Raadsleden hebben moeite met betaling afmeerpalen van 27 en 28 oktober Beheersplan duinen Mevrouw Wassenaar overleden Dienst belangstellenden met Helders zangkoor ss»»» wmw* Kerkdiensten 28 oktober nov PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER |j jn VERVOLG VAN PAGINA 1 van de vlucht van het toerisme bij De Cocksdorp. Hij bestreed echter dat de opvangfunctie van het Krim- bos onvoldoende is. „Dat uitgangs punt blijft onverkort gelden." Een golfbaan is wat hem betreft mogelijk, omdat dat een resultaat is van be stuurlijke afweging, waarbij ook het ministerie van landbouw en visserij (waaronder staatsbosbeheer valt) nauw was betrokken. „Voorwaarden zijn dat het bos openbaar toeganke lijk blijft en dat de opvangcapaciteit behouden blijft, 'n Kwestie van slim ontwerpen." Minder toezicht Sytske Dijksen betoogde verder dat nu al negatieve effecten op flora en fauna (vogelstand) in het Texelse duingebied waarneembaar zijn als ge volg van de stijgende recreatieve druk en verminderd toezicht (wegens bezuinigingen). Staatsbosbeheer ba seert het beheersplan echter mede op cijfers over flora en fauna van de afgelopen vijf jaar, waaruit zou blijken dat er geen negatieve effecten zijn opgetreden. Sytske Dijksen verweet SBB slechts oog te hebben voor de korte termijn. Op de langere termijn zouden de effecten wel degelijk zichtbaar worden. In dit kader ver wierp ze ook het plan de groene rou tes al per 15 augustus open te stellen, in plaats van per 1 septem ber. De bewakers (nu vijf vaste krachten en zes seizoenwerkers) kun nen dan ook wat eerder met hun werkzaamheden stoppen. De Vrieze verdedigde dit door te stellen dat Texel dan in de pas loopt met de an dere waddeneilanden. „We zijn echter niet van plan de bewaking te laten sloffen. Het is zaak ze ook buiten het hoogseizoen in te zetten, afhankelijk van de kwetsbaarheid van bepaalde gebieden. Bijvoorbeeld op bepaalde lokaties gedurende de vogeltrek periode." Na een korte periode van ziekte overleed dinsdagochtend in het ziekenhuis van Alkmaar me vrouw J. Wassenaar-Wilmink uit Den Burg. Zij werd 74 jaar. Jannetje Wassenaar, geboren in Utrecht, kwam in 1938 door haar huwelijk met het latere ge meenteraadslid W. Wassenaar naar Texel. Vrijwel onafgebroken is zij daar als vrijwilligster actief geweest op sociaal en maatschappelijk terrein. In 1949 was zij medeo prichtster van de Vrouwenbond NVV, een organisatie waarvan zij langdurig lid en bestuurslid is ge weest. Ook was zij nauw betrok ken bij de NVV Landarbeidersbond. De grootste bekendheid en populariteit ge noot zij echter door haar inzet voor het algemene ouderenwerk. In Den Burg was zij sinds 1948 de motor van de bejaardensocie- teit en andere bejaardenactivitei- ten, lang voordat het ouderenwerk in zijn huidige ge- subsidiëerde vorm tot stand kwam. Het I.J.E. koor uit Den Helder zal zon dagavond de dienst voor belangstel lenden in de Gereformeerde kerk van Den Burg opluisteren. Het Helderse koor, bestaand uit meer dan zestig jonge mensen, treedt op vanaf 19.00 uur. Voorganger in deze dienst is do minee mevr. Hibma uit Krabbendam. Het thema is „Hij is een schild voor allen die bij Hem schuilen". Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Holle- wal. Lijnbaan, Gasthuisstraat. De Zes. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). Namens haar echtgenoot Dick Drijver brak mevrouw Drijver uit Den Hoorn een lans voor de weide- en zangvo gels die de laatste jaren in steeds grotere getale het slachtoffer worden van roofzuchtige meeuwen, kraaien en eksters. Zij verweet SBB de meeu wenstand te bevorderen, tot frustra tie van menig agrariër die zijn inspanningen om een nestje jonge weidevogels te beschermen door hongerige meeuwen teniet ziet ge daan. Volgens De Vrieze is het beleid van SBB gericht op stabilisatie van de meeuwenkolonies, dus niet verder uitbreiden, mede wegens de vervui ling die de meeuwen in het duinge bied veroorzaken. Nico de Graaf van de dorpscommis sie De Cocksdorp vroeg eveneens aandacht voor de Slufter en het Krimbos. De Graaf zei dat SBB teveel beperkingen wil opleggen. „Straks moet het Krimbos ook nog dicht." De Vrieze zei dat dit laatste uitgeslo ten moet worden geacht. Excursies Hans de Winter uit De Waal vroeg aandacht voor het „bevriezen" van het totaal aantal personen dat aan natuurexcursies deelneemt. SBB wil minder excursies houden, met grotere groepen. Momenteel steekt Texel de rest van het land naar de kroon wat betreft het aantal excursies, maar blijft het qua gemiddelde groeps grootte ver achter (gemiddeld 13 deelnemers in plaats van 22). Dat gemiddelde moet omhoog, aldus De Vrieze. De Winter vindt dat te ge makkelijk gezegd: „Misschien elders wel, bij landschapswandelingen en zo. Maar in het Texelse terrein kun je slecht uit de voeten met groepen van twintig man. Dat is te massaal als je mensen op flora en fauna wilt wij zen." De leden van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid kregen ook de gelegenheid voor een reactie. Jaap Vlaming (Groen Links) vroeg om de aanplant van vruchtbo men, ter verhoging van de variatie. De Vrieze veegde deze suggestie re soluut van tafel. SBB streeft naar een bos met bomen die hier van nature thuishoren. In de mode Erna Eelman-van der Kooi (VVD) zei dat de verdedigingsfunctie van de duinen de hoogste prioriteit dient te genieten, dus hoger dan de natuur waarden van het gebied. Om die re den drong ze erop aan terughoudend te zijn met verstuivings-experimenten. Het afsluiten van wegen noemde ze een „modetrend". „Het argument dat dit gunstig is voor het milieu, is maar betrekkelijk." Voorts informeerde Erna Eelman naar de eventuele aanwijzing van bufferzo nes langs de binnenduinrand, het geen nadelig zou kunnen zijn voor de beroepsuitoefening van agrariërs. De Vrieze antwoordde dat SBB niet van plan is dergelijke buffers in te stellen. Gerard van der Kooi (PvdA) kraakte het concept-beheersplan: „Slordig, onduidelijk en innerlijke tegenstrijdig heden. Ik krijg het gevoel alsof het een intern stuk betreft dat te vroeg naar buiten is gekomen." Van der Kooi miste het aspect „beleving" in de nota en'vond dat de Texelaars te veel dreigen te worden beperkt op hun eigen eiland. „Eigenlijk zouden de Texelaars een speciaal dplaatsje moeten hebben in het plan." De Vrie ze vroeg zich af hoe SdBB onder scheid kan maken tussen ingezetenen en buitenstaanders. Verzilting Cor Kuip wilde de standpunten we ten van SBB inzake paviljoens op de duinen en stalling van strandhuisjes en paviljoenmateriaal op parkeerplaat sen bij het strand. Ook wilde hij we ten of de weilanden uit de Nederlanden dreigen te verdwijnen als de verzilting van dat gebied in praktijk wordt gebracht. Volgens De Vrieze lopen de weilanden geen ge vaar. Jan van Asselt vond de afslui ting van boswegen voor auto's en eerdere openstelling van de groene routes ongewenst. De commissie krijgt een week de tijd advies uit te brengen aan het college van b en w. Vrijdag. 26 oktober De Luberti-school van De Koog viert het 5-jarig bestaan als bijzonder-neutrale basisschool. Van 8.30 tot 12.00 uur is een „woonfeest" en van 16.00 tot 21.00 uur wordt in de school fancy fair gehouden. Ingaand vandaag komt de Mo delspoorbouwclub Texel iedere dinsdag- en vrijdagavond bijeen in het clubgebouw (voormalige zuivelfabriek) aan de Schilder- weg, aanvang 19.30 uur. Dins dags: praten en bouwen. Vrijdags: rijden. In de kantine van SV Texel is de oprichtingsvergadering van de supportersvereniging Arco de Graaf; 20.00 uur. In Cinema Texel draait voor het eerst „Another 48 Hrs". Het fe nomeen Eddie Murphy maakte acht jaar geleden een imponeren de entree in de filmwereld met de sappige actiekomedie „48 Hrs". Samen met Nick Nolte zette hij San Francisco op stelten tijdens een speurtocht naar een gestoorde misdadiger. Nolte is in middels wat afgeslankt, maar loopt nog net zo te banjeren als acht jaar geleden. De rol van Reggie Hammond lijkt Murphy beter op het lijf geschreven dan welke ook. Hoewel deze „Ano ther 48 Hrs" dezelfde elementen vertoont als zijn voorganger, staat hij borg voor veel spanning, ongekende humor en veel on enigheid tussen de blanke cop en de zwarte bajesklant. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 27 oktober Om 20.00 uur gaat op het We zenland in Den Burg de „sner- trit" van de MAB-club Texel van start. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Another 48 Hrs". In De Schakel verzorgt parag- noste Thilly Ran uit Vlaardingen een „Bloemenavond". Daarbij vindt „healing" plaats, om aan te tonen dat de mens zelf liefde rijke energie heeft en die aan an deren kan overdragen. Bezoekers worden verzocht foto's mee te nemen van zieke/overspannen fa milieleden, kennissen of anderen. Entree f8,-. Zaal open 19.30 uur; aanvang 20.00 uur. Nadere infor matie kan worden verkregen via telefoon 14158 of 14834. In d'Ouwe Ulo treden de Texelse bands „Release it" en „Black Cadillac" op. Zaal open om 21.00 uur, toegang gratis. Zondag 28 oktober Om 9.00 uur beginnen in mane ge Akenburg onderlinge wedstrij den van Waddenruiters en Kleppertjes. Prijsuitreiking 16.00 uur; dressuur om 20.30 uur. Om 14.00 uur beginnen op het circuit in Eierland finalewedstrij den motorcross van de MAB-club Texel. Om 20.00 uur prijsuitrei king in het clubgebouw. Maandag 29 oktober Muziekvereniging Excelsior houdt op 20.00 uur een openbare slo- trepetitie in het Muziekcentrum in Oosterend. In „Bosch en Zee" bij De Koog wordt een voorlichtingsavond ge houden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting: alternatieven voor de melkveehouderij; 20.00 uur. Dinsdag 30 oktober De vereniging van Kleine Logies verstrekkers komt om 20.00 uut bijeen in „Bosch en Zee". Een bijeenkomst van de CNV- cursus „Arbeidsrecht" wordt om 20.00 uur gehouden in De Scha- kei bij de Gereformeerde kerk in Den Burg. In „De Schakel" wordt een infor matieavond gegeven onder het motto „Berg je voor het afval", met medewerking van het IVN Texel, werkgroep Conciliair Pro ces en de gemeente Texel. Vrije toegang voor ieder; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Za. 27 0.30 en 12.40 Zo. 28 1.30 en 13.50 Ma. 29 3.04 en 1 5.54 Di. 30 4.25 en 17.0) Wo. 31 5.34 en 18.15 Do. 1 6.46 en 19.14 Vr. 2 7.35 en 20.15 Za. 3 9.35 en 20.51 Aan het strand is het een uur eerder hooj water Laagwater valt gemiddeld 6.15uu na hoogwater. De zon komt 28 oktobero; om 7.28 uur en gaat onder om 17.19 uur 2 november volle maan, 28 oktober doodtij. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg ,9.30 uur ds. Ter Haar Uitzending Lichtboei De Waal 11.00 uur ds. Waardenburg De Koog 9.30 uur ds. Waardenburg Den Hoorn 9.30 uur dhr. Kuiper, m.m.v. Soli Deo Gloria Oosterend 10.00 uur gezamenlijke dienst Waddencombinatie. Viering Avondmaal Oudeschild: dienst in Oosterend De Cocksdorp: dienst in Oosterend GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur ds. Hibma uit Krabbedam 19.00 uur Dienst voor belangstel lenden, m.m.v. I.J.E. koor Den Hel der. Thema: Hij is een schild voor allen die bij Hem schuilen. 10.00 uur uitzending Radio Texel 19.00 uur uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 en 19.00 uur drs. Wilmink GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger ds. R. Meeuwsen uit Den Helder Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur Gospeltrain. Themadienst Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur dameskoor Kindernevendienst De Koog, zondag 9.30 uur De Cocksdorp, zondag 9.30 uur Woord-Communiedienst JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „De vloed van Noachs dagen heeft betekenis voor ons" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Zegen Jehovah's heilig naam!" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: Dokter R.A. van den Bent Kik- kertstraat 12, De Cocksdorp, tele foon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00-10.00 uur. Apo theek geopend en spreekuur 12.00-12.30 uur en 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, telefoon 11446. Nuttige adressen: •Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. 'Groene Kruis Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Het collegevoorstel om de kosten voor vervanging van 20 afmeerpalen in de passantenjachthaven van Ou deschild te delen met het Stichtings bestuur van de jachthaven heeft in de commissie voor financieel, econo misch en technisch beleid weerstand ondervonden. Cees Hin (CDA) wil al vorens zich uit te spreken eerst nog nader overleg met zijn fractie. Ook Gerard van der Kooi (PvdA) zei grote moeite met het voorstel te hebben. Het voorlopige bestuur van de pas santenjachthaven is indertijd afgewe ken van het advies omtrent een voorgeschreven dikte van de palen. Nu de afmeerpalen bij bosjes afknap pen, dienen ze te worden vervangen. Het huidige stichtingsbestuur van de passantenjachthaven acht zich echter niet verantwoordelijk voor deze zaak en heeft zich tot de gemeente gewend. Van der Kooi vroeg zich af hoe de zaak juridisch nu precies lag. „Vol gens mij kan het college weinig an ders. We worden gewoon gedwongen de kosten voor onze rekening te ne men." Een bewering die door Terpstra niet kon worden ontkend. „Hoewel het toenmalige voorlopige bestuur bewust heeft gekozen voor een an dere dikte van de palen, blijft de ge meente de eindverantwoordelijke in deze," aldus de wethouder. Hin en Van der Kooi vreesen ook voor prece dentwerking. „Het is heel normaal dat besturen regelmatig worden ver vangen. Dat zou betekenen dat je een huidig bestuur nooit zou kunnen confronteren met de besluiten van een vorig bestuur." Jan van Asselt was van mening dat er nu maar gewoon betaald moer worden, maar dat er voortaan be wuster met de verantwoording worden omgesprongen. „Als er \i het advies wordt afgeweken moei we dat niet accepteren." Verzakl Erna Eelman-Van der Kooi (VVD) accoord met het voorstel. Cor Kii (Texels Belang) vroeg zich af of misschien nog meer onvoorziene posten in het verschiet lagen. „A we dit betalen, is het dan het ste?" Wethouder Terpstra zei de druk te hebben dat hiermee de li wel is afgerond. „Maar je kunt na tuurlijk nooit uitsluiten dat er bijv. beeld nogmaals een verzakking talud plaatsvindt. Dat zou beteke dat we nogmaals met de club ra de tafel moeten." Met het beschikbaar stellen van A14.220,- voor de huidige talud verzakking ging de commissie al der accoord. De bijdrage voor de vervanging» de afmeerpalen - ook f14.220,-ki uige binnenkort in de raadsvergadering aan de orde. Waar je ook bent ik zou het niet weten niet in tijd of afstand kunnen meten maar ik heb je diep in mij daarom ben je zo dichtbij. Met droefheid delen wij u mede dat toch nog onverwacht van ons is heengegaan mijn lieve vrouw onze onvergetelijke moeder en oma Jannetje Wilmink Op de leeftijd van 74 jaar. Echtgenote van Wilke Wassenaar. Texel: W. Wassenaar Texel: Wilke en Ingrid Den Helder: yvonne en dolf Texel: wil en desiré Rotterdam: Sylvia en Jan Rotterdam: jan en marianne a ad Alkmaar: Hanny en Gerard petra sandra Egmond: Jellie Texel, 23 oktober 1990. W. van Beierenstraat 34, 1791 GV Den Burg. Gelegenheid tot condoleren donderdag 25 oktober van 19.00 tot 20.00 uur in de zaal bij de Doopsgezinde kerk te Den Burg. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op vrijdag 26 oktober om 15.00 uur in het'cre matorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Lieve oma Wij zullen u missen. Yvonne, Wil, Jan, Aad, Petra, Sandra. Het oude bestuur van de soos heeft met ont roering en grote verslagenheid kennis geno Hgei men van het overlijden van onze Jannie Wassenaar-Wilmink Aan haar warme belangstelling en jarenlangs trouw in het behartigen van de belangen de lem ouderen hebben we veel te danken. Zij was de spil van de oprichting af aan Leden en helpsters van de soos 23 oktober 1990, Den Burg Een trouw en strijdlustig vriendin is van on heengegaan. Jannie bedankt. Vrouwenbond FNV afdeling Texel Voor de vele blijken van medeleven, in de vorm schriftelijke condoleances, de grote belangstel! 55 bij de uitvaart van mijn dierbare echtgenoot, vader, schoonvader en opa PIETER DE GRAAF MZN. zeggen wij u hartelijk dank. Mevr. M. W. de Graaf-Ba^' Els, Peter, Thijs-Jan Texel, oktober 1990 „Bouwlust" d< het anc te h itaa ifee: fcgei op rmy Ovi gel aide

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2