I Texel kan rekenen op behoud huidige kust Suppletie De Koog vrij zeker volgend jaar Scouting Texel genoot volop van jubileumkamp Stappeland USf Fancy Fair Lubertischool ,*r- DERDAG 25 OKTOBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 VERVOLG VAN PAGINA 1 daarna verhuren). Volgens pstra blijft de situatie hetzelfde, (afspraken die er lagen met Jari- pver de huisjes zijn gemaakt in ji» overleg met de provincie en ta; verandert helemaal niets aan." Grondruil van Asselt bracht in herinnering het Stappeland-project is voort- \j4beid uit een grondruil met Jarino de Bosrandweg, waar de 144 jen eerst gebouwd zouden wor- „Hoe is het met dat stuk grond destijds ook een bouwvergun- voor is verleend. Zijn we daar tos van of zit dat in het faillisse- nt?" Volgens Terpstra is er sprake een uitruil. „Nu is er geen bouw- junning voor de Bosrandweg en grond waar het om gaat heeft agrarische bestemming. Volgens t advocaat is het met mogelijk hierop terug te keren." Cor Kuip iels Belang) zei met het eindresul- tevreden te zijn, maar meldde «ankelijk flink te hebben dwars iijen. „Ik veronderstel dat mijn ding u niet al te gretig de onder delingen heeft doen ingaan. Is het Itrhandelingsresultaat nu beter met Jarino?" Volgens Terpstra is Iheoretische winst inderdaag be- Jk wil geen bedragen noemen, lat het nog niet voor 100 procent ir is om wat voor bedragen het :ies gaat. Maar financieel gezien et resultaat beslist positiever." informeerde voorts naar het nvrijp maken ten behoeve van een lal particuliere bungalows in het ppeland-gebied. Op de vraag of op dezelfde manier doorgaat, ant- irdde Terpstra bevestigend. Erna lan-van der Kooi (VVD) zei heel ie zijn dat de overeenkomst nu is gegaan. „Ik ben ontzettend opge- it dat het eind in zicht is en dat traks gebouwd gaat worden." Lyrisch gevraagd toont ook directeur L Tebbe van Livingstone Building stry in Breda zich tevreden met Ihans bereikte onderhandelingsre- iat. „Maar", moet Tebbe toege- „met het feit dat de koopsom ;r is uitgevallen dan ons oor- nkelijke bod, hadden we best moeite." Het project is de prijs k geval wel waard; de «gstone-directeur wordt bijkans oh als hij de toekomstmogelijkhe- van 't Stappeland aankaart. „Het mder meer de beste lokatie op en qua ligging zelfs uniek te nen. Vanuit de vakantiehuizen ie te voet naar het strand en het ligt nog dichterbij. Een dergelijke |tatie van bungalowpark en dorp |e bijna nergens." ie verwacht dat reeds volgende nd met de verkoop kan worden art. Ook verrijzen vóór het eind dit jaar twee modelwoningen de Nikadel. Met de bouw van de te woningen kan vermoedelijk in eerste kwartaal van 1991 wor- begonnen. Hoogwaardig louw wordt uitgevoerd door aan- er Elko Vermeulen uit Oosterend, dealer van Livingstone op Texel Jvingstone levert de (geprefabri- ■de) bouwmaterialen. „Wij kunnen bij onze systematische aanpak in hoog tempo bouwen, maar de ingen zijn kwalitatief hoogwaar- Aan de kwaliteit willen we niet ün", aldus Tebbe. Wie een wo- in 't Stappeland wil aanschaf- is voor minder dan twee ton i. De vakantiehuizen worden ge- »d volgens het eerder door de Ilse architect Jan Visser ontwor- model. Wellicht volgen meer keu- ogelijkheden. bouwtempo hangt samen met tempo waarin de woningen wor- «erkocht. verwachten een redelijk vlotte nop. Hopelijk kunnen we het he- bn binnen twee jaar realiseren", s Tebbe. Zoals het er nu naar t zal het project veel werkgele- iid opleveren voor Texelse aan- is en onderaannemers, raadsvergadering van 13 no- r besluit de gemeenteraad of ïncipe-overeenkomst zal worden zet in een definitief contract. sndweer. Kort voor zes uur 1middag sloeg bij de familie P. aan de Noordwester de vlam pan. De heer des huizes was met spekjes braden, maar de verkeerde gaspit uit waar- vuur z'n kans greep. Een ^an die de rook zag, alarmeerde 'andweer. Blussen was echter n°dig: de vlammen konden ei- ■•andig worden gedoofd. Het liep e,terlijk met een sisser af. spanningen hadden uiteindelijk het verlossende woord van de minister tot resultaat: na de winter van 1990 zouden de nodige maatregelen wor den genomen. Tijd tekort De heer J.G. van Oord (directeur van Van Oord-Utrecht, een van de drie partners van de Kombinatie Texel) vond dat Rijkswaterstaat de voorbe reiding van zandsuppleties anders en sneller moet handelen. ,,Laat het or ganiseren van de markt maar aan ons over. Als Rijkswaterstaat dat doet, duurt het veel te lang en raken wij in de problemen". Serieuzer was zijn verzoek om meer speling te krij gen wat betreft de datum waarop een werk moet aanvangen en de tijd die voor het werk beschikbaar is. Een aannemer kan het projekt dan veel beter voorbereiden en efficiënter or ganiseren. Vooral bij suppleties vol gens het huidige systeem, met inschakeling van hopperzuigers en een hefeiland, is dat van veel belang. Dat grote en unieke materieel wordt overal ter wereld ingezet en is met al tijd onmiddellijk beschikbaar. Overigens was Van Oord best tevre den over de mensen van Rijkswa terstaat, waarmee redelijk valt te praten als de zaken anders lopen dan was gepland. Spreker vond niet dat „een vloek" hangt boven de aan de gang zijnde suppletie zoals werd ge meld in een citaat in de Texelse Cou rant. „Geen vloek, maar wel een zware tegenvaller. Ook deze hoog ge kwalificeerde techniek is in zekere mate weergevoelig. Het risicoprofiel is hoog". Nuttig Aan het nut van de zandsuppleties, die telkens weer opnieuw nodig zijn, twijfelde Van Oord in elk geval niet. „Wij voeren wel eens werken uit waarvan wij het nut betwijfelen, ge zien de hoge kosten. Maar dit is goed en nuttig. Het is een beproefde techniek, gebaseerd op natuurlijke dynamiek. Zand mag bewegen. Wij zorgen voor evenwicht". Projektleider Jos van Kuyk gaf aan de hand van tekeningen uitleg over de techniek van de thans aan de gang zijnde zandsuppletie. De geno digden bekeken het werk ook ter plekke door een wandeling te maken naar de „stort" op enkele honderden meters van het strandpaviljoen en konden tenslotte genieten van de (nog niet geheel voltooide) documen taire die Videolux heeft gemaakt van het project. feest-picknick werd de middag door gebracht in een zwembad. Terug in het kamp stond het avondeten al bij na klaar. „We hadden dit jaar voor heteerst 'twee kookdames' mee die een waar feestmaal op tafel hebben getoverd," aldus Kassen Zegel. „Alles er op en eraan en tot besluit nog een luxe bonbon. Zoiets gebeurt bij Scou ting natuurlijk nooit." De dag werd besloten met een enorm kampvuur, dat mede dankzij de kampvuurleider, voor de scouts een afscheid vormde om nog lange tijd met plezier aan terug te denken. Donderdag werd de reis naar Texel weer aanvaard, waarbij onderweg nog even een bezoek aan de Euro mast in Rotterdam werd gebracht. Even na zeven uur 's avonds konden de ouders hun kinderen weer mee naar huis nemen. „We zijn met 95 man vertrokken en met z'n 95'en weer huiswaarts gekeerd. En zo hoort het ook," aldus een enigzins opgeluchte Niek Slijderink tijdens de afsluiting, waarbij uiteraard nog enige yellen ten beste werden gegeven. Bij de yell „ppprrrima" klonk ondanks de vermoeidheid van de busreis nog even het vuur van de afgelopen da gen door. Want daar was iedereen het over eens: in dat ene woord kon het gehele jubileumkamp worden gevat. Vrijdag 26 oktober is er feest op de Lubertischool. Het vijfjarig bestaan van de school wordt die dag gevierd met een woonfeest, een optreden van een goochelende clown en 's middags om 16.00 uur begint de Fancy Fair. Er is een restaurant met broodjes en soep en een tafel met koek en gebak. In de lokalen kunnen diverse spelletjes worden gedaan en om 19.30 uur is een kinderconcert. Bij 't Rad van avontuur worden er naast de vele prijzen drie fietsen ver loot. (om 17.00, 18.30 en 19.30 uur) Welkome druk Ir Kieft sprak met waardering over de gemeentelijke en particuliere actie's die de afgelopen jaren op Texel zijn gevoerd om het rijk aan te sporen tot het stoppen van de kustafslag op Texel. „De praktijk heeft geleerd dat publieke en politieke druk beslissin gen kunnen versnellen. Daarom wil ik benadrukken dat het uitvoeren van kustverdedigingswerken op Texel, nu en in het verleden, mede tot stand is gekomen door de niet aflatende vol hardendheid waarmee de burgerij en de bestuurders van Texel de kustpro- blemen in de publiciteit hebben ge bracht. Hopelijk is dat nu niet meer nodig". Enkele leiders van Scouting Texel controleren bij het vertrek om half zes 's morgens of alle leden aanwezig zijn. IFoto Kassen ZegelI Uitstel werk was gegund. Dat kwam omdat de aanneemsom hoger was dan de raming zodat er financiële dekking gezocht moest worden. Daardoor startten de voorbereidingen voor het werk pas op 25 juni en werd het eer ste zand op 13 augustus gespoten". De zeventig genodigden onderbraken de bijeenkomst in het strandpaviljoen om een kijkje te nemen bij de stort", de plaats waar het ver uit de Noordzee afkomstige zand op het strand wordt gespoten. Texel kan erop rekenen dat Rijkswaterstaat de huidige kustlijn in stand zal houden, maar de wijze waarop dat zal gebeuren staat nog allerminst vast. Wel is nu vrijwel zeker dat volgend jaar een nieuwe zandsuppletie bij De Koog zal worden aangebracht. Aldus bleek uit de woorden van Ir P. Kieft, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat Noordholland, dins dagmiddag in strandpaviljoen Paal 28. Hij sprak daar op een door de gemeente georganiseerde bijeen komst waar erkentelijkheid werd be tuigd jegens de mensen die op een of andere manier met de thans in uitvoering zijnde zandsuppletie te maken hebben of er actie voor heb ben gevoerd. Tot de ongeveer zeven tig uitgenodigde personen, behoorde ook minister Maij-Weggen, maar die was wegens verblijf in het buiten land verhinderd. Toen onlangs van regeringswege het kustbeleid werd vastgesteld, hield dat onder meer in dat de huidige kustlijn van Nederland zal worden gehand haafd en dat daarvoor jaarlijks zestig miljoen gulden beschikbaar wordt gesteld. De tijd dat voor elke maatre gel om de kustafslag te compense ren, geld moest worden „bevochten" is dus voorbij. „Gesproken kan wor den van structureel oplossen van de kusterosie", aldus Ir Kieft. Er is al een voorlopig schema op gesteld voor de kustverdedigingswer ken die in 1991 zullen worden uitgevoerd. In volgorde van prioriteit zullen worden afgewerkt: 1. Werken die nodig zijn om de deltaveiligheid te garanderen; 2. Werken die nodig zijn om grote belangen veilig te stellen; 3. Overige werken. Economisch belang Werken van de eerste categorie zijn op Texel voorlopig niet aan de orde want nergens is sprake van een acu te bedreiging van de veiligheid van de mensen. Op Texel gaat het om het veilig stellen van natuurlijke en economische belangen en daaronder valt het strand- en duin(camping)ge- bied bij De Koog. Wat onder „overige werken" moet worden verstaan, werd niet duidelijk. Ir Kieft zei la chend dat dit een mogelijkheid is om de jaarlijkse zestig miljoen gulden in elk geval te kunnen besteden... Te verwachten is dat alle werken uit de eerste twee categorieën volgend jaar hun beslag zullen krijgen en daartoe hoort dus ook de suppletie bij De Koog. Het definitieve uitvoe- De hoofdingenieur-directeur gaf in zijn toespraak een overzicht van de bijzondere maatregelen die in de loop der jaren zijn genomen om de kustafslag op Texel tot staan te bren gen, te beginnen met de aanleg van het Bolwerk Eierland in de vijftiger ja ren waardoor werd voorkomen dat de vuurtoren in zee verdween. Hij ging ook in op de bij velen levende vraag waarom de huidige zandsuppletie zo laat in het jaar is begonnen, zodat de kans op vertraging door slecht weer zeer groot was. „Een sneller begin was echter nauwelijks mogelijk. Het bestek was eind april gereed, maar moest een maand ter visie liggen. Na de aanbesteding op 1 juni heeft het nog 3,5 week geduurd, voordat het Zoals bekend hebben slecht weer en technische pech inderdaad voor een aanzienlijke vertraging gezorgd, zodat de Kombinatie Texel die het projekt uitvoert, aan Rijkswaterstaat om ont heffing van de contractuele opleve ringsdatum moest vragen. Er is inmiddels acht weken uitstel ver leend. Het werk moet nu eind de cember klaar zijn. Alle betrokkenen hebben het gevoel dat dit makkelijk moet kunnen. Sinds vorige week ver loopt het zandspuiten ongestoord, wat te danken is aan het zeer gunsti ge weer. Door de aanhoudende zuid oostelijke wind is de zee ten westen van Texel zo glad als een spiegel. De helft van het werk zit er inmiddels op. Men is nu bezig met het zuidelij ke stuk van het op te hogen strand- gedeelte, dus tussen paal 28 en de Slufter. Boksen In zijn welkomstwoord betuigde bur gemeester Ton Schipper er zijn spijt over dat minister Maij-Weggen ver hinderd was. „Gelukkig dat er op Texel nog meer zandsuppleties vol gen". Ook de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat was niet gekomen, maar de voorzitter had wel een sympathieke brief bestuurd, waaruit bleek dat de commissie aan genaam was getroffen door de liof die haar door de gemeente was toe gezwaaid. Dat komt blijkbaar zelden voor. De burgemeester vond het in elk geval een stimulans om „als in woners van Texel voort te gaan. Voort te gaan met aandringen, zoals een bokser, die met een reeks gere gelde slagen meer succes had dan met de laatste beslissende slag die het publiek op de achterste benen bracht. Beter dus een reeks van initi atieven dan een optreden voor de tv als het zand al onder je voeten wegspoelt". De burgemeester gaf vervolgens een overzicht van de di verse acties, die begonnen in 1988 toen de minister een voor Texel ge plande suppletie van de begroting schrapte met als argument dat de deltaveiligheid niet in gevaar was. Ook de ludieke „Sil"-actie (met paard en wagen via het strand naar Den Haag) passeerde de revue. Die in- Ir P. Kieft: ..Geld vragen hopelijk niet meer nodig". ringsschema wordt vóór het eind van dit jaar vastgesteld. Geen dam? De thans in uitvoering zijnde zand suppletie op het strand tussen de Slufter en de vuurtoren is misschien niet de laatste. Voor het einde van het volgende jaar moet vast staan of hier in de toekomst telkens weer zand zal worden opgespoten of dat er „harde" oplossingen komen, zoals een lange dam haaks op de kust bij de vuurtoren. Kieft suggereerde dat zo'n lange dam wel eens op ernstige bezwaren zou kunnen stuiten, we gens de mogelijk ongunstige effekten op andere kustvakken, niet alleen op Texel maar bijv. ook op Vlieland. Er is wel enige spoed geboden bij de besluitvorming, want er wordt vanuit gegaan dat de jongste zandsuppletie tot 1993 zal stand houden. De studie moet daarom eind volgend jaar zijn afgerond. Naast de bijzondere kustverdedigings werken zal het normale kust- en dui- nonderhoud worden voortgezet. Het overleg over alle zaken betreffen de de kust zal worden geïntensi veerd. Er komt spoedig een provinciaal overlegorgaan, waarin de kustbeheerder, het rijk, de provincie en de gemeenten zitting hebben. Moe maar voldaan keerden verleden week donderdag twee bussen vol scouting-leden terug van het jubi leumkamp in Luxemburg. ,,We heb ben het heel fijn gehad." aldus Niek Slijderink van Scouting Texel. ,,We hebben het 45-jarig bestaan zonder officiële poespas, gewoon met z'n allen gevierd. Ik durf gerust te stel len dat we met z'n 95'en volop heb ben genoten. We hebben ons eindelijk eens uit kunnen leven op een metershoog kampvuur. Die bele venis mag best als hoogtepunt van het kamp worden omschreven." De scoutingleden verzamelden zich maandagmorgen tijdens de herfstva kantie in alle vroegte - kwart over vijf - bij het clubgebouw. Nagewuifd door vele ouders vertrok het gezelschap met de boot van zes uur richting vaste wal. Na een aantal tussenstops bereikte de ploeg rond half vijf Wiltz. Waar de kleineren 's avonds bijtijds hun bed opzochten, lieten de grote ren zich niet kisten. De gidsen en de rowans liepen een nachthike, waarna in tentjes werd overnacht. In verband met het leeftijdsverschil van de verschillende scouts was tot en met dinsdag gekozen voor ge scheiden programma's. Dinsdag brachten zodoende de jongeren een groot deel van de dag door in het Duitse Eantasialand (te vergelijken met de Efteling). Om elkaar niet uit het oog te verliezen werd het gezel schap in groepjes van zes verdeeld. Grootste attractie voor de jeugd bleek een achtbaan, waarbij de wa gentjes in het donker doken. De oudere leden brachten die dag door met kano-varen. Feestdag De woensdag stond als echte feest dag te boek en werd om die reden met een gezamenlijk programma ge vierd. ledereen kreeg om te beginnen ontbijt op bed. Nadat de groep in de bus had plaats genomen leidde de tocht naar Klein Zwitserland, waar de scouts wande lend de omgeving verkenden. Na een

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5