3ude mondelinge afspraak joor gemeente genegeerd? UFO gesignaleerd boven Cocksdorp? iS Schermer: „Ik voel me belazerd" •-»' - V*: ,,Ter grootte van mandarijnen )etbalprogramma Eilandcompetitie basketball M.S.T. Programma Voorlichtingsavond over grasbemesting Zangdienst .TV' - vJklmasL,- I •*.~T 'i m *- Informatie over Gemini ziekenhuis Eilandcompetitie volleybal Dia-avond vogelwerkgroep IMu ook mountainbikes welkom bij wielercross Raadsvergadering R INDERDAG 8 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 kga dit hoog spelen. Tot de Kroon aan toe, als het moet." oorden van Cees Schermer uit Den Burg. Schermer stelt dat drie jaar geleden een mondelinge afspraak heeft gemaakt met i ambtenaar van het gemeentelijk grondbedrijf over de aan- op van een stukje grond naast zijn huis aan de Wilhelmina- jn, waar hij al sinds 1936 woont. Maar nu blijkt dat er gevorderde plannen zijn voor de bouw van bejaardenwonin- o op de bewuste lokatie. ,,lk voel me door de gemeente bela- rd", aldus Schermer. 15 de hoek Wilhelminalaan/Achterom nog een stukje onbebouwd ter eigendom van de dames Dijt. n drie jaar geleden bood hun ver- uwensman, J. Beumkes uit De ■al, aan de ernaast wonende j hermer de grond te koop aan. „Ik meteen te kennen dat ik daar wel ■resse in had. Altijd heb ik al een ia stuk tuin gewild, maar de da- is hechtten nogal aan hun bezittin- i, dus het was er nooit van iomen. Ik zou nog van me laten en. Het was in de tijd van de ge- enteraadverkiezingen en de vol- nde middag zat ik in het mbureau in het raadhuis. De bode Mpv eg me of ik na afloop even bij een ibtenaar van het grondbedrijf wilde nen" bleek al van Schermers belang- 2fiÉlling voor het hoekje land te heb "vernomen. De gemeente wilde ook wel hebben. „Hij stelde voor ideal te maken. Ik zei dat het er iaf hing wat hij wilde. Het ging mij m dat ik geen buren naast me zou gen. Ik heb altijd een vrij uitzicht lad en dat wil ik zo houden", ver- Schermer. e ambtenaar legde uit dat de ge- ere zaterdagochtend haalt Scou- 'A(J Texel oud papier op. De mensen rden verzocht deze spullen vóór 00 uur aan de straat te zetten, lat ze vlot kunnen worden ingela- i. Bij de oud papier-wagen kunt u gereedschap voor de derde we- II kwijt. Komende zaterdag wordt oude papier etc. opgehaald in de gende straten: Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Ifslag, Vaargeul, Schoorwal. Koog: lere tweede zaterdagochtend van maand wordt oud papier opge- 3ld in De Koog en directe omge- g. leder wordt verzocht het papier lig gebundeld aan de straat te ten. erdag 10 november: I/B afdeling Noord-Holland: eel noren: jerboys A1-Texel A1 14.30 u. iterend A1-Duinzanders A2 13.30 u. IW) B1-Texel B2 14.30 u. B2-Texel B2 14.30 u. B1-JVC B3 13.30 u. tl C1-HRC C2 13.30 u. Boys CTOosterend C1 13.00 u. macht CTTex.Boys C2 13.00 u. lillen: Fl-Texel F1 1 F1-Tex.Boys F1 Koog FTTexel F2 iterend FTTex.Boys F2 el E1-Tex.Boys El Koog ETOosterend E2 si E2-SVC E1 Boys E2-ZDH E1 sl D1-Oosterend D2 Koog D1-Oosterend Dl Boys D1-Texel D2 dag 11 november: VB el-ZAP 10.00 u. 10.00 u. 10.00 u. 10.00 u. 11.00 u. 11.00 u. 11.00 u. 11.00 u. 12.00 u. 12.00 u. 12.00 u. 14.00 u. VB Afdeling Noordholland: OW-Tex.Boys 14.00 u. sk-Oosterend 14.00 u. H-WMC 14.00 u. Koog-Apollo 14.00 u. dos 2-Texel 2 11.30 u. B 4-Texel 3 12.00 u. Koog 2-HRC 6 12.00 u. lervogels 5-Tex.Boys 2 12.00 u. ices 5-Oosterend 2 14.00 u. •Boys 3-ZAP 6 14.00 u. es: Boys-Woudia eatie: Boys-ZDH j-Oosterend ksdorp-Texel 14.00 u. 10.30 u. 10.30 u. 10.30 u. meente grond wilde hebben om de Drijverstraat door te trekken. Ik zou dan het stuk dat vanaf die weg tot mijn woning overbleef mogen kopen. Dat leek me wel wat. We bespraken het tot in de details, waarbij zelfs prijzen zijn genoemd. Echt een 'gent lemens agreement', zoals dat heet." Schermer is naderhand bij de toen malige wethouder van ruimtelijke or dening Schilling geweest om het hele verhaal uit te leggen. „We hadden de afspraak dat ik zou worden gebeld als tussentijds iets zou veranderen. Dat is echter nooit gebeurd. Men heeft nog wel met Beumkes contact opgenomen, maar nooit met mij." De laatste tijd hoorde Schermer wel geruchten over de bouwplannen die de gemeente zou hebben voor het stuk grond, maar pas toen hij dat in de agenda van een raadsvergadering zag aangekondigd, begreep hij dat het „menens" was. Schermer schreef meteen een bezwaarschrift om de gemeente aan de overeen komst van drie jaar geleden te herin neren." Compensatie Naar aanleiding van deze brief werd een onderhoud belegd tussen Scher mer en de gemeente (wethouders Barendregt en Krijnen-Baijs). „Toen werd me ter compensatie aangebo den dat de geplande bejaardenwonin gen iets verder van mijn woning af zouden worden gesitueerd. Ik zou dan de tussenliggende grond kunnen verwerven. Daar ben ik dus niet op in gegaan. De deal is dat ik de grond tot de weg krijg. De gemeente krijgt de weg en de grond aan de andere kant daarvan. Zó was het afgespro ken", aldus Schermer. Tijdens het gesprek werd van ambte lijke zijde gesteld dat in de eerdere contacten met Schermer al is uitge gaan van een woning op het be wuste stukje grond. „Dat is onzin. Dan zou het voor mij toch helemaal geen zin hebben gehad toen een deal te maken? Nee hoor, niks compensa tie. Ik handhaaf mijn bezwaarschrift en ik ben bereid dit heel hoog te spe len. Het gaat mij om het behoud van mijn vrije uitzicht". Buurtbewoners De bouwplannen van de gemeente voor bejaardenwoningen aan het Achterom werden behandeld in de raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid. De commissiele den schonken geen aandacht aan de brief van Schermer, maar bepaalden zich tot het kiezen van het uit te voeren bouwplan. Gekozen werd voor Vrijdag 9 november: 20.30 u. Veenbaasb.-Gollard Dikke M. 21.00 u. Dikke M.-Hema Gollard 21.30 u. Datamarkt-12 Balcken Hema afdeling volleybal Zaterdag 10 november: Sporthal Ons Genoegen, Den Burg 13.30 u. Tevoko 1-Asvendo 1 (d) 13.30 u. Tevoko 1-Wieringen 1 (h) 13.30 u. Smash'68 1-WSOV 3 (d) 15.00 u. Tevoko 2-Noordkop 1 (h) 15.00 u. Smash'68 2-Juvoc 5 (d) Donderdag 15 november: Niedorphal. Winkel 19.00 u. SVN 1-Tevoko 1 (h) Afd. basketball: zaterdag 10 november, 19.00 uur, Sportlaan: Marmag 2-De Mareis Maandagavond a.s. spreken de heren J. Bonekamp en W. glijnis, beiden werkzaam bij de DLV in Hoorn, over bemestingszaken op grasland. Spe ciale aandacht krijgt het milieuvrien delijk aanwenden van drijfmest. De ervaringen van het afgelopen jaar worden in woord en beeld gebracht en er zal een grondanalyse worden besproken waarbij de aanwezigen ook daadwerkelijk de gegevens kun nen invullen. Tevens komen de moge lijkheden van het B(emestings) A(dvies) P(rogramma) aan de orde. De bijeenkomst wordt gehouden in appartementenhotel Bosch en Zee, 20.00 uur. I >jgtk het plan waarbij de bejaardenwonin gen 8,5 meter van de woning van Schermer komen te staan. Schermer verwacht dat meer buurt bewoners zich zullen roeren. „Ik ben met zo gauw boos. Mag ik het plat zeggen? Ik voel me belazerd". Mochten de plannen voor de woning bouw op het landje worden doorge zet, dan zal Schermer schadevergoeding eisen. „Mijn huis daalt dan in waarde. Ik zal dat door een makelaar laten taxeren en de re kening presenteren. Maar dat zal het akelige gevoel niet wegnemen" Bestemmingsplan Een medewerker van het gemeente lijk grondbedrijf legt uit dat op het in 1982 vastgestelde bestemmingsplan Den Burg centrum al twee woningen op het bewuste hoekje grond staan aangegeven. „De gemeente wilde het stukje voor woningbouw en om de verkeerssituatie aan te passen Met Schermer is besproken of hij interes se zou hebben in de grond als de ge meente zich zou beperken tot de verkeerssituatie. Hij doet nu alsof hij niets wist van die geplande woning bouw, maar dat is onjuist." Volgens de ambtenaar zijn in de gesprekken met Schermer de plannen die ter plaatse gelden in het verleden op tafel geweest. „Het compromis *'<V r gflP S V".v In de gereformeerde kerk van Den Burg wordt zondagavond een zang- dienst gehouden, aanvang 19.00 uur Het bijzondere is dat kerkbezoekers hiervoor liederen kunnen opgeven. Dat is mogelijk bij aanvang van de dienst. Haast iedere Texelaar krijgt wel eens te maken met het Gemini ziekenhuis in Den Helder: als patiënt, als bezoe ker van een patiënt of als bezoeker van de polikliniek. Toch weten slechts weinigen wat ervoor komt kij ken om zo'n streekziekenhuis draai ende te houden. De koffieochtend die het Overkoepe lend orgaan van Vrouwenorganisaties Texel vrijdag houdt in De Bijenkorf te Oosterend belooft daarom interessant te worden. Zuster Kueter van de staf van het Gemini ziekenhuis houdt daar een lezing over het reilen en zeilen van het ziekenhuis. Gerekend wordt op grote belangstelling van de leden van de vrouwenverenigingen die bij de „Overkoepeling" zijn aangesloten, maar ook anderen zijn welkom. De entree is f5,- inclusief koffie en koek. Aanvang 9.45 uur. Dinsdag 13 november: Veld A mannen: 18.30 u. Bremakker 2-Versluis Paal 9 19.12 u. Paal 9-BCT Sports. Bremakker 2 19.54 u. Bestuur-Autocentrale BcT Sports. 20.43 u. Teso-RWS Autocentrale 21.30 u. Kobeko-Paal 28 Bremakker 1 22.18 u. Bremakker 1-V/d Woude Paal 28 Veld B: gemengd, vrouwen: 18.30 u. Wiersma A-Smash 4 Nioz 19.12 u. Smash 3-Nioz Wiersma Antiek 19.54 u. ACS-Smash 4 Smash 3 20.43 u. Klif 23-Haarstudio ACS 21.30 u. 12 Balcken-Listig St.Jan 22.18 u. NBC-St.Jan 12 Balcken Veld C vrouwen: 18.30 u. Ass.Bremer-Sportshop Durper D 19.12 u. Druper D-7 Provinciën Sportsh. 19.54 u. Ass.Bremer-Meermarkt DA 20.43 u. Verfbus-DA Smash 4 21 30 u. Westerlaken-Leydekkers Zegel M. 22.18 u. Zegel Modes-Question Westerl. Wedstrijdleiding: Leontine en Guus (17985) Uitslagen 6 november Mannen: Graaf Spuiterij-Amrobank 2-1; Teso- Autocentrale 1-2, BCT Sportshop-RWS 1-2, Bestuur-Versluis 0-3; Kobeko-Music Shop 0-3; Bremakker 1-Amrobank 2-1 Vrouwen en ge mengd: De Vlier-DA 3-0; Wiersma Antiek- Smash 3 1-2; EcoMare-RaboIJzer 1-2; Euroase-12 Balcken 0-3; NBC-Moerbeek 3-0; LenR-üstig 0-3 Vrouwen: Nioz-Smash 4 1-2; Question-Durper Drup 2-1; Klif 23-7 Provin ciën 3-0; ACS-De Rival 1-2; Ass. Bremer- Mantje Sport 1-2, Zegel Modes-Leydekkers 3-0. Op vrijdag houdt de vogelwerkgroep Texel een dia-avond waarop de leden dia's van vogels gemaakt op Texel of elders kunnen tonen. De avond be gint om 20.0 uur in d' Ouwe Ulo en is alleen toegankelijk voor leden van de werkgroep. Informatie over deze avond of over de vogelwerkgroep kan worden verkregen bij Bob Loos (15757) of Dick Schermer (14239). Het landje aan de hoek Wilhelminalaan/Achterom. waar de bejaardenwoningen zijn gepland. dat toen werd gesloten berustte op de mogelijkheid dat die bouwplannen zouden komen te vervallen." Beum kes werd in kennis gesteld toen de gemeente wèl tot bouwen besloot, in de veronderstelling dat Beumkes in contact stond met Schermer. „Dat is misschien wel de oorzaak van alle misverstanden." De gemeente heeft zich nu bereid verklaard de geplande twee woningen zo ver mogelijk bij het huis van Schermer vandaan te zetten. Er wordt een artikel-19 proce dure gestart, waarin bezwaar kan worden gemaakt tegen de plannen. „Wij verwachten dan in ieder geval een brief van familie Schermer", al dus een woordvoerder van de afde ling ruimtelijke ordening. Zaterdag a.s. begint voor de wielren ners weer het cross-seizoen. De af gelopen weken wordt al driftig getraind in de Dennen om zo goed mogelijk voorbereid aan de start van de eerste wedstrijd te verschijnen. Om zoveel mogelijk mensen een kans te bieden de krachten te meten zal voorafgaande aan de cross een recreatieve crossloop gehouden wor den op hetzelfde parcours. Gefietst en gelopen worden rondjes van bijna één kilometer over sterk wisselend terrein. Start en finish zijn op de Biesbosweg. Deelname aan de wedstrijden cyclecross staat dit jaar niet alleen open voor racefietsen, maar voor het eerst ook voor ATB's. Steeds méér Texelaars zijn in het be zit van een dergelijke fiets en wat is dan leuker dan ermee te crossen in het bos. Ook de jeugd is daarbij van harte welkom, ledereen die een fiets heeft waar mee gecrosst kan worden (racefiets, ATB, mountainbike) kan zich melden aan de start. Zaterdag om 14.00 uur beginnen de hardlopers en om half drie de fietsers. De ande re wedstrijden zijn op 10 en 24 no vember, 8 en 22 december, 5 en 19 januari en 2 februari. De Biesbosweg is het eerste onverharde pad na de kruising Turfveld/Westerslag. Dinsdag a.s. wordt in het gemeente huis de maandelijkse raadsvergade ring gehouden, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsver gadering de dato 9 oktober 1990. 4. a. Ingekomen stukken; b. Medede lingen; c. Beantwoording vragen. 5. Beslissing beroepschrift van de heer M. J. Karlas. 6. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 7. Voorbereidingsbesluiten ten behoe ve van het bouwplan van: a. familie Amsing voor de uitbreiding van een woonhuis aan Spangerweg 20; b. de heer W. Trap voor de bouw van een bedrijfsschuur aan Achtertune 28; c. de heer J. G. H. Hennink voor de uit breiding van een winkelpand aan de Badweg; d. Aegon voor de bouw van recreatiebungalows op de Slufterval lei; e. Rab Onroerend Goed b.v. voor de bouw van seniorenflats aan de Molenstraat/Beatrixlaan/Emmalaan. 8. Schade Passantenjachthaven Ou- deschild. 9. Dienstverleningscontract VVV. 10. Jaarverslag Sociale Dienst 1989. 11. Jaarverslag Grondzaken 1989. 12. Jaarverslag Gemeentewerken 1989. 13. Jaarverslag De Bolder 1989. 14. Mantelovereenkomst verwerking afvalstoffen. 15. Bijstelling budget ten behoeve van het onderhoudsfonds van de d.s.w. De Bolder. 16 Voorstel krediet ten behoeve van opening raadhuis. 17. Aanvraag artikel 70 W.B.O. inte gratievoorzieningen C.V.O.-school. 18. Aanschaf beeldscherm bureau burgerzaken. 19. Verordening tegemoetkoming ziektekosten. 20. Educatief plan van de Basis educatie. 21. Jaarrekening Algemene Dienst 1989. 22. Rondvraag. 23. Sluiting. De niet toegezonden stukken liggen op de gebruikelijk wijze voor de raadsleden ter inzage. Sportprijs. Windsurf-promotor Wieb van den Berg uit Oosterend heeft zondag de sportprijs van de maand in ontvangst genomen. De prijs werd uitgereikt tijdens een rechtstreekse uitzending van het Radio Texel- programma „Sportlokaal", dat zon dagmiddag plaatsvond in kantine „De Spil" van s.v. ZDH in Den Hoorn. Hulppost. Wethouder Tine Krijnen gaat binnenkort om de tafel met de Texelse huisartsen. Ze zullen praten over de vestiging van een eerste hulppost in De Koog. Inspraak. In de raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid van deze maand krijgen de bezwaar- makenden tegen het plan 't Zoute- land, het toekomstige woon gebied aan de zuidzijde van Den Hoorn, kans om hun brieven mondeling toe te lichten. Jutters. Jutters opgelet! Per 1 no vember is door de burgemeester (hoofd strandvonder) besloten het vindersloon van op de kust gevonden goederen te stellen op tien procent van de waarde, zonder maximum. Tot die datum gold een uitkering tot maximaal ƒ2000,-. Onder de vinder wordt de persoon verstaan die ge vonden goed als eerste meldt bij de hulpstrandvonder. Parkeren. Het college van b en w heeft een verzoek van de Thijsse- school om extra parkeergelegenheid rond het gebouw afgewezen. Wel heeft men ingestemd met een alge mene invalidenparkeerplaats op de Groeneplaats, ter hoogte van het Chi nees restaurant Commissielid. Mevrouw C. Kooiker is het nieuwe lid van de adviescom missie voor kunst en cultuurbeleid. Zij houdt zich professioneel met kunstzinnige vormgeving bezig als docente textiele vormgeving. „Ze vlogen niet snel, ik kon ze een halve minuut volgen. Twee lichtbol len, ter grootte van mandarijnen". Aldus beschrijft Sietse van der Heide het verschijnsel dat hij maandag rond 19.00 uur waarnam boven De Cocksdorp. „Een vreemde ervaring. Je wordt al gauw voor gek versle ten, maar ik heb het écht met eigen ogen gezien!" Van der Heide stond rond het be wuste tijdstip achter het Eierlandsche Huis aan de Klimpstraat in De Cocks dorp. Hij keek in zuidoostelijke rich ting en ontwaarde daar twee oranjekleurige lichtvlekken die lang zaam bewogen. Ze vlogen parallel van west naar oost. Eén van de twee had een lange oranje staart. „Ik heb nog nooit zoiets gezien. Val lende meteorieten wel, maar dat gaat veel sneller. Ik kon deze verschijnse len echt een hele tijd volgen, tot ze achter de bebouwing uit het zicht verdwenen." Bij de politie zijn geen meldingen bin nen gekomen van Texelaars die ook zoiets hebben gezien. De marine voorlichtingsdienst heeft een mogelij ke verklaring. „We hebben 's avonds een proefneming gedaan met zoge naamde „Flairs", dat zijn lichtdoelen voor positiebepaling. Die werden uit een helikopter geworpen", aldus een woordvoerder. Tauriden? Volgens onze TC3-ruimtedeskundige Cees Ribbens kunnen de voorwerpen geen flairs zijn geweest. „Die vallen vertikaal naar beneden, terwijl deze lichten horizontaal bewogen. Mijn eerste reactie toen ik het verhaal hoorde was: het zijn vast Tauriden geweest. Dat is de aanduiding van een meteorietenzwerm die juist in de ze dagen actief is. Ze zijn oranje van kleur, kunnen heel helder zijn en ze bewegen traag. Bij nader inzien klop te dat echter niet. De Tauriden heb ben hun radiant of vluchtpunt namelijk in het sterrenbeeld Stier en op het moment van waarneming kwam dat sterrenbeeld net boven de horizon, pal in het oosten. Tauriden zouden dus uit het oosten moeten kon"- -- de* Is prpries tegenover gesteld aan de waargenomen richting van de lichtbollen." Cees Ribbens btzoent Metse van der Heide dir. J 'ga^o en samen pro beerden ze ter plekke de elementen van de waarneming nauwkeurig te reconstrueren. Met behulp van gege vens als hoogte boven de horizon, richting en lengte van de baan, tijds duur van het verschijnsel en inschat ting van de helderheid, kon een aantal berekeningen worden uit gevoerd. Gezien de uitkomst konden enkele verklaringen worden geschrapt. De lichtbollen waren in ieder geval geen meteoren, geen vliegtuigen met boordverlichting, geen hoogvliegende vliegtuigen die werden verlicht door de hier al onder gegane zon en geen satellieten. Ribbens: „Volgens mij is de meest waarschijnlijke verklaring dat het brokstukken van een satelliet waren die in de dampkring terecht zijn ge komen en verbrand. Als de re constructie nauwkeurig is geweest moet de werkelijke baan ergens bo ven het zuiden van Nederland of bo ven België hebben gelegen". „Mir" Zijn oordeel wordt gesteund door de verklaring van M. Drummen van de Utrechtse stichting „De Koepel", die zich onder meer bezig houdt met het registreren van wat allemaal in het heelal rondzweeft. „Er vergaan dage lijks satellieten. We krijgen momen teel uit verschillende delen van het land meldingen van lichtverschijnse len. Er is trouwens een week geleden een Chinese satelliet in de ruimte ontploft, die net was gelanceerd. De brokstukken daarvan kunnen nu on geveer de atmosfeer hebben bereikt." Tegen het eind van de maand krijgt de stichting weer een overzicht van de satellieten die ondertussen zijn vergaan. Drummen: „De Russen stu ren af en toe een bevoorradingsraket naar hun ruimtestation „Mir". Een deel daarvan laten ze ontploffen en dat is ook te zien. Maar ik weet niet of er onlangs zo'n ding is gelan ceerd."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5