Blues is een dat eb je of je hebt het niet Ook een kerk is een toeristische voorziening... Voor Jan Koomen is het alle dagen blues f30.000,- nodig voor restauratie kerk De Cocksdorp olitie verkoopt 54 'etsen bij veiling Nieuwe landingsboot voor mariniers Populieren Hollewal moeten wijken voor begaanbaarheid pad Open School houdt cursus vergaderen Bewoners Gollards verkopen handwerk KINDERDAG 11 OKTOBER 1990TEXELSE COURANTPAGINA 9 *fst 54 fietsen zijn tijdens de fiet- peiling van de Rijkspolitie ver- t' Afgelopen zaterdag kwamen 60 belangstellenden op de vei- 5 van gevonden fietsen af. De rij den gingen gemiddeld voor ƒ10.- hand. De duurste ging weg *'een bedrag van ƒ125,-, de '■'■Oopste voor f2,-. 0 kns de halfjaarlijkse fietsenveiling 'den eigenaren van gestolen fiet sen in de gelegenheid gesteld een gevonden rijwiel terug te kopen. Vol gens de politie is er nooit eerder zo veel belangstelling voor de verkoping geweest. „Waarschijnlijk is de publici teit daar debet aan, maar daarnaast zijn er natuurlijk nooit eerder zoveel gevonden fietsen binnengekomen," aldus Jos Berbée van de Rijkspolitie. Slechts twee fietsen bleven onver kocht. Volgens de politie zijn de rij wielen rijp voor de sloop. Tijdens de kijkdagen die aan de ver koping vooraf gingen, herkende een aantal Texelaars hun eigen fiets, zo dat die alsnog hun weg naar de rechtmatige eigenaar vonden. De opbrengst was in totaal f550,-. Omdat de gemeente Texel beheerder is van gevonden voorwerpen, wordt het bedrag in de gemeentekas gestort. Op de Joost Dourleinkazerne vindt dinsdag de overdracht plaats van het nieuwe landingsvaartuig LCVP „Mark 3" (Landing Craft Vehicle and Perso- nell. Dit zal in beslaten kring met enig ceremonieel gepaard gaan. Met zeven tegen acht stemmen heeft de gemeenteraad dinsdag avond het oordeel geveld over enige populieren op de Hollewal. Om de begaanbaarheid van het trottoir te verbeteren moeten deze verdwijnen. Deze maatregel is één van de zeven aanpassingen die op Texel zullen plaatsvinden voor ouderen en gehan dicapten. Jan van Asselt vond enkele geraam de kosten wel erg hoog. Zo staat er ƒ500,- op het plan voor het verplaat sen van een verkeersbord. Hij vroeg waarom de commissie Veilig Verkeer niet was betrokken bij het samenstel len van de lijst. Peter Bakker van Groen Links sloot zich hierbij aan. „Er had in een breder verband over moe ten worden gepraat. En ik denk dat als de stoep op de Hollewal een beetje wordt verlegd de bomen daar bewaard kunnen blijven, al is de po pulier misschien niet populair op Texel". Hij kreeg steun van Nel Eel- man (CDA). Wethouder Tine Krijnen legde Van Asselt uit dat het verplaatsen van een verkeersbord echt zoveel kost. Ze waarschuwde dat het verleggen van het voetpad langs de Hollewal ten koste zou gaan van de straatbreedte. „U moet mij geloven, ik ben geen voorstander van het rooien van bo men", verklaarde wethouder Dirk Terpstra. „Maar het gaat alleen maar om een paar bij de ingang van het Verpleeghuis". Het leek Peter Bakker helemaal niet zo erg als verplaatsing van het voetpad ten koste ging van een klein stukje Verpleeghuistuin. „In ruil daarvoor krijgt men een leuke omloop, zodat men een rondje om het Verpleeghuis kan wandelen. Mis schien met hier en daar nog wat leu ke zitjes", mijmerde hij. Het voorstel werd in stemming gebracht, maar haalde het net niet. Open School Texel is van plan een cursus te houden voor mensen die in een bestuur willen plaatsnemen. Onder de titel „Thuis in vergaderen" zal een aantal onderdelen van het bestuurswerk worden geoefend. De cursus is -om subsidieredenen- uit sluitend bedoeld voor mensen die niet meer dan lagere school en/of twee jaar voortgezet onderwijs heb ben genoten Texel kent een groot aantal verenigin gen en clubs. Al deze organisaties hebben een bestuur, waarvoor regel matig nieuwe leden worden ge vraagd. Dit vormt voor veel besturen een probleem. Soms hebben mensen er geen tijd voor. Er zijn ook mensen die op zich wel voelen voor bestuurs werk, maar iets anders dan tijd houdt hen tegen: het idee dat ze wellicht verslagen moeten maken of hun me ning in een groep naar voren moeten brengen. Kortom, onzekerheid doet een aantal mensen besluiten maar geen bestuursfunctie te aanvaarden. In de cursus van de Open School Texel zal onder meer aandacht wor den besteed aan: het duidelijk onder woorden brengen van ideeën, discus siëren en vergadertechniek, het ma ken van verslagen (met aandacht voor de Nederlandse taal), het lezen van financiële verslagen, hoofd- en bijzaken onderscheiden. Ook mensen die al in een bestuur zitten, kunnen meedoen om zo een aantal onderdelen beter onder de knie te krijgen. De cursus beslaat twintig bijeenkomsten op de woens dagavond in d'Ouwe Ulo in Den Burg, van 19.45 tot 22.15 uur. De kosten bedragen 40,- en de eerste cursusavond is woensdag 24 okto ber. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Siem Zijm, tel. 11741 of 10233. Woensdag 17 oktober is er in de Gol lards een verkoping van zelfgemaakte handwerken. De bewoners hebben weer flink gebreid en vanaf 14.00 uur zijn er onder meer poppen, kleed jes, truien en geborduurde schilderij en te koop. Uiteraard zijn ook de traditionele oliebollen verkrijgbaar. De Nederlands Hervormde kerk aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp moet nodig worden opgeknapt. Hoewel een leek op het eerste gezicht geen ernstig verval constateert, is het hele exterieur dringend aan restauratie toe. De kosten daarvan zijn geraamd op anderhalve ton. Het Ministerie van WVC geeft een subsidie van 80%, zodat de Hervormde Gemeente Eierland zelf voor f30.000,- moet zorgen. Er is een actiecomité opgericht dat zich als doel heeft gesteld dit bedrag op tafel te hebben als de kerk 150 jaar bestaat: op 6 juni 1991. De restauratie kan dan in de herfst van datzelfde jaar van start gaan, waar bij niet alleen het schip van de kerk maar ook de toren onder handen zal worden genomen. Zoals bij alle Hervormde kerken op Texel is alleen het schip eigendom van de kerkelijke gemeente; de toren is van de burgerlijke gemeente, die de restauratie van dit onderdeel van het gebouw dan ook voor zijn reke ning neemt, óók met WVC-subsidie. Een bedrag daarvoor staat al een tijd op de begroting. Tegelijk Het opknappen van toren en schip worden bewust tegelijkertijd uitge voerd. Dat is technisch wenselijk en efficiënt. De in kerkrestauratie gespe cialiseerde Friese architect De Haan heeft een plan gemaakt, dat onder meer voorziet in het repareren en op nieuw voegen van het metselwerk, het herstellen van betonnen randen, vervangen en aanvullen van betim mering, lood en andere waterafdich- tende voorzieningen. Ook aan de kap is deerlijk door de tand des tijds ge knaagd en die zal dan ook voor een belangrijk deel moeten worden ver vangen. Nog slechter is de (houten) toren eraan toe; deze zal geheel moe ten worden vernieuwd. Alleen De indruk mag met worden gewekt dat de Hervormde gemeente de kerk heeft verwaarloosd. Op het gebouw is goed gepast; men heeft nu te ma ken met normale en onvermijdelijke slijtage, veroorzaakt door weer en wind. Het is dan ook alleen de bui tenkant van het gebouw („de schil" zegt de architect) die opgeknapt moet worden. Het interieur is steeds keurig bijgehouden en daaraan hoeft dan ook niets te gebeuren. De slechts 150 betalende lidmaten tel lende Hervormde gemeente Eierland heeft geen middelen voor ingrijpend onderhouds- en herstelwerk. Dat van binnen toch steeds het noodzakelijke kon gebeuren, is onder meer te dan ken aan de Hervormde vrouwen die 's zomers elke week verkoping hou den van zelfgemaakte handwerken e.d. en daarmee jaarlijks vijf tot zes duizend gulden verdienen. Bij de op handen zijnde restauratie zal dat fonds ongemoeid worden gelaten. Het actiecomité dat zich tot doel heeft gesteld dertig mille in te zame len, beschouwt het opknappen van de kerk niet alleen als een belang van de Hervormden van Eierland. „De eigen mensen zouden zelfs zonder kerk kunnen, want het wijkgebouw ernaast zou voor de diensten ook groot genoeg zijn. Maar als de toe risten komen, is de kerk hard nodig. We willen daarom een beroep doen op instanties en bedrijven - met of zonder kerkelijke binding - die met toerisme hebben te maken. Dat is een van de doelgroepen bij onze ac tie", zegt voorzitter Arie Boon. Hij en zijn medecommissieleden Hannie Dros, Joke Huidinck, Klaas Baren- dregt en president-kerkvoogd Frans Koorn, beschouwen de kerk dan ook als een toeristische voorziening, even noodzakelijk en nuttig als wegen, winkels en recreatieobjecten. Ook de monumentale waarde mag met uit het oog worden verloren. De kerk geeft aan het dorpsbeeld een karak teristiek en vriendelijk accent. Het is belangrijk dat deze blikvanger en goed onderhouden bijstaat. Het comité doet ook een beroep op kerkelijke, „randkerkelijke" en buiten kerkelijke personen die zich op een of andere manier verbonden voelen met het gebouw, toeristen die regel matig in De Cocksdorp en omgeving vertoeven en (oud)inwoners van dorp en polder. De bedrijven en instellin gen, waarvan wordt gehoopt dat zij het grootste deel van het benodigde bedrag zullen geven, krijgen per soonlijk bezoek van een van de co mitéleden. De mensen van de andere genoemde doelgroepen, zul len hopelijk spontaan in de buidel tasten en een gift overmaken naar het restauratiefonds, Rabobanknum- mer 362535868. Comité-voorzitter Arie Boon en kerkeraadslid Piet Jansen bij de noordoostelijke gevel van de te restaureren kerk Jansen houdt het archief bij van de Hervormde gemeente Eierland en weet daardoor veel over de historie van het gebouw te vertellen. De kerk, gebouwd door Jacob van der Kloot, werd in 1841 in gebruik genomen, zes jaar na de bedijking van Eierland De bouwkosten bedroegen f8000.- en dat bedrag kwam voor re kening van het gouvernement frijk). In verband met de groei van het aantal lidmaten werd in 1863 tot uitbreiding overgegaan, waarbij het 12 el len lange schip tot 18 ellen werd verlengd Opvallend in het interieur is de fraaie zeventiende eeuwse kansel, die afkomstig is uit de Engelse kerk aan het Noordeinde in Den Haag en destijds voor f200.- werd gekocht een joint op en viel tegen een muurt je in slaap.. Dat is nou blues." Dat „blowen" (stickies roken) on losmakelijk met blues is verbonden, wil Koomen hiermee beslist niet zeg gen. „Nee. Wel met reggaemuziek bijvoorbeeld. Bovendien, op Texel moeten de zaaleigenaren er niets van hebben. Er is geen gedoogde handel, in café's mag niet worden gedeald." Zonnebrillen Koomen beoordeelt het bluespubliek als „zeer gemotiveerd" De verwach ting is dat de festivalgangers zich weer massaal zullen uitdossen met hoeden, zonnebrillen en andere attri buten „Je hebt dan al bij voorbaat sfeer. De mensen komen met een blij gezicht het café binnen. Agressie verwacht ik niet. In ons programma hebben we ook bewust geen blues opgenomen die dicht tegen hardrock aanzit. Het probleem met dat genre is dat de fans volledig uit hun dak gaan. Op Texel is meer vriendelijke, swingende blues te horen. Maar daarin zit genoeg variatie en kwali teit." De groeiende belangstelling voor blu es heeft gevolgen voor de organisa tiekosten. De artiesten kunnen een hogere gage vragen dan een paar jaar geleden. De prijs voor de passe partouts, ƒ20,-, is in de ogen van Koomen echter nog alleszins redelijk, gezien de kwaliteit die wordt gebo den. Clausule In het organiseren van een festival gaat veel tijd zitten, zegt Koomen. „Ik ben niet van plan dit twintig jaar; vol te houden. Hoewel het een festi val van niks is, vergeleken met grote evenementen als de festivals van Peer en Tegelen, heb je er veel rompslomp van. Alleen al in het aan trekken van een topper als Louisiana Red gaan drie dagtaken zitten. Maar ja, als je het goed wilt doen...." Bijko mend probleem was dat de meeste artiesten in hun contract een clausule hebben opgenomen dat ze niet op Texel hoeven te verschijnen als ze in dezelfde periode een buitenlandse toernee kunnen maken. Hierdoor ge beurde het dat de organisatie tot viermaal toe op zoek moest naar een „top of the bill"-artiest. Eddy C. Campbell, CharJy Mussel White en Little Willy Littlefield haakten af, voordat de organisatie bij Louisiana Red belandde. „Uiteindelijk zijn we met hem heel tevreden. Onlangs werd hij door John Lee Hooker op de Britse t.v. genoemd als één van diens helden, dus dat zit wel goed." Opvallend is verder de eis van enkele bluestoppers van een hotelkamer met 24 uur per dag televisie. „Logisch, want nogal wat artiesten kunnen le zen noch schrijven, die kennen alleen blues." Programma Het in de Blues- en Recreatiekrant gepubliceerde programma is op één punt gewijzigd. De formatie J.B. and the Mazola Party is in de plaats ge komen van Blues Bianco, die zater dagavond in café De Zwaan stond geprogrammeerd. De vervangende band is door Blues Bianco zelf aan de organisatie voorgesteld. J.B., een Nederlandse 4-mans band, speelt in ongeveer dezelfde stijl. Programma vrijdag: Teso-boot. vanaf 14 35 uur: Delta Aces. Zaaloptredens Den Burg, van af 22.00 uur: Grooten Slock The Juke Joints, De Karseboom Brinkels Boogie; Twaalf Bale ken. Jumping Arnold and the Black Jacks; t Tesselaartje: André Valkermg; De Pilaar: Iron and Steel; Jelléboog: Belushi Memorial Blues Brothers Band, Question De Gigantjes, De Lindeboom (voorzaal): The Mission Blues Band; De Lindeboom (kelderbar): Greyhound, De Zwaan: The Groovetones. Zaterdag: Teso-boot, vanaf 14 35 uur: Brinkels Boogie Zaaloptredens Den Burg, vanaf 22 00 uur Grooten Slock: Juke Joints; Karseboom: Botr Hall, Dave Peabody Rob Mason; Twaalf Balcken. Mission Blues Band, 't Tesselaartje André Valkering, De Pilaar. Iron and Steel, Jel- leboog: Belushi Memorial; Question. De Gi gantjes, Lindeboom (voorzaal): Louisiana Red the Delta Aces; (kelderbar): Greyhound; De Zwaan: J.B. and the Mazola Party. Zondag, vanaf 21.00 uur, gratis sluitingscon- cert in café De Zwaan: Bob Hall, Dave Peabo dy and Rob Mason. ang geledenin het begin van de jaren tachtigwas Texel maar én muziekfestival rijk, het Jazzfestival. Temidden van jazzor- ssten stegen hier en daar echter ook stevige gitaarklanken op, mdat enkele zaaleigenaren blues prefereerden. Uiteindelijk was éze vermenging van stijlen aanleiding tot een apart bluesfestival, nu alweer voor de derde achtereenvolgende keer wordt ge- wden. Mede-organisator Jan Koomen is één van die zaaleigena- in van het eerste Texelse blues-uur. „Jazz en blues liggen in kaars verlengdezegt hij. „Over het verschil hebben we einde- )ie discussies gevoerd. Zeker is dat zowel jazz als blues een en Igevoel is. De muzikanten zijn precies even gek." lorgen- en zaterdagavond barst anaf 22.00 uur in tien zalen in het entrum van Den Burg het Texelse luesfestival los. Degenen die er na we avonden nog niet genoeg van ebben, kunnen zondag vanaf 21.00 i'atis) „afkicken". Net als in de we voorgaande afleveringen be- »ft er weer veel publiek van de rerkant speciaal voor het festival ear Texel te komen. Naast blues- 50, saks ook oud-Texelaars die van het eekend een reünie maken met hun aelse bekenden. Nieuw is dat zij ?de boot al in de stemming wor- in gebracht. Zowel vrijdag- als za- fdagmiddag zijn bluesformaties in salon van veerboot „Molengat" ttief. organisatie profiteert van de her- euwde belangstelling voor bluesmu- De successen van de Blues ethers-film, Levi-reclamespot en ge- amenlijke hitparade-bestorming van Pikanten als Robert Cray, John Lee soker, oud-gediende BB King (met 2l, Gary Moore, de blinde Canadese torist Jeff Healy en de onlangs tra- ïch verongelukte Stevie Ray Vaug- zorgden ervoor dat een steeds °ter publiek warm loopt voor blues, k op lokaler niveau heeft deze mu lat A steeds meer ingang gevonden, j's, als Blue Breeze, Bluestrain ,jg| r'fit gitarist Frits Bonne als gangma- 11 en Cor Trap's Black Cadillac hiel- de Texelse eer hoog. Verder zijn de laatste jaren nogal wat blues- E,|nte optredens van artiesten uit 'en- en buitenland geweest in «else café's. Koomen, zelf exploitant van café den Grooten Slock, constateert genoegen dat de horeca in Den *9 „nu goed bezig is met muziek". '°eger had je twintig cassette bandjes, die je duwde je achter el kaar in de recorder en je had tot het eind van de avond muziek. Tegen woordig ben je net een discjockey. Voortdurend wissel je van c.d., je speelt veel meer in op de smaak van het dan aanwezige publiek, op de sfeer in de tent. Neem nou laatst de dood van Stevie Ray. Toen zaten sommigen te janken aan de bar. Mij persoonlijk gaat dat te ver, maar het komt doordat blues „gevoel" is. Een gevoel dat je hebt of niet. Jazz heeft het ook heel sterk, maar rock 'n' roll weer minder, dat is meer een kwestie van stijl. Blues is nu in steeds meer café's op Texel te horen. Waar ik zelf heel blij mee ben, is dat ook de discotheken meedoen aan het Bluesfestival. Zo worden de jongeren met blues geconfronteerd." Sarasani Zelf kwam Koomen in aanraking met blues in de voormalige popboerderij Sarasani. „Nou ja, blues, het was meer soulmuziek, maar ik vond het prachtig. In Sarasani leerde ik ook Harry Muskee kennen, van Cuby the Blizzards, dé bluesformatie van Nederland indertijd. Muskee is voor mij de verpersoonlijking van blues. Zo arm als de mieren, maar muziek voorop." Als ander voorbeeld noemt Koomen de Amerikaanse veteraan Tom Jones, die een paar jaar geleden café De Pi laar op stelten zette „Die man was te gast bij een Texelse bluesliefheb ber. Lekker een weekend uit z'n bol op Texel, met behalve veel muziek en drank ook een gebakken vissie. 's Avonds moest hij optreden, hij ging 2 >2 uur achterelkaar geweldig tekeer, maar daarmee was zijn energie volle dig op. Tom Jones zette zijn gitaar in de hoek, liep naar buiten, stak nog si Koomen: ..Stil got the blues

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9