Improvisatie troef in theater muziekschool Verplaatsing toegang camping Kogerstrand? „Is voortzetting RST nog wel zinvol?" Retour Texel": muziek-, dans- en zangspektakel Ancia-pistolen Speel-o-theek houdt weer speelgoedbeurs Windmolens 112 klaverjassers strijden om titel Goud en zilver voor langdurige vakbondstrouw ALARM ALS ELKE SECONDE TELT y'V*.:zZ\\ -i:: PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 OKTOBER i> IS Beeld van de muziekrepetitie van afgelopen zaterdag Opvallend is de merkwaardige bezetting van het orkest, met viool en harp. maar ook drums en percussie. Het theaterstuk „Retour Texel" dat zaterdag en zondag in de Burge meester De Koninghal wordt opge voerd, belooft een bijzonder spektakel te worden. Wie een „ge wone" musical-achtige voorstelling denkt te krijgen voorgeschoteld, komt bedrogen uit. Van een script met vaste teksten is geen sprake, het stuk is volledig geïmproviseerd. Muziek, beweging en zang vormen de voornaamste ingrediënten van de show, die wordt uitgevoerd door veertig tot vijftig Texelse muziek schoolleerlingen. Onder leiding van een groep Amster damse professionals hebben de leer lingen gedurende zeven repetitie-weekenden het onderste uit de kan moeten halen. Begonnen op basis van wat vage ideeën, die steeds meer vorm en ingewikkelder structuur kregen. „Grensverleggend", aldus een deelneemster. Het theaterstuk vertoont qua opzet overeenkomsten met een zg. „works hop". ledereen die zin had, kon zich aan het begin van dit seizoen opge ven, kwaliteitseisen werden niet gesteld. De samenstelling van de dans- en zanggroepen en het orkest (van een kleine twintig muzikanten) berustte op louter toeval. Het instru mentarium varieert van teergevoelige klassiekers als harp en viool tot het moderne geweld van drums en elec- trische gitaar. De opdracht voor de begeleiders was dit toevallige gezel schap individuele muzikanten om te smeden tot een welluidend orkest. „De laatste weken ben ik dag en nacht met het stuk bezig geweest. Voor alle instrumenten moest ik par tijen bedenken en uitschrijven", ver zucht muzikaal begeleider Gerrit Jan Binkhorst. Evenals zijn collega's is hij 's zomers betrokken bij de stichting „Buitenkunst", een organisatie die zich bezighoudt met creatieve projec ten op Nederlandse campings. Niet alleen theater en muziek maar ook andere kunstuitingen zoals schilderen komen daarin aan de orde. VERVOLG VAN PAGINA 1 renigingen hebben er eentje, als start pistool!" Volgens de Texelse politie zijn de klei ne knalwapens elders in het land net zo illegaal als hier. Wachtmeester Arie van der Burg: „Alleen met toe stemming van de burgemeester van een gemeente kan het bezit van zo'n Ancia-pistool worder gelegaliseerd. We denken dat er aanzienlijke aantal len van op Texel in omloop zijn". Het selecteren van vijftien agrariërs die een knalwapen krijgen is gedaan aan de hand van de overlast die men heeft per bedrijf. „Alle boeren kregen een brief met de vraag of ze belang stelling hadden. Er kwamen 37 aan vragen binnen. Van de vijftien die uiteindelijk zijn gekozen, wordt wel verwacht dat men ook bereid is op verzoek bij de buren enige knallen weg te geven". Smienten Een nieuw en steeds dreigender pro bleem voor de boeren is de opkomst van smienten. Door de zachte win ters nemen deze grasetende eenden gigantisch in aantal toe. De soort mag worden bejaagd, maar graast vooral 's nachts. Overdag houden ze zich op op het wad of in natuurge bieden waar niet mag worden ge jaagd. Het getaxeerde schadebedrag voor Texel in 1989 voor ganzen was zo'n f60.000,- en voor smienten f16.000,-. Van Tunen: „Natuurlijk wordt de aan gerichte schade wel vergoed, maar je kan helemaal opnieuw aan het werk. Het gras verdwijnt met wortel en al. Het is echt om moedeloos van te worden' Via oud-Texelaar Oep Schilling, die in Amsterdam werkt als decorbouwer, kwam de Texelse Muziek- en Dans school in contact met de groep. De muziekschool zocht begeleiders voor een project voor de leerlingen, buiten de lessen om. Voor een dergelijke manifestatie was geld beschikbaar uit de zg. „herbezettingsgelden", een budget van f40.000,-. Hieruit zijn met ingang van dit seizoen ook nieu we lessen gefinancierd (zangles en electrische gitaar). Met een waar schijnlijke subsidie van de provincie Noordholland heeft de muziekschool f15.000,- beschikbaar om „Retour Texel" van uit te voeren. Ook anderen nemen deel aan het project; ongeveer tweederde deel is leerling aan de Texelse Muziek- en Dansschool. De jongste deelnemer is twaalf, de oudste 43; de jeugd heeft niettemin veruit de overhand. Hoe reageren zij op het vrij experimenteel ogende stuk? „Ze wennen er steeds meer aan. Het is weliswaar vrij abstract, maar met te zwaar. Integendeel, het is juist luchtig. In het begin werd wel eens gek gekeken, bijvoorbeeld omdat mu zikanten plotseling een stukje moesten zingen. Later vonden ze dat zó leuk, dat sommigen vergaten dat ze eigenlijk muziek moesten ma ken....", vertelt Binkhorst. Sinterklaas nadert, dus is het weer tijd voor de jaarlijkse speelgoedbeurs van de speel-o-theek. De verkoping wordt gehouden op zaterdag 3 no vember in de voorspeelzaal van dorpshuis d'Ouwe Ulo, van 10.30 tot 11.30 uur. Op vrijdag 2 novem ber kunnen spullen worden inge bracht op het verkoopadres, van 19.30 tot 21.30 uur. Voor de verkoop komen alle speel goed, boxen, kinderfietsjes, kinderwa gens en dergelijke in aanmerking, maar geen kleding. Inbrengers van spullen bepalen zelf de prijs. Bij twij fel staan de mensen van de speel-o- theek klaar voor een advies. Per inge bracht artikel wordt 25 cent in reke ning gebracht. Na verkoop is 90 procent van de opbrengst voor de in brenger. Voor verdere informatie: speel-o-theek, dinsdag van 9.00 tot 11.00 uur en woensdag van 14.00 tot 16.00 uur, of telefonisch bij Mar tha Witte (tel. 14003) of Annelies Graaf (14832). VERVOLG VAN PAGINA 1 Zuidhaffel Gedeputeerde Staten hebben ten aanzien van de aanvraag voor plaat sing voor een windmolen door J. Smit van Zuidhaffel opnieuw gewei gerd een verklaring van geen be zwaar af tegeven. Smit was tegen de aanvankelijke weigering in beroep ge gaan. GS blijft echter bij het stand punt dat de door Smit aangevraagde windmolen in een cultuur-historisch uiterst waardevol landschap is gepro jecteerd, dat zich „kenmerkt door k(einschaligheid en dat zijn waarde ontleend aan de aanwezigheid van tuinwallen, holle wegen en drinkpoe- len. Die waarde is zo groot dat het gebied ten oosten van de Pontweg is aangewezen als landschapsreser vaat." Het feit dat de windmolen niet in het reservaatgebied ligt, maar ten westen van de Pontweg, doet volgens GS niets aan de hiervoor genoemde be tekenis van het betreffende gebied af. „Een windturbine, ook al is deze nog geen 20 meter hoog, domineert het landschap en doet afbreuk aan het karakter." Hij meent dat de muziekstukken „lastig" zijn voor de deelnemers. „De muziek is georiënteerd op ritme. De meesten zijn dat niet gewend. De muziekstukken zijn veelal vlechtwer ken op basis van 'n ritme. Verschil lende stijlen vloeien in elkaar over, van funk tot klassiek, van salsa tot jazz." De deelnemers zijn volgens hem „de inspirators voor de begelei ders". „Zij geven invulling aan het raamwerk. Bijvoorbeeld de deelne- Jubilaris. De heer A.J. Verhoeven, woonachtig aan de Pontweg nabij De Koog, is wegens zijn 25-jarig lidmaat schap van de Horecabond FNV geëerd met de gouden speld. Verhoe ven kreeg de onderscheiding vorige week tijdens de najaars ledenvergadering in Den Helder op gespeld door bondssecretaris B.C. Francooy. Opgelicht. Een hotelier uit De Koog heeft bij de politie aangifte gedaan van oplichting. Hij beschuldigt een 27-jarige man uit Nijmegen ervan zonder de kamerhuur (f270,-) te be talen en met de hotelsleutel op zak van het eiland te zijn vertrokken. De Nijmegenaar staat niet bij de politie bekend als „flessentrekker". mers van de dansgroep kregen de opdracht om een beweging te verzin nen bij een bepaalde tekst. In de re petities krijgt zoiets vervolgens gestalte. Heel spannend!" Hoewel geen vlekkeloze voorstelling van hoog niveau mag worden ver wacht, lijkt „Retour Texel" gezien het enthousiasme en de creativiteit tijdens de repetities alleszins de moeite van een bezoek waard. De eerste voorstelling is zaterdagavond om 19.30 uur, zondag wordt het stuk herhaald, aanvang 14.00 uur. Kaarten kosten vijf gulden en zijn verkrijgbaar aan de zaal of kunnen tevoren worden besteld bij de SOW- administratie in d'Ouwe Ulo. Met liefst 112 deelnemers zijn vrijdag de Texelse kampioenschappen klaver jassen van start gegaan. Op de eer ste van de totaal vijf avonden kwam het koppel Henriëtte en Henny Bak ker tot de hoogste score: 7596 pun ten. Ook Bas Trom en Lieuwe van Veen scoorden zeer goed; met 7548 punten werden zij tweede. Op de derde plaats eindigde Wil Derksen en Peter van Heerwaarden met 7332 punten. Met 7075 punten werden Tijmen en Gerry Grootjen vierde. Als vijfde eindigden Anita van der Star en Mirjam Boogaard met 6937 pun ten. De volgende spelavond is vrijdag 30 november. Stand Stand na vier partijen 1 Henriëtte-Henny Bak- ker 7596 ptn; 2.Bas Tromp-Lieuwe van Veen 7548, 3.Wil Derksen-Peter van Heerwaarden 7332; 4Tijmen-Gerry Grootjen 7075; ö.Anita van der Star-Mirjam Boogaard 6937; 6.Jan Zoetelief-Rmus Vittali 6832; 7.Nico Ooyevaar- Freek Veeger 6815, 8 Ingnd Hennink-Gerrit Smit 6676; 9.John-Marjan van Schaik 6660; lOTiny Veeken-Jo Keyser 6652. Dinsdag 30 oktober Om 19.00 uur begint in De Poort bij de Gereformeerde kerk een bijeenkomst van de CNV-cursus „Arbeidsrecht". De vereniging „Kleine logies- verstrekkers" vergadert om 20.00 uur in „Bosch en Zee" bij De Koog. In De Schakel bij de Hervormde kerk in Den Burg wordt een in formatieavond gehouden „Berg je voor het afval", met medewer king van het IVN-Texel, de werk groep Conciliair Proces en de gemeente Texel. Vrije toegang voor ieder; 20.00 uur. Woensdag 31 oktober Van 16.00 tot 18.00 uur wordt in de Kaaps-nol in De Koog een vol- leybalinstuif gehouden voor jon geren tot 14 jaar, zodat zij kunnen kennis maken met deze sport. Meedoen kost niets. In de Vrije School (Gasthuisstraat 55) geeft de heer G.E. Gijbeis de tweede lezing over het leerplan van de vrije School, aanvang 20.15 uur. Entree f5,- Om 19 30 uur begint in het raad huis een openbare (extra) verga dering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid. Onderwerpen zijn: het re creatiebasisplan (hoorzitting), stiltegebieden en de plannen voor de bouw van bejaardenwo ningen aan het Achterom. Hoogwater Oudeschild Za. 27 0.30 en 12.40 Zo. 28 1.30 en 13.50 Ma. 29 3.04 en 15.54 Di. 30 4.25 en 17.0) Wo. 31 5.34 en 18.15 Do. 1 6.46 en 19.14 Vr. 2 7.35 en 20.15 Za. 3 9.35 en 20.54 Aan het strand is het een uur eerder hoof- water Laagwater valt gemiddeld 6.15i' na hoogwater- De zon komt 28 oktober om 7.28 uur en gaat onder om 1 7.19 ui 2 november volle maan, 28 oktobe doodtij. Lotnummer. In de vorige krant maakten we melding van een foutief lotnummer. Een der prijzen van de lo terij van de Waalder vrouwenvereni ging, een sprei, blijkt te zijn gevallen op nummer 803. Inlichtingen: tel. 12269. Pinda's. Een 44-jarige Nieuwzet lander verliet zaterdagavond een in De Koog met meeneming vani pinda-automaat. De cafébaas deejak aangifte van diefstal bij de polity de man zondagochtend vroeg op zocht in het hotel waar hij verbleAen Twijfel was niet mogelijk, want h= s corpus delictus, de pinda-automas gevuld met pinda's en geld, stond naast het bed. De Nieuwzeelandei kreeg een proces verbaal. niet concreet gesproken over afslui ten van de hoofdingang aan de Bad- weg. Camping Kogerstrand weghalen uit de duinen en eventueel door particulieren laten exploiteren. In zijn commentaar op het nieuwe recreatiebasisplan doet Teso-directeur Th. Hoogerheide deze suggestie. B en w zijn het niet met hem eens. Zij willen de duin camping behouden, maar dan zullen wel enkele aanpassingen nodig zijn. Een der voorstellen is om de entree bij de Badweg te verplaatsen naar de noord- en zuidzijde van de camping, in com binatie met een face-lift" van de Badweg. Hoogerheide constateert een ontwik kelingsachterstand van Texels groot ste duincamping. „Met modernisering zal veel geld gemoeid zijn. De vraag is of deze vernieuwing wel op dezelf de lokatie moet gebeuren, mede om dat de Ruyslaan, ofwel de gemeenschap, met geparkeerde auto's wordt belast. Uiteraard is de verblijfscapaciteit van groot belang voor De Koog, zodat opheffen zonder meer, niet verantwoord zou zijn. Ver plaatsing (en tevens modernisering) naar een gebied in de onmiddellijke omgeving van De Koog zou een be langrijk beleidsdoel moeten zijn", al dus schrijft Hoogerheide. Hij vraagt zich zelfs af of voortzetting van de Recreatiestichting Texel (RST) nog wel zinvol is. „De exploitatie zou ook aan particulieren kunnen worden overgelaten, nu onvoldoende provenu- en van de stichting voor een alge meen toeristisch doel kunnen worden aangewend. De oorspronkelijke doelstelling -het bevorderen van so ciaal toerisme- lijkt anno 1990 volle dig achterhaald." B en w overwegen verplaatsing ech ter niet. Het gemeentebestuur heeft zich altijd hard gemaakt om duincam pings op Texel te behouden; de hoge re overheid accepteert dit standpunt. „Er is nu geen aanleiding om op dit toendertijd ingenomen standpunt te rug te komen", aldus b en w. Het college wel wel iets doen aan de hui dige situatie. Overlast door camping bezoekers en parkeerproblemen zijn de knelpunten die nader zullen wor den bestudeerd in overleg met de RST. Nieuwe entree? Wethouder Barendregt, verantwoor delijk voor het ruimtelijk beleid, zegt dat de gemeente plannen heeft voor verplaatsing van de entree van de camping. Voorgesteld wordt aan de noord- en aan de zuidzijde van de camping een nieuwe ingang te reali seren (dus bij paal 21 en aan de Ruyslaan). Het autoverkeer wordt dan van de Badweg geweerd, zodat die aantrekkelijker kan worden gemaakt voor voetgangers. Op de camping ontstaan dan mogelijkheden tot an dere indeling van het terrein, met wellicht een oplossing voor „het jon- gerenprobleem". Met de RST is nog Het college doet geen uitspraken over een eventuele particuliere exploi tatie van Kogerstrand, zoals Hooger heide suggereert. Wel hebben b en w reeds uitgesproken dat de band tus sen gemeente en RST „losser" kan worden. De uitwerking daarvan moet nog gestalte krijgen. Continu proces RST-directeur Menno J. Hofmann wenst niet via de krant commentaar te leveren op Hoogerheide's visie. „Een losse kreet, waarmee ik nu uit de voeten kan." De gedachtei „sociaal toerisme" geheel is achti 'e haald, leeft volgens Hofmann me! binnen de RST. „Het in de gaten houden van de doelstelling is een continu proces. De doelgroep ver schuift geleidelijk. In het kader va het recreatiebasisplan hierover dis cussiëren, heeft geen zin." Het p' voor verlegging van de entree is gens Hofmann al eens eerder geo|~~ perd van gemeentezijde. „Dat wa een losse flodder, die ijlings werd getrokken toen men de financiële consequenties van het aanleggen twee toegangswegen onder ogen zag." In het kader van de telkens oplas de discussie over verplaatsing var camping verwijst Hofmann naar recent (1987) verlengde overeen komsten (van 40 en 60 jaar) met Staatsbosbeheer over de RST- dumcampmgs Kogerstrand en Loodsmansduin. Jan Kramer (77) uit Den Burg herdacht zaterdag zijn 60-jarig lidmaatschap van de grafische bond. Ter gelegenheid daarvan werd hij onderscheiden met de gouden speld van de FNV-bond „Druk en Papier". Een zilveren speld was er voor Arend Nij- kamp (47) uit Den Burg die er meer dan 25 jaar bondslid maatschap heeft opzitten. De speldjes werden zaterda gochtend namens het hoofd bestuur van de bond in hotel 't Koogerend uitgereikt door Theo Veenswijk die samen met de bestuurders Paul Hopman en Jan van Hees van de afdeling Schagen (waaronder Texel valt) naar het eiland was gekomen. Jan Kramer is al twaalf jaar met pensioen, maar bleef lid van de bond. Veenswijk zei de ze trouw zeer op prijs te stel len. De grafische bond heeft zijn kracht tenslotte voor een groot deel te danken aan de contributiegelden van de leden. De grafische CAO geldt als de beste van het land en dat moet zo blijven. Het ledental van Druk en Papier" is de afgelo pen jaren aanzienlijk gestegen; de 48000 is gepasseerd. Jan Kramer, afkomstig uit Har- lingen trad in augustus 1938 in dienst van Langeveld de Rooij, waar hij werd gekozen uit 78 sollicitanten. Sedert zijn pensioen heeft nog altijd ban den met het bedrijf. Voor spoedeisende drukwerken in het weekend Izoals rouwcircu- lairs) laat hij zich graag in schakelen. Arend Nijkamp, afkomstig uit Zaandam, is sinds 1974 werk zaam bij Langeveld de Rooij. In dat bedrijf wordt hard ge werkt, maar de verhoudingen zijn er informeel en tijd voor en geintje is er altijd. Daarvan wist Theo van den Berg mee te praten, die de gedecoreer den toesprak als plaatselijk contactman van „Druk en Papier". Kramer en Nijkamp kregen van de afdeling elk een cadeaubon en voor hun partners waren er bloemen. Bloemen werden ook overhandigd door Ben Oostra namens de personeelsvereni ging van Langeveld de Rooij. - "7; 11 ,3! ijk kt ilot Her Set :cf Jar Kramer lrechtsI en Nijkamp feliciteren elkaar met hun speld.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2