Begrotingsrondje PvdA informatief en nuttig PTT pakt uit op Texel: extra telefooncellen „Situaties moet je soms ter plekke bekijken/f Palen jachthaven hadden dikker moeten zijn Poppencursus Bromfiets gestolen Vierde Texels huis voor asielzoekers Texel: in actie tegen „harmonisatie" Man laveloos op stoep Zonnewijzer gestole eli PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 13 NOVEMBER 19, NS| BAM „Het is heel verhelderend om situa ties ter plekke te bekijken. Je kunt je wel altijd via „het papier" op de hoogte stellen, maar als je echt dui delijkheid wilt hebben, is het beter gewoon eens rond te kijken en met betrokkenen van gedachten te wis selen." PvdA-raadslid Gerard van der Kooi is heel tevreden over het „be grotingsrondje" dat een PvdA- delegatie zaterdag over het eiland maakte. Er werden bezoeken ge bracht aan de Jacob Daalderschool, het autowrakkenterrein van Spigt, hotel de Strandplevier, de Texelse Ree en SV Texel. De ronde werd gestart met een be zoek aan de Jacob Daalderschool in Oosterend, waar het schoonmaken van de school één van de knelpunten bleek. De scholen ontvangen voor het schoonmaken van het gebouw een bedrag volgens de Londonormen. Een budget dat volgens de Jacob Daalderschool bij lange na met toerei kend is. De twee schoolschoonma- kers (werknemers van De Bolder) komen er volgens schoolhoofd Albert Hoven alleen aan toe het hoognodige schoon te maken. Dat zijn de ruimten waar dagelijks wordt vertoefd: gan gen, lokalen en toiletten. „Over de ta feltjes van de kinderen halen de leerkrachten zelf een doek. Aan het magazijn of het documentatiecen trum komen de schoonmakers niet toe. Over kasten hoeven we het al helemaal niet te hebben. In dat soort ruimten hangen onvermijdelijk spin nenwebben." Hoven betreurt het dat het overheids beleid eerder genomen maatrege len ten behoeve van cara-patiënten teniet doet. „We hebben een tijd geleden de vaste vloerbedekking uit de loka len laten vervangen door zeil. De kin deren hebben er baat bij, we merken dat het beter gaat. Als je door het gevoerde beleid nu toch weer overal stofnesten tegenkomt, ben je eigen lijk voor niets bezig geweest. Een trieste zaak, vooral omdat het aantal allergieën schrikbarend toeneemt." Eens in de zoveel tijd gaat het perso neel de webben zelf te lijf, hierbij ge holpen door de ouders. Omdat volgens de Vereniging Neder landse Gemeenten de schoonmaak- normen wel toereikend zijn, stelde Terpstra vast dat er in de situatie iets niet klopt. „Er moet de scholen dui delijk worden gemaakt wat er nu wel en met onder de Londonormen valt. Het wordt tijd dat er helderheid komt." De Jacob Daalderschool is overigens niet de enige school waar het schoonmaken binnen het budget niet te doen is. Meerdere scholen hebben te kennen gegeven met de normen niet uit te kunnen. Vanuit Oosterend toog het gezel schap richting Ruigedijk, waar het autowrakkenterrein van Spigt is ge vestigd. Het bezoek werd afgelegd in verband met de op handen zijnde mi lieumaatregelen. De PvdA'ers waren het er over eens dat op het terrein het afgelopen jaar enorm hard is gewerkt. Kwaliteit Rond het middaguur stond een be zoek gepland aan hotel De Strandple vier in De Koog. Behalve eigenaar Van Splunter waren ook H. Wuis en C. Boks aanwezig om de PvdA-leden de nodige toelichting te geven. De Strandplevier is een klein hotel dat graag aan kwaliteitsverbetering wil doen, maar daarbij wel het aantal bedden wil behouden. Van Splunter heeft onlangs van drie kamers twee laten maken, nu ieder in het bezit van douche en toilet. Deze voorzie ningen worden tegenwoordig door de meeste hotelgasten bijzonder op prijs gesteld. Omdat het wensenpakket van de gasten is veranderd, dienen de hoteliers hierop in te spelen en te voldoen aan de vraag. „Als je bij wilt blijven, zul je moeten zorgen voor be tere kwaliteit", aldus Van Splunter. Omdat de douche-ruimte toch ergens vandaan moet worden gehaald, gaat de kwaliteitsverbetering echter ten koste van het aantal kamers en dus van het aantal bedden dat nodig is om het bedrijf te laten renderen. Een probleem, zeker als je als hotelbedrijf ingebouwd zit en weinig mogelijkhe den tot uitbreiding hebt. Terpstra zei het belangrijk te vinden dat de weini ge slaapplaatsen die nog te verdelen zijn worden gebruikt voor het (kleine) Texelse bedrijfsleven. „Om te overle ven moet de kwaliteit worden verbe terd en het huidige aantal slaapplaatsen worden gehandhaafd. De gemeente moet trachten voor de ze bedrijven een oplossing te vinden in de planologie en in het bestem mingsplan van De Koog. We zullen met enige soepelheid naar mogelijk heden moeten zoeken." Toename Volgens de aanwezige hoteleigenaren neemt de vraag naar hotels weer toe. Opvallend hierbij is het geringe aantal Duitsers dat van een hotel gebruik maakt: slechts 35 procent. De Duitse hotelgasten kiezen óf voor de eigen eilanden, óf voor bungalows (vooral families). Het aantal Belgische gasten is duidelijk in opmars. Ook werd aandacht gevraagd voor het parkeerprobleem in de Koog. Vol gens Van Splunter willen de gasten hun vervoermiddel graag zo dicht mogelijk bij het hotel parkeren, om er zodoende enig oog op te kunnen houden. Een aantal zaken heeft ech ter helemaal geen parkeerruimte, óf te kort. Hotels die willen uitbreiden moeten tegenwoordig voor elke nieu we kamer ook een parkeerplaats creëeren. Een voorwaarde waaraan dus lang niet altijd kan worden voldaan. De PvdA'ers kregen ook huis vestingsproblematiek voorgeschoteld. Volgens Wuis is het heel moeilijk horeca-personeel onder dak te krij gen. „Bij mij werken 's zomers veel studenten uit het leerlingstelsel. Die wonen in ruimten die beslist niet meer van deze tijd zijn." Volgens Wuis is er grote behoefte aan HAT- eenheden. De kosten om de onder grond voor de bouw te verwerven zijn echter zo hoog, dat een normale huur niet haalbaar is. Binnenkort gaat er een verzoek richting gemeente om de broodnodige bouw toch mogelijk te maken. Na de problematiek rond het hotel wezen vertrok de delegatie richting Woensdag 14 november De heer G. E. Gijbeis verzorgt in de Vrije School (Gasthuisstraat 55) de vierde avond over het leerplan voor de Vrije School. En tree f5,-. Donderdag 15 november De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. De algemene crematievereniging houdt in dorpshuis d'Ouwe ULO een discus sieavond over uitvaart en asbestemming; 20.00 uur. Vrije toegang voor ieder. Hoogwater Oudeschild 1.10 en 13.54 2.05 en 14.55 3.24 en 16.30 4 35 en 17.37 5.55 en 18.35 6 50 en 19.24 7.35 en 19.57 8.00 en 20.20 Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 uur na hoogwater. De zon komt 11 november op om 7.53 uur en gaat onder om 16.54 uur 17 november nieuwe maan; 11 no vember doodtij Za. 10 Zo. 11 Ma. 12 Di. 13 Wo. 14 Do 15 Vr. 16 Za. 17 De PTT is bezig in heel Nederland het aantal telefooncellen uit te brei den. Eén op de vijfduizend inwoners was gebruikelijk, maar dat wordt één op de duizend a vijftienhonderd mensen. Hoeveel geld een telefoon cel jaarlijks opbrengt heeft ook mee gespeeld bij het besluit om op Texel tien nieuwe exemplaren te plaatsen vóór Pasen 1991. Tot groot genoegen van de PTT is op het eiland weinig last van vandalisme m.b.t. telefooncellen. In één van de grote steden van ons land werd dit jaar voor ƒ80.000,- schade aange richt aan de openbare spreekgelegen- Leden van het vroegere bestuur van de watersportvereniging vinden het vervelend dat in de publiciteit enkele keren de indruk is gewekt dat door hun toedoen of nalatigheid te dunne afmeerpalen zijn geplaatst in de nieuwe passantenhaven. Zij wijzen erop dat de gemeente (die de directie voerde bij de bouw en dus verantwoordelijk was) weliswaar heeft gewaarschuwd dat de gewol maniseerde palen waaraan het bestuur van de watersportvereniging de voorkeur had gegeven boven de in het bestek genoemde creosootpalen, brozer waren, maar dat diezelfde ge meente van harte akkoord ging toen het bestuur toch de gewolmaniseerde palen wilde. Zoals bekend bleken de palen te zwak te zijn zodat al spoe dig een aantal afbrak. Dat kwam vol gens de toenmalige watersportbestuurders niet zozeer van het wolmaniseren, maar veel meer omdat de palen te dun waren. In theorie voldeden ze qua dikte wel aan het voorschrift in het bestek, maar er is geen rekening mee gehou den dat bij deze taps toelopende rondhoutstammen wordt gemeten op slechts dertig centimeter vanaf het dikste eind. Gemiddeld over de hele lengte is de paal dus veel dunner. De betrokkenen zagen dat toen de palen al waren gearriveerd, maar hoopten er het beste van, omdat alsnog om ruilen voor dikke palen onaanvaardba re kostenoverschrijding zou betekenen. Als direct dikkere palen waren besteld dan in het bestek was aangegeven, zouden de kosten maar weinig hoger zijn geweest. Op nadrukkelijk verzoek van het bestuur zijn de palen met het dikste eind naar onderen op hun plek gezet, zodat ze het sterkst zijn op de plaats waar dat het meeste nodig is. Bijko mend voordeel is dat ze bij ijsvorming minder gauw worden losgetrokken. heden, op Texel bedroeg de schade over het hele seizoen slechts één te- lefoonhaak. Toen de gemeente er lucht van kreeg dat de PTT het het aantal cellen op het eiland wilde uit breiden, is bij de dorpscommissies geïnformeerd of men daarvoor be paalde lokaties in gedachten had. Woordvoerder Wout Stam van de ge meente. „De dorpen hebben wensen- lijstjes ingediend. Deze zijn met de PTT doorgesproken. De meesten worden gehonoreerd of ze komen in een iets gewijzigde vorm tot uitvoe ring." Kaarttelefoon De uitbreiding betreft niet alleen ver trouwde telefooncellen waar met met kleingeld terecht kan, maar ook „kaarttelefoons". Deze zijn minder storing- en vandalisme-gevoelig. Hier voor kan bij het postkantoor en bij de VVV een kaart worden gekocht, waarmee een aantal minuten kan worden gebeld. De PTT start binnen kort een landelijke campagne om de bekendheid van de kaarttelefoons te vergroten. De cellen, van het nieuwste, driewandige type, zullen toegankelijk zijn voor rolstoelgebrui kers. Het fenomeen „seizoencellen" ver valt. Als een nieuwe telefooncel wordt geplaatst blijft die zomer en winter staan. Volgens Stam zullen deze cellen allemaal verlichting heb ben, in tegenstelling tot de seizoen cellen. In Den Burg worden nieuwe cellen geplaatst op de Groeneplaats, par keerterrein Vogelenzang en bij het postkantoor. In De Koog wordt er eentje geplaatst bij de Badweg. De portocabin bij de VVV blijft voorlopig nog even gehandhaafd. De dorp scommissie stelde voor er nog één te plaatsen bij de doorbraak bij de Am- robank, maar dat wordt nog even uit gesteld, omdat die bouwkundige aanpassing nu zeer onzeker is. Permanent In Oudeschild wordt een nieuwe tele fooncel bij een parkeerterreintje aan de De Ruyterstraat geplaatst en een tje extra op de haven. In Oosterend waren altijd twee cellen, waarvan één alleen in het seizoen in gebruik In Atelier de Witte Engel start don derdagavond 15 november aanstaan de een cursus ledemaatpop maken. Dit is de zonnekindpop met de draai bare armen en benen. De cursus is voor gevorderden, dat wil zeggen dat zij het knuffelpopje reeds gemaakt hebben. Er zijn nog een aantal plaat sen vrij. Er wordt geprobeerd om de pop voor 5 december af te hebben. Voor opgaven of inlichtingen: Jeannet van Abs, telefoon 13644. was. Dat verandert in twee perma nente cellen. In De Cocksdorp komen twee nieuwe cellen bij de Rabobank en er komt er eentje bij het parkeerterrein van De Slufter. De oudste telefooncel van Texel, die in De Waal staat, zal wor den vernieuwd. Stam: „Als alles klaar is, is Texel rijk bedeeld met telefoontoestellen. Dat is uiteraard ook gunstig voor de toe risten." Hoeveel geld met de uitbrei ding van het cellenbestand is gemoeid is niet bekend. De gemeen te hoeft alleen maar de grond waar op ze worden geplaatst beschikbaar te stellen en verricht hand- en span diensten bij de bouwwerkzaamheden. De PTT stuurt een speciaal team om de cellen neer te zetten. Bij een horecagelegenheid in het cen trum van Den Burg is dindagavond tussen 23.00 en 24.00 uur een zwarte Puch „Rider Macho" gestolen met het verzekeringsplaatje RFN 711. Deze behoorde toe aan een 18-jarige inwoner van De Koog. De bromfiets was niet afgesloten. Gemeente Texel heeft toegezegd in drie jaar tijd negen woningen be schikbaar te stellen voor de opvang van asielzoekers. Momenteel zijn er drie woningen voor dit doel. B en w hebben besloten een vierde toe te wijzen. Het college is niet zo blij met de op dracht van het ministerie van Volks huisvesting om ruimte te bieden aan asielzoekers. Men heeft alle begrip voor de noodzaak, maar Texel kampt zelf met woningnood. B en w willen een onderzoek instel len of er onder asielzoekers wel be langstelling is voor een huis op Texel. Uit ervaring is namelijk gebleken dat de kop van Noordholland niet erg in trek is en dat sommigen een woning in die regio pertinent weigeren. Aan de hand van de uitkomst kan het col lege overwegen of de regeling voor de opvang moet worden bijgesteld of niet. Dinsdag 13 november In „De Poort" bij de Gerefor meerde kerk wordt een bijeen komst gehouden van de CNV-cursus „Arbeidsrecht"; 19 00 uur. De gemeenteraad vergadert in het raadhuis; aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Days of thunder". Het IVN Texel houdt ledenverga dering in het LHNO-gebouw aan de Haffelderweg. Tevens verkoop van tassen, boekjes en andere IVN-spullen; 20.00 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de afdeling stamboekonderzoek van de Historische Vereniging Texel een bijeenkomst, ook toe gankelijk voor met-leden. Aan vang 20.00 uur. De Vrouwenbond FNV komt bij een in De Buureton in de Mo lenstraat. Thema: Vrouwengeschiedenis. n v»r«ntwoo»d«k,kh»d v»n 0» reduklw Na het lezen van de Teso-artikelen in de krant van vorige week trekt Groen Links de volgende conclusies: Groen Links bekruipt het gevoel dat het Teso wel goed uit zou komen om aan verdere tariefsharmonisatie te doen; immers ook twee jaar geleden werd dit geopperd en toen zonder dwang van bovenaf. Groen Links twijfelt aan de noodzaak van tariefsharmonisatie op de wijze die Teso voorstelt; indien wordt vast gehouden aan het Texeltarief kan overig zakelijk vervoer zich legitime ren met een uittreksel van de Kamer van Koophandel en kenteken van het voertuig. Het „onvermogen" van Teso om te kunnen beoordelen wat zake lijk verkeer is, komt ons derhalve voor als een verspreking van het woord „onwil". Groen Links ergert zich aan het feit dat beleidsmaatregelen van Teso be palend zijn voor het volume aan auto's en dat daarbij Teso geen bood schap lijkt te hebben aan gemeente lijk beleid inzake het terugdringen van het toeristisch autoverkeer. Groen Links verwijt het gemeente bestuur dat er tot nu toe geen maat regelen zijn genomen zoals wij hebben voorgesteld, teneinde het toeristisch autoverkeer daadwerkelijk terug te dringen. Zodoende laat men 00 werkelijk beleid over aan een partio 15 lier bedrijf (Teso) en onttrekt men zich aan z'n verantwoordelijkheid. Groen Links roept de bevolking op middels partijen, verenigingen, actif|.0O groepen of individueel haar ideeén t.a.v. de Teso-problematiek te onver- steunen, nl.: - goedkope overtochten voor voet gangers: aanvaardbare tarieven vooêw r Texelse auto's; - overheidsparticipi in Teso als eis stellen, teneinde niet jdac uitsluitend aan het op winst belustrfser bedrijf te zijn overgeleverd. Hierdoor kunnen bewoners van Tew op min of meer gelijke wijze, deelnj igra men aan het landelijk verkeer ope 00 baar vervoer. lerd 00 Namens Groen Links: afdeling Texel 00 00 00 Jaap Vlaming, Den Bu De politie trof donderdagmiddag et 32-jarige Steenwijker laveloos op 1 trottoir aan. Hijwerd naar het bure l{*a| gebracht om zijn roes uit te slapen en 's avonds naar de boot gebrad Een 68-jarige inwoonster van Den Burg deed aangifte van diefstal van een zonnewijzer. Het meetinstrume werd twee weken geleden gestoto 'qq en vertegenwoordigt een waarde vi f 200,- gint irdt 00 .00 lekp .00 iieu .00 .00 iOO Den Burg, waar een bezoek werd) bracht aan de Texelse Ree, een ge zinsvervangend tehuis. Volgens Var der Kooi een bijzonder leerzaam be zoek, te meer omdat de gemeente zelden of nooit met het wel en we van het gezinsvervangend tehuis te maken heeft. De dag werd besloten met een ge sprek op voetbalterrein. Bij SV Te* was het wel of niet verkrijgen van een vergunning voor het jaarlijkse proftoernooi uiteraard het belangrijk ste onderwerp van gesprek „Al met al een dag waar we onver deeld positief over zijn," vindt Van der Kooi. „Het ene jaar slaagt zo'n rondje beter dan het andere. Dit vs^nda één van de betere." n2 idio ir r nie a's. ree 15: n al n h; it e< lat s edst De PvdA-leden spreken in hotel de Strandplevier met enkele Koger hoteliers. mine ider irpe lek ijd i l cc b

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2