Cjroen '2wartrJ~exels in het harL, Gemeente los van Jarino, n zee met Livingstone „Texelaars niet teveel beperkingen opleggen" 1roject 't Stappeland in stroomversnelling Hoorzitting over beheersplan duinen: i drie bedrijven rino failliet Stephan v.d. Berg vestigt surf record Gemeentelijke bijdrage aan WV niet verhoogd Texelse politie levert uitstekend werk RWS houdt huidige kustlijn in stand Ingrid Laan valt in prijzen met boek Scouting voldaan terug uit Luxemburg Ruim f5000,- voor NH kerk De Waal Raadhuis 3 december officieel geopend I GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.526 advertenties, abonnementen, etc. jveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ;,„n 02220-12741. na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 120-12741 «A werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36 25 01.742, N M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ^41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 NI een dag intensief onderhandelen heeft de gemeente met juwgigant „Livingstone Building Industry" uit Breda een incipe-overeenkomst bereikt over de bouw van 144 vakantie- lizen in 't Stappeland bij De Koog. De bewindvoerder van Jari- BV uit Roden, waarmee de gemeente een contract had zake de ontwikkeling van 't Stappeland, is heeft zijn fiat gege- aan deze stap. Dat betekent dat de gemeente in zakelijk op- :ht thans geheel „los" is van het steeds verder afglijdende rino. termiddag werd het derde faillis- nent binnen drie dagen uitgespro- Na Jarino Kunstdaken b.v. en mifex b.v. (de holding, voorheen lino Verenigde Bedrijven ge- imd), viel gisteren het doek voor lino Bouwbedrijf. De arrondisse- ntsrechtbank in Assen honoreer- faillissementsaanvraag van indvoerder mr. H.J. de Ruijter, voor het bouwbedrijf geen ispectieven meer zag wegens ge- kaan bouwprojecten. In totaal nen 35 mensen op straat te Een andere belangrijke poot het Rodense bedrijf, Jarino iteembouw BV waarbij 75 man in flst is, heeft naar het schijnt nog toekomstmogelijkheden. «wel het officieel niet met zoveel orden wordt gezegd, steeg een :ht van verlichting op bij de ge- tnte. Hoewel dat niet voor een er duidelijk was, heeft de gemeen- doelbewust aangestuurd op een mtieve breuk met Jarino. Volgens advocaat van de gemeente kon de ieente twee wegen bewandelen het doel te bereiken. Ten eerste :hten op een faillissement van Ja- Bouwbedrijf, de werkmaatschap- waarmee het contract inzake 't speland was afgesloten. Juridisch de gemeente dan zéér sterk ko- te staan in haar poging om los tomen van Jarino. Nadeel was dat waarschijnlijk een langdurig pro ltwee jaar of daaromtrent) zou zodat de invulling van 't Stappe- weer flinke vertraging zou oplo- De tweede mogelijkheid was het 'bod van Livingstone accepteren. Akkoord 'igstone was in augustus tot een toord gekomen met Jarino over de iw en verkoop van de 144 vakan- Njizen in 't Stappeland. Jarino ver ste zich dan alleen tot de aanleg infrastructuur in het gehele ge- d (dus ook voor het „tussenstuk", deel tussen huizenterrein en het ip) Drie weken na ondertekening overeenkomst viel de Fiod Wi bij Jarino, waarna de inmid- bekende ontwikkelingen elkaar opvolgden. Het zag ernaar uit het door Livingstone als „uniek" schouwde project bij De Koog nog >3 op zich laten wachten, tenzij Li- 9$tone in samenspraak met Jari- s bewindvoerder en de gemeente flvan het oude contract af zou 'nen komen. week maandag bezocht een rf|gstone-delegatie burgemeester "'Pper met het aanbod de grond 't Stappeland over te nemen. Li- gstone beschikte over een verkla- 3van de curator van Jarino dat zou afzien van nakoming van het ■f'act tussen Jarino en de ge- *nte inzake de ontwikkeling van 't 5Ppeland, indien de gemeente en 'n9stone het eens zouden worden. Andere constructie weken eerder al had het Texel- ^viesbureau B&M van Ed Mom- Ne gemeente aangeboden het Stappeland-project te kopen, 'was van plan de bouw van de 'vakantiehuizen aan Livingstone to verkopen. Volgens Momberg fHij in overleg met de Jarino- '""dvoerder en Livingstone van de afgezien. In de nu ter tafel lig- constructie is B&M contract partner van Livingstone. „B&M heeft de voorbereiding gedaan, Livingstone maakt het nu af. Livingstone heeft nu eenmaal een groter financieel draagvlak, de financiële en eventuele juridische consequenties zijn nu voor dat bedrijf", aldus Momberg. Hij geeft toe dat deze constructie tot twee weken geleden niet zijn opzet was. „Maar", stelt Momberg, „de zaak is tot ieders volle tevredenheid afgewikkeld. Voor alle betrokkenen is dit een prettige oplossing." B&M zal zich nu gaan bezighouden met de technische begeleiding bij de aanleg van de infrastructuur. Dit werk zal in principe door drie Texelse aanne mingsbedrijven worden uitgevoerd. Zandsuppletie Dinsdag kwam de zaak in een stroomversnelling. Een Livingstone- delegatie onderhandelde een dag lang op het gemeentehuis. Zelfs de bijeenkomst ter gelegenheid van de zandsuppletie in paviljoen Paal 28 werd benut. B en w raadpleegden tussen de speeches en hapjes door de diverse fractieleiders. Toen die ak koord gingen, kon een principe overeenkomst met Livingstone wor den gesloten. Voor het zo ver was, moest Li vingstone het oorspronkelijke bod verhogen. Welk bedrag met de trans actie is gemoeid, wil geen der be trokkenen kwijt. Ook of de koopsom hoger of lager is dan volgens het oude contract met Jarino, wordt niet prijsgegeven. In één oogopslag kun nen beide koopsommen niet worden vergeleken. In het contract met Jari no is namelijk ook het bouwrijp ma ken van het tussenstuk opgenomen, terwijl Livingstone alleen het huizen terrein aanpakt. De gemeente moet zelf zorgen voor de invulling van het tussengebied. Bankgarantie Becijferd is dat berekende exploitatie resultaat volgens het nieuwe contract nagenoeg gelijk is aan het resultaat op basis van het oude contract. Met andere woorden: de gemeente ver wacht evenals twee jaar geleden, toen men met Jarino in zee ging, on geveer anderhalf miljoen gulden aan het project over te houden. Eén zekerheid heeft de gemeente al bijna binnen: nog deze week volgt een bankgarantie van een half mil joen, zo heeft de Rabobank Breda bevestigd. Dinsdagavond gaf wethouder Dirk Terpstra in de vergadering van de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid tekst en uitleg. Terpstra: „We zijn beter af dan met Jarino, waar we nu helemaal los van zijn. Het college heeft er alle ver trouwen in dat het met Livingstone goed zal gaan. Er is zicht op snelle realisatie van het plan en sprake van directe rentebetaling." De wethouder liet wetendat er een nieuwe discussie komt over de invul ling van het tussengebied en de ver keersafwikkeling in het gebied rond de Nikadel. Hiervoor zal een project groep in het leven worden geroepen, die in nauw overleg met de Koger bevolking tot een zo goed mogelijke oplossing zal zien te komen. Op een vraag van raadslid Gerard van der Kooi (PvdA) of Jarino z'n achterstallige rente nog wel betaalde, antwoordde Terpstra: „Ik kan niets anders dan constateren dat we dat kwijt zijn. Jarino wordt failliet ver klaard en we moeten maar zien wat er voor de gemeente resteert van wat we nog tegoed hebben aan ach terstallige betalingen." Geen doorbraak Van der Kooi wilde ook weten of de geplande doorbraak van de Dorpsstraat naar het tussenstuk nog doorgang zal vinden. Terpstra ant woordde dat de doorbraak op het Wat eind september wegens mastbreuk in de branding misluk te, lukte dinsdag wel. De beken de surfkampioen Stephan van den Berg ging in recordtijd per surfplank rond Texel. Met zijn tijd van 2 uur 29 minuten en 1 se conde bleef hij ruimschoots on der de oude toptijd van Texelaar Hans Bakker (3.35.30). Ook zijn maatje Edwin Junge, eveneens afkomstig uit Hoorn, bleef ruim onder het oude record. Van den Berg was blij met de geslaagde poging, maar meende dat het nog veel sneller kan. De wind, ruim 5 Bf zuidoost, viel vooral op de Noordzee tegen qua kracht. Bovendien verloren de surfers tenminste een kwartier toen ze ter hoogte van de Vlakte van Kerken een stuk over het wad moesten lopen, omdat het water te ondiep was.... Van den Bergs doel, verbetering van het absolu te ronderecord, gevestigd door catamaranzeilers Wop Rienks en Martin Warnaar (2.09), werd hierdoor dinsdag niet bereikt. De oud Olympisch kampioen kondig de daarom alvast een nieuwe po ging aan. Als hij tijd heeft en de omstandigheden zijn gunstig, komt hij opnieuw naar Texel. ogenblik helemaal uit beeld is. „Dat stoelt op een overeenkomst tussen de Amrobank en Jarino. De gemeen te staat daar los van. Bij de verdere invulling van het tussengebied zullen we met elkaar moeten bespreken of die doorbraak er ooit moet komen en onder welke condities." Van der Kooi vroeg voorts of het de bedoeling nog steeds is de 144 wo ningen „uit te ponden" (eerst verko- Lees verder pagina 5 De bazaar ten bate van de Ned. Her vormde kerk van De Waal heeft f5122,40 opgebracht. De Waalder vrouwenvereniging, die de bazaar or ganiseerde, is heel tevreden met dit resultaat. Twee prijzen van de loterij zijn nog niet afgehaald: nr. 883 (een sprei) en 158 (poppenledikant). Inlich tingen: tel. 12269. De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid is gisteravond accoordgegaan met het voorstel de raad in november een bedrag van T27.500,- te vragen om de officiële opening van het ver bouwde raadhuis op 3 december enige luister bij te kunnen zetten. Het bedrag wordt onder meer aan gewend voor een open dag en voor een feestavond voor het personeel. Het is de bedoeling het geld uit de algemene reserve te halen. Slootje springen in de Slufter, 'n koele duik in zee na het werk, bramen plukken in de duinen, schaatsen in het waterwingebied bij paal 9, dat zijn pleziertjes die men de Texelaar niet mag ont nemen. Aldus betoogde een deel van de insprekers tijdens een gisteravond gehouden hoorzitting van Staatsbosbeheer (SBB) over het beheer van het Texelse duin- en bosgebied. De vrees voor teveel beperkingen kon SBB-regiohoofd J.B.M. de Vrieze niet wegnemen; wel gaf hij uitgebreide toelichting op het hoe en waarom van bepaalde beleidsvoornemens. Het concept-beheersplan kreeg op nogal wat punten kritiek. Vooral de plannen tot betaald parkeren bij de strandslagen en afsluiten van de noord-zuid route door de Dennen voor autoverkeer moesten het ont gelden. Of de suggesties en kriti sche opmerkingen in het uiteindelijke plan worden verwerkt, moet worden afgewacht. Toezeggingen van SBB- zijde werden gisteravond niet ge daan. Vijftien instanties, belangenverenigin gen en particulieren dienden een schriftelijke reactie in naar aanleiding van het onlangs ter visie gelegde concept-plan. Zeven personen waren gisteravond naar de raadszaal geko men voor een mondelinge toelichting. Het spits werd afgebeten door stran- dexploitant Gert Jan Groenendijk („De Zeeaster", paal 17). Groenendijk noemde zowel de voorgenomen af sluiting van Randweg en Nattevla- kweg als betaald parkeren een zinloze maatregel. „Afsluiting van ge noemde wegen leidt tot een zwaar dere belasting van de andere wegen in het bos, die toch al vrij smal zijn. Bovendien is de route van belang voor veel ouderen, die het prettig vin den om met de auto door het bos te toeren." Betaald parkeren vindt Groenendijk in tegenspraak met het gemeentelijk be leid, dat geen „Zandvoortse toestan den" op en nabij het strand tolereert. Groenendijk vreest bovendien dat het tarief het eerste jaar nog laag is, maar vervolgens snel zal stijgen. „Ik weet plaatsen waar je nu al f2,- per uur betaalt. Kan het tarief voor tien jaar vast worden gezet?", aldus Groenendijk. Regiohoofd De Vrieze antwoordde dat autowegen dwars door een bos niet meer passen in deze tijd van zorg voor het milieu. Dit standpunt sluit aan bij een onlangs geventileer de mening van de ANWB. De Vrieze erkent dat deze maatregel niet eenzij dig door SBB kan worden genomen. De gemeente en provincie hebben een grote vinger in de pap. Oneigenlijk Onderhoud van parkeerplaatsen bij de strandslagen is een oneigenlijke taak voor SBB, zo vindt De Vrieze. „Deze parkeerplaatsen zijn uitsluitend bestemd voor strandbezoekers, dus voor een gebied dat niet onder de hoede van SBB valt. Het zou anders zijn indien mensen er hun auto par keerden om van daaruit wandelingen door duin en bos te maken." De Vrie ze erkende dat het voor SBB vooral een financiële kwestie betreft. De zes parkeerplaatsen bij de strandslagen leveren elk een slordige ƒ10.000,- per jaar op, als er voor parkeren moet worden betaald. Het tarief is volgens hem geen onoverkomelijk probleem. Namens de dorpscommissie van Den Hoorn voerde Jaap Lap het woord. Lap drong erop aan dat de bevolking in de gelegenheid blijft overal in het duingebied bramen te plukken. Ook moet schaatsen in het waterwinge bied nabij paal 9 na stopzetting van de waterwinning per 1-1-'94 mogelijk blijven. De Vrieze zei dat het bramen plukken blijft getolereerd. Het is nog onduidelijk wat er precies met het natuurbeheer in het waterwingebied gaat gebeuren. „We hebben nog drie jaar de tijd om te bekijken of er bij voorbeeld flankerende maatregelen nodig zijn om de ontwikkeling van natuurwaarden te bevorderen." Schaatsen kan volgens hem worden voortgezet. VVV-directeur Jaap Dekker liet zijn grote verontrusting blijken over het afsluiten van de wegen in het bos en het betaald parkeren. Ook toonde hij zich niet gelukkig met de beperkte openstelling van de Slufter. SBB is van plan de Sluftervlakte het hele jaar tot verboden gebied te verklaren. Ter compensatie wordt een extra wandelroute aangelegd en een kwali tatief goede observatiehut in de noordelijke Slufter. „U moet zich be denken dat de Slufter qua type land schap zeldzaam is in de wereld. Daar willen we zuinig op zijn. Bovendien dreigt het gebied als rustpunt voor trekkende en fouragerende vogels in gevaar te komen als gevolg van toe nemende verstoring." Krimbos Sytske Dijksen voerde een groot aan tal bezwaren aan namens de Werk groep Landschapszorg Texel en de Waddenvereniging. Zij verbaasde zich dat het Krimbos niet in het be heersplan wordt genoemd. „Al in 1972 werd geconstateerd dat de druk op de natuurgebieden zijn grens had bereikt. Als verblijfsrecreatie in De Cocksdorp zou worden uitgebreid, moesten de extra gasten worden op gevangen in een nieuw aan te leggen bos, het Krimbos. Bepaald werd dat er 110 tot 130 hectare zou worden aangeplant. Al spoedig was duidelijk dat deze hoeveelheid niet zou worden bereikt. SBB kwam toen met het ar gument dat er inmiddels technieken waren waarmee de opvang van re creanten beter kon worden geregu leerd. Wij betwijfelen dat. Feit is in elk geval dat door de ontwikkelingen in het Krimplan de druk op de natuur sterk is toegenomen", aldus Sytske Dijksen. Golfbaan De Vrieze onderschreef de toegeno men druk op de Slufter als gevolg Lees verder pagina 2 r Voorafgaand aan de hoorzitting maakten raadsleden en andere genodigden gisteren met Staatsbosbeheer een tocht langs diverse lokaties in het kaar aanslul^n'60 °P '°f° houden de raadsleden halt nab'l het Turfveld. waar de met afsluiting bedreigde Randweg en Nattevlakweg op el-

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1