Cjroen 'wartsjexehin het „Stel jaarlijks f100.000,- ieschikbaar voor clubs" Polderlasten „gebouwd" op andere grondslag iudget investeringssubsidies 1991 te krap: 'andspuiten ondag hervat 1 Grote leegte in Oudeschild Met vroem vroem" het eiland rond Hissen dijk en duinenrij Folklore in de herfstvakantie Prognose cijfers GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.523 DINSDAG 16 OKTOBER 1990 5, advertenties, abonnementen, etc. j De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 öctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 3-12741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Ljy de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr.' 46.99 17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs Ml,40 per half jaar; Los f\, 10 ,'erruim het budget voor grote in- üteringssubsidies van ƒ55.000,- t f100.000,- per jaar. Dat bedrag voor de clubs toereikend zijn en fjft beheersbaar." Aldus voorzitter bert Hoven van de Texelse Sport- ad donderdagavond in een gloed- J betoog tot de raadscommissie aor welzijnsbeleid. Of hij volledig p zin krijgt, is de vraag. De eeste commissieleden bleken wel »r verruiming te voelen, maar de ;ogte van het bedrag bleef in neve- ngehuld. Wethouder Tine Krijnen- !<js heeft in het college van b en w a budget van ƒ85.000,- voor meld, maar de andere collegele- n steunen voorstel niet. Omgingen en andere organisaties sociaal-cultureel terrein kunnen de gemeente 25 procent subsi- krijgen op investeringen, variërend de aanschaf van toestellen en in- umenten tot de bouw van een uw clubgebouw. Voor kleine in- iteringen (tot ƒ20.000,-) stelt de fneente jaarlijks ƒ45.000,- beschik- 2' en voor grote investeringen ir dan ƒ20.000,-) is het budget 5.000,-. Het potje voor kleine in dringen blijkt telkens precies tot genoeg, maar sinds vorig jaar ;lde ƒ55.000,- veel te weinig. Vo- |aar streken b en w de hand over i hart en stonden eenmalig een rfschrijding van het budget toe. dsdien is het aantal subsidie- wragen bepaald niet afgenomen. Krijnen-Baijs: ..minderheidsstandpunt. zondagavond wordt weer zand spoten op het strand tussen paal en de vuurtorenna een opon- <üd van een week, veroorzaakt et een nieuw defect aan de kop- 8)oei. •9e week zondag ging de nog net gerepareerde koppelboei ar kapot als gevolg van de Noord- Bterstorm die op een gegeven mo- W windkracht tien bereikte. Er •<een verbinding en het duurde ?en voordat met de reparatie kon 'den begonnen omdat de hoge ^ang het bergen van de boei on gelijk maakte. Donderdag was de fl|ng zodanig verminderd dat de 5' van zijn ankers kon worden ge- Het ding werd ook nu naar i Helder gesleept, waar de repara- werd uitgevoerd door de firma fck- In de nacht van saterdag op werd de boei teruggesleept, ^gelegd en aangesloten en om *uur 's avonds was het zandspui- weer in volle gang. Ook gisteren 5!'es naar wens gegaan, afgezien 1 een probleem met een van de fPerzuigers waardoor enige tijd op kracht moest worden gedraaid, 'edelijke weersvooruitzichten wet- :r)de hoop dat het werk nu een °ngestoord kan worden voort- 181 Over ongeveer een week zit karwei er voor de helft op en rdt begonnen met het stuk strand paal 28 en de Slufter. Voor 1991 staan de verenigingen in de rij te dringen. De gevraagde in vesteringssubsidie door het Koninklijk Texels Fanfarecorps voor een nieuw verenigingsgebouw dreigt echter het gehele budget bij voorbaat op te sou peren, waardoor de anderen achter het net zouden vissen. De KTF- aanvraag werd donderdagavond niet ter discussie gesteld, wel de omvang van het budget en de verdeling er van. Bezwaarschrift De stichting Texelse Sportraad had hiertoe een bezwaarschrift ingediend, mede namens tennisvereniging Deu ce, sportvereniging De Koog en de stichting Overdekte Manege Texel. Tijdens de vergadering betuigden ook vertegenwoordigers van de andere bezwaarmakende verenigingen/organi saties hun steun. Onder hen ook woordvoerder Gerrit Spanhaak van het zogeheten „subsidie adviesorgaan", de commissie die de gemeente adviseert over de toeken ning van investeringssubsidies. Sportraad-voorzitter Hoven voerde de sociale en economische betekenis van de sport op Texel aan als argu ment vóór een ruimer budget. Hoven wees de commissie op de grote „sportdichtheid" op Texel (bij de Sportraad zijn 6000 sporters aan gesloten). Hierdoor worden met de regelmaat van de klok grote sportma nifestaties gehouden met een grote uitstraling (Tevoko-buitentoernooi, kwarttriathlon, kerstzaalvoetbaltoer- nooi, catamaranronde, enz.), die daar door een niet te onderschatten economische betekenis voor het eiland hebben. Ook bouw en ver bouw van accommodaties levert im pulsen aan de Texelse economie. Sport en spel dragen voorts bij aan de sociale contacten op het eiland. Kortom, belangrijk genoeg om de clubs financieel bij te staan, aldus Hoven. Fonds Hoven stelde een verhoging tot ƒ100.000,- voor, met mogelijkheid tot fondsvorming. Dat wil zeggen: als het budget in een bepaald jaar niet volledig wordt gebruikt, dient het restant te worden gereserveerd, zo dat er in de toekomst een beroep op kan worden gedaan. Wat de Sport raad betreft moet het fonds ook ne gatief kunnen zijn. De ƒ100.000,- is geen uit de lucht gegrepen bedrag. Uitgegaan wordt van het feit dat de subdidie-uitkeringen in de periode vóór de vaststelling van het maxi mum van ƒ55.000,— per jaar gemid deld ongeveer ƒ85.000,- bedroegen. „Als daarop een inflatiecorrectie wordt toegepast, is een verhoging tot Jaap Vlaming: ..Hoe lang zal ruimer budget toereikend zijn?" Lees verder pagina 5 „Er moeten hier en daar op Texel nog genoeg solexen staan, maar bijna niemand doet er wat mee. Ik roep de Texelse solexbezitters op om weer te gaan rijden en zich eventueel aan te sluiten bij de club." Aldus solex - fanaat Nico Schipper uit Den Burg enthousiast, zondag na afloop van een toertocht over het eiland met vijftig in gepaste kledij gestoken rij ders. Aan de tocht namen slechts zes Texelaars deel, de overigen waren afkomstig van drie overkantse clubs. Schipper is zelf lid van solexclub „AOW" uit Joure en hoopt dat méér Texelaars zijn voorbeeld zullen volgen. Voor méér informatie kunnen be langstellenden hem bellen, tel. 14592. Eén van de activiteiten van de club is het organiseren van en deelnemen aan toertochten. Voor ko mend voorjaar (5 mei) staat een her haling van de zogeheten „Schipholralley" op het programma. Deze tocht werd in het begin van de jaren vijftig gehouden als publici teitsstunt voor de in 1942 in Frank rijk ontwikkelde gemotoriseerde 84 Wampex: Spoorwegovergang op donker fietspad 84 „Telemann-elftal" greep hoog in Oosterend 84 Duitse toerist schreef roman over „Russenoorlog" 8+ Jeugdige Texelaar werd kampioen kleiduivenschieten 84 Wetenschapsdag trok 2500 man naar 't Horntje 84 Eindelijk overwinning voor Texel 1 84 Toch subsidie voor Deuce en overdekte manege? tweewieler. De ralley (met 3000 deelnemers) droeg een steentje bij aan de populariteit van de solex, die in de jaren vijftig en zestig z'n hoog tijdagen beleefde. Toendertijd telde Nederland ongeveer 50.000 solex- bezitters. Sinds het begin van dit jaar wordt de solex niet meer geprodu ceerd; onderdelen zijn nog wel voorradig. Voor de rit van zondag was het ini tiatief genomen door solexclub „Vroem vroem" uit Medemblik. Leden van deze club kwamen samen met AOW uit Joure en solexclub Alphen aan de Rijn met de boot van 10.35 uur naar Texel. Onder aanvoering van Schipper werd een omvangrijk pro gramma afgewerkt, met onder meer bezoeken aan het Maritiem en Jut ters Museum (waar Jan Uitgeest de groep rondleidde) en het reddingboot- huis (met uitleg van Paul Kikkert). Onderweg trok de zich met een gangetje van 30 km per uur voortbe wegende groep veel bekijks. De meeste heren en enkele dames wa ren, hoewel niet verplicht, in stijl uit gedost: pot helm, lange leren jas en in sommige gevallen ook klompen. Pech bleef de groep niet bespaard. Vanuit twee begeleidende auto's werden en kele kleine reparaties verricht en drie door Klaas Bonne Toeristen die heg nog steg ken nen in Oudeschild, zijn met de ze op het haventerrein staande plattegrond weinig geholpen. Er staat niets anders op dan een rode stip met de vermelding „Hier staat u". De rest van de landkaart is door het zonlicht totaal weggebleekt. Andere plattegronden die op initiatief van de Oudeschilder onderne mersvereniging in het dorp zijn neergezet, zijn door hetzelfde lot getroffen. De borden zijn al maanden blanco, maar tot dus ver is niemand op het idee ge komen om ze te verwijderen of te vervangen door plattegron den die getekend zijn met licht- bestendige inkt of verf. Mogelijk is daartoe bewust besloten, want de toeristen moeten er erg om lachen en de borden vormen dus een attrac tie. „Ik vind het prachtig. Zo iets kom je niet elke dag tegen", schreef ons mevrouw W. Siefers uit IJsselmuiden die al voor het twaalfde jaar op Texel een vakantie van twee weken doorbracht en ons een foto stuurde van het bord dat bij „Havenzicht" staat. Vorig jaar was het een probeersel. Dit jaar wordt wegens groot succes woensdag vanaf 10.30 uur weer fol klore gehouden in Den Burg. Tijdens de dag zullen verschillende optredens plaatsvinden van de Wie- ringer Dansgroep. De Kinderdans groep van de Folklore is om 15.30 uur aan de beurt. Uiteraard staan overal kraampjes met echt Texelse ar tikelen en worden demonstraties van oude ambachten gegeven. De folkloredag eindigt rond 16.00 uur met het dansen van „De Ze vensprong" door de kinderdansgroep en alle aanwezige kinderen op de Groeneplaats. Het stond in de Tesselaar ik heb het zelf gelezen Van ons vrouwelijk schoon schijnt Oudeschild Het vruchtbaarste te wezen En dan vraag je je toch af Waarom lukt het daar beter Komt het door de snacks van Aad Of het orgeltje van Peter Is 't het ruisen van de molenwiek Bij het Maritiem museum Is het de zeelucht of de geur Van teer en carboleum Of is 't het ruige vissersvolk Die elke zee bevaren Maar toch hun allerlaatste trek Voor het thuisfront wil bewaren Maar Bertus Bakker zei het al Dat volk ken zolang praten Dat ze na het zingen pas De kerk een keer verlaten. solexen vielen uit. De defecte vehi kels voltooiden de rondrit op aan hangwagens. Hoewel de groep tijd te kort kwam, viel het dagje Texel bij zonder in de smaak. Direct werd af gesproken de tocht volgend jaar te herhalen en er wellicht een jaarlijks terugkerend evenement van te ma ken. De groep Solex-fanaten vóór het vertrek vanaf 't Horntje. Op de voorgrond Texelaar Nico Schipper, die de groep rondleidde. Ook het Waterschap Texel gaat in gang 1991 over op een ander systeem bij de berekening van de polderlasten voor gebouwde eigen dommen en de grond waarop zij staan. Bepalend voor deze belasting- vorm is voortaan de economische waarde van het betreffende gebouw, net als bij de gemeentelijke onroe rend goed-belasting. Voor de betrok ken eigenaar heeft dat zeer uiteenlopende gevolgen. Voor som mige gebouwen zal meer of aanmer kelijk meer betaald moeten worden; in andere gevallen zal het jaarlijks te betalen bedrag aan polderlasten da len. De totale opbrengst blijft het zelfde. Volgens het oude systeem wordt aan alle gebouwen een waarde toege kend, zijnde de huurwaarde zoals de ze omstreeks 1890 zou zijn geweest. Van dit bedrag, de zg. belastbare op brengst, wordt een bepaald percenta ge geheven en dat is dan het verschuldigde bedrag aan polder lasten. Deze verouderde methode had geen reële economische grondslag en de zin ervan kon dan ook moeilijk aan belanghebbenden worden uitgelegd. Directe aanleiding om ermee te stop pen was het feit dat het kadaster is gestopt met het uitvoeren van waar debepalingen en dit voortaan aan de overheden (gemeenten en water schappen) zelf overlaat. Samen De waterschappen van Noordholland gaan dus voortaan uit van de econo mische waarde van het betreffende gebouw, dat is de waarde die het ob ject heeft bij vrije verkoop, volgens taxaties die eens per vijf jaar worden uitgevoerd. Dat maakt ook samen werking met de gemeenten mogelijk omdat de gemeentelijke onroerend goed-belasting op dezelfde wijze wordt bepaald. De taxaties zullen dan ook voor gezamenlijke rekening wor den uitgevoerd en mogelijk zal ook de inning van zowel onroerend goed- belasting als polderlasten worden be hartigd door de Dienst Centrale Omslagheffing, die zich nu al bezig houdt met het innen van de polder lasten van de gezamenlijke water schappen in Noordholland boven het IJ. Omhoog en omlaag De huidige tarieven kunnen dus zo wel stijgen als dalen In grote trekken geldt dat het bedrag voor de meeste kleinere woningen omlaag gaat en dat voor grotere, nieuwe gebouwen een hoger bedrag gaat gelden. Enkele voorbeelden: een bejaardenwoning aan het Jan Dirkszoord in Den Burg waarvoor nu f38,11 per jaar polder lasten moet worden betaald, moet volgens de nieuwe berekening f31,92 opbrengen. Veel middelgrote wonin gen waarvoor nu een polderlast van omstreeks f100,- geldt, zullen dat be drag ook straks moeten opbrengen. Een bepaalde (royale en betrekkelijk nieuwe) boerderij doet volgens het nieuwe systeem f1765,11 (was f1657,55). Ook grotere openbare ge bouwen en kerken stijgen flink wat hun aanslag polderlasten betreft. Daarbij moet in acht worden geno men dat bij de gebouwen voortaan het erf waarop zij staan is inbegre pen. t

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1