Verdeeldheid bedreigt bestuur Texels Belang ƒ350.000,- uit rioolfonds nu beschikbaar voor begroting Van Asselt mag lid blijven na roerige stemming College geeft raad meer /ffinanciële lucht" Voor het weekend van 13 en 14 oktober Oudeschild vruchtbaarder Bejaardenwoningen in de De Ruyterstraat? Kerkdiensten 14 oktober PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 11 OKTOBER i» INI Raadslid Jan van Asselt mag, ondanks zijn breuk met de raads fractie begin mei, lid blijven van de kiesvereniging Texels Belang. In de algemene ledenvergadering die maandagavond in Bosch en Zee" werd gehouden, gaf een stemming waarbij voor het eerst in de TB-historie van volmachten gebruik werd gemaakt, de doorslag. De vergadering keurde hiermee het bestuursbeleid in deze affaire af. Eén bestuurslid trok direct zijn conclusies en stapte op. De rest van het bestuur zal zich in de komende we ken beraden over de nu ontstane situatie. Hoewel er in de zaal niet meer dan 33 leden zaten, kreeg Van Asselt de steun van 35 stemmen. Tegen zijn lidmaatschap werden 22 stemmen uitgebracht en er waren twee ont houdingen. Er was slechts een hand vol volmachtstemmers (met maximaal vijf volmachten), waaron der heel opmerkelijk een paar bestuursleden. „De loyaliteit binnen ons bestuur is daarmee ernstig ge schaad. De spelregels zijn overschre den, een rode kaart is op zijn plaats", vindt TB-voorzitter Ko Vinke. Volgens de voorzitter is er op dit mo ment geen sprake van een impasse. Het bestuur mist nu twee leden. Be halve Henk Gieze, die vóór de verga dering nog aftredend en herkiesbaar was maar zich na de stemming te rugtrok, is ook de zetel van bestuurslid Hans Jimmink vakant. Dat was geen uitvloeisel van de stemming, maar vóór de vergadering al het geval. Vinke zelf heeft nog geen conclusies aan het verloop en de uitslag van de stemming verbon den. Volgens sommigen zou hij tevo ren hebben aangekondigd op te stappen, mocht de ledenvergadering het bestuursbeleid afkeuren. Vinke: „Wat ik intern in het bestuur heb ge zegd, doet met ter zake. We zullen ons nu intern met het bestuur bera den. Ik vat deze gang van zaken wel op als een motie van wantrouwen." Wethoudersverkiezing Inzet van de stemming vormde de rol van Van Asselt voorafgaande aan de wethoudersverkiezing in mei. Van As selt stelde zich kandidaat als wethou der ruimtelijke ordening, maar het TB-bestuur gaf de voorkeur aan Tine Krijnen-Baijs als wethouder welzijn. Van Asselt, zich gesteund voelend door een invloedrijke achterban, voel de zich in de steek gelaten. Hij wilde niet verder onder de vlag van Texels Belang en kondigde bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad aan dat hij als onafhankelijke eenmansfractie zijn kiezers zou vertegenwoordigen. Het bestuur van Texels Belang besloot toen Van Asselt te ontzetten uit het lidmaatschap, hetgeen krach tens de statuten kan indien een lid de belangen van de kiesvereniging ernstig heeft geschaad. Van Asselt tekende, ook volgens de statuten, binnen een maand beroep aan. Han gende dit beroep werd zijn uitsluiting omgezet in een schorsing. Geen toegang Op basis van deze schorsing ontzeg de het bestuur Van Asselt de toe gang tot de vergadering van maandag. „Het had wel gekund", geeft voorzitter Vinke toe, „maar dan maak je het de anderen moeilijker om in openheid te zeggen hoe men over deze zaak denkt." Van Asselt was gegriefd dat hij er niet bij mocht zijn. „Eerst was ik wel uitgenodigd, maar vorige week kreeg het tegenbericht dat ik met welkom was. Tot maandagavond laat heb ik nog afgewacht. Per slot van rekening was de vergadering niet ver van mijn huis, ik dacht: ze bellen nog wel. Ik vind het vreemd dat wanneer je wordt aangevallen, je niet mag ver schijnen om jezelf te verdedigen. Zelfs in de landen achter het IJzeren Gordijn mocht dat...." Van Asselt liet een verweerschrift op stellen door advocaat mr. J. Feikema. Sympathisanten lieten dit verweer circuleren onder de in „Bosch en Jan van Asselt: ....niet welkom.... Zee" aanwezige leden. Uiteindelijk werd de pleitnota van Van Asselt in stemming gebracht, met het voor noemde resultaat. Vinke: „In 25 jaar Texels Belang is nooit achter de schermen gelobbied met al dan niet rechtmatig verkregen stemmen. De volmachten hebben de stemming duidelijk beïnvloed." Ondoenlijk Van Asselt zegt dat hijzelf niet zijn achterban tot tegenactie heeft opge zet. „Het is ondoenlijk 150 mensen langs te gaan." Wel was er enkele weken terug een vergadering van sympathisanten van Van Asselt, waarbij werd besproken op welke wijze de eenmansfractie verder zou moeten gaan. Van Asselt: ,lk vind het prima te rijmen dat ik toch lid van Texels Belang blijf. Er zijn ook TB-leden die tevens lid zijn van bij voorbeeld de VVD. Dat vind ik het zelfde. Of het ooit weer goed komt tussen partij en mij? Ik weet het niet. Er spelen allerlei factoren een rol. Het punt is dat sommigen geen eerlijk spel spelen. Op dit moment is het lij men van de breuk nog ver weg." Donderdag 11 oktober In de Hervormde kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel gegeven met toelichting in het Duits, aanvang 20.00 uur Vrijdag 12 oktober In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Total recall". Om 19.00 uur gaat in de kantine van SV Texel de Wampex 1990 van start. In Den Burg begint het blues- festival. Voor het programma zie het artikel elders in deze krant. Zaterdag 13 oktober In de Hervormde kerk van Oosterend wordt door Texelse amateurmusici een uitvoering ge geven van werken van G.F. Tele- mann. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Total recall". Zondag 14 oktober Van 11.00 tot 17.00 uur houden het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee en het Rijks In stituut voor Natuurbeheer in 't Horntje open huis. Wandelsportvereniging „Het gou den boltje" houdt de herfst wan deltocht over 5, 10 en 25 kilometer. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan worden gestart bij paal 28. In de Dennen wordt voor de vijf de keer de „Tien Engelse mijlen" gelopen. Andere afstanden: 1,2 en 5 mijl. Inschrijven vanaf 13.30 uur in de kantine van „Denne noord" aan de Grensweg. Start om 14.30 uur. Er wordt een ver loting op startnummers gehou den. Nadere informatie kan worden verkregen via telefoon 18250 of 18218. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Total recall". In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt opgetreden door het cabaret Zlndroom met „Tweede kopje gratis". Aanvang 20.30 uur. Entree f 15,-; vrienden prijs f12,50. Maandag 15 oktober Om 20.00 uur begint in de Witte Burcht een schaaksimultaan met Jaap Dros. Deelname staat open voor ieder en kost niets. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel gegeven, verzorgd door Hans Kievits. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20,00 uur „Total recall". Dinsdag 16 oktober Vanaf 10.00 uur wordt in De Koog vlooienmarkt gehouden voor en door kinderen. Kinderen tot 12 jaar kunnen hun gebruikte spullen aan de man of de vrouw brengen. Volwassen kooplui woi den met toegelaten. In Cinema Texel draait „Total re call"; 20.00 uur. De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor niet-leden. In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt de heer Freek Veldwisch een dia-avond over Texel, aanvang 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild 2.1 5 en 1 5.40 3.45 en 17 10 5.14 en 18,15 6.24 en 19 24 7.25 en 20.20 8.10 en 20.55 8.40 en 21.0) 8.55 en 21,07 Aart het strand is het een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 14 oktober op om 7.02 uur en gaat onder om 17.49 18 oktober nieuwe maan; 20 oktober doodtij. Za. 13 Zo. 14 Ma. 15 Di. 16 Wo. 17 Do. 18 Vr. 19 Za. 20 Lijkschouwer. Net als alle andere op Texel gevestigde huisartsen is Wil lem Vos aangewezen als gemeentelijk lijkschouwer. De gemeenteraad is dinsdagavond met zijn benoeming ak koord gegaan. Slechts raadslid Hin leek er nog een discussie over te wil len beginnen, maar hij vergiste zich in agendapunt.... Windmolens. De gemeenteraad heeft opnieuw een positief besluit genomen over de plaatsing van vier windmolens aan de IJsdijk nabij Ou deschild. In het kader van de betref fende bestemmingsplanprocedure was een herhalingsbesluit nodig. Al leen Erna Eelman-van der Kooi (VVD) stemde tegen. SV Texel. SV Texel heeft wegens een onverwacht grote toeloop van nieuwe F-pupillen besloten de trai ning voor deze categorie te splitsen. Onder leiding van Rob v.d. Kooy trai nen de nieuwe leden voortaan don derdag van 15.45-16.30 uur en de spelers van F1 en F2 van 16.30-17.15 uur. Nieuwe leden zijn nog steeds welkom. De minimumleeftijd is 5 jaar en de eerste maanden mogen zeg tis meetrainen. Ook de C- juniorentraining op maandag gebeu voortaan in twee groepen. Na de herfstvakantie gebeurt dat ook me de donderdagtraining; een deel var, de C's gaat dan op woensdagavor trainen. De gemeenteraad kreeg dinsdagavond van het college van b en w „zomaar" f350.000,- in handen, een welkom bedrag met het oog op de komende behandeling van de gemeentebegroting 1991. Het bedrag zou in één keer worden gestort in het nieuw in te stellen rioolegalisatiefonds. Veel raadsleden betwijfelden of deze eenmalige storting per se nodig was; liever zouden zij een deel van het bedrag storten en het andere deel gebruiken voor andere doelen in 1991. Die mogelijkheid krijgt de raad nu. B en w gingen dinsdagavond ak koord met uitstel van het besluit over de voeding storting ƒ350.000,- plus jaarlijkse tariefsver hoging van 3 procent) van het fonds. Voorwaarde is dat de raad bij de begrotingsvergadering zal aange ven hoeveel geld in het fonds moet worden gestopt. Bovendien eiste het college dat het effect voor het fonds op lange termijn hetzelfde zal zijn. Meerdere raadsfracties zegden toe voor de benodigde dekking te zullen zorgen. Alleen Texels Belang-raadslid Poster was falikant tegen uitstel. Hij vond het voorstel tot voeding met ƒ350.000,- (in één keer) uitstekend („alle burgers hebben er wat aan"). Zo ontstond de merkwaardige situa tie dat een raadslid (Poster) het oude collegevoorstel in stemming bracht.... Dat werd met 8-7 verwor pen, waarna over het nieuwe colle gevoorstel (uitstel, mits) werd gestemd. Poster was toen (uiteraard) de enige tegenstemmer. Het uitstel was een overwinning voor Groen Links-raadslid Peter Bakker. Die had vorige week met een brief aan zijn collega-raadsleden opgeroepen tot doorschuiven van de ƒ350.000,- tot de begrotingsvergadering op 20 november. In de brief stelde Bakker dat „b en w alle financiële lucht uit de begroting persen". De ƒ350.000,- is namelijk afkomstig uit het (6,2 ton grote) rekening-overschot over 1989 Omdat de ƒ350.000,- overeenkomt met het bedrag dat boven de boven grens van de algemene reserve uit komt, is het in principe vrij besteedbaar. Bakker in zijn brief: „Het komt op mij over als: als dat geld van tafel is, kan de raad er bij de begrotingsbehandeling niet meer met de vingers aanzitten". Hij riep de andere raadsleden op om op dit punt tegen het collegevoorstel te stem men. En zo liep het dus ook af. Prima plan Over het rioolegalisatiefonds op zich waren alle fracties het roerend eens: prima plan. Alleen Gerard van der Kooi (PvdA) liet zich kritisch uit. In een eerdere commissievergadering had hij al laten blijken het fonds een merkwaardige constructie te vinden, omdat het een gevolg is van warrige beslissingen van raad en rijk in het verleden. De situatie valt echter moeilijk terug te draaien. Het fonds is daarom volgens het college de aan gewezen oplossing. Van der Kooi stelde vast dat het fonds slechts zin heeft als de raad bereid is om een jaarlijkse tariefsverhoging van drie procent te accepteren, alsmede een eenmalige storting van ƒ350.000,- ter opstarting van het fonds. Van der Kooi stemde in met de instelling van het fonds, maar wilde met de ƒ350.000,- wachten tot de begro tingsvergadering. Vrijheid CDA-woordvoerder Kees Hin zei eveneens te aarzelen over de eenma lige storting. „Deze storting levert een uitstekend rendement op. Maar misschien zijn er wel andere plannen, die nog veel rendabeler zijn. Ik wil die beleidsvrijheid houden." Ook wil de Hin méér keuzemogelijkheden om het fonds te voeden en toch hetzelf de effect te bereiken. Erna Eelman- van der Kooi (VVD) had een ander al ternatief: zij stelde voor om ƒ250.000,-in het fonds te doen, zo dat de resterende ton bij de begro tingsbehandeling kon worden verdeeld. Zij kreeg hiervoor geen me destanders. Erna Eelman zei verder de jaarlijkse tariefsverhoging van drie procent een goede zaak te vinden. Wel wil ze de verhoging jaarlijks vast stellen, in plaats van nu te beslissen over een periode van veertig jaar. Inflatie Verscheidene sprekers waarschuwden voor het gevaar van inflatie; als daar mee geen rekening wordt gehouden, kan drie procent wel eens te laag zijn. De nestor van de raad, Ate Rienstra (CDA) was dit uit het hart gegrepen. „In de jaren zeventig was tien procent tariefsverhoging soms nog te weinig, omdat we toen een hoge inflatie hadden. Maar in de ja ren tachtig was één procent soms al teveel, omdat anders de koopkracht van de mensen achteruit zou gaan. Ik pleit voor flexibiliteit bij de vast stelling van tarieven." Peter Bakker (Groen Links) deed alvast maar een concreet voorstel: tariefsverhoging van één procent boven inflatie. Onrendabele gebieden Jan van Asselt (onafhankelijk) had net als de meeste andere raadsleden moeite met de eenmalige storting van ƒ350.000,-. Verder wilde hij we ten of in de zogeheten „onrendabele gebieden" (percelen in het buitenge bied die nog niet op het rioleringsnet ^ijn aangesloten) nieuwe riolering zal worden aangelegd. Ook Gerbrand Poster (Texels Belang) vroeg daarnaar. Poster verzocht daarnaast de plan ning voor rioleringswerkzaamheden gelijk te schakelen met de planning van herbestrating en aanleg van nutsvoorzieningen. Zoals reeds ge meld was Poster als enig raadslid vóór de storting van ƒ350.000,-. Om de pijn van lastenverhogingen voor de burger nog iets te verminderen, informeerde Poster of het wellicht mogelijk is om de afschrijvingstermijn van het rioolstelsel te verlengen. Wethouder Terpstra antwoordde dat de afschrijving op al gedane investe ringen met vijf jaar worden verlengd. Nieuwe investeringen zullen in één keer uit het fonds worden betaald, afschrijven is er dan niet bij. Voor de buitengebieden vindt een inventarisa tie van mogelijkheden plaats. Nadere voorstellen zullen volgen De aanleg van riolering in de onrendabele gebie den staat volgens Terpstra los van het rioolegalisatiefonds. Lege portemonnee Bij de begrotingsbehandeling zal niet alleen worden besloten over de stor ting van ƒ350.000,- in het rioolegali satiefonds, ook over de jaarlijkse tariefsverhoging van drie procent valt dan de beslissing. Dinsdagavond ging de raad dus slechts akkoord met het instellen van het rioolegalisatiefonds. Volgens Poster „alsof je iemand een portemonnee geeft zonder geld". Gré Zegers constateerde in de raadsvergadering van dinsdag avond dat de vrouwen in Ou deschild vruchtbaarder zijn dan de 'gemiddelde' vrouw. Dat valt af te leiden uit een vergelijking tussen de prognosecijfers en het werkelijke aantal leerlingen van De Bruinvis. Het zijn er over het algemeen minstens tien meer.... De gemeente wil bekijken of het mo gelijk is aan het begin van de De Ruyterstraat in Oudeschild een aantal bejaardenwoningen neer te zetten. De huizen die nu op de betreffende plaats staan, zijn (op één na) in het verleden door de gemeente aan gekocht. Het college is momenteel in gesprek met de provincie om een bijdrage uit het fonds stads- en dorpsvernieuwing te verkrijgen. Ook staan b en w in onderhandeling met de Stichting Be jaardenzorg om te bezien of die be reid is een bijdrage in het exploitatietekort te leveren. De voor lopige plannen betreffen de bouw van vier bejaardenwoningen. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar, viering H. Avondmaal, uitzending Lichtboei De Waal 11.00 uur ds. Kok De Koog 9.30 uur ds. Kok Den Hoorn 9.30 uur ds. Blaauw Oosterend 9.30 uur ds. Fibbe Oudeschild 11.00 uur ds. BLaauw De Cocksdorp 11.00 uur ds. Fibbe GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur ds. Weggemans uit Harderwijk Oosterend 10.00 en 19.00 uur drs. L. de Kooter uit Veldhoven GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur ds. J. J. van Eckeveld Woensdag 17 okt. 19.00 uur ds. J. J. van Eckeveld DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur: Dienst in Oosterend, ds. Knipscheer GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 11.30 en 16.30 uur S. de Vries uit Haren BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger evangelist K. de Jong uit Zeewolde Kinderoppas 19.00 uur ds. R. Meeuwsen uit Den Helder, m.m.v. Singers of the Lord, uitzending Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur da meskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur herenkoor Kindernevendienst De Koog zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „De dienst voor God als een eer en vreugde beschouwen" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „,Bent u bekwaam om te die nen?" Noc Opgaven voor vermelding in moeten dinsdags vóór 12. de lijst „Voor het weekend" 00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, telefoon 12039. Aanvragen visites tussen 9.30-10.30 uur. Spreekuur 11.30-12.00 en 16.00-16.30 uur zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: Tandarts G. J. v.d. Meent, telefoon 13746, b.g.g. semafoon 12323. Za., zo., 18.00 uur Witte Kruislaan 19, Den Burg. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, telefoon 11446. Nuttige adressen; •Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burgj Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. •Groene Kruis Van vrijdag 18.00 uur tot maan- dag 8.00 uur: tel. 02230-23024 •Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de poliwj tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwertónl met het Tandheelkundig centrum;! vergoed door het ziekenfonds), "f 12069. Tandtechniek R. van Oosten (padi culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den| Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd a leen voor spoedeisende gevalled-1

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2