l/l/e kunnen niet op het schoolplein gaan zitten" Koopman toch naar Slotskolk? een aanpassing voor 60-jarige Bruinvis Aanvaring tussen Barendregt en Jansen Bouw „Schulpengat" verloopt naar wens College wil centrale kinderopvang in de Buitelboet huisvesten Verplichte stilte op Texel NIOZ brengt „gewone mensen" dichter bij wetenschap Volmachten beïnvloeden stemming over Van Asselt v* Actie voor restauratie kerk De Cocksdorp w Leerhuis stabiel populair Jazz en blues liggen in eikaars verlengde Beslagen ramen Meisje met hoofdletsel naar Geminiziekenhuis .^ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.522 DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 advertenties, abonnementen, etc. ./eld De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Postgiro 652 Joon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 V' g M a Bankrelaties Amro Bank nr 46.9917.636 Packs.,aa. 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon r t/7 T Z7 V/? f 77 l/l PT l/l H TT Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.- 120-12741. U/ U Zl/iT PF J f-/#- rt/Vv rJ tf Verschijnt dinsdags en donderdags vverktijd de2e week tot en met dinsdag a.s. t Abonnementsprijs /41.40 per half jaar; Los ƒ1,10 de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 dit jaar kwamen scholen van 60 jaar oud in aanmerking voor root onderhoud en 'onderwijskundige' aanpassing. Zonder op- aaf van redenen heeft de minister van onderwijs onlangs deze rgeling geschrapt. De Bruinvisschool in Oudeschild, gesticht in 931, is er slecht aan toe, maar vist waarschijnlijk achter het het groot onderhoud horen techni- die zaken, bijvoorbeeld het vervan- of repareren van ramen en jeren. Schooldirectrice Ria Visser: hebben vreselijk last van lekkage de lokalen en op de gang, net naar dang de windrichting. Er moeten schillende dingen gebeuren en we Ebben alles opgespaard, zodat het I emaal tegelijk kan worden aange- ikt" Ook over de onderwijskundige rpassingen hadden de leerkrachten Oudeschild hun gedachten al eens gaan. „Je kun er modernisering der verstaan. De lokalen moeten ngepast aan de eisen van deze tijd enige zaken die in de praktijk niet handig zijn gebleken moeten ver- Serd. Zo is het schoolbord in mijn taal voor twee kasten geplaatst, daardoor maar voor de helft ikbaar zijn. En dat terwijl we ortdurend gebrek aan bergruimte bben", vertelt Ria Visser. Ruimtegebrek Bruinvis heeft te kampen met een istig ruimtegebrek. Door enige uwkundige aanpassingen zou bij- xbeeld een deel van de ruime hal de lokalen kunnen worden getrok- „We hebben lokalen van 49 vier- Me meter. Dat is een erg rierwetse maat. Wel voldoende, gens de normen van de wet, maar kijkt hoe vol het staat...." juni verscheen in het blad „Uitleg" het ministerie van onderwijs on zacht een ministeriële maatregel, «ruit bleek dat het achterstallige bouw van de dubbeldeks- veerboot „Schulpengat" op de werf in Dordrecht verloopt nog steeds volgens schema. Eind november gaat het schip de eerste instelvaarten maken, zo dat de apparatuur goed af gesteld kan worden. Deze week is voor het eerst proef gedraaid met de motoren. Over enige tijd gaat de veer boot in het dok, waarna er be gin december enkele technische proefvaarten plaats vinden. Als alles meezit is de -Schulpengat" vermoedelijk 'ond half december klaar. De datum van officiële overdracht ■s nog niet bekend. „Er hoeft tijdens de bouw maar iets ver teerd te gaan en je hebt al weer dagen vertraging," houdt feso-directeur Th. Hoogerheide een slag om de arm. onderhoud van 60-jarige scholen wel zal worden aangepakt, maar de on derwijskundige aanpassingen worden geschrapt. Ria Visser: „Zomaar. Zon der motivatie. Wij hadden onderling al enige bouwkundige bespreking ge houden, want er was wel ongeveer te achterhalen hoeveel geld we zou den krijgen aan de hand van eerder gedane uitgaven voor andere scholen. Met dat kostenplaatje in ons hoofd hebben we onze wensen bekeken". De meest dringende 'wens' van de Bruinvisleerkrachten is een ruimte waar bewegingsonderwijs kan wor den gegeven aan de kleuters. Daar naast is er geen ruimte waar een logopediste of een schoolarts kan zit ten en er is een zeer primitieve kan toor ruimte, volgestouwd met apparatuur als kopieermachines en een aanrechtje. „Het is een ouder wets gebouw. Natuurlijk redden we ons nog wel, omdat we ons aanpas sen. Je kén niet anders. Je kunt niet op het schoolplein zitten. Dat staat namelijk de helft van de tijd onder water! Het verhaal dat die zestigjari ge cyclus gewoon was geschrapt kwam als een donderslag bij heldere hemel. Wel worden in 1991 de veer tigjarige scholen opgeknapt en dan weer in 2131, als je tachtig bent. Maar daartussen zit niks meer". Kleuters Toen de Bruinvis veertig jaar oud was heeft geen aanpassing plaatsgevon den, omdat de regeling toen nog niet bestond. Toen in 1985 de kleuter school bij de lagere school werd ge voegd, kwam men in Oudeschild voor het eerst krap te zitten. „We hadden een handvaardigheidlokaal van bijna 70 vierkante meter dat we ook gebruikten als gemeenschaps ruimte. Daar kwamen toen de kleu ters in. En de keuken die wij ernaast hadden werd verbouwd tot kleutertoi let. Het aanrecht dat er stond ver huisde naar het kantoor. Er kan niks meer. Een beetje leuke tentoonstel ling? Kan niet, dan moet je je com plete klas verbouwen. Dat deden we vroeger in het handvaardigheidlokaal. Er staan nu wel twee tafels in de gang. Daar kan je wel eens wat doen, maar niet met een hele groep van over de twintig, want daar heb ben andere klassen dan weer last van. Dingen als houtbewerking, la waaierige grote dingen, die verdwij nen langzamerhand uit het lessenpakket omdat het veel te sto rend is op de gang", aldus de schooldirectrice. 't Skiltje Als lokatie voor een gymzaal in Ou deschild werd door het merendeel van de bevolking gekozen voor 't Skiltje, in plaats van bij de school. Ria Visser: „Voor ons ging natuurlijk het belang van de school voorop. We hoopten op wat uitwijkmogelijkheden als de zaal bij ons werd gebouwd. Omdat we toch al zo krap zaten heb ben we ons erg verzet tegen de plan nen voor een zaal bij het dorpshuis. Het bewegingsonderwijs van groep 1 en 2 speelde daarbij een hoofdrol. Die groep is altijd groot, dit jaar zelfs 41 of 42 leerlingen. Die moeten zich nu redden in hun eigen lokaal van nog geen 70 vierkante meter. Daar staan enorm veel kasten en er zijn verschillende hoeken ingericht. Als je daar bewegingsonderwijs wilt geven moet eerst het lokaal worden opge ruimd, dan moeten alle gymtoestellen erin gesleept. Maar dan is het lokaal niet leeg. Overal langs de kant staan dan kasten, tafels en stoelen. En die kleuters al die tijd maar wachten. De leidster heeft al besloten geen ren en tikspelletjes meer te doen, want het is veel te gevaarlijk". Hangijzer Met de kleintjes ook naar het Skiltje gaan voor gymlessen is een heet hangijzer. Het zou een alternatief zijn, maar wel eentje dat de gemeente geld kost, want die gymzaal moet daarvoor worden afgehuurd. Binnen gemeente Texel is geregeld dat groe pen 3 tot en met 8 gebruik mogen maken van een zaal, onder leiding van vakleerkrachten. Als de gemeen- Het college van b en w heeft de principe-uitspraak gedaan de centra le kinderopvang voor Texel te huis vesten in de „Buitelboet", de voormalige kleuterschool van de CVO-school in Den Burg. Het stre ven is het gebouw voor 1 januari ge schikt of beschikbaar te hebben. Ria Visch van het kinderdagverblijf te Oudeschild is zeer ingenomen met de uitspraak van b en w. „Het is ge weldig. Van die lokatie is echt iets leuks te maken." Volgens Ria Visch is de situatie in Oudeschild op het ogenblik verre van ideaal. „Het is hier nu ontzettend be helpen. We hebben niet alleen een wachtlijst van vijftien kinderen voor het kinderdagverblijf, maar ook voor de peuterspeelzaal. Als het kinder dagverblijf er uit is, heeft de peu terspeelzaal weer ruimte. Het zal een geweldige opknapper zijn." B en w voert momenteel overleg met het schoolbestuur. Financiële afdek king moet gelijktijdig met het beëindi gen van de kinderopvang in Oudeschild plaatsvinden. 5 Dirk Kuiter Directrice Ria Visser heeft nauwelijks een plekje om te zitten in de overvolle kantoorruimte te besluit groep 1 en 2 van de Bruin vis ook naar een gymzaal te laten gaan, hebben andere scholen op het eiland daar ook recht op.... Ria Visser: „Wij zijn zo langzamer hand wel eens jaloers op andere scholen, die prachtig in hun jasje zit ten. De Jozefschool en de School met de Bijbel zijn pas helemaal opge knapt, de Vrije School krijgt zomaar een mooi gebouw, de CVO-school is enkele jaren geleden schitterend ver bouwd.... En meeste scholen op Texel krijgen minder leerlingen. Dus ze heb ben steeds meer ruimte over. Maar wij worden niet kleiner. We zitten steeds met tussen de 100 en 115 leerlingen. Volgens de prognoses zijn we zelfs licht groeiend". De Bruinvis vist dus achter het net. Wat nu? Ria Visser: „Die ramen hier zijn een rémp, daar moet echt iets aan gebeuren. En waarschijnlijk de vloeren ook nog, want die zijn hier en daar wel erg beweeglijk. En de plafonds misschien. Maar dan die on- Lees verder pagina 5 De Opel van een 34-jarige toerist uit het Duitse Bottrop werd zondag avond rondom beschadigd, nadat de man rechtdoor was gereden op het eind van de kruising Stuifweg/Lan- casterweg. De vanaf de Stuifweg ko mende auto ramde eerst een schrikhek en vloog toen door een heining, alvorens halverwege de dijkglooiing tot stilstand te komen. De Duitser verklaarde het obstakel niet te hebben gezien doordat zijn ra men waren beslagen. Een 7-jarig meisje uit Keulen raakte gisteren omstreeks het middaguur le lijk gewond toen zij door een paard tegen het hoofd werd getrapt. Het meisje werd met onbekend hoofdlet sel per ambulance naar het zieken huis in Den Helder vervoerd. Het incident gebeurde op een weiland na bij de hoek Jan Ayeweg/Rommelpot. Het meisje wilde het paard, eigen dom van een omwonende Texelaar, aaien. Het dier was daar niet van ge diend en trapte achteruit. Transportbedrijf A.P.C. Koopman zal in de nabije toekomst waar schijnlijk toch verhuizen naar het industrieterrein aan de Slots kolk. De gemeente is met de familie in onderhandeling over deze lokatie, nadat eerdere plannen voor vestiging aan de Koningsweg op het terrein van firma Tatenhove wegens bestemmings- en hinderwetproblemen werden afgewezen. Wethouder Barendregt raakte hierover in de raadsvergadering van dinsdag in de clinch met CDA-raadslid Gelein Jansen, die ervan overtuigd was dat de wethouder de familie Koopman zelf had geadviseerd het bedrijf te verplaatsen naar de Koningsweg. Advocaat H.A. Meindersma van de familie Koopman heeft een brief aan de raad gestuurd, waarin staat dat zowel de burgemeester als wet houder Barendregt hebben gezegd dat de lokatie bij Tatenhove geschikt is. Transportbedrijf Koopman heeft sinds de sluiting van het terrein aan de Achtertune geen definitieve lokatie gehad. De gemeente wilde de firma graag naar de Slotskolk hebben, maar omdat de ontsluiting daar voor grote vrachtwagens te wensen over laat, bedankte familie Koopman daarvoor. Het bedrijf werd enige tijd onderge bracht bij de VTB in Den Burg, maar in het voorjaar werd de huur opge zegd. De familie Koopman stapte toen voor overleg naar de gemeente. Wethouder Barendregt: „Men vroeg mijn mening over het terrein aan de Koningsweg. Mijn eerste reactie was dat dat misschien wel zou kunnen. In de brief van die advocaat staat dat ik zou hebben gezegd dat dat kon, maar dat is niet zo". De leden van de raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid namen een kijkje ter plaatse en na onderzoek bleek dat met name de hinderweteisen onoverkomelijk waren. „De eigenaar, Tatenhove dus, heeft een schrijven gekregen, want de vrachtwagens stonden er inmiddels al. We hebben opnieuw contact ge zocht met de familie om over een oplossing te praten. De Slotskolk is nu weer bespreekbaar voor hen", al dus Barendregt. Ontsluiting De wethouder vertelde dat de familie is beloofd dat over de ontslui tingsproblemen van de Slotskolk valt te praten. Tevens worden gesprekken gevoerd over overname van de grond aan de Achtertune voor woningbouw. CDA-raadslid Gelein Jansen zei dat hij geen reden had om te twijfelen aan de woorden van advocaat Mein dersma. Hij was niet met de overige commissieleden meegegaan om de situatie aan de Koningsweg te bekij ken. „Als ik het nodig vind om er gens poolshoogte te nemen doe ik dat zelf wel. Ik vind dat de wethou der de commissieleden verantwoor delijk probeert te stellen voor een fout die hij heeft gemaakt. Hij pro beert zichzelf schoon te praten". Cor Kuip van Texels Belang vond het jammer dat er nog steeds geen defi nitieve oplossing voor Koopman is gevonden. Hij hoopte dat dat nu wel snel zal gebeuren. PvdA-er Gerard van der Kooi wilde geen beschuldigingen in de richting van de wethouder uitspreken. „Ik neem voor waar aan wat hij zegt". Jan van Asselt merkte op dat al bij de ontwikkeling van het bestem mingsplan was gewezen op het on voldoende toegankelijk zijn van de Slotskolk. „Het is bijna vol en nu moet er ineens wat aan die ontslui ting worden gedaan..,. Dat brengt ex tra kosten met zich mee". Hij toonde zich hoopvol over het overleg dat met de familie wordt gevoerd. Wethouder Barendregt ontkende ten stelligste dat hij zichzelf probeerde schoon te praten. „Ik vind de Ko ningsweg een aantrekkelijke lokatie, maar onderzoek heeft uitgewezen dat het niet haalbaar is. Koopman moest weg uit Den Burg en is tijdelijk daar neergestreken. Het onderzoek heeft in de tussentijd plaatsgevonden. Ik kon dus niet hebben gezegd: ga daar maar heen, want ze stónden er al!" Stemmingmakerij De wethouder verklaarde geen toe zeggingen te hebben gedaan. „Er is niemand geweest die een spaak in het wiel stak, we hebben met z'n al len geconstateerd dat het niet kon. Ik vind dat Jansen aan stemmingmake rij doet. Hij ging niet mee met de commissie en hij heeft steeds ge zegd: ik heb met jou niks te maken. Hij is zijn eigen weg gegaan. Maar ik speel eerlijk spel en het staat me niks aan wat hij zegt". Barendregt legde uit dat in eerdere besprekingen met Koopman ook al is aangeboden de toegankelijkheid van de Slotskolk te verbeteren, maar toen wilde de familie niet praten over die lokatie. Jansen bleef erbij dat de werkwijze van Barendregt fout is geweest en dat er een inschattingsfout is ge maakt. „Ik vind de huidige ontwikke ling positief. Je kon voorzien dat dat andere plan niet haalbaar was". De wethouder repliceerde dat er geen partij is aan te wijzen die een kwalij ke rol heeft gespeeld. „Dankzij het onderzoek naar de mogelijkheden aan de Koningsweg kunnen we nu weer praten over de Slotskolk, dus aan al deze toestanden kleven ook voorde len".

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1