Zandsuppletie heeft uitstel oplevering nodig „Rust er soms een vloek op dit werk?" *1 1 Zandsuppletie Ameland loop aanzienlijke vertraging op m mum m O TW, PAGINA 10 TEXELSE COURANT DONDERDAG 18 OKTOBER Het slechte weer en daarmee samenhangende techni sche pech hebben zoveel vertraging veroorzaakt bij de zandsuppletie, dat het onmogelijk is het werk klaar te krijgen voor 25 november, de contractueel met Rijks waterstaat overeengekomen opleveringsdatum. De Kombinatie Texel, waarin de drie betrokken baggerbe drijven samenwerken, heeft vorige week dan ook om uitstel gevraagd. Als Rijkswaterstaat vindt dat er spra ke is van overmacht, zal dat uitstel worden verleend, zo niet dan treedt de boeteclausule in werking. Hoewel de in Haarlem zetelende directie van Rijkswaterstaat zich in stilzwij gen hult, hebben alle betrokkenen goede hoop dat het uitstel inderdaad zal worden verleend. Maar de onophoudelijke uiterst kostbare pech (het projekt vergt f200.000,- per dag) heeft de baggeraars niet vrolijk gemaakt. De Texelse zandsuppletie zal als een verliespost de geschiedenis ingaan. „Het lijkt wel of er een vloek rust op dit werk", verzucht assistent-projektleider Aad Stuy die sinds half augustus samen met projektleider Jos van Kuyk met de ene na de andere ramp werd geconfronteerd. Over wat er precies allemaal is mis gegaan hebben onze lezers telkens de details kunnen vernemen. Samen vattend: door slecht weer gingen lei dingen en koppelingen kapot en van de perioden van mooi weer kon geen gebruik worden gemaakt omdat men dan steeds bezig was met repareren. Grote bedragen De tegenslag neemt niet weg dat de Texelse zandsuppletie een indrukwek kend en interessant projekt is, alleen al door de enorme bedragen die er mee zijn gemoeid. De 2,5 miljoen ku bieke meter zand die op het strand tussen paal 28 en de vuurtoren wordt gespoten, komt de Nederland se belastingbetaler op f21.280.000,- te staan, exclusief btw. Dat komt neer op een tientje per kuub. En als er niet gauw nog veel kostbaarder maatregelen worden getroffen, is al dat zand binnen een paar jaar weer in zee verdwenen. Waarom juist voor deze zandsuppletie zoveel geld nodig is, wordt graag uit gelegd door projekleider Jos van Kuyk (41). Met hem namen we een kijkje voor en achter de schermen en raakten onder de indruk van dit staaltje van Hollandse baggeractivi- teit. Maar ook van de gigantische ri sico's die het projekt blijvend en steeds meer bedreigen, naarmate de herfst vordert. Als minister Maij- Weggen zich dat had gerealiseerd en sneller had beslist, zou ze goedkoper zijn uitgeweest. De baggeraars gaan intussen onver zettelijk door. Eens moet toch de tijd aanbreken dat het spuiten on gestoord zijn gang blijft gaan? Na de zoveelste reparatie konden zondag avond om acht uur eindelijk de kra nen weer worden opengezet. Maandag, dinsdag en woensdag ging het ook voorbeeldig en vanmorgen bij het ter perse gaan van deze krant ging het nóg steeds goed. Afkloppen! Samen sterk De „Kombinatie Texel", is een tijdelijk samenwerkingsverband van drie grote Nederlandse baggerbedrijven: Volker Stevin Baggermij Nederland B.V.; Van Oord-Werkendam B.V. en Van Oord- Utrecht B.V. Gewoonlijk zijn het con currenten, die overal ter wereld or ders voor eikaars neus proberen weg te halen. Maar nu zijn het collega's die in voorbeeldige harmonie Hol lands glorie gestalte geven. Het is geen onbaatzuchtige liefde die de baggeraars in eikaars armen heeft ge dreven, maar pure berekening. „Het gaat om het spreiden van het risico", legt Van Kuyk uit. „Bij een dergelijk groot werk kan er van alles misgaan. Eén bedrijf zou daardoor in grote moeilijkheden kunnen komen. Samen sta je veel sterker". Dergelijke sa menwerkingsverbanden zijn in de baggerwereld niet ongebruikelijk. Bij grote projekten is het meer regel dan uitzondering. Na afloop van het werk worden de bakens echter snel verzet. „De collega's worden weer felle con currenten en zo hoort het ook", zegt Van Kuyk glimlachend. Zover is het voorlopig nog met. De drie onderne mingen zijn met mensen en materieel zoveel mogelijk naar evenredigheid in de Kombinatie vertegenwoordigd. Toch wordt Volker Stevin altijd als eerste van het rijtje genoemd. Dat is door loting bepaald. Volker Stevin voert de Kombinatie aan en is ook belast met het afdoen van de zaken die op het Texelse projekt betrekking hebben, nadat de Kombinatie zelf weer is opgeheven. De projektleiding bestaat naast Van Kuyk (afkomstig van Van Oord-Werkendam) uit assistent-projectleider Ad Stuy van Volker Stevin, Jaap de Waard van Van Oord-Utrecht, Willem van See- ters van Volker Stevin, Gerrit Boer van Van Oord-Werkendam, landmeter Herman Deusing van Van Oord- Utrecht en boekhouder Rob Wouterse van Oord-Utrecht. Totaal zijn 150 mensen bij de zand suppletie betrokken. Willem Bakker Ook Texelaars pikken en een graantje van mee. Het hefeiland ,,Jay Robertson'' strand wordt geperst. 3.5 km uit de kust ter hoogte van paal 28. Hierop bevinden zich de twee pompen waarmee het zand naar het aanbesteding op 1 juni als I schrijver uit de bus kwam kreeg oj 25 juni de opdracht. „Dat is veelt, laat in het seizoen", legt Van Kuy'( uit. „Zo'n werk vergt enorm veel voorbereiding. Voordat je kan bega nen ben je twee maanden verder dan staat de herfst voor de deur". Als die herfst een so'ort nazomer i met veel hogedrukgebieden en een matig oostenwindje, is er niets aaq de hand. Maar de kans is groter di de eerste herfststormen zich aané nen, waardoor het werk moet v;or den gestaakt. Ook schade die doo een storm wordt aangericht vormt een groot risico, vooral bij dit werk dat in de open Noordzee wordt u* voerd. Pijpen, ankerlijnen en koppe gen breken als luciferhoutjes. Reparatie kan dagen vergen. Vaak het weer zo slecht dat zelfs repare f ren niet mogelijk is. Elke dag date niet gewerkt kan worden betekent een verlies van twee ton. Slecht In de offerte hadden de aannemei die meededen aan de aanbestedin daar natuurlijk rekening mee gel den. Het vermoedelijke aantal on werkbare dagen was geraamd aan hand van KNMI-statistieken die ai geven waarop gemiddeld moet vw den gerekend in de tijd van het ja waarin het projekt moet worden u dt gevoerd. Als het meevalt is de wr wat groter, als het tegenzit komen rode cijfers in het zicht. Op Texel viel het dus NIET mee. h gaat nu niet meer om winst maar het zo klein mogelijk houden van verlies. Het is dus ook begrijpelijk de mannen van de Kombinatie Te* iS|{ met spanning uitkijken naar het KNMI weerbericht dat volgens coi tract dagelijks uit het faxapparaat rolt. Het is speciaal gemaakt voor betreffende zeegebied en geeft alleen de weersverwachting maar ook de vermoedelijke hoogte van zeegang en deining. Daarmee doelen we niet alleen op Suzan Boon en haar schoonzusje die in het bij de vuurtoren staande direc tiegebouwtje voor de huishoudelijke dienst zorgen en op de duikers van de duikclub Texel, die ettelijke keren afdaalden om onder water schade op te nemen. Vooral het bedrijf Bakker Texel B.V. (zeg maar gewoon aanne mer Willem Bakker) heeft het er druk mee. Willem: „In 1979, 1984 en 1985 waren we ook bij de zandsup pletie ingeschakeld en je kunt wel zeggen dat we daar nu zeer ervaren in zijn. We hebben een erg flexibele ploeg, bereid en in staat om alle voorkomende werkzaamheden te ver richten". De mannen van Bakker doen het grootste deel van het werk op het land en hadden ook een be langrijk aandeel in de voorbereidin gen. Ze construeerden de stalen zinker tussen hefeiland en strand en zorgden ervoor dat alle met een co aster aangevoerde pijpen werden ge lost en op hun plaats gebracht. Ook maakten ze bij het reddingboothuis de tijdelijke steiger, die wordt ge bruikt bij het verkeer tussen zandzui- gers/hefeiland en de wal. Toen het zandspuiten eenmaal was begonnen werd de ploeg van Bakker ingeschakeld op de „stort", de in- plaats waar van het zand op het strand wordt gespoten. Je komt hier dan ook alleen maar Texelaars tegen, met uitzondering van de stortbaas van de Kombinatie Texel die de scep ter zwaait en de mannen van de survey-ploeg die af en toe metingen komen uitvoeren. Met twee laad- schoppen (shovels) en een bulldozer wordt het opgespoten zand in goede banen geleid en voortdurend worden pijpen aangevoerd waarmee de zand- Leden van de Texelse duikclub stappen van over op de koppelboei voor het uitvoeren van een inspectie onder water. De ,.Sara maatje V" ligt naast de imposante sleephopperzuiger voor het overbrengen van materiaal, mensen en leeftocht. leiding wordt verlegd. In ploegen dienst zijn hier ingeschakeld: Martin Witte, Jacco Dral, Joop vd Berg, Mare Pijper, Chris en Alain Otten, Henk „Marcus" Witte, Jan Willem Koorn, Wil en Dan Siebeling, René Hoogenbosch en Leo Daalder. Hoe wel het werk zwaar en zeer onregel matig is, doen ze het bijzonder graag. Als het zandspuiten klaar is wordt Bakker ook bij de afwerking inge schakeld. Hij heeft het plaatsen van 9 km rietschermen op het nieuwe strand aangenomen. Meetwagen Een „uitvinding" van de Bakker-ploeg is de op afstand bedienbare wagen, waarmee de Kombinatie peilingen uit voert om te controleren of de juiste hoeveelheden zand zijn aangebracht. Gewoonlijk gebeurt dat meten door mensen met pijlstokken die in waad- broek het water inlopen of opereren vanuit een boot. Een stuk makkelijker gaat het met het rupswagentje (af komstig van een werk in Algerije waar het werd gebruikt voor rotsbo- ringenl dat pneumatisch wordt voor tbewogen en onbemand het water inrijdt, met de wal verbonden door de luchtslangen die aan de compres sor zitten. Zo wordt de op het wa gentje zittende baak naar elk gewenst punt gedirigeerd en kunnen vanaf het strand met waterpasappa raat en laser de metingen worden uitgevoerd. De uitvinders moesten nog wel leren omgaan met het apparaat. Omdat ze onvoldoende voorzorgen hadden ge nomen brak twee weken geleden de „navelstreng" tussen apparaat en strand. Ze konden er niet meer bijko men en in de daarop volgende perio de van slecht weer zonk de wagen een paar meter in het zand weg. Zondag werd het ding weer snel vrij- gespoten, geborgen en schoonge maakt. Te laat Jarenlang smeekten plaatselijke en landelijke politici de minister van Ver keer en Waterstaat om geld voor maatregelen om de zeer veron trustende kustafslag op Texel tot staan te brengen. Toen de bewinds vrouwe eindelijk met de gevraagde miljoenen kwam was de zomer al na bij. De Kombinatie Texel die bij de Het tijdstip waarop het werk beg wke veroorzaakte ook problemen bij h 'ach huisvesten van al die mepsen die het project zijn betrokken. In aug ien tus draaide de toeristenindustrie op volle toeren zodat er voor de geraars geen ruimte was in hote! Skel pensions en bungalows. „Daaron ede hebben we zelf maar voor huizei tser zorgd", zegt van Kuyk, die daarn elee doelt op de wooncontainers, die der andere op de camping Prins drik bij Oosterend zijn neergezet i|eef 75 BijZOl zijr Op Texel werd al drie keer eerder zandsuppletie uitgevoerd, maardf AMELAND - De zandsupple tie op het stand van Ameland, die voor het nieuwe stormsei zoen voltooid had moeten zijn, heeft te kampen met ernstige vertraging De uitvoerders Bal last Nedam en Volker Stevin hebben Rijkswaterstaat om uit stel van de opleveringsdatum gevraagd, aldus ing. Tony Over- diep op Ameland. Met het werk zou eind augustus worden be gonnen, zodat het 28 oktober klaar zou zijn. Maar de uitvoer ders hebben nog maar vijf dagen zand kunnen opspuiten. Nauwe lijks 200.000 kubieke meter van de in totaal 1 miljoen kuub zand is inmiddels opgebracht De uitvoerders hebben te kam pen gehad met slecht weer en pech Ondanks de fraaie weers omstandigheden viel het werk gisteren opnieuw stil Rayon-op zichter Gerben de Jong kreeg te maken met een lekke drijver van de leiding, waarmee het zand van uit zee op het strand wordt gespo ten Een duiker uit Harlingen kwam er aan te pas om het euvel te verhelpen Het werk lag daar door de rest van de dag stil. ..Als we maar een paar weken achter elkaar konden spuiten, dan zat het er zo op Maar tot nu toe lukte het niet", zei De Jong De uitvoerders zullen de opleveringsdatum 12 november niet kunnen halen Volgens Overdiep geeft dit weer complicaties met de financiering Zware stormen sloegen eind vo rig jaar en begin dit jaar zeker 25 meter van de duinenrij en strand weg De zandsupp moet de duinenrij over 5.5 kil# ter versterken óver een akp— van 1.5 kilomter zijn takkenb f-pt, ten schermen nodig om vers ving tegen te gaan wet het T is10 miljoen gemoeid Omdat er geen directe vo heid mee gediend is. oven" Rijkswaterstaat de duinenrij' af paal 17 tot de Oerd nietvolK meer bij te houden Dit naamd dynamisch beheer kent dat eventuele gaten nidj middellijk worden her" Rijkswaterstaat zal dit voont aan het provinciale overleg# kustbeheer. Achter de dm# ligt alleen agrarisch land eo tuurgebied. 3 Oelt Wc sch P'lf Ing; lof: *1 i; iets '9 v naif Olie i i iL iel BH Gedeelde smart? Ook met de zandsuppleties elders gaat het niet best, zoals blijkt uit dit ktö uit de Leeuwarder Courant, dat ons werd gestuurd door J. de Jong uit Leeuwarden.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 10