Vethouder Tine Krijnen-Baijs: Belastingverhoging voor xtra investeringssubsidie" begroting CULTUUR, ONDERWIJS, ALGEMEEN WELZIJN 1991 33 Leeftijdsopbouw gehele gemeente per 31-12-1989 r ■A W M GEMEENTE v (DERDAG 8 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 maakt. Je kunt ook geen verdeling maken op basis van een aantal inwo ners per dorp. Dat zou voor De Waal wel erg ongunstig uitvallen." Er wordt gezocht naar mogelijkheden om een dorpshuis in De Koog te rea liseren. De gemeente heeft de ban den met Jarino verbroken en gaat met een nieuwe partner in zee. De plannen voor een dorpshuis zijn hier mee in een nieuwe fase gekomen. Wethouder Krijnen vindt het idee om een centrum te maken in het post- js de onroerend goed belasting met twee procent wordt ver- igd kunnen we het budget voor investeringssubsidies laten jen tot f85.000,-. Dat is nodig. Anders moet een objectieve ize worden gemaakt welke vereniging geld krijgt en welke I. Dat zal ontzettend moeilijk, zo niet onmogelijk zijn. Ik heb r dit onderwerp een minderheidsstandpunt in het college van n w". Texels Belang wethouder Tine Krijnen is daarin een iw gezicht. Ze zegt haar draai al aardig te hebben gevonden treedt de komende begrotingsbehandeling met frisse moed emoet. nethouder draagt het onderwijs Axel een warm hart toe. De op ien zijnde aanpassingen en on- judsplannen voor de Jozefschool e Thijsseschool juicht ze toe. ite schrijnender is het dat De ivis uit Oudeschild tussen wal en i dreigt te vallen, om maar even j "passelijke termen te spreken. ebben van de staatssecretaris brief ontvangen dat hij onze de- ■e op korte termijn niet kan ont- We worden geacht met zijn ing verder te spreken. Dat geeft rel weer een beetje moed, want die afdeling zijn we eerst in de gezet omdat we geen recht op lesprek zouden hebben". De iiider wil het rijk in deze zaak n plicht wijzen. „De Bruinvis is an de oudste scholen, dus we 1"n in een gekke situatie. Als het met lukt met de staatssecretaris i we het gelijkheidsbeginsel sn hanteren. Scholen van verge- re leeftijd hebben wèl aanpas- jehad. We zullen het geld voor luinvis -een paar ton- dan dus gemeentekas moeten halen. Ik dat dit de meest slepende zaak 991 wordt. Vóór zo'n staatsse- is door de bocht is....". Fusie aanbiedingsbrief wordt lichte ingeoefend op de directies van iG en het LBO. Zij worden ge il zich te haasten met het fusie- i. „Hieruit spreekt mijn luid", geeft Tine Krijnen toe. fusies zijn moeilijk en soms is iter dat het even langer wordt sreid. Anders zit je nog jaren e naweeën." Hoe het personeel ir de fusie komt voor te staan in een protocol geregeld. Nie- zal worden ontslagen, linisterie van onderwijs heeft een reactie gegeven op de hui- usieplannen. „Dat is jammer, we willen het graag op 1 [us 1991 rond hebben. Die da- laat op de tocht", iverleg over de overname van bouwen door de gemeente is immissie gevormd waarin alle n zijn vertegenwoordigd. De iwen zijn van binnen en van helemaal geïnventariseerd. Het it daarvan had al binnen moe- Wij moeten uiteraard eerst leren of we het eens zijn met ïport, anders gaan we niet ak- aldus de wethouder. De gemeente zou graag een 'forma tiebudgetsysteem' invoeren op scho len. Wethouder Krijnen: „Dat zou meer ruimte geven om naar eigen in zicht behoeftes te financieren. Dan kan de schoolleiding zelf reserveren voor iets dat men graag wil. Ver zelfstandiging past in het beleid van het college. Wij zijn voorstander van raamsubsidies." Doordat het aantal leerlingen lang zaam afneemt, krijgen Texelse scho len te maken met leegstand van lokalen. De rijksoverheid geeft geen vergoeding meer voor onderhoud aan die overbodige ruimtes. „Er was een 'troubleshooter' van het ministerie op bezoek. Die zei: oh, die lege lokalen hakt u er maar af....D aar schrik je wel even van. Maar het heeft bij het college wel enige weerklank gevon den. Ik heb echter op sommige scho len zelf nog gewerkt en ik kan maar niet aan het idee wennen". Er wordt onderzocht of de ruimtes nog op een andere manier rendabel zijn te ma ken. Dat kan alleen als er activiteiten in worden gedaan die niet storend werken op het onderwijs in de naast gelegen lokalen. De „randvoorzieningen" voor het ba sisonderwijs, zoals schoolzwemmen, logopedie, schoolartsenvoorziening, jeugdtandverzorging, vakleerkrachten voor gymnastiek, schoolbegeleidings dienst en de vergoeding van het leer lingenvervoer, worden ongewijzigd voortgezet in 1991. „Daar zijn we trots op. We dragen boven de rijksbij drage nog ongeveer een miljoen hier aan bij. Dat is veel méér dan andere gemeenten." Kinderopvang Gemeente Texel krijgt f85.000,- van het rijk voor kinderdagopvang. Door de raad is een nota kinderdagopvang opgesteld. Daarin staat hoe het geld het beste kan worden besteed. Er zal een bijdrage van veertig procent in de loonkosten van de medewerkers van worden betaald. Daarbij is uitge gaan van een opvang met 17 'kind plaatsen'. Het overige geld kan worden gebruikt voor investeringen voor deze voorziening. De gemeente gaat bij dit alles wel uit van een ves tiging in Den Burg, in de voormalige kleuterruimte bij de CVO-school. Voor de noodzakelijke aanpassingen is een extra bijdrage van de gemeente on vermijdelijk. De provincie heeft ook geld voor dit doel gereserveerd. Er is dus nog kans op subsidie van f 25.000,- per project. rai er bet i uke uch i vo< koi ing: ijd Mannen I/rouwen 485 4~5 4 5 580 405 JIC 581 55o 6293 6360 Naam: Tine Krijnen-Baijs Geboren: 1 juni 1933 te Wieringen Thans woonachtig: Keesomlaan in Den Burg Burgelijke staat: gehuwd, een zoon en een dochter Beroep: was werkzaam in het onderwijs, op latere leeftijd rechtenstudie begonnen Politieke partij: Texels Belang Actief in de gemeentepolitiek: sinds 1978 bestuurslid van Texels Belang en sinds 1984 raadslid Hobby's/sport: 's zomers zwemmen in de Noordzee, schaatsen, orchi deeën in bloei brengen Politieke portefeuille: welzijn, sociale zaken, culturele zaken, onderwijs en volksgezondheid, sociale werkvoorziening ,,De Bolder". Laatst gelezen boek: „Wadden" jubileumboek Waddenvereniging, nu bezig met een vertaling van „A la recherche du temps perdu" van Mar cel Proust Lievelingseten: vis, Indonesische keuken Lust geen: alikruiken Positieve kant: doortastend, snel de boel aan willen pakken Negatieve kant: daardoor soms slordig Raakt geïrriteerd door: eindeloze gesprekken die met tot resultaten leiden Totaal 137 361 386 467 581 566 545 613 834 1117 986 966 883 961 967 789 816 777 12653 De raad heeft als voorwaarde gesteld dat de huidige kinderdagopvang in Oudeschild zich aansluit bij de VKT (Vereniging Kinderdagopvang Texel). Wethouder Krijnen: „Er zijn gelukkig al vergaande fusiebesprekingen. Ik bewonder de mensen die op zo'n korte termijn samen daarover een statuut in elkaar weten te draaien. Ik heb er zelf de ervaring mee dat je er jaren mee bezig kunt zijn." Er moet in de raad nog een verorde ning over kinderopvang worden vast gesteld. Anders zal geen subsidie worden verleend. „We hebben de 'Buitelboet', dat is die kleuterschool, bekeken. Met enige aanpassingen voldoet die aan de eisen van die ver ordening", vertelt de wethouder. Ze ziet kinderopvang niet als een luxe. „Dat er twee werken in een gezin is vaak een noodzaak. De overheid dringt erg aan op individualisering, maar dan moeten ook faciliteiten worden geboden." Radio Texel Tine Krijnen is blij met de ontwikke lingen bij Radio Texel. „De lokale om roep krijgt een behoorlijk maatschappelijk draagvlak. Vooral ouderen zijn dankzij de radio meer di rect bij gebeurtenissen betrokken. Ik heb de ervaring dat ze daarvan ge nieten. En daarnaast zijn er ook pop en actuele programma's Zelf luistert de wethouder wegens tijdgebrek al leen naar het uurtje klassiek op zon dagmorgen. „Als ik kan probeer ik de sport wel te volgen. Dat is zó actueel dat je echt het gevoel hebt erbij te zijn." Ze hoopt dat Radio Texel steeds minder afhankelijk zal worden van subsidies. Voor de dorpshuizen van Texel zal in 1991 nog geen stelsel van raamsub sidies worden ingevoerd. „De één heeft veel grotere kapitaalslasten dan de ander, dus er moet eerst heel zorgvuldig worden uitgevogeld hoe een eerlijke verdeling kan worden ge- kantoor aan De Brink niet gek. „Maar ik leg het nog niet vast. Eerst kijken wat haalbaar en betaalbaar is." Lijnrecht Wethouder Tine Krijnen stelt zich lijn recht tegenover haar mannelijke col legegenoten op wat betreft het onderwerp investeringssubsidies. Voor investeringen van meer dan ƒ20.000,- heeft de gemeente jaarlijks een potje van ƒ55.000,- waar vereni gingen en instellingen een beroep op kunnen doen. Uitkering vond plaats op basis van 25 procent van de in vesteringskosten. De aanvragen over schrijden al enige jaren het beschikbare budget fors. Wethouder Krijnen is voor een structurele verho ging van de pot met ƒ30.000,-, in te genstelling tot haar collegae. „Ik denk dat we er anders niet uitkomen. Ik ben bang dat ik niet objectief kan kiezen als ik het geld moet verdelen tussen een aantal aanvragen. Dit jaar was het misschien makkelijk, KTF heeft geen dak boven het hoofd. Maar wat moet ik volgend jaar voor uitgangspunt nemen als er gelijke ge vallen zijn?" Voor de ƒ30.000,- extra moest de wethouder wel dekking aangeven. „Dat is moeilijk. Ik riep natuurlijk net als de meesten: post onvoorzien. Maar dat kan natuurlijk niet, dat is geen permanente oplossing. De afde ling financiën wist raad: een verho ging van de onroerend goed belasting van twee procent....Maar als je wer kelijk door wilt gaan op deze manier, dan ontkom je er niet aan. Of er moet een totaal nieuw subsidie systeem worden ontworpen." Niet star Op het gebied van welzijn streeft de gemeente naar een planmatige aan pak. „Dat is niet star, dat is juist goed. Toen ik aantrad als wethouder werd me gevraagd of ik nog prijs stelde op een sociaal cultureel meer jarenplan. Vroeger was dat verplicht, maar dat is na dit jaar voorbij. Ik wil het echter handhaven. Het schept ze kerheden over enkele jaren naar de verenigingen toe. Ze weten waar ze aan toe zijn", legt mevrouw Krijnen uit. Sociale vernieuwing staat hoog in het vaandel van het rijk. Het gaat er om dat mensen die 'buiten de sa menleving dreigen te raken' er weer deel van gaan uitmaken. Op Texel is de toestand allerminst ernstig. Er zijn geen achterbuurten of grote bevol kingsgroepen in achterstandssitua ties. De criminaliteit ligt niet boven het gemiddelde. Er is wel enige ver slavingsproblematiek, maar niet van een zorgwekkende omvang. Werk loosheid is er wel op het eiland. „Ik denk dat wij ons wat betreft sociale vernieuwing op dat laatste moeten richten. En daarnaast op de openbare veiligheid. Hier moet een plan voor komen. Leefbaarheid staat al aardig in de belangstelling. Je hebt hier de eeuwige tegenstelling tussen de toe risten en de eigen bevolking. Maar We vergeten wel eens dat we er ook profijt van hebben. Een aantal voor zieningen en veel grote winkels zijn er natuurlijk niet alleen voor de Texe laars gekomen." Polikliniek Het college van b en w zou op Texel graag een poliklinische ziekenhuis voorziening willen hebben. „Een EH BO, misschien met een röntgenappa- raat, zodat de eerste opvang van patiënten op het eiland kan gebeu ren. Het is een hele expeditie als men voor één foto helemaal naar de overkant moet, vooral voor oudere mensen", aldus de wethouder. De heeft al eens voorzichtig gepolst hoe de Texelse artsen tegenover de komst van een röntgenvoorziening op het eiland staan. Men staat er positief te genover. In 1991 zal worden bekeken of een 400 meter atletiekbaan rond het Texelse Boyscomplex kan worden ge maakt. „Het is een wens, maar wel eentje die duur kan uitvallen. We hebben echter een enthousiaste en redelijk grote atletiekvereniging, die al een aantal jaren draait. Dus we gaan onderzoeken of het uit kan." De tarieven van zwempark Molen koog zullen met 5 procent stijgen. „Dat moet echt, anders wordt het te duur voor de gemeente. Het bezoe kersaantal heeft niet te lijden gehad van het mooie strandweer. Het gekke is dat sommige Duitse gasten zich niet wagen aan de Noordzee, maar wel in een chloorbadje willen." Ouderenzorg De gemeente is bereid een financiële bijdrage te leveren aan het „project innovatie ouderenzorg" (PIO) Wet houder Krijnen heeft een begin ge maakt met een permanent overleg over samenwerking tussen verpleging en ouderenzorg. Hieraan doen allerlei instanties op dit gebied mee, inclusief de Stichting Bejaardenzorg, Kruis werk, Verzorgingshuizen enzovoorts. „De gemeente heeft alleen geholpen bij de eerste opzet. Nu komt er een kleinere projectgroep met mensen die echt „de handen aan het bed heb ben." Zij gaan proberen zuilen te doorbreken en het aanbod van zorg te verbeteren", vertelt mevrouw Krij nen. Op Texel is er weinig overlapping tus sen de verschillende zorgbiedende in stanties, maar hier en daar kan de aansluiting worden verbeterd. De wethouder is een groot voorstander van thuiszorg. Voorts loopt het project begeleid wo nen uitstekend. Het kost de gemeen te jaarlijks ƒ30.000,-, maar er is goede hoop op rijkssubsidies. „Het wérkt en dat is fantastisch. Het pro ject biedt een stukje zelfstandigheid." Gemeente Texel is bereid een eenma lige financiële bijdrage voor uitbrei ding van het algemeen maatschappelijk werk te geven. Hoe wel er is gevraagd om meer geld, is deze zaak nu weer in bespreking. De Stichting voor Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland denkt Cultuur en recreatie Dorpshuizen krijgen in 1991 nog geen raamsubsidie. De mogelijkheden voor een dorpshuis in De Koog wor den onderzocht. De meerderheid van het college wil het budget voor investeringssubsidies houden op ƒ55.000,-. Alleen wethou der Tine Krijnen-Baijs stelt een verho ging van ƒ30.000,- voor, te betalen uit verhoging van de on roerend goed belasting met twee procent. Er wordt gestreefd naar de vesti ging van een polikliniek of een EHBO-post op het eiland. De aanleg van een 400 meter atle tiekbaan op het Texelse Boys complex wordt overwogen. Onderwijs Er is haast geboden met de fusie LBO/RSG. De gemeente wil deze zaak graag per 1 augustus 1991 rond hebben. Het rijk zal, met alle mogelijke mid delen, op zijn plichten worden gewe zen op het gebied van onderhouds- en aanpassing voor de 60-jarige ba sisschool De Bruinvis in Oudes child. De kinderdagopvang moet verhui zen naar Den Burg, bijvoorbeeld naar de voormalige CVO-kleuterschool „De Buitelboet". een uitbreiding toch te kunnen op vangen met het huidige aantal men sen. „We willen er nog niet al te veel in roeren Je moet een broedende kip niet storen." Extra boot De nachtelijke opvang voor psychia trische patiënten is eigenlijk geen ge meentelijke taak, maar wordt toch door de gemeente geregeld „De ver zekering hoort een extra overtocht van de boot te betalen, maar weigert dat. Heel gek. We hebben daar nog wel gesprekken over, maar om te voorkomen dat in de tussentijd wordt gesold met patiënten hebben wij er voor gezorgd dat ze in de Gollards kunnen worden ondergebracht. Op afroep zijn drie B-verpleegkundigen beschikbaar. Maar vraag niet wat dit alles kost. Die extra boot is goedko per", aldus de wethouder. Naast het baarmoederhalskankeron- derzoek wordt volgend jaar op Texel gestart met een onderzoek naar borstkanker. „Wat mij altijd zorgen baart zijn die gevallen van her sen- vliesontsteking bij kinderen. Nek kramp. We hebben op Texel in het verleden ook al een paar gevallen ge had. Ik vind dat daar demografisch onderzoek naar zou moeten komen. Dat wil ik aankaarten bij de basisge zondheidsdienst. Er wordt altijd ge zegd: het is geen epidemie, dus maak je maar geen zorgen Maar die kinderen sterven eraan en de ouders zijn ongerust." De gemeentelijke bijdrage aan de ba sisgezondheidsdienst stijgt fors. Wet houder Krijnen: „Ik kan wel leuk voorstellen doen, maar die dienst trekt dan steeds meer taken naar zich toe, waardoor we ook steeds meer moeten betalen." Meedoen aan de basisgezondheidsdienst is echter verplicht, dus onder die extra kosten kan de gemeente niet onderuit. Bestuurlijke coördinatie en re presentatie Trouw/raadszaal nodig aan een opknapbeurt toe. „Dienst sociale zaken" opheffen en veranderen in „afdeling sociale dienst". Voorlichting aan bevolking verloopt goed Banenpools in verband met sociale vernieuwing Leges in algemene zin met twee procent verhoogd Huwelijksvoltrekking f20,- duurder Lindeboom De kwestie rond de schouwburgzaal van De Lindeboom, die verloren dreigt te gaan voor toneeluitvoerin gen door de problemen met Jarino en Springers Rekratie BV, gaat de wethouder aan het hart. „De toneelverenigingen roepen wel: bouw maar snel een ander gebouw voor ons van zoveel miljoen. Maar ik wil eigenlijk De Lindeboom terug. Daar is al anderhalf miljoen door de gemeente ingestoken. Dat kan je niet zomaar laten lopen." Mevrouw Krijnen wil aandacht beste den aan Texelaars die door gebrek aan opleiding geen werk kunnen vin den, maar een beroep moeten doen op de sociale dienst. De sociale dienst zal in de toekomst waarschijnlijk worden opgenomen in een andere dienst binnen het ge meentehuis, maar welke dat wordt is nog met bekend. Dit zal echter geen invloed hebben op de werk zaamheden. Het rijk gaat de bijzondere bijstands uitkering decentraliseren. Dat bete kent dat gemeenten jaarlijks een bedrag voor dit doel krijgen, waar ze het mee moeten doen. Voor Texel wordt dat ƒ120.000,-. Tot nu toe lijkt dat voor Texel toereikend. Wethouder Tine Krijnen. ,,Mijn groot ste wens voor 1991? Dat die fusie LBO/RSG in tevredenheid met alle partijen wordt gerealiseerd. Het zal een druk jaar worden, maar als het goed loopt zal er ook veel worden bereikt." Sociale voorzieningen en maat schappelijk werk Overleg om de samenwerking tus sen verpleging en ouderenzorg te ver beteren. Het project „Begeleid Wonen" voortzetten

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9