)EK op juiste weg n najaarsconcert Texelse Wilma Eelman krijgt Heimans en Thijsseprijs 1990 otex showt 450 eine dieren uto op kop in sloot Verkoping welfare Max Heijmans showt collectie op Texel Theater-atelier in monumentale boet 't Amateurtje speelt in De Wielewaal Sint intocht in Den Hoorn Musicalvereniging zoekt een pianist Heroïsche schaakstrijd Cornelisse en De Wijk Cor Huisman kampioen bij sportvissersclub Oosterends mysterie: damschijf verdwenen (SDAG 13 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 de omgegorde veiligheidsgordels kwamen de inzittenden gisteravond met de schrik vrij. De auto is er waarschijnlijk minder goed aan toe. i „One moment in time" lijkt DEK jor Eigen Kracht) uit Den Hoorn geheel nieuw tijdperk in haar jarige bestaan te hebben ingeluid, het sfeerfolle Hoornder kerkje selde het orkest klassiek roman- :h werk en een kwartet bracht nermuziek ten gehore. Het welis- ar kleine, maar geboeide publiek rd aan de vooravond van Sint arten getrakteerd op een geva- jrd programma, waarbij treffend rd ingespeeld op de herdenking „575 jaar stad". fanfareorkest opende met het uit I5 stammende „Antwerpse Danse- een zeer afwisselend stuk met [kenbare melodieën. Met „Gradua- van Bruckner, een stuk dat met ne voor de beginners moeilijk was bespelen, bewees DEK dat de andenlange voorbereiding niet chteloos was geweest. Zeer her- ibaar was „Variations on a French indiersportvereniging Kotex houdt nend weekend de jaarlijkse ten- nstelling. In het Kotex-gebouw in Mars zijn dit jaar 450 kleine die- te zien. Vrijdag om 20.00 uur is officiële opening en opent Kotex deuren voor het publiek. officiële keuring van de tentoon- telde dieren vindt vandaag plaats, deskundige jury buigt zich over ijnen, grote en krielhoenders, een- i, duiven, cavia's en vogels van schillende pluimage. Kotex rekent een hoge kwaliteit. De ten- nstelling kwam mede tot stand ikzij mevrouw Nijman en de da- van de tombola. Daarnaast was grote schare vrijwilligers actief de opbouw. De show is vrijdag- nd van 20.00-22.00 uur te bezoe- zaterdag van 8.00-22.00 uur en ag van 11.00-18.00 uur. iteravond is langs de Nieuwlander- g rond 21.00 uur een auto op de in de sloot beland. De bestuur- van de auto - een jonge man uit n Burg - en een mede-passagier kten niet gewond en wisten zich- uit hun benarde positie te bevrij- i. Zij werden door een passant niddellijk naar huis vervoerd. De gesnelde hulpverleners, brand er en politie, waren van dit feit op de hoogte en zochten vruch- ios naar inzittenden. lis gearriveerd heeft het tweetal niddellijk contact proberen te zoe- met de politie. Omdat er niet on- Idellijk werd opgenomen, keerde het tweetal in de veron- itelling dat het politiebureau was loten. In gezelschap van andere lilieleden spoedde het duo zich irom weer terug naar de plaats het ongeval, waar zij zich meld- bij de rondspeurende hulpver- irs. bestuurder verklaarde in een flau- bocht verblind te zijn geworden f een tegemoetkomende auto. In its van de weg te vervolgen reed echtdoor richting sloot, waar hij slotte op de kop tot stilstand im. De auto, nog maar korte tijd et bezit van de bestuurder, werd de sloot getakeld door Robert van en. folksong", waarin het Franse „Au claire de la lune" bewerkt was. Veel tempowisselingen, soms uitbundig dan weer ingetogen, wekten de be wondering van het publiek. Houtblazers In het middenstuk werd gemusiceerd door een viertal met uitsluitend blaas instrumenten. Een primeurtje voor DEK, dat in de toekomst méér van zulke „kamermuziek" ten gehore wil gaa brengen. Naast de bespelers van bekende koperinstrumenten (tuba, hoorn, trombone, sax en trompet) hoopt het fanfarekorps ook andere spelers, zogenaamde houtblazers (klarinettisten en hoboïsten), aan zich te binden. Met kleine ensembles als deze kan dan meer klassiek werk worden gespeeld. Het samenspel van dit kwartet bij dit gewaagde onder deel, liet aan zuiverheid soms iets te wensen over. Het uitstekende ritme en de juiste intonatie maakten deze tekortkoming echter van onderschikt belang. Vertolkingen van enkele zee mansliedjes waren weer buitenge woon herkenbare melodieën, die waardering afdwongen. Sax-solo Het orkest opende het laatste gedeel te met het vlakke „Stephen Foster Song", waarbij het daverende einde een aardige afwisseling bracht. Met „One moment in time" zette het fan- De afdeling welfare van het Rode Kruis Texel houdt donderdag de na jaarsverkoop. Belangstellenden kun nen van 9.00-12.00 uur terecht in het Rode Kruisgebouw aan de Jon kerstraat. De te koop aangeboden spullen zijn vervaardigd door bejaar den of zieken die aan huis zijn ge bonden. De voorraad is groot, dus het kan de moeite lonen een kijkje te komen nemen. De befaamde Nederlandse couturier Max Heijmans komt zondag 18 no vember naar Texel om zijn herfst- en wintercollectie te tonen. Dat gebeurt 's middags in hotel ,,0pduin", waar deze modeshow het hoogtepunt is van een programma dat wordt aan geboden aan de (vaste) gasten die in Opduin een ,,supriseweekend" door brengen. Heijmans komt met vijf mannequins en totaal 45 creaties, die tussen 15.00 en 17.30 uur aan gasten en passanten (entree f37,50) zullen wor den getoond. Het is de eerste keer in de geschie denis dat een vooraanstaande coutu rier een show geeft op Texel. Het contact met Heijmans (die vroeger veel op Texel kwam) ontstond via een relatie van hem die in Opduin lo geerde. De show krijgt een bijzonder tintje omdat ook bontwerker Martin Karlas uit Den Burg erbij is betrok ken. Creaties van „verantwoord" Texels lamsbont zullen in de show worden opgenomen. Mogelijk is dit het begin van een blijvende samen werking. In samenwerking met Galerie Tessel wordt tijdens het supriseweekend in „Opduin" ook een expositie gehou den van stof- en acrylschilderijen van Maya Wildevuur. fareorkest het slot in van deze rede lijk succesvolle avond De toegift, een solo op sopraansax door DEK- voorzitter George Fransz in eigen per soon, vormde de afsluiting. Toen aan het slot klanken van boven in het kerkje op het muisstille publiek neer daalden leek het alsof hogere mach ten hun bewondering liet horen. Het klokgelui was voor de solist zélf ech ter het teken om zijn muziekinstru ment op te bergen en het publiek voor de aandacht te bedanken. GT B en w willen de raad voorstellen om de stichting "Beeldwerk" blij vende huisvesting te verlenen in een monumentale schapenboet in De Mars. Voorwaarde is dat eventuele wijzigingen het monumentale karak ter niet aantasten. De schapenboet -aan de Duykerdam- die onder toezicht van monumenten zorg staat, wordt al tijdelijk gebruikt door de stichting "Beeldwerk" als theateF-atalier. Tevens dient de ruimte als opslag en worden er theater voorstellingen en manifestaties voor bereid. De stichting is onlangs in het Toneelvereniging 't Amateurtje speelt zaterdag in dorpshuis De Wielewaal in De Waal het stuk „Wie kaatst die wint" van Hans van Wijngaarden, aanvang 20.00 uur. De regie is in handen van Tjits Luiken. Toe gangsprijs is f7,50. In Den Hoorn wordt Sinterklaas za terdag om 15.30 uur ingehaald. Van af Martha's hoeve aan het begin van de Diek wordt een rondgang met het fanfare DEK door het dorp gemaakt. Daarna is in Dorpshuis De Waldhoorn feest voor de kinderen. Musicalvereniging „Geen C te hoog" zit in nood. Voor het stuk „Pajama Game" dat in mei drie keer zal wor den opgevoerd, heeft men een erva ren pianist nodig. Als die niet gauw wordt gevonden bestaat de kans dat het project wordt afgeblazen. De musikale leiding van „Pajama Ga me" is in handen van Tonneke Teile gen. Zij is zelf een respectabel pianiste, maar ze kan niet spelen en dirigeren tegelijk. Pianisten die zich aan willen melden of eerst meer in formatie willen hebben kunnen bellen naar Tonneke Tellegen (15529), Ger van Hoften (13521) of Judy Nieuw- land (14405). De niet eenvoudige muziek van het stuk is van Richard Adler en Jerry Ross. De tekst is van George Abbott en Richard Bissell. De uitvoeringen staan gepland op 11, 17 en 18 mei in de Burgemeester De Koninghal. De repetities voor het stuk zijn be gonnen. Ze worden op donderdag avond gehouden in d' ouwe Ulo. De regie is in handen van Mart Coers uit Den Helder. 1" PilL Overzicht van het DEK-orkest in het matig bezette Hoornder kerkje. leven geroepen door Rob Valkenburg, Nel Valkenburg-Bruin en Bart Heynen, Doel is: het bevorderen en ondersteu nen van creatieve expressiemogelijk heden en kunstzinnige vorming van groepen en individuen in de ruimste zin des woords. Inmiddels zijn er door de stichting al diverse verbete ringen aan het gebouw aangebracht zoals het aanbrengen van een tegel vloer, herstel van ramen, deuren en dakbedekking. Op het omliggende terrein is een toegangspad aange legd. B en w vinden dat prima, zo lang deze aanpassingen niet in strijd zijn met het monumentale karakter van de boet. Om de schapenboet verder geschikt te maken voor haar bestemming zullen diverse verbeterin gen moeten worden aangebracht, zo als aansluiting op riool en electriciteit. In de zevende ronde van de interne competitie van schaakclub En Pas sant vochten de nummers twee en drie op de ranglijst. Piet Cornelisse en Jaap de Wijk, een waarlijk he roïsch duel uit. Het voerde voor De Wijk naar een tragisch afloop, toen hij vermoeid door de zware strijd rond middernacht in een ongeveer gelijkwaardige stelling een dodelijke fout maakte. Na een scherpe Franse opening had De Wijk het pionnenskelet van Cor nelisse een lelijke verminking toege bracht, terwijl hij bovendien op een pluspion kon bogen. Maar doordat Cornelisse beschikte over een zeer sterk loperpaar en bovendien de half open lijnen bezette, leek de zeer inge wikkelde stand ongeveer in even wicht. De Wijk bracht een kansrijk kwaliteitsoffer om zijn gevaarlijke vrij pion te kunnen behouden, maar van beslissend voordeel voor één der par tijen leek geen sprake. Totdat De Wijk na zo'n vier uur spelen een kleine wending overzag die hem onmiddel lijk de partij kostte. Met deze belang rijke overwinning zetelt Cornelisse zich comfortabel op de tweede plaats; hij is nog ongeslagen en de concurrenten Gerard Zoetelief en Martien Witte gingen beiden onderuit tegen respectievelijk Auke Terpstra en Jaap Dros. Terpstra demonstreerde weer eens dat hij uit het ware scha kershout is gesneden. Gerard Zoete lief haalde als verrassingswapen het oude Boedapester gambiet van stal en het duurde niet lang of Terpstra verkeerde in de grootste moeilijkhe den. Toen Zoetelief enkele zetten la ter een stuk won leek de partij beslist. Maar juist in verloren stellin gen vindt „Terp" dikwijls mogelijkhe den die de al in de overwinningsroes verkerende tegenstander makkelijk overziet. En Zoetelief, die meende dat de strijd al voorbij was, liet zich on gelooflijk beetnemen: roekeloos volg de hij een variant die hem een toren opleverde, maar waarin hij vervolgens werd geconfronteerd met een dodelij ke tegenaanval. Harm Broekema boekte een uitste kende zege op Roel Riegman. Met de witte stukken ontwikkelde hij een duurzaam initiatief dat tenslotte re sulteerde in een dame-eindspel met een pluspion. Een kolfje naar de hand van Broekema, een positiespeler bij uitstek. Riegman verdedigde zich nog lang maar werd tenslotte dood gedrukt. Triathlon In het Brabantse Schijndel nam Rmus Vittali deel aan een grote denksport- triathlon, waar nationale cracks als Heusdens, Luberti en Clerc in een veld van meer dan tachtig deelne mers damden, bridgeden en schaak ten om hoge geldprijzen. Na de onderdelen bridge en dammen be vond Vittali zich in de top van het klassement. Wilma Eelman heeft zaterdag in de Koningszaal van Artis in Amsterdam de Heimans en Thijsseprijs 1990 ge kregen voor haar verdiensten op het gebied van veldbiologisch onderzoek. Ze is de eerste vrouw in de geschie denis die deze prijs in ontvangst heeft mogen nemen. en nu. Wilma Eelman is tevens dis trictscoördinator van de Stichting Flo- ron voor het noorden van Noordholland. Ze is daarnaast actief als lid van de Werkgroep Landschaps- zorg Texel. Vroeger maakte ze deel uit van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie op het eiland. De prijs is ingesteld door de Stichting Heimans en Thijssefonds en wordt jaarlijks gegeven aan personen of or ganisaties die zich verdienstelijk heb ben gemaakt op het gebied van veldbiologisch onderzoek, natuurbe scherming en natuurbeschermingse ducatie. Deze hebben door hun bezigheden bijgedragen aan de voort zetting van het levenswerk van E. Heiman en Jac. R Thijsse. Ook M. Jacobusse uit 's Gravenpolder (Zee land) kreeg een prijs van de Stichting. Flora Wilma Eelman, werkzaam bij het PEN, is geboren en getogen op Texel. Al vele jaren inventariseert zij de flora van het eiland voor het Rijks Herba rium. Ze staat bekend als een des kundige op het gebied van het plantenleven van Texel van vroeger Wilma Eelman Cor Huisman (senioren) en Dolf de Kroon (jeugd) zijn kampioen van de onderlinge competitie van sportvis sersclub Texel. De laatste wedstrijd om het kampioenschap, op het strand bij paal 33, leverde een leuke totaalscore op. De dertien deelne mers vingen in totaal 54 vissen, met een totale lengte van 1265 centime ter. De vissoorten die werden gevangen waren bot, schar en zeebaars. De winnaar bij de senioren was Map van der Zwaag met 157 centimeter vis, tweede Paul Verhagen met 133 cen timeter, derde Albert de Zwart met 118 centimeter. Bij de jeugd won Dolf de Kroon met een totale lengte van 97 centimeter vis, tweede was Sjoerd van der Zwaag met 82 centi meter, de derde plaats was voor Mar cel Verhagen met 23 centimeter. De uitslagen voor het kampioenschap staan hieronder met respectievelijk aantal centimeters, aantal punten en aantal wedstrijden. Uitslagen: 1. Cor Huisman 1838, 162, 13; 2. Pierre de Kroon 1535, 140, 13; 3. Map van der Zwaag 1460, 143%, 13; 4. Frans Bos 1224, 112, 12; 5. Albert de Zwart 1116, 93, 13; 6. Johan Hopman 1084, 106, 11; 6 Fup Zegel 1084, 86 9; 8. Ton Dorst 1051, 97%, 13; 9 Wil lem Verhagen, 958, 76, 7, 10. Theo Buren 951, 97%; 9; 11 Ad Souwer 931, 76. 6; 12. Kees Slik 908, 94, 12; 13. Dirk Raateland 891, 73. 10; 14 Paul Verhagen 849. 99%. 12; 15. Rem Kuyper 826, 82% 8: 16. Stein Helaas was hij bij het schaken min der succesvol, waardoor hij eindigde op een alleszins acceptabele 17e plaats, juist achter Rob Clerc. Ook bij En Passant is het voor Vittali moeilijk aan punten te komen. Tegen de nuchter spelende Ferry van Tatenho- ven wist hij weinig tot niets te berei ken. De partij werd afgebroken in een remisestelling. Uitslagen: P Cornelisse-J. de Wijk 1-0; A. Terpstra-G Zoetelief 1-0; J. Dros-M. Witte 1-0; H. Broekema-R Riegman 1-0; R Vittali-F. van Ta- tenhove afgeboken; T. van Lingen-P. Bakelaar 0-1; K Bakker-W. v.d. Rijke 1-0; N, van Heeringen-M. Birkenhager 0-1, T. Witte-D. Po- leakov 1-0; D. Leegwater-F Eijgenraam 0-1. Geus 757, 71%, 11; 17. Roel de Zwart 696, 46%. 5; 18. Sefan Kikkert 693. 69. 7; 19. Jan Heethuis 639. 54%, 5; 20 Riet Buren 475, 34%, 5; 21. André de Geest 464, 35. 4; 22. Willem van Apelo 417. 19. 4; 23. Elly Eel man 198, 13, 3; 24. Willem Moor 87, 1, 1; Jeugd: 1 Dolf de Kroon 761. 32, 13; 2. Mar- tijn Duinker 650. 20. 5; 3. Marcel Verhagen 481, 18. 9; 4 Sefan Raateland 466, 20, 7. 5. Sebastiaan Duinker 409. 15, 5; 6 Sjoerd van der Zwaag 225, 20, 9; Op mysterieuze wijze is in Ooster end dinsdagavond een damschijf ver dwenen. Het gebeurde tijdens de partij tussen Adriaan Bruin en Cees Vinke. De vermiste schijf van laatstgenoemde kwam niet meer boven water. De partij werd overigens door Bruin ge wonnen. Gerrit Blom verspeelde op de club avond in De Bijenkorf op eenvoudige wijze een schijf tegen Jos de Wolf. Het kostte Blom de partij. Wim Tim mer kwam één schijf voor (zes tegen vijf) tegen Victor Voskuil, maar ver gat van blijdschap zijn klok in te drukken. Hierdoor moest hij de laat ste vijf zetten in enkele seconden doen. Dit gebeurde onnauwkeurig waardoor Voskuil de volle winst bin nen haalde. Na enkele „mazzel"- overwinningen bond Frans Bos op degelijke wijze Klaas Burger aan de zegekar. Frans Kuiper vlocht een list in zijn stelling. Daardoor moest Sijtsma kiezen uit enkele ongunstige wendingen Hij kon niet voorkomen dat Kuiper de winst binnen haalde. André Brouwer had materieel over wicht, maar positioneel nadeel, zodat Wijnand Bakker vrij eenvoudig remise wist te bewerkstelligen. Rinus Vittali wist zijn positie aan de kop te verste vigen door een overwinning op Gerrit Vlaming. Gezegd dient te worden dat Vlaming vermoedelijk remise heeft la ten lopen in het eindspel De stand is: 1 M. Vittali 7-12, 86%; 2. J. v. Heerwaarden 6-9, 75%; 3. P Bakelaar 4-6, 75%. 4. F. Bos 9-12, 67%; 5. A. Bruin 7-9, 64%, 6. J. de Wolf 6-7, 58%; 7. V. Voskuil 7-8, 57%; 8. K. Burger 6-6, 50%; 9. G. Vlaming 6-6, 50%; 10. C Vinke 4-4, 50%.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7