KORT TEXEIS VAH HET RAADHUIS Uitslagen GVT flMDERDAG 18 OKTOBER 1990 TEXELSE COURANT Hl- I'MlT - Tg-~ <r WÉ f. fi t -»l' T TTti mm aan w(^en m0nsen van en naar hefeiland gebrachtmet de hijskraan en precies volgens de schriften van de scheepvaartinspectie. wo srreweg de kostbaarste. Dat komt :ja dat het zand waarmee het strand nu idt opgehoogd nu niet afkomstig w Pt een naburig deel van de Wad- n®i izee, maar uit de Noordzee op een tand van 14 kilometer uit de kust. 'h nkan daarom niet volstaan met aar idrijvende zandzuiger die het zand anl itstreeks vanaf de winplaats naar W strand perst, maar moet werken -,r Te* [sleephopperzuigers, die het zand t iet wingebied opzuigen, er zo ver coi jelijk mee richting Texel varen en j aat daar via een koppelboei afleveren r. l avT ooi ;en hefeiland, waarop pompen 'fNi? in die het zand via een zinkerlei- 4 3af jvan 3700 meter naar het strand an ;en. De ..stort" Hier wordt het zand op het strand gespoten en door de shovelmachinisten op de juiste plaats geschoven. Meeuwen doen zich te goed aan schelpdieren, visjes en garnalen die ook uit de zandpijp komen. Soms zitten er mooie grote tongen en andere platvissen tussen, die door strandbezoekers dankbaar worden meegenomen ÏX zandstroom en het rijdende materieel V\ te komen. Geen drijfzand Het mengsel dat uit de pijp op het strand stroomt, bestaat voor onge veer de helft uit water. Zodra het is neergekomen, bezinkt het zand en het water stroomt terug naar zee. Dank zij het grove en schone karak ter van het zand, loopt het water er zeer snel uit. Je kunt dan ook direct op het nieuwe strand wandelen. Dat was bij vorige suppleties toen het fij ne en slibrijke zand uit de Waddenzee werd gebruikt niet het geval. Er ont stond toen drijfzand waarin je diep kon wegzakken zodat het in de buurt van het „stort" streng verboden toe gang was. het zand niet meer uit de Wad zee wordt gehaald heeft twee re en. Gebleken is dat zandwinning ar slecht is voor het natuurlijk Eu Het is een van de bedreigin- van dit natuurgebied. Bovendien laat het sterke vermoeden dat de ontstane gaten in de wadbo- leen zuigwerking uitgaat, waar- Ir het opgespoten zand extra snel ppoelt en weer in de Waddenzee cht komt. Telkens als een stuk strand „klaar" is wordt de zandpijp verlengd. Als het vlot gaat, gebeurt dat bijna elk half uur. Het is een routineklus waarbij een laadschop een nieuw stuk pijp aanvoert en in de juiste positie voor het oude brengt, de gaten in de flen zen recht tegenover elkaar. Twee mannen brengen pennen en enkele bouten aan, leggen een waterkerende pakkingsring tussen de flenzen en maken tenslotte de verbinding met 24 bouten stevig vast. De afsluiter in de leiding, die intussen de zandstroom naar het tweede stort- punt heeft geleid, kan dan weer open en Texel kan opnieuw een beetje groeien. Het zand wordt met shovels en bulldozers in een laag tot 4,5 me ter plus NAP zo hoog mogelijk tegen de afgekalfde duinrand aangebracht. Het gewenste geleidelijke verloop naar het water ontstaat later vanzelf onder invloed van de zee. Bij de over gang van het nieuwe strand naar het oude duin, worden rietschermen ge zet om het stuiven van het zand in juiste banen te leiden. Verre zandbron door Rijkswaterstaat aangewezen iwaar het zand mag worden Behaald is een stuk Noordzee 13x5 kilometer en een diepte van peer twintig meter. Hier liggen ren van mooi grof zand. De zand- kls meten gemiddeld 350 mu of- «0,3 mm. Ter vergelijking: zand de Waddenzee is 200 mu of 0,2 |en bevat bovendien veel slib, ■door het water er na het storten Bet strand niet snel uitloopt. Bo nen spoelt dit fijne zand makkelij- Iweg. Een zandsuppletie van grof [igaat dus langer mee, een vol- Me suppletie kan langer wachten. De koppelboei. die als gevolg van stormgeweld meerdere keren defect raakte, op zijn ligplaats tussen de sleephopperzuiger Ham 310 (achter grond) en het hefeiland. Knudsen gehuurde installatie die sterk doet denken aan een booreiland en voor allerlei „offshore" karweien wordt geëxploiteerd. Voordat het voor de Texelse zandsuppletie werd ingeschakeld, stónd het - voorzien van een grote kraan - in Schotland voor het uitvoeren van heiwerk in zee. In Rotterdam werd het in drie weken voorzien van twee dieselaangedreven pompen van resp. 2460 en 3600 pk, waarmee het zand naar het strand wordt geperst. De pompen kunnen tegelijk, maar ook apart werken. Het werkelijk afgegeven pompvermogen is afhankelijk van de druk die over wonnen moet worden en wordt ho ger naarmate het opspuiten van het strand vordert. Dat gaat allemaal automatisch: de inkomende druk wordt voortdurend gemeten en de gasoliestroom naar de diesels wordt daarmee geregeld. Op de werkvloer van het eiland, twaalf meter boven het water, staat ook een kraan, on der andere nodig voor het halen en brengen van de zeven mensen die hier permanent werken. Voor hen zijn er ook geriefelijke leefunits, uitge voerd met geïsoleerde wanden om het geronk van de pompmotoren bui ten de deur te houden. Zoals bijna al le anderen mensen die bij de suppletie zijn betrokken werken ze volgens de bagger CAO: een week aan een stuk door, gevolgd door een week rust. betrokken baggeraars deze uit eigen voorraad gehaald, voor een ander deel is het nieuw en rechtstreeks van de fabriek in Duitsland aange voerd. Wie naast de pijp staat kan het sissende geluid van het stromen de zand duidelijk horen. Herhaaldelijk klinkt ook getik en gestommel: dat zijn stenen en steentjes die in het zand zitten. Zand schuurt de maag maar ook de pijp. Nieuwe pijp heeft een wanddikte van 20 mm; na afloop van de suppletie is daar vier mm af. Dat betekent dat de pijpstukken na enkele suppleties zo zwak zijn gewor den (wanddikte 6 mm of minder) dat ze moeten worden afgevoerd als schroot. Een wanddikte van 12 mm is voor gebruik boven water nog ruimschoots verantwoord. Mocht er iets breken, dan is reparatie snel uit gevoerd. „Bij het onderwaterdeel wordt geen enkel risico genomen omdat in geval van breuk die leiding naar boven moet worden gehaald, een tijdrovende en dus kostbare ope ratie. Dat deel is dus gloednieuw", legt projectleider Van Kuijk uit. Kwetsbaar We komen nu in een kwetsbare fase van het zandtransport. De zandzui gers moeten hun lading overpompen naar het hefeiland, waarop pompen staan die het zand via de stalen zin- kerleiding naar het strand persen. Daartoe moet telkens verbinding wor den gemaakt met een koppelboei (die vast ligt aan drie zeven tons ankers) waarop de leiding van de zandhopper dus wordt aangesloten. De (Duitse) sleepboot „Hasenbüren" moet daar toe de 120 meter lange drijvende lei ding die aan de koppelboei hangt, oppikken en aan de sleephopperzui ger geven, waar de „klik"verbinding tot stand wordt gebracht. Ook een leek zal begrijpen dat zo'n operatie alleen mogelijk is in betrekkelijk rustig water. Bij zware deining stam pen en slingeren de koppelboei en de betrokken vaartuigen zo hevig dat er niets van terecht komt en er ontstaat dan ook gevaar voor de mensen die de technische handelingen met dit zeer zware materieel moeten uitvoe ren. De apparatuur is verder zo flexi bel mogelijk ontworpen. Het aansluitpunt op de koppelboei is bij voorbeeld draaibaar (zoals bij een „draaitop" stofzuiger) waardoor de hoppers tijdens het aansluiten en overpompen voortdurend rond de boei zouden kunnen draaien zonder dat de boel in de knoop raakt. Verder is uiterste wendbaarheid vereist van de sleepboot die de drijvende leiding moet oppikken en aangeven. Dat schip is daarom uitgerust met een Voith Schneider propeller inplaats van een gewone schroef, waardoor het uiterst gecontroleerd net zo makkelijk vooruit, achteruit als zijwaarts kan bewegen. Hefeiland Het door de hopperzuigers overge pompte zand gaat nu naar het hefei land „Jay Robertson". Het is een van het Amerikaanse bedrijf Morrison [Hraorraad zand in het wingebied is Hm. Uit het genoemde stuk zee Heen laag van twee meter worden ^■gehaald. Dat is tien keer zoveel voor de nu aan de gang zijnde p'etie op Texel nodig is. Het be ende stuk zeebodem is tevoren 3eg wkeurig bestudeerd en in kaart jj h racht De samenstelling van de die êm is niet overal hetzelfde. Er zijn jug ften waar veel grind in het zand rie en in het gebied zit ook een del lal wrakken van schepen. Deze jtel lakeis moeten natuurlijk worden ron "eden bij het zandzuigen. De zer itsen zijn precies vastgelegd in arm electronische plaatsbepalings- liei eem van de zuigers, ns I et ^eephopperzuigers, die elk onge- 75 miljoen gulden hebben ge- £0' zijn de 133,50 meter lange jer 310" en de iets kleinere „Vol- r(j< Delta" Beide kunnen ze 7000 zand laden. B 'schip zuigt dat zand op via P 5 pijpen ter weerszijden terwijl angzaam vooruit vaart, net als stofzuiger. Als het na drie kwar- 'Ol is heeft het een diepgang van fieter. De elf kilometer in de fig van de Texelse kust wordt in im!i talf uur afgelegd. Op 3700 me- Sn het strand moet worden ent fept, anders zou de zuiger aan de Slopen. Geen last Toen bekend werd dat in augustus de zandsuppletie van start zou gaan was op Texel iedereen blij. Alleen stran- dexploitant Piet Zijm krabde zich ach ter de oren Hij was bang dat „zijn" strand door de spuitactiviteit afgeslo ten zou worden voor badgasten en dat zou vermindering van inkomsten betekenen. Maar dat viel mee. Alleen bij de voorbereidingen van het werk toen de zinkerleiding op het strand werd gemonteerd en vervolgens in zee getrokken, was het strand ten noorden van het paviljoen even af gesloten. Daarna kon het badleven onbelemmerd doorgaan zolang het mooie zomerweer voortduurde. Het opspuitwerk bleek zelfs als trek pleister te werken, zodat hij niet echt rouwif is over de vertraging. Piet Zijm heeft'zijn eigen verklaring voor de stomme pech die de zandsupple tie steeds heeft achtervolgd. „Ja, er rust een vloek op dat werk. Dat is eigen schuld. Hadden ze maar niet op de dertiende moeten beginnen, dat is immers een ongeluksdatum.. Publiek Nooit eerder werd een zandsuppletie zo publieksvriendelijk uitgevoerd. Bij de strandafgangen van. De Krim en de vuurtoren heeft de Kombinatie borden gezet, waarop wordt uitge legd wat er aan de hand is. Ook is ervoor gezorgd dat de exploitanten van de strandpaviljoens foldertjes hebben die aan geïnteresseerde men sen worden uitgereikt en de pers heeft niet te klagen over medewer king als verslag moet worden gedaan over de voortgang van het werk en de problemen die zich daarbij voordoen Snelle slijtage Afgezien van het flexibele beginstuk is de 3500 meter lange en 80 cm dikke zinkerleiding naar het strand bij paal 28 uitgevoerd in staal. Dat geldt ook voor de op het strand liggende aftakkingen die dagelijks tientallen keren worden verlengd met stukken van twaalf meter naarmate het opspuiten van het strand vordert. To taal is ongeveer zeven kilometer pijp nodig. Voor een deel hebben de drie Tekst en foto's: Harry de Graaf. Wie een kijkje wil nemen op het strand waar het zand wordt gestort, is welkom. Wel oppassen dat men zichzelf en anderen niet in gevaar brengt door te dicht bij de Hefeiland met tussenstations Flexibele leiding Zandstort NAP 4,50 m. Koppelen aan drijvende leiding Koppelboei Zinkerleiding doorsnede 800 mm gezamenlijke lengte 3700 m. Vaarafstand 11 km. winnen PAGINA 11 MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Beheersplan duinen Op woensdag 24 oktober om 19.30 uur wordt in het gemeentehuis een hoorzitting gehouden over het be heersplan Duinen Texel. De mogelijk heid bestaat om dan mondeling op het plan te reageren of een toegezon den reactie nader toe te lichten. In dien u van deze gelegenheid gebruik wenst te maken, wordt u verzocht - in verband met de beschikbare tijd - dit aan de afdeling ruimtelijke orde ning (tel. 02220-62121 tst 234) ken baar te maken. Bouwvergunningen Fa. De Muy b.v. voor het uitbreiden van een winkelpand, Kikkertstraat 11-13 te De Cocksdorp; B. Medema voor het plaatsen van een garage. Peperstraat 15 te Qosterend; F. Zegel voor het gedeeltelijk veranderen van een winkelpand, Parkstraat 26-30 te Den Burg; gebr. F.P.C. en R. van der Star voor het plaatsen van een stal, Schorrenweg 16 te Oosterend; H. Arendsen voor het plaatsen van een serre, Vloedlijn 47 te Den Burg; C. Wetsteen voor het plaatsen van een berging, Zanddijk 192 te De Cocks dorp; W.A. van Gelder voor het ge deeltelijk veranderen van een zomerhuis, Gerritslanderdijkje 90 te De Koog; Ministerie van Defensie voor het plaatsen van een hoofdge bouw, Mokweg te Den Hoorn; F.A. Joustra-Kooger voor het plaatsen van een dakraam. Ankerstraat 8 te Oosterend; Directeur Gemeentewer ken voor het plaatsen van een vuil- overslagstation, IJsdijk te Oudeschild; Aankoopcentrale Texel voor het plaat sen van een geluidswal, Waal- derstraat/Bernhardlaan te Den Burg; Aankoopcentrale Texel voor het plaat sen van een opslagloods (2e fase), Waalderstraat 53 te Den Burg; Aan koopcentrale Texel voor het plaatsen van een opslagloods (1e fase), Waal- derstraat 53 te Den Burg; A. Nijkamp voor het vergroten van een woon huis, Vroonlant 7 te Den Burg; Fa. Zegers en Zn. voor het gedeeltelijk vergroten van een schuur, Slufterweg 211 te De Cocksdorp. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de wet AROB een bezwaarschrift indie nen. Nadere informatie: kamer 205 of telefoon 62125. De onderlinge wedstrijden van Gym Vereniging Texel leverden de navol gende resultaten op. Jongens 5 en 6 jaar: 1 Jaap Duin 30,30; 2 Boy van der Vis 29,10, 3. Steven van Vliet 28.50; Jongens 7 jaar 1. Jannis Engelvaart 30.0; 2 Etienne Aderlieste 29,50; 3. Alex Balk 29.20 Jongens 8 jaar 1 Milco Siebert 29,20; 2 Maarten Dogger 27,90; 3. Dennis van der Wilde 27,20 en Arjan Witte 27,20. Jongens 9/10 jaar: 1. Joost van Heerwaarden 30,90; 2. Patrick Bakker 30,50; 3. Dirk Jurjen, Buysman 30,30 Jongens 11/12 jaar 1. Jasper Keizer 31.10; 2. Dennis Bakker 30,10. 3. Erik Jan Veeger 29,90. Meisjes 6 jaar: 1. Karin Zwanenveld 28,70; 2 Cisca Hoogen- bosch 28,60. 3. Marit Hoogenbosch 28.50 Meisjes 7 jaar: 1 Eva Jasper 29,70; 2. Tama ra de Lang 29,30; 3 Lisa Peet 29,10. Meisjes 8 jaar 1. Jolijn Smit 30.40; 2 Lilian Mal- schaert 29.20; 3 Suzanne Stiggelbout 29,10. Meisjes 9 jaar: 1. Eline Zijm 30,70, 2. Christiene Geense 30,60; 3 Immetje Duin 29,80; Meisjes 10 jaar: 1. Manon Kikkert 30,90; 2. Madeion den Brok 30,70; 3. Daniël- le Rood 29,80. Meisjes 11 jaar- 1 Marieke Brommersma 29,90; 2 Mariska Daalder 29,10; 3. Mariam Vonk 29,10; Meisjes 12 jaar: 1. Suzanne Pijlman 30,50 en Vera Kruithof 30,50; 2. Mala Zwieringa 29,90; 3. Renate Rood 29,50. Meisjes 13/14 jaar 1 Jana Vis ser 31.10; 2 Nelleke Knipscheer 30,20, 3. Le- onie Daman 30,10. Aspirant dames 1. Linda Moor 31,10; 2. Caroliena de Haas 30,10; 3. Mieke Steenbrugge 29,80 Finale recreatieve groepen 1. Linda Moor 32,25; 2 Jasper Kei- zer 31,80; 3. Mala Zwieringa 30,35. Selectie- groepen: Jongens E.T. B. 1. Pieter Daalder 41,25; 2. Piet Hoogenbosch 39.05, 3. Bas Buysman 38,65; E.T. Jongens A 1 Mark Jan Mulder 46,80; 2. Michiel Spitzer 43,15; 3. Ar jan Zwaneveld 42,45. E. T Meisjes C. 1. San ne Schoo 29,50; 2. Cyntha van Heerwaarden 28,55, 3. Marlon Witte 28,10. E.T. Meisjes B.: 1. Efaliene Drijver 30,80; 2 Annemieke Moor 29.30, 3 Marlies Koorn 29,25; E.T. Meisjes A.: 1 Esther Witte 33,30; 2. Suzanne Boeyen 33,00, 3. Liesbeth Brouwer 32,85 Vrije School. De gemeenteraad wordt voorgesteld geen subsidie te geven voor de Landelijke Schoolbege leidingsdienst voor Vrije Schoolonder wijs, omdat men bij de regionale SBD (die al door de gemeente wordt ge subsidieerd) terecht kan. Oftewel: als de Vrije School een eigen SBD wil, moet men die zelf maar betalen, al dus b en w. Grafzerken. Het college van B en W wil ƒ360,- beschikbaar te stellen voor de restauratie van drie grafzer ken in de Hervormde kerk van Den Burg. Er was ook om een bijdrage voor het opknappen van een gedenk teken in de kerk gevraagd, maar dit zal worden meegenomen in de alge hele restauratie van de kerk.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 11