„We zetten de bus stil en deden ons verhaar' m AOT-praatpaal Kees Duinker stapt uit: 14 Themadienst Protestactie Pizzeria Geen ere-lid Zwarte Markt in manege Akenburg Texelse duinen op Nederlandse radio PvdA houdt jaarlijks „begrotingsrondje" PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 8 NOVEMBER 1J Kees Duinker voor de allerlaatste keer bij ..zijn" bus „Mijn dienst zit er op, Het is wel mooi geweest zo. En zeg nou zelf, een mooier ogenblik kan je toch niet bedenken." Na veertig dienstjaren heeft AOT-veteraan de laatste halte bereikt, de VUT. Morgenmiddag wordt in Theodorahoeve van 14.30 tot 16.30 uur de afscheidsreceptie gehouden. Kees Duinker begon zijn carrière als leerling-monteur bij Teso. „Ik werd aangenomen door de toenmalige Teso-directeur Van der Vlies", herin nert Duinker zich. „Jo Boekei was nog chef-monteur in die tijd." Na de militaire dienst keerde hij terug als buschauffeur. In de zomer loodste hij de Teso bussen over het hele eiland/s winter werkte hij in de gara ge. „Vanaf de boot, die toen nog in Oudeschild afmeerde, hielden wij een soort rondrit over het hele eiland. Je zag nog niet die enorme touringcars, zoals nu, waarin de mensen vanach ter donker glas een glimp van het eiland proberen op te vangen. Wij de den dat anders. We kenden de mooie plekken. Als er iets aan de mensen moest worden uitgelegd, zetten we de bus aan de kant, je kon anders met boven het lawaai uitkomen." De boot vertrok om de twee uur, dus er moest wel eens lang gewacht wor den. „We zaten met z'n allen een keer in De Koog en de verveling sloeg toe. Toen zijn we in de pony wagen van Jaap Rut gestapt en die reed ons dwars door het dorp. Wat een tijd!" Verlies Hoe mooi het ook was, de bus dienst, die door Teso in 1942 van dhr. E. Boekei werd opgekocht, was een verliesgevende poot binnen het vervoersbedrijf. De gemeente sprong bij en werd op 1 januari 1970 voor de helft mede-eigenaar van de bus dienst. Het verlies werd zodoende gedekt door het rijk, zodat het open baar vervoer op Texel kon woden be houden. De kleur van de bussen veranderde van het slecht zichtbare amber/bruin in het opvallende geel. De Teso-letters maakten plaats voor die van de AOT. Vanaf die tijd nam Duinker zo nu en dan de functie van chef werkplaats waar. Zijn interesse voor het vervoersbedrijf nam om vangrijke vormen aan. Duinker besloot uit eigen beweging een soort archief over de AOT te gaan bijhou den. Op verzoek toont hij de mappen met foto's, documenten en krantenk nipsels over zijn geliefde onderwerp. De doopsgezinde gemeente van Den Burg houdt zondag een themadienst, van 10.00 tot 11.00 uur. Het thema luidt „Vier je keuzes!" De dienst wordt georganiseerd door de werk groep themadiensten, ledereen is welkom. Op een vergeelde foto prijkt een af beelding van de zogenaamde „bel- wagen". Dit was een tot autobus omgebouwde Engelse brandweerwa gen. De bijnaam dankt het vehicel aan de speciale alarmbel die nog in originele staat verkeerde. De aan komst van deze bus werd steevast aangekondigd met oorverdovend ge klingel. Duinker heeft het allemaal meegemaakt. Probleem In 1975 werd Duinker officieel chef werkplaats. „Je vraagt wat die func tie precies inhoudt? Ik zeg altijd maar dat je net als haarlemmerolie moet zijn Als zich een probleem voordoet, moet er een oplossing komen. Dat lukte ook in de meeste gevallen wel. Als ik niet op kantoor hoefde te zijn, dook ik de werkplaats in. Het werk daar is in vergelijking met vroeger wel veranderd Je trok in de winter hele motoren uit elkaar en sleutelde net zolang tot ze weer piekfijn wa ren. Remmen stellen, elke 10.000 km eendoorsmeerbeurt, kortom veel on derhoudswerk. Nu zijn er zelfstellen de reminrichtingen en benzinemotoren zijn vervangen door onderhoudsarme dieselmotoren. On derhoud is meer een „papieren" zaak geworden. Je moet eerst brieven schrijven, nu dan sneller per fax, maar de nostalgie gaat er wat af. Als VERVOLG VAN PAGINA 1 Na afloop toonde Vinke zich niet on tevreden. „De kamerleden zijn ervan overtuigd dat de concurrentieverval sing uitsluitend is beoordeeld op het verschil in tarief, maar dat niet is ge keken naar eventuele verdere effec ten op de eilandeconomie. Bovendien wijzen ze op de convenant die de re derijen Wagenborg en Doeksen met het rijk hebben afgesloten. Daarin is vastgelegd dat het tarief voor de in gezetenen lager moet zijn dan voor met-ingezetenen. Of dit ook voor Teso moet gelden, werd niet ge zegd." Particulieren De PvdA-kamerleden zeiden -in navol ging van Teso-directeur Hoogerheide- dat in de praktijk geen onderscheid tussen zakelijk en niet-zakelijk perso nenautoverkeer kan worden gemaakt. Oftewel: harmonisatie van de tarieven voor zakelijk autoverkeer leidt onver biddelijk ook tot harmonisatie van de tarieven voor particulier autoverkeer. „De kamerleden delen onze zorg dat de harmonisatie verstrekkende gevol gen heeft voor Texel. Ze vinden nader onderzoek op zijn plaats, alvorens een besluit te nemen", aldus Vinke. Een dag later nam TVO-bestuurslid Bob Rienks de plaats van Vinke in. Met mevrouw Faber en de twee KNOV'ers sprak Rienks met CDA- commissielid Nijland. De politicus gaf het nodig was, stapte ik zelf weer achter het stuur. Dan reed ik weer het eiland over." Parijs In de gloriedagen van het vaderland se voetbal reed hij in 1969 een bus vol supporters naar Parijs. Daar speel de Ajax een wedstrijd tegen Benfica. „Op de heenweg vloog het voorraam aan diggelen." Het resterende traject verliep verre van comfortabel, maar ze kwamen heelhuids in de lichtstad aan. Uiteindelijk heeft hij de wedstrijd zelf niet kunnen zien. De bus moest weer in gereedheid worden gebracht voor de terugreis. En als je dan geen woord frans spreekt is dat geen een voudige opgave... Op de AOT-reizen naar de Franse hoofdstad lijkt overi gens overigens geen zege te rusten. Na die tijd raakte tot tweemaal toe een busvol RSG-scholieren, geheel buiten de schuld van de chauffeur, betrokken bij een lichte aanrijding. Erg vonden de ongedeerde scholieren dit niet. Het uitstapje dat de leerlin gen onder leiding van hun docenten maakten, mocht best wat uitlopen. NZH Sinds begin vorig jaar is de Noord en Zuidhollandse Vervoermaatschap pij N.V. (NZH) eigenaar van de AOT. Toch blijft de Texelse busonderne ming een zelfstandig bedrijf. De chauffeurs zijn overwegend afkomstig van het eiland zelf. Duinker licht toe: „Volgens de NZH zou het voor bestuurders van de vaste wal een peuleschilletje zijn hier. Dat viel toch tegen. Je bent een dienstverlenend bedrijf, de mensen vragen je het hemd van je lijf. Zo kwam er eens een toerist de bis in, Die bij een boer in De Koog wilde uitstappen. Nou, weet dan maar eens wie hij bedoelt." Diegenen die menen dat buschauf feurs op Texel een gemakkelijk baant je hebben zitten ver naast de waarheid, volgens Duinker. „Het begint al bij de boot. De mensen laat je rustig instappen, je vertrekt eigen lijk al aan de late kant, dat kan niet anders. Dan ga je het hele eiland over, tot De Cocksdorp aan toe. Als je op de terugweg over de Hoofdweg rijdt, kan het door de drukte wel eens traag gaan. Het is soms toch zenuwenwerk om weer op tijd bij de boot te zijn. Echt grote ongelukken zijn er niet voorgevallen, gelukkig", stelt de jubilerende chauffeur. Hij heeft nooit geen grote problemen met zijn passagiers meegemaakt. „Texelaars zijn toch beschaafde reizi gers, die zich weten te gedragen. De ervaringen van mijn collega's aan de vaste wal zijn een stuk minder." Duinker vindt de autobussen van de ze tijd van grote klasse, maar denkt soms met weemoed terug aan de „goeie ouwe tijd", toen de bussen nog wat kleiner waren. Nog eenmaal neemt hij plaats achter het stuur van een rode DAF NB 200. Deze bus is niet meer in gebruik en zal wellicht verdwijnen naar het NZH-museum in Haarlem. Zal hij zich straks niet gaan vervelen? Duinker:„Helemaal niet, ik heb een hobbykasje waarin ik mijn energie wel kwijt kan. En ik kan altijd nog naar mijn dochter in Duitsland op bezoek." toe dat de Wet Economische Mede dinging (op basis waarvan de harmo nisatie wordt opgelegd) ook andersom kan worden uitgelegd. Na melijk dat niet de overkantse, maar de Texelse vervoerders in een nadeli ge positie verkeren. Net als zijn PvdA-col lega's gaf Nijland te kennen dat hij in de commissievergadering van dinsdag zal voorstellen opnieuw studie te verrichten naar de effecten van harmonisatie. Eigen kanalen Nijland bleek reeds goed te zijn geïn formeerd over de Texelse situatie. Het Texelse CDA had met hem contact opgenomen. „We proberen via de eigen kanalen druk uit te oefenen", aldus CDA-bestuurslid Kees Maas. „Het CDA ondersteunt alle acties. Ook zijn we niet afkerig van harde actie, mocht dat nodig zijn." Ook VVD'er Te Veldhuis, met wie Rienks gisteren in Den Haag kort contact had, bleek goed gedocumen teerd. Texelse VVD'ers hadden hem en de kamerleden Blauw en Jor- ritsma (beide in het nabije verleden herhaaldelijk op Texel) ingelicht. Com missielid Te Veldhuis bevindt zich op dezelfde lijn als PvdA en CDA („eerst onderzoek doen"). Hij had ook tips voor de protesterende eilandbewo ners: „Zorg dat jullie je ordentelijk en netjes gedragen, bemoei je niet met de vergadering. Maar kom maar met bussen vol, dat kan echt helpen. Hoe méér, hoe beter." Donderdag 8 november Vanuit De Raadskelder in Den Burg begint om 20.00 uur een li ve radio-en televisieuitzending over de leefbaarheid op Texel. Met medewerking van diverse Texelse vertegenwoordigers van recreatie, politiek, horeca, burgerij en belangengroeperingen. Te be luisteren via FM 106.2 en te zien via kanaal 2 van het kabelnet Den Burg. In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de Vogelwerkgroep Texel een dia avond, alleen voor leden; 20.00 uur. De Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk heeft om 20.15 uur een openbare bestuursvergadering in dorpshuis d'Ouwe ULO. In de aula van het RSG-gebouw wordt de najaarsouderavond van de Rijksscholengemeenschap Texel gehouden, aanvang 20.00 uur. Mevrouw Yvonne Spit van de Brijderstichting Noordholland in Alkmaar spreekt over omgaan met alcohol en andere drugs. Al leen toegankelijk voor ouders. Vrijdag 9 november Het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties Texel houdt in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend een koffieochtend, aanvang 9.45 uur. Zuster Kueter van het Gemini ziekenhuis uit Den Helder spreekt over „Het rei len en zeilen van het Gemini zie kenhuis". Entree f5,- (inclusief koffie en koek). In de Hervormde kerk van Den Hoorn geeft muziekkorps Door Eigen Kracht een najaarsconcert. „One moment in time". Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait voor het eerst „Days of thunder". Tom Cruise gaat in deze rolprent zijn vakgenoten Paul Newman, Al Pa- cino en Steve McQueen achter na. Hij speelt met zijn leven als de beginnende coureur Cole Tric kle die zich op de circuits van South Carolina door verblindende stof- en rookwolken heenscheurt en zich botsend tegen vangrails, muren, strobalen en collega's naar de finish worstelt. Robert Duval is de cynische oude rot die beginneling Cruise niet langzaam, maar wel heel zeker naar de top brengt. Nicole Kidman („Dead Calm") is de tegenspeelster van Cruise. De producenten van „Top Gun" Don Simpson en Jerry Bruckheimer en de regisseur van „Top Gun" Tony Scott laten zien hoe je het leven moet aanpakken als je echt heel hard gaat. Zaterdag 10 november Om 9.45 start de PvdA met een tournee over Texel. Programma: 9.45 Jac. Daalderschool in Oosterend; 11.00 uur autowrak- kenterrein Spigt in Eierland; 12.45 uur hotel Van Splunter in De Koog; 14.45 uur De Texelse ree in Den Burg en 16.30 uur kantine SV Texel in Den Burg. In manege Akenburg wordt zwar te markt gehouden; 14.00 uur. Om 14.00 uur start bij de Bies- bosweg in de dennen een recrea tieve bosloop, om 14.30 uur gevolgd door een wielercross. De sportvissersclub Texel houdt de jaarlijkse feestavond in dorps huis 't Skiltje; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Days of thunder". Zondag 11 november Bij de Monnikenweg in de den nen wordt een boscross gehou den. Start jeugd om 11.30 uur; overigen 12.00 uur. Inschrijven is mogelijk vanaf 11.00 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO geeft gitarist Jochem Dekker een kof fieconcert, aanvang 12,00 uur. In Cinema Texel draait om 20 00 uur „Days of thunder". Maandag 12 november In Bosch en Zee wordt een voor lichtingsavond voor agrariërs ge houden, aanvang 20.00 uur. Onderwerp: „Bemesting van grasland". In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Days of thunder". Dinsdag 13 november In De Poort bij de Gereformeerde kerk wordt een bijeenkomst ge houden van de CNV-cursus „Ar beidsrecht"; 19.00 uur. In het raadhuis komt de gemeen teraad in openbare vergadering bijeen, aanvang 19.30 uur. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bij eenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie Texel heeft leden vergadering in het LHNO-gebouw aan de Haffelderweg in Den Burg; 20.00 uur. Op de bijeen komst zijn tassen, boekjes en an dere IVN-spullen te koop. hé t2 \P ge ezf .dn sa Ier iks Oi V< 4,f k rdl ei ats re tini Hoogwater Oudeschild Za. 10 1.10 en 13.54 Zo. 11 2.05 en 14.55 Ma. 12 3.24 en 16 30 Di. 13 4.35 en 17.37 Wo. 14 5.55 en 18.35 Do 15 6.50 en 19.24 Vr. 16 7.35 en 19.57 Za. 17 8.00 en 20.20 Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater De zon komt 11 november op om 7.53 uur en gaat onder om 16 54 uur. 17 november nieuwe maan; 11 no vember doodtij. VERVOLG VAN PAGINA 1 In Leiden Ze doet haar relaas over de voorbije, geruchtmakende dagen. Ten tijde van de politie-inval was ze niet op Texel, maar in Leiden bij Vittorio's broer. Vittorio zelf was dinsdag naar Sardi nië gereisd, om de zieke moeder van Graziella in het ziekenhuis op te zoe ken. „Toen ik vrijdagavond terug kwam uit Leiden, wist ik niet wat op Texel gebeurd was. Wel had Omar gebeld met de mededeling dat Enrico door de politie was opgepakt. Ik dacht: zeker vanwege een vechtpartij in de disco of zo. Toen ik thuis kwam, was Omar nergens te vinden. Bij pizzeria Venezia in de Kogerstraat vertelden ze me wa't er was gebeurd. Alsof Amerika Irak heeft aangevallen, zeiden ze. In paniek belde ik de poli tie. Ik werd doorverwezen naar de Groningse politie, maar die wilde niets loslaten. Pas na veel omwegen kwam ik erachter dat Omar met de Friese serveerster die bij ons in de zaak werkt, naar Groningen was ge gaan om Enrico op te halen." Angst Na een overnachting in Drachten keerden de 11-jarige Omar, Enrico en het Friese meisje zaterdagochtend vroeg op Texel terug. Sindsdien zijn de Italianen bevangen door angst. Graziella: „We doen nu alles samen, we verliezen elkaar niet uit het oog. Ik ben niet bang voor de politie, want ik heb niets gedaan, noch Vittorio, noch Enrico. Maar ik ben wel bang voor de mensen. Men noemt ons mafiosi, criminelen." Discriminatie? „Niet echt, maar wel een snelle, felle reactie. Tja, ik heb nu eenmaal een zwarte kop", zegt ze, doelend op haar huidskleur. „Maar het is net als met Nederlanders die aan de Italiaanse grens komen. Die worden door de douane aangehou den, omdat men ervan uit gaat dat Nederlanders drugs smokkelen." Zijn er ook mensen van wie ze de af gelopen dagen steun heeft gehad? „Ja, maar niet veel. Van de mensen van de andere pizzeria en van Jan Koomen van De Grooten Slock, van wie wij het pand pachten. Die is een paar keer aan de deur geweest en heeft een paar uur met ons gepraat. En verder heeft buurvrouw Prins voor mij naar Groningen gebeld vrijdag." En de andere mensen uit de straat? Graziella trekt een bedenkelijk ge zicht: „Die niet." De man die achter de pizzeria woon de en van medeplichtigheid aan ge wapende bankovervallen wordt verdacht, is zoals gezegd een ex- werknemer. Deze Italiaan werkte als pizzabakker, maar werd ontslagen. Vervolgens vond hij werk in de bloembollen. Waarom vonden Graziel la en Vittorio het goed dat hij toch achter bleef wonen? „Ach, hij slaag de er niet in om andere woonruimte te vinden. Je kunt iemand niet zo maar op straat zetten. Of ik wist dat hij een criminele achtergrond heeft? Nee, nooit iets van gemerkt. Als ik het wist, had ik hem eruit gezet." De bankrover die afgelopen donder dag in de woning achter de pizzeria van zijn bed werd gelicht, logeerde daar zonder medeweten van de ande ren, zegt Graziella. Diens vriend de bollenwerker bracht elders op het eiland de nacht door; hij werd later aangehouden. Het arrestatieteam drong ook door tot de woning boven de pizzeria. Broertje Enrico werd wakker met een vuurwapen (van de politie) op zijn hoofd gericht. Dezelf de ervaring onderging zoontje Omar. „Hij heeft er nog steeds angsten van. Telkens ziet hij weer dat pistool", vertelt de moeder. Naar Italië Over enkele dagen vertrekken Graziel la, Enrico, Omar en de slechts drie maanden oude baby naar Sardinië. „Om bij te komen en mijn moeder te bezoeken. Na twee of drie weken ko men we weer terug. In de tussentijd zal het restaurant gesloten zijn. We moeten zorgen dat we weer gasten in de zaak krijgen, daar leven we tenslotte van." Vittorio en Graziella zullen de komende maanden tevens proberen de zaak te verkopen. Dat wil zeggen: inboedel en goodwill, want het pand wordt gepacht. Vol gens Graziella waren ze dat al lange re tijd van plan. „Texel op zich is leuk. Maar voor het restaurant is al leen de zomer interessant, 's Winters is er niets aan. Maar we willen wel in Nederland blijven." Een misvatting. Maar dat is snel ge beurd als er op je 65-jarige huwelijks dag, zoveel aandacht aan je wordt besteed. Volgens woordvoerder Van Sambeek werden er twee dingen door elkaar gehaald. Het echtpaar De Bloois kreeg niet de titel van ere-lid, maar wel een serenade, aangeboden door KTF. Het was KTF dat tot de ere-afdeling werd gepromoveerd. Maar die zijn dan ook al 100 jaar bij elkaar. In manege Akenburg wordt zaterd de inmiddels traditionele Zwarte Markt gehouden. Veel mensen mè ken hiervan gebruik voor het doen van de eerste sinterklaasinkopen. Er zijn al dertig kramen besproken, maar er kunnen nog meer gegadq den bij. Voor inlichtingen kan words gebeld naar de manege (tel. 1449C of Sjef Beers (tel. 13861). Mensen die spullen beschikbaar wl len stellen voor verkoop ten batevi de manege, kunnen ook deze num mers bellen. De opbrengst zal wor den gebruikt voor uitbreiding vand overdekte binnenbak. De NCRV besteedt maandag op fö dio 1 ruime aandacht aan (bescher ming van) de Texelse duinen. Verslaggever Gert Janssen zal enké malen rechtstreekse reportages ver zorgen vanuit lokaties op het eilarvi telkens een kwartier voor elk heel uur. De eerste maal om kwart voor acht 's ochtends vanuit strandpavil joen „De Krim" (paal 28). Later op de dag gaat de verslaggever naarafl dere Noordhollandse kustplaatsen. Een delegatie van de Texelse PvdA maakt zaterdag een rondrit over hel eiland, waarbij aan diverse actuele onderwerpen aandacht wordt ge schonken. Het „rondje Texel" staal het teken van de naderende begro tingsvergadering van de gemeente raad op 20 november. Tien leden V3 de fractie en steunfractie némen t< plekke een kijkje en ontmoeten be trokkenen, om zo in de begrotings vergadering tot een zo goed moge'? oordeel te kunnen komen. De rondf* begint om 9.45 uur met een bezoek aan de Jac. Daalderschool in Oostë' end. Om 11.00 uur arriveren de sociaal-democraten bij het autowrak kenterrein van Spigt aan de Ruige"' dijk. De lunch wordt gebruikt in he' hotel van de familie Van Splunter"1 De Koog, waarna de delegatie 's middags op visite gaat in Den Burg bij het gezinsvervangend tehuis „D* Texelse Ree" (14.45 uur) en SV Te.® (16.30 uur).

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2