„Heeft u motieven om di zo hard aan te pakken?' „Ik kan niet zonder club op mijn streef gewicht blijven" Afslanken met hulp van Slank '82: ïttttTTitt! CDA'er Jansen contra SBB: Natte onderlinge wedstr voor paarden- en ponycl PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 OKTOBER 1jj VERVOLG VAN PAGINA 5 zoals in het plan wordt voorgesteld, is helemaal uit den boze, aldus VVV- directeur Dekker. ,,De druk op het duingebied door de inzittenden van de auto's is te verwaarlozen. Het gaat in de regel om bestemmingsver keer voor strandbezoek." Dekker vreest dat de spreiding van het be zoek aan bos en duin per auto wordt tegengewerkt, waardoor grotere con centraties bezoekers op een beperkt aantal punten ontstaan, wat nadelige effecten kan hebben. B en w lichten toe dat het om een lange termijn-planning gaat. Voordat wegen eventueel worden afgesloten, zal onderzoek naar de gevolgen wor den gehouden. „Het is geenszins de bedoeling om door afsluiting van we gen elders op het eiland problemen op te roepen", aldus het college,- Over het idee voor een Texel-route voor fietsers zegt Dekker: „De ach terliggende gedachte van de huidige Texel-route is dat (dag)toeristen via een bewegwijzerde route langs dor pen en bezienswaardigheden worden geleid. Daarmee wordt voorkomen dat men kriskras over het eiland gaat rijden. Door de beperkte lengte van de route (ca. 80 km) is deze ook ge schikt voor (brom)fietsers." B en w antwoorden dat hooguit van „een bijsturing" sprake moet zijn. Bijvoor beeld door de Texel-route anders in te delen (niet met touringcars door dorpskernen) en de lengte van de routes op fietsverkeer af te stemmen. Museum-directeur Kuiper is tegen een fietspad naar paal 17. Hij vreest dat auto's dan, verlost van wande laars en fietsers, met hogere snelhe den langs de drukke uitritten van EcoMare zullen rijden. De verkeersvei ligheid wordt dus niet bevorderd, ter wijl de weg op zichzelf ruim genoeg is om het verkeer in het hoogseizoen te kunnen verwerken. Mede op basis van dit antwoord hebben b en w het fietspad naar paal 17 nu uit het in vesteringsprogramma geschrapt. Volgens de Texelse Hotel Kombinatie is openbaar vervoer niet in trek bij de toerist, omdat men de voorkeur geeft aan een eigen vervoermiddel. „Tenzij het openbaar vervoer op heel Texel gratis is", aldus schrijft voorzitter Wuis, die zich ook tegenstander van afsluiting van wegen toont. „Vooral nu steeds meer ouderen buiten het hoogseizoen naar Texel komen, is de ze maatregel met raadzaam." Het TVO steunt deze opvatting: „Van een fiets- en wandelpromotiebeleid geen auto-ontmoedigingsbeleid maken.' „De stelling dat autoverkeer 'enigs zins' het beeld van rust, natuur en een gezond klimaat geweld aan zou doen, is wel erg zacht uitgedrukt!", reageert daarentegen de werkgroep Landschapszorg. De werkgroep is te gen fietspaden door de duinen en wil een deel van de parkeerterreinen in de duinen „herscheppen" in duin. Nieuwe parkeerplaatsen bij de dorpen beschadigen het landschap en zijn Gelijktijdig aanwezige verblijfsrekreanten (x 1000). 4 8 12 16 20 24 28 32 36 40 44 48 52 (weken van het jaar) In de grafiek is aangegeven welke aantallen verblijfsrecreanten gelijktijdig aanwezig Izullenzijn op Texel en hoe de spreiding ongeveer is over de weken van het jaar. 11): huidige situatie 12): verwachte uitbreiding van recreanten bij 47 000 slaapplaatsen (bezettingspercentages blij ven gelijk). (3): verwachte extra aantal recreanten als gevolg van seizoenverbreding. (Bron Bureau Hpart, Assen) overbodig, meent Landschapszorg. Is stimulering van dagtoerisme een goede zaak Dagtoerisme is niet meer taboe, zoals in het oude recreatiebasisplan. Nu staat de gemeente op het standpunt dat dagtoerisme best kan worden be vorderd, bijvoorbeeld voor toeristen in (de kop van) Noordholland die eens een dagje Texel willen doen zonder te overnachten. Teso-directeur Hoogerheide waar schuwt dat het dagbezoek met dus danig moet worden gestimuleerd, dat de maximumcapaciteit voor perso nenvervoer wordt bereikt. .Wachttijd voor personenvervoer lijkt onge wenst." Hoogerheide verwijst naar de bootdiensten naar de andere wad deneilanden, waar men al eerder met dit probleem werd geconfronteerd. Voor het vervoer van personen heeft Teso een maximum ingebouwd uit veiligheidsoverwegingen. Tot nu toe werd het maximale aantal niet be reikt, maar het komt in de richting. Op de veerboot „Molengat" kunnen ten hoogste 1250 personen worden toegelaten. Evenzeer kritisch, maar vanuit een geheel andere invalshoek, is de werk groep Landschapszorg. Zij vindt dat autogebruik door dagrecreanten niet sterk is verminderd, het was voor heen ook al gering. De werkgroep meent dat de plan-opstellers onvol doende onderkennen dat ook de da grecreanten de druk op bos en duinen hebben doen toenemen. De Waddenvereniging vraagt zich af hoe de de dagrecreanten kunnen worden „gestuurd". „Hoe denkt het college te bevorderen dat het dagtoerisme zich vooral richt op strand, musea, dorpen en natuureducatie?" „De maatregelen die in de Staats- bosbeheernota over het duinbeheer op Texel staan lijken zich toe te spit sen op nóg meer prikkeldraad, zodat bezuinigd kan worden op bewaking". Dat is de mening van CDA-raadslid Gelein Jansen, die wegens de korte spreektijd tijdens de hoorzitting van vorige week de bezwaren van zijn partij niet kon ventileren. De raads fracties kregen tot medio deze week de tijd om hun standpunten aan b en w kenbaar te maken; het CDA bijt het spits af. Het CDA constateert dat de toeristi sche opgang van de laatste decennia een druk op de rustige gebieden van het eiland heeft gelegd. De eilandbe woners kunnen niet meer met dezelf de vrijheid duin-, bos- en strandterrein betreden als vroeger. „Dit is de prijs voor een stuk wel vaart dat het toerisme heeft ge bracht", aldus Jansen. Het CDA staat sceptisch tegenover het SBB-plan om wegen in de Den nen af te sluiten. Jansen: „Als tegen prestatie voor de afgesloten wegen wordt een „kijkhut" voorgesteld, die bij navraag een betegeld open plaats je aan de voet van een duin blijkt te zijn, met een geleaste verrekijker". Het CDA is bang dat de druk op ove rige wegen wordt vergroot en dat be jaarden en gehandicapten door de afsluiting worden verwezen naar de rand van het bos. „Waarom ik hier kom? Om op m'n streefgewicht te blijven. Zon der club lukt dat niet. Binnen korte tijd heb ik alles er dan weer aangegeten. Ik krijg bij het lijnen ook wel hulp van thuis, maar hoeveel ik nu precies weeg maakt ze niet uit. Hier telt dat wel. Het gaat hier niet om mezelf, maar om mijn gewicht. Ik voel me voor schut staan als ik aangekomen ben. Zo werkt dat nu een maal bij een mens." Het is dinsdagmiddag. In De Poort naast de Gereformeerde kerk in Den Burg verzamelt zich een dertigtal vrouwen met slechts één gezamenlijk doel: het met hulp van „Slank '82" onder con trole houden van hun gewicht. Naast het tafeltje van cursusleidster H. Visser-Bom prijkt een weegschaal. De deelneemsters komen druppelsge wijs binnen en worden in snel tempo voorzien van koffie of thee. De gesprekken gaan in hoofdzaak over het eetpatroon van de afgelopen week. „Als ik maar geen kilo's ben aange komen," verzucht een deelneemster. „Ik heb deze week slecht gegeten. Ik ben gewoon nog niet genoeg gemoti veerd." Als de cursusleidster achter haar ta feltje plaatsneemt, staan er onmidde- lijk een paar vrouwen op om zich achter de weegschaal te posteren. „Een pond aangekomen," klinkt het onverbiddelijk. De gegevens worden keurig op een kaart genoteerd. De volgende cursiste blijkt een kilo min der te wegen. Om haar heen klinkt goedkeurend gemompel. Als iedereen de gang naar de weeg schaal heeft gemaakt, staat me vrouw Visser op. De zojuist ingevulde kaarten worden erbij gepakt, waarna achter elkaar de namen van de cur sisten én het aantal afgevallen of aangekomen ponden van de afgelo pen week worden opgenoemd. Het totaalgewicht wordt - om reden van de „privacy" - nooit vermeld. Eén deelneemster wordt verzocht te gaan staan. De cursusleidster meldt vol trots dat deze cursiste binnen vier weken kans heeft gezien tien pond kwijt te raken. „Tjonge," klinkt het vol ontzag door het zaaltje. Als de deelneemster een lintje in ontvangst neemt, wordt er geapplaudisseerd. Levenslang Er is echter nog een andere deel neemster die haar met veertien pond rn drie weken naar de kroon steekt. Als alle namen zijn genoemd, fluistert een cursiste: „Dit bedoel ik nu. Je houdt elkaar knap, want het is met leuk als je naam wordt opgenoemd met de toevoeging dat je weer een kilo bent aangekomen. Je staat on der druk." Haar buurvrouw vertelt het gevoel „levenslang" te hebben. „Het is heel afschuwelijk als je alles lekker vindt en niets kan eten zonder dicht te groeien. Mijn hele leven wordt er door beheerst. Ik ben in totaal 14 jaar aan het lijnen. Meestal met be hulp van clubs. Soms lukt het goed, soms niet. Je gewicht is iets waar je mee opstaat en waar je mee naar bed gaat. Als je er iets van af hebt weten te knabbelen, geeft dat een kick. Ik ben nu aan het werk om er vijftien kilo af te krijgen. Snoep, alles laat ik er voor staan. Als het lukt is het de inspanning dubbel en dwars waard." Punten Slank '82 werkt met een basiseetwij- ze van 1000 calorieën per dag. Om het één en ander te vereenvoudigen worden elke 25 calorieën als één punt gerekend. Iedere deelnemer krijgt elke dag 40 punten ter be schikking. Een vastgestelde basis-voeding, die door de deelneemsters iedere dag ge geten moet worden, staat er borg voor dat het afslanken op verant woorde wijze plaatsvindt. Het basis voedsel beslaat iets meer dan 20 punten, de resterende 20 punten mo gen door de deelneemsters naar eigen keuze worden ingevuld. Terug naar de bijeenkomst. Een aan tal vrouwen meldt nog slechts één maal per maand te komen. Gratis wel te verstaan. „Dat hebben we ver diend door aan ons streefgewicht te zitten. Kijk, als je je opgeeft, moet je vertellen hoe zwaar je na het lijnen ongeveer wilt wegen. Als je dat streefgewicht hebt bereikt en je bent twaalf maal geweest, val je onder het zogenaamde controle-plan. Zo lang je niet meer dan twee kilo bo ven je streefgewicht zit, mag je dan eenmaal per maand gratis komen. Maar wanneer er totaal weer vijf pond bij is, mag je weer iedere week komen en gewoon betalen." Lasagna „Maar als je op je streefgewicht zit en je komt eenmaal in de vier weken langs, is dat net genoeg om met je neus op de feiten gedrukt te blijven," vertelt een ander. „Je wisselt recep ten uit, die lekker zijn en waar je toch niet van aanzet. En van me vrouw Visser krijgen we natuurlijk ook adviezen over het eten." De bijeenkomst wordt weer vervolgd. De cursusleidster vraagt of er nog mensen zijn die iets willen weten. Een aanwezige vraagt hoeveel punten een vegetarische hamburger bevat. Het blijkt er mee door te kunnen. Op de vraag hoeveel punten er in lasag na gaan zittep, wordt met ontzetting gereageerd. „Lasagna7 Veel. Té veel." Mevrouw Visser verzoekt de deel neemsters positie in te nemen voor de oefeningen. Gezamenlijk worden er buikspieroefeningen en spieroefe- ningen voor nek, armen en borst ge daan. „Denk er om, liefst iedere dag thuis herhalen," waarschuwt ze met nadruk. Er wordt afgesloten met een aantal beenoefeningen. Normaal eten Na afloop vertelt mevrouw Visser dat Slank' 82 is voortgekomen uit de af- slankcursus „Slimming International" en sinds september 1987 op Texel opereert. „Afslanken en toch normaal blijven eten, dat is ons devies. Voor verantwoord lijnen is het belangrijk dat je regelmatig eet en geen maaltij den overslaat," aldus de cur susleidster. Terwijl ik naar buiten loop blijft één zin van een deelneemster door m'n hoofd spelen. „Je bent natuurlijk wel voor jezelf bezig, maar als je eenmaal hier bent, eigenlijk voor een ander." De cursus afslanken „Slank '82 wordt iedere dinsdagmiddag gegeven in De Poort naast de Gereformeerde kerk in Den Burg van 14.15 tot 15.15 uur. Inlichtingen bij H. Visser-Bom, tel. 02289-3604. MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunningen Ministerie van Defensie voor het plaatsen van een transformatiesta tion, gedeeltelijk uitbreiden van een gebouw en het tijdelijk plaatsen van een accommodatie, Mokweg 18, Den Hoorn; C. Moeijes voor het vergroten van een zomerhuis, Californiëweg 123, De Koog; P. J. de Vries voor het gedeeltelijk vergroten/veranderen van een woonhuis en berging, Keesom- laan 2, Den Burg; P. J. J. v.d. Voort voor het veranderen/vergroten van een woonhuis, Burgwal 8, Den Burg; W. de Wit voor het plaatsen van een garage, Buytengors 54, Den Burg; W. K. Smidt voor het plaatsen van een garage, Sluyscoog 23, Den Burg; S. M. van Eik-Dogger voor het gedeelte lijk veranderen van een woonhuis, Wagemakerstraat 32, Den Burg; K. de Vries voor het plaatsen van een garage. De Ruyterstraat 51, Oude- schild. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de wet AROB een bezwaarschrift indie nen. Nadere informatie: kamer 205 of telefoon 62125. 4 november: Herfsttocht Wandelsportvereniging het Gouden Boltje. Klif 12: Eenakterfestival. 5 november: Bijeenkomst Oudere Doopsgezinde Zusterkring Den Burg. H. Glas vertelt over Finland. 6 november: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Den Burg. Texels programma, samen met het Gilde in de aula van de R.S.G. 7 november: Klif 12: Bert Visscher met „Don cha- ot en de foute architekt" Aanvang 20.30 uur, 710,—. 17 november: Uitvoering van toneelvereniging 't Amateurtje. 19 november: Bijeenkomst Christelijke Plattelands vrouwen De Cocksdorp-Eierland in het Eierlandsche Huis. Jan de IJzer man vertelt over verslaving. Bijeenkomst Chrijstelijke Plattelands vrouwen Texel. Ds. Broer vertelt over zijn werk in Noorderhaven. 21 november: Klif 12 De Berini's met „Het naadje van de kous". 28 november: Bijeenkomst plattelandsvrouwen Den Burg in De Schakel. „Kunst en Kitsch" belicht door C. de Jong van het Westfriesmuseum in Hoorn. December: 2 december: M.A.B. puzzelrit ISinterklaasrit) 4 december: Bijeenkomst Oudere Doopsgezinde Zusterkring Den Burg. Zingen met G. Gerrits. Het vergroten van de excursiegroe pen (van 13 naar 22 personen) zie: het CDA als een kwaliteitsvermindj ring, waarbij méér risico bestaat op beschadiging van het omliggende terrein. Helmplarit Jansen wijst erop dat steeds mini helm in de kwetsbare oude duinen wordt geplant. „Verstuiving hiervan zal niet de bedoeling zijn". Ook vin Jansen de trimbaan en het bosje o de Hogeberg sterk verwaarloosd Het CDA wil een „hard nee" laten horen tegen eventuele exploitatie y parkeerterreinen. Jansen: „De toeri die Texel bezoekt moet reeds bij dof boot een „hoge tol" betalen. Vervj gens wordt toeristenbelasting ge» derd. Trouwens, wij zien de genoemde bedragen voor onderhtt (710.000,- per parkeerplaats) niet; aan de staat waarin deze verkeren Als het voor SBB niet doenlijk is di terreinen te onderhouden, dan is overdracht naar instanties die dat i kunnen op z'n plaats". Hij memon 1 voorts dat een vluchtig bezoek aai de stranden tot de gewoonten va» de eilandbewoners behoort, evensl het bramen zoeken in het duingebi De kennelijk onvoldoende animo y het Krimbos wijt het CDA aan het tot nog toe niet aanleggen en ver sterken van aantrekkelijke faciliteit Als voorbeeld noemt Jansen een golfbaan, die nog steeds niet is ge realiseerd, ondanks aandringen va» diverse kanten. Hij wijst erop dati agrarische enclaves in natuurgebie den hun eigen specifieke waarden hebben, die getuigen van oud gebi (op eenvoudige wijze) door boere» sedert lange tijd. Jansen vraagt of het klopt dat voi zetting van het huidige SBB-beleid Texel om financiële redenen niet doorgaat. „Of heeft u wel degelijk p andere motieven om sommige zak hard aan te pakken?" Hij hoopt di i inspraak in de plannen er ook toe leiden dat de mening van de bevel king wordt geaccepteerd. „Die kar - namelijk bogen op jarenlange prak ervaring", besloot de CDA'er. Helaas wilde het weer afgelopen weekend niet erg meewerken. Dit betekende voor de Waddenruiters De Kleppertjes dat alleen dressuu werd gereden tijdens de onderling wedstrijd. De onderdelen springei en wegparcours zijn verzet naar november. Doordat men terecht kon in de ov dekte manege waren de paarden pony's niet voor niets gepoetst en gevlochten, ledereen kon in ieder val toch nog een dressuurproef rijden. Er was veel publieke belanc stelling. Om 9.15 uur begon de ws strijd met de eerste combinatie. D laatste reed om 20.15 uur de bak De jongste kinderen mochten de spits afbijten. Voor velen was dit eerste keer dat zij een proef modi rijden voor een officiële jury. Voori Sanne Lampers met Patty deed h? keurig met 128 punten. Ook dep. ten van Felicity de Vries met Koko Diana Kuip met Arco waren zeer netjes. In de klasse L2-pony's reed Maria Roeper met Pascal 127 punten bij een. Ook Andrea Keyser was met Unicum bij de paarden weer van partij met 127 punten in de L1. De volgende wedstrijd is 18 novefi ber. Dit is een springwedstrijd. Tij dens deze wedstrijd kan er dus ou gesprongen worden door niet federatieleden in verband met het derdeel dat nog verreden moet wo den voor het clubkampioenschap Uitslagen: B-dressuur pony's niet-federatie, categon B pony's: 1. Pieter de Ridder met Hei' 124 2 Petra Noppert met Loes 124; 1 Kooiman met Belinda 121. Categorie C D pony's: 1 Sanne Lamp* met Patty 128, 2. Felicity de Vries metfc 126; 3 Diana Kuip met Arco 125; 4. Ene Sieling met Ceasar 124, 5. Miriam Knosf met Misty 122, 5 Benno Beuving met ft ket 122 B-dressuur paarden niet-federatie: 1 Lak Timmers met Bianca 121; 2 Jenny van met Siek 118. B-dressuur paarden 1. Suzanne van Ton? met Caprice Surprise 124 1 winstpunt Annemieke van IJsseldijk met Earldom It 1 winstpunt; 3. Bernard Wolf met Chivi» B-dressuur pony's: 1. Frouke Vonk met 116. L1-dressuur pony's: 1* Kirsten Zoetelief i* kayso 124 1 winstpunt; 2. Annemieto Kooiman met Norton 123 1 winstpunt Daniëlle van Hove met Bianca 122 1 winstpunt. L2-dressuur pony's: 1. Marleen Roeper n Pascal 127 1 winstpunt; 2 Vera Blom Big Surprise 117 Ml-dressuur pony's 1. Jacobien de Wit Tavarez 120 1 winstpunt. M2-dressuur pony's: 1. John van der Ztf met Wendy 105 H-dressuur paarden: 1 Andrea Keysermt Unicum 127 1 winstpunt; 2. Jacobie* Wit met Dempsey 124 1 winstpunt; J nette Kossen met Zamora 123 1 winstpunt M1-Dressuur paarden: 1. Hannita de Wit Dempsey 121 1 winstpunt. Z-dressuur paarden: 1. Lieneke Roeper^ Arabei 176 De weegschaal (op de cursus wordt overigens van een andere gebruik gemaakt) is voor de deelneemsters van cruciaal belang. ..Ik voel me voor schut staan als ik aangekomen ben. Zo werkt dat nu eenmaal bij een mens."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6