Jurgemeester: openbare orde niet ideaal te maken 1 GEMEENTE BEGROTING 1991 21 DERDAG 8 NOVEMBER 1990 ALGEMEEN BESTUUR, OPENBARE ORDE, BRANDWEER Vergaderschema TOTALE INKOMSTEN Begroting: méér dan alleen cijfertjes TOTALE UITGAVEN Begrotingsoverschot TEXELSE COURANT PAGINA 7 e openbare orde op Texel is en (t redelijk goed beheersbaar", uit burgemeester Ton Schipper, in ie opvatting gesteund door de spolitie. „In vergelijking met an- toeristische plaatsen in Neder- d, waar heel wat publicaties over leverstoringen in de pers zijn ver lenen, valt het op Texel allemaal wel mee." Schipper is zich er- bewust dat een dergelijke istatering een tegenreactie uit- zeker bij mensen die in toene- nde mate overlast ondervinden in vorm van geluid of vandalisme, college is van mening dat tegen tensporig gedrag van sommige antiegangers of Texelse jongeren, ihtdadig moet worden opge ien. ;r openbare orde wordt volgens upper heel verschillend gedacht, igenen die op het platteland wo- i, merken er nooit iets van en de iisen die wel hinder ondervinden, en dat er maatregelen worden ge inen. We zijn momenteel aan het ijken hoe we de pijn kunnen ver- hten. Dat is één van de onderde- die ik tot de leefbaarheid reken, openbare orde is wel te beheer- maar er zullen altijd mensen blij- die last hebben. Ik denk dat we eten erkennen dat we het nooit aal kunnen maken. Er blijven na- ijk opmerkingen komen, ook als helemaal geen sprake is van toe- ie. Dat is iets dat ik in m'n vorige neente heb ervaren." »n buitensporig gedrag van ;hts een gering deel van de op il verblijvende vakantieganger of eigen Texelse jeugd, moet kracht ig worden opgetreden, zo staat in aanbiedingsbrief bij de begroting meld. Disco in woonwijk idhaving van de openbare orde dt een verantwoordelijkheid cht van alle betrokkenen -onder ;r de horeca en het bedrijfsleven- niet alleen van de gemeente, ofte- de eerst beleidsverantwoordelijke: burgemeester. „Het is een zaak ons allemaal. Daarom ben ik er gelukkig mee dat het onderwerp zo breed de aandacht heeft." gemeentelijke overheid kan rand waarden scheppen, waarbinnen ordehandhaving gestand kan wor- gedaan. Zo valt te denken aan rologische maatregelen (handha- van de 47.000 grens of het ver- itsen of tegengaan van uitbreiding het aantal horeca-bedrijven). n disco in een woonwijk geeft, goed een exploitant ook zijn best t, hoe goed geïsoleerd ook, toch ing. Drukte waarvan een aantal «en niet kan slapen. Ik denk dat de vraag moeten stellen of we de o en de woonwijk met uit elkaar ïten halen. Dat is dan een plano- iche maatregel. Je kunt ook luiten bij het vaststellen van een w bestemmingsplan geen :ca-bedrijven meer neer te zetten, leen woonbuurten." Vandalisme burgemeester is van mening dat ok een andere kant aan de zaak Als je als gemeenschap iets wilt, 3e vergadering waarin de be- oting wordt besproken, is de Reest belangrijke gemeente raadsvergadering van het jaar. 3e begrotingsvergadering is dit maal op dinsdag 20 november, die bijeenkomst worden slissingen genomen over wat wigend jaar moet gebeuren. Uiteraard zijn aan de begro- igsvergadering al vele bespre ngen vooraf gegaan, ter formatie van de raadsleden. 3e raad geeft zijn mening op 'e voorstellen van b en w op "aandag 19 november, aan- wng 19.30 uur. Alle fracties houden dan hun „algemene be bouwingen": ze reageren op fe plannen van het college en Amen zelf met nieuwe voor dellen, Het college van b en w '®l hierop de volgende dag, tij lens de begrotingsvergadering, Zwoorden. Dat gebeurt 's ^'ddags, aanvang 14.00 uur. In «et tweede deel van deze ver- dering, aanvang 19.00 uur, '"•ndt er een grote discussie teats over alle voorstellen en kgenvoorstellen. Tot slot wordt «n de ontwerp-begroting voor '991 vastgesteld. literaard zijn alle vergaderin gen in de raadszaal in het ge meentehuis. Publiek is van fcrte welkom. i Naam: Anthonie (Ton) Schipper Geboren: 4 april 1935 in Kampen Burgerlijke staat: gehuwd, twee kinderen, één kleinkind Woonplaats: Den Burg, Vloedlijn 15 Woonachtig op Texel sinds: 16 februari 1986 Beroep: burgemeester Politieke partij: CDA In politiek sinds: 1960 Politieke portefeuille: bestuurlijke coördinatie en representatie, politie, brandweer, openbare orde en strandvonderij; personeel, organisatie, automatisering en voorlichting Hobby's: tuinieren, fotograferen, kanoën in binnenwater, knutselen Laatst gelezen boek: „Ierse Verhalen" van Heinrich Boll Lievelingsgerecht: geen speciale voorkeur Lust geen: tamme kastanjes Grootste deugd (in politiek): het democratisch denken zo hoog mogelijk in het vaandel houden Grootste ondeugd: „sla die vraag maar over" Grootste irritatie: als mensen mij niet met open vizier benaderen, dus niet eerlijk of oprecht zijn zul je er ook iets voor over moeten hebben. Met andere woorden: als je de bestaande omstandigheden niet wilt handhaven, kan dit ingrijpende maatregelen tot gevolg hebben, met alle consequenties van dien. Ten aanzien van vandalisme-gevoelige objecten (bijvoorbeeld jonge bomen die voortdurend worden vernield) moet de vraag worden gesteld of er steeds nieuwe boompjes worden neergezet of dat ze eenvoudigweg niet meer worden geplant. Bij straat verlichting die jaar in, jaar uit wordt vernield, kan de afweging worden ge maakt een minder vandalisme- gevoelig verlichtings-systeem in ge bruik te stellen. „Een gevolg kan zijn dat dit duurder uitvalt, maar dat is ook weer een keuze die we moeten maken." Zinvol le suggesties op dit gebied zijn bij het gemeentebestuur van harte welkom. De ordeverstoringen in De Koog, Den Burg en De Cocksdorp hebben de aandacht van het college. Passende M (1,3%) V (28,016) maatregelen, ook in de vorm van po litietoezicht, zijn volgens b en w noodzakelijk. Kustverdediging Het gemeentebestuur heeft de ver antwoordelijke bewindslieden de af gelopen jaren bij voortduring op het belang van {tussentijdse) suppletie gewezen. Volgens het college heeft dit er mede toe geleid dat -in af wachting van de ministeriele Nota Kustverdediging- bij Eierland een om- Waar komt het geld vandaan I Algemene uitkering rijk M 2.577.000,00 II Overige inkomsten rijk f 4.745.000,00 III Plaatselijke belastingen Excl. reiniging f 5.497.000,00 IV Goederen en diensten Incl. reiniging f 1.722.000,00 V Rente en afschrijving f 9.735.000,00 VI Huren en pachten f 441.000,00 Totaal inkomsten f 34.717.00,00 IV (5,0%) vangrijke zandsuppletie tot stand komt. B en w hebben de minister van ver keer en waterstaat en gedeputeerde staten van Noord-Holland laten weten in te stemmen met een beleid, waar bij handhaving van de bestaande kustlijn minimaal het uitgangspunt is.ln verband met de economische belangen voor Texel verzoekt het col lege verder de ontbrekende zandsup- pletiewerkzaamheden in De Koog op het „indicatief programma" voor 1991 te plaatsen. Bij de kustverdediging wordt de rol van de provincie belangrijker. De pro vincie heeft opdracht gekregen een provinciaal overlegorgaan in het leven te roepen (PPOK: Permanent Provinci aal Overleg Kustverdediging), waarin de hoofd-ingenieur van Rijkswa terstaat, de betrokken waterschap pen, de betrokken kustgemeenten en het dagelijks bestuur van de provinvie zelf, zitting hebben. Het gemeentebestuur heeft voor Texel een afzonderlijke behandeling bepleit, waarin de gedachten even tueel uitgaan naar een afzonderlijk PPOK voor Texel. „We hebben hier een andere situatie dan in de rest van Noordholland", meent Schipper. „Daar hebben de waterschappen ook het beheer over de stranden. Dat kennen wij hier niet en daarom willen we speciale aandacht voor Texel en als gemeente vertegenwoor digd zijn in het overlegorgaan." Het overleg kustgemeenten heeft hier geen bezwaar tegen en stelt voor twee vertegenwoordigers, waaronder één van Texel, naar het overlegorgaan af te vaardigen. De gemeentebegroting voor 1991 omvat vier dikke boekwer ken met schier oneindige rijen cijfertjes. Alle te verwachten inkomsten en uitgaven van de gemeente staan erin. Het is de kunst je niet door die cijferbrei van de wijs te laten bren gen. Je moet er als het ware doorheen kijken: het gaat om beleid. De gemeente beschikt over een budget en elk jaar wordt bekeken waaraan het geld zal worden besteed. Het college van b en w doet daartoe voorstellen. Aan de hand daarvan wordt een voorlopige begroting opgesteld. Vervol gens is de gemeenteraad aan de beurt om tegenvoorstellen te doen. De discussie bereikt het hoogtepunt in de begro tingsvergadering, dit jaar op dinsdag 20 november. In deze „begrotingsspecial" blikken we daarop alvast vooruit. Dat gebeurt aan de hand van persoonlijke commentaren van bur gemeester en wethouders, gegarneerd met lijstjes met de meest opmerkelijke voorstellen en grafieken. Hopelijk zal hieruit duidelijk zijn wat Texel in 1991 van de gemeente kan verwachten. in een ver gevorderd stadium. Naar aanleiding van het rampenplan zullen zogenaamde rampenbestrijdingsplan nen moeten worden opgesteld. Voor lichting aan de bevolking, niet alleen over rampenbestrijding, maar ook over brandpreventie in het algemeen, wordt door het college belangrijk ge vonden. „De brandweercommandant is heel actief bezig bedrijven er op te wijzen dat ze voorzieningen op het gebied van brandveiligheid goed voor elkaar moeten hebben. Het college wil echter duidelijk stellen dat de ver antwoordelijkheid ligt bij degene die het bedrijf voert De gemeente heeft de voorschriften gemaakt, maar dat is alleen een wegwijzer. Als er iets in een bedrijf gebeurt en er is niet aan de eisen voldaan, zullen we de be drijfsleider in eerste instantie aan sprakelijk stellen." een eventuele herinrichting van de trouw/raadszaal, wil het college deze voor 1991 geplande investering van f90.000,- handhaven. „Na 20 jaar is de raadszaal wel eens aan een opk napbeurt toe." Hierin wil Schipper de „minder gelukkige" zitplaatsen voor de toehoorders ook betrekken. „Die dienen beslist verbeterd te worden. En verder moet niet worden gedacht aan een totale verbouwing, maar meer aan een verfje en het uitlichten van de schilderijen. Tenslotte is de raadszaal het visitekaartje van de ge meente." Burgemeester Ton Schipper be schouwt Texel als zijn laatste burgemeesterspost. Solliciteren doet hij niet meer. Met dien verstande: als ik ergens wordt gevraagd, maak ik wel een af weging. Maar uitgekeken ben ik hier nog lang niet." Inzake voorlichting aan de bevolking is de burgemeester blij met de komst van de kabelkrant en met het uitzen den van de raadsvergadering via Ra dio Texel. „Er zijn erg veel positieve reacties binnengekomen op het uit zenden van de raad Het gemeente bestuur houdt er rekening mee dat er mensen zitten te luisteren en werkt II (13,7%) De burgemeester is bijzonder blij dat onlangs is vastgesteld dat het korps Rijkspolitie op Texel uitbreiding be hoeft. Het gemeentebestuur heeft ja renlang gepleit om de bezetting uit te breiden. Een landelijk onderzoek in recreatieplaatsen, waaronder Texel, heeft uitgewezen dat versterking van het korps inderdaad nodig is. „Maar het staat alleen nog maar op papier. De werkelijke uitvoering moet nog plaats hebben. Er staat ook nog niet vast hoeveel mensen er mogelijk bij komen. Maar het is in ieder geval een goede zaak, zeker omdat de aan dachtspunten van de politie zich ver spreiden over het eiland. Vroeger werd er alleen over De Koog gespro ken, nu over een veel groter gebied." Onvergelijkbaar Als de regionalisatie van de politie een feit is, beschikt Texel niet langer over een korps Rijkspolitie. Het eiland wordt dan ingepast in de regio, waar bij Alkmaar als hoofdplaats wordt aangewezen. Waarschijnlijk wordt de regio weer opgedeeld in sub-regio's. Schipper staat op het standpunt dat Texel op het gebied van politie niet te vergelijken is met andere gemeenten. Hij wil dat kenbaar maken, hoe de in deling binnen de regio ook wordt op gelost. „Ik zal m'n best doen voor Texel een éénheid te creëren die toch -binnen alle redelijkheid- zelfstandig kan optreden. Hulp van buitenaf is op een eiland nu eenmaal niet ineens ter plekke." Het is nog onduidelijk hoe bij de in stallatie van een regionaal politie korps op Texel de bestaande verantwoordingsplicht van de burge meester aan de raad zal zijn. Brandweer De bestaande organisatieverordening van de brandweer moet naar mening van het college worden aangepast. De inspectie voor het brandweerwe zen is in samenwerking met de regio nale brandweer en de Texelse brandweercommandant bezig met het opstellen van een advies over de organisatie van de brandweer op Texel. Hierbij komen de bepaling van het risico-gebied, het benodigde ma terieel, de bluswatervoorzieningen, de korpssterkte en de uitrukposten aan bod. Waarschijnlijk komt de vraag of de twee huidige uitrukplaatsen, De Cocksdorp en Den Burg, wel vol doende zijn om binnen een bepaalde uitruktijd het hele eiland te bestrijken, hierbij aan de orde. „Moet er een uit- rukpunt bijkomen of moet je de hui dige plaatsen wijzigen? Er zijn in ieder geval op het gebied van de brandweer voorstellen te verwach ten," aldus Schipper. Rampenbestrijding 'Het onderzoek gaat ook in op de po sitie die de gemeente Texel inzake de rampenbestrijding inneemt. De bijstel ling van het bestaande rampenplan is VERKEER ES VERVOER <9. LIVTELIJKE QRQESISG <5.2%. O SUE RKUS FISA SCI EN (0.2* VOLKSGEZONDHEID rrS.9%) ALGE.VEES BESTL'LR (18.0*' OPESDARE ORDE 11.9 SOC. ZORG (18.0*1 ECOSOUISCHE ZAKES -0.2*1 Waaraan wordt het geld besteed? Algemeen bestuur f 6.245.000,00 Openbare orde f 662.000,00 Verkeer en vervoer f 3.375.000,00 Economische zaken f 68.000,00 Onderwijs f 4.472.000,00 Cultuur en recreatie f 6.225.000,00 Soc. voorzieningen f 6.262.000,00 Volksgezondheid f 5.507.000,00 Ruimtelijke ordening f 1.822.000,00 Financiering f 79.000,00 Totaal uitgaven f 34.717.000,00 Organisatie Verandering van de organisatie bin nen het raadhuis wil Schipper van onder af opbouwen, een proces van jaren. De eerste daad is een college voorstel om de „dienst sociale za ken" op te heffen en voortaan te spreken over de „afdeling" sociale dienst. „Daarmee zou je kunnen den ken aan bundeling van taken, de fi nanciële administratie zou bijvoorbeeld ergens anders naar toe kunnen. Maar op dit moment is het nog met zo dat de dienst sociale za ken op zou kunnen gaan in andere diensten. Dat is een kwestie van ont wikkeling die we met de betrokken mensen moeten bespreken. Die moe ten er achter staan." Een opgaan van de dienst in een afdeling welzijn be hoort (nog) niet tot de voornemens, alles is nog open. Raadhuis De renovatie van het raadhuis is naar tevredenheid verlopen en heeft plaatsgevonden binnen het door de raad beschikbaar gestelde bedrag van f 3.664,030,-. De (ver)bouw is nu zo danig gevorderd dat de Commissaris van de Koningin in Noordholland, drs. R.J. de Wit, op maandag 3 december de openingshandeling komt verrich ten. Hoewel enkele raadsleden kritische kanttekeningen hebben geplaatst bij CULTUUR E.\ RECREATIE l'C. er aan mee dit zo goed mogelijk te laten verlopen." „Betrokkenheid van de totale bevol king is voor een gemeentebestuur een geweldig groot goed Dat is ook de reden waarom we als college de afgelopen vier jaar met alleen gesprekken hebben gevoerd met de dorpscommissies, maar nu ook pra ten met organisaties zoals het TVO Dat werkt goed, omdat je over en weer wat van elkaar leert. Het kost tijd en energie, maar het is méér dan de moeite waard." Volgens de concept-begroting resteert een positief saldo van f84.885,-. B en w willen dit bedrag verdelen over drie za ken: kinderopvang, controlebe leid en leefbaarheid Het geld voor kinderdagopvang zal voor al worden geïnvesteerd in de voormalige kleuterschool „De Buitelboet", waar de opvang wordt geconcentreerd. Het col lege wil de controle in de re creatiesector en op bouwzaken opvoeren. Ter bevordering van de leefbaarheid denkt het colle ge aan maatregelen zoals het vaker schoonmaken van de dorpen en legen van papierbak ken en realisatie van openbare urinoirs. Openbare orde en veiligheid Bekijken hoe „pijn" openbare orde kan worden verzacht. Voor Texel een afzonderlijk PPOK (Permanent Provinciaal Overleg Kust verdediging) oprichten. In verband met regionalisering poli tie kenbaar maken dat Texel een min of meer zelfstandig handelend korps nodig heeft. Bestaande organisatieverordening brandweer aanpassen. Naar aanleiding rampenplan ram penbestrijdingsplannen opstellen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7