Kwaliteit en inzet bij éénakterfestival f1500,- boete voor Texelse drankrijder Fanfare KTF trekt opgaande lijn door 7 mv Verrassende keuze van stukken Texelaars/ voor de Promotie naar op één na hoogste afdeling Drie surfers door wipperploeg gered Ledenstop kabouters balie Vlaggen gestolen ihi al PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 NOVEMBER ij jS[ „Een dijk van een middag". Daarover was iedereen het zondagmiddag eens na afloop van de sfeervolle vierde editie van het éénakterfestival in het stampvolle Klif 12 in Den Hoorn. De ruim dertig acteurs van de zes deelnemende gezelschappen brachten een zeer gevarieerd pro gramma, dat boeide tot de aller laatste minuut. De afwisseling kwam vooral door de verassende keuze van de stukken, die uiteen liepen van het gebruikelijke genre tot literaire kwa liteit. Dat was meteen het geval bij de opening om twaalf uur. Voor velen, publiek en collegaspelers, werd de topprestatie van de dag geleverd door De Duinkanters. De keuze van het stuk „Stikstof" van Obaldia is op zich al te prijzen. Het thema is de waanzin van de oorlog. Het drie tal dat zich hierop had gestort groei de tot grote hoogte. Het wrange verhaal over de van het front terug gekeerde soldaat, komt door de zwarte humor hard aan. De rolkennis van de moeilijke, lange teksten was bijna perfect. Het overtuigende acte ren van met name Tijmen Jilderda als de soldaat dwong zeer veel respect af. Ook Nel Kant (moeder) en Yvon Bonne (verloofde) leverden bijzondere prestaties. De regie was van Bouwe Kuiper. De wipperploeg uit De Koog heeft zaterdagmiddag drie Duitse surfers gered uit de branding voor het strand bij paal 20 (Badweg). Twee van de drie waren van hun plank af gevallen en klampten zich vast aan de plank van de derde. Gedrieën wa ren ze echter niet in staat op eigen krachten naar de wal te komen. De Duitsers kwamen in de ruwe branding in moeilijkheden. Eén viel van zijn plank af en wist deze niet meer te bereiken. Van een ander brak de mast, waardoor verder surfen on mogelijk werd. Drijvende op de plank van nummer drie trachtten ze de kant te bereiken. Toen dat niet lukte, probeerden ze zwaaiend de aandacht te trekken van strandbezoekers. Na zo'n twintig minuten lukte dat. De heer J. Jager uit De Koog begreep de noodsignalen en alarmeerde de wip perploeg. Die was uitermate snel ter plaatse; binnen tien minuten was het drietal uit het water gehaald. Voorts slaagden de redders erin de overige planken en masten uit zee op te pik ken. De Duitsers bleken geen onerva ren surfers te zijn, maar hadden niet eerder in de Noordzee-branding gesurfd. Nieuwe commandant Bij de Koger wipperploeg heeft zich een commandowisseling voorgedaan. Theo Kooiman heeft wegens drukke werkzaamheden het commando over gedragen aan Hans Bakker. Kooiman is thans tweede man. In schijnbare tegenstelling hiermee staat het optreden van de Vereniging van Oud Leerlingen. Zij zijn veel min der prestatiegericht, maar daarom niet minder serieus en oprecht. Inte gendeel, hun totale inzet is bewonde- rendswaardig. Dergelijke contrasten maken het festival juist zo interes sant en onderhoudend. Deze groep weet haar publiek altijd te vermaken en dat is ook hun grote kracht. „Beng, jij bent dood" van P. Rakes is een min of meer komische thriller met veel dubbele bodems, waarin „zogenaamd" een moord wordt ge pleegd. Het dubbele doen-alsof verg de veel extra inspanning van de spe lers. Nel van Slageren, Martin Kikkert, Riemke de Vries en Teun Huisman bewezen onder de regie van Paul Eel- man terecht tot de deelnemers te behoren. Dubbelzinnig Heel anders, maar toch ook heel leuk was ,,Waar gaat 't over" van Wim T. Schippers (ja, die van de t.v.), neerge zet door de Comedia de la Nioz. Schippers gekunstelde teksten met veel bijzinnen en letterlijk genomen uitdrukkingen stapelen misverstand op misverstand. Een kunstschilder (Rob Heimanl heeft zijn schildersezel geposteerd bij een telefooncel. Het al dan niet beschikbaar stellen van kwartjes om te telefoneren brengt hem in bizarre situaties met passan ten. Dolkomisch en toch met een sombere ondertoon. Sterspeler van de Comedia, Marcel Wernand schit terde in een klein bijrolletje. Ook Ber- tus Heerschap en Anneke Bol vertolkten overtuigend een overdre ven typetje. Cynthia Winkelman had de tweede grote rol, die haar niet echt op het lijf was geschreven. Bij deze groep zijn de verwachtingen te recht altijd hoog gespannen en daar aan konden zij ondanks het leuke decor en grappige effecten niet volle dig beantwoorden. De regie was van Maarten van Arkel. Souffleuse was Alliète Schrama. Vrouwen In de traditie van de bekende humori- sche amateurstukken was het optre den van de Toneelgroep Oosterend met „Tussen 5 en half 6" van Ph. Johnson. In een volledig vrouwelijke bezetting speelde men het verhaal over een 70-jarige, die door haar dochters naar een bejaardenhuis wordt gestuurd. Dat pakt natuurlijk anders uit. Op deze voorstelling was merkbaar iets te kort gerepeteerd, waardoor er hiaten vielen en het tempo te laag was. Toch werd er door Hanneke Weijdt (een gaaf volkstype), Karin Nauta (iets te jong voor een bejaarde) Jenny Vlaming, Mieke Legierse en Silvia de Ruiter een vermakelijk half uur toneel gespeeld. Ina Schrama regisseerde, souffleur was Geert Beens. Verbindingen Het verbindende element tussen de optredens vormden de inleidingen van Ina Schrama namens de organi satie en de korte éénakters gespeeld door de leden van St.Jan, Op deze manier kregen velen een kans om te spelen, waaronder ook enkele debu tanten. Deze korte „sketches" van Pip Barnard waren nogal filosofisch getint en weinig humoristisch. Het was daarom ook moeilijk ze flitsend te presenteren, Paul van Hoof speel de een regisseur aan het werk, maar kon niet overtuigen. Het verhaal van de rustige monnik (Gooitzen Kedde) en de gedreven journalist (debutant Bert van der Wal) was beduidend sterker. „Wantrouwen", het tragische einde van een buitenechtelijke ver houding werd uitgebeeld door Marja Zegers-Bakker en Paul van Hoof. „De Schepper" (Gooitzen Kedde) en de laborante (debutante Ingrid Koorn- Robertz) werd te weinig uitgespeeld. „Relaties" door Gea Doeven-Kiewit en Ruud Beers bracht meer actie. De regie was bij St. Jan in handen van Paul van Hoof. Onafhankelijk De medewerkers van Klif 12 vormen in feite ook een amateuristische theatergroep en kregen de kans om het publiek een eigen produktie te la ten zien. Een chaotische sketch met revue en cabaretachtige elementen, waarin Texel onafhankelijk wordt ver klaard. Dat wordt dan gevierd met eigen volksspelen, die dankzij de plaatselijke doping „lamsoor" zonder meer gewonnen zullen worden. De onafhankelijkheid wordt tot besluit gevierd met het zingen van het zo juist gecomponeerde volkslied. Het zevental van Klif 12 speelde dit kol derieke verhaal geroutineerd voor de tot de nok gevulde zaal. De uitsmijter van de middag was voor Cor van Heerwaarden, Daan Welboren, Mar griet de Graaff, Charlotte Lorier, Rob Heiman, Carry Welboren en Bennie den Haan. Dit zeer geslaagde festival bewijst hoe het amateurtoneel bloeit op Texel en dat het noodzakelijk is dat naast de bestaande (kleinere) accom modaties de schouwburgzaal van de Lindeboom zo snel mogelijk weer optimaal beschikbaar moet zijn. De „overkoepeling" kan nu al aan het werk voor het lustrumfestival en ho pelijk doen dan alle veertien toneel groepen van het eiland mee. DNW Een goed teken voor de vereniging, maar een treurige ontwikkeling voor meisjes van 7 tot en met 10 jaar die lid willen worden van de kabouters van Scouting Texel: er is een le denstop. De verwachting is dat over enige maanden enkele kabouters doorstromen naar de gidse,n (11 tot en met 14 jaar). Dan kunnen er dus weer nieuwe leden bij. Er wordt een wachtlijst gevormd, dus wie bij de kabouters wil kan zich evengoed aanmelden. Wie bovenaan de lijst staat, is het eerst aan de beurt. De andere scoutinggroepen hebben nog wel plaats voor nieuwe leden. De kabouters komen bijeen op don derdag van 17.30 tot 20.00 uur, de gidsen en de verkenners op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en de wel pen op maandag van 17.30 tot 20.00 uur. Dinsdag 6 november In het zaaltje van Starkenburg worden vanmiddag handwerken verkocht die zijn gemaakt door de handwerkclub „Starkenburgh". Om 19.00 uur begint in De Poort bij de Gereformeerde kerk van Den Burg een bijeenkomst van de CNV-cursus „Arbeidsrecht". In het raadhuis wordt een verga dering gehouden van de commis sie voor volwasseneneducatie, aanvang 19.30 uur. De Plattelandsvrouwen en het R.K. vrouwengilde hebben een gezamenlijke avond in de aula van de RSG; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „The hunt for Red October". Mevrouw Lammy Eeken-Beekhuis spreekt over kerstgebruiken in andere landen voor de Ring Texel van Hervormde vrouwengroepen. Kapel Bethel in Zuid Eierland, aanvang 20.00 uur. De heer H.K. Glas geeft voor de Oudere Doopsgezinde Zusterkring een dia-lezing over Finland; 20.00 uur. (In het zaaltje bij de kerk). Woensdag 7 novemver In het Groene Kruis-gebouw be gint om 9.30 uur een koffieinloo- pochtend, deze keer met het thema „Kind en ziekenhuis". Als een kind in het ziekenhuis moet worden opgenomen is dat zeer ingrijpend. Goede begeleiding is daarom heel belangrijk. Met be hulp van en dia-serie van de werkgroep Kind en Ziekenhuis Den Helder, wordt informatie ge geven over de opvang en voorbe reiding - voor, tijdens en na de opname van het kind, zodat de mogelijke nadelige gevolgen van behandeling en opname kunnen worden verminderd of voorko men. De ochtend duurt tot onge veer 11.15 uur en de kosten zijn f2,-. Opvang voor kinderen van 0 - 4 jaar is aanwezig. Vanaf 14.00 uur wordt in het Ei- erlandsche Huis in De Cocksdorp volleybalinstuif gehouden. De heer G.E. Gijbeis geeft in de Vrije School (Gasthuisstraat 55) zijn derde lezing over het leerplan voor de Vrije School, aanvang 20.15 uur. Entree f5,-. In de Witte Burcht wordt een kennismakingsavond over hypno se gehouden, verzorgd door Ar thur Hans Lauret uit Rotterdam, die sinds kort ook op Texel actief is. Hypnose is een toestand van verlaagd bewustzijn met een enorm toegenomen concentratie. De patiënt/cliënt verkeert in tran ce, waarbij de hypnotiseur hem/haar begeleidt en tot diepe ontspanning kan brengen. Entree f10,-. Nadere informatie kan wor den verkregen bij Marga Bruin, telefoon 14134. Donderdag 8 november Vanuit restaurant De Raadskelder in Den Burg begint om 20.00 uur een live radio- en televisieuitzen ding van Radio Texel en de Texel se Courant met een discussieprogramma over de leef baarheid op Texel. Meegewerkt wordt door diverse Texelse verte genwoordigers van recreatie, ho reca, politiek, burgerij en belangenorganen. Het program ma duurt ongeveer twee uur en is te beluisteren via de FM band 106,2 Mhz en te zien via kanaal 2 van het kabelnet van Den Burg. In de RSG-aula wordt de najaars ouderavond van de Rijksscholen gemeenschap gehouden, aanvang 20.00 uur. Mevrouw Yvonne Spit van de Brijderstich- ting Noordholland te Alkmaar spreekt over omgaan met alcohol en andere drugs. De bijeenkomst is uitsluitend voor ouders toegan kelijk. Hoogwater Oudeschild Za. Zo. Ma. Di. Wo. Do. Vr. Za. 3 4 5 6 7 8 9 10 9.35 en 20.54 9.05 en 21 34 10.11 en 22.06 10.35 en 22.44 11.35 en 23.16 12.10 0.05 en 1 2.54 1.10 en 13.54 Aan het strand is het een uur eerder hoog water Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater De zon komt 4 november op om 7.40 uur en gaat onder om 17.06 uur. 9 november laatste kwartier; 4 no vember springtij. vrt s „Vijftienhonderd gulden is een smak geld. Maar ik heb een stommigheid begaan, dus ik zal er voor moeten boeten. In elk geval ben ik blij dat ik mijn rijbewijs niet kwijt ben." Aldus reageerde een 41-jarige Texelaar vrij dag in de Helderse rechtbank op de straf die tegen hem was geëist, om dat hij begin dit jaar door de politie was betrapt op het rijden onder in vloed. Rechter mr. L.A. Punt deed vervolgens uitspraak conform de eis. Het was dus een duur ritje, eerder dit jaar. Hoewel hij de afstand gemakke lijk lopend had kunnen afleggen, reed de man na bezoek van een café in zijn woonplaats in zijn auto naar huis. Naar eigen zeggen had hij in het café ongeveer tien pilsjes gedronken. Toen de politie hem onderweg aanhield, was dan ook al vlot duidelijk dat de Texelaar de maximaal toegestane hoeveelheid alcohol ruim had over schreden. De blaasproef toonde de aanwezigheid van 775 mg alcohol per liter uitgeademde lucht aan (220 mg/ugl is maximaal toegestaan). „Een knap hoog promillage", oordeel de officier van justitie mr. C. hyf <A> uitoefening van zijn beroep heeft auto nodig, zodat ontzegging van rijbevoegdheid voor een half jaar zoals de richtlijn van justitie luidt- hem onevenredig zwaar zou treffer Mr. Bosscher-Boon: „Dan wordt I* een 'twee vaten verhaal': geen rijn zegging, maar dan wel een hogen boete." Zij eiste zes maanden vooifc waardelijk intrekken van het rijbew m met een proeftijd van twee jaar, er een geldboete van f1500,- (of derf dagen cel bij niet betalen). tsf De Texelaar voerde als verzachtend omstandigheid aan dat hij intussen de Alcohol Verkeers Cursus in Alk maar heeft gevolgd en toonde de rechtbank het bijbehorende certifi caat. Rechter Punt zag echter gee aanleiding de eis van de officier te verzachten. Bosscher-Boon. „Volgens het politie rapport was u, toen u werd aange houden, onvast ter been. Nog net niet laveloos, en dat met tien bier...." De officier hield in de uitspraak reke ning met een zaak uit 1972, toen de Texelaar eveneens wegens drankrij den werd veroordeeld. Dat er inmid dels achttien jaar zijn verstreken, deed volgens mr, Bosscher niet ter zake. ,Het blijft verboden." De officier wenste wel rekening te houden met de persoonlijke omstan digheden van de Texelaar. Voor de Een andere Texelaar, die vorig jaar de Ouwe Sunderklaasnacht met tf veel drank op in zijn auto werd gehouden, kwam niet opdagen. Hij werd door rechter Punt bij verstek veroordeeld tot het betalen van ees boete van 7750,-. Van een winkel in de Kantoorstraat zijn in het weekend twee reclame- vlaggen gestolen. Deze hadden ees waarde van f300,-. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps heeft in de aanloop naar de viering van haar 100-jarig bestaan zichzelf een prachtig cadeau bezorgd. Op het zaterdag in Leiden gehouden muziekconcours van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekvereni gingen is KTF gepromoveerd naar de ere-afdeling, de op één na hoogste afdeling in de vaderlandse blaasmu- ziekwereld. KTF trekt hiermee de stijdende lijn, waarvan sprake is sinds de „comeback" van dirigent Pieter Heertjes, door. KTF kwam uit in de afdeling Uitmun tendheid fanfare, als één van de twaalf deelnemende verenigingen uit geheel Nederland. Na het inspeel- werk „Richmond" van Jacob de Haan voerden de Texelse muzikanten eerst het verplicht te spelen werk uit: „Folkloristische Paraphrasen" van de inmiddels overleden Noordhollandse componist Gerard Boedijn. Deze aan eenschakeling van dansvormen viel bij de jury in bijzonder goede aarde getuige de waardering: 153,5 punten. Als kritische noot klinkt in de versla gen de stemming en zuiverheid van KTF door. Juryvoorzitter Willem P. Steyn uit Egmond aan Zee maakte in zijn kritisch verslag echter ook mel ding van kernachtig spel, een goede ritmiek en prima soli van cornet en trombone. De interpretatie van diri gent Pieter Heertjes werd door alle (drie) juryleden als positief gewaar deerd: een zeer muzikale vertolking. Als keuzewerk hadden de Texelaars gekozen voor een werk van Pi Schef- fer, de vroegere dirigent van de be faamde O.K. Woblers. Het driedelige werk „Three Inventions" (Drie verzin sels) ligt KTF wel: snelheid, vaart en een tikje amusementsachtige muziek. In vergelijking met het verplichte werk presteerden de muzikanten iets je minder. „Enkele onduidelijke inzet ten en iets te statisch spel", waren de opmerkingen van de jury. Dit werk werd niettemin met 149 punten be spa db klï bei mt de 9e L inm de tst loond. „Met genoegen geluisterd ni wi dit muziekgezelschap onder deze pfvijl ma leiding", aldus de jury. Tweede plai De totaalscore kwam daarmee op 302,5 punten, daar waar 288 punt al voldoende zijn voor het behalen van een eerste prijs. Dit resultaat,! koppeld aan de concoursprestaties van KTF vorig jaar in Zaandam (30 punten) betekent voor de bijna 100-jarige promotie naar de ere- afdeling. Bovendien behaalde KTF van alle op zaterdag deelnemende verenigingen het op één na hoogsfc punten- aantal. Er waren zeven tweede en eerste prijzen, waarvan drie met pfi J, 2 motie. In de ere-afdeling is KTF (t« nog in de combinatie KTF-DEK) vofl het laatst uitgekomen in 1978. Als zelfstandige vereniging is het nog veel langer geleden dat KTF een et afdelingsorkest was: 1965 onder Ie ding van de toenmalige dirigent Cc Rijf. KTF-dirigent Pieter Heertjes (links) en voorzitter/muzikant Willem van Sambeek feliciteren elkaar met het behaalde succes. 65-jarig huweli Zeer voldaan keerde het 50 muziH ten tellende KTF (en een grote scb re supporters) zaterdag avond op Texel terug, maar daarin* |g- was de kous dit weekend nog me! af. Zondag rond het middaguur wa> de vereniging al weer te vinden Theodorahoeve waar een serenade werd gebracht bij het bruidspaar v Bloois dat 65 jaar getrouwd was. Ook dit was een uniek optreden; f V< de verenigingsgeschiedenis van Kffpel kwam het nog nooit voor dat ee" renade bij een dergelijk huwelijksjuk cui leum werd verzorgd. Het koninklijk Texels Fanfarecorps gaat zich va"'' nu weer druk bezighouden met a'! activiteiten die er róndom de vienrj 'gi van het 100-jarig bestaan op stap staan. he „m irai Nel ven Slageren en Martin Kikkert als romantisch duo in een eenakter met een verrassend slot

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2