Üleen verplichte stilte n duin- en natuurgebieden Max-actie: minder kilo's; méér geld ollege wijst overige aanwijzigingen af Bruinvis Arie Welboren overleden Moet strandbewaking paal 33 blijven? Ook verontreinigde bagger uit haven Dorpshuis De Koog in gebouw postkantoor? Geen extra uitgang voor „So What" Tvrr- (DERDAG 11 OKTOBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 en natuurgebieden mogen van w tot stiltegebied worden aan- «zen, overige aanwijzingen wor- echter afgewezen. Dit is in strijd wens van de provincie, die vee| groter deel van Texel tot gebied wil aanwijzen. Voor de jicht aangewezen gebieden zijn i«inig gevolgen die niet in het ke beleid passen, luidt de con- van b en w. Het gemeentelijk id gaat er in die gebieden al van dat er zo weinig mogelijk versto- plaatsvindt. Het college acht wijzing in feite dus overbodig. alle duidelijkheid nog even de n op een rijtje. Wat is nu precies stiltegebied? Een stiltegebied is ed in de orde van grootte enige vierkante kilometers of waarin de geluidsbelasting toedoen van menselijke activitei- dusdamg laag is, dat de in het ed heersende natuurlijke geluiden of nauwelijks worden verstoord, bescherming van stiltegebieden het accent worden gelegd op de indhoudmg van de natuurbelan- of op het weren van geluid in belang van rustzoekende mensen ■eatiebelang). Jichte stiltegebieden zijn de be- 'rmde natuurmonumenten, de ilsnatuurmonumenten, de zoge- nde„wetlands" en een potentieel snaai park. In dat kader worden éxel de polder Ceres, Korvers- de oude dijk van Waal en Burg et gehele duingebied zonder als stiltegebied aangewezen, naast zijn al delen van de ge- nte tot stiltegebied verklaart, na- grote delen van het tot de êente behorende deel van de denzee. Verstoring voorstel tot aanwijzing van stilte eden beperkt zich niet alleen tot irplichte gebieden. Naast het jchte gebied valt een behoorlijk van Texel onder de voorgenomen /ijzing. Het ontwerp-programma veert dit als volgt. Texel is rijk notopen en gelegen in vogeltre- tes. Verstoring kan dus schadelijk voor de op rust gestelde broe- 9 en pleisterende vogelbevolking, ris wordt gesteld dat het treffen maatregelen om de rust in grote van het eiland te bewaren me en belang is voor het toerisme, anzien van de andere gebieden het college dat het ruimtelijk be er op is gericht „wezensvreemde enten" uit het buitengebied te weren, bedrijven op bedrijfsterreinen onder te brengen en recreatieve vestigingen op de bekende plaatsen te concentreren, waarbij het gemeen telijk milieubeleid uitgaat van een ge luidsniveau van maximaal 45dBA in het buitengebied, Volgens het college komt dit nagenoeg overeen met het beleid dat de provincie in een stilte gebied voor ogen staat, zodat aanwij zing weinig gevolgen heeft. Omdat bij aanwijzing tot stiltegebied het betreffende gebied onder de wer kingssfeer van de provinciale verorde- nening stiltegebieden komt te vallen, blijft het college ten aanzien van de met-verplichte gebieden een afwij zend standpunt innemen. Volgens het ontwerp-programma is het - om de rust en stilte in de verplichte gebie den te waarborgen - noodzakelijk de omliggende gebieden ook als stiltege bieden aan te wijzen. Omdat in de ontwerp-nota wordt gesteld dat voor de omliggende ge bieden hetzelfde beleid zal worden gevoerd als in de stiltegebieden, trekt het college de conclussie dat in feite heel Texel onder het regime van de stiltegebieden gaat vallen. Hierdoor ontstaat volgens b en w een soort pseudo-wetgeving, die moet worden afgewezen. Als GS de aanwijzing toch doorzet ten, wil het college duidelijkheid heb ben of er voor bestaande activiteiten, waarvoor in de toekomst een onthef fing bij de provincie moet worden aangevraagd, ontheffing wordt ver kregen of dat de provincie naar af bouw streeft. Een voorbeeld hiervan is de MAB-club. Kan MAB-club Texel bijvoorbeeld rekenen op een onthef fing om twee maal per jaar nabij Oosterend een autocross te houden? En hoe worden manifestaties of wedstrijden benaderd waarbij uit een oogpunt van veiligheid lawaai maken de toestellen worden gebruikt? (bij voorbeeld volgboten bij het rondje Texel). En wordt er bijvoorbeeld naar gestreefd om het paraspringen buiten het vliegveld terug te dringen? Verboden Een gevolg van de aanwijzing tot stil tegebied is dat het betreffende ge bied onder de werkingssfeer van de provinciale verordening stiltegebied komt te vallen. Het is verboden om in het stiltege bied zonder noodzaak lawaai te ma ken, waardoor de heersende rust wordt verstoord. Geluiden die in het gebied thuishoren, zijn uiteraard niet verboden. Activiteiten die weinig of geen geluid veroorzaken, bijvoorbeeld VERVOLG VAN PAGINA 1 ijskundige aanpassing....De ge- Ne kan natuurlijk niet zomaar ^n; dan doen we het zelf. Niet fet er dan misschien meer zijn die fcillen, want er is niet één school et eiland in een vergelijkbare si ft Maar je zou de minister mooi kaart spelen. We moeten hem aan zijn plichten herinneren en en waarom hij zomaar de scholen heeft geschrapt, :r motivatie. De Vereniging van rlandse Gemeenten is aange ven door Texel en daar zei men gaat zo maar niet. Maar er niemand anders gereageerd, tft ook nog niets over in de sn gestaan. Misschien zijn er andere 60-jarige scholen die in [zelfde slechte situatie zitten". leuk fuseren tot een school van 250 of zelfs 500 leerlingen. Daar is hij blijkbaar ook dol op...." De minister aan zijn jasje trekken is de eerste actie die volgens Ria Visser moet worden ondernomen. Ze is erg blij dat de raadsleden in de dinsdag gehouden vergadering zo opkwamen voor De Bruinvis, maar vindt dat de problemen in eerste instantie door de minister zelf moeten worden opge lost. „En als hij weer 'niet thuis' geeft, zullen we iets moeten beden ken. We gaan nu naar iedere ge meentelijke vergadering waar De Bruinvis op de agenda staat, zodat we weten hoe onze zaken worden behartigd. We zijn ook al naar een commissie voor welzijnsbeleid ge weest, waar men een willig oor voor ons had". De gemeente heeft een afspraak met de minister gemaakt voor een ge sprek. Ria Visser: „Ik heb gevraagd of ik meemag en dat was akkoord. Dan kan ik de vreselijke verhalen uit de praktijk vertellen en een fotorepor tage laten zien van hoe de toestand werkelijk is. En als dat allemaal niets wordt? Tja, dan zit er toch mets an ders op dan te lobbyen bij de ge meente...." Achterdochtig ik ben een Drent, gewrocht uit lenever en achterdocht. Ik denk misschien hoopt de minister wel 60-jarige scholen zó oud zijn instorten. Dan laten we ze geluiden van tractoren, maaimachi- nes, melkwagens of motorzagen val len niet onder het verbod. Voor de modelvliegclub verwacht het college geen gevolgen. Militaire activiteiten blijven buiten schot. Die komen voor op „de lijst uitzonderingen stiltegebie den 1989", waartegen in dit kader niets kan worden ondernomen. Dinsdagavond stelde raadslid Cor Kuip (Texels Belang) vragen over dit onderwerp. Hij wilde weten of de provincie het antwoord van b en w nog zou accepteren, omdat het niet voor 1 oktober aan de provincie is verstuurd. Wethouder Barendregt ant woordde dat de provincie hiermee mondeling genoegen heeft genomen. Of ook particulieren tot na 1 oktober de tijd hebben gekregen voor en reactie kon hij niet zeggen. De pro blematiek rond de stiltegebieden komt binnenkort in de commissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid aan de orde. In het Gemini-ziekenhuis in Den Helder is dinsdagochtend na een ziekte van enkele we ken oud-raadslid A. Welboren uit 't Horntje overleden. Hij werd 71 jaar. Arie Welboren had van 1962 tot 1966 zitting in de gemeen teraad voor de Partij van de Ar beid. Verder zat hij lange tijd in het bestuur van de openbare bibliotheek Iwaarvan hij mede oprichter was) en was een tiental jaren leider bij de pad- vindersgroep De Zwalkers. Arie Welboren werd op 18 fe bruari 1919 geboren in Den Helder, waar hij werkte in de boekhandel van zijn schoonva der Daan Schreuder in de Ko ningstraat. Na een kort intermezzo biy Bruna in Utrecht kwam hij in 1954 met zijn ge zin naar Texel, waar hij zes jaar als boekhandelaar werkte in Het Boekhuis van J.H. Bruge- mann in de Binnenburg in Den Burg. Vervolgens was hij twin tig jaar als beheerder actief op de RST-camping „Loodsmans duin", een functie die hij om gezondheidsredenen moest neerleggen. Naast zijn dagelijkse werk schreef Arie Welboren een der tigtal kinderboeken met titels als „Het begon bij paal 3", „De getemde mensaap", „De kist van de oude piraat" „De vlag in top voor Jaap en Kees" en het op Texel spelende „Het kamp aan de bosrand" Hij be diende zich daarbij naast zijn eigen naam van pseudoniemen als Arie Haaks, Daan van Duin en Niek van der Zee. Enkele van zijn boeken werden door de NCRV verwerkt tot kinder hoorspelen. 'in van de Bruinvis zitten nu nog keurig rustig, maar in deze zelfde ruimte moet de korden gegeven.... In de dinsdagavond gehouden raads vergadering werd een brief van de Cocksdorper kustzeilvereniging be handeld. Deze ging over het gevaar van zwemmen bij paal 33. De raadsleden waren het erover eens dat dat ter plaatse moet worden ver boden en vroegen zich af of strand bewaking op het bewuste gedeelte wel moet worden gehandhaafd. Volgens Groen-Links man Peter Bak ker werpen zich de laatste tijd veel kenners van het Texelse kustgebied op, waarvan sommigen financieel be trokken zijn bij paal 33. Hij wees op de gevaren daar en bepleitte een handhaving van het zwemverbod. „We moeten dit onderwerp meene men in de seizoensevaluatie". Gré Zegers van de PvdA vroeg naar het oordeel van Rijkswaterstaat over het strandgedeelte. Erna Eelman Deze week is een begin gemaakt met het uitbaggeren van het achter ste deel van de Oudeschilder haven. Vorig jaar werd de baggerspecie uit deze hoek niet meegenomen, omdat monsters hadden uitgewezen dat de bodem ter plekke méér verontreinigd was dan is toegestaan. Dat beteken de dat het slib uit het achterste ha vendeel (bij het dok en de jachthaven) niet in de Waddenzee kon worden gestort, dit in tegenstel ling tot het schonere slib uit de rest van de haven. Een depot waar ver vuilde bagger kon worden gestort, was vorig jaar nog niet beschikbaar. In die situatie is inmiddels verande ring gekomen: er is nu een (aan alle eisen voldoend) depot in een insteek- haven van het Noordhollands kanaal tussen Den Helder en De Kooy. „Ove rigens", nuanceert Mart Zijm van Rijkswaterstaat Texel, moet je bij verontreiniging met denken aan che misch afval en dergelijke. Deze bag gerspecie zit één klasse boven de norm. De bagger bevat voornamelijk omzettingen van olie- en teerbestand- delen, in vaktermen polycyclische De bevolking van De Koog is de du pe van de situatie rond Jarino en het Stappenland. Dat was de mening van de raadsleden over een dorps huis voor De Koog in de vergadering van dinsdagavond. Cor Kuip van Texels Belang had een geheel nieuw plan: als het bestaande postkantoor van het dorp door de PTT wordt op geheven en er een postagentschap in het leven wordt geroepen, dan zou het gebouw kunnen worden aangewend als gemeenschaps ruimte. Meerdere raadsleden spraken zich uit voor ontkoppeling van de bouw van een dorpshuis en de ontwikkeling van het artikel 11 gebied. Nel Eelman van het CDA: „Men heeft nu lang genoeg gewacht, er moet nu iets ge beuren. De bevolking moet zelf met initiatieven komen". Cor Kuip had het al helemaal uitge dacht. „Het postkantoor moeten we tot dorpshuis verklaren en het posta gentschap kan bij de VVV onderge bracht. De plaats van dat gebouwtje is daarvoor ideaal. En een praktij kruimte voor een huisarts kan bij één van beide gerealiseerd worden". Hij kreeg bijval andere raadsleden. Wethouder Terpstra legde uit dat alle ontwikkelingen rond een dorpshuis afhankelijk zijn van de afwikkeling van de Jarinozaak. Zijn collega Tine Krijnen verzekerde de raad dat door het college niks in de ijskast is gezet. „Ik vind de suggestie van Kuip het onderzoeken waard. Maar ik denk dat de PTT zelf heus pittig genoeg is om (VVD) wees erop dat de strandbewa king averechts werkt. „Nu zijn er mensen die denken: we kunnen hier wel zwemmen ondanks het gevaar, want er is toch iemand die op ons let". CDA-er Ate Rienstra wilde, los van het eventuele gevaar ter plaatse, overwegen of niet een verbod op zwemmen moet worden gehand haafd. „Er is al zoveel zwemstrand op Texel, laat dit deeltje dan alleen voor een zeilvereniging zijn". Wethouder Barendregt vertelde dat in mei door de raad werd besloten wél bewaking bij paal 33 in te stellen, juist om de mensen uit het water te houden.... „Dat werkt dus kennelijk niet, blijkt uit uw geluiden. Het ver oorzaakt een 'schijnveiligheid'. Rijks waterstaat heeft bevestigd dat het bij paal 33 erg gevaarlijk is voor zwem mers, dus het verbod blijft er. We hoeven dus alleen maar te praten over wel of geen bewaking en dat zullen we bij de evaluatie doen". aromaten (pak's). Verder waak ik er voor een beschuldigende vinger uit te steken naar een eventuele vervuiler. Het is logisch dat de verontreiniging in het achterste deel van de haven het grootst is, dat is een dode hoek. Iedereen vervuilt een beetje en alle beetjes samen hopen zich in die hoek op." Uitbaggeren van het ach terste deel vermindert het risico dat de verontreiniging zich over de rest van de haven verspreidt. In september werd de toegang tot de haven een stukje dieper gemaakt. De vergunning voor het uitbaggeren van de rest van de haven wordt niet eer der dan in november verwacht; die werkzaamheden zullen daarom waar schijnlijk pas in het nieuwe jaar kun nen worden gestart. De Teso-veerhaven komt vermoedelijk wel al eerder aan de beurt; een deel van de benodigde vergunningen is al binnen. Het baggerwerk in de Oude schilder haven zal tenminste een maand of twee in beslag nemen. In totaal moet 4500 kuub havenslib worden verwijderd. Het werk wordt uitgevoerd door aannemingsbedrijf De Vries v.d. Wiel in combinatie met Herik BV, een specialist in bodemsa nering uit Sliedrecht. (Foto Bert Koning) een goede lokatie voor een agent schap te zoeken". PvdA-er Gerard van der Kooi zei dat een dorpshuis in De Koog al jaren een oude wens van zijn partij is. „Maar we weten nog niet wat voor een kostenplaatje daaraan vast zit. Het is onvoorzichtig om nu al een standpunt in te nemen. We moeten de Kogers niet blij maken met een dode mus". Poster repliceerde dat de PvdA al brult dat het hun idee is voor het dorpshuis er staat. „Oud wethouder Zegers heeft het er al over gehad en ook andere raadsleden in het verleden. Als het er komt heb ben we het samen gerealiseerd". Burgemeester Schipper beloofde dat dit onderwerp snel weer aan de orde zal komen, als meer bekend is over de afwikkeling van de Jarino-zaak. Het gemeentebestuur vindt een ex tra uitrit voor het bungalowterrein ,,So What" in Everstekoog gevaarlijk en voelt er daarom niets voor. Het verzoek van particuliere bungalowei genaars van dit terrein is dan ook van de hand gewezen. Er is sprake van een fundamenteel verschil van opvatting, want de parti culiere eigenaars (verenigd in de „Vereniging belangengemeenschap eigenaren bungalowpark So What- oost") vinden juist het ontbreken van de extra uitgang gevaarlijk. Die ene uitgang is namelijk te smal voor tweerichtingverkeer en is tevens het enige fiets- en voetpad naar de 19 betreffende bungalows. Bovendien wordt het pad gebruikt voor in- en uitsteken van auto's vanaf 11 par keerplaatsen, die gedwongen zijn het terrein achteruitrijdend te verlaten over een afstand van 10 tot 120 me ter. De eigenaars willen daarom ver plicht éénrichtingsverkeer op het pad en aann het eind daarvan de extra uitrit. B en w willen die uitrit niet omdat er feitelijk al twee zijn (die tweede geeft toegang tot een ander deel van het terrein). Nog een uitrit aan de Califor- niëweg betekent een extra „actie punt" voor het verkeer. Regel is dat recreatieterreinen om veiligheidsrede nen één in/uitrit hebben op de open bare weg en daaraan wil men zich ook in het geval So What houden. B en w twijfelen bovendien aan de noodzaak. Ze menen dat halverwege het pad mogelijkheden zijn om de auto te draaien zodat achteruitrijden naar de Californiëweg niet nodig is. En als er zoveel auto's zijn gepar keerd dat draaien niet kan op het eind van het pad, dan zou het maken van een keerplaats een oplossing kunnen zijn. Zonodig wil het college daaraan meewerken door middel van een artikel 19-procedure. De dinsdag gehouden actie „Geef Max de zak" is een succes ge worden. De hoeveelheid opgehaal de kleding was belangrijk minder dan vorig jaar, maar omdat de kwaliteit veel beter was, was de financiële opbrengst aanmerkelijk hoger: ruim f11.000,- (vorig jaar f8400,-). Dat betekent dat de Texelaars pre cies hebben gedaan wat van hen werd gevraagd. In advertenties was erop aangedrongen dat zij al leen goede, nog draagbare kleding aan de weg zouden zetten, dus geen schoenen, vodden, gordijnen, vloerbedekking e.d. De verwach ting was dat de ingezamelde kle ding dan door de Stichting Geef Max de Zak veel hoger zou wor den getaxeerd. Die verwachting kwam uit Aan de hand van enkele steekproeven die direct na afloop van de actie wer den genomen door stichtingverte genwoordiger Dirk Vuijk, werd de waarde voorlopig vastgesteld op f0,80 per kilo (vorig jaar f0,40) bij een totaal gewicht van ruim 14000 kg (vorig jaar 21000). Het verblijdende resultaat werd dinsdagavond bekend gemaakt in hotel De Lindeboom door Henk van Wijk, voorzitter van de organi serende Rotaryclub. De Rotaryle- den haalden de kleding in nog geen 3,5 uur op, gebruik makend van 16 auto's die op 14 routes werden ingezet. Ze werden gehol pen door andere vrijwilligers waar onder een viertal enthousiaste mensen van de sociale werkplaats De Bolder. Totaal was vijftig man bij de actie ingeschakeld. Omdat de totale hoeveelheid inge zamelde kleding kleiner was, kon bij de afvoer van Texel worden vol staan met twee vrachtauto's: een grote wagen van A.RC. Koopman en een kleinere van het NIOZ. Een vrachtwagen van S. Loos was wel beschikbaar gesteld, maar hoefde niet te worden ingeschakeld. Mensen die om een of andere re den niet op tijd de kleding aan de weg hebben gezet, kunnen de zakken alsnog voor het goede doel bezorgen bij Marjan van der Vis, Gerritslanderdijk 41, wel graag bin nen een week. De Texelaars zijn dus selectief ge weest bij het uitzoeken van de kleding. Dat houdt in dat veel mensen nog over minder goede afgedankte kleding beschikken. Ook die spullen hoeven niet te worden weggegooid, maar worden graag in ontvangst genomen door de zusters van verzorgingshuis Sint Jan in Den Burg. De opbrengst van de Max-actie gaat voor de helft naar het Tessel- huus en wordt voor de rest besteed aan uitzending van reuma- patiënten naar het kuuroord in Badgastein.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5