Cjroen cZwartrJexeh in het hart ,Geen verdere omzetting /an tenten in bungalows" I Jarino-faillissement: drie Texelaars op straat WORT TEXEIS achthaven telt toch mee voor „47.000" Winterwortel van 2 kilo Bankrovers in Den Burg aangehouden Ongerustheid over lot van De Lindeboom - Vergunningen kamperen bij de boer duurder Slopershamer in „fontein" KRICHT 15 SEPTEMBER 1887 10.528 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 advertenties, abonnementen, etc weid De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, bon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 14111 (Ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741. pi werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. ade Graaff, Pater Witteplein 3. Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M1.40 per half jaar; Los H,10 jelang mag het vervangen van tentplaatsen door vakantiehui- n nog doorgaan? Politiek Texel is het erover eens dat een on- igrens moet worden ingesteld, maar over de hoogte daarvan i de partijen het (nog) niet eens. B en w stellen een minimum n 12.000 tot 14.000 toeristische kampeerplaatsen voor. Gis- iavond gooide Cor Kuip (Texels Belang) tijdens een commissie- gadering de knuppel in het hoenderhok, door te stellen dat hij l huidige aantal van 17.150 standplaatsen niet verder wil te- jbrengen. kreeg steun van Gerard van der &i (PvdA), terwijl ook Jaap Vla- g (Groen Links) de huidige situa- als schoon genoeg typeerde. «hten de respectievelijke fracties h achter de commissieleden scha- dan vindt een meerderheid van gemeenteraad dat de omzetting tenten in bungalows (zoals de lopen jaren op grote schaal is ieurd en nog steeds gebeurt) Bt worden bevroren. Kuip baseert standpunt op economische gron- i: méér vakantiehuizen erbij bete- teen lagere gemiddelde Bttingsgraad, en dus minder ren- lOiteit van het huidige aanbod va- tiehuizen. Ms uit de meest gunstige progno- blijkt dat de bezettingsgraad van antiehuizen in voor- en naseizoen ibberd blijft", aldus Kuip. De ils Belang-vertegenwoordiger wil en een uitzondering maken voor nschalige ondernemers, die enkele sntiewoningen willen bouwen, jwe terreinen voor grootschalige galowparken zijn uit den boze, al- Kuip. Vrij verrassend kreeg hij in van PvdA-raadslid Van der i, die zich aangesproken voelde rKuips economische motieven, ming van Groen Links was hier niet erg op gesteld: „Ik ben het eens met de gedachte: omdat er igeen brood in zit, moeten we lar een limiet stellen. Mijn criterium te druk van de recreatie op de ilse gemeenschap." Vlaming be- gde dat het in het seizoen al druk is op Texel; door bungalows taats van tenten kunnen méér nsen ook buiten het seizoen op il verblijven, zodat de eilandbewo- minder tijd hebben om stoom af >!azen. Geen souplesse Shouder Klaas Barendregt reageer- jeschrokken. „Ik vind het gevaar- rat Kuip zegt. Zo hebben we n mogelijkheid meer om beleid te ten. Bovendien ben ik niet zo iber over het rendement buiten hoogseizoen." Barendregt kreeg n van de commissieleden Erna tan-van der Kooi (VVD), Gelein san (CDA) en onafhankelijk Islid Jan van Asselt. ,,lk ben het al oneens met Kuip. Zo haalt hij souplesse uit het beleid", aldus Asselt. Erna Eelman vindt een fe'grens van 12.000 tot 14.000 thtvaardigd, omdat met de 'at van meer vakantiehuizen in 'ts van tenten verdere seizoenver- valt te bereiken. Ook kan dan 'moet worden gekomen aan de men van diverse ondernemers. Wisseltruc sndregt hield Kuip voor dat het SI van 17.150 reeds is bereikt, in instelling tot wat Kuip veron- itelde. Daarnaast zei de wethou- dat het omzetten van tenten in Salows een truc is om méér vrij ende slaapplaatsen te creëren, 'en kampeerterrein kunnen min- vakantiehuizen staan dan tenten, het aantal slaapplaatsen is lager "nzetting. Een camping mag met '«naai twee hectare uitbreiden; de ipinghouder mag niet net zolang "9aan met bouwen totdat hij "zijn „oude" aantal slaapplaatsen De aldus vrijkomende slaap- "sen kunnen dan eventueel via "'deling worden toegewezen aan h'6 (kleinschalige) ondernemers hun hotel, pension of andere ac- 'lodatie willen verbeteren en uit- den. IMiet dogmatisch 'het aantal van 47.000 toeristi- hedden als absoluut maximum, leek wederom Kuip aanvankelijk een afwijkend standpunt in te nemen. Geheel in tegenspraak met het partij en collegeprogramma verklaarde Kuip dat de „47.000" voor hem geen hei lig getal is. „Ik ben het eens met de opmerking van het ministerie van Economische Zaken dat we dat getal niet dogmatisch moeten hanteren. De 47.000 is wellicht al dichtbij en dat kan nadelig zijn voor recreatieonder nemers met normale uitbreidingsplan nen. Die plannen zouden gewoon moeten kunnen worden uitgevoerd, ongeacht of de 47.000 wel of niet is bereikt", aldus Kuip. Later nuanceer de hij zijn standpunt: „Het is niet mijn bedoeling de grens met duizen den tegelijk te overschrijden. Maar eentje méér moet geen probleem zijn." „Je kunt ook de bovengrens uit vei ligheid wat lager stellen....", plaatsten Van der Kooi en Vlaming een tegen zet. Kuips stellingname was gevoed door de mededeling dat de totaal 800 slaapplaatsen aan boord van de schepen in de passantenjachthaven toch meetellen bij de berekening van de 47.000. B en w voelden hiervoor aanvankelijk weinig, maar verander den van mening naar aanleiding van de ervaring dat de laatste twee sei zoen steeds meer zeilers één of méér dagen het eiland verkennen. Voor heen bleven de zeilers slechts voor een overnachting in de Oudeschilder haven. Kuip was niet helemaal over tuigd van de noodzaak tot meetellen van de 800 jachthavenbedden. „Als inderdaad zou blijken dat ze van de voorzieningen van het eiland gebruik maken, denk ik niet dat je aan mee tellen onderuit kunt." Dagrecreatie In de verdere discussie over het re creatiebasisplan bleek dat de fracties zich goed in de diverse uitgangspun ten kunnen vinden. Met het gewijzig de standpunt ten aanzien van dagrecreatie ging de commissie una niem akkoord. De argumenten dat mensen die een „dagje Texel" doen meestal niet met de auto komen, zich doorgaans niet in de kwetsbare gebieden begeven (ze gaan juist naar strand, musea, dorpen) en dat van Lees verder pagina 2 De heer S. Tjepkema uit Ger- ritsland toont een winterwortel die een gewicht heeft van bijna twee kilogram. Dat is uitzon derlijk zwaar, zo lieten deskun digen van de afdeling vollegrondsgroenten van de Dienst Landbouwvoorlichting in Hoorn ons desgevraagd weten. Enkele jaren geleden heeft iemand eens een winterwortel van 1300 gram bezorgd bij de proeftuin in Zwaagdijk en die werd al als een zeldzame uit schieter beschouwd. Tjepkema teelde de wortel in zijn tuin op de Hogeberg. Ook veel andere wortels op dit perceel werden zwaarder dan een kilo. Blijkbaar zijn de groeiomstandigheden buitengewoon gunstig geweest. Al vroeg in het seizoen zijn de wortels als reactie op de droogte zeer diep gegroeid, waardoor er voortdurend vol doende aanvoer van water was. De wortels kregen een normale portie kunstmest met wat chilisalpeter en de zeer zonnige zomer deed dè rest. De winterwortel is van het be kende ras Berlicumer Stomp- punt. De wortel zou nog iets zwaarder dan twee kilo zijn ge weest als de hazen niet een stukje van de bovenkant had den afgeknaagd. De afgelopen nacht heeft een ar restatieteam van de gemeentepolitie van Den Haag in Den Burg twee Ita lianen aangehouden, die verdacht worden van meerdere gewapende bankovervallen. De overvallen werden dit jaar en vo rig jaar gepleegd, onder andere in Hoogezand. De mannen werden een dezer dagen gesignaleerd in Den Haag en sindsdien in de gaten ge houden. Toen zij naar Texel reisden werden ze onopvallend gevolgd, waarbij bleek dat ze gingen logeren bij een kennis van een van hen in Den Burg. Hier werden zij ingerekend en vervolgens ingesloten in de politie- bureau's van De Koog en Den Burg. In de loop van vandaag zullen ze worden overgebracht naar Groningen. Volgens een voorstel van het college worden de vergunningen voor agra riërs om vakantiegangers op het boe renerf te laten kamperen, een stuk duurder. Eén vergunning voor een kampeereenheid gaat de agrariër 7125,- kosten, voor meerdere eenhe den (tot maximaal vijf) wordt totaal 7200,- berekend. Tot nu toe was dit veel goedkoper en werd er 765,- in rekening gebracht. De vergunningen zijn drie jaar geldig. Gezondheidsdienst. De in Den Hel der gevestigde Basisgezondheids dienst heet sinds dinsdag GGD (Gewestelijke Gezondheids Dienst). Ter gelegenheid van de nieuwe naam is een publieksfolder verschenen. De dienst, die is gehuisvest in het Hel- derse stadhuis, staat open voor alle inwoners van het gewest Kop van Noordholland. De GGD telt drie afde lingen: algemene, jeugd- en bedrijfs gezondheidszorg. De „fontein" op de Groeneplaats is niet meer. Gistermiddag om half drie zette kraanmachinist Werner Dros er de slopershamer in. Het waterwerk, dat het ruim twee jaar heeft volge houden, was bedoeld als kroon op de verder geslaagde herinrichting van Den Burg-centrum. Vanaf het prille begin kreeg het object echter stevige kritiek te verduren. De fontein was nimmer een vriendelijk straaltje maar bezorgde bij harde wind voorbijgan gers een nat pak, het beloofde parelmoer-achtigeeffect was zel den of nooit te bewonderen en stap pende jongeren gebruikten het als openbaar toilet. Het omstreden wa terwerk gaat nu plaatsmaken voor een bij voorbaat zo mogelijk nog veel méér omstreden object: het kunst werk van de Purmerendse kunstenaar Bart Drolinga. Aannemersbedrijf Westerlaken moet zorgen het vóór de opening van het verbouwde raadhuis op 3 december a.s. gereed te heb ben. Het faillissement van het bouwbedrijf Jarino heeft het ontslag betekend van drie Texelaars, die bij dit bedrijf op de loonlijst stonden. Het zijn manager Ido de Jonge, verkoper Jan Keijser en onderhoudsmedewerker Bennie Thole. Sinds het begin van deze week lopen zij in de ww. Eerstgenoemde was sedert 23 jaar verbonden aan het Drentse bedrijf en kwam tien jaar geleden naar Texel, waar hij projectleider was bij de di verse bouwwerken die Jarino op het eiland tot stand bracht. De laatste tijd fungeerde hij als manager van de Texel Hotelcombinatie, waarbij Motel Texel, Beatrix, De Pelikaan en De Lin deboom zijn aangesloten. De 48-jarige De Jonge voerde boven dien sinds 4 oktober tijdelijk de direc tie over Springers Rekreatie B.V. waartoe hotel De Lindeboom en Ci nema Texel behoren. Hij nam die functie waar omdat de heer W. Poor- tinga uit Groningen de handen vol had aan problemen met een van zijn andere bedrijven. Poortinga is direc teur van de Belangencombinatie Noord in Groningen. Tot die combina tie behoren onder meer Springers Re creatie en de Exploitatiemaatschappij De Pelikaan, die het gelijknamige kuurhotel aan de Pelikaanweg ex ploiteert. De benoeming van De Jonge als di recteur werd openbaar door een wij ziging in het Handelsregister. De functie zou enige maanden duren, maar vorige week werd er voortijdig een punt achter gezet toen Jarino, waarbij de Jonge feitelijk in dienst was, failliet ging. Het was de bedoe ling dat hij weer als projectleider zou optreden bij de bouw van de 144 zo merhuizen van het Stappeland, maar daar komt niets van terecht nu die bouw door een ander bedrijf is over genomen. De Jonge hoopt straks weer manager te kunnen worden van de Texel Hotelcombinatie in een nieu we vorm waarbij de betrokken hotels in één BV worden ondergebracht. Onzekerheid Het is nog niet duidelijk of het failis- sement vön het bouwbedrijf Jarino een bedreiging is voor het voortbe staan van Springers Recreatie en dus van De Lindeboom en de bioscoop. Alle betrokkenen hebben steeds be weerd dat Jarino zakelijk geheel los staat van Springer. Door de dienst verlening aan Springers Recreatie door mensen die door Jarino werden betaald, is echter toch een financiële band ontstaan. Directeur Poortinga zei ons gisteren dat de curator van Jarino zal moeten bepalen, in hoever re Springers Recreatie in de schuld staat bij Jarino en of dat zal moeten worden gecompenseerd. Lindeboom Over de exploitatievooruitzichten van De Lindeboom laten de direct betrok kenen zich desondanks vrij opti mistisch uit. Met een goede bedrijfsleiding en efficiente inzet van personeel moet het mogelijk zijn om weer voldoende loop in de tent te krijgen. Voor de snookerbiljarts die sinds de afgelopen zomer in de schouwburzaal staan, heeft het niet storm gelopen maar in de zomer- en herfstvakantie werd er toch behoorlijk gebruik van gemaakt. De Texelaars zijn echter niet over drempel te krij gen, wat nogal tegenviel omdat het snookeren elders in het land over het algemeen wel aanslaat. Springers Recreatie ligt nog steeds in de clinch met de RST, die eiste dat de schouwburgzaal alsnog volgens contract onder gunstige condities ter beschikking van het Texelse vereni gingsleven wordt gesteld. Toen daar op niet werd ingegaan, heeft de RST inplaats van de symbolische erfpacht, het volle pond in rekening gebracht. Over hoe daarop zal worden gerea geerd wilde Poortinga niets zeggen, maar het lijkt niet bij voorbaat on denkbaar dat de verenigingen toch weer in de schouwburgzaal zullen worden toegelaten, al was het maar om het weinig florissante imago van het bedrijf op te vijzelen. Poortinga: „Ik heb me de laatste tijd helemaal niet met De Lindeboom bemoeid. Ik ben nog druk bezig alles te onderzoe ken en op een rijtje te zetten".

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1