nZondag van 11.00 tot 17.00 uur: IIIOZ en RIN laten zien hoe pannend wetenschap is ED, MQERPAC 11 OKTOBER 1990TEXELSE COURANTPAGINA 7 £sf len medeorganisator van de open dag) Gerard Nieuwland aan de speciale microscoop waarmee hij protozoên (eencellige diertjes) tjdeert. Je zich ooit afvraagt wat er nu precies gebeurt in het Neder- nds Instituut voor Onderzoek der Zee in 't Horntje, moet zon- ■g a.s. niet thuisblijven. Het NIOZ houdt dan open huis en ent zich in om te laten zien hoe boeiend en veelzijdig het zee- verzoek is dat hier wordt verricht Tal van medewerkers van if oceanografische instituut zijn al weken bezig om er iets heel leressants van te maken, ook voor mensen die nooit iets met itenschappelijk onderzoek te maken hebben gehad. groot wetenschappelijk bedrijf is met maar liefst 170 vaste medewerkers. Dat zijn niet alleen „biologen", maar bijvoorbeeld ook geologen, analisten, oceanografen, bankwerkers, timmer lieden en instrumentmakers. Daar naast zijn in het instituut altijd wel tientallen studenten, stagiaires en gastmedewerkers uit binnen- en bui tenland actief. Het NI0Z is ondergebracht bij de Ne derlandse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek en doet in beginsel overal op aarde onderzoek, dus niet alleen Noordzee en Wadden zee maar ook de Noordelijke en zuid elijke Atlantische oceaan, het Zuidpoolgebied, het Caraïbisch ge bied, Indonesië, de Noordwestelijke Indische oceaan, Korea, China, Thai land en Mauretanië. Naast omvangrijke laboratoriumfacili teiten op Texel beschikt het NIOZ over diverse kleine en grote schepen waaronder de Tyro en de Tydeman die op de oceanen worden gebruikt, terwijl in samenwerking met andere landen onderzoek wordt gedaan van af de grote ijsbreker Polarstern in An tarctica. Het onderzoek is verdeeld over diver se afdelingen zoals fysische oceano grafie, chemische oceanografie en zeevervuiling, mariene geologie en geochemie, biologie van bodem, wa- r NIOZ is met het enige instituut kop deze dag publiek binnen zijn flen haalt. Onder het motto „We lschap op zicht" doen zo'n 90 >ea, sterrenwachten, universiteiten |onderzoekinstituten hetzelfde. Dat ~Kurt ter afsluiting van de jaarlijkse Ijonale Wetenschapsweek, bedoeld Iwetenschap en „gewone men- 1" dichter bij elkaar te brengen. 'NIOZ deed daar nog niet eerder imee. Het is voor het eerst sinds «3lf jaar dat het instituut open s houdt. Veelzijdig bedrijf zijn maar weinig Texelaars die zich "seren dat het NIOZ feitelijk een ter en kustgebieden en beleidsgericht wetenschappelijk onderzoek. Hulpaf- delingen maken de uitvoering van dat onderzoek technisch mogelijk: de haven- en vaartuigendienst, werktuig bouw, instrumentmakerij en electroni- ca voor de ontwikkeling van apparatuur, rekenafdeling, redactie, reprografische afdeling en een biblio theek. De resultaten van de onder zoekingen worden afgedrukt in publicaties en rapporten waarvan er bijvoorbeeld in 1988 124 verschenen. Toegankelijk De NlOZ-mensen willen het publiek wat laten proeven van de activiteit die door al die afdelingen wordt ver oorzaakt. Hoewel niet alle vormen van onderzoek zich lenen voor pre sentatie, zullen toch tal van leuke wetenschappelijke demonstraties en shows gegeven worden. Aan de hand van een programma boekje met plattegrond kunnen de bezoekers een keus maken of syste matisch alles aflopen. Daarbij is men niet alleen welkom in practisch de hele benedenverdieping van het NlOZ-gebouw, maar ook bij het ver derop gelegen RIN-gebouw, de instal laties en de havenfaciliteiten. Lezingen Ter gelegenheid van „Wetenschap op zicht" geven drie prominente NIOZ- onderzoekers lezingen in de blauwe zaal, oftewel het grote auditorium. Om 13.00 uur houdt Peter de Wilde een verhandeling over zijn experimen ten in nagebootste Noordzeebodems. Daarbij gaat het om de effecten van (overmatige) algengroei op bodemdie- ren. Uit vergelijkingen tussen deze la boratoriumproeven en de echte Noordzeebodem wordt informatie ver kregen over het functioneren van het bodemleven in de Noordzee. Zeevogelspecialist Kees Swennen houdt om 14.30 uur een lezing over de Eidereenden in de Waddenzee, waarbij de vraag aan de orde komt of er voor deze vogel, de grootste consument van bodemdieren in de Waddenzee, nog wel voedsel genoeg is. Om 16.00 uur tenslotte geeft Han Lindeboom een verhandeling over de effecten van de visserij op het leven in de Noordzee. Lindeboom heeft re centelijk in visserijkringen veel op schudding veroorzaakt met zijn voorstel om delen van de Noordzee voor de visserij af te sluiten. Films In dezelfde blauwe zaal worden twee films vertoond. Om 11.15, 13.30 en 15.00 uur de 45 minuten durende documentaire „Het land houdt niet op waar de zee begint", over de Snellius-expeditie in Indonesië waarin het NIOZ een belangrijk aandeel had. Om 12.15 en 16.30 uur de door het NIOZ zelf gemaakte film „Dieren van het wad", een twintig minuten du rende rolprent over het dierenleven in de Waddenzee. Op vertoon van de consumptiebon die ze bij de ingang hebben gekregen kunnen de bezoekers in de kantine koffie, thee of frisdrank krijgen. In de kantine ligt ook een collectie schel pen, waarmee de kinderen een leer zaam spelletje kunnen doen. Zolang de voorraad strekt kan bij de ingang ook het boek „In dienst van hoe speciale apparatuur voor het zee- onderzoek wordt ontworpen en ge bouwd. Onder andere worden een printontwerpcomputer en apparatuur voor programmering van intelligente controleapparatuur getoond. Natuurlijk is het permanente mu seumgedeelte van het NIOZ ook open. Onder andere wordt hier met foto's de geschiedenis van het insti tuut in beeld gebracht. Bovendien wordt hier een (door Videolux ge monteerde) film vertoond over de Epos-expeditie in Antartica. Veel belangstelling zal er ongetwijfeld ook zijn voor de electronenmicro- scoop. Men eigen ogen kan men kij ken naar objecten die tot 20.000 keer worden vergroot Dan is er de „Fractal"-demonstratie die laat zien hoe ingewikkelde struc turen bij het leven in zee door een voudige processen worden voortgebracht. De bezoekers kunnen verder de vier grote zeeaquaria (elk 3 m3) bekijken. Twee bakken bieden huisvesting aan grote en kleine Noordzeedieren en in de twee andere zitten respectievelijk subtropische en tropische dieren. Het is mogelijk van grote afstand troebelheid en temperatuur van zee water vast te stellen. Dat gebeurt on der andere met satellieten volgens een systeem dat remote sensing heet. Dit wordt gedemonstreerd met de satellietontvanger waarover het NIOZ beschikt. Allerlei vissen en an- windmolen van het NIOZ valt veel in teressante informatie te krijgen. On der de noemer „Energietechniek" ziet men iets van het meet- en regelwerk van de molen. Ook over de klimaat beheersing in het uitgestrekte NIOZ- complex, de verlichting, de koel- en vriesruimtes en de nieuwe digitale te lefooncentrale wordt informatie ver strekt. Zo zijn er nóg twintig demonstraties en presentaties, zodat men al gauw een paar uur zoet is. Een greep: Met een stereomicroscoop kan men foraminiferen zien, microscopische diertjes die een kalkhuisje hebben zo dat hun resten in de zeebodem be waard blijven. Met een lichtmicroscoop en een tv- camera wordt een beeld op een mo nitor gezet dat vervolgens met een beeldanalyseprogramma wordt be werkt, zodat de afzonderlijke deeltjes in verschillende grootteklassen kun nen worden onderverdeeld. Met de autoanalyser worden voe dingsstoffen zoals fosfaten en nitra ten met grote precisie geanalyseerd. Ook wordt gemeten hoe de opname van koolzuurgas uit de atmosfeer door de oceaan zich voltrekt. Een an dere meetdemonstratie heeft betrek king op natuurlijke en verontreinigende metalen in zeewater, organismen en bodem. Ook ziet men hoe gehaltes PCB en pesticiden in water en bodem worden aangetoond. Er is ook een demonstratie die duide lijk maakt voor welke problemen vo- VETE1SC1AP WEEK -V Laboratoriumassistent Jeroen de Jong bezig met het bepalen van sporenmetalen in de ..clean air room" van het NIOZ. In de monsters, onder an dere afkomstig van een diepte van 5000 meter in de oceaan, kunnen metalen nog worden aangetoond als per liter één nanogram dat is een miljardste gram) aanwezig is. dere zeedieren worden getoond in de stand die is verzorgd door de Helder- se NlOZ-afdeling, die de taak heeft studiemateriaal (onder andere van de visserij) aan te kopen. entmaker Herman Boekei met een container die voor diepzeegebruik was ontworpen en daarom een enorme druk moest kunnen en. Bij een proef in een hogedruktank in het Franse Brest bleek het ding te zwak te zijn. Bij een druk van 748 bar werd de twee centime- stalen wand ingedeukt. Op de achtergrond het computergestuurde freesapparaat, waarmee onderdelen van meetinstrumenten worden digd de verwondering" in ontvangst wor den genomen tegen inlevering van een bon die is afgedrukt in de spe ciale „Wetenschap op zicht"-krant. Deze krant is of wordt als bijlage op genomen in onder andere de Volks krant en het maandblad „Kijk". De (gratis) krant is ook verkrijgbaar bij VVV-kantoren, openbare bibliotheken en de deelnemende instellingen. Het boek gaat over wetenschap in het al gemeen en bestaat uit interviews met onderzoekers. Tournee Vervolgens kunnen de bezoekers een rondgang maken langs de diverse wetenschappelijke attracties die spe ciaal voor deze gelegenheid in elkaar zijn gezet. Aan het begin van de tournee is een stand van EcoMare, waar informatie wordt gegeven over dit centrum voor Wadden en Noordzee en waar onder andere videobeelden worden vertoond. De wijze waarop vervuilende stoffen zich in de Noordzee verspreiden wordt duidelijk gemaakt met een computer. Op het beeldscherm ziet men hoe snel en langs welke routes bijvoorbeeld gifstoffen die uit de ri vieren komen, worden getranspor teerd. De bezoekers kunnen zich een indruk vormen van het NIOZ onderzoekvaar- tuig voor de Noordzee dat volgend jaar in gebruik genomen wordt. In de betreffende stand staat een model met tekening. Videobeelden laten de modelproeven zien die met het ont werp zijn uitgevoerd. Op de afdeling electronica is te zien Stand nummer 14 geeft informatie over het visserijonderzoek van het NI OZ in verleden, heden en toekomst De pijlen volgend en de trap afdalend komen de bezoekers bij demonstra ties en apparatuur in de timmerwerk plaats van het instituut. Ook in de onderhouds- en constructiewerk plaats is van alles te zien; men kan er vrij rondlopen. In de instrument makerij wordt een computergestuur de freesmachine gedemonstreerd. In de grote loods van het NIOZ worden diverse lieren getoond en meerdere water- en bodembemonsteringappara- ten, waaronder exemplaren die ge schikt zijn om in de diepzee te worden gebruikt. Er is onder andere en zeer geavanceerde bodemlander bij, een soort robot die neergelaten op de bodem van de diepzee auto matisch en geprogrammeerd zuurstof- en temperatuurmetingen uitvoert, watermonsters neemt en fo to's maakt. Ook een planktontorpedo en een planktonrecorder waarmee van verschillende dieptes plankton monsters kunnen worden opgehaald, staan hier te kijk. Bij zijn grotere expedities maakt het NIOZ gebruikt van laboratoriumcon tainers die op de wal worden inge richt en vervolgens kant en klaar aan boord van de schepen worden gezet. Enkele van deze mobiele laboratoria zijn te bezichtigen. Ook over de welhaast beroemde gels (zoals de Kanoetstrandloper) komen te staan als zij moeten eten van het wad. Aandacht wordt voorts gegeven aan het kweken van zoöplankton, waarbij groei en ontwikkeling van roeipoot- kreeftjes (door de microscoop te zien) wordt bestudeerd. Ook gedemonstreerd wordt de flow- cytometer, een met laserlicht wer kend apparaat waarmee de kleinst levende algen kunnen worden geme ten. De moeite waard zijn verder de unie ke videobeelden van de Antarctische zeebodem en de dieren die daarop leven. In een proefopstelling wordt het ef fect nagebootst van het beruchte gat in de ozonlaag op levende micro organismen. De bezoekers kunnen vrij rondlopen in het aquariumgebouw, waar ook van alles wordt tentoongesteld en gedemonstreerd. Hetzelfde geldt voor het haventerrein en de haven waar onder andere de onderzoekingsvaar tuigen Navicula en Aurelia zijn te be zichtigen. De bezoekers zijn dan in de buurt van de Texelse vestiging van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer. Men houdt zich hier bezig met het onderzoek van de Waddenzee en daarmee te vergelijken kustwateren (estuaria). Dit onderzoek gebeurt met modellen van ecosystemen die uniek zijn in de wereld. Zondag zijn de on- derzoekopstellingen te bezichtigen en onderzoekers geven uitleg. Aandacht wordt daarbij gegeven aan visziekten, zeehonden, mosselbanken, de effec ten van mosselen op de wadbodem en kunstmatige kwelders.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7