binnenkort drie nieuwe Geluidarme AOT-bussen V KORT TEXELS \ZH wil zich ook op groepsvervoer storten sk Leefbaarheid Texel-reportage van NCRV-radio Gemeente wil meer subsidie voor bouw bejaardenwoningen AVVL discussieert over uitvaart en asbestemming iSDAG 13 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 zlUJly 9 werker, die zonder omhaal van woorden een bus die de ene dag wordt gebracht, de ande- klaar heeft", aldus districtshoofd Boersma over de scheidende Cees Du inker VERVOLG VAN PAGINA 1 Oe beeldwisselingen waren bo- ^■lien vaak te langzaam; nadat md was uitgesproken bleef die igmaal nog enige tijd in beeld, ijl degene die het woord over- buiten beeld bleef. Ook werd «gezoemd op de forumleden die in het begin van de discus- «erden voorgesteld. Mede door oort onvolkomenheden maakte programma een statische indruk. Ere storende elementen waren fitsbelemmerende microfoons en bloemenvaasje en het af en toe ike geluid. Vooral de zaalmicro- die achteraf beschadigd bleek, ie voor een problematische ge- ergave. was de uitzending zeer zeker kijken en beluisteren waard. De kwaliteit was prima en de uit ing verliep zonder irritante mis- of beeld/geluid-storingen. De lici van Videolux en Hotex had- Idan ook flink wat voorbereiding karwei gestoken. Mini-raad min een goede greep was de samenstelling van het laatste dat in feite een mim- lenteraad was. Volgens goed ge bruik werd iedereen in de gelegen heid gesteld zijn of haar zegje te doen, hetgeen veel tijd kostte en de discussie traag op gang bracht. Men sen in het publiek die op bepaalde uitlatingen wilden reageren, moesten soms zo lang wachten tot ze aan de beurt waren, dat inmiddels een ge heel ander onderwerp was aangesne den. De logica ontbrak daardoor op een gegeven moment. Andrew Albers toonde echter aan een vaardig pre sentator te zijn, door de greep op de discussie te behouden. Hij behoedde de anderen voor te ver afdwalen. Maar hoe het ook zij, het feit dat de uitzending werd gehouden, was het allerbelangrijkste. De -deels onervaren- medewerkers hebben on getwijfeld stof genoeg om over na te praten en vervolgens een volgende keer met een steengoede uitzending uit de hoek te komen. Rek eruit Nog even terug naar de inhoudelijke kant. Na de leuke compilatie van Bert Koning en Kees Slik aan de hand van gesprekjes met diverse Texelaars, kwam het eerste gespreksthema niet erg uit de verf. De verwachting van de programmamakers dat recreatie- ondernemers Maarten Hoogenbosch, Ger de Graaf en leg van der Berg uit de Dennen samen iets zouden kun nen vertellen over een zekere „onleef- Kees Vinke was de duizendste donateur van Radio Texel en mocht als prijs een taart ophalen bij de uitzending in De Raadskelder. Zaal-microfonist Frans Hopman tracht Vinke een reactie te ontfutselen, terwijl Radio Texel-medewerkster Magda Brommersma haar vreugde uit over het slagen van de donateursactie. het wordt eerder rustig op straat, de mensen zullen in kleinere groepen weggaan en de taxi's kunnen de af voer beter aan, Erna Eelman-van der Kooi (VVD) reageerde verrast. „Dit voorstel klinkt mij nieuw in de oren, maar het is zeker het overwegen waard. Over het tijdstip wil ik nog wel verder praten." Mans Segers vond dat de taxi-capaciteit hoe dan ook onvoldoende is en vroeg zich af hoe er op het sluiten van café's zal worden gecontroleerd. Frits Agter van de Koger dorpscom missie stelde voor het sluitingsuur niet alleen te vervroegen, maar ook het openingsuur van café's en dis co's. „Dan krijgen ze toch dezelfde portie alcohol." Langere onrust Martin Warnaar stelde zich kritisch op. Bekeken door de bril van cam pinghouders vreest hij dat geleidelijke afvloeiing van cafébezoekers langer onrust op de campings veroorzaakt. Ook op straat zal het langer onrustig blijven. Cor Kuip stelde hier tegen over dat de mensen meer voldaan huiswaarts zullen keren en in kleinere groepen. Over handhaving van de maatregel zijn volgens hem tussen gemeente en horeca sluitende afspra ken te maken. „In een vergelijkbare plaats als Ameland functioneert de zelfde maatregel naar behoren." ledereen was uiteraard benieuwd naar de mening van burgemeester Schipper. „Zelf was ik destijds voor stander van het vaststellen van de sluitingstijd op twee uur 's nachts. Dat mag u als een signaal opvatten. Ik ken deze nieuwe suggestie, maar ik ben er nog niet uit. Het is de vraag of de ervaringen elders ook voor Texel gelden. In elk geval zal het voor de verbetering van de leefbaar heid absoluut onvoldoende zijn een paar maatregelen te treffen richting horeca en de politie wat meer te la ten doen. Als het alleen om openbare orde gaat, hoeven we vanavond niet bij elkaar te komen met zijn allen. Het gaat om méér: hoe leven we met zijn allen op Texel en hoe denken we dat de komende tijd te gaan doen?" Het antwoord op die vraag werd donderdagavond niet gegeven. Paardesport. Tessa de Graaff heeft zondag met haar paard Davy in Cal- lantsoog een eerste plaats en 123 punten één winstpunt) in de klas se Ml-dressuur behaald. Helena de Boer-Collan is de nieuwe manager van de AOT. petto. Hij kondigde aan dat de NZH op Texel het service-pakket wil uit breiden. „Wij zijn niet vies van alles dat rijdt." Als voorbeeld noemde Boersma het groepsvervoer. „Texel is een schitterend eiland, het toerwerk hoort daarbij, net als vroeger op Texel gebeurde, zoals Duinker nog wel weet." Het NZH-districtshoofd kondigde ver der aan op korte termijn een ken nismakingsgesprek met de Teso-directie te willen voeren. Onder werp van gesprek zal zijn het verbe teren van de aansluiting van het openbaar vervoer op boot en trein. „Uit eigen ervaring weet ik dat de aansluiting in Den Helder hopeloos is", aldus Boersma. Hij wenste niet net als NZH-directeur Testa in augus tus zijn vingers te branden aan uit- De NCRV heeft gistermorgen op Ra dio 1 een uitzending verzorgd met als thema „Het duingebied". Het eerste deel ervan (tussen 8.00 en 10.00 uur) speelde zich af op Texel. Verslaggever Gert Janssen en tech nicus Ruud Kars begonnen hun re portage bij Paal 28 en togen later naar het NIOZ. Regisseur van het programma was Govert van Brakel. Het thema was gekozen omdat giste ren in de Tweede Kamer de nota Kustverdediging aan de orde kwam. Tijdens het eerste deel van de uitzen ding werd burgemeester Schipper aan het woord gelaten over de toestand van de Texelse kust. M. Zijm van Rijkswaterstaat legde uit waarom het duinbehoud voor hen tweede prioriteit heeft. H. Lindeboom, bioloog bij het NIOZ, vertelde over de PCB's die het zee water verontreinigen. Hij uitte een wens: een beschermd natuurgebied ten noorden van de Wadden, waar door onder andere oesters en roggen terug zouden kunnen komen. Het was de bedoeling dat in de uit zending ook minister H. Maij-Weggen nog aan het woord zou komen, maar dat ging wegens een misverstand niet door. Met de boot van 10.05 uur vertrok het NCRV-tweetal naar de overkant, waar de radioreis langs het duinge bied werd voortgezet tot Egmond aan Zee. baarheid" wegens het langere seizoen, kwam niet uit. Pas op het laatst stelde Hoogenbosch dat de rek er wat hem betreft uit is. De sociale gevolgen voor ondernemers en perso neel bleven werden (door directeur Theo Zijm van het arbeidsbureau) wel aan de kaak gesteld, maar bleven vooral tot spijt van Renske van IJs- seldijk van het FNV onderbelicht. Keuze maken Forum 2 was journalistiek gezien het meest waardevol. Een klein gezel schap, dat pittig discussieerde over stellingen als „moeten woonwijk en winkel/uitgaanscentrum in Den Burg en De Koog uit elkaar worden getrok ken?", „waarom wordt nu harder ge klaagd dan pakweg vijf jaar geleden?" en „helpt meer politiecon trole?", Harry Wuis hield een vurig pleidooi voor het maken van een keuze. „Dat hebben we de afgelopen 25 jaar niet gedaan. Nu wordt het tijd om ons te oriënteren op de doelgroepen. In bre de zin trekt Texel gasten die behoefte hebben aan kwaliteit en nachtrust. Met name in De Koog is het element nachtrust te weinig aanwezig, vooral veroorzaakt door een bepaalde groep jongeren. Kennelijk heeft de overheid geen middelen om dit ontolerabel ge drag voldoende te beantwoorden. Dus moeten we andere keuzes ma ken." Martin Warnaar, die evenals Cor Kuip als vaste gast in het forum zat, stel de dat het moeilijk is om een bepaal de, ongewenste groep gasten van het eiland te weren. „Je kunt slechts proberen via promotie de 'goede' toe rist aan te trekken. Maar er zal altijd een klein deel zijn dat in is voor een 'lolletje' in negatieve zin", aldus War naar. Volgens hem moet iedereen proberen de negatieve effecten zo veel mogelijk op te vangen; op War- naars eigen vakantieoord De Krim gebeurt dat bijvoorbeeld door een eigen susploeg die gasten die terug komen van een avondje stappen tot kalmte manen en desnoods tot tent of vakantiewoning begeleiden. Texelse jeugd Mans Segers, die op het laatste mo ment door de natte horeca als verte genwoordiger naar voren was geschoven, wees erop dat recreatie- criminaliteit een algemeen maat schappelijk probleem is, waarmee niet alleen Texel heeft te kampen. „Het heeft te maken met alcoholge bruik, maar ook met de tolerantie van anderen. Er wordt maar al te gauw een klacht in gediend, terwijl het vaak ook op andere manieren is op te lossen." Cor Kuip betwijfelde of het jongerengedrag zoveel is ver slechterd. „In de jaren zestig werden minstens zoveel vernielingen ge pleegd aan strandhuisjes." Net als Warmoesstraat-bewoner Ruud Nooy vond Kuip dat ook de Texelse jeugd schuldig is, Nooy: „Als bewo ner weet je dat je in het seizoen overlast kunt verwachten. Maar het is niet alleen 's zomers raak, maar zowat elke zaterdagnacht loopt het de spuigaten uit." Kuip: „Met name in Den Burg is merkbaar dat het ge drag van de Texelse jeugd is ver slechterd. Dat is een hoofdstuk apart. Daar zou zo langzamerhand eens tegen moeten worden opgetre den. De horeca heeft er jaren gele den tegen gewaarschuwd. Het recreantengedrag valt in het alge meen wel mee." Experiment? Nooy opperde de komende maanden verbetering te brengen in de situatie 's nachts op straat. „Laten we probe ren het tussen één en drie rustig te houden. Daar kunnen we voor ko mende zomer nog wat van leren." Horeca-man Segers concludeerde dat het in Den Burg slechts om een klei ne groep raddraaiers gaat. Hij somde een reeks van (beproefde) maatrege len op die kunnen bijdragen tot een rustiger gedrag van cafébezoekers. „De horeca is bereid tot het meewer ken aan oplossingen." 01.00 uur dicht In ronde 3 lanceerde CDA- woordvoerder Ate Rienstra het voor stel de café's al om 01.00 uur op slot te doen. De sluitingstijd wordt dan vrijgelaten, zodat het publiek dat nog binnen is gedurende het verloop van de avond het pand kan verlaten. Cor Kuip beweerde dat het voorstel afkomstig is van Texels Belang. Net als Rienstra meent Kuip dat er veel voordelen kleven aan deze maatregel; iel behoort tot de gebieden waar beste materiaal van de NZH et rijden. Goede, moderne bussen tevens een bijdrage leveren aan milieuvriendelijke karakter van eiland, 'n Visitekaartje? Ach, op lere plaatsen in Noordholland iden de nieuwe bussen minder allen." Aldus motiveert Minne irsma, districtshoofd noordwest streekvervoersbedrijf NZH, de edige komst van drie gloednieu- autobussen op Texel. irsma maakte het nieuws bekend ins de afscheidsreceptie van AOT- ijfsleider Kees Duinker, vrijdag in eodorahoeve" in Den Burg. De nieuwe bussen betekenen geen groting van het wagenpark, maar bedoeld als vervanging van drie ere autobus-typen. De nieuwe winsten zijn van het type SB t een rechthoekig model, dat te i staat als comfortabel voor de sagiers. De bussen produceren minder geluid dan hun voorgan- Bovendien is de SB 220 onder darm, wat voor de NZH een lomisch voordeel is. meer de bussen komen, hangt af de aanpassing van een stoep in ^perstraat in Oosterend. Omdat nieuwe bussen een lagere ligging ben dan de huidige Texelse bus- zal het nemen van de bocht problemen opleveren. De ge uite is momenteel in onderhande met de eigenaar van de stoep. Meer service *3n het tweede forum met v.l.n.r. Cor Kuip. Ruud Nooy. Nettie Molenaar, Mans Segers. JlVu/s en Andrew Albers. Niet zichtbaar is Martin Warnaar. spraken over een eventuele overname van de Texelse bootdienst door de NZH. isma had nog meer nieuwtjes in De geluid- en onderhoudarme SB 220waarvan de NZH er drie wil inzetten op Texel woord. Van Schaik noemde de loop baan van Duinker er één „van bestuurder tot bestuurder". „Begon nen als chauffeur onder Teso, vervol gens bij de AOT en nu manager onder de NZH. Bijna was de cirkel rond, als de NZH Teso had overgeno men.,..", grapte Van Schaik. Kooiman bracht de vele bijzondere busreizen in herinnering en deed een oproep om de vut niet van leeftijd, maar van dienstjaren te laten afhangen. „Veer tig jaar is voor een ieder lang ge noeg!" De gemeente gaat binnenkort met de provincie en Stichting Bejaarden zorg Texel om de tafel. Het gesprek zal gaan over de bouw van enige be jaardenwoningen aan de De Ruy- terstraat in Oudeschild. De provincie moet met meer geld over de brug komen, anders gaat het plan mis schien helemaal niet door. De gemeente heeft drie woningen aan de De Ruyterstraat (nummer 9, 10 en 11) aangekocht. Er bestonden plannen die te slopen en er vier be jaardenwoningen te bouwen. Als ook een aangrenzend huis wordt aange kocht (nummer 8) kan zelfs worden gedacht over een totaal van zes be jaardenwoningen. De provincie heeft echter aangekon digd met niet meer dan f15.000,- subsidie per huis te komen. Na bere kening bleek dat daardoor een tekort van meer dan f50.000,- op de stich- De vereniging voor Crematie AVVL, afdeling Texel, organiseert donderdag 15 november een discussiebijeen komst in d'Ouwe Ulo. Aanvang: 20.00 uur. Wout Stam (ambtenaar algemene zaken), Arie Maat (uit vaartverzorger), Texelse AVVL- bestuurders en Marie v.d. Hoeve (re giovoorlichtster AWL) hebben zit ting in een forum. Naast vertoning van de videofilm „de eerste stap" wordt de uitkomst van de onlangs onder Texelse AVVL-leden gehouden enquete bekend gemaakt. In deze enquete konden specifieke wensen worden aangegeven, zoals urnengraven of verstrooiing op een Texels veld. Het doel van de enqete was om tot een inventarisatie van wensen rond de uitvaart te komen, zoals die onder de Texelse bevolking leeft. Het Texelse afdelingsbestuur van de AVVL heeft op het eiland zo'n 800 leden. De vereniging houdt zich bezig met het verzorgen van de uitvaart van aangesloten leden. Dit beperkt zich niet meer tot crematies, tegen woordig behoort ook begraven tot de mogelijkheden. De bijeenkomst is openbaar. Ook niet-leden zijn van harte welkom. tingskosten per huis ontstaat. Dat is voor de gemeente niet acceptabel. Gemeentesecretaris Zoon: „Als de provincie bereid is het bedrag op te trekken, zal de gemeente een evenre dig grotere bijdrage leveren. De Stich ting Bejaardenzorg heeft al toegezegd dat men ook financieel wil helpen." Opvolgster Uitbreiding van de service op Texel zal een belangrijke taak zijn van de nieuwe manager van de AOT, de 43-jarige Helena de Boer-Collan. Als administratrice was zij al dertien jaar in dienst bij de AOT De geboren en getogen Finse noemde het vrijdag een prachtig resultaat dat zij als bui tenlandse deze positie heeft kunnen bereiken. Volgens haar chef Boersma zal voortzetting van de AOT als zelfstandig bedrijf binnen de NZH een andere belangrijke taak zijn van me vrouw De Boer. De vooruitzichten lij ken gunstig. Volgens Boersma is het afgelopen seizoen sprake geweest van ,een goede vooruitgang" van het reizigersvervoer op het eiland. De NZH heeft de wijziging in de AOT-top dusdanig doorgevoerd, dat geen nieuwe arbeidskracht wordt aangenomen. Bedrijfsleidster Helena de Boer zal de administratie gewoon zelf blijven doen. Het werk van Kees Duinker in de werkplaats wordt her verdeeld; grote reparatie- en onder- houdsklussen zullen voortaan elders worden verricht. Nieuwe ar beidsplaatsen kunnen alleen ontstaan als het busvervoer op Texel verder toeneemt. Werker Districtshoofd Boersma typeerde de scheidende Kees Duinker als „een werker, die zonder omhaal van woor den een bus die de ene dag wordt gebracht de andere dag klaar heeft". Deze mentaliteit werd al in een vroeg stadium opgemerkt, zo had Boersma ontdekt. In een citaat uit 1950 schetste de toenmalige Teso-directeur Van der Vlies de toen 18-jarige Duin ker als ,een pittig kereltje, dat elke week een schone overall aantrekt". Boersma bedankte Duinker voor de inzet waarmee hij zijn drievoudige taak de afgelopen jaren heeft ver richt. „Ik ben je zeer dankbaar voor het aandeel dat je hebt gehad in de gang van zaken rond de overname door de NZH. Daarnaast vind ik het plezierig te horen dat je niet in een leegte zal vallen. Na veertig dienstja ren verkeer je nog gezond in ons midden en heb je zin in de toe komst.' Bijna rond.... Namens de AOT-collega's voerden John van Schaik en Piet Kooiman het

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5