texel sw Net op tijd voor de zak van Max Een 27-jarige Oosterendse kwam zondagmiddag met haar Fiat naast de Oosterenderweg in de sloot te recht. De auto, waarin nog twee vol wassenen en twee kinderen zaten, raakte na een bocht uit balans. De bestuurster trapte op de rem, maar de auto schoof rechtdoor. Geen van de inzittenden liep verwondingen op. De wagen raakte zwaar beschadigd. De heer Van Wijland in de jaren zeventig, toen hij notaris te Texel was. trad Van Wijland weinig op de voor- grond. Wel was hij omstreeks 1960 kortstondig voorzitter van de VVV Texel. Van Wijland was op de eerste plaats een goed notaris, een vakman van de oude stempel, die het notari aat tot in de vingertoppen beheerste. De bloeiperiode zette zich in de jaren zeventig voort. In dat decennium zorgde de intrede van de kopieerma chine voor een belangrijke verlichting van de werkdruk. Van Wijland defun- geerde (trad af) op 1 september 1977 en werd opgevolgd door de te genwoordige notaris C.J. Boswijk, die hij de laatste drie jaar van zijn nota risschap had ingewerkt. Na zijn de- fungering leidde de heer Van Wijland samen met zijn vrouw een vrij terug getrokken bestaan in Den Burg. gemeente als gegadigde meldden, een slag voor. Momberg: „Wij zijn er nu op in gesprongen omdat een aantal Texelse aannemers op dit werk zat te wach ten. Drie bedrijven wachten zelfs al vanaf augustus vorig jaar op het bouwrijp kunnen maken van de grond. Voorkomen moest worden dat Texelse bedrijven een bijrol zouden vervullen. De uitvoering van de eerste projectfase, de bouw van de vakan tiehuizen, levert Texel ongeveer hon derd manjaren werkgelegenheid. Het totale project is zelfs goed voor meer dan het dubbele." Als alles doorgaat, zullen zes Texelse bedrijven bij het project worden ingeschakeld. Eén bouwkundig hoofdaannemer, één ci vieltechnisch hoofdaannemer en vier anderen. Totaal B&M zal het totale project overne men, dus zowel de bouw van 144 vakantiehuizen als de realisatie van het zogeheten „tussengebied" (het stuk tussen het vakantiehuizenpark en het dorp). Deze overname bete kent dat de oude afspraken tussen Jarino en de gemeente, op basis waarvan Jarino in 't Stappeland aan de slag mocht, zijn afgekocht. Vol gens Momberg schiet de gemeente er financieel niets bij in, integendeel, Vrijdagmiddag raakten nabij Oude- schild kort na elkaar twee auto's in de sloot. Bij de ongevallen werd nie mand gewond. De eerste auto, een sloopwagen, werd bestuurd door een 18-jarige Texelaar, niet in het be zit van een rijbewijs. De Texelaar was rond 14.45 uur met enkele vrienden aan het crossen, toen hij tijdens het draaien de macht over het stuur verloor. De auto belandde ter hoogte van de Pen-centrale in de sloot. De toch al in slei^fite staat verkerende sloopwa gen is niet verzekerd. Ongeveer twee uur later raakte een 19-jarige Texelaar met zijn Opel op de ontwikkelingen in de ..zaak-Jarino" volgen elkaar in razend po op. De Rodense bouwgigant heeft nu surséance van be- ig gekregen tot 8 januari voor alle vijf met faillissement be- gde b.v.'s. Interim-manager W. Hoeksma is opgevolgd door bewindvoerder, mr. H.J. de Ruijter uit Assen, die deze week prekken voert met gegadigden voor overname van de Jarino- lijven. Het laatste nieuws is niet afkomstig uit Roden maar Texel. Jarino is namelijk in principe akkoord gegaan met de loop van het recreatie project ,,'t Stappeland" bij De Koog adviesbureau B&M uit Den Burg. 'ndsuppletie ligt in verband met Halmachtige opnieuw stil. Na gleden week dinsdag de werk lieden weer een aanvang moest het werk donderdag Nf worden neergelegd. „Het af- fen weekeinde hebben er golven 530 meter hoog gestaan. Daar wij echt niet tegenop bok- 2egt projectleider J. van Kuyk. ''oensdag wordt bekeken of er te storm schade aan de drijven- "teig is ontstaan. „We hopen dat "og heel is," aldus de geplaag- 'ojectleider. !ns M. Zijm van Rijkswaterstaat 'de storm geringe afslag aan de ■eioorzaakt. Bij paal 14 en ten tel en zuiden van de Sluftérgeul ^ke van enige afslag. In de loop ,Jidaag wordt de preciese af smeten. men heeft er zelfs profijt van. Nog steeds is het de bedoeling dat de Uithoornse Bouw- en Aanne mingsmaatschappij (UBA) het tus senstuk voor haar rekening neemt. De UBA heeft daar althans een optie op. Het Uithoornse bouwbedrijf heeft de totstandkoming van het tussenge bied laten afhangen van de bouw van de vakantiehuizen. Daar is tot op heden niets van terecht gekomen, omdat Jarino nimmer met het bouw rijp maken van de grond is begonnen. Jarino zou de infrastructuur van het hele gebied aanleggen, maar de bouw van de 144 vakantiehuizen uit besteden. Vermeulen Begin dit jaar was er sprake van dat Jarino het project had verkocht aan een Zweeds aannemingsbedrijf, maar later bleek die transactie te zijn afge ketst. Vorige maand zei Jarino- eigenaar A.H. Notenbomer dat hij in middels met een ander bedrijf in on derhandeling was. Dat betrof „Livingstone Breda", waarmee Jarino half september tot overeenstemming kwam. De afspraken van Jarino met Livingstone zullen door B&M/gemeen- te worden gerespecteerd en in het koopcontract worden meegenomen. Op Texel is aannemer Elko Vermeulen uit Oosterend de dealer. Volgens Ver meulen is het de bedoeling dat zijn bouwbedrijf de 144 vakantiehuizen gaat bouwen met behulp van de door Livingstone voorgefabriceerde materialen. Als het sein nog deze week op groen wordt gezet, zal Ver meulen direct modelwoningen bestel len. Rond de jaarwisseling kunnen die dan gereed zijn, zodat met de verkoop kan worden gestart. Lees verder pagina 2 kop in de sloot. Dit ongeval vond plaats op de Middellandseweg, even na 16.30 uur. De bestuurder raakte vanwege op de weg achtergebleven klei in een slip. De klei is op de weg gekomen na werkzaamheden op een naburig perceel en is door het rege nachtige weer extra glad geworden. Er wordt getracht de voor het gladde wegdek verantwoordelijke persoon (mede)aansprakelijk te stellen. De bemanning van de veerboot Mo lengat heeft donderdagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van Leen de Veij uit Den Burg. De 52-jarige Texelaar werd sinds 19 sep tember vermist. Tijdens stormachtig weer sloeg hij - vermoedelijk bij het dichtdoen van een deur naast de laadklep - door onbekende oorzaak overboord. De „Molengat" onderbrak donder dagmiddag tijdelijk de dienstregeling en bleef in afwachting van de via de Rijkspolitie gealarmeerde reddingboot „Suzanna" rondjes varen. De Helder- se reddingboot heeft het lichaam ge borgen. De Veij is gistermiddag op de Oude schilder begraafplaats ter aarde besteld. De heer J.R. van Wijland uit Den Burg, die van 1957 tot 1977 notaris van Texel was, is zondag geheel on verwacht overleden. De oud-notaris werd 77 jaar. Johannes Reinds (Jo) van Wijland werd geboren op 29 augustus 1913 te Leeuwarden, waar zijn vader op het provinciehuis werkte. In 1940 werd Van Wijland benoemd tot kandidaat-notaris. In die hoedanigheid werkte hij veelvuldig als waarnemer in diverse plaatsen in Nederland, o.a. in Eindhoven en Gouda. Op 8 augus tus 1957 werd hij benoemd tot nota ris op Texel, als opvolger van notaris G.B.J. Mulder die in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd zijn loopbaan moest besluiten. In 1963 verhuisde het notariskantoor van de Julianastraat naar het huidige onder komen, het voormalige Teso-kantoor bij het busstation aan de Elemert. Dat betekende een forse uitbreiding van werkruimte, hetgeen hard nodig was omdat de notariële werkzaamhe den in die dagen flink toenamen. Als gevolg van de groei van het toerisme (bouw bungalowparken, tweede wo ningen, enz.) en de ruilverkaveling, steeg het aantal acten op Texel in het begin van de jaren zestig specta culair. Het aantal medewerkers groei de van zes (in de Julianastraat) tot vijftien. In tegenstelling tot zijn voorganger onderhandelingen zijn afgerond, rmr. De Ruijter zal nog zijn fiat len geven. Ook B en W van I moeten (vandaag) de knoop doorhakken. Om welk bedrag gaat, willen de betrokkenen niet jen. Als de verkoop doorgaat, is ans op een spoedige realisatie de bouw van 144 vakantiehui- annex voorzieningen bij De Koog m toegenomen. Volgens Ed iberg van B&M zullen voorname- fcxelse aannemers het werk iuitvoeren. Momberg stelt dat behoud van werkgelegenheid Texel een voornaam motief was de verkooponderhandelingen te nnen. initiatief tot de verkoop werd een al weken geleden genomen door I, in nauw overleg met het dbedrijf van de gemeente Texel, 'was al bij eerdere onderhande lt inzake 't Stappeland betrok- Het snel groeiende 'ikkelings- en adviesbureau ver been bemiddelende rol en maak- nder meer het bestek voor de structuur. In een eerder stadium tB&M al eens getracht het 't peland-project te kopen, in sa- werking met „een Texelse groot- ftiemer". „Die poging liep toen op de houding van Notenbo- aldus Momberg. deze nieuwe poging is B&M ver- tfene grote projectontwikkelaars, öch in de afgelopen weken bij de xnberg: ..Geen bijrol voor Texelse bedrij- De auto van een 18-jarige Texelaar raakte bij een ongeval op de Middellandseweg total-loss. IFoto Bert Koning) Niet haalbaar. Dat is de voorlopige conclusie van een onafhanke lijke onderzoeksinstelling naar de plannen voor een nieuwe ac commodatie bij de Texelse jachthaven. Het bestuur van de Stichting Passantenhaven Oudeschild beraadt zich vanavond in een extra vergadering over deze zaak. Passantenhaven en de Watersportve reniging. De laatste is eigenaar van het clubschip, dat wordt verhuurd aan de Stichting. Deze verpacht het weer aan familie Welbie. „We moeten bekijken of het verant woord is het clubschip nog een jaar door te laten draaien, ledereen weet dat het schip slecht is. Het drijft op een laagje pur. We gaan natuurlijk ook nog even met de architect om tafel. De investering móet lager en misschien dat met krap rekenwerk toch wel een kleinschalige accommo datie op de wal mogelijk is", aldus de stichtingssecretaris. Het bestuur zal alle nieuwe ideeën die worden geopperd serieus benade ren, mits het een lagere investering dan het huidige plan betreft. Als mo gelijk alternatief is een voormalig lichtschip uit België aangedragen. Van Schaik: „Natuurlijk bekijken we Het definitieve rapport van de onder zoeksinstelling wordt een dezer da gen verwacht. De plannen voor de nieuwbouw op de wal bij de haven waren bijna besteksklaar en de aan besteding zou binnenkort plaatsvin den. Ter ondersteuning van de plannen werd enige weken geleden besloten een haalbaarheidsonderzoek te laten doen. Waarom zo laat? Stichtingssecretaris R. van Schaik: „Al werkende kwa men we op het idee. We waren bezig met de pachtonderhandelingen en het leek ons beter dat een onafhan kelijke instantie voor een cijfermatige onderbouwing zou zorgen". Het stichtingsbestuur veronderstelde dat naar aanleiding van het onder zoek een redelijke pachtsom ten op zichte van de investering kon worden vastgesteld, maar het pakte anders uit. Van Schaik: „Uit een voorlopige rapportage blijkt dat de investering te hoog is. Ja, ik hou het nog even vaag, want we moeten eerst het offi ciële rapport afwachten. Het is te vroeg om bedragen te noemen". ploitatieprognose gedaan. Het onderzoek kostte 75500,-. Volgens Van Schaik is de tegenvaller absoluut geen reden voor een bestuurscrisis. „We zijn blij dat we het nu weten. Anders waren de pro blemen na enige jaren ontstaan. Maar we moeten ons nu snel op de toekomst bezinnen". Weer clubschip? Het plan om in het nieuwe seizoen met een kersverse accommodatie van start te gaan lijkt van de baan. Dat houdt in dat het clubschip waar schijnlijk nog een jaartje dienst moet doen. Maar dat hangt af van de on derhandelingen tussen de Stichting Bestedingspatroon Bij het onderzoek is ondermeer geke ken naar de vestigingsplaats van de nieuwbouw, andere horecabedrijven in de omgeving en de aard van die bedrijven, het bestedingspatroon van de watersporters (dat blijkt hoger te liggen dan bij een gemiddelde toe rist), de noodzakelijke investeringen die moeten worden gedaan en de fi nanciering daarvan. Voorts is een ex- Her clubschip, nog een jaartje op dezelfde plek Lees verder pagina 2

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1