■f Nieuwe vogelopvang voor Eco Mare kost vier ton „Voorlichting heeft illeen maar zin als ie niet tegen de vierkaai vecht" I991n: Kunst voor vogels scoI£z?s Vogelopvang Jan Kuiper: „Als de vogelop vang is vernieuwd is mijn vol gende grote wens het realiseren van een educatieve vleugel aan het centrum". Vier ton. Dat bedrag hoopt EcoMare bijeen te krijgen met een nieuwe inzamelingsactie. Doel is dit keer een vernieu wing van de vogelopvang. Niet alleen om het publiek een beter beeld te geven van het werk dat voor deze diersoort in het centrum wordt gedaan, maar ook omdat de huidige ac commodatie na de voorjaarsstormen echt op instorten staat. „Wat wij doen is eigenlijk symptoombestrijding. De aan tallen vogels die wij redden hebben geen invloed op het al of niet voortbestaan van de po pulatie. Maar het gaat om een stukje dierenleed. Misschien dat door het aanschouwlijk maken van ons werk iets aan de oorzaak van het probleem kan worden gedaan". Het wassen brengt voor de vogels veel spanning met zich mee. De kortste revalidatieperiode die een vogel bij EcoMare door maakte bestond uit enige uren. Jan Kuiper: „We hebben een bak bij de weg waar men bui ten de openingsuren olieslach toffers in kan doen. Ik keek er op een ochtend in en toen vloog er een vogel uit. Tuut, tuut....zo snel zijn wij!" en gaas. Je houdt ze heus wel even in leven, maar 't is echt dierenleed. Wij doen het niet, we maken ze af. Er zijn mensen die verder gaan. Maar dan heb je één man nodig om één vogel te redden.... Kijk, dét gaat ons te ver. Dan verlies je het werkelijke doel uit ogen". Realistisch en nuchter blijven. Dat staat hoog in het vaandel van Eco Mare. Opvangen ten koste van alles is meer dierenmishandeling, dan die ren helpen, vindt men. Discussie over binnengebrachte vogels is niet vaak nodig. Kuiper: „Een vogel die hele maal onder de olie zit wordt doodge maakt. Daar kun je niets mee. Dat is niet uit laksheid of zo, maar waarom zou je een dier dat tóch doodgaat eerst nog drie weken pesten". Brug ge vult aan dat voor zeldzame soor ten nog wel uitzonderingen worden gemaakt. „Een papegaaienduiker bij voorbeeld. Eigenlijk kan het dan niet, maar je probeert het toch. En uitein delijk blijkt dat het inderdaad niet gaat. Kleine alken zijn net zoiets. Een vogel die je niet veel ziet, dus dan probeer je het". Nieuwe medewerkers moeten eerst een tijdje meedraaien voordat ze aan deze gang van zake gewend raken. Brugge: „Een jaar ongeveer. Ik heb het ook gehad hoor. Toen zei De Haan ook: laat die jongen maar gaan, komt vanzelf wel. En inderdaad...." Het opvangen van olieslachtoffers is duur en arbeidsintensief. Dat hangt natuurlijk af van de mate van vervui ling. Sommige vogels verblijven maanden in de opvang, anderen vlie gen na twee weken al weer. Zwerfvuil Buiten olieslachtoffers worden bij EcoMare ook vogels binnen gebracht met verwondingen door bijvoorbeeld zwerfvuil. Die zijn verstrikt geraakt in netten of vislijnen of hebben poten en vleugels beschadigd aan blikjes. Het gaat meestal om zeevogels. Brugge: „Wij hebben opvallend weinig roofvogels, vergeleken met andere asiels. Terwijl ze hier wél zijn". De verschillende soorten kunnen niet bij- elkaar in één opvangruimte worden gezet. Daarom is bij de plannen voor nieuwbouw gekeken naar een moge lijkheid om in te spelen op het aan bod. Zodat bijvoorbeeld van één groot hok drie kleinere kunnen wor den gevormd. Maar ook zo dat er geen ruimte onbenut is. Kuiper: „Geen speciale opvangplek voor een roerdomp die je maar eens in de vier jaar krijgt, maar de mogelijkheid om die la minute te vormen". De plannen zijn ontworpen door ar- chitecktenburo Vegter uit Leeuwar den, ook het 'brein' achter het EcoMare-gebouw. Het bedrag van vier ton moet worden opgebracht door acties. Kuiper: „We richten ons op particulieren, scholen en andere groepen. Want er zijn geen overheids instanties die we hiervoor aan hun jasje kunnen trekken. We hopen dat er volgend jaar kan worden gebouwd, maar we hebben geen idee of dat te realiseren is". ISDAG 6 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De bouwtekening van de nieuwe vogeioopvang, van vers en schoon zeewater. „Er zijn opvangcentra die met zoet grondwa ter werken, maar de resultaten zijn opvallend minder dan met zeewater. Het zoutgehalte speelt een rol", ver telt Brugge. Palmolie De vogels die bij EcoMare worden binnengebracht zijn niet allemaal het slachtoffer van stookolie. Bijna nog erger zijn de problemen die palmolie, visolie en kokosolie veroorzaken. De ze natuurlijke oliën mogen legaal worden geloosd. De moeilijkheden ontstaan echter door de middelen die Van 1 november tot 1 april is EcoMare weer gesloten op zon dag. De zondag heeft qua be zoekersaantallen in het seizoen inmiddels een belangrijke bij drage geleverd. vermengd zijn met deze producten. Eenmaal geloosd ontstaat een lij machtige substantie op het water. „We dachten de eerste keer dat we vogels vol bisonkit binnen kregen. En het lozen van die troep még. Daar hebben ze vergunning voor. Heel frustrerend. Dét zijn zaken die wij in ons verhaal kwijt willen, want er moet zo snel mogelijk een eind aan komen. Voorlichting heeft alleen maar zin als je niet het gevoel hebt dat je tegen de bierkaai vecht", aldus Brug ge. Tot nu toe zijn de problemen met stookolie echter groter. De vogels zijn er in het najaar en de winter het slachtoffer van als ze voor de Neder landse kust komen fourageren. Het lijkt alsof in de loop der jaren steeds meer vogels het slachtoffer zijn van olie. Dat klopt, maar er wor den ook meer exemplaren naar op vangcentra gebracht. Brugge: „Ik weet zeker dat vroeger veel werd ge dacht: geef 'm een klap op z'n kop, dan is hij uit zijn lijden verlost. Dat is veranderd. Men wordt tegenwoordig opgevoed met het idee dat het dier misschien nog is te redden". In EcoMare worden allerlei soorten vogels opgevangen. De zeekoet en de Jan van Gent is de laatste jaren een veel geziene gast. Vroeger wer den ook regelmatig alken binnen ge bracht. „We hebben eens een invasie van eidereenden gehad omdat juist die toen met een grote groep in een vlek terecht kwamen. En in de jaren zestig waren er veel zwarte zeeëen- den. Die zie je eigenlijk niet meer, die zoeken hun heil kennelijk op een an dere plek", vertelt Brugge. Zwempoten Iedere soort vogel vergt een eigen benadering. Sommige zijn moeilijk te revalideren. Futen en duikers bijvoor beeld. „We hebben nog steeds de kennis niet om die goed te helpen. Ze kunnen niet op het droge staan met hun zwempoten. Koeten lopen tenminste nog een beetje als een soort pinguin in de rondte. Maar een fuut gaat zitten en blijft zitten. Dus die bevuilt zichzelf vreselijk en die slijt gewoon. We hebben hier wel proeven gedaan met natte dweilen een plan van vier ton. De koeten vol olie. zoals er jaarlijks honderden bij EcoMare binnenkomen. Lals met de meeste taken van Eco- ire is het ook nu weer Gerrit de tan die in een ver verleden is be tonen met het opvangen van vogels ter iets aan mankeerde. Het oude bseum dat ooit in de Dennen heeft fetaan fungeerde al als provisori- he opvang. trend zette zich voort, ook na de thuizing naar de huidige lokatie in duinen nabij paal 17. Er vond zelfs breiding plaats. In 1978 werd de nelvijver die er nu nog is aange- jd. Een jaar later vond overkapping ets. Henk Brugge: „Mijn wens voor de toekomst betreft een glas wand voor het zeehondenbas sin. Dan kun je zien hoe ze zwemmen". nr die tijd was de opvang veel pri- never geregeld. In bakken, zonder n zwemvijver. Er was wel een brt natuurlijke waterbak, een klei- 5 eigenlijk. „Voor veel vogels kan It best. Maar met name voor zee gels onder de olie is vers water or een voorspoedig herstel belang- i En dat is toch waar wij, vooral lens de wintermaanden, het meest ie te maken hebben", vertelt oMare-directeur Jan Kuiper, aanleg van de vijver was een ver tering. Maar als er enige grote vo- s zoals Jan van Genten werden inengebracht, was de ruimte gauw I, „Je kon niet spreken van: het is rekend op een bepaalde hoeveel- d vogels. Dat hangt duidelijk af ti de soort". Olievogels Noordholland bestaat een plan or de opvang van olievogels. Hierin eft EcoMare een regionale functie, fi betekent dat het centrum in ge lvan milieurampen enige honder- n slachtoffers zal opnemen. Kuiper: hevogels, het klinkt als een nieuwe ort. Maar dat is het bijna ook. Ze i er namelijk altijd, het is een uctureel probleem", plannen voor een verbouwing zijn it zozeer geënt op uitbreiding van opvangcapaciteit. „De hokken zijn de loop der jaren wat wrakkig ge- wden. Tja, en wat dan? Opknappen dezelfde manier of wat anders...." ntwee redenen werd voor het itste gekozen. Men wil de omstan- iheden voor de vogels beter ma- n. „Voor een aantal soorten werkt it we nu hebben prima, maar we bben ook wel eens een lepelaar !nen, Als die rechtop in deze hok- o wil staan stoot hij constant z'n fr Het mag duidelijk zijn dat dat it bevordelijk is voor het welzijn n het beest. En enkele jaren terug huldigg vogelopvang in het centrum staat op instorten. (Foto Salko de Wolf) Het wassen van de olievogels zal ook in de nieuwe situatie niet aan het pu bliek worden getoond. Dat brengt na melijk zowiezo al veel stress voor de dieren met zich mee, zonder dat er nog tientallen nieuwsgierige ogen op hen zijn gericht. Verzorger Henk Brugge: „Ze moeten daarna vieren twintig uur drogen en dan staan ze in een soort cirkel. Het is inderdaad een kwestie van voorwas, hoofdwas en drogen in de trommel...." Om de spanning bij de dieren niet onnodig op te voeren, proberen de verzorgers ze zoveel mogelijk met kunnen we ze pas wassen". Zodra de olie is verwijderd moeten de vogels zichzelf weer „waterdicht" maken, door met hun snavels hun verenkleed te „poetsen". Hierbij ver spreiden ze een substantie uit hun klieren over hun lichaam. Schoon wa ter is hiervoor essentieel. De revalidatie van olievogels nam door de groeiende ervaring van de verzorgers een steeds grotere vlucht. De huidige vogelvijver heeft een fil tersysteem en is aangesloten op het zeewatersysteem van de zeehonden bassins. Daardoor is men verzekerd in een strenge winter hadden we in eens vier van de acht roerdompen die er op het eiland waren. Die ston den voortdurend gebukt. Over roofvo gels heb ik het nog niet eens gehad", vertelt Kuiper. Maar men wil met de verbouwing ook het „aanschouwelijk onderwijs" verbeteren. Door de bezoekers van EcoMare te laten zien wat er allemaal wordt gedaan met de olieslachtof fers, wil men hen bewust maken van de problemen die er zijn. „Eén zo'n zielige zeekoet die onder de olie zit zegt veel meer dan honderden dia's, verhalen, teksten. Het toont in leven de lijve het misdadige karakter van de olielozingen. En wil er wat aan gebéuren, wat natuurlijk uiteindelijk ons doel is, dan moeten er genoeg mensen zijn die het belangrijk vinden dét er wat aan wordt gedaan", aldus de EcoMare-directeur. Dierentuin Het verhaal vertellen aan het publiek is belangrijk, maar in de huidige si tuatie kan dat niet goed. In de hok ken kan men niet kijken en er is een vijver met vogels die er op het oog gezond uitzien. Kuiper: „Het is nu meer een dierentuin-achtige presenta tie dan dat we het hele proces laten zien. Dat willen we. Van de zielepo- ten die hier binnenkomen tot het mo ment dat ze net zijn gewassen. En daarna natuurlijk het stadium dat ze bijna weer kunnen worden vrij gelaten". rust te laten. Ze worden alleen vast gepakt om te wassen en later om ze weer vrij te laten. Nadat ze bij Eco Mare zijn binnengebracht laat men ze twee weken ongemoeid. Brugge: „Een wilde vogel, zo uit de Noordzee, die plotseling op het droge uit een bakje moet eten heeft wel wat aan passingsproblemen. Na de gewenning Texels kunstenaar Henk Noor- lander houdt binnenkort een expositie in EcoMare. Veel van zijn tekeningen en schilderijen hebben dode vogels als on derwerp. Ter ondersteuning van de actie voor een nieuwe vogelopvang stelt Noorlander één van zijn werkstukken ter beschikking. Om ook minder kapitaalkrachti ge kunstliefhebbers een kans op het werk te bieden is beslo ten een inschrijving te houden, ledereen kan hieraan meedoen tegen een minimale inleg van ƒ10,-. Tegen het eind van de actie wordt het kunstwerk ver loot onder de inschrijvers.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9