Cjrom cZwarts Jexeh in het harL, «neel- en musicalclubs? )e Koninghal alternatief een verevening overslag; val f20,-/ton duurder moet uitwijken wegens repetities Bezoekersrecord Agrarisch museum Nog twee dagen kunst en creatief Bazaar in De Waal Boudewijn Buch naar Texel Popgroep „Cease Fire" in voorronde wedstrijd s» Alles over de zandsuppletie Marathon ten bate van Tesselhuus s+ Tien mille voor spelgelegen- heden w Nieuwe boten voor mariniers ïh SV De Koog zonder speelveld s» Hoge Raad over woonforensenbelasting Geld verduisterd Arbeidsbureau krijgt nieuw computersysteem GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.524 DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs Ml,40 per half jaar; Los /1,10 j<jvertenties, abonnementen, etc. eld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, !J>n 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Ktie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon jo-12741 m werktijd deze week tot en met dinsdag a.s de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Het Wagen- en Agrarisch museum in De Waal heeft, enkele dagen voor het seizoen erop zit, een mijlpaal be reikt: gistermiddag passeerde de 8000ste bezoeker de kassa. Dit aan tal is al ruim duizend hoger dan het record van vorig jaar, toen bijna 7000 mensen een kijkje in het mu seum namen 16997 om precies te zijnl. Naast het feit dat er méér toe risten op Texel zijn, noemen de vrij willigers die het museum runnen de zogeheten „meermuseakaart" als re den voor de grote stijging. Onder de bezoekers bevinden zich volgens hen velen die, na een tussenpoos van een paar jaar, het museum opnieuw ko men bezichtigen. Een teken dat het Wagen- en Agrarisch museum inte ressant genoeg is voor een tweede bezoek. Die bezoekers zullen dan wel hebben geconstateerd dat de collec tie wel iets is uitgebreid maar verder nauwelijks is veranderd. Volgend sei zoen wil het museumbestuur een an dere aanpak. Waarschijnlijk wordt gekozen voor een jaarlijks wisselende thema-expositie, naast de vaste on derdelen van het museum zoals de verenigingen enig ongemak doordat van accommodatie moet worden ge wisseld „Sint Jan" en „Geen C te hoog" hebben het verzoek om een alterna tief voor de schouwburgzaal aan de gemeente gericht, ondanks een aan bod van de De Lindeboom-directie re petities en uitvoeringen te verplaatsen naar Cinema Texel. Het plan voor de De Koninghal betekent overigens niet dat thans wordt afge zien van verdere pogingen de schouwburgzaal voor verenigingsge- bruik te behouden. Hierover vindt nog overleg plaats tussen de eige naar van de ondergrond, de Recreatie Stichting Texel, en de eigenaar van het hotel, Springers Recreatie b.v. uit Groningen. In de winkel van Rentenaar is nog twee dagen creativiteit te zien van Oosterenders. s' Middags zijn er de monstraties van onder andere het maken van stofkransen en magische origami. Voor de kinderen zijn er ver schillende dingen te doen, zoals zelf hun kaars in een kleur dompelen. En zaterdagmiddag kunnen ze zich laten schminken door Margriet Timmer. De winkel is geopend van 10.00 tot 18.00 uur, vanavond (donderdag) 21.00 uur. Wie nog op zoek is naar leuke spul letjes, kan vandaag naar de bezaar van de Waalder vrouwenvereniging. Tot 22.00 uur kan men nog terecht in de Ned. Hervormde kerk. De op brengst van deze jaarlijkse bazaar komt ten goede aan deze kerk. historische wagens. Het ligt in de be doeling in 1991 een tentoonstelling in te richten over het thema „akker bouw". De vrijwilligers hebben nog een hele winter de tijd om de inrich ting te veranderen. Zaterdag is het museum voor de laatste maal dit jaar open en pas met Pasen begint het nieuwe seizoen. De 8000ste bezoe ker was mevrouw Vandamme-Schaft en haar echtgenoot uit het plaatsje Villeneuve d'Ascq, tussen Lille en Roubaix in Noord-Frankrijk. Het echt paar had lovende woorden voor het museum: vooral de kwaliteit van het onderhoud van de authentieke mu seumstukken werd geroemd. De heer en mevrouw Vandamme brachten voor de eerste maal een vakantie door op Texel. Ze vertelden het een mooi eiland te vinden met vriendelij ke mensen, maar: „Jammer dat veel informatie alleen in Nederlands en Duits is te verkrijgen. Wij missen Franse teksten. Toch zal dat ons er niet van weerhouden volgend jaar te rug te komen. We hebben het huisje nu al gereserveerd!" Op de foto reikt voorzitter Joh. Roe per van de stichting Wagen- en Agra risch museum presentjes met bijbehorend certificaat uit aan het echtpaar Vandamme. Woensdagavond 31 oktober, aanvang 20.30 uur zal Boudewijn Buch in theater-restaurant Klif 12 te Den Hoorn een lezing houden over zijn reizen, zoals die in de afgelopen jaren op de televisie te zien zijn geweest. Op initiatief van de sectie Cultuur, Kunst en Hobby en in samenwerking met Nauta Boek en Klif 12 komt Buch naar Texel. De bijzondere pre sentatie van Boudewijn Buch zorgt ongetwijfd voor een boeiende avond. Uiteraard is er voor het publiek gele genheid om vragen aan hem te stel len, ook over zijn andere passies zoals de Rolling Stones. Elke bezoeker ontvangt een attentie. Entree ƒ10,— pp. (65+ en CJP f 7,50). De kaarten zijn verkrijgbaar bj d'Ouwe ULO, Nauta Boek en Klif 12. De Texelse popgroep Cease Fire'' is doorgedrongen tot de voorronde van de Grote Prijs van Nederland". Dit is een landelijke popwedstrijd van het muziekblad Oor en de Vara. De voorselectie vond plaats aan de hand van ingestuurde bandjes. De voorronde is live op 3 november in jongerencentrum De Koog te Noord Scharwoude. Alle bands krijgen een kwartier de tijd om zich te pre senteren. Hoewel covers zijn toegestaan, speelt Cease Fire" alleen zelf gecompo neerd werk. Als 'try out' wordt vrij dag een avondvullend optreden verzorgd in discotheek Jelleboog in Den Burg, aanvang circa 22.00 uur. de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom in gebruik is als snookerbil- jcentrum, willen toneelvereniging „Sint Jan" en musicalvereniging „Geen tahoog" de Burgemeester De Koninghal gebruiken voor hun uitvoering en Krepetities. Om dit mogelijk te maken, is niet alleen een aanpassing nodig het gebruikersschema van de De Koninghal, maar ook van sporthal Ons ioegen en de Beatrixzaal. vv zijn inmiddels akkoord ge- fimet de voorgestelde regeling, V vinden het financiële offer voor len C te hoog" erg groot. Door jluitend de generale repetitie en uitvoering in de De Koninghal te jden, moet „Sint Jan" volgens college wel in staat worden it de huur op te brengen. Wet- »r Tine Krijnen-Baijs gaat ko rde week met „Geen C te hoog" rrhandelen over het tarief. „Ik ihouw dit als een uitzonderlijke, malige situatie. Mocht de vereni- het tarief niet kunnen opbren- dan zouden we als gemeente nen denken aan een aanvullende sdie", aldus mevrouw Krijnen gevraagd. „Geen C te hoog" wil één donderdag in het eerste kwartaal van 1991 de De Koninghal huren, en vier donder dagen, één vrijdag en vier zaterdagen in het tweede kwartaal. De premiere van de nieuwe musical is op vrijdag 10 mei. Ook op de zaterdagen 11 en 18 mei zijn voorstellingen gepland. „Sint Jan" heeft een aanvraag inge diend voor tien repetitieavonden en één uitvoering (op een zaterdag in fe bruari). B en w vinden echter dat al leen grote en generale repetities in de De Koninghal mogen plaatsvinden, de reguliere repetitie-avonden kunnen ook in andere zalen worden gehou den. De overlast voor de vaste ge bruikers van genoemde sportzalen wordt dan zoveel mogelijk beperkt. ging ervan uit dat de kosten overslag van vuil door alle par- meedoen in het Afval Coör- Punt (ACP) tesamen zou Jen gedragen via zg. „vereve- Maar de meerderheid stemde nen protesten van Texel haal- niets uit. rdat de verevening niet door moet Texel f20,- per ton afval betalen. Toch zullen volgens eentewerken-directeur Piet Plug «nigingsrechten niet hoger uit- n. „Toen we die berekenden zijn net van verevening uitgegaan aan de veilige kant te blijven". itoekomst zal Texel deel uitma- m de Stuurgroep Interregionale ^werking (SISO). Maar deze - pas in werking als het nieuwe erwerkingsbedrijf Alkmaar ge- is. Dat wordt waarschijnlijk Ter overbrugging is de ACP ge- !d door de provincie om af tornen in Noordholland te aren. Er is namelijk niet genoeg citeit om alle aangeboden vuil te erken. ging ervan uit dat alle kosten te vuilverwerking, inclusief de teg en het transport, zouden fen verevend. Piet Plug: „De con- partners besloten het onderdeel eruit te halen. Dat is on- tig voor ons, want dat is voor drie keer zo duur dan elders", texelse overslagstation werkt met relatief kleine hoeveelheden afval (alleen van het eiland). Hoe minder afval er binnenkomt, hoe hoger de prijs per ton. Tussen de ACP-partners bestaat een mondelinge afspraak over de vuilver werking. De schriftelijke versie moet half november worden ondertekend door de burgemeester. Voor die tijd moet de overeenkomst echter nog worden besproken in de gemeente raad. Transport De verevening van de transportkosten gaat wel door. Dit is gunstig voor Texel. Er zal zo'n 710,- per ton be taald moeten worden, terwijl dat an ders zeker ƒ35,- was geworden. Deze meevaller heeft de gemeente echter hard nodig omdat de kosten voor vuilverwerking nog steeds gestaag stijgen. De bouw van het overslagstation ver loopt voorspoedig. Er is een weekje stagnatie opgetreden, maar dit is niet onoverkomelijk. Binnenkort krijgen b en w ook een rapport over het afdekken van de vuilstortplaats van 't Horntje. Ge meentewerken is nog in onderhande ling met verschillende aannemers, maar men kan het niet eens worden over de prijs. Plug: „Er stond eerst drie ton voor, maar inmiddels is ook de eis gesteld dat, naast het afdek ken met grond, voor beplanting wordt gezorgd. Dus het zal wel wat duurder uitvallen". Voor „Sint Jan" houdt dit in dat al leen de generale repetitie en uitvoe ring in de De Koninghal kunnen plaatsvinden. Hiervoor wordt het nor male tarief in rekening gebracht. Artikel 63 Voor „Geen C te hoog" zijn groot schalige repetities waarbij van een groot podium gebruik wordt gemaakt echter onvermijdelijk. De Burg. De Koninghal is van maandag- tot en met vrijdagavond verhuurd aan sportverenigingen, die met de gemeente een langlopend contract hebben van veertig weken. In de gebruiksvoorschriften (artikel 63! staat echter dat de huurder één keer per kwartaal kan worden onder broken voor buitengewone evene menten, toernooien, voorstellingen of demonstraties, mits die tenminste zes weken tevoren bij de afdeling cul turele zaken van de gemeente zijn aangemeld. Per kwartaal kunnen dus vijf avonden (maandag tot en met vrijdagl worden onderbroken. Er is geen vast gebruik op zaterdag en zondag, waardoor per kwartaal twaalf zaterdagen en twaalf zonda gen beschikbaar zijn voor voorstellin gen. Dit is echter onvoldoende om aan de aanvragen van de toneel- en musicalclubs te kunnen voldoen. Andere zalen Bovendien vinden b en w het onjuist slechts de gebruikers van de De Ko ninghal te duperen. De sporten die in deze hal worden beoefend (volleybal, basketball en atletiek) kunnen ook in de sporthal en Beatrixzaal terecht. Door wederom toepassing van artikel 63 zullen de vaste gebruikers van sporthal en Beatrixzaal één keer per kwartaal moeten plaatsmaken voor de atleten, volley- en basketballers uit de De Koninghal. Dankzij deze manoeuvre kunnen de toneel- en mu sicalclubs tien avonden extra terecht in de De Koninghal. In totaal: vijftien avonden extra gecreëerd. Leegstand De vaste gebruikers van de De Ko ninghal hebben niet méér dan een derde deel van sporthal Ons Genoe gen nodig. Dat betekent dat tweeder de deel van de sporthal dan niet wordt gebruikt, terwijl de eigenlijke gebruiker de gehele hal huurde. Het is nu voor b en w de vraag of zij de ze zogeheten „leegstandkosten" vol ledig bij „Geen C te hoog" en/of „Sint Jan" in rekening moeten bren gen. In plaats van ƒ23,12 per uur voor alleen de huur van de De Ko ninghal zouden de clubs nog ƒ38,43 per uur leegstandkosten moeten be talen. Deze regeling heeft voor de sportverenigingen geen financiële consequenties. Wel hebben de sport- Een 28-jarige vrouw uit De Koog werd maandag slachtoffer van ver duistering. Met een 23-jarige oud- Koger die voor haar boodschappen zou doen, gaf ze een tas mee met een portemonnee waarin zich f170,- en een Rabo bankpasje bevond. De man kwam niet meer terug. Tas en (lege) portemonnee werden later te ruggevonden in de telefooncel bij het VVV-bureau. De vrouw deed aangifte bij de politie. Een vergelijking maken tussen aan tallen werklozen in verschillende be roepsgroepen is voor het arbeidsbureau momenteel moeilijk. In september is namelijk een nieuw computersysteem ingevoerd, waarbij beroepstakken anders zijn ingedeeld. Door de overgang naar het nieuwe systeem heeft het arbeidsbureau iets minder tijd aan bemiddeling kunnen besteden. Het inschrijven van nieuwe 'klanten' vergt bijna een half uur en soms zelfs langer, omdat de perso neelsleden nog vertrouwd moeten ra ken met de apparatuur. Afgelopen weken zijn erg veel nieuwe aanmel dingen verwerkt. Veel mensen zijn hier vroeg mee, omdat de WW- aanvraag enige tijd duurt. Het nieuwe systeem heeft ook voor delen: niet alleen de werkzoekenden zijn erin opgenomen, ook de werkge vers die mensen zoeken. Het totale aantal ingeschreven werk zoekenden steeg in september met 34 naar 212. Vorig jaar waren het er nog 248. Het aantal jeugdige werklozen is gestegen. Dit komt voor een deel door de schoolverlaters die zich aan melden. Er werden in september 34 nieuwe vakatures aangemeld, terwijl 138 werden afgehandeld. van het overslagstation verloopt voorspoedig.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1