,Wilt u mijn moeder niet •ke veel verdriet doen?" Gemeentelijke bijdrage aan VVV wordt niet verhoogd 'eruviaanse oplichters smeken rechter: Raadscommissie schaart zich achter college: Texelaars voor de ptreden van twee xelse rockbands Alternatieven voor het veehouderijbedrijf? MAB Snertrit Informatieavond over afvalberg Veel eigen werk in bibliotheek Eilandcompetitie volleybal Motorcrossfinale op MAB-baan 't Eierland Eilandcompetitie basketbal Voetbalprogramma Uitslagen zaalvoetbal 19) ONDERDAG 25 OKTOBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 m ge politie heeft uitstekend werk ,|euerd. Het proces verbaal geeft ei helder overzicht van de gepleeg- feiten." Uit nota bene de mond de advocaat van de verdachten, H. Teunisse, kregen het „Texel jvel Team" en „Incateam" deze toegezwaaid, dinsdag tijdens de ihtszaak tegen vier mannen uit die in juni verscheidene (Texel- banken hebben opgelicht. Texel- rechercheurs hadden een iminent aandeel in het speurwerk, licier mr. C. van Riel eiste tegen Sla ver achten vijftien maanden ge- igenisstraf. tegen de man die hij leider van de bende beschouwt, ite Van Riel achttien maanden, tspraak volgt op 6 november. politie kreeg niet uitsluitend cont inenten. De tweede raadsman van verdachten, de Amsterdamse ad- i;aat rnr. Koopman, vond dat het litie-onderzoek slechts was gericht „de kleine jongens". Volgens hem nde vier verdachten slechts pion- n in een grote, criminele organisa- De vier die hier nu terecht jan, zijn geprovoceerd om gestolen eques te verzilveren, min of meer dwongen door de armoede in hun derland Peru. Zij worden nu ge kt, terwijl de grote jongens in de jamsatie buiten schot blijven. Ik A dat de onderzoeksteams méér pannmgen hadden moeten verrich- om de hele organisatie te grazen nemen", aldus mr. Koopman, ficier mr. Van Riel weerlegde deze Hek. „De verdachten hebben zelf de hand of de rest van de organi- lie wordt blootgelegd. Dan moeten maar meewerken. En gedwongen or armoede? Ze zullen het best n hebben in hun land, maar dat is geen reden om te dulden dat ze r op deze criminele wijze aan de g gaan." tt He k jeugdwerkruimte van dorpshuis We Ulo treden zaterdagavond Texelse bands op. Eerst, vanaf 30 uur, speelt „Release it", een twee maanden bestaande band, iivan de leden een gemiddelde Hid van vijftien ]aar hebben. De 1 brengt eigen nummers ten ge- De bezetting is: Peter Arjen van Slikke (drums), Brendalie Loef W, Chaja Vlaming (gitaar), Corine ""er (bas). Gastmuzikanten: Maar- Vlaming (schuiftrombone), Maar- Elzinga (trompet) en Jerom =mdi "ler 'percuss/e^ De tweede band 3 W/om bekende „gleufhoeden- trock"-formatie „Black Cadillac" 9'osterendOndersteund door de stallatie van Rob Valkenburg 01 de bands trachten er een lende avond van te maken. De open om 21.00 uur en de toe- is gratis. Pistool vocaat mr. Theunisse vond dat de icier te weinig aandacht had voor achtergronden waardoor het vier- in de greep van de georganiseerde sdaad is beland. „Ze voelen een jnomisch pistool op hen gericht, ze tegen de Nederlandse justitie mond te ver opendoen, zijn ze n leven niet zeker, dan kunnen ze „derde oog" krijgen. Een kogel- atje dus." raag bij de politie leert dat het rtal inderdaad niets wilde loslaten lens verhoren. Ze noemden alleen irnamen van personen die hen Holen cheques en vervalste ipoorten in handen speelden. Het ferzoek naar de internationale ichtersbende is niet gestaakt. Op sis van verkregen informatie van Nederlandse politieteams en uit buitenland wordt momenteel be ien op welke wijze verder wordt ipeurd. Werkwijze ilis de werkwijze van de bende uit onderzoek komen vast te staan, n voorbeeld uit de rechtszaak: één de vier mannen trachtte op 15 bij een bank in De Koog cheques verzilveren met behulp van een spoort, dat slechts drie dagen eer- was gestolen in Amsterdam. Het spoort werd voorzien van een nieu- pasfoto, de Peruviaan oefende h kortstondig in het namaken van handtekening en werd op pad ituurd. Na verzilvering moest hij geld inleveren; beloning vijf pro nt van de opbrengst. In totaal wer- op deze wijze 873 cheques iilverd, opbrengst /104.000,-. Arbij maakten de vier gebruik van 'Sntien verschillende paspoorten, arvan in elf gevallen aangifte van 'stal was gedaan. In één met na- genoemd geval gaf één der ver- toen zich bij een bank eerst uit voor een Zuidamerikaan en een dag later legitimeerde hij zich met een Egyptisch paspoort.... De buit had nog aanmerkelijk hoger kunnen uitvallen; diverse pogingen tot verzilvering mislukten. Zo ook bij een bank in Den Burg in juni. De bankemployé kreeg argwaan en waarschuwde de politie, waarna de zaak aan het rollen kwam. Texelse politiemannen slaagden erin drie Pe ruvianen op de boot aan te houden. Bij doorzoeking van hun auto trof de politie bovendien een stapel van 117 cheques aan onder de vloermat, waarvoor duizenden Amerikaanse dollars en Engelse ponden konden worden verkregen. Strafklimaat Officier mr. Van Riel concludeerde dat sprake was van een bende, ge zien de snelheid waarmee een groot aantal paspoorten werd gestolen, ver valst en verder getransporteerd. Vol gens hem fungeerde één van de mannen als leider, de drie anderen hadden slechts het verzilveren tot taak. „De heren zijn duidelijk naar Europa gekomen met de bedoeling cheques te verzilveren. Het valt ten minste moeilijk te geloven dat iemand in Peru op het idee komt om op Texel vakantie te gaan vieren. Ik veronderstel dat ze Nederland hebben uitgekozen in verband met het aan trekkelijke strafklimaat. Enkele eerde re veroordelingen hebben hen in die mening versterkt",'aldus Van Riel. De officier eiste daarom stevige celstraffen, variërend van vijftien tot achttien maanden, met aftrek van voorarrest. Vormfout? Advocaat Mr. Koopman meende de officier te hebben betrapt op een vormfout: de dagvaarding zou over eenkomen met de feiten uit het pro ces verbaal. Bepaalde feiten zouden ten onrechte als „voltooid delict" zijn aangemerkt, terwijl „slechts" sprake was van een poging tot het plegen van valsheid in geschrifte. Mr. Koop man sprak van een „povere dagvaar ding". Volgens de gebruikte formulering zou elke vinder van een cheque eeh oplichter zijn Hij ver zocht om vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. De officier weerleg de deze kritiek en vond dat de advo caat er het wetboek nog maar eens op moest naslaan. Van Riel legde uit dat de formulering wel klopte. „U krijgt hier gratis college", blufte hij de advocaat af. Armoede Zowel mr. Koopman als zijn collega mr. Teunisse pleitte ervoor het groot ste gedeelte van de genoemde straf fen een voorwaardelijk karakter te geven en de mannen vervolgens uit te wijzen. Zo zouden de in armoede levende gezinnen van het viertal niet lange tijd zonder kostwinner komen te zitten. De verdachten zelf on derstreepten dit argument. In hun laatste woord toonden ze berouw en vroegen om rekening te houden met hun familie. Eén van de vier maakte het wel erg bont toen hij een foto van zijn vrouw en kinderen liet circu leren. Op de publieke tribune kon gegniffel niet worden onderdrukt, ter wijl de rechters quasi-serieus de foto bekeken. Hoongelach steeg op toen een andere verdachte, die geen gezin in Peru had achtergelaten, met een ander familielid op de proppen kwam: hij vroeg rechter mr. B. Posch om zijn moeder in Peru niet teveel verdriet te doen.... RH Ingrld Laan won de eerste prijs in de categorie zeven- tot negenjarigen met haar boek ..Het Mannetje". Maandagavond a.s. wordt de eerste avond gehouden van het winterpro- gramma 1990-1991 van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Texel. Aandacht zal worden gegeven aan al ternatieven voor de veehouderij, dit in verband met de sterk dalende melkprijs. Aan de hand van een praktijkvoor beeld zullen Koos van Eekelen en Jan Koolhof, bedrijfsdeskundigen van de DLV in Hoorn, ingaan op allerlei mo- Zaterdagavond om 20.00 uur vindt bij de fa. Schoenmaker op het We zenland in Den Burg de start plaats van de jaarlijkse „Snertrit". Deelname aan deze rit staat open voor iedere automobilist, motorrijder of bromfietser. De rit wordt gereden aan de hand van een route beschrijving die bij de strart wordt uitgereikt. In de route zijn een aantal controlepunten opgenomen waarvan de gegevens op de kaart van de deel nemer worden genoteerd. Bij de fi nish dient deze kaart voor bepaling van het strafpuntentotaal. De deelne mer met de minste strafpunten is uiteraard winnaar van de snertrit, die zo'n anderhalf uur in beslag zal nemen. gelijkheden voor veehouders die in de problemen dreigen te raken, zoals het kopen en leasen van melk en het houden van vleesvee en schapen. Ook andere zaken die van belang zijn voor het inkomen van veehouders, passeren de revue. De bijeenkomst wordt gehouden in appartementenho tel „Bosch en Zee" bij De Koog, aan vang 20.00 uur. Onder het motto „berg je voor het afval" wordt dinsdag a.s. in „De Schakel" aan de Binnenburg een in formatieavond gehouden over de af- valproblematiek. Tijdens de avond worden mogelijkheden aangegeven om zelf een steentje bij te dragen aan vermindering van de afvalberg. De avond wordt georganiseerd door de werkgroep „conciliair proces" van de provincie Noordholland, die elders in de regio al meer van deze informa tieavonden heeft gehouden. Mevrouw Meijer van de werkgroep zal dinsdag een toelichting geven. Ook wordt in formatie verstrekt door mevrouw Lin deboom van de Texelse IVN-afdeling en door Piet Bolier namens de dienst gemeentewerken Texel. De toegang is vrij, iedere belangstellende is welkom. In het kader van de Kinderboeken week had de Texelse bibliotheek een wedstrijd uitgeschreven onder het motto „Maak je eigen boek". Hierbij werden kinderen opgeroepen zélf eens de pen ter hand te nemen en het resultaat overtrof alle verwach tingen: De jury moest een keuze ma ken uit zo'n zestig inzendingen. Mede door het grote aantal inzendin gen, werd besloten prijzen uit te de len in verschillende leeftijdscategorieën. Ook voor de door de diverse scholen ingezonden groepswerken waren aparte prijzen beschikbaar. Op deze wijze waren in totaal twaalf prijzen beschikbaar. Maar nog viel het werk van de jury niet mee. De kwaliteit van het gebo- dene lag gemiddeld erg hoog, waar door het lastig werd een keus te maken. Toch vond gistermiddag in de bibliotheek onder toeziend oog van een groot aantal deelnemers de prij suitreiking plaats. Veel deelnemers hadden erg veel werk van hun boek gemaakt, zowel in tekst als in il lustraties. Naast met de hand ge schreven boekjes lagen werken die met een tekstverwerker waren ge maakt en buiten geniete exemplaren waren er ook ingenaaide. De verhalen varieerden van fabels tot thrillers tot science-fiction en één deelnemer had zelfs een gedichtenbundel ingestuurd- Informatieverstrekking c.q. dienstver lening door de Stichting VVV Texel Promotie moet in eerste instantie niet als gemeentelijke taak worden beschouwd. Dinsdagavond kon de meerderheid van de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid zich in dit collegestand punt vinden. Met uitzondering van Erna Eelman van der Kooi (VVD), die zich fel tegen de stellingname ver zette, schaarden de raadsleden zich achter het collegevoorstel het ge meentelijk bedrag van f 260.000,- niet te verhogen naar f320.000,-. B en w zijn van mening dat de jaar lijkse bijdrage van f260.000,- zuiver moet worden gezien als een bijdrage in de kosten. Cor Kuip stelde dat Texels Belang het collegestandpunt deelt. „Wij zouden wel meer willen betalen aan promotie en dienstverlening, omdat wij dat een goede zaak vinden. Maar dan zou het bij de gemeente op een andere ma nier moeten worden geïnd. Tot mijn ergernis zijn er veel niét solidaire on dernemers, die wel van het toeristen seizoen profiteren, maar er totaal mets aan betalen. Daar moet geld te halen zijn." Kuip stelde voor dit in de vorm van baatbelasting te doen. „Als alle re creatieondernemers zouden gaan be talen, komen er voor de VVV meer middelen beschikbaar. Op dit mo ment is dat de enige manier." Terpstra zei dat er van het college geen initiatieven verwacht mogen worden om tot heffing van baatbe lasting te komen. „Er moeten geen verantwoordelijkheden bij het ge meentebestuur worden gelegd, die er niet thuis horen. Wij vinden dat het bedrijfsleven zijn eigen verantwoorde lijkheid moet kennen - dat doen wij middels onze bijdfage ook - en haar eigen boontjes moet doppen." Erna Eelman zei het niet redelijk te vinden dat de gemeente wel kwali teitseisen stelt en geld geeft voor promotie, maar „niet thuis" is als de VVV geld verlangd voor de hier uit voortvloeiende werkzaamheden. Zij betreurde het ook dat het standpunt niet in overleg met de VVV is in genomen. „Gelden voor promotie-activiteiten betrekken in de informatievoorziening is het paard achter de wagen span nen. We zullen moeten blijven promo ten willen we in de markt blijven. De concurrentieslag op het toeristisch vlak is heel groot. We mogen niet verslappen want de negatieve spiraal is zo in gang gezet." Goed produkt Zij verbaasde zich voorts over het feit dat het college met dit standpunt „durfde te komen", na eerder dit jaar een voorstel tot verhoging van de toeristenbelasting te hebben gedaan, waar volgens het VVD-raadslid ge noeg aan wordt overgehouden. Terpstra haakte hierop in door te stel len dat het aanzienvan het eiland door de gemeente als een zeer be langrijke taak wordt gezien. „Dat geld is onmiddellijk weer uitgegeven. We moete de voorzieningen op peil hou den en zorgen dat_ons strand en de straten schoon zijn. Die taak nemen wij zeer hoog op en daar steken we heel veel geld in. Wij zorgen dat de VVV een produkt kan promoten dat er zijn mag." Erna Eelman vond niettemin dat in dexering van het bedrag - in verband met dreigende inflatie - op z'n minst op zijn plaats was. Het college wil ten aanzien van indexering de informatie- en dienstverlemngstaak echter alleen periodiek aan de orde stellen. Het VVD-raadslid zei ook graag te zien dat de VVV tegemoet wordt ge treden bij het maken van plannen voor nieuwe huisvesting. Huisvesting Terpstra maakte duidelijk dat nieuwe huisvesting in eerste instantie een zaak is van de VVV. „Ik wil met op voorhand zeggen dat we daar finan cieel soepel mee om zullen gaan. Het moet nog blijken of we daar geld in willen steken." Gerard Van der Kooi (PvdA) zei dat het collegestandpunt aansloot bij de voorwaarden die eerder dit jaar tij dens de raadsvergadering rond ver lenging van het contract voor de promotie zijn aangenomen. „Er is op dit moment geen reden daarvan af te wijken. Wij steken hier op Texel jaar lijks f410.000,- in promotie. Als je dat vergelijkt met andere gemeenten in de Noordkop is dat een ongehoor de luxe" Ook Cees Hin (CDA) en Jan van As- selt waren van mening dat het voor stel recht deed aan het eerder dit jaar genomen raadsbesluit. Begrotingstekort VVV-directeur Jaap Dekker woonde de commissievergadering bij. Hij ver telde dat de Stichting WV Texel Pro motie met een structureel begrotingstekort van f60.000,- kampt. Het totale werkkapitaal van de stichting op jaarbasis is voor de komende periode begroot op bijna twee en een half miljoen gulden. Daarvan moet anderhalve ton door de Stichting zelf worden opgehoest. Dekker ging ten aanzien van het be drag van f260.000,- even terug naV het verleden en verklaarde dat het bedrag destijds min of meer uit de losse pols beschikbaar is gesteld. Om te bekijken of dit bedrag redelijk was, is er in 1986 een clausule in het con tract opgenomen om een functie- en beloningsonderzoek bij het VVV te laten houden. Dit vond plaats en het onderzoek wees uit dat de salaris kosten f30.000,- te laag waren. De f260.000,- is destijds door de ge meente beschikbaar gesteld voor de salariskosten, een deel van de huis vestingskosten en voor de informatie ve taak, die toen nog als een geheel gemeentelijke verantwoordelijkheid werd beschouwd. Vanuit dit oogpunt bezien heeft de VVV de gemeente verzocht de bijdra ge te verhogen met f60.000,-. Volgens Dekker is de huidige situatie niet langer houdbaar. Het aantal per soneelsleden bij de VW is in vijf jaar tijd verdubbeld: van 12 naar 24 men sen. „Er moeten financiële mogelijk heden komen om de zaken beter te realiseren." Dinsdag 30 oktober: Veld A mannen: 18.30 u. Bremakker 2-Paal 9 Autocent. 19.12 u. Eelman-Autocentr. Bremakker 2 19.54 u. Teso-Versluis Paal 28 20.43 u. Graaf Spuiterij-Paal 28 Versluis 21.30 u. Bestuur-Gr.Slock Cocky's Kap. 22.18 u. Music Shop-Cocky's Bestuur Veld B: gemengd, vrouwen. 18.30 u. Ass. Bremer-Meermarkt Haarst. 19.12 u. Leydekkers-Haarstudio Bremer 19.54 u. Wiersma A.-Nioz ACS 20.43 u. ACS-DA NBC 21.30 u. NBC-Euroase RaboIJzer 22,18 u. Listig-RaboIJzer Euroase Veld C vrouwen: 18.30 u. Smash 3-Vissers B Smash 4 19.12 u. Vlier-Smash 4 Smash 3 19.54 u. Meermarkt-Question7-Provinciën 20.43 u. Mantje Sp.-7 Provinciën Question 21.30 u. Westerlaken-Zegel M. Sportsh. 22.18 u. Sportshop-Durper Drup Zegel M. Wedstrijdleiding: Freerk en üeontine (17985) Uitslagen 23 oktober: Mannen: Bestuur-Bremakker 2 1-2; Eelman RWS 1-2; BCT-Autocentrale 1-2; Kobeko- Amrobank 2-1; Graaf Spuiterij-Music Shop 2-1; Bremakker 1-Paal 28 2-1 Vrouwen en ge mengd: EcoMare-Moerbeek 2-1; LenR-St. Jan 1-2; Ass. Bremer-Haarstudio 0-3; Mantje Sport-Meermarkt 3-0; Teso-Gr. Slock 1-2; Stuc v/d Woude-Cocky's Kapsalon 2-1. Vrou wen Sportshop-Question 1-2; Klif 23-Durper Drup 0-3; Leydekkers-7 Provinciën 2-1; Wiersma Antiek-Vissers Bouw 0-3; De Rival- DA 3-0; De Vlier-De Verfbus 0-3. De laatste MAB-motorcross van dit seizoen vindt zondag plaats op de motorcrossbaan in Eierland. In drie van de vier klassen zijn de kampioe nen al bekend, alleen in de klasse se nioren 125 cc gaat de strijd nog tussen Remco de Beer en Kees Pol. Hoewel de buit al nagenoeg is ver deeld zal er nog flink gas worden ge geven. Het is namelijk de laatste trainingsmogelijkheid voor de wed strijden aan het Noordhollands kam pioenschap op 10 en 11 november in Den Helder, waaraan de meeste Texelse crossers zullen deelnemen. De MAB-wedstrijden beginnen zon dag om 14.00 uur. 's Avonds om 20.00 uur is in het clubgebouw de prijsuitreiking van het kampioen schap. Er zullen dan ook een aantal films uit de oude doos worden vertoond. Programma voor vrijdag 26 oktober: 20.30 u. 12 Balcken-Hema Datamarkt 21.00 u. Datamarkt-Veenbaas B Hema 21.30 u. S1-Gollard-Dikke M. Veenbaas Zaterdag 27 oktober: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Texel A1-Zap Al 13.30 u. Oosterend A1-Vrone A2 13.30 u. SRC B2-Texel BI 14.30 u. WGW B2-ZDH B1 14.30 u. JVC B3-Texel B2 14.00 u. Texel C1-WGW C2 13.30 u. HRC C2-Tex.Boys C2 13.00 u. Tex.Boys C1-HCSC C2 13.30 u. JVC C2-Oosterend C1 13.00 u. Zeemacht Cl-Texel C2 13.00 u. Pupillen: Texel F1-Tex.Boys F2 10.00 u. ZDH F1-SVC F1 10.00 u. Texel F2-Tex.Boys F2 10.00 u. De Koog F1-SVC F2 10.00 u. ZDH E1-Tex.Boys E1 11.00 u. Texel El-De Koog El 11 00 u. Oosterend E1-Texel E2 11.00 u. Tex.Boys E2-Oosterend E2 11.00 u. De Koog D1-Tex.Boys D1 12.00 u. Texel D2-Texel Dl 12.00 u. Oosterend D2-Oosterend Dl 12.00 u. Zondag 28 oktober: KNVB SV De Rijp-Texel 14.30 u. KNVB Afdeling Noordholland: Sint Boys-Tex.Boys 14.00 u. Oosterend-Zuidermeer 14.00 u. Westzaan-De Koog 14.00 u. HOSV-ZDH 14.00 u. Texel 2-Egmondia 2 14.00 u Vios(W) 4-Texel 3 11.00 u. De Koog 2-JVC 4 12.00 u. Oosterend 2-Tex.Boys 2 12.00 u. Texel 4-Zap 6 11.30 u. Junioren: DWB AI-Tex.Boys A1 14.00 u. Recreatie: Oosterend-Texel 10.30 u. Tex.Boys-Cocksdorp 10.30 u. De Koog-ZDH 10 30 u. Junioren: Casino 2-Oosterend 2 2-8; Casino 1-De Koog 16-1; Casino 3-Oosterend 1 1-6; Casino 5-Casino 4 3-13; De Koog 2-De Knm 4-2. Dames Mantje-Casino 22-1. Heren: Oosterend-ZDH 1-2; Gamma-Casino 3-1; Texel- Mantje 2-2; De Krim-Jelleboog 2-2; De Koog- Klif 2-8 Eerste klasse: Casino 4-Mantje 2 3-8; Oosterend 3-De Koog 3 5-2; Nioz-Albert Heijn 4-1; Oosterend 4-Gamma 4 8-5, Klif 4-Attent 6-1; Jelleboog 2-De Krim 2 3-4. Tweede klasse: Gamma 5-Gempo 9-2; Klif 5-Mantje 3 2-5 Derde klasse: Casino 6-ZDH 2 1-8; ZDH 3-Jelleboog 4 5-0, De Koog 4-Texel 4 2-1.*

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7