„De Lindeboom bezig uit dal omhoog te kruipen" Winterprogramma van vereniging voor bedrijfsvoorlichting Manager De Jonge van Hotel Combinatie: Populaire populier KORT TEXELS Inbraak in LBO Zandsuppletie bij De Koog genoemd in werkschema RWS KORT TEXELS: Asielzoeker in cel Dominee Salakay naar Luttelgeest Weer zonder helm Onderzoek naar vooraftrek btw Poppentheater in Cinema Texel Airbrushbedrijf houdt open huis Programma Telemann Bietenwagens te vol en rijden te hard Iai rc ind PAGINA 10 TEXELSE COURANT DONDERDAG 11 OKTOBER tg, Hotel De Lindeboom heeft nog goe de perspectieven. Dat zegt manager I. de Jonge van de Texel Hotel Com binatie, waartoe De Lindeboom be hoort, naar aanleiding van de vorige week in deze krant verschenen alar merende berichten. Volgens De Jon ge ligt de ontslagaanzegging van vijf personeelsleden wat genuanceerder dan volgens de berichten die in eer ste instantie naar buiten kwamen. De Jonge stelt dat hij „goede be drijfseconomische argumenten" heeft om het personeel in de winter slechts als oproepkracht te handha ven. „Waar gaat een bedrijf aan kapot? Aan teveel personeel. Buiten het sei zoen moet je een kopje koffie zoveel mogelijk met zijn tweetjes serveren Zoveel mogelijk alleen het beheer- derspaar het werk laten doen dus", aldus De Jonge, Voor de huidige drie fulltime en twee parttime krachten in vaste dienst is er volgens deze visie geen werk meer in de winter. Het is de bedoeling dat zij in de w.w. gaan, maar wel oproepbaar blijven. De Jon ge: „Vanaf het begin van het seizoen in 1991, laten we zeggen april, kun nen alle vijf zonder meer weer mee werken. Maar het kan best zijn dat we een of meerdere personeelsleden al eerder hard nodig hebben. Als we nu niets hadden gedaan en we alle personeel hadden aangehouden, zou De Lindeboom straks kapot zijn ge gaan en dan had iedereen so-wie-so op straat gestaan. We begrijpen dat het personeel het niet prettig vindt en in elk geval tracht de uitkering veilig te stellen. Maar wij willen hen niet kwijt." Complimenten Nadat hen twee weken geleden het ontslag mondeling werd aangezegd, is door De Jonge deze week bij het arbeidsbureau het ontslag aange vraagd. Het personeel zal zeker nog anderhalve maand in dienst kunnen blijven en de vakantiedagen die men Als enige omwonenden(l) van de plotsklaps zo populaire populier op het schoolplein in De Waal, werd mij in uw artikel over het schoolplein van de Redmer IJskaschool de doods wens over deze boom in de schoe nen geschoeven. Waarvoor dank! Ik stel er prijs op u te laten weten dat ik op een andere manier aan mijn brandhout pleeg te komen. Gelukkig, zo lees ik uit uw artikel, heeft een waakzame ambtenaar de afgifte van een kapvergunning voor deze, kenne lijk zeer gezonde boom kunnen ver hinderen. Het is opvallend dat de gemeente zich ineens als pleitbezor ger opwerpt. Als hoeder van het openbaar groen heeft de gemeente in De Waal niet zo'n beste naam. Is er niet een partij prachtige bomen bij Hotel De Wael verdwenen? En waar zijn de bomen langs de Sommeltjes- weg die onze gemeenschap ontstolen zijn? „Ziek!", sprak de waakzame ambtenaar, maar boze tongen bewe ren dat ze elders zijn herplant. En was het onlangs niet de wens van de gemeente zélf om een markanter boom te vellen. Een boom die al ge neraties als klimboom op het speel plein fungeert. En dan de populaire populier, ooit voerde hij een rij van wel 30 of 40 rijzige bomen aan. Alle maal omgehakt toen de waakzame ambtenaar 30 of 40 keer even niet waakzaam was. De laatste nog maar een paar maanden terug, voor de bouw van het schoollokaal. Nu staat er één eenzame populier, wat ver wrongen door de westenwind, als eerste èn laatste ineens mooi en beeldbepalend te zijn. Puur Texels denkend: wie groen doet, is verdacht, kom ik aan het waaróm? Misschien wéét de waakzame amb tenaar van de toestemming die De Stichting Agrarisch Museum heeft om een paar afschuwelijke loodsen te bouwen, loodsen die lelijk te kijk zou den staan zónder populier. Zo herken nen we de waakzame ambtenaar dan als een van het bijsturende type: met hier en daar een groene pleister mee helpen om de facade van De Waal als redelijk oorspronkelijk dorpje nog even op te houden. Peter Smit De Waal Tafeltennis. Het Tetak-team won zaterdag verrassend met 8-2 van kampioenskandidaat Spoetnik 4 uit Warmenhuizen. Beide teams waren aan elkaar gewaagd, getuige de klei ne verschillen in setstanden, maar Te- tak trok het meest aan het langste eind. nog tegoed heeft opnemen. De Jon ge geeft hen een compliment voor de inspanningen in de afgelopen zomer, na het plotselinge vertrek van het vo rige beheerderspaar begin juni. „Met 200 procent inzet hebben ze het be drijf goed draaiende weten te hou den. Het is dan ook beslist niet de bedoeling hen nu zonder meer af te danken." Vol lof is De Jonge over interim-bedrijfsleider Nico Erwich uit De Koog. Erwich is niet ontslagen, maar wist bij voorbaat dat zijn kar wei er aan het eind van het seizoen op zou zitten en hij door een andere beheerder zou worden opgevolgd. De Jonge: „Erwich heeft het perfect ge daan qua organisatie Veel zaken heeft hij ten goede doen keren. In de afgelopen periode zijn er diverse aan zetten gegeven om De Lindeboom weer uit het dal omhoog te laten kruipen. Wat we toch misten, was een vast beheerderspaar, maar ook dat is nu voor elkaar." Exploitatie Volgens De Jonge zijn er twee grote problemen bij het exploiteren van De In het weekend is in het restaurant 't Proefkonijn van het LBO ingebroken. De daders kwamen binnen door een raam, dat ze met een betonnen witte paal hadden ingeslagen. Hierdoor ontstond tevens schade aan een ta fel. Er worden drie flessen wijn en negen flesjes frisdrank vermist. Lindeboom. Het grootste probleem vindt hij de bezetting van de hotelka mers. Het nachtelijk lawaai wijst De Jonge aan als een belangrijke reden dat hotelgasten niet tevreden zijn. „De mensen zijn goed te spreken over de keuken en de bediening. Maar velen klagen over een gebrek aan rust. We hebben verschillende mensen moeten overplaatsen naar hotel De Pelikaan." Het andere pro bleem is de onrendabele schouw burgzaal, die om die reden in gebruik is als snookercentrum. Volgens de manager is er momenteel geen spra ke van dat het snookercentrum wordt gesloten. In de week is de zaal dicht, maar in het weekend niet. In de herfstvakantie is het centrum zelfs al le dagen open. De Jonge zegt dat er plannen zijn om regelmatig wedstrij den te organiseren, eventueel in com binatie met arrangementen Ook (midweek)arrangementen voor brid gers zouden een mogelijkheid zijn om de exploitatie van De Lindeboom bui ten het seizoen te verbeteren. Raad In de rondvraag van de raadsvergade ring stelde Nel Eelman-van 't Veer (CDA) een vraag over het toekomstig gebruik van de schouwburgzaal. Wet houder Tine Krijnen meldde dat de gemeente overleg had gevoerd met de RST, de eigenaresse van de on dergrond van De Lindeboom De RST is bezig met actie in de richting van Springers Recreatie b.v. uit Gronin gen, de eigenaar van hotel De Linde boom, om de grote zaal voor verenigingsgebruik aan te wenden. Tot zolang zouden de verenigingen gebruik kunnen maken van het door Springer aangeboden alternatief, het podium van Cinema Texel. Volgens Tine Krijnen is dit alternatief voor de gemeente geen aanleiding om af te zien van verdere actie tot behoud van de schouwburgzaal voor culture le doeleinden. Een opspuiting van het strand tussen paal 18 en 24 behoort in 1991 tot de mogelijkheden. De suppletie wordt genoemd in een werkschema van Rijkswa terstaat in Den Haag, dat giste ren openbaar werd gemaakt. Samen met nog drie andere kustvakken is het strand bij De Koog ingedeeld in een groep die niet de hoogste urgentie heeft, maar wel belangrijk is in verband met de bedreigde economische- en natuurbelan- gen (camping Kogerstrand). Of een nieuwe suppletie op Texel volgend jaar al werkelijkheid wordt, is nu nog niet zeker. RWS heeft een budget van on geveer f60 miljoen per jaar en niet alle genoemde suppletie- werkzaamheden kunneh voor dit bedrag volgend jaar worden uitgevoerd. Er moeten in Den Haag dus kei .zes worden ge maakt. Naar verwachting stelt minister H. Maij-Weggen van verkeer en waterstaat het defi nitieve werkschema voor het eind van het jaar vast. 'Gehandicapten. Op het raadhuis komt vanaf 3 december een bordje met het internationale toegankelijk heidssymbool voor gehandicapten te hangen. De toegankelijkheid is door het Provinciaal Overleg Orgaan Ge handicapten getoetst en in orde be vonden. Strandvonder Jaap Groen haalde gisterochtend op aanwijzing van de kustwacht een bijzondere boei van het strand bij paal 30. Het torpedo achtige gevaarte, dat op een onbekende plaats van de ankers is geslagen, is vermoedelijk een zogeheten ..stroommeetboei" en zit vol met fijnge voelige apparatuur waarmee golfslag, stroming en temperatuur kunnen worden gemeten. Gisteren bestond daarover nog geen zekerheid, maar gedacht werd dat het een boei van het KNMI betreft. Een Pools gezin met twee kinderen, dat al vanaf maart op Texel woont, heeft alle mogelijkheden om in ons land asiel te verkrijgen geprobeerd, maar zonder succes. De Polen wor den met erkend als politieke vluchte lingen, zodat ze Nederland moeten verlaten. Omdat er nog één asielver zoek bij de Canadese ambassade loopt is de vader uit het gezin voorlo pig in 'vreemdelingenbewaring' in Den Helder genomen. De overige ge zinsleden hebben een meldingsplicht. Als ook Canada een negatieve reac tie geeft, zal het gezin worden uitge wezen. Dominee J. Salakay van de Gerefor meerde kerk te Den Burg is beroepen in Luttelgeest, een plaats in de Noord-Oost Polder. De gemeente in Luttelgeest telt ruim 650 zielen en behoort tot een zogenaamde „samen op weg" gemeente, wat wil zeggen dat Hervormd en Gereformeerd sa mengaan. Het beroep wordt per 1 januari aan vaard. Dominee Salakay is zes jaar op Texel werkzaam geweest. De politie hield dinsdagmiddag een 21-jarige bromfietser uit Den Burg aan, omdat hij zonder verplichte val helm reed. Het was niet voor het eerst dat de jongeman om deze re den werd aangehouden. „Geen zin", luidde zijn motivatie. Hij kwam er af met een boete van f35,-. Volgens een politiewoordvoerder loopt de nonchalante bromfietser bij een vol gende overtreding het risico dat zijn brommer uit het verkeer wordt geno men. Het college van b en w wil de raad een krediet van ƒ11.800,- vragen voor onderzoek naar vooraftrek van btw. Ten aanzien van de bouw van het raadhuis en het overslagstation is het mogelijk een deel van de bouwkosten (de btw) terug te krijgen. Het college verwacht enkele tienduizenden gul dens voordeel te hebben en wil het Verificatie Bureau Belastingen inscha kelen om het onderzoek te doen. Maandagmiddag 15 oktober (in de herfstvakantie) kunnen liefhebbers van poppentheater in Cinema Texel hun hart ophalen. Het Russisch Staatspoppentheater uit Minsk ver zorgt een optreden over „De oude man en de kraanvogel", een familie voorstelling vanaf vijf jaar. Aanvang: 15.00 uur, entree kinderen tot 16 jaar ƒ5,-, 16 jaar en ouder ƒ7,50. Het winterprogramma van de vereni- gin voor bedrijfsvoorlichting Texel is voor 1990/1991 als volgt: 29 oktober: Alternatieven op het Veehouderijbedrijf 5 november: Renovatie rund veestallen. 12 november: Praktijkervaringen nieu we mestaanwendingssystemen en het Bemestings Advies Programma 19 november: Nieuwe Eiwitwaarde ring Veevoeders. 26 november: Organische Stof voor ziening bouwland en Actualiteiten. 3 december: Praktijkervaringen geïn tegreerde landbouw. 10 december: Actualiteiten in de Schapenhouderij. 17 december: Ontwikkelingen in de vleesveehouderij. 7 januari: Actuele ontwikkelingen bij de gewasbescherming. 14 januari: Jaarvergadering van de Vereniging. Rattenbestrijding Door de droge en warme zomer is het aantal ratten op Texel weer vrij groot. Nu de sloten worden gemaaid en het natter begint te worden willen de ratten graag naar andere, drogere oorden trekken. Om te voorkomen dat de ratten veel vermelen is het zinnig om de dieren te bestrijden. Hiervoor zijn meerdere mogelijkheden zoals twee jaar geleden is verwoord op een voorlichtingsavond. Nadere in formatie is hierover te verkrijgen bij gemeentewerken. Emelten Uit de praktijk is bekend dat emelten in het grasland kunnen voorkomen. Een eerste bestrijding is reeds uitge- voerd. Dat er meer emelten zijn dan in voorgaande jaren, is af te leiden uit het grote aantal langpootmuggen in de nazomer. Controle van het grasland is mogelijk door een aantal graszoden in een pekelbak te leggen. De emelten komen dan boven drijven. Met 1 kg keukenzout in 5 liter water is een goede pekelbak te maken. Muurbestrijding Plaatselijk staan er veel muurplanten in het grasland. Dit komt door droog- teschade aan de grasmat en vraat- schade van de junikever. Om het gras goed de winter in te laten gaan is bij een te grote muurbezetting een bestrijding het overwegen waard. In de herfst lukt een groeistofbespuiting meestal erg goed. Inzaai wintergranen Mede door de ervaringen met de gerstvergelingsvirus van de laatste paar jaar is het raadzaam om het wintegraan niet voor 1 november in te zaaien. De grote aantallen aanwe zige luizen zullen na die datum door lagere temperaturen hun activiteit verliezen. Het gevaar van virus overbrenging is dan eveneens veel kleiner. Wanneer het wintergraan wordt ingezaaid in percelen waar een gras-groenbemester of veel onkruid heeft gestaan is het zinvol om het zaaigraan te ontsmetten tegen vrete- rij. In de herfst kunnen vooral de smalle graanvlieglarven en fritvlieglar- ven de jonge planten afvreten. Om dit te voorkomen is een zaadbehan deling wenselijk. Suikerbieten De oogst van suikerbieten verloopt vlot. De kilogrammen opbrengsten zijn erg wisselend. Opbrengsten van nog geen 50 ton per hectare komen voor, maar ook van meer dan 70 ton. Als voornaamste oorzaak van de ver schillen is de droge zomer. Tevens valt over het algemeen het suikerge halte tegen. Gemiddeld zou Texel in vergelijking met het voorgaande jaar nog 1% in suikergehalte lager staan. Oorzaak: warme nachten en de re gen. Het tarrapercentage is wel erg gunstig; tussen de 10 en 15%. Bij het beoordelen van de bieten aan de hop valt het meer dan eens op dat er veel puntbreuk plaatsvindt. Dit kan reeds bij het rooien gebeuren door te snel te rijden en het niet juist afstel len van de rooimachine. Maar de oor zaak kan ook liggen in het opladen. Door de zeefraderen te snel te laten draaien treedt puntbreuk op, evenals bietbeschadiging. Uit onderzoek is bekend dat de bietentelers bij punt verlies veel geld op het land laten lig gen. De indruk bestaat dat wel eens te veel aandacht wordt gegeven aan het tarrapercentage, waarbij bietver- lies aan kilogrammenbiet wordt ver geten. Dit is verklaarbaar, omdat het tarrapercentage schriftelijk wordt meegedeeld aan de bietentelers. Het bietverlies komt niet op papier. De bietentelers moeten dit zelf op het veld waarnemen. Hiervoor is controle en dus tijd nodig tijdens de oogst. Lege verpakkingen Van de Gemeente Texel afdeling Mi lieu kwam het onderstaande bericht: Sinds 1 januari is een regeling van kracht waarbij lege verpakkingen van gewasbeschermingsmiddelen op ver schillende wijze ingeleverd moeten worden. Deze regeling is tot stand gekomen na onderhandelingen tussen producenten en gebruikers van de middelen en enkele ministeries. De verpakkingen die onder deze regeling vallen zijn aangeduid met een zoge naamde „STORL" teken. Daarbij zijn drie verschillende teksten vermeld die aangeven op welke wijze de lege ver pakkingen verwerkt kunnen worden. 1. Deze verpakking is bedrijfsafval mits ze is schoongespoeld zoals voorgeschreven. 2. Deze verpakking is bedrijfsafval nadat ze volledig is geleegd. Indien dit kunststofverpakkingen (jerry-cans) betreft kunnen zij worden afgeleverd bij de fam. Amsmg, Spangerweg (mits goed schoongespoeld). Niet ge reinigde verpakkingen worden gewei gerd. andere verpakkingsmateriaal kan worden aangeboden bij de reini gingsdienst. 3. Deze verpakking dient nadat ze volledig is geleegd, te worden ingele verd als klein chemisch afval bij ge meentewerken. Dit is mogelijk op het gemeente-erf aan de Keyserstraat te Den Burg, tijdens werkdagen van 8.00 uur tot 16.00 uur. Restanten van overige gewasbescher mingsmiddelen, aangebroken verpak kingen en lege fusten kunnen eveneens bii Gemeentewerken wor den ingeleverd. Niet aangebroken ver pakkingen kunnen terug naar de verkoper. Nadere informatie is te ver krijgen bij Gemeentewerken, telefoon 12510. Wildschade Wanneer wildschade optreedt is de jager de eerste verantwoordelijke bij bejaagbare diersoorten. Anders is het wanneer de schade wordt veroor zaakt door niet bejaagbare soorten. Daarvoor dient de schade aangege ven te worden bij de Districts Bureau Huder in Alkmaar, telefoon 072-122021. Deze verandering is dit voorjaar ingegaan. Airbrusher Rob Smidt houdt zaterda open huis in zijn nieuwe werkplaat aan de Maricoweg. Smidt houdt 2iCj bezig met het bespuiten van motor fietsen, auto's en andere voorwerp Hij is gespecialiseerd in reclame-en decoratiespuitwerk. Tijdens de ope*, dag kan recent werk van hem wor den bekeken. Het programma van het concert lemann door Texelaars" dat zatei" (aanvang 20.00 uurl in de Ned. hn vormde kerk van Oosterend wordt gehouden, is inmiddels bekend 9L luidt als volgt: 1. triosonate C-dur (altblokfluft, basblokfluit, gitaar en clavecimbel), 2.sonate a tre (dwars- fluit, viool en orgel); 3.trio D-moll (altblokfluit, tenorblokfluit en orgel) 4.trio F-dur (altblokfluit, altviool, cej en clavecimbel); 5.twee aria's (so praan, dwarsfluit en orgel); 6.sonaie A-moll (altviool en gitaar); 7.tafelmusik, deel II (dwarsfluit I en II, altblokfluit, cello en clavecimbell Het transport van suikerbieten moet ordentelijker verlopen. Dat zei Kees Hin, raadslid voor het CDA, dinsdagavond in de raadsvergadering. „De wagens zijn te vol en ze rijden te hard", mopperde Hin. Burgemeester Schipper antwoordde dat hij de politie erop zal attenderen en riep de agrariërs op om reke ning te houden met de ver keersveiligheid. m ïy Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mense w v worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge! den. Bij de oud papier-wagen kunti ook gereedschap voor de derde W( kwi reld kwijt. Komende zaterdag wordi het oude papier etc. opgehaald in volgende straten: 2. Beatrixlaan, Noordwester. De Koog: Iedere tweede vrijdagavond van de maand wordt oud papier o in De Koog en directe omgeving, leder wordt verzocht het papier tijd gebundeld aan de straat te zetten. torn rr •Gunning. Aannemersbedrijf TexelBur heeft voor een bedrag van ƒ65.500 5e' (excl. btw) de gunning gekregen vo de aanleg van de drainage (eerste se) op de Vogelenzang in Den Burg •Zonnehof. De Stichting Zonnehof, eigenaar van elf Nederlandse verzot gingstehuizen, laat in januari 1991 weten of de plannen voor een te stichten vakantie-oord voor gehandi süerj capte ouderen aan de Beatrixlaan doorgaan. De directie van de stich ting heeft laten weten het project- Texel nog steeds hoog in het vaandi sku te hebben. Geldlening. Bij de stichting Be drijfspensioenfonds voor de land bouw in Den Haag zal de gemeente een langlopende lening van f 3 mil joen aangaan, tegen een rente van 9,17 procent. De lening wordt ge bruikt voor de vaste financiering vat de gemeente. Het Bedrijfspensioen fonds bracht een offerte uit die ƒ16.000,- voordeliger bleek dan een soortgelijke lening bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten, die vervol gens haar offerte introk. Bouwplannen. Zonder tegenstem men ging de gemeenteraad dinsdag avond akkoord met voorbereidingsbesluiten voor twee bouwplannen: een schuur vande,a Zegel aan de Heemskerckstraat en een showroom/kantoor van aanne mersbedrijf Tebo op het industrieter rein tussen de Maricoweg en de Bernhardlaan. ge> ^rr ine I-In fcr «1t

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 10