SV Texel zoekt steun bij raad voor profweek roductie muziekschool Iternatief en creatief -11.1 n leannet van Abs doet net poppen alles zelf Texelse band geeft visitekaartje af Texelse Boys verliest strijd om de kop Kinderpostzegels voor kansarme jeugd [wee keer „Retour Texel": pen dag atelier aan de Hoornderweg Kerstversieringen maken van stof Koffieconcert Geslaagd Hypnose-avond Fiets vernield Loslopend vee Najaarsconcert DEK met tijd als thema Excelsior behaalt 1e prijs in Zaandam Ruim vijfhonderd OV-jaarkaarten voor Texelaars Schuyl en Baars doorstonden zware New York marathon F^InSDAG 6 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT ..Bij een eventuele afwijzing van het proftoernooi zijn wij genoodzaakt de klok weer een aantal jaren terug te draaien. We moeten dan overgaan op een groot weekendtoernooi in de maand mei (bij voorkeur in het Pinksterweekend) met feesttent en - avonden. Sportief gezien een achter uitgang die wij niet of nauwelijks kunnen verkopen aan onze leden en andere voetballiefhebbers." Aldus schrijft het SV Texel-bestuur aan de gemeenteraad in een poging de prof- voetbalweek in de zomer van 1991 alsnog doorgang te laten vinden. Momenteel staat de profweek op los se schroeven, omdat de gemeente geen extra onderhoud aan het A-veld van SV Texel wil besteden komende zomer, 's Zomers (vanaf 1 juni) krij gen de voetbalvelden tien weken rust, maar er worden twee uitzonde ringen gemaakt. Ten eerste voor het Pinkstertoernooi van Texelse Boys, als Pinksteren in juni valt. De tweede uit zondering is dat per seizoen één veld van een vereniging bespeelbaar moet zijn, voor het ontplooien van activitei ten tijdens de zomerperiode. SVT heeft hiervan de laatste drie jaar ge bruik. Voor 1991 heeft echter ZDH zich als gegadigde aangemeld vanwe ge de viering van het 60-jarig jubi leum. SV Texel bestrijdt deze wens niet, maar vindt dat tevens het eigen proftoernooi doorgang moet kunnen vinden. Uitwijken is niet mogelijk, omdat de profclubs slechts in juli en begin augustus oefenwedstrijden wil len spelen, dit als voorbereiding op de nieuwe competitie. Niet op één lijn Het Texel-bestuur constateert dat de De Texelse popgroep Cease Fire" heeft in de voorronde van de Grote Prijs van Nederland z'n visitekaartje afgegeven. Hoewel nog niet bekend is wie door mogen naar de finale van deze wedstrijd van muziekkrant Oor en de Vara, was duidelijk dat het optreden van de Texelaars ook bij de jury in goede aarde viel. Veel Texelse fans waren Cease Fire gevolgd naar Noord-Scharwoude, waar de voorronde in jongerencen trum ,,De Koog" werd gehouden. De Texelaars verschenen als tweede van de acht bands op het podium. Een kwartier lang werd getoond wat men waard is. Vooral qua originaliteit sprongen de eilanders er goed uit. De band speelde alleen eigen nummers. Er worden in het hele land twintig voorrondes gehouden, waar in totaal 150 bands aan meedoen. Op 20 no vember wordt bekend gemaakt welke veertien groepen doorstromen naar de halve finale. belangen van de voetbalclubs niet meer op één lijn lijken te liggen. Zo wel ZDH als SV De Koog heeft laten weten in de toekomst eventueel wéér van het recht wil gebruikmaken in de zomer activiteiten te organiseren op het voetbalveld. De gezamenlijke clubs hebben tijdens een vorig jaar gehouden vergadering tevens gesteld dat SV Texel de gelègenheid moets krijgen de profweek uit te bouwen en daarom de eerstkomende jaren de beschikking zou moeten hebben over de velden in de periode eind juli- begin augustus. Laatste strohalm Een gesprek tussen bestuursleden van SV Texel en wethouder Krijnen- Baijs heeft voor de voetbalclub niets opgeleverd. Mevrouw Krijnen zei dat b en w reeds een standpunt hadden ingenomen. SV Texel klampt zich daarom nu vast aan de laatste stro halm, de gemeenteraad. Alle fracties hebben een afschrift van de brief ge kregen, die in de komende raadsver gadering als ingekomen stuk zal worden besproken. Bovendien brengt de PvdA-fractie zaterdag tijdens het traditionele begrotingsrondje" een bezoek aan SV Texel. In het rechtstreekse duel tegen Win kel om de koppositie heeft Texelse Boys verdiend het onderspit gedol ven. Vooral in de eerste helft nam de thuisploeg een te afwachtende houding aan. Winkel zette op de juiste momenten aan en ging dan ook met een 0-2 voorsprong rusten. Tenslotte werd het 1-3. Texelse Boys startte afwachtend, met een verdedigend concept. In de ope ningsfase leek dat succesvol. Door het veldoverwicht van Winkel werd de snelle Martijn Beerling enkele ma len gevaarlijk in stelling gebracht. He laas kwam de Boys niet verder dan deze speldeprikken in het eerste kwartier. Winkel schakelde als eerste een versnelling hoger. De goed opge komen rechtsback .bracht een af geslagen corner opnieuw in het strafschopgebied, waar Otto Schaap de bal panklaar legde voor Frank Boukes. De apathisch toekijkende Boysverdediging had geen verweer tegen de loepzuivere knal. Vlak voor rust plofte een van richting verander de voorzet neer op het hoofd van de lange Wmkelspits Otto Schaap. Kees Kooij wachtte iets te lang met uitko men waardoor Schaap simpel 0-2 kon inknikken. Trainer Bakker greep met twee wissels in en de tweede helft gaf een geheel ander Texelse Boys te zien. Met agressief spel, werd Winkel in de verdediging ge drukt. Winkel verdedigde zijn voor sprong secuur en counterde af en Uternatief, maar creatief. Zo kan de Mos jtvoering Retour Texel" van de 42, luziek- en Dansschool worden om- chreven. Hoewel het voor sommige schouwers moeilijk was om te nderscheiden waar het alternatieve verging in gewoon vals spelen, was fdereen zaterdagavond en zondag- liiddag in De Koninghal toch ge loeid door het uur muziek en dans. Burgemeester De Koninghal was oor de gelegenheid compleet om etoverd. Het publiek was in een oek van de zaal geplaatst, die voor deel was afgeschermd en was randerd in een sprookjesachtige, aar ook wat spookachtige ruimte. H decor (van Schilling en Denijs) as functioneel en bijzonder boeiend, blééf kijken, want er vielen steeds euwe details te ontwaren. thema's waarop in korte tijd slechts zes weken) de voorstelling is ibaseerd waren de belevenissen van ies (Magda Brommersma), Niemand Irendalie Loef), Iemand (Ignate Ra kker) en ledereen (Petra Hin, Maart- Kamphuis, Brenda Keijzer en isheeta Barnard). Van een echt ver- al was geen sprake, al was wel idelijk dat het een afgerond geheel itrof. Muziekthema's kwamen leds terug en op enige originele ondsten in zowel geluid als bewe- tng werd voortgeborduurd. Vooral tor de percussie was een belangrij- rol weggelegd. De composities en rangementen waren van Gerritjan mkhorst. De choreografie was in inden van Job Cornelissen en Lies van de Wiel. Genoemde drie professi onals op theatergebied hebben de Texelaars gedurende de afgelopen zes weken intensief begeleid. Enthousiast Uit de reacties na afloop van de voorstelling viel af te leiden dat nog niet alle Texelaars klaar zijn voor deze nieuwe vorm van theater. Toch gaf het merendeel van het publiek duide lijk te kennen dat men best nog wel wat langer had willen blijven en wat meer had willen zien. Het enthou siasme van de grote groep deelne mers sloeg over op de zaal. Eeri volgend project in deze richting lijkt dus gerechtvaardigd. Nieuwe kinderpostzegels zijn vanaf morgen weer te koop in het postkan toor te Den Burg. Vrijwilligers van het plaatselijk comité voor kinderpostze gels nemen daar de verkoop van de zegels voor hun rekening. Het thema van dit jaar is "Kind en Hobby". Op de zegels staan drie hobby's uitge beeld: verzamelen, computeren en sporten. De stichting kinderpostze gels Nederland (SKN) wil kinderen in de derde wereld, maar ook kinderen in Nederland, die niet de kans of de mogelijkheid hebben om te spelen, een handje helpen. Dat kan door het kopen van een strookje kinderpostze gels, maar ook van de speciale enve loppen, postzegelmapjes of de uitgebreide collectie SKN-kaarten. tdereen". de zanggroep van Retour Texel". PAGINA 7 l C. z' Excelsior in volle actie tijdens het zaterdag zo succesvol verlopen concours. ongeveer 3Vz jaar geleden voor- chtig als hobby begon, is nu uitge- oeid tot een piepklein bedrijfje, iannet van Abs, die al jaren op ixel actief is met fcursussenpop- inmaken, heeft bij haar woning aan Hoornderweg een poppenatelier gericht onder de naam ,,De Witte ige/". Zaterdag houdt ze open lis, zodat het atelier voor het eerst geopend voor een breder publiek in alleen cursisten. haar atelier geeft Jeannet van Abs cursussen in het maken van zon- 'hndpoppen. Dit zijn van natuurlijke •aterialen (wol, zijde, katoen en - xelse- schapenwol) vervaardigde oppen. „Hierdoor voelen de poppen %ht en warm, ja zelfs 'levend' in", aldus Jeannet van Abs. „De xichtsuitdrukking hou ik vaag, zo- it kinderen in hun spel de poppen 'wel kunnen zien lachen als huilen." ihalve cursussen poppenmaken 'dt zij (in het najaar) ook cursus- ;n kerstgroepen maken. In de toe tst zal het cursusaanbod nog 'mer worden. Tevens stelt zij ruimte Schikbaar voor het geven van an te cursussen. Historie b eerste maal dat Jeannet van Abs 'f zonnekindpoppen in aanraking *em, dateert van 3Vz jaar geleden, de oprichting van het Vrije Peuter de gaf Marjolein van Leeuwen uit *gen een cursus in twee lange kendenJeannet van Abs nam om een pop te maken voor het de waarin haar jongste zoon zat. zou het fijn zijn als iemand van %el de cursussen kon geven", werd verzucht. Dan zou het tempo wat lager kunnen liggen en waren méér mensen in de gelegenheid om deel te nemen. Bij Jeannet begon vanaf dat moment het plan te rijpen zelf cur sussen te geven. Eerst voorzichtig, aan de huiskamertafel, maar al snel in een eigen „poppenkamertje", waar -als iedereen stil bleef zitten- plaats was voor tien personen. De belang stelling bleef groeien, zodat afgelopen zomer de ruim uitgevallen slaapkamer van het echtpaar Van Abs erbij werd getrokken. Zo ontstond een ruim, licht atelier met plaats voor veertien personen rond een grote tafel. Heus bedrijf De hobby is sinds kort dus uitge groeid tot een heus bedrijfje. Jean net: „De ontwikkelingen liepen als het ware vóór me uit, ik hoefde al leen maar aan te pakken en in te vul len. Op een gegeven moment had ik een aantal op de plank zitten en toen wilde ik ook dat ze een goed plaatsje zouden krijgen. Het zijn tenslotte speelpoppen en die horen in kinderar- men. Aanvankelijk probeerde ik de poppen te slijten via de bestaande commerciële kanalen, omdat ik pop pen maken en het verkopen ervan los van elkaar vind staan. Om uiteenlo pende redenen was dat niet naar mijn zin. Eén van de belangrijkste ar gumenten was dat ik de poppen te duur vond worden." Het mooist vind ze het als ze de poppen rechtstreeks aan kinderen verkoopt. „Momenteel maak ik ook poppen voor een paar zaken aan de overkant, maar er is niets mooiers dan de ogen van een kind te zien stralen of een moeder die zich bij voorbaat staat te verkneukelen." Zowel op 12 als 19 november kunnen belangstellenden in één ochtend leren hoe ze met gebruikmaking van o.m. patchwork-techniek leuke kerstkaar ten en versieringen van kerststof en lint kunnen maken. De cursus wordt 12 en 19 november van 9.15 tot 11.15 uur gegeven in atelier „De Witte En gel", Hoornderweg 11, en kost ƒ20,-, inclusief patronen en stofjes. Voor in formatie: Astrid Wilkens, tel. 15775. In het atelier, dat dinsdag- en don derdagmiddag open is, zijn ook Ivaak moeilijk verkrijgbare) materialen voor het maken van poppen te koop, even als kleine handgemaakte cadeaus. De naam van het atelier is gekozen vanwege de ligging in het buurtschap „De Witte Engel". Jeannet van Abs: „Welke boerderij van oudsher 'De Witte Engel' is, is ons niet duidelijk. Sommigen zeggen dat het de boerde rij van Jan Hin is, anderen beweren dat de boerderij waar wij wonen, de echte 'Witte Engel' is. Omdat de boerderij aan de overkant van de weg een witte engel op een tegel in de voorgevel heeft, wordt ook die vaak als 'De Witte Engel' aangewezen. Hoe dan ook, ik vind het gewoon een mooie naam." Het beeldmerk, ontworpen door Monica Maas, sluit aan bij de naam: het is een engeltje met het gezicht van een zonnekind pop. Open dag Wie benieuwd is naar het atelier, is zaterdag welkom tussen 10.30 en 16.00 uur. Medewerking wordt ver leend door o.a. mevrouw Van Abs- Staverman uit Haren met zelfgemaak te sieraden, Reinie Dijkshoorn-Lap met werk van hoefnagels en Mieke Laan-Witte met een demonstratie van wenskaarten snijden. Kinderen tot acht jaar krijgen een kleurplaat en jeugd van 8-12 jaar kan deelnemen aan een tekenwedstrijd. Wie het mooist kleurt en tekent wint een ka bouter. In d'Ouwe Ulo is zondag om 12.00 uur een koffieconcert van de gitarist Jochem Dekker. Hij kreeg zijn eerste lessen van muziekschooldocent Jan Kuhne in Alkmaar. Op zijn zestiende begon Dekker aan een studie aan het Sweelinck Conservatorium te Am sterdam. De gitarist zal zondag zeven werken vertolken. De toegang is gratis. Marrigje Nooy-Barnard slaagde in Hoevelaken voor het examen Cursusleidster Origami (Japanse vouwkunst). toe slim. John Boogaard en Germain Raalte waren hun vleugel-spitsen echter steeds de baas Pas drie minu ten voor tijd kwam er verandering in de score. Een misverstand op de lin kervleugel van de Boys leidde tot een vrije doortocht voor de rechtermid denvelder van Winkel. Zijn trekbal was perfect, en Otto Schaap tekende beheerst 0-3 aan. De laatste aanval van Texelse Boys was eindelijk doel treffend. De voorzet van Ruud van de Wetering werd door Bert Witte door- gekopt op Jasper Joosten, die op zijn beurt Jelte van der Kooi bediende. Zijn schot belandde op de paal, maar de rebound was voor Frank de Grave. Op grond van de strijdlust in de tweede helft had er misschien meer ingezeten voor de Boys. Morgen wordt in „De Witte Burcht" aan de Molenstraat een kennisma kingsavond over hypnose gehouden. De avond wordt verzorgd door Arthur-Hans Lauret uit Rotterdam, die al geruime tijd ook op Texel actief is. Hypnose is een toestand van ver laagd bewustzijn, waarbij de concen tratie enorm toeneemt. De entree bedraagt /T0,-. Informatie is verkrijg baar bij Marga Bruin, tel. 14134. Een nare verrassing. Dat kreeg don derdagmiddag een dertigjarige vrouw uit Den Burg toen zij bij haar in de fietsenstalling bij Albert Heyn gestal de fiets terugkeerde. Het voorwiel was geheel vernield. De politie vermoedt dat het rijwiel door een au tomobilist is kapotgereden. Van de dader, zeer waarschijnlijk in het bezit van een blauw voertuig, ontbreekt ieder spoor. In de nacht van donderdag op vrijdag wisten twaalf koeien uit een weiland aan de Postweg/Oorsprongweg te ontsnappen, doordat de heining on deugdelijk was. Met hulp van de eigenaar wist de politie de dieren weer in hun land terug te krijgen. Dezelfde nacht werd op de Hoornder weg een loslopend schaap aangetrof fen. Met hulp van een voorbijganger werd het dier in een weiland gezet. De Muziekvereniging DEK uit Den Hoorn geeft vrijdagavond 9 novem ber, aanvang 20.00 uur het najaar sconcert "one moment in time"in het Hoornder kerkje. De toegang is gratis, de collecte na afloop is ten bate van de restauratie van het kerkje. Het fanfareorkest en een blaaskwar- tet bestaande uit George Fransz (so praansaxofoon), Jan Lap (trompet), Anneke Fransz (hoorn) en Klaas Mod der (tuba) voeren de luisteraar tijdens het concert terug tot in vroegere eeuwen. Zowel de geleidelijke veran dering van stijl als het tempo van de muziek komen aan de orde in dit mu zikale programma, dat wordt ge opend door het fanfareorkest met "Danserije" van Tielman Susato in arrangement van H. van Lijnschoten, "Graduale" uit Sacred Music van A. Bruckner en "Variations on a French Folksong" van H. van Lijnschoten. Het blaaskwartet speelt dan "Suite uit het Antwerps Dansboek uit 1583" in arrangement van H. van Lijnschoten, "Da pacem domine van N.Zielenski" (bewerkt door D. Speets) en "Haul away!" (3 move ments based on sea shanies) in een arrangement van A. den Arend. Het fanfareorkest besluit het concert met "Stephan Fosters songs" in een ar rangement van A. den Arend. Zaterdag heeft de Christelijke mu ziek vereniging Excelsior uit Ooster end weer deelgenomen aan het jaar lijks bondsconcour te Zaandam. Het vierenvijftig leden tellende fanfare korps onder leiding van Betty Bakker kwam uit in de afdeling uitmuntend heid. Voor de veertiende achtereen volgende keer behaalde Excelsior met 299% punten een eerste prijs. Als eerste werk werd uitgevoerd de „First Suite in es" van Gustav Holst en als tweede werk Oregonvan Jacob de Haan. De jury, bestaande uit Jo Conjaerds, Gerrit Fokkema en Wybren Valkema, had veel waarde ring voor de muzikale uitvoering van de uitgevoerde werken, maar ook voor de goede samenstelling en de klank van het orkest. Voor Excelsior breekt weer een drukke periode aan met repetities voor onder andere het Kerstconcert op Tweede Kerstdag in Oosterend. Vanaf vandaag (dinsdag) kunnen 509 Texelse studenten hun OV- jaarkaart afhalen bij het postkantoor in de Parkstraat te Den Burg. Ze hebben allemaal een persoonlijke oproep gekregen met daarop een pe riode waarin ze de kaart kunnen af halen, om de zaak te spreiden. Landelijk moeten ruim 600.000 stu denten in zes weken van een 0V- jaarkaart worden voorzien. Daartoe zijn zo'n zeshonderd postkantoren in geschakeld. Studenten die hun kaart afhalen moeten een legitimatiebewijs en een goed gelijkende zwart/wit pasfoto meenemen. Het personeel van het Texelse post kantoor verwacht geen stormloop. „We hebben ook geen speciaal loket ingericht of iets dergelijks. De meeste studenten zitten door de week aan de overkant, dus die komen pas te gen het weekend". De Texelse hardlopers Piet Schuyl en Martien Baars (bei de uit De Koog) hebben de marathon van New York tot een goed einde gebracht. Door de warmte ontaardde de „ko ningin der marathons" in een ware uitputtingsslag. Goede tijden waren hierdoor onmoge lijk, maar toch zetten de Texe laars goede tijden op de klok. Schuyl finishte in 3 uur 26 mi nuten 46 seconden (als 3107e man) en Baars in 3.39.45 (als 4965e). Baars berichtte ons per fax dat hij heel rustig was begonnen en regelmatig even stopte voor het nemen van foto's.... Het halve marathonpunt bereikte hij reeds na 1.43.21. Het tweede gedeelte was echter slopend met de passage van First Ave nue. Baars raakte in de beklim ming van de Willis Avenue Bridge „oververhit". Verscheide ne malen moest hij wandelpau zes inlasten. Daarna kwam hij weer op toeren, zodat hij Cen tral Park geheel hardlopend kon volbrengen, tot aan de finish. Piet Schuyl, die zijn negende marathon liep, beoordeelde de loop dwars door „Big Apple" als „heel zwaar". „Tegen de bruggen was niet op te komen. Ik kon nog wel lopend de finish halen, maar wat mij betreft nooit meer de New York mara thon", was Schuyls eerste reactie. Amerika heeft echter een overweldigende indruk op hem gemaakt. Schuyl deed voorafgaande aan de marathon in Zeeuws meisje-kostuum mee aan de zogeheten „ontbijt- loop" en werd daarbij door ve len gefotografeerd en gefilmd (ook door de Nederlandse tele visie). Jeannet van Abs en haar poppen: Natuurlijke materialen voelen zo zacht en warm aan."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7